Kaoma brengt met Lambada bezoeker in opperste extase Jonge mammoetjagers schilderen en speuren in Blijdorpgrotten ZOMERACTIVITEITEN Vijfjarige Glen gehuldigd als 25.000ste bezoeker Jeugdland SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS Germonica gekozen tot koningin Zomercarnaval Programma Zomercarnaval Europa's populairste groep in z'n stijl topper op Caribbean Music Festival Open Tropen Festival Streetparade Classic Yachts op Haringvliet DONDERDAG 22 JULI 1993 Sjerpbeker en champagne voor de Zomercarnavalskoningin. Germonica Fabias uit Rotterdam-Zuid gaat 31 juli voorop in de jaarlijkse Straatparade. De 19-jarige cassière en scholiere werd zater dagnacht in zaal New Palace gekozen tot koningin van het Zomercar naval. De op Curasao geboren 'hoogheid' werd uitverkoren uit tien kandi dates door een jury met Henk van der Kraan, Gerda Havertong en Theo Sijthoff. Cherida Romy kreeg de voorkeur van fotografen en cameramensen; zij werd uitgeroepen tot Miss Fotogeniek. Er waren ook prijzen voor de eerste runner-up (nummer twee), Dorothy Harrelbaink uit Rotterdam, en tweede runner-up (nummer drie) en tevens Miss Popular Wendy van der Linde uit Zoetermeer. De titel Miss Sympathiek en een prijs voor het mooiste kostuum gingen naar Anabelle Defonseca da Silva uit Amsterdam.. Dat ze beker, bloemen, sjerp en plaquette voor de Koningin van het Zomercarnaval zou krijgen, had Germonica niet verwacht. Voor haar ging een meisjes droom in vervulling. Begin deze maand zijn al de Tumba-koningin, Naty Elisabeth (van de Antillen) en de Calypsokoningin Cassandra Lispiër (van Aruba) gekozen. Zij zingen tijdens de Straatparade getooid met kroon, mantel en scepter de winnende composities van het Tumba/Calypso- songfestival. Bezoekers van een PvdA Zomerfestival op het Schouwburgplein kregen onlangs een voorproefje van het aanstaande Zomercarnaval. foto LEUNIS VERLINDI vrijdag 30 juli Warming up met Jmp pumps, het opwarmen van het Rotter damse Centrum voor de Straatparade met carnavals muziek. Het publiek springt op en neer op de maat van de muziek. Van 19.00 tot 22.00 uur trekken drie looporkesten door het centrum naar het Stadhuisplein, zaterdag 31 juli Straatparade Van 13.00 tot 18.00 uur danst een kleurrijke kunstzinnige muzikale optocht door de stad. De route is Stationsplein, Coolsingel, Schiedamsedijk, Boompjes, Blaak, Coolsingel, Stationsplein. De exotische stoet carnavalsgroepen, orkes ten en praalwagens - 1,5 kilo meter lang - maakt van het Rotterdamse centrum en Wa terstad één grote deinende tro pische mix. Uit het buitenland komen - zo als elk jaar - de officiële delega ties van het Nottinghill Carni val uit Londen en van Cura5ao en Aruba. Dit jaar komen voor het eerst groepen uit Trinidad, Argentinië, Ecuador, Zwitser land en Duitsland. Mercado carnaval Van 11.00-18.00 uur tropische hapjes en dranken langs de route. Prijsuitreiking Van 19.00-22.00 uur met feest op het Schouwburgplein. DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Hij was een beetje beduusd van de huldiging, de vijfjarige Glen Verburg uit Oud-Beijerland. Als 25.000-ste bezoeker werd hij in het Jeugdland-theater bedolven onder de cadeautjes, vertroeteld door de troetelberen en toege zongen door andere Jeugdland bezoekers. Het gaat goed met het overdekte pretpark voor kinderen in Ahoy'. In krap zeven dagen tijd mocht het evenement een kwart miljoen bezoekers verwelkomen, waarmee het belang van dit va kantie-paradijs opnieuw is aan getoond. Wethouder Yvonne de Rijk erkende het succes tijdens de huldiging van de jonge Glen. „Jullie vinden Jeugdland leuk, hè?", sprak ze de bezoekertjes toe. „Anders waren jullie nooit met zovelen hier naartoe geko men." Met de klassieke Mart Smeets- vraag: „Hoe voel je je?", richtte ze vervolgens het woord tot de gelukkige. „Leuk", was zijn kor te antwoord. Glen vertelde de wethouder dat hij voor de twee de keer op Jeugdland was en weer naar het circus, de politie, het tuintje en de fietsen wilde. Vervolgens werd hij overstelpt met geschenken, aangeboden door de standhouders op Jeugd land. Bloemen, vrijkaartjes, een goocheldoos, rugzak en ga zo maar door. Feyenoord Dinsdag 27 juli komt de Feye- noord-selectie weer naar Jeugd land. De voetballer zijn die dag vanaf 12.00 uur aanwezig op de sportvloer, waar ze een partijtje spelen met de jonge bezoekers en natuurlijk handtekeningen uit delen aan echte Feyenoord-fans. Elke vrijdag vinden allerlei prijs uitreikingen plaats. Zo wordt in de stand van Corel-Draw de weekwinnaar bekend gemaakt van de tekenwedstrijd. De teke ning die na drie weken als beste uit de bus rolt, komt op een expositie in Duitsland te hangen. Ook wordt vrijdag bekend wie de weekfïnale van de playbac- kwedstrijd in het Jeugdland theater gaat winnen. Dit jonge talentje mag in de laatste finale (volgende week vrijdag) meedin gen naar de titel 'Play-backer van Jeugdland 1993'. Het wordt zaterdag 31 juli een lange, lange dag. Want 's avonds gaat het Zomercarna val in Rotterdam ongestoord door. In de Energiehal vindt dan onder andere het eerste 'Caribbean Music Festival' plaats. Een muzikaal evene ment met als hoogtepunt het optreden van de wereldbe roemde groep Kaoma. Kaoma, een gezelschap van 22 dansers, zangers en muzikanten, introduceerde in 1989 de Lam bada in Europa. Deze dans groeide uit tot een ware rage. Hun eerste album werd, met meer dan 15 miljoen exempla ren, een van de best verkochte in de gehele wereld. In totaal ont vingen zij hiervoor meer dan 80 gouden en platina platen. Tunesië Het verhaal van 'Kaoma' begint in 1976 in het Tunesische kust- plaatsje Tabarka, vlak bij de grens Algerijnse grens. Ayb Dieng, de Senegalese percussio nist speelt daar samen met Jean- Claude Bonaventure (key board), Roger Chyco Dru (zang en bas) en Michel Abihssira (drums) in de band 'Tourée Kunda'. Zij spelen een aantrek kelijke mix van reggae en folklo- Een paar jaar later wordt Parijs de thuisbasis van de band. In een kleine studio experimenteert men met verschillende soorten muziek. De percussie van Afrika en de Braziliaanse samba wor den gemixed tot, muzikale, doch explosieve cocktail. Met de komst van de Braziliaanse zan geres Loalwa Braz krijgt de band nieuwe impulsen. Wordt deze completer. Wanneer wordt besloten een eigen versie te maken op de van oorsprong Boliviaanse folksong 'Llorando Se Fue' is het hek van de dam. De melodie slaat aan. Dagelijks is het nummer te zien op de Franse TV in een sexy reclamespot voor frisdrank. De Lambada is geboren en de band verwerft hiermee wereldfaam. Meerdere hits volgen. In 1991 treedt de groep tijdens het Haag se Parkpopfestival op voor een 300.000-koppig publiek. De Kaoma-show is nog steeds een spectaculair feest, een cultu rele melange van muziek en dans, waar de Braziliaanse in breng duidelijk merkbaar is. Pride Een andere band die het feest in de Energiehal gaat opluisteren is de uit 15 personen bestaande Arubaanse band Pride, 's Mid dags kan men al kennismaken met dit gezelschap, wanneer het deelneemt aan de optocht door Rotterdam. Het nummer 'Mata Shimaraja' van hun laatste CD staat hoog in de hitlijsten van Aruba en Antillen. Een van de andere gasten op deze avond is de Cubaanse zan ger Lazaro Ros. Hij wordt bege leid door Cuba's meest bekende band Mezcla. Om de Caraïbische sfeer nog te benadrukken zijn er in de Ener giehal kraampjes geplaatst waar men een hapje en een drankje kan nemen en diverse Caraïbi sche en Zuid-Amerikaanse snuisterijen te koop worden aan geboden. Mee dansen De zaal is open om 18.00 uur. De bezoeker kan vanaf 20.00 uur zijn vaardigheden op de dansvloer tonen. Het feest gaat non-stop door tot 04.00 uur. Vanaf 00.15 uur rijdt om het half uur de nachtbus NL Kaarten a f 25,- en f 30,- zijn verkrijgbaar bij de landelijke VW bespreekbureaus en aan de Op de Müllerpier bij de Eu romast is tijdens het Zomer carnaval een drie dagen du rend Festival: het Open Tro- penfestival. Van vrijdag 30 juli tot en met zondag 1 augustus is er een geweldig intercultureel feest met internationale hapjes (waaronder poffertjes!) en optredens van tal van arties ten. Twee grote overdekte podia telt de manifestatie, waar muziek en dans uit alle delen van de wereld te zien en te horen zijn. Ook is er een verkiezing van Miss Open tropen en een voetbalgala met allerlei 'bui tenlandse' clubs uit de regio. Op het festival is uiteraard ook een grote markt, waar allerlei produkten uit verre oorden te koop zijn. De omroepen laten zich niet onbetuigd: de TROS zendt er in het weekend met live shows met onder anderen Gerard Joling, René Froger en Clouseau. Schitterend gekostumeerde dan sers en danseressen zetten Rot terdam op 31 juli op z'n kop, begeleid door exotische Antil liaanse, Caribische, Braziliaan se, Kaapverdiaanse en Suri naamse muziek. De stoet bestaat uit 24 groepen en 8 individuelen met 20 orkesten en 4 disco-in stallaties. Elke groep beeldt een thema uit met kunstzinnige kostuums en spectaculaire head- and body- pieces. en tien praalwagens. Ook uit het buitenland komen groepen naar Rotterdam: uit Londen, uit Cura9ao, uit Aruba, Trinidad, Argentinië, Ecuador, Zwitserland en Zweden. De optocht duurt zes uur. Op de Coolsingel is vanaf 11.00 uur het Mercado Carnaval met hapjes, exotische produkten, kunst, dranken en cocktails. Om 19.00 uur is er een prijsuitreiking op het Schouwburgplein, daarna zijn er in de hele stad 'Na-carna valsfeesten' tot in de kleine uur tjes. Kinderen van 6 tot 12 jaar zijn op het ogenblik dagelijks in de weer in een tot prehistorische grot omgetoverde ruimte in Diergaarde Blijdorp. Ze maken wandschilderingen, zoeken spo ren van prehistorische dieren en maken afdrukken van fossielen onder leiding van de mammoet jagers Igor en Helga. Nog tot en met 5 september kun nen kinderen daar dagelijks aan meedoen, als ze zich van te voren hebben opgegeven door middel van de bijgaande bon in deze krant. De workshop, die een uur duurt, kost 5 gulden, exclusief het toegangskaartje voor Blij dorp. De activiteit is een onder deel van de tentoonstelling over mammoeten in de Rivièrahal van Blijdorp. Er zijn dagelijks vijf workshops, tussen 11.00 en 16.00 uur. Door mee te doen aan de work shop krijgen kinderen een idee over hoe de mensen in de tijd van de mammoeten leefden, woonden en werkten. Na opgave krijgen degenen die geplaatst kunnen worden, be richt. Als de workshops op de Jonge mammoetjagers maken wandschilderingen. opgegeven tijd vol zitten, wor den de ingestuurde cheques ver nietigd. Als men dus niets van Blijdorp hoort, is de workshop al vol. Er is een telefoonnummer voor inlichtingen over de work shop, dat dagelijks bereikbaar is tussen 10.00 en 11.30 uur: 010- 44314433. Luegener huLs-aan-huLsbLadgn Kruip in de huid van een mammoetjager! Zoiets heb je in geen 10.000 jaar gedaan Ja, ik wil mee terug naar de tijd van de mammoetjagers. Reserveert u voor mij plaats(en) a f 5,- per deelnemer (excl. toegangsbewijs diergaarde). Ik voeg hierbij een cheque van f Ik kom het liefst op een van de volgende data: Naam: Straat huisnr.: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer: Handtekening: Doe de bon en de ingevulde en ondertekende cheque in een gefrankeerde envelop en stuur deze naar: Diergaarde Blijdorp Educatieve Dienst t.a.v. mw. Van Beek, Postbus 532, 3000 AM Rotterdam. (Reserveren alleen schriftelijk; alleen degenen die geplaatst kun nen worden krijgen binnen 14 dagen bericht.) Klassieke zeilschepen in zeven klassen nemen komend weekend deel aan de Dutch Classic Yacht Regatta op het Haringvliet. Vrijdag wordt het evenement officieel geopend met het afschieten van het vestingkanon en verlaten de deelnemers de Haaven van Helle- voetsluis. Die dag zijn er wedstrijden van 10.00 tot 15.30 uur, zaterdag van 14.30 tot 16.00 uur, en zondag van 12.00 tot 15.00 uur. Zaterdag en zondag is er een nautische markt met 65 kramen, worden demonstraties oude ambachten gegeven, en zijn er mini-sail activitei ten op het Zuidfront. Zaterdag bovendien ringsteekwedstrijden met Zeeuwse paarden, voor kinderen een tekenwedstrijd voor twee leef tijdscategorieën bij de Vuurtoren (aanmelden om 9.30 uur) en helicoptervluchten vanaf het land van Proper. Vanaf het Land van Paling wordt om 20.00 uur een hete-luchtballon opgelaten, 's Avond is er muziek en de Spiegeltent en in de vesting zal van alles te beleven zijn. Scouts werken mee aan de reveille, vlaghijsen, vagstrijken en taptoe. Eén van de hoogtepunten is zaterdag om 17.30 uur de officiële tewaterlating van het gerestaureerde schip Charlotte. Veel cadeaus voor Glen, de 25.000ste bezoeker van Jeugdland. Kaoma brengt een muzikaal cocktail van Afrikaanse YACHT REGATTA EVENEMENTENMARKT Met horden j sJ w het zuiden DUTCH

De Havenloods | 1993 | | pagina 5