De meest behaaglijke vloerbedekking Kleurige beits op uw vurebouten meubel Lezend ideeën opdoen voor het interieur Tapijt is voor u, maar ook voor uw buren plezierig! 1 mïïÈm - De kamer die meegroeit Ontspannen badderen in een goed gevormd bad Praktische tuinverlichting De tijd dat tapijt altijd grijs of beige is, ligt ver achter ons. Er is geen kleur te gek of we vinden er tapijt in. Verder is er geen vloerbedekking te vinden die zo behaaglijk en gezellig is. Daarom kiezen mensen die huiselijkheid belangrijk vin den, meestal voor tapijt. Dat kan kamerbreed tapijt zijn, tapijttegels of een karpet. Zo'n kar pet geeft een extra dimensie aan een kamer met een parket- of tegelvloer. Het fijne van tapijt is dat we er heerlijk met onze blote voeten op kunnen lo pen. Het voelt nooit koud aan! Ook voor kinderen is tapijt prettig om op te spe len. Ze zitten immers het liefste op de grond. Er is dus alles te zeggen voor tapijt. Tapijt is een echte sfeerma ker. Maar mooi alleen is niet genoeg. Tapijt moet ook func tioneel zijn. Een moeilijke keuze? Welnee. Want tegen woordig is er tapijt voor elke ruimte in huis. Van woonka mer tot slaapkamer, van keu ken tot badkamer. Een uitge kiend informatiesysteem helpt u op weg. PIT Tapijt is een hoogwaardig technologisch produkt gewor den. Om het de consument ge makkelijker te maken, hebben de tapijtfabrikanten een uniform informatiesysteem ingevoerd: het Produkt Informatiesysteem Tapijt. Kortweg PIT genoemd. Dat PIT geeft met behulp van pictogramachtige symbolen uit sluitsel over de aanbevolen toe passing en de eigenschappen van het tapijt in kwestie. Zuiver scheerwollen tapijt - aangeduid met het bekende bol letje wol - heeft bovendien nog een eigen kwalificatie-systeem. Een sterrencode geeft daar het aanbevolen gebruik aan: van 2- sterren tapijt voor licht gebruik tot 5-sterren tapijt voor extra zwaar gebruik. Maar wat is licht gebruik en wat is zwaar? In weinig belopen ruimtes - slaapkamers, logeerka mers - heeft tapijt natuurlijk het minste te lijden. Voor de woon kamer worden de eisen al wat strenger. Daar wordt met schoe nen gelopen, spelen kinderen en huisdieren. De meeste tapijten zijn geschikt voor normaal woongebruik, mits de pooldra- den maar niet al te lang zijn en de rug van goede kwaliteit is. Voor veelbelopen ruimtes zoals gang en woonkeuken moet extra slijtvast tapijt gekozen worden. Vooral mengkwaliteiten met een korte, dichte lussenpool (bou- clé's) kunnen in dat opzicht veel hebben. Nog sterker is projectta pijt. In deze categorie zult u vooral 100% synthetische tapij ten aantreffen. Met name kort- polig polyamide is goed bestand tegen schuivende voeten en bu reaustoelen met zwenkwieltjes. NOPPEN Kenners zijn het er over eens: tapijt heeft de laatste jaren een nieuw en interessant gezicht ge kregen. Kleurrijker, decoratie ver. Dat laatste uit zich in ver fijnde dessins, maar pok in dui delijke structuren zoals noppen, getwijnde draden, platbindingen of een onregelmatig geschoren oppervlak. Vooral het gesneden pooltapijt - van kortpolig mo quette tot weelderig shagtapijt - is bijzonder populair geworden. Ook het ruige kokos en sisal staat weer in het middelpunt van de belangstelling. Het traditione le visgraat-naturel is inmiddels aangevuld met talrijke modieuze varianten. Voor liefhebbers van puur natuur biedt ook het wollen tapijt nieuwe mogelijkheden. In de strakkere woonsferen is vooral het fluweelzachte velours een echte topper. Niet in de laat ste plaats vanwege de uitgebrei de kleurkaart: soms wel 50-100 schakeringen per kwaliteit. Naast zachte pastels zien we ook steeds meer stevige kleuren als terra, aubergine, bordeaux en paars. Uni maakt trouwens langzaam plaats voor gedessineerd tapijt. Meestal is zo'n dessin niet meer dan een bescheiden stipje, blokje of streepje. Maar het kan flitsen- der. Dankzij een nieuwe tech niek is het nu ook mogelijk tapijt te bedrukken. En dat opent hele nieuwe perspectieven. Een aan tal fabrikanten voert inmiddels een uitgesproken trendy tapijt- Tapijt past in alle interieurstijlen (foto: het tapijt Primulanne van Desso). collectie, waarvan de dessins ge tekend zijn door internationaal bekende kunstenaars. ISOLATIE Behalve decoratief is tapijt ook heel comfortabel. Door de isolerende eigenschappen voelt het warm aan. Het is zelfs zo dat u dankzij de goede isolatie van tapijt minder hoeft te stoken. De polen van tapijt houden name lijk warme lucht vast. En lucht die niet beweegt, isoleert heel goed. Hoe hoger de polen, hoe meer lucht en dus een des te betere isolatie. Daarnaast is tapijt stroef, waardoor uitglijden bijna onmo gelijk is. Allemaal positieve ei genschappen die maken dat je wel in het hele huis tapijt zou willen leggen. En dat kan, want tegenwoordig er is er ook tapijt voor 'moeilijke' ruimtes zoals keuken, badkamer of hal. Het zelfde geldt voor de trap, de stu deerkamer of een woonkamer waar vloerverwarming ligt. KEUKEN Tapijtfabrikanten komen doorlopend met nieuwe ontwik kelingen op de markt en zijn continu bezig met het bedenken van nieuwe kwaliteiten en struc turen. Daardoor is tapijt door al lerlei technische aanpassingen ook geschikt geworden voor de keuken. Natuurlijk zijn niet alle tapijtsoorten geschikt vc^ar deze toepassing: het poolgaran van keuken- en badkamertapijt heeft in de fabriek een speciale behan deling gekregen die het tapijt vuil- en vlekwerend maakt. Het tapijt is daardoor snel en gemak kelijk te onderhouden. Een extra voordeel van tapijt in de keuken is dat wanneer er iets bij het afwassen op de grond valt, de kans kleiner is dat het breekt. Ook tapijttegels zijn erg prak tisch in keuken, want is er ge knoeid dan kan de tegel zo wor den opgepakt en onder de kraan worden gehouden. Tapijttegels lenen zich bovendien goed voor het leggen van speelse mozaïe ken. Functioneel en decoratief ineen. En wat dacht u van tapijt in de badkamer? Een uitkomst voor mensen die gauw last hebben van koude voeten. Ook wegglij dende kleedjes Zijn verleden tijd. Badkamertapijt is speciaal ver vaardigd voor gebruik in de nat te ruimtes. Het wordt gemaakt van een speciaal garen dat geen Kinderen brengen veel tijd op hun kamer door. Deze ruimte is voor hen immers niet alleen de slaapkamer-, maar ook de speel- en studeerka mer. Kleuters en schoolgaande kinderen brengen er menig uurtje door om te spelen en te lezen. Tieners maken er hun huiswerk en luisteren er naar muziek. In de kinderkamer wordt dus inten sief geleefd en dat stelt speciale eisen aan de inrichting ervan. Naarmate kinderen ouder worden, gaan ze steeds andere eisen stellen aan de inrichting van hun kamer. Maar finan cieel gezien wordt het een dure zaak om telkens na een paar jaar een compleet nieuwe inrichting te kopen. De zoge naamde 'meegroei-meubels' bieden uitkomst. Door de losse basis-onderdelen telkens op een andere manier in elkaar te zetten, kan met grotendeels dezelfde elementen een inte rieur op maat worden samen gesteld voor baby, kleuter én tiener. Het schattige ledikantje wordt een stoer kinderbed, de commode is eenvoudig om te bouwen tot knusse knutsel- hoek of praktisch bureautje om huiswerk aan te maken. Met het oog op veiligheid zijn de meeste kindermeubels af gewerkt met afgeronde hoe ken en randen. Kinderen houden doorgaans van een zonnige kamer. Een kamer op het zuiden is ideaal, maar ook kleur kan veel doen. Primaire kleuren en spreken de dessins doen het altijd goed op de kinderkamer. Maar ook voor zachte tinten en een wat rustigere dessinering valt veel te zeggen. Immers, blikvan gers genoeg: zelfgemaakte te keningen, kaarten van lieve lingsdieren en posters van filmhelden en popgroepen. Ook dekbedovertrekken, lampjes en gordijnen kunnen voor de nodige kleuraccenten zorgen. Met de vele combina tiemogelijkheden die er tegen woordig zijn op het gebied van stoffering, wandbekleding en raamdecoratie, kan de kinder kamer van top tot teen prak tisch, maar vooral kleurrijk en gezellig aangekleed worden. Een kinderkamer wordt één geheel wanneer u kiest voor bij elkaar passende stoffen en behangranden met vrolijke figuurtjes (foto: Laura Ashley). Een bekend woonsysteem met een verzameling van vurehou- ten elementen is Lundia. Met de elementen is een grote verschei denheid aan kasten, tafels, bu reaus, bedden en andere meube len samen te stellen. Die ver schillende onderdelen geven ruimte aan eigen inzicht en speelse vindingrijkheid. Ze ma ken het mogelijk een interieur te scheppen dat perfect harmo nieert met ieders persoonlijke wensen. Tot voor kort waren de ver schillende onderdelen alleen le verbaar met een afwerking in de kleuren blank, wit, zwart of bruin. Bovendien was er een on bewerkte uitvoering van naturel vurehout. Voor deze laatste ver sie brengt Lundia sinds enige maanden transparante beitsen in een zestal frisse, moderne kleu ren: opaalwit, okergeel, wadden- blauw, lindegroen, Zweeds rood en ebben. Deze oplosmiddelvrije beitsen zijn milieuvriendelijk. Ze Veel mensen hebben een voorkeur voor houten meubelen. Gelakte meubelen vinden zij vaak een te koele uitstraling hebben. Een kamer met alleen maar bijvoorbeeld vurehouten meubelen dreigt echter gauw saai te worden, omdat kleur ontbreekt. De oplossing is zelf een mooie gekleurde beits aan te brengen. zijn gemaakt op basis v VARIATIE Inrichten met Lundia is de kunst individuele creativiteit. Het systeem is speciaal ontwik keld voor mensen, die zelf vorm willen geven aan hun interieur. Daarom zijn oorspronkelijkheid en flexibiliteit de uitgangspun ten bij elk ontwerp. Er is een groot aantal basisvormen die in spireren tot variatie. De verschil lende onderdelen uit het Lundia programma passen op ontelbaar veel manieren bij elkaar. Zo ge ven ze volop vrijheid om het in terieur naar eigen inzicht vorm te geven. In de huidige vorm van idee tot uitvoering is Lundia een puur Nederlands produkt. Dat geldt ook voor de Aquamarijn beitsen, die Lundia nu heeft geïntrodu ceerd. Ook die zijn geheel Neder lands. Het oplosmiddelvrije Aquamarijn Houtlazuur wordt geleverd in zes frisse standaard- tinten volgende de actuele mode trends. KLEURSCHAKERINGEN In het algemeen zijn één of twee beitslagen voldoende, af hankelijk van de gewenste kleursterkte. De eventuele twee de laag kan al na zo'n twaalf uur worden opgebracht. Extra kleur schakeringen zijn te maken door eerst een laag opaalwit aan te brengen en deze later over te beitsen in een andere kleur. Het resultaat is verbluffend. Beits is natuurlijk niet om te eten, dat is logisch. Maar het is niet ernstig wanneer kinderen per ongeluk aan hout sabbelen dat bewerkt is met Aquamarijn Houtlazuur. Het heeft geen gevolgen voor de gezondheid van het kind. De zelf vormgegeven meube len krijgen met Aquamarijn bij enwas hun finishing touch. Voor belaste delen, zoals boekenplan ken en tafelbladen, is zo'n was- laag noodzakelijk. De was kan ook worden aangebracht op on bewerkt hout. De bijenwas, net als de beits een puur natuurpro- dukt, is in het hele land verkrijg baar bij alle 22 winkels van Lun dia. Heerlijk wegdromen over de mooiste interieurs kan met de nieuwste uitgave van het tijdschrift Wooncomfort. Het blad is voor een deel ge vuld met zomerse ideeën die te vinden zijn op de pagina's 'trend- nieuws', 'uitgelezen' en 'shop ping'. Andere artikelen lopen al vast vooruit op de komende herfst en winter. Zo kunt u een verhaal over energiebesparing lezen. Verder vindt u in het blad artikelen over onder andere de nieuwste meubels uit Milaan, mini-keukens, woongrind, ka merschermen en kastenwanden. Er zit altijd wel iets by dat u aanspreekt en dat u zelf wellicht in uw huis kunt gebruiken. Het tijdschrift Wooncom fort is voor f 4,95 te koop bij de supermarkt, de boekhan del en de kiosk. vocht en ook geen vuil kan opne men. Ook de rug van het tapijt krijgt een speciale behandeling: als er water onder het tapijt te recht komt, ontstaat er geen schimmel. GELUIDSHINDER Tapyt heeft naast de genoem de voordelen nog een groot voor deel: het is geluiddempend. Loopgeluiden staan in de top drie van bronnen burenlawaai en jaarlijks bellen honderden mensen de Nederlandse Stich ting Geluidhinder om te klagen over te luide loopgeluiden van de buren. Tapijt vermindert deze geluiden drastisch en is in verge lijking met andere soorten vloer bedekking de beste demper. Niet alleen prettig voor de buren, maar ook voor de andere gezins leden thuis. Voor menigeen vormt het nemen van een bad het toppunt van ontspanning. Maar een bad gevuld met heerlijk warm water en een flinke dot badschuim staat nog niet garant voor lekker baden: het bad moet immers ook een vorm hebben die prettig ligt. Bij de ruimere baden is de af voer en overloop in het midden aangebracht, zodat het niet in de weg kan zitten. Zo ook bij het nieuwe bad Patras van Hoesch. Dit bad, met een afmeting van 180 bij 80 centimeter, heeft te vens twee uitnodigende, ergono misch gevormde rugpartijen. Het bad is vervaardigd uit hoog waardig sanitair-acryl; materiaal dat huidvriendelijk is en tegen een stootje kan. Bent u een grote badliefheb- ber, dan wilt u wellicht een whirlbad, waarin massagedou- ches voor extra ontspanning zor- De prijs van ait bad. be- gen. Het Patras-bad is er ge- draagt 1435,-. Voor infor- Tuinverlichting is een uitkomst voor de ware tuinliefhebbers. In het donker verandert het uw tuin in een sfeervol lichtspektakel. Maar licht in de tuin geeft niet alleen een romantisch effect, maar is ook erg praktisch. Wanneer u nog even in de schuur of garage moet zyn, ziet u precies waar u loopt en ook wanneer u 's avonds thuis komt, hoeft u zich niet een weg door het donker te zoeken. Bo vendien schrikt het licht onge wenste bezoekers af. Zolang de dagen nog lang zyn, is extra verlichting niet echt nodig, maar nu de dag steeds korter wordt, is verlich ting in de tuin extra welkom. En zoals u in uw huis een spo tje op uw mooiste schilderij richt, kunt u in uw tuin met een spot een mooie struik of boom 'in het zonnetje' zetten. Zo geniet u niet alleen 's zo mers en overdag van uw tuin, maar het hele jaar door. Het verlichtingssysteem van Gardena is voor vele tuinen ideaal. Dit systeem is zeer flexibel: u kunt de lampen met een spike in de grond steken, op een vaste ondergrond be vestigen of - by voorbeeld naast de voordeur- aan de muur ophangen. Het lightline systeem be staat uit halogeen tuinverlich ting, dat veilig en goedkoop in verbruik is. Dit dankzy de transformatoren, die de net spanning veranderen in veili ge 12 Volts laagspanning. Naast een spot kunt u kiezen uit cilinder-, bol- en paddes toellampen. De cilinderlamp doet het prima langs paden en opritten; de bollamp is ideaal voor de gelijkmatige en sfeer volle verlichting van grotere vlakken, zoals een gazon. De paddestoellamp tot slot is be doeld als sfeermaker bij bij voorbeeld een bloembed, vij ver of fontein. Ook op het gebied van in braakpreventie is tuinverlich ting zinvol, zeker in combina tie met een automatische be sturingseenheid. U heeft de keuze uit drie soorten, name lijk een timer, waardoor de lampen branden op de door in ingestelde tijd, een lichtgevoe ligheidssensor, die reageert op lichtveranderingen zodat by het bereiken van de schemer- drempel de lampen automa tisch aangaan, of een bewe gingsmelder met een infra- roodsensor die de lampen au tomatisch aanschakelt zodra er in het donker een beweging binnen zijn bereik wordt gesig naleerd. Uitschakelen doen ze allemaal na een ingestelde tijdsduur. Gardena heeft tot eind september 1993 twee complete buitenverlichtingsets te koop voor een actieprijs: een set van drie lampen kost f 298,- en een lamp van vijf lampen f398,-.

De Havenloods | 1993 | | pagina 7