Wijn is meer dan gegist druivensap RENAULT DAAGT U UIT kreisel Likeuren en mixenes populair bij de jeugd Bezoek eens een wijngaan Groeiende belangstelling voor boeken en cursussen VOOR IEDEREEN DIE LANGS KOMT EEN MARLBORO TEAM RENAULT-JACK* Talloze wijncursussen voor werk of hobby DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 SERIE SPECIALE Renault 19 Driver: uw voordeel op de accessoires is f 1.630,- pedicure manicure centre alleen volgens afspraak munterstraat 28 3123 pn schiedam (woudhoek) telefoon 010-470 37 71 Op allerlei feestjes is ge leidelijk aan de alcoholi sche versnaperingen iets gewijzigd. Tot voor enkele jaren was het nog heel ge bruikelijk dat in hoofd zaak Berenburg, Jenever, bier en advocaat werd ge schonken, maar dat ligt op het ogenblik toch an ders. Afgaande op waarvoor de jeugd belangstelling heeft, gaan allerlei likeuren een gou den tijd tegemoet. „Maar er zijn enige verschillen", zo hoorden we van een dranken handelaar. „Er zijn jongelui die met enig bravour de zaak binnen komen en direct een fles Vod- ka, een Amerikaanse whisky of een fles Teguila uit het rek pakken", aldus deze hande laar. „Ik stel me zo voor dat zij zich daarmee meer houding willen geven tegenover vrien den en vooral vriendinnen. Anderen zoeken wat rustiger iets uit, waarbij heel duidelijk allerlei likeuren de voorkeur hebben." MIXEN Safari, Pisang Ambon, Ama- retto en Passoa, Malibu en Bai leys doen het op dit gebied erg goed. Vooral op feestjes als hu welijken, verjaardagen en der gelijke worden zij veel gedron ken. Daarbij mag zeker niet wor den vergeten dat vooral de jeugd nog steeds -en misschien zelfs wel in toenemende mate- blijft mixen: de al genoemde Safari met jus d'orange, Bacar di met cola, evenals Vieux of Berenburg met cola. De ouderen houden het vaak bij de al vele jaren geves tigde likeuren als Cointreau, Baileys en Grand Marnier. VRUCHTENCIDER Tenslotte: voor alle 'partij en' is er ook de nog niet alge meen 'ontdekte' vruchtenci- der, zowel mét als zónder alco hol. Het is er in diverse smaken als cerise, pêche, litchi, cassis en poire en doet het bij een feestelijke gelegenheid erg goed. Liefhebbers van wijn kunnen ook in Nederland te recht voor een bezoek aan een wijgaard. In veel geval len is hierbij een afspraak maken wel gewenst. Apostelhoeve Eigenaar: H. Hulst, gestart 1974, opp. 2,3 ha. Bezoek: wijngaard open voor bezoek, kelders en proeverijen alleen op afspraak en in groepsverband. Adres: Cannerweg, Maas tricht, tel. 043-43 22 64. Slavante Eigenaar: Smits, gestart 1967, opp.800 m2 Bezoek: alleen op afspraak, bezoek kelders en wijngaard in groepsverband. Adres: Maison Fleurop, Maas tricht, tel. 043-21 21 55. 't Klauwes Eigenaar: J. Savelkoul, gestart 1985, opp. 0,32 ha. Bezoek: na tel. afspraak met eigenaar; naast deze wijngaard ligt een al bijna 20 jaar oude wijngaard; Adres: Oude Baan 1, Wahlwil- ler, tel. 04451-1548/1606 Domein Backerbosch Eigenaar: Caves Cadier, ge start 1977, opp. 0,75 ha. Bezoek: wijngaard open voor bezoekers na tel. afspraak. Adres: Rijksweg 9-11, Cadier en Keer, tel. 04407-1206. De Agthuysen Eigenaar: F. Lorsheijd, gestart 1978, opp. 0,2 ha. in kassen Bezoek: na afspraak en tijdens open dagen in sept. en okt. Adres: Stationsweg 55a, Zuid- land, tel. 01881-2172/2957. Lickebaert Eigenaar: Holland Wijn, ge start 1988, opp. 0,2 ha. Bezoek: alleen op afspraak. Adres: Zuidbuurt 40, Vlaardin- gen, tel. 010-433 41 71. Adressen van Duitse en Bel gische wijngaarden, bezoeku ren en dergelijke zijn beschik baar bij het Wijninformatie centrum, Postbus 29739, 2502 LS Den Haag, tel. 070- 370 83 26. Wie Renault kiest, kiest Kreisel. SCHIEDAM STATIONSPLEIN 2 TEL 010-4377099 ROTTERDAM BERGWEG/HOEK GORDELWEG 40 TEL 010-4654444 CAPELLEA/DIJSSEL WORMERHOEK 12 TEL. 010-4518811 Steeds meer liefhebbers van een goed glas wijn willen er meer over hun drankje weten. Niet al leen dat hij uit Frankrijk of Duitsland komt, maar ook hoe hij feitelijk tot stand komt, wat de pro blemen zijn bij de gisting, hoe de smaak tot stand komt, hoe je kunt bepalen of een wijn kan worden opgelegd of niet enzo voorts. Daartoe zijn er in ons land tal van cursus sen. Het Slijtersdiploma bijvoor beeld is vereist voor diegene die een slijterij exploiteert of optreedt als beheerder daar van. De cursus kan zowel schriftelijk als mondeling wor den gevolgd op tal van plaat sen in ons land. Het examen geeft toegang tot de opleiding Vinoloog van de Wijnacade mie. Het Wijncertificaat is een veel begeerd document voor de echte liefhebber met een grote belangstelling voor wijn. Het is een professionele cursus die ook geschikt is voor onder nemers en medewerkers in het horecabedrijf en andere dran- kenverstrekkende bedrijven. Het studieprogramma is verdeeld over acht lesavonden en omvat onder meer de ge schiedenis van de wijn, vinifi- catieprocessen, diverse wijn- landen, wijnbehandeling en het proeven van wijn. De Wijnacademie verzorgt de hoogste opleiding op het ge bied van wijn in Nederland, die voor vinoloog. Deze oplei ding is bedoeld voor mensen die op zeer professionele wijze verder willen gaan met wijn. ONTSPANNING Vervolgens zijn er cursus sen als creatieve ontspanning. Aan de orde zijn dan Europese wijnen, een W(jnorientatiecur- sus, Wijnlandencursus, Kook- en Wijnavonden, Basiscursus Vinologie, Oinos w(jnproef- kunde, Wijncursus met de na druk op Frankrijk, Thema proeverijen, Wijncursus voor beginners en een Cursus Wijn gaardenier, druiven kweken en wijn maken. Voor alle informatie en adressen kunt u terecht bij het Wijninformatiecentrum, Stad houdersplantsoen 12, 2517 JL Den Haag, tel. 070-370 83 26. De vraag 'Wat is wijn?' men kan beantwoor den op vele manieren, afhankelijk van karak ter, temperament, levensbeschouwing. Een dichterlijke ziel zal dromerig zeggen: „wijn is gebottelde zonneschijn" of „wijn is het donkere hartebloed van Moeder Aarde." Een mysticus zal antwoorden: „wijn is de troost die God de mensheid na de zondvloed heeft gegeven, de glimlach die de hemel elk jaar weer schenkt aan een verdorven wereld." Een levensgenieter ziet in wijn een verrukking voor oog, neus en tong, een subtiel en edel genot voor geest en lichaam. Voor een nuchterling is wijn slechts gegist drui vensap dat bestaat uit wa ter, alcohol en nog wat vluchtige en vaste stoffen die smaak, geur en kleur bepalen. „Allemaal heb ben ze gelijk," zo schrijft Wina Born in 'Het volko men wijnboek', „want wijn is dit alles en nog veel meer." Over wijn zijn al tientallen, zo geen honderden boeken vol geschreven en nog regel matig verschijnen nieuwe uitgaven, de ene nog mooier dan de ander. Er werden nog nimmer zoveel wijncursus sen gegeven als op het ogen blik en geen feestje zit zonder een glaasje witte of rode wijn. Wijn is 'in' en het heeft er alle schijn van dat steeds meer lief hebbers zich er ook steeds meer in gaan verdiepen. Wat is wijn dan wel precies dat het in de loop der vele jaren, je mag wel zeggen eeuwen, steeds meer 'liefhebbers' kreeg, de be moeienissen er mee steeds inten siever werden en, kort gezegd, de aandacht voor deze drank nog voortdurend groeit. Volgens de Nederlandse Wa renwet mag alleen het gegiste sap van vers geplukte druiven de naam wijn dragen. Hieruit volgt dat gegist sap van andere vruchten géén wijn mag heten. Deze moeten in Nederland op het etiket de aanduiding 'vruch tenwijn' vermelden. Hieruit volgt ook dat alle zogenaamde 'wijn' die op andere wijze tot stand komt dan uit gegist drui vensap zoals maaksels van ro zijnen, kleurstof, water en gist, als wijn in de handel zouden ko men, als regelrechte vervalsing worden beschouwd, in strijd met de wet. KUNSTWERK Hoewel onze tijd vrijwel alle raadselen der natuur heeft kun nen oplossen, is het diepste ge heim van de wijn nog steeds niet doorgrond, omdat dit raakt aan het diepste geheim van het leven zelf. „Wijn is nog altijd een won der!" zegt Wina Born, „Het won der van de levende gistcel die, geholpen door de tijd, het zoete, troebele druivensap dat op zich zelf geen edele smaak of geur heeft, kan omzetten in diep flon kerende wijn die in zijn hoogste genade een eindeloos gecompli ceerd kunstwerk is van gloeien de, levende kleur, van subtiele geuren en aroma's die samenspe len met niet minder subtiele smaken die nauwelijks met woorden te benoemen zijn." Wijn is overigens niet te dan ken aan een uitvinding van het menselijk vernuft, maar wordt spontaan geboren uit druiven sap. Als in september/oktober de druiven rijp zijn, worden ze ge plukt en zo snel mogelijk met karren vol naar de wijnkelders gebracht. Daar worden ze van de steeltjes geritst en gekneusd. Als het gaat om rode wijn, komen blauwe druiven met schil en al in de gistkuipen terecht. Daar ligt dan de donkere, paarse brij, zoet geurend naar zomer en rijpe vruchten. Nog geen 24 uur later bespeurt men in de troebele, donkere massa het begin van nieuw leven. Schuimbellen ko men op de massa tevoorschijn die groter en groter worden, ten slotte wat vuil-roze worden en terwijl het schuim dikker en dik ker wordt, spatten de bellen uit elkaar en spuit de most soms enkele meters boven de gistkuip uit. Dit is de wilde gisting waarbij de most tot wijn wordt. Op zo'n moment is het nauwelijks voor stelbaar dat uit die wild borre lende, toch wat vuil lijkende massa, zo'n prachtige, dieprode wijn zal voortkomen. Als lief hebber van wijn moet je dat ei genlijk ooit eens gezien hebben. VRAATZUCHTIG Uiterst kleine micro-organis men, meestal gistcellen ge noemd, veroorzaken dit tumul- teuze geweld. Die cellen komen van nature voor op rijpe druiven in de vorm van een dun wasach tig laagje dat wij zo poëtisch 'dauw' noemen. Als de druiven worden gekneusd en de gistcel len in contact komen met het suikerhoudende druivensap, storten zij zich met ware vraat zucht op de suiker en zetten zij deze om in alcohol en koolzuur gas. Het koolzuur ontsnapt door het schuim, de alcohol blijft ach ter in het sap... Nu is dit alles eenvoudiger verteld dan de natuur in werke lijkheid haar gang gaat. Er ont staan nog meer soorten alcohol die bijvoorbeeld zorgen voor de geur, het boeket en de subtiele smaaknuances die zich bij het rijpen van de wijn verder zullen ontplooien en het typische ka rakter aan dié wijn geven. Hoe dit boeket tot stand komt, weet men nog steeds niet precies, evenmin trouwens wat boeket is. Zeker is wel dat, als de gistcellen alle suiker uit de druiven hebben omgezet in alcohol, ze afsterven en naar de bodem van de gist kuip zakken. Dat is het moment waarop de keldermeester zich over de dan van most tot wijn geworden vloeistof moet buigen om er voor te zorgen dat de wijn zich volledig kan ontwikkelen. Wijnen van grote klasse wor den, nadat de gisting na onge veer twee weken helemaal is uit gewerkt, vanonder de boven drijvende laag schillen en andere ongerechtigheden, op fusten ge tapt voor de eerste rijping. Wijn van enige allure moet twee jaar fustontwikkeling doormaken. Tijdens die periode wordt hij re gelmatig op schone fusten over gestoken, waarbij de onzuiver heden achterblijven en de wijn bovendien wat lucht krijgt. Na zo'n twee jaar heeft hij zijn stormachtige jeugd achter de rug en kan hij in flessen worden ge daan. De heel grote wijnen kun nen dan (op fles) hun gaven nog verder ontplooien, het boeket, de harmonie en souplesse die een grote wijn groot maken. TANNINE Dit alles geldt voor rode wij nen, waarbij de rode kleur ont staat tijdens de gisting van met de schil gekneusde of half ge perste blauwe druiven. De schil len staan dan niet alleen hun kleurstof, maar ook nog enkele andere bestanddelen af, zoals tannine (looizuur). Deze tannine veroorzaakt de wrangheid die een te jonge rode wijn hard maakt, maar die anderzijds wijn de mogelijkheid geeft te 'ouderen'. Behoort een wijn niet tot de beste kwaliteiten, dan zal men de gekneusde druivenmassa na een aantal dagen gisting gaan persen waarna het aldus verkre gen sap nog blijft gisten tot de cellen zijn uitgewerkt. Het tijd stip van dat persen hangt af van de wijn die men gaat maken. Wij nen die jong gedronken moeten worden, perst men al vrij snel, waardoor minder tannine vrij komt en de wijn sneller aange naam drinkbaar is. Dat gebeurt al na drie dagen met de Beaujo- lais die men na enkele maanden als de bekende Beaujolais Pri meur in de handel wil brengen. Zeer eenvoudige rode wijnen worden na het persen niet op GA DE UITDAGING AAN EN KOM BIJ ONS LANGS VAN 9 TOT EN MET 13 SEPTEMBER. SELECTIE Witte wijn kan men bereiden van zowel blauwe als witte drui ven al worden meestal wel witte gebruikt. Voor een witte wijn worden de druiven geperst zodra ze in de kelder aankomen. Het sap dat dan heel licht grijsgroen van kleur is, wordt voor de zeer goede kwaliteiten op fusten of Vanaf donderdag 9 tot en met maandag 13 september zindert onze showroom van de sportieve sensatie. Drie uitdagende aktie- modellen vragen uw aandacht: de reislustige Nevada Spatiale, de avontuurlijke Renault 19 Driver en de sportieve Clio Parisienne. En daarnaast natuurlijk de overige modellen, uit diverse prijsklassen. Wij dagen u uit ze te komen be kijken. Zie dan het hoofd nog maar 'ns koel te houden... Ga die uitda ging aan en haal in de showroom een spelkaart. U hebt dan in elk ge val het sportieve Marlboro Team Renault-Jack**. Maar er is meer. De spelkaart kan u óók die unieke uitgave van de Renault Clio, de Clio Marlboro opleveren. houten vaten getapt, maar op grote tanks van geglazuurd be ton of roestvrij staal. Na korte t(jd worden ze sterk afgekoeld waardoor alle onzuiverheden snel boven komen drijven en de wijn snel op fles kan worden ge bracht. De wijn kan zich dan niet meer ontwikkelen, maar kan wel -doorgaans tegen zeer lage prijs- snel en efficiënt in de handel worden gebracht. anders op gisttanks getapt. Daar na verloopt de gisting en botte ling vrijwel gelijk met het proces voor rode wijn. En, is de wijn eenmaal op fles, dan kan hij worden verpakt en verzendklaar gemaakt. Bij de wijnhandelaar staan, of beter nog liggen, de flessen vervolgens op hun kopers te wachten die na een snelle of misschien juist zorgvuldige, nauwkeurige selec tie iets aanschaffen om er thuis in de juiste sfeer vol op van te gaan genieten. Bij barbecue of grill, bij een stevige stampot zuurkool of een verfijnd dineet je-voor-twee, op een zoele zo meravond op een terrasje of na een stevige wandeling thuis: al tijd is een wijn te vinden die voortreffelijk smaakt! Of heeft u straks twee van de 1250 VIP-kaarten op zak voor het concert van Julien Clerc, op woensdag 20 oktober in het Con gresgebouw in Den Haag? Het zal er om spannen van 9 tot en met 13 september aanstaande. Renault 19 Driver Standaarduitrusting o.a.: speciale 'Rafale' wieldoppen luxe 'Golden' bekleding zonwerend glas in hoogte verstelbaar stuur en be stuurdersstoel geïntegreerd kin derzitje in de achterbank (4/5- deurs) 3 typen motoren: 1.4 (60 pk), 1.9 diesel (60 pk) of 1.4 (80 pk) Energymotor. De 19 Driver is verkrijgbaar vanaf f 27.365,-*. V

De Havenloods | 1993 | | pagina 4