Blindegeleideliond Sunny brengt licht in het leven van bazin Certificaten voor Turks borduurwerk Grote rommel DE HAVENLOODS 'Mensen reageren vaak erg aardig' Rijnmondband zet alles op alles Van reptielen tot vogels DINSDAG 29 JUNI 1993 26-494 Kraak verijdeld SCHIEDAM—Twee mannen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een inbraak verij deld. Een 23-jarige rotterdam mer wilde een kraak zetten in de kantine van HBSS. Het lawaai dat hij daarbij maakte, werd op gemerkt door twee burgers. Een bezoek aan het toilet werd de dief fataal; de mannen zagen hun kans schoon en belden de politie. De dief werd overge bracht naar het bureau. Goedkoop schuurtje? SCHIEDAM -Bij het in aan bouw zijnde zwembad aan de Schiedamseweg werden zondag middag twee mannen aangehou den door de politie. Het duo wilde houten balken stelen en had er al negen stuks van ruim drie meter uitgezocht. De balken waren bedoeld voor een schuur tje. De 23- en 29-jarige Schie dammer bekenden later op het bureau. De Troubadour SCHIEDAM- Vlak voor de grote vakantie, namelijk op 2 juli, zal wethouder Aad Wieg man die onder andeere onder wijs in zijn portefeuille heeft de nieuwe schoolnaam van de hui dige baischolen Groenoord en de Ouverture onthullen. De twee scholen fuseren officieel per 1 augustus en krijgt de naam De Troubadour. Leerleingen krij gen in twee gebouwen les, name lijk in het hoofdgebouw op het Bachplein en in de dependance aan de Peter van Anrooylaan. Feestop Notenkraker SCHIEDAM- De rooms-ka- tholieke basisschool de Noten kraker vierde vrijdag feest. De aanleiding om de bloemetjes eens buiten te zetten was het 25- jarig jubilkeum van directeur J. van Water. Hij werd 's morgens vroeg door leerlingen met een paard en wagen van huis opge haald en op school ontvangen met een draaiorgel. De kinderen mochten de hele dag spelletjes doen op het schoolplein en pan nekoeken eten. Diefstal met bedreiging SCHIEDAM Een dertienjari ge Schiedammer is vorige week woensdag bedreigd door twee jongens van zijn leeftijd. Het slachtoffer fietste op het Polder vaartpad en werd gedwongen te stoppen. Hij moest zijn zakken leefhalen en zijn portemonnee afgeven aan de twee die de benen namen. ZIEKENOMROEP De Zie kenomroep Schiedam is op zoek naar mensen die hun medewer king willen verlenen bij het ma ken van radio-programma's. Voor meer informatie over deze vrijwilligersbaan kan men schrij ven naar ZOS, Postbus 239, 3100 AE Schiedam. Wegener hut&aarvhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters r- Nathalie Lans (tel. 010 - 4.269.247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ti zij anders vermeld. Schiedams Nieuwsblad schijnt elke dinsdag huis- s in Schiedam, Groenoorc thel en is een uitgave v; is-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. SCHIEDAM Borduren op de naaimachine is een techniek die in Turkijke veel wordt toege past. Klubhuis Oost organiseer de het afgelopen seizoen een cur sus die aan deze specialiteit aan dacht besteedde. Vorige week werden tijdens een gezellige bij eenkomst aan vier deelneemsters een certificaat uitgereikt, waar op staat vermeld dat de lessen met goed gevolg zijn doorlopen. Hatice Erscy was één van de gelukkigen die de onderschei ding uit handen van lerares Atiye ontving. Atiye geeft al 22 jaar nakis dersi (borduurles) en zij is zeker van plan om het komende winterseizoen daarmee in het clubhuis door te gaan. Bij borduren op de naaimachine moet men niet denken aan een eenvoudig cordonrandje of aan een siersteek die de naaimachine zelf produceert. „Het specifieke van het borduren op de naaima chine", legde Atiye uit, „zit in de manier waarop de draadspan ning zich verhoudt tot de boven- of onderdraad. Dit moet nauw keurig op elkaar zijn afgestemd om het gewenste resultaat te be reiken. Een naaimachinespbeltje dat de draad te makkelijk vrij geeft, levert bijvoorbeeld geen mooi werk op." Echte pronkstukken waren in het clubhuis te bewonderen. Daaronder waren prachtig ge borduurde slopen, tafelkleden en dekservetten. Ook handdoe ken en badjassen met een mooie applicatie behoorden tot de werkstukken. Om te laten zien hoe mooi een geborduurde bid- hoofddoek was, drapeerde lera res Atiye deze over haar hoofd. Til Berg, coördinator van Klub huis Oost. was blij met de be langstelling van buurtbewoners en deelnemers van andere cur sussen voor het borduren. In september beginnen op donder dagmorgen de lessen weer, die bestaan uit telkens zes blokken. De lessen staan open voor alle Schiedamse vrouwen. Zeker voor gedreven borduursters moet het een uitdaging zijn om ook deze bijzondere techniek on der de knie te krijgen. •s Atiye reikte de certificaten door NANS WOLTERS SCHIEDAM „Het is een schat", zegt Louise Ashnawi over haar blindegeleidehond Sunny, „maar zo af en toe is het een echte dondersteen die haar eigen zin doordrijft. En dan moet zij wel even tot de orde worden geroepen." Louise Ashnawi is een jonge Schiedamse vrouw, getrouwd en moeder van dochtertje Nathalie. Zij is diabete en als gevolg van deze ziekte gaat de kwaliteit van haar ogen lang zaam maar zeker achteruit. Sinds drie maanden wordt zij bij het vinden van haar weg door de stad bijgestaan door haar 'sunshine' Sunny. „En dat is werkelijk fantas tisch", zegt zij. „Nu kom ik veel vaker buiten en loop meer dan ik de laatste jaren gedaan heb. Dat komt zeker ten goede aan mijn gezondheid. Bovendien kom ik in contact met andere mensen en dat is een heel prettige bijkom stigheid." Hoewel Louise niet blind is, kan zij slecht zaken onderscheiden. Licht en donker zijn bijvoor beeld niet meer duidelijk herken baar. Paaltjes, hekjes en onver wachte stoepen vormden obsta kels die haar regelmatig de nodi ge blauwe plekken bezorgden. Sinds zij de beschikking heeft over Sunny is dat stukken min der. Kwam je niet ontzettend in op stand toen je bemerkte dat het licht in je ogen steeds minder werd.' „Nee eigenlijk niet. Dat komt waarschijnlijk omdat het zo ge leidelijk aangaat. Tien jaar gele den begon ik het te merken. Wel was het in het begin erg hinder lijk. Dingen die ik dolgraag wil de doen moest ik achterwege la- Louise Ashwani: ,,/k wil nog een heleboel doen." ten en dat was wel moeilijk. Nu kijk ik naar de dingen die ik nog kan doen en niet meer naar za ken die ik moet laten liggen. Ik heb de beschikking over hulp middelen en dat betekent veel voor mij." Inmiddels Heeft Louise Ashwani het brailleschrift geleerd en heeft zij leren typen. „Eigenlijk leert iedereen wel blind typen", zegt ze, „maar was ik nu doe kan je dubbel blindtypen noemen. Zo kan ik zelf mijn correspondentie afhandelen en dat maakt me minder afhankelijk van anderen. Overigens merk ik dat mijn an dere zintuigen zich steeds beter ontwikkelen. Zo hoor, of eigen lijk moet ik zeggen luister ik beter en ook mijn tastzin neemt toe. Ik heb mijn handicap geac cepteerd en realiseer mij dat er mensen zijn die het veel zwaar der hebben dan ik", aldus Loui- 1s dit dan het enige 'ongemak' voor je als gevolg van je ziekte? „Nee, ik heb twee niertransplan taties ondergaan waarvan de eerste mislukte. Ik voel me vaak niet in orde en heb pijn. Maar dan zegt de dokter, neem maar een paracetamol. Ja daar heb ik natuurlijk niets aan, want dat verhelpt de oorzaak niet en ik krijgt er nog pijn van in mijn maag ook." Slappe lach Louise vertelt dat sinds zij met Sunny buiten loopt, af en toe in een deuk ligt. „Als ik met de tram moet, geef ik Sunny het commando: naar de bus. Dan weet ze dat zij naar de halte moet. Als het tramhokje vol met mensen staat omdat het regent, dan blijft zij net zo lang met haar snuit tegen mensen aanduwen totdat er voor mij plaats wordt gemaakt. De meeste mensen zien hier wel de humor van in. Ook komt het voor dat ik, bij mijn vele bezoeken aan het ziekenhuis moet wachten en dat ik Sunny de opdracht geef mij naar een lege stoel in de wachtkamer te brengen. Nou steevast brengt zij mij dan naar een plek waar in de regel een charmante man zit. Ge lukkig zie ik nu nog wat vlekken, maar voor hetzelfde geld ga ik dan op de schoot van die man zitten", zegt ze lachend. „En dat zou een blunder zijn!" Louise Ashwani volgde drie we ken lang een intensieve interne opleiding op het Blindeninsti tuut. Daar werd haar geleerd met Sunny om te gaan. „Dat was best wel even moeilijk want ik was geen hond gewend", zegt zij. Bovendien volgde zij een oplei ding waarbij de praktische kant van het dagelijks leven aan de orde kwam. Daarbij kreeg zij bijvoorbeeld adviezen waarop zij moet letten als ze aan het koken is. Reacties Volgens Louise reageren mensen soms vreemd op iemand met een blindegeleide hond. „Als je staat te wachten om over te steken draait de een het raampje van de auto open en roept tegen de hond 'ga maar lopen'. Als je dan bijna aan de andere kant van de weg bent begint een ander te roepen, 'hé sufferd dat ziet die hond zelf wel, bemoei je er niet mee'. Dan denk ik altijd maar, wegwezen hier Louise." „Laatst hoorde ik een jongetje tegen een vriendje zeggen: 'Hé, daar gaat een blindegeleide hond'. Waarop die andere zei: ben je gek joh, die hond heeft dat tuig om omdat ze hem wil leren skiën." Geamuseerd. „Die arme Sunny, ze werkt al hard genoeg voor me. Overigens vraag ik me af wat kinderen willen als ze mij vragen hoe laat het is. Dat ge beurt namelijk regelmatig. Mis schien is het nieuwsgierigheid. Omdat ik toch nog iets zie merk ik, dat als ik antwoord geef, ze dat op hun eigen horloge chec ken. Soms blijven ze nog even staan kijken en vragen dan plot seling, 'bijt die hond'. Ja dan ben ik echt wel verbaasd en vraag ik me af wat zenou precies willen." Louise Ashwani heeft het niet makkelijk maar ze zit niet bij de pakken neer. „Ik wil nog een heleboel dingen doen en ik zie wel wat er op mijn weg komt", zegt ze nuchter. Het kruiden tuintje dat zij in de vensterbank met veel zorg aan het kweken is, getuigt van haar wil om bezig te blijven. SCHIEDAM- Vanaf deze week repeteren de 55 spelende leden van de Rijnmondband drié maal per week. Dat is nogal veel, maar noodzakelijk al je je wilt meten met belangrijke muziek korpsen afkomstig uit de hele wereld. De Schiedamse band neemt voor de zevende keer deel aan het Wereld Muziek Concours, dat zich de komende weken afspeelt in de Rodahal en het voetbalsta dion van Roda JC in Kerkrade. De wedstrijden vinden plaats van 1 tot en met 25 juli. Als deze laatste dag voorbij is hebben meer dan 220 orkesten uit ruim dertig landen zich aan het pu bliek laten zien en bovendien laten horen. De Rijnmondband dingt ook deze keer mee naar één van de hoogste prijzen in de mars- en showwedstrijden. „Wij doen dit jaar voor het eerst mee met een show," vertelt een enthousiast lid van de band. „Vier jaar gele den behaalden wij een eerste prijs bij de marswedstrijden. Om ons optreden goed voor te berei den, trainen wij op een sintel- baan in Vlaardingen. Ook voor wat betreft het lopen in bochten kunnen wij daar goed oefenen. We verwachten ook dit jaar bij de absolute top uit te komen." Het concours, dat eenmaal in de vier jaar plaatsvindt, wordt voor de twaalfde keer georganiseerd. Dit jaar hebben zich zelfs orkes ten aangemeld uit Australië en Nieuw Zeeland. De Rijnmondhand zal 18 juli, vergezeld doo het Wereld Muziek Concours grote groep supporters, afreiz Kerkrade om deel te Blauwe Knoop in Laan van Bol'es SCHIEDAM Bij de plantsoe nendienst van de dienst gemeen tewerken zijn ze behoorlijk trots op de fleurige berm die is gelegen in het verlengde van de Laan van Bol'es. En dat mag ook wel, want niet alleen groeit daar de madelief en de boterbloem. Vorig jaar bij de aanleg van de fietspad is de berm in de huidige vorm ingericht. Gerard Freeling van de plantsoenendienst heeft toen samen met collega's zaad van elders uitgezaaid in de berm, met het gevolg dat die er nu zeer kleurrijk bijstaat. Mensen die dit wel eens van dichtbij willen aan schouwen moeten er snel bij zijn, want nu staan de teunisbloem, dagkoekoeksbloem, klaproos, boerenmwormkruid en de blau we knoop nog in volle bloei. In augustus wordt alles gemaaid. Dit maaisel blijft een week liggen waardoor de zaden de kans krij gen in de grond te verdwijnen. Daarna wordt het spul afge voerd. Dit gebeurd eind septem ber nog een keer. Deze werkwij ze bevordert een overvloedige bloei in het volgende jaar. Licht geramd SCHIEDAM Rond midder nacht kwam afgelopen donder dag een auto tot stilstand tegen de paal van een verkeerslichtin stallatie bij de oprit van rijksweg 20 aan de 's Gravelandseweg. De bestuurder, een 39-jarige man uit Maassluis bleek zoveel gedronken te hebben dat een rij verbod van vijf uur nodig was. Het voertuig werd weggetakeld en de brandweer reinigde het wegdek. Zakelijk bekeken SCHIEDAM De Dierenspe ciaalzaak Cobra van Petra en Frans Knijf heeft de laatste ze ven jaar, net als de leguanen in hun winkel, verschillende ge daantewisselingen ondergaan. Stee'ds weer zocht het echtpaar naar een manier om hun zaak aan de Hof van Spaland nog efficiënter in te richten. Zij vin den dat zij daar nu voor honderd procent in zijn geslaagd. De dierenspeciaalzaak De Co bra, kan nu de zeven afdelingen onderbrengen waar zeven jaar naar werd gestreefd. Zo is er een hele wand ingericht met aquaria met een grote verscheidenheid aan tropische vissen. Tevens is er een knaagdieren- katten- en een reptielen-amfibie-afdeling inge richt. De argeloze bezoeker zal vreemd opkijken als hij in dit laatste gedeelte levende leguanen boven zijn hoofd ontwaart. Frans Knijf heeft een groot aan tal vakdiploma's op zijn naam staan en dat betekent dat hij de klanten van Dierenspeciaalzaak De Cobra deskundig kan advise ren. Daarnaast is hij gespeciali seerd in alle attributen die nood zakelijk zijn bij de hengelsport. „Ik heb altijd belangstelling ge had voor dieren", zegt Frans Knijf, „maar ook was ik als klein jongetje nogal zakelijk. Ik kan mij eigenlijk niets beters voor stellen dan zoals het nu is, name lijk mijn hobby combineren met mijn commerciële kant." De Cobra is te vinden in Hof van Spaland 2, telefoon 471.48.71. Het echtpaar Knijf in de vernieuwde zaak De Cobra. SCHIEDAM Het was weer goed raak, afgelopen zaterdag middag in winkelcentrum de Hof van Spaland. De containers zaten propvol en het publiek had kennelijk geen zin om de oude kranten en lege flessen weer mee naar huis te nemen. Dus werden stapels oudpapier er gemakshal ve naast gegooid en flessen op de glascontainer gezet. Dit is niet de eerste keer dat de mensen die op de banken bij de containers een ijsje eten, uitzicht hebben op een enorme rotzooi. „Niet dat ik weet", antwoordt voorlichter Dingenouts van het Openbaar Nutsbedrijf op de vraag of er soms een staking is bij de betreffende ophaaldien sten. „De bakken worden fre quent geleegd, maar soms het voor dat er een groter aanbod is. Het nutsbedrijf houdt daarom ook steeds in de gaten of er plekken in de stad zijn waar de frequenties van het legen moeten worden opgevoerd." Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat die controle nog kortgeleden heeft plaatsgevonden in winkel centrum Spaland. Zowel de pa pier- als de glascontainers zaten zaterdag barstensvol en zoiets gebeurt niet van de ene op de andere dag. Al vaker werd in deze krant mel ding gemaakt van een puinhoop bij de containers. Die aandacht heeft overigens voor wat betreft de kledingbakken wel geholpen. Het zou prettig voor het winke lend publiek zijn als het Schie damse nutsbedrijf dat goede voorbeeld volgt. Rommel rond de hij Hof van Spaland. U KUNT NU INSTUREN EN KANS MAKEN OP DE HOOFDPRIJS Deze letterpuzzel is de laat ste in de serie van juni. Dus,., de oplossing hiervan geeft samen met die van de vorige drie puzzels het be gin van een zin. Maar de zin af met maximaal ongeveer 25 woorden en schrijf die op een briefkaart die u stuurt naar: Wegener Promotie. De jury zal zich op 8 juli over de inzendingen buigen en er de meest originele uithalen. De winnaar kan weer de bekende hoofdprijs van 1000 gulden tegemoet zien. Daarnaast zijn er natuurlijk ook weer de aanmoedingsprij- zen bestaande uit een WV-waardebon van 25 gulden voor vier deelnemers die net niet voor de hoofdprijs king komen. in aanmer- R A K F I U H E R B E R G G O A G N E R E P M A K B W K N J I A O T U A D U S K A W D A T N J A N R P A Z N A V N T R B G D E E M P Z D D A P G A I B I E P A H E E L A L E M U Z L E A O A E L O R E I S E T E L T D S W E P T Z L N U R S E F P N A N E B I V I W N L A T H A V E N O E N A O R U C A R A V A N O R G K I P M A K N E T N E T E N G N I N N A P S T N O N S I U H E I T N A K A V Onderstaande woorden zijn, altijd in rechte lijn, horizontaal vertikaal of diagonaal, van rechts naar links, van links naar rechts, van boven naar beneden of van beneden naar boven in het letterdiagram verborgen. Sommige letters worden meer dan eenmaal gebruikt. De overblijvende letters vormen na elkaar geplaatst een drie woorden. bus - zee - auto - tram - haven - hotel - reizen - herberg - huifkar - kamperen - slaapzak - wadlopen - wandelen - vliegtuig - speeltuin - dierentuin - janplezier - tentenkamp golfslagbad - ontspanning - vakantiehuis - bungalowpark kampeerwagen - rondvaartboot. STUUR NU IN! EN MAAK KANS OP 1000 GULDEN Stuur uw oplossing op een briefkaart naar: Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3