Probleem-leerlingen kunnen weer terecht op de basisschool SCHIEDAM r üJ Schiedamse laagbouw binnenkort aan de bak DOE MEE!!!! DE HAVENLOODS Klussen voor vluchtelingen Milieuprijs ingesteld Organisatie rond activiteiten Jeugdland bijna rond Uniek samenwerkingsverband in Sehiedams onderwijs Verhuizing 1 Beiaardier geeft concert en rondleiding in toren Schiedam even in Parijs Jenever wereldwijd DINSDAG 15 JUNI 1993 Een foto uit de expositie 'Wereldwijd verbreid' Concert Harpe Davids SCHIEDAM Muziekvereni ging Harpe Davids geeft aan staande zaterdag een concert in de Plantage aan de Lange Nieuwstraat. Op podium De Schelp zullen de muzikanten on der leiding van dirigent Cees Kramer verschillende soorten muziek ten gehore brengen. Op het programma staat onder meer de mars King Cotton van Sousa, muziek uit de musical Les Miserables en van de film Dan ces with Wolves. Het openlucht concert dat om 13.00 uur begint en ongeveer een uur duurt, is gratis. Er zijn stoelen, maar ze ker te zijn van een zitplaats wordt aangeraden zelf een stoel mee te nemen. SCHIEDAM Asielzoekers en vluchtelingen die als zodanig worden erkend krijgen van de gemeente Schiedam een eigen woonruimte toegewezen. Aan deze woningen moet een en an der worden opgeknapt. De Stichting Vluchtelingen Werk Schiedam zoekt op korte termijn stadgenoten die de handen uit de mouwen willen steken om in deze woningen wat te klussen. Het gaat daarbij om kleine tim- merkarweitjes, verven en behan gen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via telefoon 471.57.65, vragen naar Rom- bout Colijn. SCHIEDAM In samenwer king met de gemeente Schiedam wil de Stichting Maltha Milieu- prijs met ingang van dit jaar jaarlijks een of meer prijzen uit reiken. Een Nederlandse instel ling/bedrijf/ of persoon die een schoner milieu in Nederland helpt ontwikkelen of stimuleert komt in principe in aanmerking voor een onderscheiding. Men denkt daar bij aan het bevorde ren van recycling en hergebruik die tot uitdrukking worden ge bracht in technieken, processen of produkten. Mensen of instellingen die willen deelnemen dienen te voldoen aan de volgende criteria: Het idee moet nieuw zijn en in mi lieukundig opzicht voldoende onderbouwd. Inzendingen wor den beoordeeld door een onaf hankelijke jury. De inzender, die een korte omschrijving geeft op maximaal één A-4tje, wordt na de eerste selectie uitgenodigd de inzending nader te presenteren. De winnaar ontvangt een kunst werk en een geldbedrag. De aanmeldingen dienen voor 15 juni bij het secretariaat van de Stichting, p/a Gemeente Schie dam, postbus 1501, 3100 EA Schiedam binnen te zijn. Op dit adres kan men ook meer infor matie (telefoon 427 57 13) inwin nen. Wegener hulsman-huisbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 -2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters en Nathalie Lans (tel. 010 - 4.269.247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Ketbel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 het volledige programma ver- land. 's Gravenlandseweg 567 ei krijgbaar bij onder meer Jeugd- het VVV. SCHIEDAM- Kinderen die ook dit jaar weer verlangend uit zien naar de vakantieactiviteiten van Jeugdland moeten nog een maandje geduld hebben. De voorbereidingen zijn echter al in volle gang en coördinator Joop van Broekhoven heeft het er be hoorlijk druk mee. Jeugdland draagt er volgens de enthousiaste Broekhoven toe bij dat veel Schiedamse kinderen, waarvan een groot aantal nooit op vakantie gaat, gestimuleerd wordt op een speelse manier creatief en sportief bezig te zijn. Wel vindt hij het noodzakelijk dat de aantrekkingskracht van Jeugdland behouden blijft. „Daarom loop ik het hele jaar door overal in het land rond te kijken of ik een leuk straatthea ter of een aardige act tegenko men. Want je kan de kinderen tegenwoordig niet meer iemand voorzetten die alleen maar gekke bekken trekt. Vorig jaar vond er een bijzonder geslaagd optreden plaats van het één vrouw-theater Mang. Daarin werd op een in ventieve manier omgegaan met enorme maskers, levensgrote marionetten en andere fantasie figuren. Meer dan 400 jonge en oudere Schiedammers woonden het optreden bij en waren laai end enthousiast", vertelt Van Broekhoven. De jeugd kan tijdens de zomer- activiteiten van Jeugdland prak tisch elke dag in één van de wijken een kindervoorstelling bijwonen. Daarbij zijn straat voorstellingen gratis, terwijl voor de theatervoorstellingen entree wordt gevraagd. „Door een gering bedrag te vragen blijft de drempel laag, maar wel dwing je kinderen zo, bewust te kiezen voor het bijwonen van een voor stelling. Daarnaast is het verheu gend om te merken dat kinderen van buitenlandse afkomst (in Schiedam al ruim 25 nationali teiten). de weg naar de verschil lende kinderprodukties hebben gevonden en dat de toegangs prijs daarbij geen belemmering vormt", aldus Van Broekhoven. Het aantal kinderen tussen de drie en zestien jaar dat jaarlijks aan Jeugdland deelneemt, blijft vrij stabiel, namelijk rond de 6800. „Je blijft natuurlijk toch altijd afhankelijk van de weers omstandigheden". stelt Joop van Broekhoven vast. Bij een straat theater kan je beter geen regen hebben eri voor een theatervoor stelling moet het weer niet te warm zijn. Alle Jeugdland-activiteiten wor den begeleid door vrijwilligers. Meestal wordt een kerngroepje dat eerder medewerking verleen de, aangevuld met studenten van de Pedagogische Akademie, le den van sportverenigingen en scoutingsgroepen. Het aantal onderdelen waaraan de Schiedamse kinderen kunnen deelnemen lijkt haast ontelbaar. Behalve de voorstellingen, zijn er sport- en spelinstuiven. spelcir- cuits (altijd een topper), wandel en fietspuzzeltochten. creativi teit zoals bloemschikken, kleien en schilderen. Maar ook kan er gevaren worden. Vorig jaar bleek dit onderdeel een groot succes. Gedurende een tocht van anderhalfuur op het schip De Blauwe Kiel hoorden de jeugdi ge matrozen allerlei wetensvaar digheden over booreilanden, ha vens en schepen. Op maandag 12 juli gaat het Jeugdlandfestijn van start. „Als de opkomst op déze oersaaitste dag van de week net zo groot is als het afgelopen jaar (l 100 be langstellenden) dan zijn wij als organisatie dik tevreden." ver klaart de coördinator. Jeugd- krachten." Ondanks enige tegenslag is het WSNS-project in Nederland goed aangeslagen. Scholen en besturen die een samenwerkings verband sluiten, mogen van het Ministerie van Onderwijs voor een deel zelf inhoud en vorm aan het beleid geven. Na een paar jaar wordt bekeken of het pro ject goed verloopt en of het aan tal kinderen dat is doorverwe zen, gelijk bleef of verminderde. Alle basisscholen in Schiedam hebben zich uitgesproken voor een gezamenlijk samenwerkings verband. En dat is vrij uniek, verklaart de onderwijsconsulent. Het betekent voor Schiedam dat geloofsovertuiging geen belem mering vormt voor samenwer king. De scholen in de stad kiezen verder voor een systeem van in terne begeleiding, verklaart Tig- ges en dat is volgens hem een goede keuze. Want het betekent dat in het basisonderwijs meer aandacht wordt besteed aan het helpen van kinderen die dat no dig hebben. Bovendien worden de leerkrachten uit het basison derwijs ondersteund en voorzien van specialistisch materiaal. Daarnaast nemen de leerkrach ten uit het speciaal onderwijs ook deel in het project. Zij bren gen hun deskundigheid binnen het basisonderwijs. SCHIEDAM Het Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam, de Rechtswinkel en de Belasting dienst zijn met ingang van 16 juni gehuisvest op de Nieuwe Haven 147. De spreekuren blij ven onveranderd. Deze vinden voor het sociaal instituut plaats op dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag van 9.00-12.00 uur. Tevens kan men er terecht op donderdag van 17.00-19.00 De belastingdienst houdt spreekuur op de vrijdagmiddag van 13.30-17.00 uur en de Rechtswinkel op maandag van 18.00-20.00 uur. land wordt 30 juli met een slot feest afgesloten. Binnenkort is echter, die net als Nederland een hoog ontwikkeld onderwijssy steem hebben, worden pro bleemkinderen niet doorverwe zen naar een gespecialiseerde school, maar zo veel mogelijk opgevangen in de basisschool. Dat komt in Nederland mond jesmaat van de grond." Ofschoon er voordelen aan de Nederlandse aanpak zijn ver bonden wordt er nu toch naar gestreefd om een deel van de kinderen die naar het speciaal onderwijs worden verwezen, op te vangen op de basisschool. Een pluspunt om kinderen naar een aparte school te zenden is bij voorbeeld, dat de groepen meestal klein zijn, het gebouw ruim en de leerkrachten gespe cialiseerd. Tigges: „Toch heb ik tijdens een bezoek met een onderwijsdelega- tie uit Schiedam aan een prima ry-school in Neath (Wales) ge zien, dat de integratie van pro bleem-kinderen in een basis school heel goed uitpakt. Het voordeel hiervan is dat alle kin deren één gemeenschap vormen en dat zij daardoor leren met elkaar om te gaan. Denemarken en de Verenigde Staten passen ook een dergelijk systeem toe. Overigens zijn er wel extra facili teiten op zon school aanwezig en krijgen de kinderen, zonnodig les van gespecialiseerde leer- SCHIEDAMZoals in voor gaande jaren het geval was wor den er ook de komende zomer maanden weer rondleidingen en beiaardconcerten in de Grote Kerk verzorgd door stadsbeiaar- dier Addie de Jong. (Addie de Jong studeerde onder meer aan het Rotterdams Conservatorium en werd verschillende malen on derscheiden voor zijn spel. Hij is niet alleen de stadsbeiaardier van Schiedam, maar ook van Vlaardingen, Voorschoten en Rotterdam. Naast zijn werk als koordirigent schreef hij werken voor koor, orkest, orgel en beiaard. Het concert dat hij op zaterdag 26 juni in de Grote of St. Janskerk verzorgt is gewijd aan composi ties van onder meer Handel. Schubert en Staf Nees. De mu ziekuitvoering begint om 13.45 uur. Na afloop (14.15 uur) kan het publiek dat zich dan inmiddels heeft verzameld in de Grote Kerk, onder leiding van Addie de Jong de toren beklimmen. De hoogte van de toren gemeten vanaf de grond bedraagt 54 me ter. Mensen die de beiaard, die bestaat uit 38 klokken, willen bezichtigen dienen daarvoor 202 treden van de torentrap te be klimmen. Hel klokkenspel werd in 1786 vervaardigd door een Belgische klokkengieter. Op de zelfde verdieping waar de bei- aardklokken hangen kan men ook de drie luidklokken van dichtbij bekijken. De "grootste weegt 3280 kilo. Tot slot van de rondleiding kan men vanaf de trans genieten van een schitte rend uitzicht over Schiedam en wijde omgeving. Op 31 juli en 28 augustus ver zorgt beiaardier Addie de Jong 'weer een concert met aanslui tend een rondleiding. Program ma's van de concerten zijn ver krijgbaar bij de VVV. Stedelijk Museum en bibliotheken. SCHIEDAM- De elftallen café Royal en Bruintje Beer ver trokken afgelopen vrijdag met een vrolijk gezelschap naar Pa rijs. Zij voetbalden daar tegen amateurs afkomstig uit de hele wereld. Het was een gezellig weekeinde en de Schiedammers deden hun best hun stad te pro moten. Vlak voor zij vertrokken gingen zij nog even op de kiek in Schiedam. In deze kleding over handigden zij een mand echte Schiedamse produkten en voer den zij een Hollandse klompen dans uit. SCHIEDAM- In Schiedam staan tussen de 7 a 9000 laag- bouwwoningen. Bewoners vn 3200 woningen met een tuintje hebben inmiddels de beschik king over een gft-bak. Na de zomervakantie begint het Open baar Nutsbedrijf Schiedam met het uitdelen van gft-containers aan bewoners van 4000 laag- bouwwoningen met een stukje grond. Zodat de verwachting is, dat tegen het eind van het jaar bijna iedereen uit deze categorie aan de gft-bak is. Het O.N.S. startte in februari 1990 in opdracht van het ge meentebestuur met een proef in de wijk Woudhoek. De start bleek succesvol en werd een jaar later uitgebreid met 2000 aan sluitingen. Vorig jaar zamelde het nutsbedrijf 850 ton gft in, hetgeen bijna vijf procent uit maakt van het huishoudelijk af val. Met de voorgenomen uit breiding wordt verwacht dat de totale opbrengst ruim 1000 ton per jaar zal zijn. Het gft wordt afgevoerd naar een compostver- werkend bedrijf in Bergschen- hoek. Mari Dingenouts, voorlichter van het nutsbedrijf: „Er zijn in derdaad wel wat klachten over de omvang van de container (140 liter) geweest, maar na ver loop van tijd als men die ook gebruikt voor tuinafval dan ho ren wij niets meer over de grote van de bak. Naar mijn mening moeten de mensen er aan wen nen. Maar er kan natuurlijk over worden gepraat. Zo hebben wij in Spaland bij drie flats gft-co- cons neergezet van 240 liter. Bin nenkort hebben wij een gesprek met Wijk- en bewonersvereni ging Woudhoek en dan zal het ongetwijfeld aan de orde ko- Een groot aantal Woudhoekers schafte naast de gft container een compost vat aan. Op deze manier leveren zij een bijdrage aan het scheiden en verwerken van huishoudelijk afval direct aan de bron. Naast het milieu aspect heeft het inzamelen van gft een economisch belang. De kosten van verwerking van (huishoudelijk) afval stijgen ver ontrustend. Door het gft apart in te zamelen kan daarop wor den bespaard. Vooralsnog is het een dure zaak. De aanschaf van mini-gft containers en een extra voertuig veroorzaken meerkos ten. De besparingen en de meer kosten beinvloeden vervolgens weer de hoogte van de gemeente lijke afvalstoffenheffing. Dus of het nu komt uit de lengte of de breedte, stijging van de kosten is onvermijdelijk maar wel kan het door gescheiden inzamelen enigszins beperkt blijven. De woorden van de tweede kolom worden gevormd door de letters van het woord in de eerste kolom plus één; de woorden van de derde kolom worden gevormd door de letters van de woorden in de tweede kolom plus één. Na juiste oplossing leest u in de aangegeven vertikale kolom twee woorden. SCHIEDAM De strikte scheiding die sinds jaren be staat tussen het reguliere ba sisonderwijs en het speciaal onderwijs zal de komende ja ren steeds meer vervagen. Op deze ontwikkeling wil de dienst Educatie van de ge meente Schiedam haar beleid afstemmen. Een kind dat indi viduele begeleiding nodig heeft zal die voortaan vaker op de basisschool kunnen krij gen. Begin van deze maand organiseerde de Werkgroep 'Weer Samen naar School Schiedam' een studiedag voor alle scholen voor basis- en speciaalonderwijs in de stad. Waarbij de aanwezigen zich ondermeer verdiepten in de vraag hoe de interne begelei ding het beste kan worden aangepakt. 'Weer samen naar school', is een project dat in 199 L door de voor malige staatsecretaris Wallage werd gelanceerd. Het beoogt de opvang van probleem-kinderen binnen het basisonderwijs te be vorderen en hen niet door te verwijzen naar een aparte school. Hoewel het onderwijs in Neder land prima is geregeld wijzen cijfers uit dat nogal veel kinde- SCHIEDAM— Proost, santé, hoeveel keer zouden deze woor den uitgesproken zijn door men sen met een glaasje jenever in de hand. Deze overpeinzing komt wellicht op bij bezoekers die bin nenkort de tentoonstelling 'we reldwijd verbreid' in het Stede lijk Museum gaan bekijken. De laatste honderd jaar is het aantal branders (400) en (67) dis tillateurs teruggelopen tot de vijf die nu nog zijn gevestigd in de Brandersstad. Toch vervult Schiedam nog steeds een promi nente leidende rol in Nederland voor wat betreft de jeneverin dustrie. Het museum presenteert in een Omschrijving: 1.werkgever - dans 2.broedplaats - niet smeedbare delfstof 3.kleur - gever (Lat.) 4,ongevuld - strafwerktuig ö.schrandere streek - bijna loodrecht 6.dapper - wang (mv.) 7.liefkozing - vastgenaaide rand (mv.) 8.tuinafdeling - toespraak 9.pont - sluitmiddel Heeft u vragen? Bel dan gerust met ons redactie secretariaat: 010- 4699 360. ren in het basisonderwijs de acht jaar niet volmaken. In de loop van de jaren ontstaan problemen die de leiding van de basisschool in eerste instantie zelf probeert op te lossen. Als dat niet lukt, roept men specialistische hulp in. In de regel wordt dan aan de ouders het advies gegeven het kind naar een school voor spe ciaal onderwijs te zenden. Daar bij gaat het vaak om een school voor moeilijk lerende kinderen of om een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden. Ook is het mogelijk kin deren die slechthorend of slecht ziend zijn op een speciale school te plaatsen. Mondjesmaat Onderwijsconsulent Lex Tigges: „Je zou zeggen dat dit een mooi systeem is. In de meeste landen MAAK KANS OP 1000 GULDEN Dit is de tweede puzzel in de serie van vier die in juni verschijnt. De oplossing van deze puzzel bestaat weer uit een of meer woorden die samen met de oplossing van de eerste puzzel en de puzzels die nog volgen het begin van een zin vormen. Die zin moet u zo origineel mogelijk afmaken met maxi maal ongeveer 25 woorden. aantal zalen de opkomst, bloei en neergang van de jeneversto kerij. De geschiedenis van de laatste vier grote distilleerderijen wordt belicht aan de hand van voorwerpen, archivalia en recla me uitingen. Burgemeester Scheeres opent op zaterdag 26 juni, 15.00 uur de tentoonstelling en acteur Jules Croiset speelt daarna een paar scenes uit een klucht van Brede- ro. De tentoonstelling is te zien tot en met 12 september. De toe gang is gratis en indien gewenst wordt men (na afspraak) rond geleid. Een kind dat individuele begeleiding nodig heeft, kan binnenkort op elke school in Schiedam terecht

De Havenloods | 1993 | | pagina 3