Drie weken lang technisch wondercentrum op Jeugdland RJSO viert 'meerderjarigheid' met feestelijk concert en reünie Crompopfestival 'heeft' Bertus Staigerpaip èn regionale bands Hiphoppers uit Rotterdam en wijde omgeving Omeros op herhaling M Rotterdamse Akkoorden wil er nog straatmuzikanten bij No Way Out brengt 'goeie eigen en andermans rock' DONDERDAG 24 JUNI 1993 De Stichting Vorm Over dracht organiseert op vrijdag 25 juni in samenwerking met pop podium de Vlerk alweer de vier de aflevering van Flavor of the Month, een maandelijkse hip hopmeeting. De lokatie is die van De Vlerk, Lijnbaan 120 (Be renkuil) Rotterdam. Start pro gramma: 22.00 uur. Toegang f 7,50. Van 20.30 tot 21.30 uur zijn enige d.j.'s live in de Beren kuil te bezichtigen voor winke tend publiek. Tijdens Flavor of the Month Episode IV treden een vijftal acts op: The Vibe, Secret Recipe. Funkyness, Female Gangster en In Full Effekt aangevuld met wellicht enige guest appearan ces. D.j.'s: D.C.S. en 2 Strong, M.c.: Elvis (Dope Syndicate). De aankleding is verzorgd door Sher, Koolder, Tyme en Kevin. Videodemo maakt wederom vi deo-opnames. Met Flavor of the Month wordt een overzicht gegeven van het aanwezige hiphoptalent in Rot terdam en omstreken. Flavor of the Month vindt het belangrijk dat dit talent ook op regionale podia en voor regionaal publiek te zien is. Door dit iedere maand te organiseren poogt zij een vast circuit op te bouwen en laat zij zien dat hiphop zich nog steeds verdiept en vernieuwt. De vijfde aflevering van Flavor of the Month op vrijdag 20 augustus wordt een speciale avond met in ieder geval de eer ste Nederlandse m.c. battle. Check the flyers of luister naar Radio Rapar (100.6 FM Kabel maandag tussen 19.00 en 20.00 uur: de Rapar Rapshow) en Ra dio Razor (99.6 FM Kabel" woensdag tussen 19.00 enm 20.00 uur; Roffadam to the Mi nute). Deze programma's beste den aandacht aan Flavor of the Month door interviews en live Nieuwe acts die mee willen doen of willen meedingen met de m.c. battle kunnen zich aanmelden via Postbus 61192, 3002 HD Rotterdam ten name van Vorm Overdracht of op de avond zelf via de organisatie. Meer info op 010- 4145287/2652101 of 4762520. DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Wie afgelopen weekend de nach telijke marathon van het RO Theater -het epos Omeros van Derek Walcott- heeft moeten missen, kan verheugd zijn. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal tijdens het komende Afro-Caribe Festival in september de Trinidad Thea tre Workshop een compilatie van Walcott's werk brengen en zal ook de schrijver zelf aanwe zig zijn. Stemwerk in binnen-en buitenland De Fransman Jean-René Tous- saint, al sinds jaar en dag in Rotterdam gevestigd en bekend van zijn veelzijdige activiteiten met en rond de menselijke stem, organiseert op 26 en 27 juni op nieuw een stemweekend op ni veau I in Rotterdam. Ook staat er van 12 tot en met 16 juli een zomerworkshop stem theater in Rotterdam op het pro gramma. Op 17 en 18 juli is er weer een weekend. Toussaint doet het ook in zijn geboorteland en wel in Zuid- Frankrijk (vlakbij Biarritz). Daar wordt van 23 tot en met 28 augustus een workshop gehou den. Een week tussen'theater en stem, zee en bergen, zes dagen en enkele nachten van werk, van onderzoek, van ontmoetingen rond de stem en acteur. Ontdekt de mogelijkheden van de stem door beweging, geluid en adem. Een eerste nivo workshop is een kennismaking met de werking van de stem. In deze weekenden gaan mensen op ontdekkingsreis naar de mogelijkheden van hun eigen stem en de mogelijkheid tot het laten meeklinken van het hele lichaam. Tijdens het week end leren de deelnemers hun lichaam benutten als een mu ziekinstrument en het te openen voor het voortbrengen en ont vangen van klanken. Bepaalde vaardigheden zijn niet vereist. Iedereen kan deelnemen. Voor nadere inlichtingen kan contact worden opgenomen met de Stichting Rondom Stemwerk, Willem Buytewechstraat 65b, 3024 BM Rotterdam, tel. 010- 4766586. De tweede editie van het re gionale Floekschewaardse Crompopfestival dat aan staande zaterdag gehouden wordt in Klaaswaal, heeft als topact Bertus Staigerpaip ge contracteerd. Deze landelijk bekende 'bouwvakkersband' die vreselijk gedreven over het vak musiceert, is afsluiter van het festival, dat verder Chicks 'n Tricks en Had A Dissapointing Hairtrans- plant? op het programma heeft gezet. Had A Dissapointing Hairtrans- plant?, de meest regionale for matie van genoemd drietal. is een band die nu ruim twee jaar bestaat. De leden, Harry Leeuwestein, Miranda Rook. Peter de Haas en Erik Bouman zijn muzikanten met jarenlange popervaring. Zo speelden enkele leden begin jaren '80 in Name It, een band met een roemrucht verleden. Harry Leeuwestein vormt samen met Peter de Haas de muzikale linker hersenhelft van de band. De Haas is ook uitvinder van de naam van het gezelschap: „Na een reis door Amerika kwam ik terug met een stapeltje kranten uit Florida. Amerikanen zien overal brood in, zo ook een on dernemer die klanten zocht die wellicht een teleurstellende haartransplantatie ondergaan hadden. Had A Dissapointing Hairtransplant? was de kop van zijn advertentie. Niet dat één van ons haarproblemen heeft, maar 't is wel een aardige naam, nietwaar?" Het publiek van de band heeft een aardige omschrijving gevon den voor de muziek. „Ik heb de term 'gezellige poprock' al eens horen vallen", zegt De Haas. „Maar zelf houden we het erop dat we proberen vernieuwende muziek te maken. De meeste nummers worden door Peter ge- creeërd." Volgens de Haas gaan de teksten overal over. „We hebben absoluut niet het idee dat er ook maar iemand is die er naar luistert, maar daar gaat het ook niet om. Zolang we er zelf maar plezier in hebben is het goed", aldus de Haas. Had A Dissapointing Hairt ransplant? opent Crompop '93 om 19.00 uur. Rond de klok van half negen klinkt de muziek van hardrockband Chicks 'n Tricks en Bertus Staigerpaip besluit het openluchtfestival dat achter ge bouw De Hoekenisse aan de Molendijk in Klaaswaal gehou den wordt. Meer informatie is te krijgen via 01865-1411 of 01864-3938. Bertus Staigerpaip dag <>P Crompop '9.? Had A Dissapointing Hairtransplant. ROTTERDAM - De Kinder Komputer Wereld gaat op herhaling. Na het enorme suc ces vorig jaar tijdens Jeugd land krijgt het grootste edu catieve computerevenement voor basisscholieren ter we reld een drie weken durend vervolg van 12 tot en met 30 juli. Met nog meer nieuwe computertoepassingen, optre dens en educatieve projecten. Computerspelletjes zijn er vrij wel niet te vinden in het techni sche wondercentrum in de Leu- vehal. De initiatiefnemers van de Kinder Komputer Wereld (de Stichting Computerondersteu ning Rotterdam) willen kinderen juist leren dat een computer veel meer mogelijkheden kent: van tekenen tot een krant maken en van commmuniceren met andere computers tot een robot arm op drachten laten uitvoeren. Rob Ververs, voorzitter van het SCR-bestuur en projectleider van de beurs: „Het gaat erom dat ze zelf ervaren dat de com puter slechts een stuk gereed schap is voor de uitvoering van bepaalde thema's." Spelen èn leren Het tweede KKW is wederom gebaseerd op een combinatie van spel en educatie. „Dé manier om iets te leren," meent Ververs. Natuurlijk wordt er wel een be paalde basiskennis verwacht, daarom krijgen alle deelnemers vooraf uitleg over de werking van het programma en pas dan mogen ze zelf plaatsnemen ach ter de computer. „Maar er zijn nog genoeg laagdrempelige acti viteiten," belooft de projectlei der. „Anders wordt er teveel van de kinderen verwacht tijdens hun vakantie." Een greep uit het enorme aan bod: zes kinderboekenschrijvers geven een workshop over schrij ven met Word Perfect op de computer. Ook leren de kinde ren zelf kunstwerken maken met het programma CorelDRAW, geassisteerd door Poolse Wizz- kids. Krant van Morgen Iedere dag kiest een jury het bes te werk van die dag. Het werk stuk van de hoofdprijswinnaar wordt ingelijst en ingezonden naar de internationale expositie van Young Electronic Arts in het München. De opgedane kennis van schrij ven en tekenen op de computer kan direct in de praktijk ge bracht worden bij de stand van de Havenloods/Het Zuiden waar junior-journalisten samen de dagelijks op Jeugdland te ver schijnen Krant van Morgen ma ken. Heel iets anders is de vluchtsimulator van de MTS voor Luchtvaarttechniek uit Den Haag en de MS Flightsimu- lator van Microsoft waarbij het net lijkt of vanaf Ahoy' kan wor den opgestegen. Een echt Cesna- vliegtuig is opgesteld als decor voor dit 'hemelse' gebeuren. Verder is het in de stand van het Gemeentelijk Havenbedrijf mo gelijk als kapitein van een super tanker of vrachtschip per com puter de grootste haven van de wereld binnen te varen. Wie dit het snelst kan mag de volgende dag als kapitein met een echt schip in de Rotterdamse haven varen. Peuters Zelfs aan peuters is gedacht: KKW heeft voor het eerst een speciale computerstand voor kinderen van 3 tot 6 jaar. Andere mogelijkheden: werken met robotarmen, op reis met vir tual reality en multimedia, ani maties maken, muziek schrijven, kennis van de verkeersregels tes ten met Veilig Verkeer Neder land, met de meest simpele tot en met de meest geavanceerde com puterspelletjes spelen en in de Telematica-stand, Kinder Kom puter Wereld verlaten en 'aan loggen' op lokale, nationale en internationale computers. Staatssecretaris De officiële opening van dit eve nement vindt plaats op dinsdag 13 juli om 10.00 uur door of namens minister J. Ritzen (on derwijs). Rob Ververs is blij met de toe zegging van de minister hoewel hij rekening houdt met een af zegging. „Het feit dat Ritzen be reid is te komen onderstreept het belang van de Kinder Komputer Wereld. Ik ben vrij somber over de huidige ontwikkelingen in de computerwereld. De economi sche terugslag heeft absoluut zijn uitwerking op de mogelijk heden voor de jeugd." On the Road Ververs onderhandelt vanuit dat oogpunt momenteel met het mi nisterie van WVC om volgend jaar te starten met de Kinder Komputer on the Road. „Ik wil met een aantal onderde len de scholen langs in de hoop dat computers geïntegreerd ra ken in het basisonderwijs. Waar om zou je dit maar bij drie we ken op Jeugdland moet laten?" De meeste leden waren ten tij de van de oprichting van het Rotterdams Jeugd Symfonie Orkest nog niet eens geboren, maar ze vieren straks wel een bijzondere verjaardag mee. Dit seizoen is het 21 jaar ge leden dat het RJSO werd op gericht, en men vond dat re den voor een toepasselijk feestje: een concert met reünie in de Prinsekerk, op vrijdag 25 juni. Via de krant kwam destijds een oproep: 'Wil Rot terdam een eigen jeugdor kest?' Het antwoord was on omwonden 'Ja!', want meer dan 380 jonge musici deden in 1972 auditie. Het enthousiasme was destijds groot, en is er in de loop der jaren niet minder op geworden. Vele jongeren zijn in de loop van de tijd voor een kortere of lange re periode lid geweest van het orkest. Korter of langer: het is onontkoombaar een van de ken merken van een jeugdorkest dat leden na het bereiken van een bepaalde leeftijd de gelederen verlaten, omdat ze te oud gewor den zijn, omdat ze in een andere stad gaan studeren of om welke andere reden dan ook. Het RJSO heeft dan ook een indruk wekkend lange oud-ledenlijst opgebouwd in die afgelopen 21 jaar. Voor sommigen, vooral le den uit de begintijd, is het RJSO zelfs een opstapje geweest voor een professionele studie. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest heeft menig oud-RJSO-lid onder de orkestleden. Regiofunctie De leeftijd van de meeste leden lag en ligt nog steeds in de mid- delbare-schoolleeftijd. Sommi gen zijn die school al ontgroeid en studeren verder aan een ver volgopleiding. Hoewel het voor sommige instrumenten altijd moeilijk blijft om spelers te vin den (er is een nijpend gebrek aan trombonisten en een groot aan bod aan fluitisten), is-de bezet ting vrij compleet. Tot voor kort repeteerde het RJSO in De Doelen, maar sinds enige tijd heeft het jeugdorkest een onderkomen gevonden in de Scheepsbrug, het repetitielokaal van het Rotterdams Jongens koor, voor het Centraal station. Net als 21 jaar geleden komen de leden nog steeds van heinde en verre. „Het orkest heeft echt een duidelijke regiofunctie", aldus bestuurslid Marees Scholder. Puntje Zo vlak voor het concert wordt er extra geconcentreerd gestu deerd. Hoewel eindexamenfees ten en repetitieweken het studie schema van het orkest een beetje doorkruisen, zit iedereen op het puntje van de stoel. Dirigent Martin Sonneveld, die sinds vier jaar het orkest leidt, moedigt de solisten -blazers uit het orkest- nog eens extra aan. Na afloop vertelt hij dat hij graag met de jonge musici werkt. „In het be gin moest ik erg wennen aan het gebrek aan routing. Maar dat wordt ruimschoots goedge maakt door het enthousiasme. Het RJSO is vooral een erg ge zellig orkest." Het jubileum heeft de musici geïnspireerd om extra goed te presteren, vindt hij. „We zitten nu echt op de top. Ze reageren steeds handiger en iedereen heeft er echt zin in om de oud-leden eens te laten horen wat ze kun- Oud-leden De meeste oud-leden hebben een uitnodiging gekregen om het ju bileumconcert bij te wonen. „We hadden wel veel ledenlijsten, maar door de jaren heen zijn zoveel mensen lid geweest, dat we niet iedereen hebben kunnen bereiken", aldus Marees Schol- ders. „Van veel oud-leden had den we alleen nog het adres van de ouders, maar als die verhuisd zijn, kwamen we op een dood spoor." Oud-leden en -bestuursleden, maar ook alle andere muzieklief hebbers zijn dan ook welkom bij het concert van morgenavond. Op het programma staan onder andere werken van Schubert. Grieg, Mozart en Fauré. Kaar ten kosten een tientje en het con cert begint om 20.00 uur. De Prinsekerk is te vinden aan de Statensingel 24 in Rotterdam. Na drie succesvolle edities wordt op 16 en 17 juli voor de vierde maal het muziekevenement Rot terdamse Akkoorden georgani seerd. Opnieuw zullen op diverse lokaties in het centrum van Rot terdam een groot aantal gratis toegankelijke optredens plaats vinden. Tijdens de voorgaande edities waren er optredens van Pater Moeskroen. Amazing Stroopwafels. Spasmodique. Sturm und Drang, Bob en Berg, Dull Shicksal, Thanatos, Anton Geesink Band. Surkus, Snake Charming the Western World, East Meets West, de Doppelgan- gers. Ramjets, Untouchable Four. Angela and the Rude. Co- braz en vele anderen. Voor de editie '93 staan voorals nog bands als Human Resource. Batmobile. La La Limited, The Officials en Expected gepland. Voor het inmiddels bekende on derdeel met straatmuzikanten, kan de organisatie nog mensen gebruiken. Muzikanten die graag aan het 'straatfeessie' mee willen doen. kunnen zich aan melden bij O O Productions via tel. 010-4124310 of -voor het opsturen van een tape- via post bus 771. 3000 AT Rotterdam. Rotterdam Akkoorden is ont staan als tegenwicht voor alle internationale acts die Roller- dam (Ahoy' en het Feijenoord Stadion) regelmatig bezoeken. Muzikanten uit Rotterdam en omgeving presenteren zich op verschillende Rotterdamse po dia. In samenwerking met het Muziekcentrum Via Ritmoen de Zuid Hollandse Popunie is een inventarisatie gemaakt van wat zich dit jaar op het gebied van de popmuziek in Rotterdam en om geving afspeelt. Optredens van popgroepen, so listen en duo's op 25 Rotterdam se podia moeten een beeld geven van wat er zich in 1993 op het gebied van de Rotterdamse mu ziek afspeelt. De Rotterdamse Akkoorden podia zullen zich weer in het centrum Rotterdam bevinden. Rotterdam Akkoor den wordt gesubsidieerd door de Gemeente Rotterdam en de Rot terdamse Kunststichting. zo hek end te zijn als de Amazing Stroopwafels 'No Way Out', een band met vier gezichten gericht op het spe len van rock. Deze band, die na enige wisselingen in 1991 tot stand is gekomen door oprich ter/gitarist Michel van Emme- rink die tevens backing vocals doet, is klaar om een goed optre den neer te zetten. De zanger- bassist Mark Zwart had, net als alle andere leden, al enige erva ring opgedaan in de muziek. Het muzikale geheel is bijna kom pleet als toetsenist Patrick Küh- nen wordt aangetrokken. Drum mer Barry Grootveld maakt het geheel dan echt kompleet, ook hij neemt een gedeelte van de backing vocals voor zijn reke ning. No Way Out is een band die keihard aan eigen nummers werkt maar ook wel van eern cover tussendoor houdt. Toto, Boni Jovi. Golden Earring: goeie rock dus! In oktober 1992 kwam No Way Out in aanmerking votor de I.M.S. Award,)een muzikale on dersteuning van Islands Musici ans Station die zij welverdiend in ontvangst mochten nemen. Het is wel duidelijk dat No Way Out niet zomaar iets doet. Ze heren willen niet dringend we reldberoemd te worden maar vinden het wel erg leuk om in eigen omgeving hun muziek te laten horen. Die omgeving is, op zaterdag 26 juni om 22.30 uur, het Podium Café aan de Lange Haven 28 in Schiedam. De toegang is.prettig geregeld, gratis. Dirigent Martin Sonneveld aan het werk met het RJSO: „Ze hehhen er echt zin in te laten horen kunnen.

De Havenloods | 1993 | | pagina 15