'Toeters en bellen' als massage tegen overlast aanleg Spoortunnel Jan Willem van Borselen beschrijft geschiedenis Rotterdamse spoorlijnen SPOORTUNNEL Spoorwegen opgelucht met verdwijnen luchtspoor DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN 'Promotieman' CorFransen: 'De sloop van station Blaak, daar heb ik moeite mee' 53 jaar Tunnelbouw Aansluiting Spoortunnel betekent even vertraging DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 ROTTERDAM Met het op leveren van de eerste twee spo ren van de Willemspoortunnel komt er een eind aan het ge bruik van het luchtspoor, dat 115 jaar lang dienst heeft ge daan. Ook de Hef, de spoorbrug over de Koningshaven, wordt overbodig. Aan de opening van de tunnel zijn zes jaar van bou wen, heien en graven vooraf ge gaan. Voor de Nederlandse Spoorwe gen betekent het verlaten van het luchtspoor en De Hef een hele opluchting. „Zou u ook niet een beetje wanhopig wor den van een tweesporige hef- brug die nog veertien keer per dag open moet kunnen ook? Misschien wordt u niet zo gauw wanhopig, maar dan moet u er even bij bedenken dat één brug- opening toch zeker zo'n twintig minuten in beslag neemt. Al die tijd is uw spoor volledig geblok keerd. En vergeet u niet, dat geldt ook voor treinen die door een kleine vertraging net te laat bij de brug aankomen. Die ra ken toch al gauw een half uurtje achter op hun schema", staat te lezen in een door NS uitgegeven brochure over de toekomst van het spoor. De eerste paal voor de Willem spoortunnel ging op 28 april 1987 de grond in. De bouw van de viersporige tunnel kost zo'n 883 miljoen gulden. Het werk wordt uitgevoerd door de Kom- binatie Willemspoortunnel, die bestaat uit vijf grote Nederland se bouwbedrijven: Ballast Ne- dam, Van Hattem en Blanke voort, Hollandsche Beton en Waterbouw, Strukton Bouw en Dirk Verstoep. Het ontwerp werd verzorgd door NS, Ge meentewerken Rotterdam en Rijkswaterstaat. Sluisje De bouw van de Willemspoor tunnel is een technisch hoog standje geweest dat veel publiek heeft getrokken. De weekmarkt op de Binnerotte moest plaats maken voor een bouwput. Dit gaf archeologen een unieke kans om de bodem van het oudste deel van de stad te onderzoeken. De meest opzienbarende vond sten zijn een stuk stadsmuur en een sluisje uit de twaalfde eeuw. Tussen de Maasboulevard en de wijk Feijenoord bestaat de tun nel uit afgezonken delen. De tunnelstukken zijn 26 meter breed en 9 meter hoog. Vier hebben een lengte van 138 me ter, de andere vier meten 115 meter. Tussen de delen zorgt een laag rubber voor een waterdich te afsluiting. Het resultaat van al dit tech nisch vernuft is een tunnel van 3,3 kilometer. Voor de veilig heid van reizigers en personeel zijn een drainagesysteem, nood- stroomvoorziening, blusleidin gen, gas- en rookmelders, brandmelders, een communica tiesysteem, vluchtwegen en een waterkering aangebracht. Uitzicht Vanaf 27 september gaan trei nen vanaf het Centraal Station niet langer over het viaduct. Reizigers verliezen dus het unie ke uitzicht op de Laurenskerk, het Witte Huis, de rivier en het Noordereiland. In plaats daar van verwijnt de trein ter hoogte van het Pompenburg in de grond. Onder het tram- en me trostation Blaak is een nieuw ondergronds treinstation ge bouwd. Mensen die hier uitstap pen zien onder meer de resten van een Middeleeuwse stads muur, die tijdens de tunnelbouw werden ontdekt. Een historisch tintje in een verder hypermo dern station. Na station Blaak voert de spoorlijn door een tunnel onder de Nieuwe Maas, hét Noorde reiland en de Koningshaven naar Zuid. Ter hoogte van de Damstraat komt de trein weer bovengronds. Hier vormt het nieuwe station Rotterdam-Zuid een waardige afsluiter van het tunneltracé. verlaat de spoortunnel rijdt het Een elektrische Liefde voor Rotterdam, ent housiasme, gedreven- en zorg zaamheid verraden dat een 'vakidioot' aan het woord is. Eentje met een hoofdletter wel te verstaan. Als voorzitter van de begeleidingscommissie spoortunnelproject ten behoe ve van het centrum van Rot terdam behartigt Cor Fransen van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR) de belan gen van de instanties die het project moeten realiseren, maar ook die van bewonersor ganisaties, winkels en bedrij- Het is niet voor het eerst dat hij zo'n karwei klaart. Jaren terug moest hij de straathandel in goe de banen leiden, en dat vereiste ook veel overleg en diplomatie. 'Masseren' noemt hij dat. „Pro beren de belangen zoveel moge lijk op elkaar af te stemmen en daarmee een voor ieder accepta bel compromis te bereiken", ver duidelijkt Fransen. „Ja", zegt hij zonder aarzelen, „Ik houd van Rotterdam. Het is een zalige stad. Ik ben er trots op. Wat hebben wij niet voor architectuur! De stad wordt steeds mooier. Wat een skyline krijgt Rotterdam als straks de Erasmusbrug klaar is? Alleen de piloon al! Die wordt even hoog als het gebouw van Nationale de Spoortunnel is het werk nog lang niet afgelopen. Cor Fransen: „l\a de openstelling Nederlanden op het Weena." Traantjes Zo lyrisch als zijn stem klonk, zo ernstig is die als hij vervolgt: „De sloop van Station Blaak, daar heb ik moeite mee. Wat zullen er veel Rotterdamse traantjes wor den weggepinkt als dat stukje Rotterdam tegen de grond gaat." Hij lacht zijn sentiment een beetje weg: „En dat voor iemand die niet eens in Rotter dam geboren is!" Hét hoogtepunt in zijn arbeids leven wil hij de opening van de Spoortunnel niet noemen. „Het zijn er teveel. Neem nu deze maand september. Koningin Beatrix die de Spoortunnel komt openen, de eerste trein die door de Spoortunnel gaat en de eerste orgelklanken die zonder geluids overlast van een trein in de Lau renskerk klinken. Dat zijn alle maal climaxen. Had ik ook bij andere projecten", vertelt Fran sen realistisch en zonder zweem van arrogantie. Zonder franje Rotterdam aantrekkelijk ma ken, zodat men zich zo min mo gelijk stoort aan de hopen zand, het gebrek aan parkeergelegen heid en deslechte bereikbaarheid die de bouw van de Spoortunnel onvermijdelijk met zich mee brengt. Daarmee houdt de bege leidingscommissie zich al ruim zes jaar bezig. „Zowel de zakelij ke kant, het 'zonder franje werk', als de toeters en bellen die het promotiewerk met zich mee brengt", aldus Fransen. Met die 'toeters en bellen' be doelt hij de uiteenlopende pu blieksactiviteiten die de bouw van de tunnel de afgelopen jaren begeleidden. Hij organiseerde evenementen zoals tentoonstel lingen van amateurschilders in de Laurenskerk, fotowedstrij den, architectuurwandelingen, concerten en spelactiviteiten. In de begeleidingscommissie hebben de NS, de VW, de am bulante handel, bewoners- en winkeliersorganisaties en het grootwinkelbedrijf zitting. Als medewerker unit bedrijfshuis vesting van het Ontwikkelings bedrijf Rotterdam (OBR) is Fransen erin vertegenwoordigd. „Grootschalig werk, zoals de aanleg van de Spoortunnel, kan het bedrijfsleven schade berok kenen. De winst kan dalen. Er is een regeling vastgesteld die een belangrijk deel van mogelijke economische schade vergoedt. Ik heb te maken met het wel en wee ervan." Hij zegt niet te hou den van starre standpunten. Eer lijk en open overleg mét en tege moetkoming dóór betrokken partijen is zijn onderhandelings uitgangspunt. Overlast Met de eerste trein door de Spoortunnel is het werk voor de begeleidingscommissie niet afge lopen. „Wij kennen pieken en dalen", zegt Fransen lachend, „want na de piek van de openstelling staat terstond de sloopklus voor de deur. Die begint op dezelfde dag. Is die achter de rug, dan krijgen we de verhuizing van de Grote Markt van de Mariniersweg en de Goudsesingel naar de Bin nenrotte. Dat moet ook niet on derschat worden. Het is een zeer ingrijpende operatie, waarmee de belangen van honderden kooplieden gemoeid zijn. Nie mand kan voorspellen hoe de loop op de nieuwe markt wordt. Dat worden ook weer spannen de tijden." Tot in 1995, weet Fransen, duurt de sloop van het bovengrondse 115 jaar oude luchtspoor en de bruggen. In die tijd wordt tevens het tweede deel van het Schieka- deviaduct gebouwd. In juni 1994 is men zover dat de tunnelsporen drie en vier in bedrijf kunnen worden genomen. Fransen besluit: „Als in 1995 het viaduct en de spoorbruggen zijn gesloopt, ontstaat een lege ruim te die de stad als het ware in tweeën splitst. Tijdelijk wel te verstaan, want de eenheid in het centrum zal hersteld worden. Voorlopig houden we dus nog overlast. Ook die probeert zal de begeleidingscommissie binnen de perken te houden. Het infor matiecentrum Spoortunnel aan de Blaak blijft in een kleinere vorm open voor iedereen die klachten, vragen of opmerkin gen kwijt wil." door ARCO VAN DER LEE ROTTERDAM Het ontstaan van het luchtspoor door de binnenstad en de andere spoorlijnen in en om Rotterdam, vor men het thema voor het boek Sporen in Rotterdam. Auteur van het 392 pagina's tellende werk is Jan Willem van Borselen. „Je kunt in vijf bladzijden de groei van het Rotterdamse spoorweg net beschrijven. Maar als je het goed wilt doen, als je wilt ver tellen hoe het er echt aan toe ging, hoe er werd gelobbyd en hoe de spoorlijnen werden ontworpen, dan heb je tijd nodig", zegt Van Borselen. Het idee voor Sporen in Rotter dam ontstond vijf jaar geleden. „Het is gegroeid vanaf het mo ment dat ik bij de Oude Haven kwam wonen, tussen de oudste haven en het oudste station van de stad. Dat prikkelt. Het spoor ligt er nu zo'n 120 jaar en ik vroeg me af wat eraan vooraf was gegaan", vertelt Van Borse len. Sporen in Rotterdam is geen treinen boek geworden, maar een spannende beschrijving van de ontwikkeling van stad, haven en spoor. De nadruk ligt hierbij op de periode vóór 1914. De perio de daarna, inclusief de bouw van de spoortunnel, wordt beknopt behandeld. Premier Lubbers schreef het voorwoord. Schade Als psycholoog en oud-beleids ambtenaar heeft Van Borselen de nadruk gelegd op de econo mie, planologie en politiek die met de komst van de trein ver band hielden. Zo ging aan de komst van het luchtspoor door de binnenstad een levendige dis cussie vooraf. Van Borselen: „Het bedrijfsleven zag de nieuwe spoorlijn helemaal niet zitten. Ze wilden geen brug in de stad uit angst voor schade aan het scheepvaartverkeer. Tegen het luchtspoor was ook erg veel weerstand omdat men vreesde voor lawaai, stank en het scheu ren van huizen". De gemeente Rotterdam had geen geld om aan de lijn mee te betalen. Uiteindelijk was het daarom staatsman Thorbecke die de knoop moest doorhak ken. In het belang van de handel diende er een directe verbinding te komen tussen de stad en het nieuwe havengebied op Zuid. Rotterdam droeg aan de lijn bij door grond af te staan. Het Rijk zorgde voor het geld. Willem van Borselen: 'Het idee voor de spoortunnel is al 130 jaar oud'. De aanleg van spoorlijnen en de stadsontwikkeling van Rotter dam hebben volgens Van Borse len alles met elkaar te maken. „Als er een lijn wordt aangelegd wordt de stad in die richting uitgebreid. Verschillende wijken worden echter ook door het spoor van elkaar gescheiden. Zo hebben Blijdorp en het Beukels- dijkkwartier zich volstrekt ge scheiden ontwikkeld. Ook Feij enoord werd door het spoor ge scheiden van andere wijken." Tunnel Van Borselen ontdekte bij zijn onderzoek niet alleen plannen die werkelijkheid zijn geworden. Ook voorstellen die het niet haalden bleken in de archieven te liggen. Zoals het voorstel van een Rotterdams gemeenteraads lid om in plaats van een spoor brug een tunnel te bouwen. De tunnel zou bij IJsselmonde ge bouwd moeten worden met af- zinkbare kokers. De man deed het voorstel in 1864. Het idee voor de spoortunnel is dus al 130 jaar oud. Men vond het toen niet realistisch en het is niet onder zocht. „Er is, in de vorige eeuw een vréselijk plan geweest om de Parkhave door te trekken tot aan de Beukelsdijk en daarnaast een spoorlijn aan te leggen. Die lijn zou de hele stad doorsnijden. De gemeenteraad heeft nee ge zegd tegen het plan, omdat het de uitbreiding van Rotterdam in westelijke richting belemmerde. Als het wel was doorgegaan zou Rotterdam er nu heel anders uit zien", vertelt de schrijver. Actueel Sporen in Rotterdam is volgens Jan Willem van Borselen be doeld voor Rotterdam-fans, spoor- en trambelangstellenden, politicologen en beleidsmakers. Dat hij vooral naar de periode tot 1914 heeft gekeken, maakt het boek niet minder actueel. „Het is nu niet zo veel anders. Er zijn wat meer procedures bijge komen, maar bij voorbeeld de dominante positie van de ambte narij is nog steeds erg groot", aldus Van Borselen. Sporen in Rotterdam is een uit gave van de Stichting Histori sche Publicaties Roterodamum, in samenwerking met Phoenix en den Oudsten Uitgevers. Het boek kost ƒ69,90 en is te koop bij de boekhandel en bij de kan toren van De Havenloods en Het Zuiden. 940: Wederopbouwplan van de stad voorziet in afbraak van luchtspoor en bouw van spoortunnel. Plan wordt niet uitgevoerd. Werkgroep Oeververbindingen dringt aan op spoor tunnel. NS-directie staat achter plan voor spoortunnel en ondergronds station Blaak. B W van Rotterdam willen in 1967 met tunnelbouw beginnen. Het Rijk heeft geen geld en NS heeft zich bedacht. Gemeenteraad dringt op voorstel van PvdA-raadslid Linthorst aan op spoortunnel. Minister Westerterp is vóór een tunnel maar onder neemt geen actie. Nedlloyd Bahrain ramt de Hef, spoorverkeer 18 dagen gestremd. Rotterdamse gemeenteraad dringt weer aan op tun- 1959: 1963: 1964: 1966: 1975: 1976: 1978: 1979: 1983: nel. Minister Smit-Kroes kiest voor een spoorbrug met viaduct omdat een tunnel te duur zou zijn. Gemeente, NS en Tweede Kamer blijven voor een tunnel. Als een aannemerscombinatie bereid is de tunnel voor een vaste prijs te bouwen, stemt Smit-Kroes daarmee in. 1-3-1984: Rotterdamse gemeenteraad stemt in met tunnelbouw. I 6-5-1986: Overeenkomsten over de bouw worden ondertekend. 1 9-3-1987: eerste bouwkeet wordt geplaatst, k 28-4-1987: Minister Smit-Kroes slaat eerste damwand bij Witte Huis. I 28-11-1990: afzinken eerste tunnelstuk. I 23-3-1991: afzinken laatste tunnelstuk. I 5-4-1991: tunnel van Blaak tot Zuid begaanbaar, k maart 1992: betonwerk van tunnel is klaar, k 30-1-1993: eerste trein met NS-personeel rijdt door de tunnel, k 25-2-1993: eerste elektrische reizigerstrein rijdt door de tunnel, k 1-3-1993: opleiding van machinisten die door de tunnel moeten rijden begint. k 15-9-1993: Koningin Beatrix opent Willemspoortunnel, k 18/19-9-1993: open dagen in de tunnel, k 27-9-1993: één spoor in gebruik, k 28-9-1993: tweede spoor in gebruik, k herfst 1994: geplande ingebruikname derde en vierde spoor. - r¥ De betonnen tunnelstukken op het droge, in 1990. Hoewel de Willemsspoortunnel op 15 september officieel wordt geopend, duurt het nog tot eind september voordat de eerste 'ge wone' treinen volgens de dienst regeling onder de Nieuwe Maas zullen sporen. Pas vrijdag 24 september om 20.30 uur valt definitief het doek voor luchtspoor en spoorbrug gen, maar niet voordat een stoomtrein, die om 20.00 uur vanaf Rotterdam CS naar Rot terdam Stadion vertrekt, een af- scheidsrit als huldebetoon heeft gemaakt. De kaartjes voor deze laatste stoomrit zijn uitverkocht. Daarna breekt het moment aan dat het naar verwachting ruim drie dagen durende karwei be gint om de Willemsspoortunnel bij het Centraal Station en bij de halte Rotterdam-Zuid aan te sluiten op de bestaande sporen, de bovenleidingen door te ver binden en het beveiligingssys teem voor treinverkeer te testen. Gedurende die periode worden treinreizigers vervoerd met snel- en stopbussen tussen stations CS en Stadion (nabij de Kuip). De tienduizenden treinreizigers die nen van vrijdagavond 24 sep tember tot en met maandag 27 september rekening te houden met een half uur extra reistijd. Vanaf station Stadion naar Dor drecht rijden in die periode vice verca twee sneltreinen en twee stoptreinen per uur rijden. Ten noorden van Rotterdam CS en ten zuiden van Dordrecht rijden de treinen volgens het spoor boekje. Het vertrekpunt aan het CS is aan de Blijdorpzijde van het station. Aankomende bussen zetten hun reizigers af op het Stationsplein. Bij station Blaak stoppen de NS-bussen bij de hal te van RET-lijn 49. Op de 2e Rosestraat wordt een halte ge plaatst voor station Zuid. Internationale treinen naar Brussel en Parijs rijden tussen Amsterdam en de grens een an dere route: over Utrecht en Den Bosch. Reizigers vanaf Rotter dam gaan met speciale bussen naar Roosendaal waar de trein naar Parijs op hen wacht. Wie van Rotterdam naar Keulen wil, moet zeker een half uur extra reistijd uittrekken. De treinen naar Keulen vertrekken op de normale tijd uit Dordrecht. Op maandag 27 september is één spoor in de Spoortunnel be schikbaar. Er pendelen drie keer per uur stoptreinen (dubbeldek kers) tussen station CS en Dor drecht. Iedereen die verder wil reizen, moet overstappen. Op dinsdag 28 september is het tweede spoor beschikbaar, zodat de treinen volgens het spoor boekje kunnen gaan rijden. In oktober 1994 worden de laat ste twee sppren van de tunnel in gebruik genomen. De goederen treinen passen dan goed tussen de Intercity's door. Maar de rest van de lijn naar Dordt is nog tot 1996 tweesporig. De brug bij Dordt is dan inmiddels ook ver hoogd. Tot een jaar geleden kondigde NS aan dat vanaf 1996 vier stoptreinen per uur tussen Rot terdam en Dordrecht gaan rij den, in plaats van twee nu, maar het spoorvervoer in Nederland wordt gereorganiseerd en het is nog niet duidelijk wie er voor de verliezen op moet draaien. NS weet daarom nog niet hoeveel treinen men in 1996 kan betalen en wanneer de Willemspoortun nel optimaal kan worden benut.

De Havenloods | 1993 | | pagina 15