Gezond en lekker barbecuen WOONtaga Decoratieve én sobere trenils in bet interieur Wenen en werken onder één dak Toveren met een spiegel Nieuwe vloertegel voorkomt uitglijden Met de hele familie gezellig buiten eten! WIJZER Vier wenken voor lekker en gezond barbecuen IRS 93-144 De eerste zomerse weekenden hebben we inmid dels al even achter de rug. Laten we hopen dat er nog vele volgen, want een zomerse dag betekent: barbecuen! Alleen de geur al doet de meesten van ons het water in de mond stromen! Barbecuen is altijd gezel lig en in een mum van tijd geregeld. Vrienden, fami lie of buren zijn er altijd voor te vinden. De voorbe reidingen vergen nauwe lijks tijd: een kwestie van vlees, vis en groenten snij den en spiesen maken. Dan nog een frisse salade erbij, wat sausjes en lek ker knapperig stokbrood op tafel en het feest kan beginnen! STOKKEN Barbecuen is in feite de oudste manier van vlees be reiden. Het oudste fornuis was een eenvoudig vuur waarop men het voedsel be reidde door het in de smeu lende as te leggen of het aan stokken te rijgen en die bo ven het vuur te houden. Ge lukkig hebben we daar te genwoordig modernere tech nieken voor! De huidige barbecue is vanuit de Verenigde Staten naar Euro pa overgewaaid. Begin 1800 werd in een Engels reisverslag de term 'barbicu' vermeld. De tegenwoordige barbecue werd echter pas na de Tweede Wereld oorlog grote mode. Veel Ameri kanen trokken toen vanuit de stad naar de buitenwijken. Deze, veelal gemetselde, barbecue was evenals het zwembad en andere luxe buitenartikelen niet uit het ideale huis weg te denken. ALUMINIUM Barbecue's zijn verkrijgbaar in vele modellen, maten en prijs klassen. De minimum-eisen die aan een barbecue gesteld moeten worden zijn een metalen bak met een goede luchttoevoer en een rooster dat bij voorkeur in hoogte verstelbaar is. Barbecue's gemaakt van plaatstaal, dun of dik, zijn veelal het goedkoopst, maar houdCR hgt qpk het kortste vol. Indien men wat langer met zijn aanschaf wil doen, dan is een bak van gegoten aluminium een goede keuze omdat deze niet kan roesten. Ook voor de brandstof zijn er diverse keuzen. Meestal wordt een keuze gemaakt tussen houts kool/houtskoolbriketten en gas. De echte kenner geeft vaak de voorkeur aan de direkt gebrande houtskool, omdat dit de meeste smaak en geur geeft. De vanuit hout geperste briketten branden echter langer en geven een bete re warmtespreiding. Voor houts kool en -brikettten geldt echter dat ze moeilijk regelbaar zijn. Bekende barbecue-modellen waarbij het vlees op houtskool wordt geroosterd, zijn de tafel barbecue en de ronde barbecue. Deze laatste kan een kleine of grote bak hebben, kan op een asvoet staan en is er zowel met als zonder deksel. Sommigen hebben een aansteekmechanis- me. Wie op houtskool wil barbe cuen moet eigenlijk een beetje handig zijn, wantje moet er kijk op hebben hoe je het houtskool vuur kan beheersen. Wanneer je het vlees te snel op zo'n vuur legt het rooster te laag plaatst, gaat het al mis. Ook een valse-wind inval kan problemen opleveren. Degenen die voor meer gemak kiezen, zijn daarom beter af met een gasbarbecue. Ook deze is in diverse prijsklassen verkrijg baar. Een gasbarbecue heeft meestal een rechthoekig model en kan voorzien zijn van luxe accesoires, zoals een draaispit. Grillen op gas is heel veilig, om dat er geen rondspattende von ken zijn. Daarbij is het milieu vriendelijk en walmt het niet. De prijzen van gasbarbecues varië ren van circa 65,- tot 1600,-. VEILIGHEID Barbecuen is te leuk om te laten bederven door een waslijst aan waarschuwingen. Toch ge beuren er jaarlijks heel wat on gelukken door onstabiele barbe cues, onnadenkendheid of over moed. Zoals gezegd levert een gasbarbecue weinig gevaren op, maar wees vooral voorzichtig met barbecues die op houtskool worden gestookt en dan met name de tafelmodellen. Aanma ken met spiritus of benzine is niet nodig, daarvoor zijn veilige aanmaakblokjes in de handel. Nieuw zijn de zogenaamde houtskoolstarters: een soort bus met luchtgaten. Onderin gaat een krant, bovenop de houts kool, aansteken en na een kwar tiertje heeft u een perfect gloei ende houtskool die zo op het ko- lenrooster uitgestrooid kan wor den. Een enkele fabrikant heeft een dergelijk aanmaaksysteem in de barbecues ingebouwd. GEEN VET m,gezonde v^^jbecuep is dat er helemaal geen vet bij no dig is. Boter en margarine kun nen we in de koelkast laten staan! Toch kan een barbecue maaltijd te vet worden, namelijk wanneer we een te grote hoe veelheid vlees verorberen. De meeste mensen beschouwen vlees en de daarbijbehorende sauzen als hoofdbestanddeel van de barbecuemaaltijd. Maar, hoe groter de portie vlees, hoe meer vet je binnenkrijgt. De ingre diënten die voor de meeste bar becuesauzen worden gebruikt, maken het nog eens extra vet. Daarom is het verstandiger om de honger niet alleen met het vlees, maar ook met stokbrood en salades te stillen. Salades van groente zijn heerlijk bij de bar- Interieurmode en kledingmode is op vele punten erg vergelijkbaar. Van beide konden we vroeger precies zeg gen wat 'in' was, en wat 'uit'. Tegenwoordig gaat dat voor beide niet meer op, omdat er gelijktijdig meerdere mode stromen populair zijn. De een loopt daarom in een lange rok met splitten, de ander in een kort broekrokje. Met het interieur is het hetzelfde: de een kiest bijvoorbeeld voor soberheid en de ander juist voor overdadige decoratie. De drie interieurstromen die kast of een opvallend tapijt. De we op dit moment kennen, wor- serie zitmeubelen met de mooie den met 'minimal', 'decoration' naam 'Fantasy Islands' van Top- Mensen die graag ruimte om zich vallen bij liefhebbers van 2 heen hebben, kiezen vaak deze apart interieur, trend. De meubels die ze kiezen prMTWPnK zijn vaak stoer, degelijk en kwa- VLtGM I WtHH litatief en komen extra mooi uit door de wat 'kale' omgeving. Saai is de minimaltrend aller- door de gerenommeerde ontwer- minst, want de mooie, natuurlij- per Kurt Beier, trekken direct de ke materialen waar de stoffering aandacht. Dat komt ook doordat en de meubels zijn van gemaakt, maken het geheel tot een mooi plaatje. Hout, riet en sisal voelen zich in een minimal interieur uit stekend op hun plek. WEELDERIG het onderstel van staal gemaakt is, wat vrij uniek is voor zitmeu belen. Wie van onconventioneel houdt, kan ervoor kiezen om dit onderstel er zó te laten uitzien alsof het staal onbewerkt is. Gaat u dit te ver, dan kunt het frame Decoration, de tweede trend verchroomd laten uitvoeren. becue, maar dat geldt ook voor Vergeet niet dat ook vis heer bijvoorbeeld een koude macaro- lijk is op de barbecue! Vissoorten nisalade. Ook aan de spiezen met als makreel, verse haring, forel, vlees kunnenter afwisseling zalmforel, zalm, tonijn en sardi- krieltjes en stukjes groente, zo- nes kunnen nadat ze van krui- als courgette, worden gestoken, den zijn voorzien en bestreken Verbrande stukjes vlees, vis of gevogelte en groente kunt u beter niet eten. Als u het rooster 25-40 centimeter van het vuur af plaatst, voorkomt u verbranden. Haal produkten, zoals vlees, vis, gevolgte en salades niet te lang van tevoren uit de koelkast. Zet niet teveel klaar, bewaar wat niet direct gebruikt* wordt in de koelkast. Kies eens voor wat minder vette vleessoorten, zoals hamlappen, kip of kalkoenfilet, kippepootjes zonder vel, varkensfilet, hamburgers, rundersaucijzen, tartaar of karbonade. zijn met wat olie of boter, een voudig worden geroosterd. De schoongemaakte vis die de vis- zaak verkoopt, is direct geschikt om verwerkt te worden. Spoel de vis altijd wel even af, voordat u hem kruiden gaat. Voor het barbecuen van vis zijn speciale visgrilklemmen te koop en het gebruik daarvan is ideaal. De klem voorkomt dat de vis uit elkaar valt of aan het barbecue- rooster blijft plakken. Ook gerookte en gestoomde vissoorten zijn heerlijk op de barbecue. Deze vis kunt u ook even met olie bestrijken, om zo het uitdrogen tegen te gaan. En kele minuten op de barbecue is al voldoende en warme gerookte makreel, haring of'spot is echt een tractatie. VAKANTIE Een kleine, draagbare barbecue mee op vakantie is een prima idee, want juist dan hebben we zin om gezellig met z'n allen bui ten te eten. Denk er echter om dat vlees een vers voedingsmid del is waar we zorgvuldig mee moeten omgaan. Bij hoge tempe raturen kan een uitstekend stuk vlees binnen enkele uren zoveel bacteriën bevatten dat er een ri sico op voedselvergiftiging be staat. Vers vlees meenemen op weg naar uw vakantiebestem ming kan dus niet. Gebruik van een koelbox lijkt handig, maar de temperatuur in zo'n box is veel hoger dan die van een goed afgestelde koelkast (2 tot 7 gra den Celsius). U moet de koelbox beschouwen als een handige boodschappentas bij warm weer. Natuurlijk weerhoudt u dit niet van een gezellige barbecue, want waar u ook naar toe gaat, een slager zit altijd in de buurt. Het is eigenlijk wel avontuurlijk om vlees ter plekke te kopen, omdat slagers in het buitenland het vlees meestal anders uitsnij den en presenteren dan in Ne derland. Als u op uw vakantie adres geen koelkast heeft, is het - zeker in zuidelijke landen - het beste om kort voor de maaltijd het vlees te kopen. En dat is zelden een probleem, want de winkels zyn er vaak lang open. den om aan het interieur iets kleurrijk dessin. Ook kunt u kie- gewaagds toe te voegen, zoals r leren kussens met een een eigenzinnig vormgegeven stone-washed effect. Wie bezig is met de inrichting van de badkamer en vloertegels uit gaat kiezen, doet er verstandig aan er op te letten dat die tegels niet alleen mooi, maar ook veilig zijn. Dat wil zeggen dat de vloertegel niet glad mag zijn, omdat anders het risico op een glijpartij groot wordt. Uitglijden in de badkamer gebeurt vrij gemakkelijk. De vloer is immers vaak vochtig en kan dan spiegelglad onder onze blote voeten worden. We lopen er daarom al extra voorzichtig, maar één keertje haasten kan al fataal zijn. De gevolgen van een val op zo'n gladde vloer kunnen behoorlijk ernstig zijn en daarom is het beter om te voorkomen dat de vloer zo glad kan worden. Een vloertegel die stroef is en dat ook blijft, hoe vochtig de vloer ook wordt, is daarom de beste oplossing. De Aquagrip vloertegel van Sphinx is een goed voorbeeld van zo'n anti-slip tegel, die niet alleen functioneel is, maar ook mooi is om te zien. De tegel heeft een granito design en is er in wit/grijs, beige/camee, grijs/rood en groen/zwart gespikkeld. De Aquagrip heeft een geglazuurde bovenlaag en is hierdoor vlekbestendig, dus gemakkelijk schoon te maken. U kunt kiezen uit drie formaten: 15x15 cm, 20x20 cm en 30x30 cm. De prijs van de Aquagrip tegel bedraagt rond de zeventig gulden per vierkan te meter en de tegel is prima te combineren met de meeste wandte- geis van Sphinx. Vroeger waren het vrijwel uitsluitend de dokter en de tandarts die praktijk aan huis hiel den. Tegenwoordig is dat niet meer voorbehouden aan die twee beroepen en zijn er tal van mensen die van huis uit werken. Dat zijn niet alleen mensen met een eigen bedrijf, maar ook werknemers die bijvoorbeeld via een modem contact met het bedrijf onderhouden. Een slaapkamer ombou wen tot kantoor is misschien aardig voor een net startende ondernemer, maar ideaal en representatief is het natuur lijk niet. Wie veel bezoek krijgt en gezin en werk toch een beetje gescheiden wil houden, zal de voorkeur ge ven aan een werkaccomoda- tie op de begane grond. Het verbouwen van een gara ge tot werkruimte kan een oplos sing zyn, maar ook de tuin kan mogelijkheden bieden om een apart gelegen werkruimte te bouwen of een aanbouw aan het huis te maken. U zult dan wel een bouwvergunning moeten aanvragen en een eventuele ont heffing als op uw huis uitsluitend een woonbestemming rust. De aannemer die u voor een derge lijke verbouwing inschakelt, kan u voor wat betreft de aanvragen van deze vergunningen, met raad en daad terzijde staan. DRIVE-IN WONING De zogenaamde drive-in wo ningen lenen zich qua ontwerp uitermate goed om wonen en werken te combineren. De gara geruimte met de daarachter ge- Een voorbeeld van een zitgroep uit de serie Fantasy Islands van Topform. Ondanks de forse zitkussens komen de meubelen niet kolossaal over. legen tuinkamer en werkruimte zijn meestal voldoede om als kantoor of praktijkruimte te die nen. Wonen en werken blijven volledig gescheiden en het enige nadeel is eigenlijk dat de auto voortaan buiten moet blijven staan. Vanzelfsprekend moet er voor het gebruik als kantoor of prak tijk het nodige aan de ruimte worden vertimmerd. De garage deur moet worden vervangen door een gevel en wanneer de ruimte vanuit de huisentree niet of moeilijk is te bereiken, dan moet er een extra entree in die gevel worden gemaakt. De inde ling van de ruimte is natuurlijk afhankelijk van het toekomstige gebruik, maar zal hoogst waar schijnlijk moeten worden aange past. Wanneer u een aannemer inschakelt, lukt het altijd wel om tot een uitgekiend verbouwings plan te komen. Wonen en wer ken in één en hetzelfde huis kan vele ^oordelen hebben. Daarom Heeft u een baan die de mogelijkheid biedt om (een gedeelte van de week) thuis te werken, dan is het ombouwen van de garage tot werkruim te een prima oplossing. is het goed om de mogelijkheden eens met een aannemer te be spreken en wie weet bespaart u straks zeeën van tijd door niet meer in de file te hoeven staan. Een spiegel wordt in de meeste huizen alleen benut als praktisch gebruiksvoorwerp. We kijken erin of ons haar goed zit, we gebruiken 'em bij het scheren en we kijken erin hoe onze kleding staat. Maar een spiegel kan ook een decoratief element in huis zijn! Met spiegels zyn verrassen de ruimtelijke effecten te be reiken. U kunt hiertoe een spiegel precies op maat laten snijden of u kunt zelf aan de slag met spiegeltegels. Op een eenvoudige manier kunt u zo een vertrek een heel nieuwe uitstraling geven. In vele huizen is de entree donker, zeker wanneer de hal aan de kleine kant is. Goede verlichting scheelt een hoop, maar wat dacht u ervan het licht van buiten naar binnen te halen, op het moment dat de voordeur opengaat? Dat doet u eenvoudigweg door een spie gel pal tegenover die deur te hangen. Bij binnenkomst wordt het halletje ineens een ruim en licht vertrek! Ook badkamers zijn vaak aan de kleine kant, waardoor het gevaar dreigt van een 'op gesloten gevoel'. Zoek daarom een geschikte wand uit en plak daar een brede strook spiegel tegels op. Uw badkamer lijkt ineens twee maal zo groot! Een ander mogelijkheid is de spie gel boven de wastafel te ver vangen door een exemplaar dat over de hele breedte van de wand loopt. Een andere uitstekende plek om een ruimtelijk effect te creëeren is een planten- hoekje. Beplak de twee wan den die achter de planten een hoek vormen en u krijgt een verrassende dimensie. Bijko mend voordeel is dat de plan ten blij met dat extra licht zul len zyn. Barbecuen is gezond, omdat we geen boter of margarine nodig hebben om het vlees te bereiden. Te veel vlees eten is echter ook niet goed, dus rijg naast het vlees ook stukjes groenten aan de spiezen en eet er een lekkere salade bij!

De Havenloods | 1993 | | pagina 2