Met een kaaiman aan een band winkelen in Hof van Spaland WATERWEG Gepensioneerde ambtenaar duikt in historie fotografengeslacht DE HAVENLOODS Straatnamen Gift voor centrale De Cobra heeft vergunning voor verkoop van alligators Inbrekers actief STORM AUTOSCHADE Van Grinsvens uit Alphen winnen duizend gulden met estafettepuzzel DINSDAG 20 JULI 1993 Orgelconcerten in Grote Kerk VLAARDINGEN - Aad Zou tendijk opent donderdag 22 juli zijn wekelijkse lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk met het Preludium en fuga C BWV 547 van Johan Seb. Bach. Op het programma staan verder com posities van Johann Chr. Rinck en Max Reger. Het lunchconcert duurt van 12.45 tot 13.15 uur. In het kader van de jaarlijkse Bach-herdenking geven alt Els Kloos en organist Aad Zouten dijk zaterdag 24 juli een wandel concert in de Grote Kerk. Zij brengen tussen 15.00 en 17.00 uur zestien werken van Bach (1685-1750) ten gehore. De toe gang is gratis. Het volgende wandelconcert vindt plaats op zaterdag 31 juli. Uitvoerenden zijn dan Ronny Plovie (orgel en clavecimbel) en Jos Verpoorten (orgel en clavecimbel) uit Sint Niklaas in België. Voorbereiding golftoernooi in volle gang VLAARDINGEN Met man en macht wordt bij golfclub Broekpolder op dit moment ge werkt aan de voorbereiding voor de zesde edtie van het Europees kampioenschap voor golflera- Dit sportevenement staat ge pland voor de periode van 4 tot en met 8 augustus in de Broek polder. Inmiddels hebben negen tien landen ingeschreven voor dit kampioenschap, dat naast een nieuwe sponsor in het bedrijf Heineken, ook een andere opzet heeft gekregen. Het 'pro-am'-toernooi, waarbij professionals een toernooi spe len met vaak een bekende Ne derlander, is verschoven van de zaterdag naar de vrijdag. Het "kampioenschap wordt gespeeld over 72 holes, verdeeld over vier dagen. De eerste twee ronden worden gespeeld op woensdag en donderdag en de twee slo- tronden op zaterdag en zondag. Titelhouder is de in Nederland wonende werkende Engelsman Tim Giles. De voormalige En gelse jeugdinternationaal speel de vorig jaar een sterk toernooi in de Broekpolder en wist in de slotronde de Oostenrijker Clau de Grenier een slag voor te blij- Voorzitter Herman Touw, van de organiserende Stichting Inter national Broekpolder Golf Toernament is blij met de komst van de nieuwe sponsor. „Wij zijn gelukkig met het feit. dat een concern als Heineken haar naam ook aan het belangrijkste Euro pese toernooi voor clubleraren wil verbnden. Dit geeft het kam pioenschap zondermeer extra aanzien", aldus Herman Touw. Het gemeentebestuur van Vlaar- dingen zal op dinsdagavond 3 augustus de deelnemers aan dit toernooi op het stadhuis ontvan gen. WATERWEG - De maat schappelijk werker waarschuw de hem bij het naderen van zijn pensioen: „U moet er op voorbe reid zijn dat u in een gat kunt vallen." Maar dat was het laatste waar ambtenaar P. Dekker zich zorgen over maakte. Historie was al vanaf de middelbare school zijn hobby. Er zelf over schrijven is een bezigheid die hij nog heel lang hoopt vol te hou den. Als nazaat van 18e eeuwse bevelhebbers op de walvisvaart liet hij diverse publicaties het licht zien. Zijn laatste drie boek werken gaan over oude boerde rijen in Noord-Holland. Bij de voorbereidingen daarvan kreeg Dekker de beschikking over foto's van veelal keurig in het pak gestoken boeren. Omdat op een groot aantal de firma naam Niestadt, met de vermel ding 'Schagen en Vlaardingen' voorkwam, werd zijn interesse gewekt. Hij kwam te weten dat het ging om een bekend, wellicht het bekendste Nederlandse foto grafengeslacht, dat zich over het hele land had verspreid. De vele foto's van op z'n zon dags geklede boeren bleken te herleiden tot het bijbaantje van kleermaker Gerhard Bernard Heinrich Niestadt uit St.Maar tensbrug in Noordholland, in de helft van de vorige eeuw. Het hoogtepunt van het gereedko men van een nieuw kostuum leidde als vanzelf naar een ander hoogtepunt, een foto. Die werd gemaakt met een door hemzelf op de kermis gekochte verrekij ker, die hij met behulp van de lenzen ombouwde tot fototoes tel. Zoon Jacob trad in de voetspo ren van zijn vader. Mij koos voor het beroep van fotograaf, maar zonder het kleermakersgedeelte. Na verloop van tijd zette hij koers naar Vlaardingen. Daar verscheen, nu honderd jaar gele den, op 10 juni 1893, een adver tentie in de Nieuwe Vlaardingse Courant, waarin Jacob Niestadt bekendmaakte, dat hij een nieuw foto-atelier begon op de hoek van de Schiedamscheweg en de Eendrachtsstraat. Vader Gerhard Bernhard Hein rich heeft hem daar nog een tijd je terzijde gestaan. Nog levende personen uit 1905 of daarom trent hebben hem mogelijk nog gekend. Zijn vrouw was altijd te herkennen aan de Westfriese klederdracht uit haar geboorte streek. Vader Gerhard, de man die dus korte tijd in Vlaardingen heeft gewoond, staat bekend als uitvinder. Behalve vanwege het ontwerpen van een verbeterd toestel voor de kleurenfotografie in die periode, kreeg hij ook be kendheid als uitvinder op het gebied van de telefonie, tegelijk met de Amerikaan Bell. Gerhard overleed bij zijn dochter in Am sterdam. Jacob heeft niet lang plezier ge had van zijn zaak in Vlaardin gen. In 1916 overleed hij aan tuberculose, evenals een jaar eer der, zijn vrouw. Zonen De historieschrijver Dekker heeft uiteraard ook in deze om geving gezocht naar personen met de naam Niestadt. Hij kreeg contact met twee hoogbejaarde zonen van de Vlaardingse Jacob. In Vlaardingen vond hij een ze kere W.H. Niestadt, een zoon van de in 1916 overleden Jacob. Hij verwees Dekker naar zijn broer, de negentigjarige Gerhard Bernhard Heinrich, in Maassluis wonend, omdat die nog meer te vertellen zou hebben. Inderdaad herinnerde deze Ger hard zich nog allerlei details over zijn vader Jacob, en zelfs van zijn grootvader, wellicht omdat hij diens naamgenoot is. „Toen hij zijn sterven voelde naderen, deed hij zijn horloge af, gooide het stuk, en riep: het is mijn tijd," zo weet hij van het nogal opmerkelijke verscheiden van zijn grootvader. Het resultaat van de naspeurin gen van Dekker is een boekje over de fotografenfamilie Nies tadt, met zo'n zeventig foto's, dat in het najaar zal verschijnen. Vanwege de beperkte oplage worden geïnteresseerden in de gelegenheid gesteld voor 29,50 in te tekenen. Een briefkaartje aan Uitgeverij Pirola, Oude Het gezin van Gerhard Bernhard Heinrich Niestadt en zij 1890. Geheel links staande, zoon Jacob, de in 1916 in Via overleden fotograaf uit het bekende fotografengeslacht. Heereweg 12, 1871 GS Schoorl, met de vermelding 'Niestadt', is voldoende. Het boekje wordt dan na verschijnen toegezonden. SCHIEDAM Het stratenplan van Schiedam is weer een paar namen rijker. De (naamloze) verbindingsweg tussen de Vlaardingseweg en het Bachplein vervalt in verband met de bouw van winkels en woningen tussen de Hof van Hofland en het Bachplein. Het De Biepad zal als voet- en fiets pad de verbinding gaan vormen tussen genoemd plein en de Vlaardingseweg. Voorts hebben B en W de open bare ruimte (weg) op het terrein van het voormalige Bad Groe- noord, de naam Prinses Beatrix- laan gegeven. SCHIEDAM De Oproepcen- trale Nieuwe Waterweg Noord heeft een bedrag van 5.000 gul den gekregen van de plaatselijke afdeling van het Fonds Zomer- postzegels. Het bedrag is bedoeld voor de organisatie van een studiedag voor vrijwilligers in de thuiszorg aan ouderen. De studiedag wordt op 29 oktober gehouden. Wegener huL&aan-hulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Monique v.d. Sluis (tel. privé 010 - 4.706.738). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 -2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) Nieuwe Vlaardingse Courant verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in vlaardingen en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen DIRECTIE: E. Alkemade, Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel oplage joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM De pitbulls zijn nog niet uit het straat beeld verdwenen of de volgen de trend is alweer gesigna leerd. Kaaimannen! Als zoete broodjes vliegen ze over de toonbank. Het is een gat in de markt. Dat beweert tenminste eigenaar Frns Knijf van die renspeciaalzaak De Cobra, gevestigd in winkelcentrum de Hof van Spaland over de kaaimannen die hij achter in zijn zaak in voorraad heeft. Gevaarlijk is het niet meent hij, want de roofdieren die ge woonlijk vier meter lang wor den, halen in gevangenschap slechts negentig centimeter tot twee meter. En als het dier te groot en moeilijk te hanten wordt mag de klant de kaai man terugbrengen naar die- renzaak Cobra, en inrulen voor een klein exemplaar. „Kijk eens hoe goed hij mij al kent." zegt eigenaar Knijf als hij een kaaiman (f275,-) uit de bak heeft genomen en het beest ste vig achter de kaken vasthoudt. De toegesproken vrouw is niet enthousiast en veegt haar kle ding droog. Vlak vóórdat het dier uit het wgter werd getild. python koop hij De Cobra De Cobra-eigenaar haalt zijn schouders op als hij er op wordt gewezen dat dit een kostbare aangelegenheid is en dat er waarschijnlijk iets anders zal gbeuren. Of ze belanden in een mepte het nog even flink met de sloot of ze gaan als ze nog niet zo staart in het water. groot zijn doort het toilet. „Het Frans Knijf wrijft de kaaiman >s allemaal legaal. De Kaaiman- over de buik. Het dier stijfd, wellicht van agressie of angst. „Leuk hè, doe het ook maar even, er gebeurt niets." Ze schudt haar hoofd. - Waar blijven die dieren die in geruild zijn omdat ze te groot worden? Knijf: Die gaan op transport naar het land van herkomst. Dat is in dit geval Venezuela en daar worden ze ingezet bij de voort planting. Ja. u mag dat een on geloofwaardig verhaal vinden, maar ze worden echt terugge stuurd." i worden zelfs stuk voor stuk geringd." Uit het gesprek wordt echter niet duidelijk wat die registratie in houdt en welke garantie dat geeft. Ook blijft Knijf het ant woord schuldig op de vraag of de dieren uiteindelijk terugt ko men in de tassen- en schoenenin dustrie. Wel wijst hij terloops op een glazen bak die boven de kaaimannen staat, 'ook vor de verkoop, een slang type py thon." Men kan zich afvragen of dit het begin is van een ontwikkeling die in Florida (V.S.) al helemaal uit de hand is gelopen en waarvoor speciaal opgeleiden politie moet worden ingezet. Enkele jaren ge leden was het onder meer in deze Amerikaanse staat een rage om exotische dieren in huis te ne men. Daaronder waren poema's, krokodillen, p-ythons en apen. Na aankoop bleek snel dat deze dieren absoluut niet geschikt zijn om als huisdier door het leven te gaan. Ze kregen dan ook de vrij heid. Dit betekende echter een gevaarlijke situatie voor hele woonwijken. Mensen kregen plotseling te maken met een kro kodil van vier meter in hun tuin en een meterslange python in de kelder. Inspecteur C. van Huizen, van Dierenbescherming Schiedam is verontwaardigd: „Schandalig en kwalijke ontwikkeling. Direct nadat ik hoorde dat De Cobra kaaimannen verkoopt, ben ik gaan kijken. Vreselijk, ik vraag me af waar die kleine alligators uiteindelijk belanden. Maar zo lang er aan De Cobra een ver koopvergunning wordt verleend, heeft de Dierenbescherming geen poot om op te staan." Controle Inez Dekema, voorlichster van de Algemene Inspectie Dienst (A.I.D.): „Wij voeren inspectie uit op het beleid dat het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer heeft uitgestip peld. De controle is gericht op het onderkomen en de verzor ging van de dieren. Afhankelijk van het soort vergunning kun nen wij vaststellen of daaraan wort voldaan. Voor wat dat be- treft is de Inspectiedienst van plan een kijkje te gaan nemen in De Cobra. Overigens zijn niet alle alligators beschermd. Als het geen beschermde diersoort is dan is er alleen vergunning no dig voor het importeren. Is het beest beschermd dan is ook een verkoopvergunning noodzake lijk. Dit is bijvoorbeeld van toe passing on de pytons. Als in- spectiedieujt kunnen wij ons voorstellen dat de bevolking daar welk bedenkingen tegen heeft. Want het komt wel eens voor dat mensen in de krui pruimte van hun woning een py thon tegenkomen. Preventieve maatregelen daartegen zijn bijna onmogelijk. En de politie kan pas ingrijpen als in de Hinderwet hierover een verordening is op genomen. Ik ben wel eens ie mand tegengekomen die zijn alli gator meenam naar de krijgtm' zegt zij. Volgens voorlichtster Dekema begrijpt de inspectiedienst abso luut niet welk nut het ringen van de kaaimannen heeft. „Voor zo ver wij kunnen nagaan is er geen bureau dat dit registreert. Ook het ruilen van de dieren voor een klein exemplaar, warbij de grote op transport wordt gezet, lijkt ons vrijwel onmogelijk. Buiten het financiële aspect heb je te maken met veel onder-soorten alligators. Als deze niet op de juiste plek terechtkomen, gaan ze onherroepelijk dood. Onze dienst heeft geen vergunning af gegeven aan de heer Knijf. Dat is waarschijnlijk gebeurd door de in Den Haag gevestigde Was hington Convention, onderdeel van N.B.L.F. (Natuur, Bos bouw, Landschap en Fauna). Deze instelling houdt zich bezit met de wetgeving ove dieren." Wellicht loopt het niet zo'n vaart als in Amerika. Het is echter niet ondenkbaar dat men binnenkort iemand met een alligator aan een halsband in de Hof van Spaland ziet winkelen. SCHIEDAM In een woning aan de Van 's-Gravensande- straat is in de nacht van donder dag op Vrijdag ingebroken. Waarschijnlijk is men de woning binnen kunnen komen via 'flip peren'. In ieder geval ging men er vandoor met diverse waarde papieren. Een nacht later werd ingebroken in een kelderbox aan de Henri Polakstraat. Ook kreeg een be drijf aan het Rubensplein onge wenst bezoek. Het geld uit twee gokkasten vormde de buit. De zelfde nacht werd een citybike gestolen uit een kelderbox aan de Klaas Katerstraat. Ook wer den twee fietsen ontvreemd uit Het afgelopen weekeinde werd verder ingebroken in een woning aan de Fahrenheitstraat waarbij een mountainbike werd meege nomen. Uit een woning aan de Willem Pijperstraat namen in brekers geld, sieraden en een vi deorecorder mee. Uit een bedrijf aan de Van Cleeffstraat werden een faxapparaat en een telefoon gestolen. Tenslotte werd zon dagmiddag ingebroken in een winkel aan de Nolenslaan. Er werd een gat in de etalageruit gemaakt waarna men er van door ging met diverse electroni- sche goederen. AUTOSCHADESPECIALIST Schiedamsedijk 86, 3134 KK Vlaardingen Telefoon 010 - 435 73 51/434 66 11fax 010 - 434 70 55 n met zoon Roderick en dochter Guillette ontvingen duizend gulden a ROTTERDAM - 'Als alle mensen met vakantie zouden gaan, ja dan...' was de oplossing die verborgen zat in de serie puz zels die in de maand juni in deze krant werd geplaatst. Guillaume van Grinsven, mar keting- en salesmanager en woonachtig in Alphen aan de Rijn, en zijn bij de KLM op Schiphol werkzame vrouw Joke werden de winnaars van de esta fette-puzzel. De Van Grinsvens maakten de zin af met de regels: '...ja dan zou ik eindelijk eens niet in de file hoeven staan, maar dat zou ik helaas niet merken, want ik hoefde natuurlijk ook niet te gaan werken'. Promotiemedewerker Walter van Leeuwen reikte namens We gener Huis-aan-Huisbladen de eerste prijs van de estafettepuz zel - duizend gulden contant - uit aan Guillaume en Joke van Grinsven. Uw adres voor: tapijt - gordijnen - vinyl - zonwering en v^rdSgen behang - tafelmode Tei 4603329 DE MEEST PLEZIERIGE MANIER OM DUIZEND GULDEN TE VERDIENEN!!! Dit is de derde puzzel in de serie van vier die deze maand verschijnt. De oplossing van deze puzzel bestaat weer uit een of meer woorden die samen met de oplossing van de eerste puzzel en de puzzels die nog volgen het begin van een zin vormen. Die zin moet u zo origineel mogelijk afmaken met maximaal ongeveer 25 woorden. KRUISWOORDRAADSEL JULI 3 Omschrijving horizontaal: 1-Pont 4.opsporingssysteem 8.kledingstuk 12.gewicht 14.verbin ding 16.dikke boterham 17.water in Friesland 18.enzovoort (afk.) 20.onderdeel in een voertuig 22.muzieknoot 23.grondig bespreken 26.soort onderneming (afk.) 28.evenzo (Lat.afk.) 29.een weinig 30.onmeetbaar al 31.vlaktemaat 33.water bij Amersfoort 34 vaas 35.ops ing 37.oude lengtemaat 38.muzieknoot 40.tocht 41.veilig (Eng.) 42.lied 43.deel van een schip 45.laatstleden (afk.) 47.telegramtekst (afk.) 48.voorgebergte 51.hoofdtelwoord 53 ik (Lat.) 55.gevangenis 56.namelijk (afk.) 57.grond bij een boerderij 59.geneeswijze 62,persoonlijk voornaamwoord 63.beroep 65.getij 67.nieuw (voorvoegsel) 68.zendgemachtigde (afk.) 69.voorzetsel 70.strafwerktuig 72.Engels café 74.hemellichaam 75.gewricht 76.geeuwen 77.vuurkoord Omschrijving vertikaal: sport 2.een zekere 3.boom 5.bijwoord 6.nette vrouw 7.overblijfsel 9.voorzetsel 10.nachtdier 11.vleesgerecht 13.weg vooreen garage 15.derde toon vanaf de grondtoon (muziek) 18.gelofte 19.schaak- term 20.zoogdier 21.snijwerktuig 24.eind 25.godin van lagere rang 27.onbelemmerd 30.voorkeur (Lat.) 32.plaats in Duitsland 34.mine- raal 36.100 eiketakker*g7.soort bier 39.bloeiwijze 40.klap 43.onder- scheidingsteken 44.klein 46.verdriet 47.Indische winkel 49.sociale wet (afk.) 50.aanwezig 52.wijd 54.windvrije plaats 57.hoofdtelwoord 58.ongedierte 60,tijdmaat 61.opschudding 64.gewricht 66.bekeu ring 69.vat 71.hoenderprodukt 72.familielid 73.geluid van een dier 74,op die wijze ontstaan twee woorden wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: 6.33-19.12.67 Heeft u vragen? Bel dan gerust met ons redactie secretariaat: 010- 4699 360.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3