Woningbouwcorporatie Schiedam optimistisch over de toekomst SCHIEDAM Excelsior'20 opnieuw beste van Nederland DE HAVENLOODS Expositie Beleid gericht op kwaliteitsverbetering en stevige financiële positie Kerken gaan samen op weg Winkelwagentjes zijn niet zo in trek Sparta 6 00 Leerlingen Singel werken met CD-i Tienerdisco in Nieuwland Plannen voor parkje in slachthuisbuurt DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 Literatuur in Latijns Amerika SCHIEDAM Literatuur uit Latijns Amerikaanse landen staat in de maand september centraal in een tentoonstelling die is ingericht in de hoofdbi bliotheek aan de Lange Haven 131. De expositie kwam tot stand in samenwerking met het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking (COS). Naast de aandacht voor enkele bekende Latijns Amerikaanse auteurs zijn voorwerpen uit deze landen te zien. Verder start het COS deze maand een leesgroep waarin het boek 'De bewoonde vrouw' van de Nicaraguaanse schrijfster Gioconda Belli zal worden be sproken. In de bieb aan de Lan ge Haven en aan het Bachplein zijn inschrijfformulieren voor de literaire bijeenkomsten te ver krijgen. SCHIEDAM Vera de Haas en Willy Reppel exposeren vanaf 4 september bij Interbook Inter nationaal aan de Lange Haven 97. Vera de Haas (woonachtig in Zuid-Limburg) houdt zich ruim tien jaar bezig met het maken van beelden. Willy Reppel uit Schiedam is al enige tijd bezig met het maken van weefsels die zij vaak ver vormt en kreukelt. De tentoonstel ling loopt tot en met 26 septem ber en is dagelijks (ook zondags) te bezichtigen van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Een spannen der slot van de cricketcompetitie is bijna niet te verzinnen. Twee ploegen (VCC en Excelsior'20) die beide dertig punten hadden en zodoende beide moesten win nen om het felbegeerde lands kampioenschap binnen te halen. De overwinning van Excelsior op en bij het lastige Sparta (186 all out tegen 192 voor 3 voor de equipe van aanvoerder Erik Dulfer) was de aanleiding om de champagnekurken te laten knal len. Het feest verplaatste zich vervolgens naar Schiedam waar in clubgebouw De Toekomst al les snel in gereedheid was ge bracht om de kersverse kam pioenen feestelijk binnen te ha len. Wat feesten betreft heeft Excel sior natuurlijk een reputatie hoog te houden. Het tweede landskampioenschap werd zo doende uitermate uitbundig ge vierd. Op de tonen van een groot aantal onvervalste carnavalskra kers. met veel bier en een klein kampioensbekertje werden de helden van Thurlede binnenge haald. Eerder op de dag was het allemaal nog niet helemaal zeker of er wel gefeest kon worden. Het weer werkte gelukkig mee maar er was nog wel de druk van het moeten winnen. Daarbij komt dat tegenstander Sparta de Schiedammers niet ligt zoals ook al duidelijk werd in de thuiswed strijd. De ploeg uit Capelle aan den IJssel kon, in tegenstelling tot Excelsior, als veilige midden moter ongedwongen aan de strijd kon beginnen. Opening De opening van het eerste bat tende Sparta mocht er zijn. No lan Clarke knalde een century 106) bij elkaar alvorens hij werd gevangen door Jacob Jan Es- meijer. Het deed het ergste vre zen want grote concurrent VCC had toen al lang en breed af stand genomen van het makke Kampong. Clarke kon echter geen goed 'partnership' opbou wen met een van zijn teamgeno ten. Ter Braak, Jackson, Pickett en Sardha gingen allemaal zon der dubbele cijfers achter hun naam naar de kant. Slechts Das, die als zesde batsman inkwam, kon nog een respektabel aantal van 35 runs aan het totaal toe voegen. Grote man in de verde diging van Excelsior was weder om Luuk van Troost. In net geen negen overs, waarvan drie maidens en slechts twintig runs tegen, nam hij vier wickets. Het bleek een uitstekende basis want met 186 runs moest Sparta rond een uur of half drie eaan fielden Het leek geen onoverkomelijk totaal. Excelsior had ook slechts vijf batsman nodig om die 186 runs te overtreffen. Wayne An drews opende met 27 runs voor dat hij gebowled werd door Keukelaar. Eric Gouka stelde teleur door met slechts drie runs achter zijn naam naar de kant te moeten en af te wachten of zijn 'maten' het kampioenschap bin nen konden halen. Emerson Trotman werd na 34 runs gebowled door Sardha. Dennis Gouka was, net als twee jaar geleden, opnieuw de koelste. Rustig batte hij 74 runs bijeen en samen met partner Luuk van Troost mocht hij het genoegen proeven om op de pitch te staan toen de laatste bal over de hek ken ging. Heel Excelsior was een bal eerder (een tweetje) al en thousiast hel veld in gestormd, dit tot ergernis van enkele 'Spar- tacoryfeen'. De, naar even later bleek, laatste bal van bowler Rob ter Braak werd door Luuk van Troost wel voor 6 weg ge rammeld zodat aan alle onzeker heid een schitterend eind kwam. SCHIEDAM Hervormden, j gereformeerden en lutheranen organiseren zondag 5 september een feestelijk start van het ko mende kerkseizoen onder het motto 'Samen op weg'. De bij eenkomst wordt georganiseerd in de Grote Kerk aan de Nieuw- straat 34 en begint om 11.30 uur. De gezamenlijke kerken zullen aandacht besteden aan de activi teiten die voor jeugd en ouderen in de loop van het jaar plaats zullen vinden. Belangstellenden kunnen „zich voor de bijeen komst opgeven bij Fred Pieters- ma, koster van de Grote Kerk, telefoon 426 62 41. Leren bridgen SCHIEDAM Bridgesociëteit Tamboer start maandag 6 sep tember in wijkgebouw De Blau we Brug aan het Bachplein een bridgecursus voor beginners. Mensen die de eerste beginselen van dit kaartspel onder de knie willen krijgen kunnen daarvoor in de ochtend of avond terecht in De Blauwe Brug. De kosten be dragen f 1,50 per keer. De lessen vinden plaats van 9.30 tot 12.30 uur en van 19.30 tot 22.30 uur. Meer informatie is te verkrijgen via telefoonnummer 426 96 35. SCHIEDAM Aan de zwakke financiële positie van Woningbouwvereniging Schiedam is vorig jaar een einde gekomen. Het herstel komt tot uiting in het totale jaarresultaat over 1992 dat gunstiger is uitgevallen dan de oorspronkelijke prognose. Uit het jaarverslag 1992 van de woningbouwvereniging klinkt een opgewekte toon. „Dat klopt", zegt directeur De Graaf, „ondanks de rela tief lage risicoreserve zijn wij optimistisch over de toe komst. Mede door investerin gen is een stevige fundering gelegd, waarmee we hopen de huurders zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn. Zo wordt niet alleen f 21 miljoen geïnvesteerd in kwaliteitsver betering en handhaving, maar ook een groei van zeker f 10 miljoen van de Algemene Be- drijfsreserve verwacht." De Graaf wijst voorts op een aantal projecten dat vorig jaar is voltooid. „Er zijn goede resulta ten geboekt in de ouderenhuis vesting. Bovendien was de res tauratie van een complex aan de Fabristraat een groot succes." Het grote renovatieproject aan het Bachplein waarbij de vijf flatgebouwen onder handen worden genomen loopt door tot >r het Bachplein gaan binnenkort naar R W 1996. Het plan om op de hoogste verdieping een aantal woningen te bouwen wordt binnenkort bij het college van burgemeester en wethouders ingediend. Aan elk gebouw zullen twaalf woningen worden toegevoegd om, zoals de woningbouwverening zegt 'een kwalitatieve beëindiging van de monotone blokken te realiseren'. Volgens directeur De Graaf moet deze opbouw tot stand ko men in goed overleg met de hui dige bewoners. „Er zal zeker voor worden gezorgd dat er geen extra geluidsoverlast ontstaat. Maar eerst moeten we afwach ten of het gemeentebestuur voor dat initiatief subsidie verstrekt." De Graaf: „Voor de Schiedamse woningbouwvereniging breekt er een spannende periode aan. Niet alleen voor het Bachplein, maar ook voor andere projecten is aan de gemeente, als budget verstrekker, toestemming ge vraagd voor de realisering daar van." Daaronder zijn plannen voor 91 woningen aan de Nieuwe Haven (ITHO-terrein). De besprekin gen over de bouw zijn al geruime tijd gaande. De woningen, met een aantal voorzieningen en be drijfsruimten, zijn bestemd voor ouderen. De verwachting is dat nog dit jaar wordt gestart met de verwezenlijking hiervan. „Aan dit type woningen is grote be hoefte", zegt de directeur. „De huurders zullen gebruik kunnen maken van het servicepakket van Verzorgingstehuis Franke- land." Incassobeleid Voorts zullen aan het eind van het jaar in Midden-Delfland 74 woningen (38 eengezinswonin gen en 36 gestapelde maisonet tes) worden opgeleverd. Voor deze woningen kan men binnen kort via een woonruimteverde ling-bon inschrijven. Het afgelopen jaar werden door i de woningbouwvereniging negen huurders wegens wanbetaling uit huis gezet. Voor het eerst is in j 1992 een strenger huurincassobe- leid toegepast. De achterstand 1 van huurbetalingen werd gelei- j delijk ingelopen, vooral bij die met een achterstand van een maand. „Wij verwachten echter dat deze directe aanpak in de komende jaren in ons voordeel zal doorwerken", bejluit direc teur De Graaf. Wegener hut&aan-hulsbLaden Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters i Nathalie Lans (tel. 010 - 4.269.247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groe1 Kethel en is een uitgave Huis-aan-huisbladen B behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Intertanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 (tijdens kantooruren) SCHIEDAM De winkelwa gentjes die zo handig zijn bij het boodschappen doen in een su permarkt blijken te beschikken over een bijzondere aantrek kingskracht. Er zijn nogal wat mensen die zich ontfermen over een dergelijk karretje. Landelijk gezien betekent dit voor winke liers een rampzalige ontwikke ling, waarbij voor tienduizenden guldens schade wordt geleden. Als de wagentjes worden terug gevonden moet er meestal aan worden gesleuteld om ze weer te kunnen gebruiken. En dat is een schadepost die behoorlijk in de papieren kan lopen. De prijzen van de winkelwagentjes variëren in prijs van f 160,— tot f200,--. De veronderstelling dat het in Schiedam niet anders zal zijn blijkt echter niet terecht. In de Brandersstad, (zo komt naar vo ren na een kleine enquête onder winkeliers verspreid over de stad), valt het allemaal nogal mee. Winkelier De Block van Albert Heijn in de Hagastraat stelt te vreden vast dat het voor zijn zaak geen problemen oplevert. „Het is zelfs zo dat klanten ons erop attent maken als er ergens een verdwaald karretje wordt ge signaleerd. Nee, bij ons speelt dat niet zo." De bedrijfsleider van de Edah, aan de 's-Gravelandseweg, zegt niet veel te merken van het ver dwijnen van winkelwagentjes. „En daar zijn wij wel blij mee. Ik weet dat het in andere steden speelt en er soms honderden kar ren per jaar verdwijnen. Tot op heden ondervinden wij daar ge lukkig geen hinder van." Ook de bedrijfsleiding van Al- bert Heijn in winkelcentrum de Hof van Spaland prijst zich ge lukkig nog niet veel gemerkt te hebben van de hausse in het ste len van winkelwagentjes. „Af en toe zijn er wel een paar spoor loos. maar als je dat vergelijkt met de situatie bijvoorbeeld in een filiaal in Hellevoetsluis, dan komen wij er hier zonder kleer scheuren vanaf. In Hellevoet- sluis komt het voor dat het win kelpersoneel onder politiebege leiding bij de mensen thuis de wagentjes moet gaan ophalen." Volgens de AH-woordvoerder verdwijnen er wel regelmatig winkelmandjes uit de winkel in de Hof van Spaland. „Die zijn kennelijk handig om sokken en meer van dat soort zaken in op te bergen", zegt hij laconiek. SPELER V.D. WEEK Mario Been In samenwerking met De Flavenloods en Het Zuiden. 1Regi Blinker Feyenoord 8.00 2. Mario Been Excelsior 7.00 Takafumi Ogura Excelsior 7.00 John de Wolf Feyenoord 7.00 Michel Valke Sparta 7.00 Erik van de Merwe Dordrecht '90 7.00 7. Virgil Breetveld Dordrecht '90 6.75 8. Ulrich van Gobbel Feyenoord 6.50 Rob Maas Feyenoord 6.50 Brian Wilsterman Dordrecht '90 6.50 14. Peter van den Berg Excelsior 6.25 Roël Liefden Dordrecht '90 6.25 Warry van Wattum Dordrecht '90 6.25 KEEPERSKLASSEMENT 1Oscar Moens Excelsior 7.00 Ed de Goey Feyenoord 7.00 3. Ricardo de Jongh Dordrecht '90 6.50 4. Edward Metgod Errol Refos Marcel Boudesteijn Excelsior 6.50 Winston Bogarde Sparta 6.50 TOPSCORER Virgil Breetveld Dordrecht '90 - 6 doelpunten Het komt niet vaak voor dat -een man in een seizoen twee maal de titel van Speler van de Week verdient. Een speler die die prijs twee weken achtereen in de wacht weet te slepen, is nog veel zeldzamer. Maar Mario Been is nu eenmaal een buitenbeentje. De middenvelder van Excelsior scoorde de afgelopen week voor het klassement een zeven tegen Haar- :nt tegen RBC. Een dergelijke cijferlijst was bij geen enkele jnmond-clubs terug te vinden. Winkelwagentjes oefenen een grote aantrekkingskracht SCHIEDAM Kinderen van de Schiedamse basisscholen worden steeds meer voorbereid op nieuwe technische ontwikke lingen in de maatschappij. Op de meeste scholen is het al vanzelf sprekend dat leerlingen zo af en toe achter de computer zitten. Een nieuw fenomeen dat op de openbare basisschool De Singel in gebruik is genomen is de CD-i (compact disc interactief). Via een CD-i heeft men de be schikking over geluid en beeld en bovendien kan de gebruiker zelf invloed uitoefenen op het door lopen van de inhoud. De dienst Educatie van de gemeente heeft een CD-i set beschikbaar gesteld aan alle Schiedamse scholen. Via inschrijving kan elke school zes weken kennismaken met het sys teem. De Singel gaat als eerste aan de slag. Kleuters en leerlingen van groep drie en vier zullen de ge heimen ontdekken van een zie kenhuis en brengen via de CD-i een bezoek aan Sesamstraat. Kinderen van groep acht krijgen op de kermis onderricht in de Engels taal en leren daarin lied jes maken met muzikale dieren. Wil je zingen, zing dan mee SCHIEDAM Stadgenotes die het leuk vinden om evergreens en Amerikaanse en Engelse songs in close harmony te zingen kunnen met ingang van 6 sep tember zich aansluiten bij de gloednieuwe groep 'Sweet Adeli nes'. Het is geen vereiste dat de deel neemsters de Engelse taal mach tig zijn. Bovendien behoeft er bij aanmelding niet te worden voor gezongen. De organisatie is van plan om bij voldoende deelname aandacht te besteden aan hou ding, stemvorming en ademtech- niek. Repetities zijn er elke maandag avond in wijkgebouw De Blau we Brug aan het Bachplein tus sen 20.00 en 22.00 uur. De kos ten per week bedragen f2,50. Meer informatie via telefoon nummer 471 66 46. SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland organiseert op vrij dag 3 september de eerste disco voor tieners in het nieuwe sei zoen. De ervaren disc-jockeys verzor gen de swingende muziek voor jongelui in de leeftijd van twaalf tot en met vijftien jaar. De entree bedraagt f 1,50. De disco begint om 19.30 uur en de laatste mu ziek valt om 22.30 uur te beluis teren. Kleding maken bij No Problem SCHIEDAM Voor beginners en gevorderen begint op 10 sep tember een cursus kleding ma ken bij No Problem. De lessen zijn bedoeld voor (werkloze) meisjes en jonge vrouwen tot on geveer 25 jaar. Eenmaal in de twee weken wordt een uur be steed aan een thema rond scho ling en/of werk. De cursus vindt plaats in het pand Broersveld 142 van 9.00 tot 12.00 uur. Aanmel den bij Marieke Gels, telefoon 473 07 70. SCHIEDAM - Al geruime tijd zijn omwonenden van het voor malige terrein van het slachthuis in afwachting van de aanleg van een parkje. Hun geduld wordt nog even op de proef gesteld, omdat burgemeester en wethou ders nog niet hebben beslist over een voors:el hierover. Medio 1991 stelde de fractievoor zitter van D66 al voor iets met het terrein te doen. Hij was des tijds nogal geschrokken van het 'smerig braakliggend terrein achter de Wilhelminaflat'. Nu, twee jaar later is er door de j gemeente voor dit gebied nog niet veel ondernomen. Dat was voor de natuur echter geen reden om het voor gezien te houden. Op eigen kracht ontstond een leuk begroeide plek, waar zelfs in het voorjaar al een fazant werd gezien. „Maar er moet nog wel het een en ander gebeuren", stelt Piet Bliek, hoofd van de afdeling Groenvoorziening en Natuur van de gemeente vast. „Het wachten is op de benodigde fi nanciën. Ik ga ervan uit dat de omwonenden onze hulp goed kunnen gebruiken als het gaat om het verwijderen van grof af val dat daar jaren geleden door de buurt is gedeponeerd. Verder willen wij rondom het gebied een aardewal aanleggen, zodat auto mobilisten er niet kunnen parke ren. Het wachten is nu op de beslissing van het college." Het hoofd van de groenvoorzie ning wijst er ten overvloede op dat het parkje een bouwbestem- ming houdt. "Dus in feite gaat het om een tijdelijke situatie." HEEMTUINMensen die zich al lang afvragen wat nu eigenlijk het verschil is tussen een werkbij en een dar kunnen op die vraag, zondag 5 september antwoord krijgen. Cor Visser, imker van de heemtuin, weet veel, zo niet alles over bestuiving, het soort bloe men dat bijen bezoeken, en hoe de produktie van honing tot stand komt. De excursie begint om 14 uur. Belangstellenden naar het wel en wee van de bijen kun nen zich verzamelen bij de ingang van de heemtuin die ligt in het verlengde van het Duivenpad. U KUNT NU INSTUREN EN KANS MAKEN OP DE HOOFDPRIJS Deze letterpuzzel is de laat ste in de serie van augus tus. Dus... de oplossing hiervan en die van de vori ge vierpuzzels geeft het be gin van een zin. Maar de zin af met maximaal ongeveer 25 woorden en schrijf die op een briefkaart die u stuurt naar: Wegener Promotie. De jury zal zich op 9 september over de inzendingen buigen en er de meest originele uithalen. De winnaar kan weer de bekende hoofdprijs van 1000 gulden tegemoet zien. Daarnaast zijn er natuurlijk ook weer de aanmoedingsprij- zen bestaande uit een WV-waardebon van 25 gulden voor vier deelnemers die net niet voor de hoofdprijs in aanmer king komen. S E C T U U I J T T N NMKN A E E T L N E R T N E G O R D D STEIFLEIWNEEF Onderstaande woorden zijn, altijd in rechte lijn, horizontaal, vertikaal of diagonaal, van rechts naar links, van links naar rechts, van boven naar beneden of van beneden naar boven in het letterdiagram verborgen. Sommige letters worden n dan eenmaal gebruikt. De overblijvende letters vormen na elkaar geplaatst twee woorden. mime - spel - fakir - knots - clowns - parade - toneel - dansers - komedie - publiek - schmink - theater - festival - jongleur - sensatie - vuurwerk - artiesten - ballonnen - spektakel - acrobatiek - balanceren - circustent - oranjeboom - vuurspuwer - koorddansen - eenwiel- fiets STUUR NU IN! EN MAAK KANS OP 1000 GULDEN Stuur uw oplossing op een briefkaart naar: Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. De kaart moet uiterlijk 9 sep tember binnen zijn!

De Havenloods | 1993 | | pagina 3