Saxophoping 'wel een beetje overdreven' maar ook 'een lekker warm badje' Nieuw hoofdbureau van politie 'beweegt mee' met reorganisatie ALGEMEEN L. DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Kweekbakdirigent Keimpe de Jong hoopt op meer dan duizend saxen op Doelenplein Recreatieschap onderzoekt veiligheid vijvers Reünie Mulo Visserijstraat Classical Spectacular in Ahoy' gaat niet door DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 Een kinderdagverblijf met dakterras, een geluiddichte schietkamer en zo'n zestig cellen gaan min of meer schuil achter de groen-gele tegelge vel van het nieuwe hoofbureau van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond aan het Doel- water. De indeling van het ge bouw is, nadat 18 mei 1989 de eerste paal werd geslagen, al twee keer ingrijpend gewij zigd. 'En nog steeds vinden intern ver huizingen plaats', vertelt pro jectleider nieuwbouw Jos Wieg man. 'Bureau Bijzondere Wet ten, bijvoorbeeld, moet nog ge decentraliseerd worden. Daar door komt eind dit jaar een hele vleugel vrij; die wordt dan direct weer ingenomen door andere af delingen.' De nieuwbouw, die woensdag 1 september officieel wordt ge opend door Koningin Beatrix, biedt plaats aan zo'n zevenhon derd medewerkers van onder meer de vreemdelingendienst, de medische dienst, centrale admi nistratie, technische recherche, en de herkennings- en inlich tingsdiensten. Tot de beperkte groep geüniformeerde medewer kers behoren zeventig leden van de basiseenheid Stadsdriehoek, die politiezorg verlenen in het gebied rondom het stadhuis, de grote winkelstraten, de week markt, het uitgaanscentrum en de Oude Haven. Basiseenheid 'Voor die basiseenheid was in de oorspronkelijke bouwplannen een veel kleiner oppervlakte ge reserveerd', vervolgt Wiegman zijn toelichting. 'Maar anno 1993 hanteren we andere nor men dan toen. Eigenlijk is het gebouw, net als de organisatie, continu in beweging. Het is daarom achteraf gezien een ver standig besluit geweest om met verplaatsbare wanden te werken. Op die manier blijf je flexibel.' Haagseveer Het totale project heeft bijna 110 miljoen gulden gekost, inclusief tijdelijke herhuisvesting. De nieuwbouw is al januari 1992 in gebruik genomen. Daarna is de oudbouw aan het Haagseveer ontruimd en gerenoveerd. De bruto vloeroppervlakte van het nieuwe hofdbureau is 27.533 m2, waarvan bijna tweederde nieuw bouw. 'Het lijkt heel veel, maar toch is het niet zo dat we ruimte overhouden', aldus Wiegman. 'We komen eerder tekort. Door de nieuwbouw hebben we wel ruimten aan de Westblaak en Boezemsingel af kunnen stoten. Maar we houden nog een kan toor aan het Hofplein.' Als meest in het oog springende onderdelen in het nieuwe bureau noemt Wiegman kinderdagver blijf 'De Petteflet' (ook voor niet-politiepersoneel); een par keergarage; de schietbioscoop, het laboratorium en de donkere kamers van de technische re cherche; de volledig afgeschei den arrestantenafdeling met luchtplaats; en de sociale kamer van de jeugd- en zedenpolitie (waar kinderen zich op hun ge mak kunnen voelen). 'Er is één hoofdentree; je kunt ook niet zomaar het gebouw in. In het oude gebouw liep iedereen maar in en uit. Je kwam er net zoveel mensen tegen als op straat.' Kunst Wiegman vindt het jammer dat het kunstwerk, een bronzen obe lisk met stenen poort, nog niet klaar is. Het ontwerp van Gün- ther Förg kan pas in oktober worden gerealiseerd omdat het blok natuursteen uit Finland, dat in Italië wordt bewerkt, ge scheurd is. De officiële opening van het hoofdbureau van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond vindt plaats in de week van de regio politie. Open dag Zaterdag 4 september zijn de meeste bureaus van 10.00 tot 16.00 uur voor het publiek ge opend: Dan worden demonstra ties verzorgd en musiceren op verschillende plaatsen interna tionale politie-orkesten, die vanaf 15.30 uur deelnemen aan een muziekfestival/défilé op de Coolsingel. In het hoofdbureau wordt die dag een landelijke tentoonstel ling geopend over de regionalise ring van de politie. Deze bestaat uit verschillende onderdelen, met aandacht voor de geschiedenis van de politie en de doelstellingen van de regorga- nisatie. De expositie trekt het komende half jaar door het land. Projectleider Jos Wiegman op de luchtplaats op de zesde verdieping. 'Nog steeds vinden intern verhuizingen plaats. door MARIA NEELE „Hoe het zal klinken? Ik weet het niet. Zoemen en ronken, een ongelofelijk volle klank. Een lekker warm badje, denk ik." Dirigent en saxofonist Keimpe de Jong kijkt uit naar 'Saxophoping', een muzikaal evenement van ongekend for maat. Meer dan duizend saxen laten zaterdagmiddag de atmosfeer boven het Schouwburgplein een uur lang zinderen van geluid. Van 3 tot 4 hopen de saxen zich op voor een groots concert in het ka der van het Heineken Jazz Festival. Ooit speelden tachtig bariton saxen als opening van het Heine ken Jazz Festival, later vertoon den zich duizend Drummers aan de Maas, nu meer dan duizend saxen in de Saxophoping. Be rend Lenstra van B-Produkties bedacht dat het Heineken Jazz Blues Festival van dit jaar weer een mega-evenement nodig had, en nodigde Keimpe de Jong uit om een compositie voor duizend saxofoons te schrijven en te diri geren. „Ik heb ja gezegd, maar wat dat betekende weet ik nu pas", zegt De Jong. Samen met mede-com ponist Karei Witt schreef hij de Sweet Saxophone Suite, zeven stukjes waarin alle karaktertrek jes van het populaire instrument naar voren worden gehaald. Hij ®«tsi de duizend deelnemers aan de Saxophoping op het omschrijft de stukjes: „Een mars, een huppeldeun, een draaiorgelstuk, een big-band- achtig stuk met Luc Houtkamp als solist die de meest vreemde geluiden kan voortbrengen, een ballade, een jazz-hopse-stukje met rapper Carlos Ruffian en als laatste een blues die in bloedtem- po uit de hand loopt in regel rechte garagerock. Met Hans Dulfer natuurlijk." Van alles zit erin, want, zegt De Jong: „De saxofoon is een blits instrument. Je kan ermee spetteren, scheuren en honken, maar er zit ook een heel lief en mooi geluid in, melo disch en lyrisch." Beginners Karei Witt zorgde voor de ar rangementen. „Die heeft in de afgelopen drie maanden wel 242 duizend nootjes geschreven. Ga maar na, 36 partijen onder el kaar in de partituur van 50 pagi na's, en al die partijen beslaan apart ook nog eens acht pagi na's. Hij heeft zich helemaal suf geschreven. Die jongen ziet er niet uit, zo wit." Behalve saxofonisten Hans Dul fer en Luc Houtkamp en zange res Linda Bloemhard is er ook voor Keimpes 'eigen' orkest De Kweekbak een belangrijke rol weggelegd. En de duizend saxo fonisten worden zelf aan het zin gen gebracht in Das Lied von der Pflege, over het onderhoud van de koperen kleppen en het uitgedroogde rietje. „De Kweek bak is in dat onderdeel een vlees geworden draaiorgel. En de eer ste altsaxen, de groep beginners, spelen dan op een heel eigen wijze de melodie. Dat zal gewel dig klinken." Eendefluitje Keimpe de Jong weet waarover hij spreekt, want hij heeft zojuist een repetitieweekend met De Kweekbak en een extra repetitie met alle captains achter de rug. In de buitenlucht, vlak voor de Schouwburg. „Er zijn twaalf verschillende partijen. Iedere groep heeft een eigen captain, een echte prof, die de partij ver sterkt speelt en de inzetten aan geeft. En dan moet ik proberen om de hele boel in de klauw te houden, met dirigeerstokje, met borden, vlaggen en een eende fluitje. Ik ben benieuwd, want ik heb zoiets ook nog nooit ge daan." Grijnst: „De Kweekbak met veertig muzikanten, dat houd ik wel in de hand. Maar meer dan duizend..." T-shirts Behalve muzikaal wordt de Saxophoping ook een organisa torisch hoogstandje: er zijn on geveer elfhonderd mensen inge schreven (voor de statistiek: 600 alten, 400 tenoren, 50 baritons, 50 sopranen, 4 bassaxen, 4 C- Melody's en één sopranino) die allemaal een partij hebben ge kregen, verschillende malen op gebeld zijn, ontvangen moeten worden, een plekje moeten vin den om hun koffer neer te zetten, een t-shirt (elk vak zijn eigen kleur), knijpers en laatste in structies moeten krijgen en op de juiste plaats en tijd neergezet moeten worden. „Voor dat dirigeren ben ik niet zenuwachtig. Ben ik trouwens nooit. Maar toen ik vorige week een bespreking had over de or ganisatie, kwam ik er met knik kende knieën vandaan", geeft De Jong toe. „Maar het loopt voortreffelijk. Er zijn in totaal maar twee vragen over de partij en binnengekomen. Dat zegt wel iets over de duidelijkheid hè." Optimistisch: „Het zal allemaal wel lukken." Het is waanzinnig om met zoveel mensen te spelen, vindt De Jong. „Vooral met amateurs. Daar zit altijd zoveel hart in. Ik vind het zelf altijd het leukst om met mi nimale middelen toch bewogen muziek te maken, waar iets van uit gaat. Maar ja, meer dan dui zend... Dat is misschien wel een beetje overdreven." Saxophoping op het Schouwburg plein in Rotterdam: zaterdag 28 augustus van 15.00 tot 16.00 uur, gratis evenement in het kader van Heineken Jazz en Blues Festival. Verder in het festival (van don derdag 26 augustus tot en met zondag 29 augustus) vele (meestal gratis!) concerten op diverse po- diaen zaterdagavond in 80 cafés in de stad. BARENDRECHT Het Natuur- en Recreatieschap IJsselmon- de onderzoekt welke maatregelen er getroffen kunnen worden om de veiligheid bij vijvers te vergroten. Het Recreatieschap beheert onder meer de vijver bij de Vrijen- burgweg waar zaterdag een meisje verdronk. Andere vijvers van het recreatieschap liggen in het Oosterpark en het park Wevers- hoek in Ridderkerk en in het Zuidelijk Randpark tussen Baren- drecht en Lombardijen. Burgemeester Van de Wouw van Barendrecht heeft telefonisch contact gehad met het recreatieschap over de zaak. Hij heeft gevraagd om te bekijken wat er gedaan kan worden. Volgens directeur Buitenhuis wil het bestuur van het schap op 23 september de zaak bespreken. Hij hoopt dan met voorstellen te kunnen komen. Buitenhuis benadrukt dat men machteloos staat als mensen die niet kunnen zwemmen zich in het diepe deel van de vijver begeven, zoals zaterdag gebeurde. De Barendrechtse politie wil de beschikking krijgen over video opnamen die gemaakt zijn van het ongeval in het park. Met behulp van de beelden zou men mensen die hulp geweigerd hebben kunnen vervolgen. De band zou ook geschikt zijn als voorlichtingsmateriaal Oud-leerlingen van de Mulo aan de Grote Visserijstraat 38 in Rotterdam-West uit de periode 1930-1968 worden opgeroepen voor een reünie. in wijkgebouw Pier 80 in de Ro- sener Manzstraat op de hoek van het Grote Visserijplein. Wie meer inlichtingen wil heb ben kan zich wenden tot H.A. van Luijpen, Laan der Vrijheid 120 in Bergschenhoek, telefoon 01892-16997. Het aangekondigde Classical Spectacular concert in De Doelen, op vrijdagavond 10 september, gaat niet door. De organisator heeft besloten het evenement af te blazen. Mensen die een kaartje hebben gekocht voor het concert, kun nen dat weer inleveren bij de kassa van Ahoy'. Wie via deze krant een voucher heeft aangeschaft, kan bij de balies van de kantoren van Wegener Huis-aan-huisbladen zijn geld terugkrijgen. NORMAAL 349, PANASONIC MINI AUDIOSYSJEIM MET CD, BOXEN EN KARAOKE SCCH 350 Digitale tuner 30 presets Equalizer Spectrum analyzer High Speed dubbeldeck t Autoreverse 2x30 watt Karaoke knop Eenvoudige bediening 3-weg bass reflex Afstandsbediening wasautomaat AWL 376 12 programma Wolprogramma Water 90C° 1/2 wasjes 400/800 toeren Duraprop kuip. NORMAAL 1999, INRUIL 100, SS-W1 Passend voor minisystemen 2 sateHjetl^_ sn een bass-unit 2-weg speaker FW 40# Digitale tuner/timer 30 presets 2x40 watt Bass Boost 5 bands equalizer Soundprocessor High Speed Dubbing Autoreverse Dolby B Programmeerbare CD-speler 3-weg boxen Afstandsbediening NORMAAL t m, EM 800 Voor gladde goed verzorgde benen gedurende 3 tot 5 N0RMAAL399. speciaalprogramma Centrifuge 600-141 AFE 277 Royaal voorvnesvak 3 voorraad manden Aaneensluitende frontpanelen Kunststof bovenblad HxBxD: 85x66x60 cm. NORMAAL ZS5T- M1000 Topkwaliteit op slechts 15 cm. breed! Digitate tuner met 15 voorkeurstattons 20 watt NORMAAL 469.- 21 nummers program- MOUUNEX STOFZUIGER Clean 200 2-del metalen buis e Diepvnesruimte 45 liter HxBxD ca: 140» e Music Scan, skip, random en herhalen 2-weg luidspreker boxen slechts (HxBxD) 26x13x20 cm. NORMAAL T49T- Ci^ak7ol.indicator Electrostatisch uitblaasfilter NORMAAL 899. MAAL 289, wïfSsAMD POLKAS Ruim 64 minuten genieten met de muziek van Johann Strauss, /eto.a. Kaiserwalzer, Radetzky- Marsch, An der Schonen blauen Donau, Wienerblut RTV-540 99 presets B Programma's/365 dagen 3 koppen index systeem Audiodub LCD Afstandsbediening/leespen. SUPERWINKEL SCHIEDAM: Nieuwpoortweg 2, tel. 010-4157344 OVERIGE WINKELS: e Rotterdam: 8 winkels Capelle a/d SCHIEDAM: Hoogstraat 25, tel. 01IM261929 I KST. VLAARDINGEN: Winkelcentrum Liesveld 6, tel. 010-4346330 superwinkels in: u •DORDRECHT GOUDA «DEN HAAG LEIDSCHENDAM LISSE MAASSLUIS: Koopcentrum Koningshoek 7, tel. 01899-19477 naaldwijk alphen a/d rijn ridderkerk. Delft Rijswijk NORM AAL399. SERVICECENTRUM 010-46 22 300

De Havenloods | 1993 | | pagina 13