Wereldhavendagen Opening Spoortunnel Evenementen rond Spoortunnel WERELD I HAVENl 8, 9, 10 en 11 september 1993: Koningin Beatrix opent Willemsspoortunnel op woensdag 15 september WERELDHAVENDAGEN EN OPENING SPOORTUNNEL: VEEL SPECIALE AANBIEDNGEN VOOR ONZE LEZERS Haven Spoor UITGAVE: DE HAVENLOODS HET ZUIDEN DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 Al 31 jaar de grootste ha ven ter wereld: die van Rotterdam. Vele honderd duizenden mensen wonen 'om de hoek', maar weten nauwelijks wat er zich alle maal afspeelt op het water en langs de kades. Eens in het jaar krijgt de Nederlandse bevolking de kans om de havens en de bedrijvigheid van heel dichtbij beter te leren ken nen: tijdens de Wereldha vendagen. Van donderdag 9 tot en met zondag 12 september zijn er de meest uiteenlo pende activiteiten te bele ven in Rotterdam en zijn haven, onder het motto 'Rotterdam: stad en we reldhaven'. Van de Oude Haven tot aan de Parkka de, aan de Wilhelminapier en op het water van de Nieuwe Maas: er is van alles te zien en te beleven. Concerten, een waterspek takel van ongekende om vang, waterski- en boorra- ces, bezoeken aan de grootste en meest geavan ceerde terminals ter wereld en een unieke expositie zijn de meest in het oog springende onderdelen van de Wereldhavendagen 1993. Lee Towers opent het fes-- tival donderdag op muzi kale wijze, met begeleiding van de Marinierskapel. Vanaf het water natuur lijk, op een enorm ponton in de Nieuwe Maas. De Marine en de Koop vaardij presenteren zich tijdens de mini-vlootda gen, die drie dagen duren. Verschillende bijzondere schepen meren af langs de kades van Rotterdam en zijn gratis te bezoeken. De Marine geeft verschillende demonstraties. Zaterdag is er een groot scheepse rampen-bestrij- dingsdemonstratie van al lerlei hulpdiensten die in de haven opereren. In een breed opgezette ten toonstelling in de voorma lige vertrekhal van de Hol land Amerika Lijn presen teren zich verschillende soorten bedrijven uithet havengebied. Architecte Else Boost schept in de vertrekhal een echte ha vensfeer met pallets, tou wen, golfplaten en staal bouw. In een bassin varen modelboten en een team van Nederlandse zand sculptuur-bouwers begint 4 september al met de bouw van een uniek ha ven- en stadsgezicht van 3 meter hoog en 2,4 meter lang en breed. De sculp tuur staat bij de ingang van de tentoonstelling. In de expositie Haven-In- -Zicht kunnen de bezoe kers zien hoe dichtbij de haven bij ieders dagelijks leven staat. Veel van onze dagelijkse levensbehoeften vinden hun oorsprong in de industrie rond de ha vens of maken een reis langs een van de bedrijven, Het programma rondom de openstelling van de spoortunnel zit boordevol activiteiten. Van 6 september tot en met 2 oktober kunnen liefhebbers van modelsporen in een daartoe ge reserveerde grote ruimte bij V&D watertandend kijken naar een spoorweg-bouwproject van 300 vierkante meter groot, inge richt door de Nederlandse Mo delspoorfederatie, met de prach tigste Europese modellen. Vanaf 10 september, wanneer het nieuwe hoofdpostkantoor aan de Coolsingel wordt ge opend, kunnen filatelisten hun hart ophalen bij de filatelie-ten- toonstelling. De zegels hebben allen betrekking op het thema spoorwegen. Tijdens de exposi tie, die tot 25 september duurt, is aan de balie een stempel te ver krijgen op een speciaal voor de gelegenheid gedrukte envelop. Ook kunnen bezoekers deelne men aan een wedstrijd. Op 18 en 19 september kan in het Infocentrum Spoortunnel bij station Blaak ieder half uur naar een video over de Spoortunnel worden gekeken. Ook hier is een modelspoorbaan aangelegd door een groep enthousiaste hobbyisten. Van 17 september tot en met 3 oktober worden in de Laurens- kerk ruim driehonderd schilder stukken van amateur-kunste naars geëxposeerd. Op 22 mei, tijdens de manifestatie Rotter dam Kunststad, kregen zij de gelegenheid om in en rondom de Spoortunnel een schilderij op te zetten. Voorwaarde was dat het onderwerp met de Spoortunnel te maken had, of met plekjes of objecten die na de opening van de Spoortunnel gaan verdwij nen. De tentoonsteling is gratis. Van 27 tot en met 3 oktober kunnen in de Laurenskerk in loopconcerten worden bijge woond. Het is een initiatief van de directie van de Grote of St. Laurenskerk om belangstellen den in de gelegenheid te stellen naar muziekklanken te luisteren zonder het gedender van voor bijkomende treinen. In de dagen daarna zijn er concerten van de Koninklijke Mariniers Kapel en een literair programma te ver wachten. Op 3 oktober om 20.15 uur vindt een orgelconcert plaats door de wereldberoemde Franse organiste Marie-Claire Alain. Op 2 oktober vindt op de Hoog straat/Binnenrotte het 'Natio nale Standwerkersconcours' plaats, met 35 standwerkers uit heel Nederland. Historisch Museum Schieland- huis heeft de tentoonstelling 'Retourtje Schielandhuis', met historische objecten uit het echte spoorbedrijf. Tot en met zondag 3 oktober staat er een keuze uit de mooiste modeltreinen van vóór 1945 die er in Nederland te vinden zijn, onder andere uit de unieke verzameling van het Oostvoornse Rail Toy Museum. Een podium met een geluidsin stallatie van 8 kilowatt, 24 ka- naals met 8 monitoren, staat 18 en 19 september bij het Infocen trum Spoortunnel opgesteld. Verschillende bands treden er op. Op 18 september zijn dat NS Band 1500 Volt en NS Band Why Not, die respectievelijk van 12.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 13.40 uur optreden. De eerste is bovendien ook nog eens van 14.00 tot 14.30 uur te beluiste ren. Tot 17.00 uur staan het po dium in het teken van muziek, goochelaars en theater. Rond het podium staan kraampjes met hapjes en drankjes. al dan niet per container. Zaterdag zijn er verschil lende excursies per bus of boot naar bedrijven in het havengebied. Het spectaculaire hoogte punt van de wereldhaven dagen moet het evenement 'On the Waterfront' wor den, op zaterdagavond 11 september. Een fantastisch schouwspel met licht, ge luid, muziek, speciale ef fecten, vuurwerk, theater en haveridecors. Vanaf een ponton ter hoogte van de Boompjes, de grootste 'drijf-in-bioscoop' te we reld, op een filmscherm van 20 bij 36 meter. Rond de Oude Haven is het Maritiem Historisch Weekend op vrijdag, za terdag en zondag. Wande len van de ene locatie naar de andere is ook gezellig. Langs de Boompjes is za terdag en zondag een Streetfestival met brade rie, veel muziek en straat- acts. Zaterdag wordt er op de Nieuwe Maas getraind voor formule I, II en III Waterskiën, zondag is het menens en zijn er Europe se kampioenschappen voor de verschillende cate gorieën. Radio Rijnmond zendt vrijdag uit vanaf drie bo ten van de Spido, met ver schillende thema's: poëzie, liedjes en" een talkshow. Op het Leuvehoofd is een paviljoen, waar allerlei ac tiviteiten en uitzendingen van Radio Rijnmond zijn. Vlakbij dit paviljoen ver trekken ook de bussen en de boten voor de Mystery Tours, donderdag, vrijdag en zaterdag. Onder leiding van een bekende Neder lander of Rotterdammer worden er rondvaarten en rondritten gemaakt door het havengebied, waarbij van te voren niets wordt verklapt. Zelfs wie de be geleiders zijn op deze ver- rassingstochten, blijft tot het laatst onbekend. Omdat er erg veel publiek wordt verwacht op de We reldhavendagen, wordt de bezoekers aangeraden ge bruik té maken van de pendelbussen en te komen met het openbaar vervoer. Koningin Beatrix verricht 15 september de officiële ope ning van de Spoortunnel in Rotterdam. Daarmee is een mijlpaal bereikt in de bouw van de tunnel onder de Nieu we Maas, die zes jaar geleden begon. De Koningin stapt om onge veer 11.00 op het nieuwe Sta tion Zuid in een speciale trein, die haar samen met de genodigden brengt naar het ondergrondse Station Blaak. Daar vindt de openingshan deling plaats. Die festiviteiten onttreken zich overigens ge heel aan het gezicht van het publiek, dat pas later, op de Open Dagen 18 en 19 septem ber, een kijkje mag nemen op de nieuwe stations en in de Spoortunnel. Dan rijden er de hele dag dubbeldekstreinen tussen de stations Zuid en Blaak, waar voor onder andere bij deze krant kaartjes kunnen wor den gekocht. Verderop in deze krant staat hoe deze kaartjes kunnen worden be steld. Buiten de trein is het ook feest, want op en rond Sta tion Blaak zijn er 18 en 19 september allerlei activiteiten zoals concerten, tentoonstel lingen en gezellige kraampjes. De gewone treinen gaan rij den vanaf 28 september. Dan worden twee sporen in ge bruik genomen. De tunnel zorgt ervoor dat de treinen tussen Dordrecht en Rotter dam CS beter op tijd kunnen rijden. De bouw van de Spoortunnel duurt nog tot oktober 1994. Meer over de Spoortunnel en de feesten verderop in deze krant.

De Havenloods | 1993 | | pagina 11