Azivo-motto: 'Niet voor het gewin, maar voor het gezin' WATERWEG gratSvlSI? Cultuur volgens. DE HAVENLOODS Cursisten exposeren Leerlingen 'Groen' maken folder over Vlaardingen 'Geen eultuurbarbarisme' BEDEKKING 40% KORTING ALLE TAPIJTEN 1e KEUS 3* 7* 9" Ook volksverzet tegen bebouwing Broekpolder? DONDERDAG 1 JULI 1993 VLAARDINGEN - In de ex positieruimte van het Zonnehuis is afgelopen dinsdag een exposi tie geopend van het werk van cursisten van Jan van Dorp. Het resultaat van zijn tekenles sen is te zien in een leuke en afwisselende expositie van pot loodtekeningen, aquarellen, acrylverf en softpasteltekenin- gen. In de vitrines staaf een aan tal kleikoppen. Jan van Dorp is erin geslaagd de cursisten te leren iets persoon lijks in hun werk te leggen. Zoals iedereen een eigen handschrift heeft, zo heeft iedereen een eigen vorm van tekenen en het om gaan met een materiaal, is zijn mening. Dit blijft voor hem de uitdaging van het lesgeven. De variatie in tekeningen mag een afspiegeling heten van de variatie in leeftijden van de cur sisten: die variëren van 14 tot 84 jaar. De expositie in het Zonnehuis duurt tot 6 augustus. Koninklijke onderscheiding VLAARDINGEN Ter gele genheid van zijn afscheid uit ge meentedienst met gebruikma king van de VUT-regeling is aan de heer Ary Strijbos bij Konink lijk Besluit van 16 juni 1993 de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zil ver, verleend. De onderscheiding is afgelopen woensdag aan hem uitgereikt door wethouder Van der Steen, tijdens een afscheidsbijeenkomst in de kantine van de afdeling verkeer en water van de Dienst Stadswerk aan de Burgemeester Heusdenslaan 357. Strijbos is 35 jaar in dienst ge weest van de gemeente Vlaardin- gen. In 1958 begon hij als op- pperman bij de afdeling bestra tingen van gemeentewerken. Per 1 januari 1973 werd hij bevor derd tot voorman straatmaker reparatiewerker. Van 1956 tot 1962 heeft Strijbos zich verdienstelijk gemaakt met het mede-leidinggeven aan de Vlaardingse Wesselgroep. Boottochten WATERWEG 'Bekijk het Westland vanaf het water'. Dat is het motto van de inmiddels bekende en gewaardeerde boot tochten door het Westland in de zomermaanden. De afvaarten zijn in juli en augustus op elke woensdag om 14 en 17 uur is 's- Gravenzande. De instapprijs? Voor volwassenen 7,50 gulden, voor kinderen tot en met twaalf jaar 3,50 gulden. Er zijn ook mogelijkheden voor groepen. Daarvoor gelden speciale prij zen. Reserveren van een plaatsje op de boot is noodzakelijk. Dat kan bij de VVV Hoek van Hol land, telefoon 01747-82456. Wegener hulsaan+iulsbLaden Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 -17.00 u., vrijdag 08.30 r tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: M. v.d. Sluis (tel. privé 010 - 4.706.738) SCHIEDAM N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) MAASSLUIS E. den Breejen (tel. privé 01880 - 15244) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (chefredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Sport: Gerard S. Verver (tel. privé: 01899-17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: E. Alkemade, directeur R.M. Brokking, commercieel adj.- Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 P+S+T Afgelopen dinsdag werden de prijzen uitgereikt VLAARDINGEN Maak eens een leuke, toeristische fol der van Vlaardingen. Dat was de opdracht die de leerlingen van de brugklas van Scholengemeen schap Groen van Prinsterer mee kregen van hun docenten aard rijkskunde. Een opdracht, die, gezien de getoonde resultaten in het VW-kantoor op de Markt, met graagte is vervuld. Voor de twee leerlingen, die naar het oor deel van VW-directeur Karin Hollegien de beste folders had den gemaakt, had de VW prij zen beschikbaar gesteld. Linda Snoey en Mark Alblas waren de gelukkigen, die afgelo pen dinsdag de prijzen in ont vangst mochten nemen van Ka rin Hollegien. Zij noemde hun ontwerpen 'bijna professioneel'. Vooral die van Linda had haar getroffen door de originele vormgeving: een kleurige waai er, met maar kleine stukjes tekst. De opmerking „plaatjes zeggen soms meer dan duizend woor den" werd door de aanwezige fotografen met applaus begroet. Mark Alblas had de kleuren van de Vlaardingse vlag verwerkt in zijn inzending. Afgaande op zijn 1 eigen belangstelling had hij bij de recreatiemogelijkheden voor kinderen de zwembaden niet on vermeld gelaten. „Want als het warm is, is dat hartstikke leuk," 1 zo lichtte hij toe. Of de folders lang up to date blijven valt te 1 hopen, gezien het onderwerp 'lo pen' welke kunst blijkens de fol der van Linda in het Broekpol- derbos kan worden beoefend. De tentoongestelde folders van Linda en Mark én van de overi ge brugklassers zijn nog tot 5 juli i te bezichtigen in het VVV-kan- j toor op de Markt. Expositie schetst beeld van honderd-jarig ziekenfonds de Volharding SCHIEDAM In het Na tionaal Coöperatie Museum Schiedam loopt sinds vorige week een tentoonstelling die is gewijd aan het honderd-jarige Algemeen Ziekenfonds de Volharding (Azivo). Het zie kenfonds werd in 1893 opge richt als onderdeel van de Haagse coöperatie de Volhar ding, die toen al dertien jaar bestond. De Volharding was oorspronke lijk een verbruikersvereniging en bakkerij. „Deze coöperatie was het meest gericht tot haar le den", vertelt D. van Doorn, een van de rondleiders in het mu seum. „De leden van Azivo wer den niet als tweederangs burgers beschouwd, wat bij veel van der gelijke instellingen in die tijd wel het geval was. Het motto van Azivo was: 'Niet voor het gewin, maar voor het gezin'." Al snel breidde het ziekenfonds zich uit. Niet alleen kwam er een ziekenhuis met de prozaïsche naam 'De Sluitsteen Geplaatst', maar ook een apotheek en een kraamkliniek. Daarnaast sloten tandartsen, fysiotherapeuten en een opticien zich bij Azivo aan. De meeste daarvan zijn in de loop der jaren weer verdwenen. Alleen de apotheek bestaat nog. De leden van de Volharding ver gaten echter niet, dat de coöpe ratie was opgericht als verbrui kersvereniging. „Ze gingen zich ook richten op de brandstoffen- handel", zegt Van Doorn, die zelf jarenlang gewerkt heeft voor de coöperatie Nieuwe Water weg. „In de zomer werden de kolen aangekocht, omdat de prijs dan laag was. Tot de winter konden de leden de kolen dan thuis bewaren in het kolenhok." Na de oorlog groeide de Volhar ding uit tot een volwassen win kelketen. „De coöperatie ging meubels verkopen, en schoenen, kleding en huishoudelijke artike len. Het was nog geen waren huis, maar de winkels waren wel zo veel mogelijk in één straat geconcentreerd." In het museum zijn foto's en voorwerpen uit die tijd te zien, zoals een cylinder- vormige stofzuiger. „Gek ge noeg hebben ze zich nooit toege legd op de verkoop van groen ten, aardappelen en fruit." Een uitvaartvereniging is er wel ge komen, evenals een spaarbank en een verzekeringsinstelling. De Volharding was daarmee een van de grootste coöperaties in Nederland. „De eerste coöpera ties waren eigen-hulpinstellingen voor mensen die arbeid des gees- tes verrichtten, zoals ambtena ren", vertelt Van Doorn. „Bij de Volharding kon iedereen te recht." Het maakte ook niet uit welke levensovertuiging de leden had den. In het verzuilde Nederland kon het voorkomen dat in een stad coöperaties bestonden voor katholieken, voor protestanten en voor socialisten. Maar de Volharding was een algemene vereniging, met leden uit alle po litieke en religieuze groeperin gen. Maar de bloeitijd van de coöperaties is allang voorbij. De meeste gingen in 1973 failliet, zoals de Volharding. Hiervan is alleen het ziekenfonds nog over. De notulen van de ledenvergade ringen van de Volharding zijn altijd bewaard gebleven. In het museum zijn ze in te zien, zelfs die van honderd jaar geleden, die nog in schoonschrift geschreven zijn. „Ook toen al", merkt Van Doorn op, als hij de notulen doorbladert en constateert dat in de vorige eeuw de leden reeds kritische opmerkingen maakten. De expositie in het Coöperatie Museum is tot het einde van dit jaar op donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur te be- zichtingen, en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Groepsbe zoek op andere dagen is moge lijk na telefonisch overleg (4747456). Het museum is geves tigd aan de Lange Haven 84, hoek Appelmarkt. De laatste tijd verschenen er in de pers berichten over ergernis waarvoor enige reclameborden op de Holysingel, onderaan de afslag van de Rijksweg, onder het publiek blijken te zorgen. Ook blijkt dat velen naar de gemeente belden en schreven over de ontsierende wijze waar op de borden het beeld van de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert, bekend van onder- INGEZONDEN BRIEVEN meer het Geuzenmonument op de Markt, aan het oog onttrek ken. Door de berichten zou bij het publiek de indruk kunnen ont staan dat de bedrijven (Garage Zuidgeest en Hotel Campanile) de borden bewust voor het beeld N.V. Nutsbedrijf Vlaardingen/Maasshjis Bij aanschaf energiezuinige ketel toch subsidie aanvragen? De subsidiepot voor de aanschaf van energiezuinige verwarmingsketels is leeg. Mensen die bij aanschaf van een energiezuinige ketel na 20 juni 1993 subsidie hebben aangevraagd, krijgen die niet meer. Hoewel het te genstrijdig is, adviseren wij u bij aan schaf van een energiezuinige c.v.-ke- tel toch subsidie aan te vragen. Waar om u dat zou moeten doen, kunt u hieronder lezen. De subsidies voor energiezuinige c.v.- ketels worden betaald door de ministe ries van Economische zaken en VROM en de gezamenlijke energiebedrijven. Door een stijgende vraag naar subsi dies is dit bedrag bij de ministeries nu al op. Daarom moeten de energiebe drijven stoppen met het uitbetalen van subsidies voor verwarmingsketels. Het is op dit moment nog niet bekend of er in 1994 een vervolg komt op de huidige subsidieregeling. Als dit het geval is, dan zullen wij de aanvragen in volgorde van binnenkomst behande len. Daarom adviseren wij u het aan vraagformulier toch naar ons op te sturen. Let wel, het is nog niet zeker dat ons bedrijf in 1994 een nieuwe subsidiere geling zal hebben. Daarom kunnen wij u op dit moment niets toezeggen en moeten wij de aanvragen die na 20 juni 1993 bij ons binnenkomen voorlopig afwijzen. N.V. Nutsbedrijf Vlaardingen/Maassluis Afdeling voorlichting Hoflaan 25 3134 AA Vlaardingen Telefoon 010-4608592 lieten plaatsen. De gang van za ken die tot plaatsing van de bor den leidde, toont echter dat van nonchalance van de kant van de beide genoemde bedrijven abso luut geen sprake is. Ongeveer anderhalf jaar geleden al werd begonnen met de proce dure om toestemming te krijgen j voor plaatsing. Garage Zuid geest bevindt zich op de Kethel- weg. in een gebied dat als gevolg j van de laatste jaren genomen j verkeersmaatregelen moeilijk bereikbaar is. Voor Hotel Cam- panile geldt min of meer hetzelf de: vanaf de Rijksweg is het, vooral voor niet-Vlaardingers, moeilijk te vinden. Tijdens de zeer lang durende toestemmings procedure werd, zonder dat bei de bedrijven dat wisten, plotse ling het beeld van Droppert aan de Holysingel geplaatst. Terwijl, toen de toestemmingsprocedure ten langen leste tot een positief resultaat leidde, de borden volg den. Het zal dus duidelijk zijn dat Zuidgeest en Campanile toe stemming tot plaatsing van de borden vroegen op een plaats waar op dat tijdstip van een beeld geen enkele sprake was. Dat de borden uiteindelijk voor het beeld werden geplaatst, was eerder een gevolg van ongecoör dineerd handelen van de zijde van verschillende afdelingen van de gemeente dan van cultuurbar barisme van beide bedrijven. Toen de gemeente Vlaardingen onlangs met de beide bedrijven in overleg trad om tot het ver plaatsen van de borden te ko men, hebben beide daarvoor hun toestemming gegeven. Bin nenkort zal het zicht op het beeld dus niet meer worden ge hinderd door de beide reclame borden. J.M. van der Velden Garage Zuidgeest Vlaardingen KAN MET! WEL GEVEN WM TOT op alle zoals BEKENDE MERKENI BERG0SS TRETF0R0 BONAPARTE ENGELS AXMINSTER SILVESTER HEUGA LOUIS DE P00RTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek door met complete stalencollectie heel Alle tapijten GRATIS gelegd Nederland Tot 7 /aar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden VRAAG ALTIJD ONZE OFFERTE. SPECIALIST ENGELS AXMINSTER WIJ ZIJN BESLIST GOEDKOPER DAN ANDEREN GORDIJNEN EN VITRAGES STREKSINGEL 165-189 - R DAM-H BERG Vri|dagtot9u geopend Tel 010-4229120 4224430- Fa»010-4227867 In deze serie komen bekende en onbekende Vlaardingers en Schiedammers aan bod om hun muzikale en literaire voorkeur kenbaar te maken aan de lezers van deze krant. De Havenloods werkt voor deze wekelijkse ru briek samen met de gemeentebi bliotheken van Vlaardingen en Schiedam. Als dertiende in de reeks presenteert de bibliotheek in samenwerking met deze krant de Top 10 van Irene Blanken uit Schiedam. aiu: Iran* Blanken. Irene Blanken is consulent Personeelsvoorilening bij het Arbeidsbureau. Daarnaast volgt sij in deeltijd een H.B.O.- oplaiding. Maast al die geestelijk* inspanning vindt sij al sinds 1970 geestelijke ontspanning in de Schiedaas* biblio theek. Ook voor informatie over politiek, psychologie, sociologie etc., nodig voor haar studie, kan se bij de tics bij een sportachool. Mijn TOP—TIEN 1. ■eemoedt, Lévi: Bedroefd maar dankbaar, en eigenlijk alle overige uitgaven van Weemoedt. Droe fenis, ziekte, verlating, treurige afdronken op ironi sche wijze beschreven. Tranendal bij het lezen van al die ellende. 2. Asena, Duygu: De vrouw heeft geen naam. Boeiend verhaal van een Turkse vrouw die in opstand komt tegen de in haar ogen onrechtvaardige tradities in Turkije. Soest, Marjo van: Heelmeesters. praten en over de wijze waarop zij hun patiënten bena deren. 4. Reve, Gerard: «erther Mieland. Verplichte lectuur voor iedereen! 5. Dunn, Katharine: Monsterliefde. Eigenaars van een rondreizende kermis kweken hun eigen kermisattracties. Angstaanjagend, weerzinwekkend, maar ook humoristisch. 6. George, Elizabeth: Klassamoord. Spannend verhaal over een Engelse kostschool waar tradities nog heel belangrijk zijn. Dorrestein, Renate: Korte matten. Een boekje dat je niet in één keer uitleest. Sommige columns zetten je aan het denken en vragen om herle- 8. Ruth Randall, Pay Meidon, Robin Cook. Titels noemen zou te ver voeren, naar bij deze schrij- venrs kijk ik altijd of er iets nieuws bij is. Thril lers, horror. Heerlijk om te lezen. James Herbert, Dean R. Kroontz, Patricia Highsnith en alles van Renate Rubinstein en Anja Meulenbelt. 10. Blanker, Peter: Levenslief en levensleed. Dit is een radioprogramma: elke week een onderwerp dat actueel of gewoon leuk is. Heeft niets met de biblio theek te maken, maar behoort wél tot mijn Top Tien! INGEZONDEN BRIEVEN Het gevaar is voorlopig geweken. De Broekpolder zal vooralsnog niet worden bebouwd. De breed gedragen kritiek verwijst het onzalige plan van Bouwfonds en de twee Vlaardingse sociale verhuurders voorlopig naar het archief. Ook de advertentie, paginagroot vol volksbedrog, heeft niet de sympathie voor het plan gebracht waarop de initiatiefnemers hebben gehoopt. Dat het Bouwfonds iets in het idee ziet ligt voor de hand. De projectontwikkelaar heeft het erg moeilijk. De terugtredende overheid maakt het voor de hele bouwbedrijfstak niet makkelijk. Er moet daarom naarstig worden gezocht naar winstgevende projecten. Of het verstandig is geweest van Sjaak van Dorp als werknemer van het Bouwfonds zijn bestuur deze worst voor te hangen, moet echter worden betwijfeld. Andere koek is echter de opstelling van de twee sociale verhuur ders. Die wekken de indruk de koers helemaal kwijt te zijn en niet precies meer te weten welke positie ten opzichte van de gemeente cq. de plaatselijke politiek zij dienen in te nemen. En dat terwijl twee van hun voornamen de roots in de plaatselijke politiek hebben. Willem Kwakkelstein leidde de PPR in de jaren zeventig in de strijd tegen een mogelijke bebouwing van de verontreinigde Broekpolder. Nico Nieuwstraten was jarenlang een prominent CDA-raadslid. Van hen had men een erkenning mogen verwach ten van het primaat van de gemeenteraad. Men was bekend dat politiek Vlaardingen aan de vooravond stond van een discussie over de toekomst van de stad, waarbij centraal staat de vraag of er te leven valt in een stad met een bevolking van om en nabij de 70.000 inwoners. Voorstanders van groei en impliciet van de bebouwing van de Broekpolder zullen daarbij ongetwijfeld wijzen op de noodzaak daarvan in verband met het draagvlak-principe. Wat dat ook moge zijn. Ik ken voldoende welvarende gemeenten met een inwonertal beneden de 70.000. Door op dit moment met een bouwplan voor de Broekpolder te komen hebben zij op een onzindelijke manier een voorschot genomen op de komende discussie met de bedoeling de publieke opinie te beïnvloeden. Terecht zijn ze dan ook door de twee PvdA-wethouders teruggef loten. Bevreemding wekt de houding van D66-wethouder Van der Steen. In tegenstelling tot zijn PvdA-collega's heeft hij niet zonder meer afwijzend gereageerd op het bouwplan en zich zelfs bereid ver klaard het plan in ontvangst te nemen. Genuanceerd schijnt hij gemompeld te hebben er nog niet helemaal uit te zijn en de bebouwingsmogelijkheden van de Broekpolder nader te willen doen onderzoeken. Het ware wellicht verstandiger geweest als hij eerder had laten onderzoeken of met bouwlokaties als het Buizengat iets valt te doen. Voorlopig ligt deze voor woningbouw zo geschikte lokatie dat door stedebouwkundigen geschetst wordt als de stedebouw- kundige ruggegraat van Vlaardingen er troosteloos bij, terwijl het de gemeenschap veel rentelasten kost. Dat Van der Steen zijn' prioriteit legt bij bestemmingsplannen, vind ik een goede zaak. Maar daarvoor ben ik dan ook ambtenaar. Als ik stadsbestuurder zou zijn zou ik daar ongetwijfeld anders over denken. Immers een bestuurder moet prioriteit geven aan het goed huisvesten van de inwoners van de stad. En daarvoor moet er gebouwd worden. Er zijn lokaties genoeg binnen het bestaande stedelijk gebied van Vlaardingen waar dat zou kunnen. Daarbij komt ook nog dat er een taak ligt voor een bestuurder om te werken aan de verbetering van kwaliteit van de woningvoorraad. Het is niet nodig te onderzoeken of de Broekpolder bebouwd kan worden. De Broek polder is nodig voor de recreatie van de circa 70.000 inwoners van Vlaardingen. Met dat aantal valt te leven, meer hoeft niet. Voor mij en vele anderen is duidelijk, Vlaardingen en de regio hebben behoefte aan een recreatiegebied als de Broekpolder. Als onverhoopt de plannen tot bebouwing toch worden doorgezet, kan er gerekend worden op een breed verzet, tenminste vergelijk baar met het volksverzet tegen het van bovenaf opgelegde plan om vuil te storten op de Lickebaert. Jules Peppelaar Vlaardingen

De Havenloods | 1993 | | pagina 3