Stoere loodsen al meer dan 150 jaar op de Nederlandse wateren WATERWEG 'De Japanse watertuin' begon met visjes als hobby DE HAVENLOODS Een (blubber)bad in de realiteit Vijfduizend jaar wonen op veen en klei in Delfland m Emotionele stem in café Podium Triathlon voor 55-plussers bèdëkkingER" 40% KORTING ALLE TAPIJTEN 1e KEUS DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1993 Agressieve man bijt agent SCHIEDAM Bij station Schiedam/Rotterdam-west ont stonden maandagochtend rond 07.30 uur problemen bij een treintaxi. Een 34-jarige Schie dammer wilde zonder geldig plaatsbewijs instappen, waarna de hulp van twee agenten werd ingeroepen. Het tweetal sprak de man aan, waarop hij plotseling uithaalde en één van de agenten in het gezicht sloeg. Daarop werd de man vastgepakt door de tweede agent, maar die beet hij krachtig in de hand. Het gevolg was een open bijtwond. Toen de man vervolgens geboeid naar de sur veillancewagen was overge bracht, slaagde hij er alsnog-in om met zijn hoofd de achterruit vai die politiewagen aan digge len te slaan. De Schiedammer werd overgebracht naar het bu reau. Ex-Rosestraters komen bij elkaar WATERWEG— Voor ex- bewoners van de Rosestraat ia Rotterdam wordt op zon dagmiddag 24 oktober een g-ote reünie gehouden in het Partycentrum in Rotterdam- \reewijk. De meeste woningen in de losestraat, die er bijna hon- cerd jaar hebben gestaan, /ijn in de jaren zeventig afge- Iroken voor de bouw van de Villemspoortunnel (waar nomenteel hard aan gewerkt vordt) en de bewoners zijn ever de regio uitgewaaid. Een antal oud-bewoners van de sraat heeft nu het initiatief gnomen tot de reünie. In- lchtingen op tel. 01880- 19579. door ANNETTE BRAAD VLAARDINGEN— 'Lijm- klemmen, pannen meene men, landbouwplastic, offs etplaten, ijs meenemen, latex, tacker meenemem, filmpje ophalen, vlaggemasten rege len, Mike bellen, paal zwart maken, duikpak huren, schotten ophalen, plankje re gelen, stempel maken.' Een boodschappenbriefje van de organisatie van het Zomermuseum. Een vreemde opsomming van benodigdhe den. Maar het kwam er alle maal. Een week lang hebben de organisatie en de deelne mers aan het Zomermuseum in weer en wind geploeterd om de tentoonstelling en de installaties in de stad vorm te geven. Zomer 1993. Regen, regen en nog eens regen. Het thema 'een bad in de realiteit' werkt voor de deelnemers en de vele vrijwilligers die zich op dit project gestort hebben soms op de lachspieren. Drijfnat en in duikerspak in de vijver in het Hof staande ervaar je lijfelijk de term. Het thema dit jaar, naar aan leiding van een uitspraak van de Belgische schilder Roger Raveel, die zei dat kunst moet baden in de realiteit, leverde voor de organisatie de vraag naar de bron van het kunstwerk op. Deze vraag zal menige Vlaardinger zich al lopend over de Hoog straat ook gesteld hebben bij het zien van de fictieve op graving van de Schiedamse kunstenaar Sjef Henderickx. Henderickx - van jongsaf aan bezeten van oudheidkundige opgravingen - verwerkt in zijn tekeningen en schilderij en elementen van opgravin gen zoals potten en vazen. De enorme tekening in de Vrije Academie geeft een stille ver wijzing naar zijn opgraving aan de Hoogstraat. Zijn bad was een blubberbad waar de uitlaten verrezen. Maar za terdag, de dag van de ope ning van het Zomermuseum, was het mooi weer. In de burgerzaal stromen de mensen binnen. Nieuwsgierig naar de wandeling die hun beloofd is langs opgravingen, sacrale ruïnes, balancerende koorddansers en torenkij kers. Een zeer gevarieerde stoet wandelt door de stad die eindigt in de Vrije Acade mie waar de officiële opening plaatsvindt en waar het ge luid van druppelend ijs uit een van de installaties hoor baar is. De estafettestaf wordt overhandigd aan de wethouder van cultuur Kees van der Windt. De koord danser verliest zijn balans en het publiek mag gaan kijken. De catalogus zal een beeld geven van wat er geweest is. Drie schrijvers, te weten Wouter Welling, Erik Ward Geerlings en Jan Hendrik Bakker, geven op eigen wijze een verslag van de tocht langs de installaties en de tentoon stelling. Sjef van Duin zal zijn fotografische beeld aan de catalogus toevoegen. Bezoekers van het Zomermu seum kunnen de catalogus vanaf heden kopen en laten bijvullen op 28 augustus met het verslag van de deelne mende kunstenaars. «fet- teden van Sjef Henderickx Opgegrai „Een fout betekent een calamiteit voor de inwoners rondde Waterweg" Boottochten HOEK VAN HOLLAND- Bikijk het Westland vanaf het witer'. Dat kan ook nog in augustus. De afvaarten voor de inniddels bekende en gewaar deerde boottochten door het Westland zijn op elke woensdag on 14 en 17 uur in 'sGraven- zaïde. De instapprijs bedraagt vo>r volwassenen 7.50 gulden, vo>r kinderen tot en met twaalf jaa 3.50. Reserveren van een platsje op de boot is noodzake lijk Dat kan bij de VVV Hoek vai Holland, tel. 01747-82456. SCHIEDAM Een tapijtzaak aai de Groenelaan in Schiedam heift maandagavond grote scha de opgelopen door een brand. Even voor acht uur moet het vuir zijn uitgebroken, waarop de brandweer middenalarm gaf. Wegener hutsaaohutsbladen HOOFDKANTOOR: Wsgener Huis-aan-huisbladen B.V., Pms Hendrikkade 12 - 16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 0-0 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 MP Vlaardinr- J 20, 3130 A .552.911 Kantooruren: maandag t/m dor 8.30 - 17.00 u., vrijdag 08.30 to: 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: M v.d. Sluis (tel. privé 010 - 4.706.738) SCHIEDAM v/d Marei I. privé 010-4.716.693) MAASSLUIS E den Breejen (tel. privé 01880 - 15244) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel.privé 010-4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 -2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). Gerard S. Verver (tel. privé: 01899- 17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Manager redacties Zuid-Holland: DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegen'er Hjis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (ze HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel adj.- directeur Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: literianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 (Ijdens kantooruren) door MAYA GEERST WATERWEG „Een loods is een gemotiveerd mens die over een sterk ontwikkeld ver antwoordelijkheidsgevoel moet beschikken. Logisch, want hij zorgt er toch maar even voor dat bijvoorbeeld een gigantische zeereus feilloos door de Waterweg naar de Rotterdamse haven wordt ge loodst", aldus de heer S.N. Zuurbier van de Regionale Loodsencorporatie Rotter dam-Rijnmond. Vanuit zijn bureau aan de Rot terdamse Willemskade heeft Zuurbier, die als bestuurslid bin nen de organisatie verantwoor delijk is voor het operationele gebeuren in de regio, een boei end uitzicht over een deel van Wereldhaven nummer l. Niet al leen voelt hij zich nauw betrok ken bij het loodswezen, hij kan er zeer boeiend over vertellen. Zuurbier verwacht in deze be drijfstak wel een aantal'verande ringen op korte termijn, gelet op de jongste ontwikkelingen in de Europoort. Sinds de ingebruik name van de helicopter, die na een geslaagde experimentele pe riode vorig jaar op 11 november in gebruik werd genomen, is het aantal loodsactiviteiten meer dan verdubbeld. n op wendbare schepen 'Rotzeetje' „Omdat ons 'product' alles met veiligheid te maken heeft zullen wij dus over de allerbeste materi alen moeten beschikken naast goed opgeleide kerels, die uitge rust, fris en goed in hun vel, aan het werk gaan. Wij willen met ons pakket aan beloodsingmo- gelijkheden zo'n kapitein of re der de garantie geven van een ongestoorde aanloop in de Ne derlandse havens", vervolgt Zuurbier. „Wij kunnen belood- singen verrichten met de 'lange arm' van een helicopter, maar wanneer dat niet mogelijk blijkt, komen we per loodsboot, speed boot of tender aan boord. En soms loodsen wij op 'afstand' door middel van de toren." Vol gens Zuurbier is de Noordzee weliswaar op de wereldkaart maar een 'klein rót-zeetje', het waait er wel altijd en het kan er soms flink spoken. Afmeren en varen in de wind of in volkomen duisternis is altijd gecompliceerd en geen enkele beloodsing is het zelfde. „Er bestaat tussen de Westeuro- pese havens een zekere mate van concurrentie", aldus Zuurbier. „En omdat er sprake is van over capaciteit in opslag- en stuwa doorsfaciliteiten houdt dit auto matisch in dat de tarieven onder druk komen te staan. Men zal proberen de kosten van haven te drukken en dus wordt ook het loodsgeld onder de loep geno men." Met andere woorden, om de loodskosten te omzeilen ontstaat steeds meer de drang om nog kritischer te zijn of een loods echt noodzakelijk is: „Tot een bepaalde scheepslengte is er sprake van een loodsplicht", al dus Zuurbier. „Mét sancties. Die ligt nu op veertig meter, maar zal in de nieuwe wet die er aankomt, worden gesteld op zestig meter. Wij moeten immers zorgen dat onze klanten tevreden zijn en blijven." Klassiek Het loodswezen; een oude, klas sieke naam voor een modern be drijf dat als loodsdienst een lan ge geschiedenis kent van meer dan 150 jaar, wordt reeds in de achttiende eeuw genoemd: „De Hollandse kust zag er toen heel anders uit dan tegenwoordig", vertelt Zuurbier enthousiast. „Plaatsen als Goedereede en Hellevoetsluis waren toen nog aan open zee gelegen haven plaatsen. Van oudsher functio neerde het loodswezen onder het gezag van de Marine. Later wer den de marineofficieren vervan gen door professionele loodsen en werd er een 'loodswet' in het leven geroepen. Omdat deze professie zo uniek is, werd er in de zeventigerjaren een Loodsin- specteur aangesteld hetgeen weer tot een stukje zelfbewust wording binnen de beroepsgroep leidde. Pas in 1983 kwam er een discussie op gang - onder meer door toedoen van de toenmalige minister van Verkeer en Water staat, Neelie Kroes - hetgeen na vijf jaar onderhandelen resul teerde in de privatisering van het huidige Nederlandse Loodswe- Het loodsen is niet meer te ver gelijken met vroeger tijden toen er slechts twee soorten loodsen bestonden: één groep die spe ciaal getraind was voor het lood sen van zee naar binnen, de an dere groep voor loodsingen van de stad uit naar zee. Tegenwoor dig worden er veel zwaardere eisen aan een loodsenopleiding gesteld: „Vaak hebben de adspi- rantloodsen er al zo'n twintig vaar-jaren opzitten vóór zij aan de opleiding tot geul-loods kun nen beginnen. Onze geul-lood sen worden speciaal getraind voor dit magnifieke onderdeel", aldus Zuurbuur. „Zij werken met schepen die door hun diep gang - meestal meer dan 74 voet, dus 25 meter - niet vrij kunnen aanlopen en door de hiervoor speciaal aangelegde Eurogeul geloodst moeten worden. Voor de kust van Walcheren wordt zo'n zeegigant, waar gemakke lijk een flatgebouw van negen verdiepingen in past, op volle zee beloodst, meestal per helicop ter". Het Loodswezen heeft zich, naast een aantal andere dienst verleners in de Rotterdamse ha ven inmiddels wel bewezen. Uit een onlangs gehouden enquete onder de Nederlandse Carga doors (scheepsbevrachters, red.) blijkt een hoge waardering voor deze tak van dienstverlening. Op de vraag of het ook wel eens fout is gegaan bij een beloodsing vooral in de Eurogeul, ant woordt Zuurbier niet geheel zonder trots: „Nee, nooit! Wel is het wel eens voorgekomen dat er zich een bijna-ongeluk situatie voordeed, maar dankzij de grote kennis en bekwaamheid van onze loodsen is het nooit tot een calamiteit gekomen. Dat zou im mers een ramp voor de Water weg betekenen." Voor de bewo ners van Hoek van Holland, die dagelijks heel veel zeegiganten zien passeren moet dat een veili ge gedachte zijn! Zakelijk bekeken MAASDIJK In een oogwenk is het bedrijf van Ivo Vielvoye Hoveniers aan de Tuindersweg in Maasdijk te vinden. Het is meer dan een hoveniersbedrijf. 'De Japanse Watertuin' noemt het zich. Vanaf de weg ontvouwt zich een panorama van recht hoekige vijvers, gedomineerd door een Japans theehuis. In de twintig bassins zwemt de groot ste collectie koudwatervis van Nederland. Ven eenvoudige vij- vervissen als goudvissen, shubin- kins, goudwindes en goudkar pers tot de opmerkelijke Japanse Kot-karper. Tot 1990 was het bedrijfsterrein weiland. Ivo Vielvoye, bekend als creatief ontwerper van tui nen, hield er twee specialismen op na: het sierlijke 'straatwerk' dat zich door tuinen slingert of er een centrale plaats inneemt en watertuinen. Voor de laatste was hij ook met visjes in de weer. Meer als hobby, maar het werd een hobby die 'volledig uit de hand liep'. Het weiland aan de Tuindersweg werd afgegraven en maakte plaats voor een miljoen liter water. Vielvoye kwam niet alleen tegemoet aan de belang stelling van veel mensen om in hun tuin een vijver(tje) aan te leggen, hij ontdekte ook de in Engeland ingezette trend om de watertuin naar ideeën uit Japan op te zetten. Een werkbezoek van de Nederlander aan Japan deed de rest. 'De Japanse Water tuin' in Maasdijk was geboren. Toen het bedrijf groeide, kwam André Voogt erbij. Afkomstig uit de vishandel. „Hij weet alles 'van de goudvis van een gulden tot de Japanse Koi van 2.500 gulden." Voor dat laatste bedrag heb je een karper van zestig cen timeter. Een Koi van twee jaar is ongeveer dertig centimeter. De geschiedenis van de Koi, offi cieel Nishikigoi geheten, gaat te rug tot het China van voor de jaarteling. De Japanners namen de traditie tweehonderd jaar ge leden over en specialiseerden zich in het kruisen van de kar pers, met als resultaat vissen met diepe kleurcontrasten, prachtig getekend: zilver, zwart, rood, goudgeel. Euro-karpers In de bassins van 'De Japanse Watertuin' zwemmen ook Euro karpers. „Die zijn in Europa ge kweekt. Ze zijn duidelijk minder mooi van kleur, maar wel goed koper. Een simpele Europese karper heb je al voor tien gul den", aldus Voogd. „De Japan ners hebben zich twee eeuwen kunnen specialiseren." De 23-ja- rige Westlander reist meermalen per jaar naar Japan. „Je kunt wel uit een boekje kopen, maar dan weet je toch nooit wat je precies krijgt. Kwaliteit krijg je door er zelf heen te gaan. Zo'n reis is het geld en de tijd waard. Het bezoek levert per keer een paar duizend Koi-karpers op, die hun weg naar de Nederland se versies van de Japanse Water tuin vindeh. Er is geen Koi die hetzelfde patroon heeft." Evenals deze watertuin laat de karper zich gemakkelijk onder houden. De Koi is een sterke vis, die een leeftijd van meer dan honderd jaar kan bereiken. Er zijn Kois die hun baas herken nen aan de stap. Ze laten zich door een bekende rustig aaien en sabbelen hun voedsel uit de hand. Voedsel volgens Japans recept, dat natuurlijk ook bij 'De Japanse Watertuin' verkrijgbaar is. Voogt: „De Koi mag dan ons voornaamste verkoopartikel zijn, het bedrijf is gericht op alle produkten die voor een vijver denkbaar zijn. Dat varieert van 'De Japanse Watertuin'in Maasdijk het ontwerp voor een vijver, kei en, filters, pompen en zelf-doe- materiaal via de goudvissen tot waterplanten, zowel inheemse als Japanse." Het publiek heeft de keus uit vijftien soorten waterlelies. Het is maar een facet dat een beschei den plaats in het bedrijf inneemt. „Maar daar zullen de bezoekers niets van merken, want wij zor gen ervoor dat zij vinden wat ze zoeken. Wat de eigen kweek be treft houden we het bij de simpe le vijvervissen. De rest kopen we WATERWEG- De bodem heeft veel te vertellen. Bodem vondsten zijn het illustratiemate riaal van een samenleving in oude tijden. Sinds 1988 doet het Instituut voor Prehistorie van de Rijksuniversiteit Leiden (IPL) archeologisch onderzoek in Midden-Delfland. Archeologen en studenten van het IPL hebben opgravingen verricht in de Fop penpolder en de Duifpolder. Langs de Kwakelweg zijn onder de grondwaterspiegel restanten van houten boerderijen uit de derde eeuw voor Christus aange troffen. Zo is gebleken dat de vloeren destijds bestonden uit la gen stro, mest, houtskool en as. Een enkele maal zijn belangstel lenden in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van het onder zoek. Dit jaar kan het publiek zich uitgebreid op de hoogte stellen, zij het niet ter plekke. In het Gemeentemuseum Maasluis is vanaf 7 augustus een exposite te zien van wat het onderzoek aan vondsten en inzichten over de vroegere bewoning heeft opgele verd. Onder de titel '5000 jaar wonen op veen en klei' zijn de vondsten geplaatst in de context van de late steentijd tot en met de middeleeuwen. Tot de voor werpen behoren behalve vele potscherven enkele maalstenen, spinschijfjes en resten van huis dieren. Zelfs zijn er resten be waard van het voedsel dat verre voorouders nuttigden. Het ma teriaal heeft voldoende inzicht opgeleverd om een reconstructie te maken van een deel van een boerderij uit de Ijzertijd. De tentoonstelling van vond sten, afbeeldingen en modellen is tot stand gekomen door samen werking van het IPL, het Insti tuut voor Pre- en Protohistori- sche Archeologie van de Univer siteit van Amsterdam en het ge meentemuseum. Vice-voorzitter G.J.J Koop van de Reconstruc tiecommissie Midden-Delfland opent de expositie op zaterdag 7 augustus om 15 uur. '5.000 jaar wonen op veen en klei' is te bezichtigen tot en met 24 okto ber. Het Maassluise museum (Zuiddijk 16-18) is geopend van dinsdag tot en met zondag tus sen 14 en 17 uur. SCHIEDAM In café Podium treedt zaterdag 7 augustus om 22.30 uur de Schiedamse formatie Volume 2 op. Een avond vol funk, bossa en een vleugje jazz van deze (nieuwe) oude bekende. Op zondag 8 augustus staat de Amerikaanse singer/songwriter Faith Pillow op het podium. Poëtische teksten en een emotionele stem vanaf 21.30 uur. Zij speelde als support-act bij Muddy Waters en Urban Dance Squad. De komende jaren moet een groot aantal cd's van Faith Pillow uitkomen. Op dinsdag- en donderdagavond (om 21.00 uur) de gebruikelijke jamsessies. VLAARDINGEN- De Stich ting Raad voor het Ouderen werk, het Kolpabad en het Bu reau Sportstimulering Vlaardin- gen organiseren op woensdag 1 september een recreatieve triath lon voor (mobiele zowel als min der mobiele) 55-plussers. „Het wedstrijdelement is niet aanwezig", is het voornaamste motto. Het evenement wordt ge domineerd door 'sportief samen zijn' en het 'kennismaken met minder bekende sportactivitei ten'. In principe kunnen de deel nemers zwemmen, wandelen of fietsen. Wie echter één van deze sporten niet kan uitvoeren, mag als alternatief meedoen aan jeu- deboules, gymnastiek of volks dansen. De 'triathlon' wordt gehouden in en rond het Kolpabad en start om 10 uur met het zwemmen van een 'x-aantal'(zoals het ge noemd wordt) baantjes. Daarna kan men gaan wandelen. De tocht voert door de Broekpolder naar het terrein van de Water sportvereniging De Bommeer- (waar men de lunch kan gebrui ken), gevolgd door een tochtje met de Vlieten-rondvaartboot. De toerclub Rijnmond heeft voor het fietsen een mooie rit- (van een uur) uitgezet in de Broekpolder. Een triathlonstrip- penkaart kost fl 7,50 en is te koop bij het Kolpabad, het tref centrum De Bijenkorf(Reiger- laan 105), Dienstencentrum West(Fr. van Borselenstraat 95a) en Dienstencentrum Em- ma(Oosterstraat 86), Daar lig gen ook folders, die haarfijn uit leggen wat er gedaan moet wor den om aan het einde van de rit in het bezit te komen van een 'kleine herinnering'. Voor infor matie kan men ook terecht bij het Bureau Sportstimulering, tel. 2484576 of op maandag, woens dag en donderdag bij de Raad voor het Ouderenwerk, tel. 4601500. KANMEï! WEL GÉVEN WU TOT op all* zoals BEKENDE MERKENI BERG0SS TRETF0R0 BONAPARTE ENGELS AXMINSTER SILVESTER HEUGA LOUIS DE P00RTERE etc Gratis vrijblijvend huisbezoek door met complete stalencollectle heel Alle tapijten GRATIS gelegd Nederland Tot 7 jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden VRAAG ALTIJD ONZE OFFERTE. SPECIALIST ENGELS AXMINSTER WIJ ZIJN BESLIST GOEDKOPER DAN STREKSINGEL 16S- 189-R'DAV Deny Vrijdag lol 9 u geopend 120^4224430^^010-4227867 s Maandag» gesloten

De Havenloods | 1993 | | pagina 7