RET-er Kees Dorsman wil aan iedereen een ov-jaarkaart geven Begin sanering Steendijkpolder WATERWEG Voor de zestiende keer het sfeervolle Waterpopfestival mkWm De Overloop Reanimatie Open dag DE HAVENLOODS Cursus voor EHBO-diploma Tweede-Kamercommissie gaat zich buigen over plan Onbekend schrijftalent kan materiaal inzenden Arrestatie inbreker BEDEKKING ALLE TAPIJTEN 1e KEUS DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 VLAARDINGEN- De blues- groep The Sultans treedt mor gen, vrijdag 20 augustus op in café De Overloop aan de Konin gin Wilhelminahaven Z.Z. 3. De aanvang is 22.30 uur en de toe gangsprijs bedraagt vijf gulden. The Sultans is vijf jaar geleden ontstaan uit illustere bands als de House Jivers en de Zoots. De muziek kan geassocieerd worden met die van Ronnie Earl, Texas Heat en Little Charlie. De mu ziek beluisteren kan ook, bij voorbeeld op de langspeelplaat 'Little by little' of op de in janua ri van dit jaar verschenen cd 'Hardworkin' Blues'. De band bestaat uit een vaste kern, aan gevuld met extra muzikanten. Die vaste kern bestaat uit Ge rald Rijland (zang), Frank Pau wels (drums), Ludo Moenssens (bas) en Luc Alexander (gitaar). VLAARDINGEN Het Rode Kruis en de Hartstichting star ten met het geven van cursussen reanimatie. Een cursus bestaat uit twee praktische lesavonden. De eerste cursus wordt gehou den op dinsdag 24 en 31 augus tus, de tweede op dinsdag 26 oktober en 2 november. De lesavonden worden gehou den in het Holy-ziekenhuis en duren van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten bedragen 25 gulden per persoon. Belangstellenden kunnen zich op werkdagen tus sen 09.00 en 12.00 uur aanmel den via telefoonnummer 4342700. WATERWEG— De regionale politie Rotterdam-Rijnmond houdt op zaterdag 4 september een open dag. Thema is 'veilig heid'. Ook in Vlaardingen staan de deuren van het politiebureau op 4 september tussen 10.00 en 17.00 uur open. Belangstellen den kunnen dan het districtsbu reau bekijken waar de Vlaar- dingse, Hoekse en Maassluise politie zich prensenteren. Zo kan men voorlichting krijgen over inbraakpreventie en veiligheid op het strand. Over dat laatste kan de Strandwacht uit Hoek van Holland, aanwezig op de binnenplaats van het bureau, het nodige vertellen. Ook is er informatie te verkrij gen over de nieuwe politie-or- ganisatie en zaken als verdoven de middelen, vingerafdrukken en verkeersveiligheid. Zo staat Veilig Verkeer Nederland met een alcoholsimulator in de hal aan de Delfseveerweg en organi seert de gemeente Vlaardingen op de eerste verdieping van het gebouw een verkeersquiz. Tus sen 12.00 en 13.00 uur geeft de Douaneharmonie een concert op de binnenplaats en tenslotte ver zorgt de Regionale Operationale Ondersteunende Dienst een de monstratie met politiehonden. Wegener huLMan-IxisbLaden Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardinaen, Postadres: postbus Vlaardingen, tel. 010 - 8.30-17.00 u„ vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: M. v.d. Sluis (tel. privé 010 - 4.706.738) SCHIEDAM N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) MAASSLUIS E. den Breejen (tel. privé 01880 -15244) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: 01899-17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vernield Manager redacties Zuid-Holland: Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel adj.- directeur Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 (tijdens kantooruren) P+S+T WATERWEG - Waterpop staat al jaren bekend als het ge zelligste popfestival van Neder land. De sfeer, het festivalter rein, de zorgvuldige programme ring en de nevenactiviteiten dra gen daaraan bij. Zijn uitstraling krijgt het open-luchtfestival waarschijnlijk ook door de inzet van louter vrijwilligers. Water pop wordt georganiseerd door meer dan 250 vrijwilligers. Dank zij hun werk, bijdragen van be drijven en de verkoop van con sumpties is het popfestival nog steeds gratis toegankelijk. Op zaterdag 21 augustus is het Hofpark (tegenover de molen) in Wateringen voor de zestiende keer de plaats van handeling voor Waterpop. Van 13 tot 23 uur treden elf binnen- en buiten landse groepen op de drie podia op. In het pakket zitten uit Ne derland Easy Meat, The Watc hman, Hallo Venray, Magie Frankie and the Blues Disease en Claw Boys Claw. Uit België komt Betty Goes Green. Sister Double Happiness is namens de Verenigde Staten aanwezig. Ma- cavity's Cat en Radiohead verte genwoordigen het Verenigd Ko ninkrijk. De meest recente informatie over de groepen staat in de vorm van exclusieve interviews, die vlak voor het festival zijn afge nomen, in de festivalkrant, ook alweer gratis. Verassend straat theater, kinderactiviteiten en een festivalmarkt met meer dan veertig kramen vullen het pro gramma aan. Het laatste nieuws over het festival is te beluisteren op de Waterpop-informatielijn, 01742-98207. Bezoekers moeten honden, blik en glaswerk thuis laten. Water pop is goed bereikbaar met het openbaar vervoer. Van het sta tion Delft rijdt bus 129, van Den Haag CS en Rijswijk rijdt bus 127 tot op een minuut lopen van het festivalterrein in Waterin gen, waar vanaf 21.50 tot 23.50 uur elk kwartier busseh vertrek ken naar Rijswijk Station. Voor fietsers en brommers is een be waakte stalling aanwezig. Wie toch met de auto komt, treft op de toegangswegen naar Waterin gen borden aan die de richting naar Waterpop wijzen. SCHIEDAM De EHBO Schiedam start op maandag 27 september weer met een oplei ding voor het behalen van het Eenheidsdiploma. De cursus omvat zestien lessen die weke lijks op maandagavond (van 19.30 tot 21.30 uur) worden ge geven in het verenigingsgebouw aan de Korte Haven 127. Het cursusgeld bedraagt 125 gul den. De deelnemers worden door vaste instructeurs opgeleid tot het verrichten van levensred dende handelingen. Na deze cur sus bestaat de mogelijkheid om een opleiding reanimatie te vol gen. Vanaf 12 oktober wordt iedere dinsdagavond (ook van 19.30 tot 21.30 uur) een herha lingscursus gegeven. Deze is be doeld om het EHBO-diploma geldigheid te laten behouden. In lichtingen op tel. 4735467 of tel. 4261244. WATERWEG Laat iedere inwoner van Nederland met een sofinummer per jaar een milieuheffing van honderd gulden betalen en geef daar voor dan een OV-jaarkaart. Op die manier kan het privé- autoverkeer worden terugge drongen en raken mensen meer betrokken bij het open baar vervoer. Dit op het oog simpele voorstel van de in Hoogvliet woonachtige RET- medewerker Kees Dorsman heeft enthousiaste reacties op geroepen. De vakbond CNV heeft zich al achter het plan geschaard en zelfs de Tweede- Kamercommissie voor verkeer en vervoer heeft al interesse getoond in het idee. Al jaren wordt in Den Haag gestudeerd op de vraag hoe het openbaar vervoer gestimuleerd kan worden. Ondanks vele pro jecten is het autoverkeer echter eerder toe- dan afgenomen. Kees Dorsman lijkt nu de oplossing te hebben gevonden. Het plan lijkt eenvoudig, maar je moet er maar opkomen. „Iedere burger krijgt in de toe komst te maken met een milieu belasting, de zogeheten eco-hef- fing. Mijn voorstel is nu om een rechtstreekse verbinding te ma ken met het milieu door iedereen met een sofi-nummer een ov- jaarkaart te geven. Volgens mijn berekeningen is dat mogelijk als Kees Dorsman: 'Een ov-jaarkaart daarvoor honderd gulden zou worden betaald. Dat zou dan 1,6 miljard gulden opleveren en hiermee is dan vijftig procent van de exploitatiekosten van het openbaar vervoer gedekt. Mo menteel betaalt de overheid nog zeventig tot tachtig procent van de kosten. Doordat bijvoorbeeld vakantiegangers gewoon zoals nu een kaartje moeten kopen, krijgt het openbaar vervoer hier door extra inkomsten", legt Dorsman uit. De milieuheffing die iedereen uit de regio Rotterdam moet gaan betalen, vloeit volgens het plan van Dorsman rechtstreeks naar de RET en als tegenprestatie krijgt iedereen een ov-jaarkaart van de RET. Het grote voordeel van deze oplossing is dat ook automobilisten, die immers ook de milieuheffing moeten betalen, een ov-jaarkaart krijgen. ,Jn- dien elke Schiedammer, Vlaar- dinger en Rotterdammer in het bezit is van een dergelijke kaart, zullen zelfs de meest verstokte autobezitters selectief een keuze moeten maken welke wijze van vervoer hen op dat moment uit komt: hun auto of het openbaar vervoer. Pas dan is er sprake van een echte keuze omdat ze in bei de mogelijkheden hebben geïn vesteerd", stelt Dorsman. Betrokkenheid Een ander voordeel is volgens de RET-medewerker, die het idee overigens op persoonlijke titel heeft gelanceerd, dat door een verwachte afnamen van het aan tal privé-kilometers de wegen rond Rotterdam minder ver stopt zullen raken. „Bovendien zullen veel mensen uit de regio zich meer bij het openbaar ver voer betrokken voelen", aldus Dorsman. Volgens hem zijn er ook voorde len voor zijn werkgever. „Min der tijdverlies door kaartver koop en controle, vaste bron van inkomsten door de opgelegde milieuheffingg met als aanvul lende opbrengsten uit de losse kaartverkoop van strippenkaar ten van bezoekers aan de stad. Het grijs en zwart rijden wordt tot een minumum gereduceerd. Veel controlewerkzaamheden kunnen vervallen, waardoor het accent verlegd kan worden naar de veiligheid in het openbaar vervoer." Dorsman heeft inmiddels al en kele positieve reacties op zijn plan gekregen. De vakbond CNV heeft laten weten zich ge heel in het idee te kunnen vin den, het CDA heeft een brochu re opgevraagd in verband met het opstellen van het verkie zingsprogramma ?n de Tweede Kamercommissie voor verkeer en vervoer heeft in een brief la ten weten dat ze nog wel wat vragen heeft maar dat het plan in ieder geval besproken zal wor den. In 1990 is het Rijnmond Schrijversfestival voor de eerste keer gehouden. Acteur-schrijver Dolf de Vries las voor uit het genomineerde werk en reikte de eerste prijs uit MAASSLUIS Tien jaar na dat Maassluis in opspraak kwam met de gifaffaire in de Steendijkpolder-Zuid is een be gin gemaakt met de sanering. De bodemverontreiniging is altijd onderscheiden in wat kortweg werd genoemd de vuilstort en het havenslib. De flats aan de Dr. Albert Schweitzerdreef zijn gebouwd op een terrein waarvan een voormalige vuilstortplaats deel uitmaakt. Grofweg de rest van de wijk rust op een met verontreinigd Rotterdams ha venslib opgespoten bodem. In december gaf minister Hans Al ders van VROM zijn fiat aan de sanering van de vuilstortlocatie. Maandag zijn de werkzaamhe den gestart. „Dit is heel belang rijk. We zien het als het begin van de sanering van de Steen dijkpolder", zegt milieuwethou der Jan Storm (D66). Er is deze week nog weinig of niets te zien. „De zogenaamde werkbare dagen voor de aanne mer zijn met ingang van de zes tiende augustus gaan tellen", verklaart R. Mangé van de afde ling bodemsanering van de pro vincie Zuid-Holland. De provin cie is de opdrachtgever van de sanering. De firma Ballast Ne- dam is met de uitvoering belast. „De aannemer is na de bouwva- kantie volop bezig met algemene voorbereidingen, maar vooral intern. Zoals het mobiliseren van het materiaal, het bestellen van materialen en het bepalen van de beste plek voor opslag en het plaatsen van keten. Ik ver wacht dat het werkterrein bin nen twee weken duidelijk zicht baar is", licht Mangé toe, die het verheugend vindt dat na lang wachten de fase van doen is aan gebroken. Zodra de werkplannen en de werkwijze van de aannemer be kend zijn, krijgen vertegenwoor digers van de bewoners daarover informatie. Zij zullen kennis ma ken met de uitvoerder. Voordat Ballast Nedam met de echte werkzaamheden start, wordt de huidige situatie vastgelegd. Dit houdt in het opnemen van de bouwkundige staat van de flats, garages en woningen die binnen de invloedssfeer yan het project vallen. Terreinhoogtes, grond waterniveaus en hoogtemerken in de opstallen worden gemeten. Metingen ter controle blijven een regelmatig onderdeel van het project uitmaken. De resultaten worden vergeleken met de situa tie zoals die was voor de start van de werkzaamheden. „Zo kan tijdig worden gesignaleerd of onvoorziene of ongewenste gevolgen ontstaan door de isola tiemaatregelen en kunnen pas sende maatregelen worden ge troffen om schade te voorko men", aldus Gedeputeerde Sta ten in een brief die de bewoners van de Albert Schweitzerdreef begin deze maand hebben ont vangen. Het provinciebestuur heeft als instantie die verant woordelijk is voor de sanerings maatregelen, een verzekering af gesloten. Taxaties De vooropname van flats, gara ges en woningen wordt de ko mende weken uitgevoerd door Bijl taxaties, een bureau dat is gespecialiseerd in bouwkundige opnames. Twintig procent van de flats wordt ook inwendig op genomen. Zowel de taxateur als de verzekeringsmaatschappij acht dit percentage voldoende representatief voor het gehele woningbestand. Bijl taxaties zal de bewoners van de desbetref fende flats benaderen. De sanering gebeurt in de vorm van een damwandconstructie, die het terrein van de voormalige vuilstort moet isoleren. De kos ten bedragen circa zeven miljoen gulden, waarvan tien procent ten laste van de gemeente komt. Daarnaast treft Maassluis voor eigen rekening enkele aanvullen de maatregelen, waarvan de be langrijkste is een van hogerhand eigenlijk niet nodig geachte af- deklaag. De kosten voor nazorg zijn voor de eerstkomende jaren op 250.000 gulden geschat. Per saldo houdt de gemeente reke ning met een eigen bijdrage in de saneringskosten van één miljoen gulden. De gemeenteraad heeft hiervoor middelen vrijgemaakt. „Met die extra afdeklaag van gemiddeld een meter laat de ge meente zien dat het haar ernst is", aldus wethouder Storm. Ongewenst „Uit alle gesprekken met verte genwoordigers van de bewoners is de voorkeur voor deze variant duidelijk gebleken. Steeds kwam naar voren dat de huidige afdek laag niet intact is en dat er vuil aan de oppervlakte komt. De gemeente wil daarom naar de bewoners toe wat meer doen dan waartoe zij verplicht is." Medio 1993 werden de bewoners van de Steendijkpolder-Zuid ge confronteerd met de verontreini ging van de voormalige vuil stort, enkele maanden later ge volgd door de nog massalere verontreiniging door het haven- slib. Tussen 1962 en 1972 zijn in het gebied rond de huidige Al bert Schweitzerdreef containers met huis- en fabrieksafval ge leegd. Het industriële afval be vatte een grote hoeveelheid ge vaarlijke stoffen, in hoofdzaak zware metalen en oplosmidde len. Reeds in 1985 kwam het toenmalige openbaar lichaam Rijnmond op grond van de aan wezigheid van verontreinigingen in de afdeklaag van de stort en de verspreiding van verontreini gingen met het grondwater tot het oordeel dat deze situatie uit milieuhygiënisch oogpunt onge wenst is. De noodzaak tot saneren in het kader van de Interimwet Bo demsanering stond niet ter dis cussie. Rijk, provincie en ge meente beschouwden herstel door volledige ontgraving als niet reeël, gezien de extreme fi nanciële effecten. Daarnaast zou het milieuhygiënisch rendement betrekkelijk laag zijn, omdat de grond slechts wordt verplaatst naar een stortplaats elders. Pro blemen van technische aard zou den bij de uitvoering eveneens een rol spelen. De verantwoor delijke instanties werden het eens over de keuze voor isolatie van de vuilstort. De damwand zal de verspreiding van de ge vaarlijke stoffen zowel in hori zontale richting naar een bredere zone als verticaal naar het grondwater moeten tegengaan. De werkzaamheden zullen zeven tot acht maanden vergen. De Maassluise milieuwethouder hoopt dat zoveel mogelijk aan sluitend op de werkzaamheden aan de damwandconstructie het grote werk van de sanering van de havensliblocatie kan worden aangepakt. In een bewonersbrief wordt daarvoor de tweede helft van 1994 genoemd. „En als we die datum nog naar voren kun nen halen, zullen we het zeker doen", belooft Storm. „Er moet een einde komen aan de discus sie. Rijk, provincie en gemeente kijken dezelfde kant op. De sig nalen wijzen erp dat minister Al ders zich houdt aan zijn toezeg ging om de financiële gevolgen van het bestek voor de sanering van de havensliblocatie versneld te laten uitrekenen. Dat loopt." HET GROOTSTE TENTCIRCUS TER WERELD MET 3 MANEGES Mn zo. 22 augustus dagelijks 15.00 en 20.00 uur LAATSTE VOORSTELLINGEN Voorverkoop: bij alle WV-bespreekburo's, WV Coolsingel 67, Rotterdam en aan de circuskassa's, dagelijks vanaf 10.00 FOON 01 doorlopend geopend. CIRCUSTELE ONZE REIZENDE DIERENTUIN IS DOORLOPEND GEOPEND vanaf 10 tot 18 vliegende mensen doldwaze clowns MAASSLUIS- Boekhandels puilen uit. Het aanbod nieuwe uitgaven op allerlei gebied is overstelpend. De stapels boeken zouden nog aanmerkelijk groei en als iedereen de kans kreeg een boekuitgave te maken van de gedachten, ervaringen of fanta sieën die men aan het papier heeft toevertrouwd. Velen pogen hun sluimerend schrijftalent te ontplooien. Met of zonder de pretentie ermee in de openbaar heid te verschijnen. Voor onbekend schrijftalent is het Rijnmond Schrijversfestival. Deelnemersformulieren zijn van maandag 23 augustus af ver krijgbaar. Voor de verhalen, poëzie of romanfragmenten is weliswaar geen geldprijs be schikbaar, maar uit de inzendin gen zullen tien werken een plaats krijgen in een speciaal festival- boek. De namen van de genomi neerden en de winnaar onder hen worden bekend gemaakt tij dens de festivalavond op vrijdag 19 november in het Maassluise Schuurkerktheater. De inzendingen moeten zijn ge schreven in de Nederlandse taal, niet eerder zijn gepubliceerd en maximaal drieduizend woorden bevatten. Wat de vorm betreft kunnen de deelnemers kiezen uit drie gedichten, een kort verhaal of een fragment uit een roman. De beoordeling van het werk geschiedt door een jury die be staat uit de recensent Jan Hen drik Bakker en de redactie van uitgeverij Lemniscaat. De inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij de informatiebalie van het Maassluise stadhuis en in de Openbare Bibliotheek. De organisatie van het tweede Rijn mond Schrijversfestival is in handen van de Bibliotheek en de werkgroep Theater van de Cul turele Raad Maassluis. Het festi val wordt mede gesteund door de ING-bank Maassluis. De muziekgroep Die-Van sluit de festivalavond op 19 november af met haar nieuwste voorstelling. Aanvang 20 uur, toegangsprijs tien gulden. Voor hulp bij het schrijven van proza of poëzie bestaan diverse cursussen, zowel schriftelijke als mondelinge. De Stichting Kunstzinnige Vorming Rotter dam is een van de instellingen die in het komende seizoen cur sussen verzorgt. Teleac komt in het voorjaar van 1994 met een cursus 'Schrijven van gedichten en verhalen' voor iedereen die wel eens gedichten of korte ver halen schrijft en de kwaliteit van het eigen werk wil beoordelen en eventueel verbeteren. Bekende schrijvers vertellen in de uitzen dingen over hun ervaringen en over de manier waarop zij om gaan met vorm en stijl. Bij de cursus hoort een handboek over de technische aspecten van vorm, stijl en inhoud van poëzie en (kort) proza. Het boek is voor de feestdagen bij Teleac of de boekhandel te koop. De uitgave najaar 1993 van de Teleackrant. waarin weer een groot aantal leerzame cursussen op televisie en radio wordt aangekondigd, is verkrijgbaar bij bibliotheek en boekhandels. VLAARDINGEN - De politie van Vlaardingen heeft dinsdag ochtend een 34-jarige Rotter dammer gearresteerd op verden king van inbraak in een woning aan de Spoorsingel. De arresta tie werd mogelijk gemaakt door een tip. De man werd voor nader onderzoek ingesloten op het bu reau aan de Delfseveerweg. KAN NEt! ZOALS op allo BEKENDE MERKEN! BERG0SS TRETF0RD BONAPARTE ENGELS AXMINSTER SILVESTER HEUGA LOUIS DE P00RTERE ele. Gratis vrijblijvend huisbezoek door met complete stalencollectie heel Alle tapijten GRATIS gelegd Nederland Tot 7 /aar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden v ONZE OFFERTE' specialist engels AXMINSTER WIJ ZIJN BESLIST GOEDKOPER DAN STREKSINGEL 165 Vrijdag lot 9 u. geopend

De Havenloods | 1993 | | pagina 3