Geen hoofdrol in Ronde van Frankrijk voor Nederlandse heroenswielrenners M MM '93 Tour de France: sport, spektakel en vooral afzien Tijd van Nederlandse smaakmakers in Tour lijkt voorbij Etappeschema Tour de France 1993 Renners in Ronde van Frankrijk laten niets aan het toeval over De oude dichter Bredero zei het in een lang en grijs verleden al eens; het kan verkeren. De zo wijsgerige opmerking is ook van toepassing op de Nederlandse beroepswielrenners. Na jaren lang in de Tour de France als absolute smaak makers van het peloton te hebben gefungeerd, lijken de vedetten van weleer tegenwoordig tot figurantenrollen veroordeeld. Natuurlijk, hier en daar wordt nog altijd gehoopt dat mannen als Erik Breu- kink en Gert-Jan Theunis- se nog een keer boven zich zelf zullen uitstijgen. Dat zij met flonkerende pres taties hun stempel op het wedstrijdverloop zullen drukken. Dat zij door bij voorbeeld knappe tijdrit ten of imponerende solo's in het hooggebergte van zich zullen doen spreken. De wonderen zijn de we reld niet uit, maar het zijn vermoedelijk illusies. De re sultaten in de laatste edities van de Tour de France spre ken voor zich en de in het voorjaar geleverde prestaties doen weinig verwachten. Op het moment van het ter perse gaan van dit blad kan eigen lijk alleen worden verwezen naar Jean-Paul van Poppel. Het sprintkanon uit de ploeg van Jan Gisbers heeft in de Ronde van Spanje laten zien nog over een daverend eind- schot te beschikken. Mis schien kan hij die prestatie in de Tour de France een keer herhalen. Aangenomen al thans dat hij mag starten, want Festina is een Spaanse ploeg. Het is hem gegund want hij heeft ook al vóór de start van de Vuelta het pelo ton zijn wil opgelegd. VUELTA Een massasprint in de Tour winnen is echter heel andere koek, omdat de concurrentie daar nog groter is. Maar Jean- Paul kan het nog. En dat is een geruststellend gevoel. Aan de bergen heeft hij een broertje dood. Het duurt echter de nodige dagen voor het peloton aan de voet van de stenen reuzen ver schijnt, zodat hoop doet leven. Tioop koesteren. Ook Erik Breu kink doet het. Pas nu blijkt hoe zeer de krachtige tijdrijder onder de intrapilid affaire bij PDM heeft geleden. Het vertrouwen lijkt weg. Hoewel hij tegenwoor dig voor veel geld bij Once rijdt, is het hem nog niet gelukt de hoge verwachtingen ih te lossen. In Parijs-Nice is hij teruggeval len, in de Vuelta heeft hij te veel terrein moeten prijsgeven en in de Tour de France zal het hoogst waarschijnlijk niet anders zijn. In ieder geval lijkt het overdre ven te verwachten dat Breukink drie weken lang mannen als In- durain en Chiapucci kan weer staan. GLORIEJAREN Het is een droge constatering. Geen verwijt. Dat zou ook niet op zijn plaats zijn, want Erik Breukink heeft vaak de harten van de nationale wielersuppor- ters sneller doen slaan. Mis schien zou Breukink het verder kunnen brengen als lid van een echte Nederlandse ploeg als bij voorbeeld TVM, dat overigens een wildcard nodig heeft om in de Tour te komen. Zekerheid be staat nergens meer over. Kijk maar naar Gert-Jan Theunisse. Ook zijn loopbaan wordt geken merkt door hoogte- en diepte punten. In de gloriejaren heeft de gedachte post gevat dat Theu nisse de absolute roem voor het grijpen kan hebben. De praktijk heeft anders geleerd. Wie hem tegenwoordig ziet rijden, moet concluderen dat dat kleine beet je extra, die noodzakelijke tien procent extra kracht om in de finale mee te komen, volledig ontbreekt. Als Gert-Jan Theu nisse ooit nog eens bij de eerste tien in het algemeen klassement van het 'Grande Bouclé' eindigt, dan levert hij een imponerende prestatie. Maar meer zit er niet in. Dat verhaal gaat ook op voor de derde Nederlander die als een typische klassementsrijder voor de Tour wordt beschouwd. Het gaat over Steven Rooks. Ooit een klimgeit, die eveneens een plaatsje heeft gehad in het rytje van mogelijke opvolgers van Joop Zoetemelk en Hennie Kui per. Nu de jaren verstrijken, blijkt eens te meer over welke uitzonderlijke kwaliteiten de twee oudjes hebben beschikt. FICP Het staat er welbeschouwd met de Nederlandse kansen som ber voor. Dat blijkt ook uit de internationale ranglijsten. De FICP punten waaruit bljjkt hoe succesvol een coureur is, worden vooral door buitenlanders ver gaard. Naast Jean Paul van Pop- pel heeft eigenlijk alleen Frans Maassen zich verdienstelijk ge maakt. Hij heeft enkele keren 'kort' gereden waarbij met name zijn tweede plaats in de Ronde van Vlaanderen aandacht ver dient. Maar ook zijn optreden kan het collectieve falen van 'oraiye' niet verhullen. RITZEGE De Nederlandse coureurs heb ben de in komende Tour de France weinig te zoeken. De mannen van WordPerfect (Jan Raas) zullen het van de zoge naamde dagsuccessen moeten hebben, want niemand gelooft er echt in dat kopman Alcala in Parijs op het erepodium komt. Een vyfde plaats zou al als een daverend succes worden be schouwd. Voorts zal er grote te vredenheid heersen als Erik Dekker zich aan het front kan manifesteren. De zilveren me daille winnaar van Barcelona heeft bij zijn debuut enkele aar dige resultaten neer gezet. Dit seizoen moet echter blijken of hij de stap van coming-man naar prof-met-toekomst kan maken. TVM (Cees Priem) moet zich noodgedwongen ook op rittriom- fen concentreren. De nationale inbreng zal in dat opzicht ver moedelijk beperkt blijven, om dat Rob Harmelink - vorig jaar nog winnaar in Bordeaux - fysiek door ziekte ver achterop is ge raakt. TVM zal het in de Tour dan ook voornamelijk van zijn buitenlanders moeten hebben. BELEMMERING Het klinkt allemaal niet opge wekt, maar het is niet onver wacht. Uiteindelijk zijn Peter Post (Histor) en Jan Gisbers (Fes tina) naar het buitenland uitge weken. Ze hebben weliswaar en kele Nederlandse coureurs on der contract gehouden, maar de situatie verschilt toch wezenlijk van die uit het verleden. Heel, heel misschien komt Eddy Bouwmans nog in beeld, maar ook dit door Post gekoesterde talent zal nooit echt hoog eindi gen. De tijdrit vormt een te grote belemmering. Het is al weer wat jaartjes geleden, maar het moment is onvergetelijk. Lang voordat de renners in de Tour de France zich tegen de flanken van de Alpe d'Huez omhoog moeten wurmen, trekt het spandoek ergens in de buurt van weer zo'n haarspeldbocht de aandacht. Met hoekige letters staat vermeld: Theo Koomen laat ons van een Nederlandse touroverwin ningen dromen! En iets verderop showt een welge vormde blondine haar strak naarvoren prangende borsten gesierd met de tekst 'Kus me Theo!' De Tour de France! Het Jaarlijkse spektakel van sport en show gelardeerd met amu sement, en sensatie leeft als nooit tevoren. Vanaf de eer ste editie is zij een bestseller geweest. Een sportevene ment dat tot de verbeelding van de mensen heeft gespro ken. De helse tochten langs niet beveiligde grintpaden zijn onderwerp van ontelbare gesprekken geweest. Veel la ter is de Tour de France het fenomeen geworden waaro ver de media zich gretig heb ben ontfermd. De Tour de France maakt niet alleen ren ners, maar ook radio- en tv- verslaggevers. Dat geldt zeker voor Neder land, en dat is vooral te danken aan de technische knobbel van producer George Tor. Net zoals Theo Koomen is ook hij overle den, maar ook zijn naam leeft voort. Talrijk zijn de verhalen over de kunstige manier waarop Tor verbindingen tot stand heeft gebracht. De Tour verovert op die manier de Nederlandse ether. Helemaal als de reportages via een boven het peloton hangend vliegtuigje naar ons land worden doorgestraald. Theo Koomen Zorgt voor de rest. Hij brengt op Onnavolgbare wijze de Tour in de Nederlandse huiskamer, kan toren en fabrieken waar het werk meer dan eens wordt stil gelegd als de finale nadert. En de tourgekte nadert helemaal het toppunt als Nederlandse renners zich daadwerkelijk met de strijd gaan bemoeien. Niet alleen re gelmatig een etappe winnen, maar bovendien kort rijden in het algemeen klassement. Met als absoluut hoogtepunt de Tour zege van Joop Zoetemelk, die in 1980 presteert wat Jan Janssen in 1968 hem al eens heeft voorge daan. DRAAIBOEK Die tijd is voorbij. Theo Koom en is niet meer. Nederlandse cou reurs die bij de eerste drie in de Tour kunnen rijden, zijn even- ens afwezig. De wat losse organi satie binnen de toenmalige ra dio-equipe met de via de interne lijn te beluisteren mis verzorgd door de ooit voor priester opge leide Koomen is verleden tijd. Zij heeft plaats gemaakt voor een strakke onderneming waarin alle radio-verslaggevers secon den krijgen toegewezen om in korte flitsen hun nieuws door te geven. En wee degene die het waagt het draaiboek aan de laars te lakken. De showmaster van weleer is opgevolgd door schreeuwers die te vaak de des kundigheid missen om de wieier- zaken goed in te schatten c.q. weer te geven-, MILJONAIRS Ook in het peloton hebben de zaken zich drastisch gewijzigd. De grote ploegen worden geken merkt door een puur zakelijke aanpak. Renners die vroeger voor in verhouding weinig geld hebben gezwoegd, zijn nu vaak miljonair. Een zogenaamde klei ne renner is jaarlijks al goed voor drie ton. De grote jongens gaan met miljoenen aan de haal. In de Tour de France worden zij gesteund door uitstekende soig- neurs, voedingsdeskundigen en wat dies meer zij. PR-officers zwermen rond de ploegen. Het materiaal is uitstekend en indien nodig herhaaldelijk getest, tot in windtunnels toe. De ploegleiders en de renners hebben onderling contact met behulp van zender tjes. Alles is in de loop der jaren anders geworden. Zelfs het be faamde duo Jacque^ Goddet - Fe lix Levitan heeft plaats moeten maken. Tegenwoordig wordt de scepter gezwaaid door Jean-Ma- rie Leblanc in wiens schaduw een zekere Bernard Hinault ope- AFWETEN Maar wat er ook verandert, één ding niet. De Tour blijft de Tour. Een ongeveer vierduizend kilometer tellende ronde waar reputaties worden gevestigd en gebroken. Waar dramatiek en heldendom vaak hand in hand gaan. Een strijdtoneel waar illu sies worden verstoord. Soms door domme pech, soms ook Vlaming Johan Museeuw passeert als eerste de meet na een massasprint. door een onjuiste inschatting van de eigen mogelijkheden. Soms ook is de druk te groot, laten de beften het op het moment supre me afweten. «sü Steven Rooks Erik Breukink Jean-Paul van Poppel Ploeggenoten bewaken de Italiaanse gele truidrager Claudio Chiapucci in één van de etappes van de Tour de France van vorig jaar. Ook voor de overwinning in de 80ste editie van de Ronde van Frankrijk behoort Chiapucci tot één van de absolute favo rieten. Voor de Nederlandse renners lijkt helaas ook dit jaar geen hoofdrol weggelegd. De komende Tour de France wordt ongetwijfeld weer betwist door Spanjaarden en italianen. BUIGEN Mannen als Miguel Indurain (Ba- nesto), en Claudio Chiapucci (Carrera) die altijd op het afge sproken uur verschijnen. Ren ners die de druk aan kunnen. Coureurs die niet bezwijken on der de last van de wedstrijd. Een hoofdrol zal ook zijn weggelegd voor de GB-formatie. Ploeglei der Paolo Abetoni heeft de be schikking over fantastische reurs. Als de dit seizoen al ge toonde vorm wordt vastgehou den dan zal de concurrentie ook in de Tour menig keer het hoofd moeten buigen. Dag Rit 3 juli Proloog 4 juli le etappe 5 juli 2e etappe 6 juli 3e etappe 7 juli Plgtijdrit 8 juli 5e etappe 9 juli 6e etappe 10 juli 7e etappe 11 juli 8e etappe 12 juli Tijdrit 14 juli 10e etappe 15 juli lie etappe 16 juli 12e etappe 17 juli 13e etappe 18 juli 14e etappe 19 juli 15e etappe 21 juli 16e etappe 22 juli 17e etappe 23 juli 18e etappe 24 juli Tijdrit 25 juli Epiloog Vertrek-aankomst Le Puy du Fou (tijdrit) Lu^on - Les Sables d'Olonne Les Sables d'Olonne - Vannes Vannes - Dinard Dinar - Avranches Avranches - Evreux Evreux - Amiens Peronne - Chalons-sur-Marne Chalons-sur-Marne - Verdun Lac de Madine Villard - Serre-Chevalier Serre-Chevalier - Isola Isola - Marseille Marseille - Montpellier Montpellier - Perpignan Perpignan - Andorra Andorra - Saint-Lary-Soulan Tarbes - Pau Orthez - Bordeaux Bretigny-sur-Orge - Montlhery Viry-Chatillon - Paris 8,8 km 208 km 230 km 190 km 85 km 226 km 160 km 196 km 180 km 65 km 206 km 175 km 285 km 195 km 218 km 22Q km 228 km 190 km 202 km 55 km 180 km zaterdag TOUR De verhalen dat een Tour de France niet zonder het gebruik van doping kan worden gereden, zijn algemeen bekend. Toch blijkt het mogelijk. Althans de controles leveren weinig of geen positieve gevallen op. Toch stellen velen vraagtekens bij de resultaten van de controles. Meer dan eens wordt gesuggereerd dat het gebruik van zoge naamde 'buffer-preparaten' het gebruik maskeren. De waarheid zal wel ergens in het midden liggen. Vast staat wel dat de renners beter voorbereid dan ooit aan de zware klassieker beginnen. Vooral in Italië en Spanje wordt er alles aan gedaan om de renners klaar te stomen. Dat gebeurt via een optimale medische begeleiding. De kans dat een Italiaanse ploeg betrok ken raakt by een intrapilid affai re zoals indertijd PDM is overko men, mag worden verwaarloosd. En toch staat vast dat ook Ita liaanse coureurs via het infuus versterkende stoffen krijgen toe gediend. GEZONDHEID In Nederland wordt daar met een scheef oog tegen aan geke ken. Het is niet anders. Ook in ons land zal ooit worden geac cepteerd dat de medische prepa ratie ver moet worden doorge voerd. De tijd van Pollentier, die in de jaren'70 op de Alpe d'Huez met een 'peerke' de controle be duvelde, is lang voorbij. Ook de 'affaires' van Zoetemelk en Theunisse zijn eigenlijk al lang niet meer interessant. Het gaat er tegenwoordig vooral om op welke manier de coureurs ge zond kunnen blijven. Want dat mag niemand verge ten. De door organisatoren, ook in de Tour, aan de renners ge stelde eisen worden steeds zwaarder. Bovendien verwach ten de sponsors waar voor hun investering. Het gebruik van do ping past niet in het zo fraaie door de tv uitgestraalde plaatje. De renners zijn in het verleden echter vaak aan hun lot overge laten. Tegenwoordig reist met de meeste ploegen, maar dat is niet uit weelde, terecht een dokter mee. Soms zelfs een heuse spe cialist. En dat is geen overbodige luxe. RESPECT Het is achteraf altijd gemakke lijker iets vast te stellen. Het is echter beter als alle betrokken eens goed beseffen waarmede zy bezig zijn. Het is beter niet meer zo veel van die rennerslichamen te vragen. Het zal de Tour echt niet minder mooi maken. Voor de aan de televisie gekluisterde sportliefhebbers is dat welbe schouwd allemaal niet belang rijk. Zij mogen zich amuseren, opwinden en verbazen over die vaak zo ongelooflijke prestaties. Respect voor de coureurs is daar bij op zyn plaats.

De Havenloods | 1993 | | pagina 15