SPORT Bij VDL is rust terug: alle spelers terug van weggeweest Agenda G 'Hoek van Holland' op zoek naar centrumspits \P MVC staat voor de keuze: presteren of recreatie Dol-fijn blij met komst waterpolo Surftop in Hoekse zee Mahorokan niet op WK ODS Jan Baksteen: Wellicht pakken we onderweg een periodetitel mee CKC Maassluis terug in de tweede klas SVDPW-clubgebouw in recordtijd herbouwd DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 voor donderdag 26 augustus t/m woensdag l september VLAARDINGEN VOETBAL - donderdag: Den Hoorn-VFC(19 uur toernooi Hoek van Holland). Zaterdag: FC Boszoom-TSB(beker), MVV'27-Fortuna( 14.30 uur oefen), DVO'32-Nieuw Lekkerland( 14.30 uur oefen), Altena-Zwaluwen(oe- fen), Deltasport-Pelikaan( 14.30 uur oefen). Zondag: GLZ-HSC/zo(beker), VFC naar toernooi Hoek van Holland! 14 uur). Dinsdag: TSB-DEH(oefen), MSV'71-Cion( oefen). HONKBAL: zondag Mulo-Holy. KORFBAL(oefen): woensdag Claudius Civiluslaan 20.15 uur Oranje Nassau-DKC. SOFTBAL: vrijdag Zwaluwenlaan 19 uur Holy-Spijkenisse 2(h); zater dag 18 uur Holy-Batters(da). HANDBAL: zondag Cosmos- 14.30 uur WIK-HEC(da), Holy 13.30 uur HollandiaanAchilles- (da).« REGIO MAASSLUIS VOETBAL - donderdag: Hoekse Boys-Hermes DVS(oefen 19 uur), Hoek van Holland-Delft(Gerrit de Man-toernooi 19 uur). Zaterdag: Excelsior M-IJsselmeer- vogels(beker 15 uur), VDL-Lyra(oe- fen 14.30 uur), MVV'27-Fortu- na(oefen 14.30 uur). Zondag: Jai Hind-MSV'71 (beker), Gerrit de Man-toernooi bij Hoek van Holland(14 uur). Dinsdag: Hoekse Boys-Schipluide- n(oefen 18.30 uur), MSV'71-Cio- n(oefen 19 uur). TENNIS: vanaf maandag toernooi Evergreen Cl/2 en Dl/2. HANDBAL: zondag Oliveo-Uni- tas(da). KORFBAL(oefen): zaterdag Spar- ta-CKC Maassluis. HONKBAL: zondag Red Caps- Gophers. Bunt voorzitter Excelsior M MAASSLUIS - Ab van Dijk en Excelsior M gaan uitelkaar. De voorzitter van de zaterdag-eer steklasser is op vrijdag 3 septem ber tijdens de algemene leden vergadering niet herkiesbaar. Hij wordt - indien de leden er mee instemmen - opgevolgd door Co Bunt. Ook penningmeester Joop Bruystens, wedstrijdsecretaris Gerrit Geurtsen en de bestuurs leden Piet de Koeyer, Weltevre- de en P.Vis verlaten hun post. Voor deze vacatures zijn, vol gens de agenda, nog geen kandi daten gevonden. HOEK VAN HOLLAND - Na genoeg de complete Nederlandse windsurftop komt op zaterdag 28 en zondag 29 augustus naar het Hoekse strand om deel te nemen aan de O'Neill Prom-Am Boardsailing Tour Holland. Het is de achtste uit een reeks van tien wedstrijden om het NK Funboardsurfen. Het surfcircus strijkt voor de eerste maal neer in Hoek van Holland, waar de wedstrijden op zaterdag om 10.30 uur beginnen en op zondag om 10 uur. Het totaal-klassement bepaalt uitein delijk wie er naar de EK en WK gaan. Tevens wordt aan de hand van de ranglijst duidelijk welke surfers zich mogen storten in de professionele strijd om de we reldbeker. Met nog drie wedstrij den voor de boeg wordt het klas sement aangevoerd door tien man. De organisatie hoopt, dat het accent van de wedstrijden in de Hoek op het spectaculaire wave performance ligt. Indien de om standigheden het toelaten wordt tevens een course-race en slalom gevaren. MAASSLUIS - Budosport Ma horokan - altijd vaste leverancier van judokampioenen - levert dit maal geen judoka's voor het we reldkampioenschap in het Cana dese Hamilton. Geen Anthonie Wurth, Chantal Han of Jan van Buren. Han en Wurth kwamen vorig jaar zonder medaille uit Barcelo na terug. De eerste zette een punt achter haar carriere, terwijl 'Toon' Wurth - inmiddels afge studeerd - voor een maatschap pelijk vervolg koos. „Natuurlijk was hij teleurgesteld over het missen van een medaille", meldt zijn trainer, coach en judomen tor Coos Henneveld. „Dat was een desillusie. Maar het was geen reden om af te haken. Daarvoor zorgde zijn dagelijkse werk zaamheden. Die laten geen ruim te voor judo." Jan van Buren werd niet geselec teerd, omdat zijn optreden op het EK onvoldoende was. Hen- 'Toon' Wurth: het werk gaat voor neveld verwacht niet, dat Maha- rokan-judoka's lang verstek zul len laten gaan op het internatio nale platform. „De jeugd en met name Cindy Sneevliet komt er aan. Ze zijn alleen nu nog een fractie te jong voor het senioren- WK." HOEK VAN HOLLAND - „We gaan voor de bovenste vijf', pochte trainer Hans Bui tenweg in het voorjaar. De am bitie was er dus, maar de ruim- besnorde oefenmeester moet hebben geweten, dat de polsstok eigenlijk niet lang genoeg was om dat echt waar te kunnen ma ken. Dat de derdeklasser een al leszins bevredigende positie - ver van de drie degradatie-plaatsen - behaalde, zal ongetwijfeld tot enige tevredenheid stemmen. „Maar", tekent aanvoerder Piet Boon aan, „mij hoor je niet be weren, dat we het goed gedaan hebben. Er is matigjes gepres teerd. Te matig in ieder geval om aanspraak te kunnen maken op een hoge klassering. Zeker na de winterstop. Toen pakten we slechts één punt uit vier wedstrij den. Zijn dat er vijf, dan eindig je zomaar op de derde plek." Boon legt de vinger feilloos op de pijnlijke plek: „Het ontbeert ons aan een echte spits. Aan een snelle vent met 'tor'-instinct." Een blik op het (negatieve) doel saldo maakt Hoek van Hollands gemis aan een 'duveltje uit een doosje' schrijnend zichtbaar. Slechts 31 maal bolde het vijan delijke garen. Te weinig voor een zichzelf respecterende midden moter in de derde klas. Achterin moest doelman Marcel Jansen éénmaal meer vissen. „Daarin schuilt nu juist onze voortduren de angst. Achterin en op het midden zit het allemaal best in elkaar. We kunnen echter de bal len niet kwijt en gebeurt het wel, dan komt dat ding bijna met boemerangsnelheid weer terug." Snelheid „Gelukkig zijn de vleugels goed bezet. Daar zit snelheid. Maar ook die knapen kampen met het euvel, dat ze eigenlijk slechts zel den een voorzet op het hoofd van een aanvaller kunnen leg gen. Gewoon, omdat het aan een centrumspits ontbreekt. Aan een vent die een balletje kan vast houden, terugleggen en kaatsen. Dat levert balverlies op, waar door de verdediging weer te snel onder druk komt en het zich absoluut niet kan veroorloven even een blaasje te nemen". Een oplossing weet Piet Boon niet zomaar aan te dragen. Er zijn al heel wat uurtjes in gesprekken met de trainer geinvesteerd. Naarstig is er gezocht naar een opening. „Misschien loopt er ééntje bij de F-jes of E-jes. Maar daar hebben we nu niets aan. Ik voetbal ook liever 4-3-3, maar binnen de club is de middelste van dat laatste cijfertje absoluut niet vinden." Het wachten is op de doorbraak Aanvoerder Piet Boon en trainer Hans Buitenweg hebben vee! uurtjes in gesprekken geinvesteerd over het onderwerp 'centrumspits'. Voorlopig tevergeefs: aan de Lemaireweg blijft het scoren een zorgenkind van de jeugd. „Voor Hans de Boer en Andre Kemeling, die vroeger voor het vuurwerk zorg den, gaan de jaartjes ook tellen. Die zeggen ruiterlijk, dat dat ge draaf niet meer aan hen besteed is. Ik kan ze het niet kwalijk nemen. Wat dan? Weeffoutje Countervoetbal? Dit elftal kan dat. Het is een vriendenelftal, waarin men bereid is voor elkaar een stapje extra te doen. Maar dan moeten we er wel voor zor gen, dat achterin het slot op de deur gaat en er heel strikt op de man gespeeld wordt." r Kortom, Hoek van Holland mag dan één weeffoutje hebben, er zijn wel degelijk perspectie ven. „De jeugd komt eraan. Dat zal zeker achterin voor een con currentieslag zorgen. Daar is niets op tegen. Het houdt de mannen scherp. En wellicht dient zich dan plotsklaps ook de spits aan die we zoeken. Wie weet." MAASSLUIS - Natuurlijk, bevestigt ook Jan Baksteen, had VDL met dit spelersma teriaal niet uit de tweede klas hoeven te verdwijnen. Niette min sloeg dat noodlot toch toe. Oorzaak onbekend? „Welnee", volgt er dan zon der aarzelen, „binnen het elf tal waren de taken gewoon niet goed op elkaar afge stemd. De ploeg hing zo'n beetje als los zand aan elkaar. Dat leidde te snel tot verwij ten, wanneer er even iets mis liep. En er is vorig seizoen nogal wat misgegaan. Kan je je vanuit die optiek de onder linge conversatie voorstellen?" Het leidde uiteindelijk tot een bijna complete exodus: liefst acht man vroeg overschrijving Baksteen werd in januari door het VDL-bestuur vastgelegd, wist dat aan degradatie bijna niet meer te ontkomen viel, maar had niet gerekend op het vertrek van zoveel spelers. „Als trainer ben ik langzamerhand aardig door de wol geverfd. Ik heb zo hier en daar wel het één en ander meegemaakt. Aanvankelijk was het niet echt duidelijk welke koers de spelers zouden varen. Vandaar, dat ik mijn ziel even in lijdzaamheid bezeten heb. Toen echter duidelijk werd wat er wer kelijk aan de hand was, ben ik de confrontatie met de jongens niet uit de weg gegaan en ben met die gasten gaan praten." Inkeer Dat leidde in mei al - mede dankzij de inbreng van bestuurs leden van de 'Stichting Vrienden van VDL' - tot inkeer. Slechts Rob Visser en Martin Fastenau bleven aanvankelijk bij hun be slissing om naar Excelsior M en Rozenburg te vertrekken. Maar de tijd en een goed gesprek heel de ook voor hen de wonden. „De groep is weer compleet", meldt Baksteen dan ook met eni ge trots in zijn stem. Sterker nog. De groep is meer dan op sterkte. Daarbij zijn ook Jeroen van der Hoeven én Jan Ouwendijk(de laatste is helemaal terug van weggeweest nadat hij door Rob Schalke was afgedankt). Baksteens enige zorg is de afwe zigheid van laatste man Dirk Rijsoord. „Hij heeft een auto ongeluk gehad, waarbij zijn lie zen het nogal flink te verduren kregen. Eén lies is behoorlijk hersteld, de ander blijft zeuren." Toch klinkt er een geruststellend „we zijn er klaar voor." De van het Vlaardingse HSC afkomstige trainer denkt in de aanloop naar de competitie het juiste concept én opstelling gevonden te heb ben. De eerste test was echter allesbehalve bemoedigend. De experimenten betrokken vooral de middenlinie. „We startten met twee aanvallende en twee verdedigende middenvelders. Dat liep van geen kanten. Zo'n systeem vraagt nogal wat con centratie. Die was er onvoldoen de, waardoor het op de flanken voor de tegenpartij nogal eens open huis was." Uiteindelijk koos hij voor de ruit met één aanvallende en één verdedigende middenvelder en twee aan de zij kant. Zonder morren VDL heeft behoorlijk in de trai ning geinvesteerd. „Viermaal per week", zegt Baksteen. „En zon der morren. Iedereen deed wat van hem gevraagd werd. Ook dat is het rendement van de ge sprekken geweest. Met zijn allen hebben ze veel zeer op tafel ge legd. Het is uitgepraat en er zijn oplossingen gevonden. De selec tie kwam sterker uit die strijd en ik meen tevens, dat het VDL als vereniging ten goede is geko men." Met daarnaast het effect dat de drie hoogste elftallen (die allemaal degradeerden) nu een compact collectief vormen. „Ik wil niet dat iedereen voor zijn eigen 'hachie' loopt te spelen. Een speler uit het derde, die het daarin geweldig naar zijn zin heeft, moet niet weigeren om - wanneer dat door blessures no dig is - in het tweede te spelen. Het blijft een kwestie van schui ven: van twee naar één en van drie naar twee. Ik heb er met de jongens van het derde over ge praat: we zijn eruit gekomen." Jan Baksteen - dat heeft ook de VDL-selectie gemerkt - is bereid veel praat-uren in zijn Maasslui- se avontuur te investeren. Dat heeft hij al gedaan en zal het, indien dat gewenst is, herhalen. Voor het overige heeft hij de, soms voor sommige recalcitran- ten, de onprettige eigenschap om het hart op de tong te hebben. Aan het testen van de trainer heeft hij een broertje dood. „Op de eerste de beste training kwam een stel een kwartier te laat. Dat kan bij mij niet. En ze weten inmiddels dat dat 'laatko- mertje' meteen de eerste en de laatste keer was. En dan maakt het me even niet uit wie ik voor me heb. Ze zijn me allemaal even lief: daarom krijgt - om het in wielertermen uit te drukken - een kopman net zo veel op zijn klo ten als een waterdrager." Geen voorkeur Dat laatste was ook één van de onderhuidse wrevels binnen de selectie, weet de Vlaardinger. „Sommigen ergerden zich aan het feit, dat mijn voorganger bij voorbeeld een telefoontje meer met een andere speler pleegde, dan met hen. Dat zal hij onge- wtijfeld onbewust hebben ge daan. Maar het zette wel kwaad bloed. Wat mij betreft is ieder een hetzelfde. Ik heb geen voor keur." Dat de scheidsrechter hem na de wedstrijd tegen 's-Gravenzande aansprak met de opmerking, dat zijn mannen de confrontatie niet schuwden, deed hem goed. „Ze trainen de stukken eraf. Dit elf tal is niet alleen hechter, maar ook fysiek een stuk sterker dan voorheen. Ze hebben de misere van vorig jaar en de frustratie van de degradatie van zich afge schud. Ze staan op scherp en zijn bereid één-op-één of twee-op- twee te spelen. Dat vergt energie, ik weet het. Dankzij de trai- ningsarbeid kan het." „Waar het toe moet leiden?" Vooralsnog houdt Jan Baksteen een terugkeer naar de tweede klas tot de mogelijkheden. Maar niet via een kampioenschap. „Het is een loodzware afdeling. Laat ik het er maar op houden, dat we gaan trachten om boven in mee te draaien en wellicht pakken we onderweg dan wel een periode-titel mee." MAASSLUIS - „Wat doen we? Blijft MVC een vereniging, die prestatief in de slag blijft gaan? Of geven we die doelstelling op en wordt gezelligheid gekoppeld aan recreatief volleybal?" Zo on geveer luidt de vraag, die de le den in september op de ledenver gadering te beantwoorden krij gen. Voorzitter Remco de Roo heeft voor zichzelf op puur persoonlijke titel' de oplossing al. Een tipje: „Rijnmond ligt op een steenworp afstand. Talent volle jeugdleden met ambities blijven niet, die verhuizen naar Schiedam. We staan steeds met lege handen." MVC heeft betere tijden gekend. In die jaren speelden de dames een dominante rql in de promo tieklas en leunden de heren steeds tegen de top van de eerste klas aan. Nu acteren de dames in de eerste en koos het herenteam vrijwillig voor de stap omlaag naar de tweede klas. De Roo: „Eigenlijk had het team in pro motie/degradatie-wedstrijden nog voor zijn kans om in de eerste klas te blijven kunnen spe len. Dat is niet gebeurd, omdat we vreesden dadelijk over te wei nig kwaliteit te beschikken om de eerste klas te overleven. Nu kunnen ze in de tweede klas wel licht een leuk seizoen maken." Bij de vrouwen zit de klad er zelfs behoorlijk in. „Er zijn nog al wat speelsters vertrokken of gestopt. Die dreiging hing al lan ger boven het team. Uiteraard hebben we getracht die leegloop te stoppen. We hebben naar oor zaken gezocht en verschillende malen met de groep gepraat. On derhuids bleek er wat onmin te zijn. Ze verlangden bijvoorbeeld een goede trainer. Omdat er ech ter nogal wat dames gedreigd hadden te vertrekken, wilden wij eerst weten of ze wel zouden blijven. De klassieke kip en het ei-situatie." s Omdat het het bestuur noch de groep lukte om het vraagstuk op te lossen ontstond de exodus. „Zoiets zie je als bestuur niet graag gebeuren. Maar de zaak bleek niet te stoppen. Net als het kip en het ei zal ook de schuld vraag wel ergens in het midden blijven hangen. Wellicht hadden wij meer ons best moeten doen om ze te overtuigen. Anderzijds had een beetje krediet van de kant van de dames de lucht ge klaard." Het MVC-bestuur is er inmid dels namelijk in geslaagd om een gerenommeerde trainer aan te trekken: Gerard Westerveld. De voormalige damestrainer van het Schiedamse Rijnmond gaat zowel de dames- als herenselectie leiden. „Het zal zijn taak worden om weer twee goed functione rende teams op te bouwen en neer te zetten, want zowel bij de dames als de heren moeten we eigenlijk weer helemaal opnieuw beginnen". Omdat gedane zaken nu een maal geen keer meer nemen richt MVC traint nu vooral in de turnzalen sporthal en heeft zich tot de sportraad de vereniginsleiding zich nu op andere zaken. „Zoals trainings faciliteiten. We spelen de wed strijden dan wel in de Wethou der Smithal, voor de training zijn we vaste klant in bijna alle turnzalen die Maassluis rijk is. Dat moet veranderen. We willen naar de sporthal. Dan kunnen we alles op één avond concentre ren en daarmee tevens het vere- ningsleven activeren. We gaan er binnenkort op het stadhuis over te praten." Bovendien wijst Remco de Roo ook graag op de florerende re creantenafdeling en het mini- project voor zeven- en achtjari gen. Ten teken, dat achter don kere wolken altijd weer de zon schijnt. MAASSLUIS - Routine en leng te. CKC Maassluis-coach Jan- Henk de Vast weet wat zijn for matie door het 'afscheid' van Martin Bergwerf en Edwin Zee- gers moet inleveren. De twee be sloten een dikke punt achter hun korfballoopbaan te zetten. Juist nu zijn achttal terugkeert in de tweede klas komt dat slecht uit. Uiteraard had De Vast het duo nog graag een jaartje vastgehou den. Al was het alleen maar om de zeker aanwezige jeugd in het veld te coachen. Toch gaat de Maaslander ervan uit, dat die jongeren best zelf in staat zijn het varkentje te wassen. „De groep is heel gretig en bereid om zich voor meer dan honderd procent op het tweede klas- avontuur te storten." Menig CKC-er weet zich onge twijfeld te herinneren, dat die inmiddels dus heroverde positie twee jaar geleden wat ongeluk kig prijsgegeven moest worden. „Wanneer we één punt meer be haald zouden hebben, hadden we het gered." Aan de Maasslui- se Bilderdijklaan werd vervol gens driftig verjongd. Die excer- citie ging zo voorspoedig, dat CKC zich eigenlijk ongemerkt Jan-Henk de Vast: „Het is niet de bedoeling om kampioen te worden. voor de promotie meldde. De Vast noemt het spelpeil in de tweede klas duidelijk hoger en beter, dan in de derde klas. „Bo vendien zijn we in een sterke afdeling terecht gekomen." Hij durft het aan. „We mogen dan die twee ervaren mannen met lengte missen, hun opvolgers za ten al zo dicht bij een basisplaats in het eerste aan, dat ik ze zon der aarzelen de kans bied om zich waar te maken." Waar het schip moet stranden, geeft Jan-Henk de Vast niet aan. Wel zegt hij met een brede grijns: „Wat mij betreft gaan we uit van handhaven. Maar je weet het nooit. Vorig seizoen was het ook mijn bedoeling niet om kam pioen te worden." WATERWEG - In de afdeling Rotterdam van het korfbalver- bond begint de veldcompetitie in het weekeinde van 4 en 5 sep tember. Hoekse en Harga delen de le klas B met Actief, Eureka, Ter Gouw, GKV(H), Unicum, Ve- lox en USV. De le klas A wordt bevolkt door het Schiedamse ODI en Reeuwijk, Fluks, Thor, Madjoe, 't Waterschip, Velocitas en Weidevogels. MAASSLUIS - Zwembad Dol fijn is ingenomen met het besluit van de zwemclubs VZC, De Walrus(beiden uit Vlaardingen) en Hoogwerf(Monster) om de thuiswedstrijden van de heren- waterpoloërs in Maassluis af te werken. De clubs kozen voor de nieuwe zwemtempel, omdat de baden in hun woonplaats niet geschikt zijn voor polo op lande lijk niveau. „Bij de bouw hebben we - om het bad aantrekkelijk te maken - bewust wat extra voorzieningen aangebracht. Gezien het tekort aan zwemwater in de ons omrin gende steden verwachtten we na melijk wel, dat een aantal clubs in Maassluis terecht zou komen. Bij het opstellen van de exploita tie is daarmee ook een beetje rekening gehouden", vertelt Huub Slangen. De bouwcom missie gokte goed. VZC - met zijn afdeling kunstzwemmen al jarenlang gebruiker van- het (oude) Dol-fijn - stond al meteen op de stoep. „Zelfs de zwemclub Shell (dat ook gebruikt maakt van het Kolpabad, red.) heeft ons gebeld." Niet alleen het tekort aan zwem water in andere baden speelt Dol-fijn in de kaart. Het is ook de huurprijs die het 'm doet. Maassluis rekent namelijk 'slechts' 125 gulden tegen bij voorbeeld Vlaardingen 160. El ders zit men soms nog hoger. „Dol-fijn is dus vrij goedkoop", meent Slangen. Het heeft tot ge volg, dat het bad nagenoeg alle beschikbare uren heeft verkocht. „Het gaat goed", bevestigt hij. De zwembadleiding heeft echter nog geen zicht op het particulie re interesse. „Dat krijgen we pas wanneer dadelijk de vakanties voorbij zijn en het dagelijkse le ven zijn gewone loop herkrijgt. Het is inmiddels wel duidelijk, dat het bezoek vanuit de West- wijk - met veel jonge gezinnen - achterblijft. Ouders blijken wat huiverig te zijn om hun kinderen dwars door Maassluis naar het zwembad te sturen." SCHIEDAM - Terwijl de brand weer nog stond na te blussen, had Joop Beukers het - met tra nen in de ogen - al beloofd. Het clubgebouw van SVDPW zou voor de start van de competitie uit de as herrijzen. De noeste werkers hebben woord gehou den, want op zaterdag 28 augus tus gaat het pand weer officieel open. Hier en daar moet er nog wel wat afgewerkt worden, maar het bestuur wil niet langer wachten en het resultaat van drie maan den 'buffelen' in gebruik nemen. De brand liet van het clubge bouw weinig heel en de muren die nog overeind stonden waren zo door het vuur aangetast, dat ook die tegen de grond moesten. De openingshandeling wordt om 14 uur verricht door drie leden van het eerste uur. Aansluitend is er tot 17 uur een receptie. Een uur eerder zal een delegatie van de VSB-bank namens het Schie dam/Vlaardingen-fonds een cheque van 20.000 gulden bij SVDPW afleveren. In de avonduren barst een fest los en worden de mensen, die ervoor zorgden dat SVDPW in recordtijd een dak boven het hoofd heeft in de bloemen gezet. „En dat hebben ze", voegt voor zitter Wim van Unen, die zelf zijn vakantie opofferde om zijn aandeel in de herbouw te leve ren, „na maanden van bloed, zweet en tranen wel verdiend."

De Havenloods | 1993 | | pagina 5