Aanpak 'Schiedam-Oost Gezond' begint langzaam door te werken SCHIEDAM Konijnen pak je in hun nekvel DE HAVENLOODS Voorproefje Wereldhavendagen Aanpak 'Schiedam-Oost Gezond' begint langzaam door te werken Stamboom Sigaretten in de ban Eigendommen graveren Pedicure- en manicure praktijk geopend Speeltuin staat bovenaan wensenlijst van de wijk Fietser gewond Voorlichting voor a.s. ouders Activiteiten in buurthuis Nieuwland Programma Monumentendag DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 36-498 Creatief met rubber SCHIEDAM - Creatieve Schie dammers demonstreerden vorig jaar in de bibliotheek aan het Bachplein hoe zij te werk gaan bij het uitvoeren van hun hobby. Die uitleg trok een groot aantal belangstellenden. Dat was voor de medewerkers van bibliotheek Noord aanleiding om ook dit jaar weer vier stadgenoten uit te nodigen om een demonstratie te geven. Liesbeth Daamen toont woens dagmiddag 8 september vanaf 14.00 uur hoe men kralen- boompjes en sieraden kan ma ken. De daarop volgende week zal Annette Bel laten zien hoe rubberen sieraden tot stand ko men. Op 22 september is het de beurt aan Ankie Stijn die karak terpoppen maakt van houtvezel. Als laatste van deze creatieve vrouwelijke stadgenoten boet seert Ton Seegers op 29 septem ber van verschillende kleisoorten objecten eti dierfiguren. WATERWEG - De GGD Nieuwe Waterweg organi seert een cursus voor mensen die willen stoppen met roken. De acht trainingsavonden die plaatsvinden in een periode van vijf weken staan onder leiding van een medewerker van de Stichting Volksge zondheid en Roken. Ondanks de schadelijke ge volgen van roken blijkt dat 39 procent van de mensen woonachtig in het Waterweg gebied rookt. Dat is vijf pro cent meer dan het landelijk gemiddelde. De stop-met-roken cursus start maandag 20 september. Hieraan vooraf vindt op 13 september een informatie avond plaats. In de bijeen komsten wordt gewerkt met een combinatie van ervarin gen uit wisselen in de groep en een programma om het roken af te leren. In de eerste week vinden vier bijeenkom sten plaats. De kosten bedragen f 90,- in clusief lesmateriaal. Meer in formatie en opgave bij GGD Nieuwe Waterweg Noofd. te lefoon 434 55 55. vragen' naar Petra de Kam. Werkzaamheden Vlaardingerdijk SCHIEDAM - Al enige tijd wordt er gewerkt aan het gedeel te van de Vlaardingerdijk tussen de Westfrankelandsedijk en de oprit naar de A4. Dit is noodza kelijk in verband met de we- gaansluiting naar het bedrijven park Vijfsluizen. Omdat het be drijvenpark de waterkering kruist, moet de Vlaardingerdijk ter plaatste een flink stuk hoger komen te liggen. Daarbij moeten zogenaamde opstelstroken wor den aangelegd. De werkzaamhe den vonden tot nu toe plaats naast de rijweg. Sinds maandag is dat veranderd en wordt ook de rijweg" onder handen genomen. De aanpassingen van het weg dek zullen zeker tot eind van het jaar voortduren. De verwachting is dat de reconstructie flink wat oponthoud in het doorgaand verkeer zal veroorzaken. Vooral tijdens de spitsuren zal dat de nodige irritatie oproepen. De dienst gemeentewerken raadt daarom weggebruikers aan hier mee rekening te houden en zo veel mogelijk een alternatieve route te kiezen. SOCIALE DIENST De Gemeen telijke Sociale Dienst is op vrijdag 10 september, in verband met een inter ne bijeenkomst, gesloten voor het publiek. SCHIEDAM - Als waardevolle bezittingen van Schiedammers zijn gemerkt, zal dat ontmoedi gend werken op dievenbendes en helers. Dit is de mening van het gemeentebestuur en de Schie- damse politie. Daarom zijn er vergevorderde plannen om bin nen niet al te lange tijd een gra- veerteam op pad te sturen dat alle woningen in de stad bezoekt. In de gemeentelijke meerjaren begroting is voor deze misdrijf- en helingbestrijding een bedrag gereserveerd. Het project ligt op het terrein van de politie maar er zijn tevens raakvlakken met het bedrijfsleven, waarbij men kan denken aan verzekeraars en de afdeling criminaliteitspreventie van de gemeente. De totale kosten van het project bedragen ruim f90.000,-. De verwachting is dat het meer dan twee jaar zal duren voor heel Schiedam 'gemerkt' is. SCHIEDAM - In Rotterdam beginnen op donderdag 9 sep tember de Wereldhavendagen. Tijdens dit evenement zijn sche pen in uiteenlopende soorten en maten aan de Wilhelminapier en Parkkade te bezichtigen. Stadge noten die niet van plan zijn deze feestdagen in wereldhaven num mer een mee te beleven, maar die wel een aantal van deze specifie ke schepen willen zien, krijgen daartoe op donderdagmorgen vanaf 10.30 uur langs de Schie- damse Maasboulevard de gele genheid. „Daaronder zijn zeker zes sche pen die het publiek niet dagelijks te zien krijgt", zegt een marine- voorlichter van het ministerie van Defensie. Het eerste schip, de York, wordt 's morgens verwacht rond de klok van half elf. Twee schepen van de Koninklijke Marine, res pectievelijk de Hr Ms Buyskens en het duikwerkschip Hydra zijn te zien omstreeks half twee. De 'Buyskens' wordt ingezet bij de navigatie, zowel voor het Neder landse deel van het Continaal Plat als voor de wateren rond de Nederlandse Antillen. „Om zes uur vaart het paradepaardje van de Nederlandse Marine, het fre gat Tjerk Hiddes langs de Schie- damse Maasboulevard. De Tjerk Hiddes is uitgerust voor de bestrijding van onderzeeboten SCHIEDAM - Wethouder Bart de Leede heeft 6 septem ber de eerste Nieuwsbrief van het project Schiedam-Oost Gezond gepresenteerd. In het bulletin dat vier maal per jaar zal verschijnen, staat informa tie over de stand van zaken en ontwikkeling van het project. Coördinatrice Mireille Lijnen geeft aan dat er de afgelopen maanden al duidelijk iets ver anderd is in de wijk. „Laat ik reëel zijn: als iedereen er de schouders onderzet, kan er veel worden bereikt." Tijdens de presentatie in Klup- huis Oost gaf Dirk Scherpenisse, teamleider van het clubhuis, uit leg over de werkgroep informa tievoorziening en Wil van Wijk, directeur van de Gravin Aleida- school ging in op de werkgroep die gericht is op de jeugd. De doelstelling van Schiedam-Oost Gezond is het verbeteren en/of in stand houden van de gezond heidssituatie van de bewoners. Hierbij geldt de gezondheidsde finitie van de World Health Or ganisation als uitgangspunt. Bij het project is een groot aantal instellingen betrokken, enkele daarvan zijn afkomstig uit de zorg- en welzijnssector, uit het onderwijs, kinderopvang (peu terspeelzalen) en gemeentelijke diensten. De coördinatrice van het project startte in het najaar van 1992 met VLAARDINGEN In het Ho- lyziekenhuis werden zaterdag een bromfietser en een fietser met letsel binnengebracht. Een 45-jarige man op een brommer raakte om 9.15 uur gewond bij een aanrijding op de Marathon- weg. Hij reed tegen de rijrichting in over het fietspad en werd ter hoogte van VV Fortuna aange- Zakelijk bekeken SCHIEDAM-Het Manicure- en pedicurecentrum Eve van ei genares Esther van Soldt heeft in het voorjaar de deur voor cliën ten opengezet. Na een studie van drie jaar waagde Esther van Soldt de sprong om zelf een praktijk te beginnen. „Een paar jaar geleden kwam ik bij toeval in contact met dit beroep en vond het zo interessant dat ik hierin een opleiding ben gaan volgen. Inmiddels ben ik afge studeerd en is mijn praktijk ge opend, maar ik ben van plan in dit vak nog verder te studeren. Ingegroeide nagels, kalknagels, likdoorns en eeltplekken, Esther en oppervlakte schepen," aldus de woordvoerder van defensie. Overigens zijn dit niet de enige deelnemende schepen. Aan de Rotterdamse mini-vlootdagen een gespreksronde voor alle be trokkenen. Daaruit kwam onder meer naar voren dat er grote behoefte bestaat aan activiteiten voor kinderen in de leeftijd van nul tot twaalf jaar. „Een speel tuin staat nu als nummer één op het wensenlijstje van de wijk. Wij gaan binnenkort een aantal speeltuinen in Rotterdam bezoe ken om te kijken hoe wij dat moeten aanpakken. Nee, helaas is nog niet duidelijk op welke reden door een automobilist die ter plaatse rechtsaf sloeg en de bromfietser te laat zag. Het slachtoffer werd naar het zieken huis gebracht. Op de Water sportweg werd omstreeks 14.50 uur een 52-jarige man naast zijn racefiets aangetroffen. Hij was vermoedelijk op een verkeers drempel ten val gekomen. van Soldt behandelt niet alleen deze ongemakken, maar zij kijkt tevens naar het ontstaan hier van. Dat kan bijvoorbeeld ver oorzaakt zijn door de manier waarop men staat en loopt. „Een eerste pedicurebehandeling duurt in de regel een uur", ver telt pedicure Van Soldt. „Daar bij onderzoek, behandel en advi seer ik de mensen. Bij een mani curebehandeling worden onder meer de handen gemasseerd en worden de nagels verzorgd." Manicure- en pedicurepraktijk EVE is gevestigd aan de Munter straat 28, in Schiedam Noord en is dagelijks geopend van 9.00 - 17.00 uur (eventueel ook 's avonds). Voor afspraken kan men bellen met 4703771. nemen ook buitenlandse sche pen deel. Zo zullen op de Nieu we Waterweg een Deens fregat en vele koopvaardijschepen aan belangstellenden voorbij varen. locaties dat in Oost kan worden gerealiseerd." Volgens Mireille Lijnen heeft het project al iets in de gang gezet in de wijk. Verantwoordelijk „De betrokken instellingen zijn naar elkaar toegegroeid en wer ken veel meer samen dan tot nu toe het geval was. Ook de wijk bewoners gaan zich meer inte- SCHIEDAM Veel kinderen zijn gek op beesten, maar vaak weten zij niet hun zij niet hoe zij met geiten, cavia's en ezels moe ten omgaan. Want hoe moet je bijvoorbeeld een konijn vast houden en wat geef je een ezel te eten? Deze en nog meer kwesties ko men aan de orde in de cursus dierenverzorging voor kinderen van negen tot en met twaalf jaar. De cursus wordt gegeven op vier achtereenvolgende woensdag- SCHIEDAM - Wethouder Bart de Leede heeft maandag 6 september de eerste Nieuws brief van het project Schie dam-Oost Gezond gepresen teerd. In dit bulletin dat vier maal per jaar zal verschijnen, staat informatie over de stand van zaken en ontwikkeling van het project. Tijdens de presentatie in Kluphuis Oost gaf Dirk Scherpenisse, team leider van het clubhuis uitleg over de werkgroep informa tievoorziening en Wil van Wijk, directeur van de Gravin Aleidaschool ging in op de werk van de groep die zich be zig houdt met de jeugd. De doelstelling van Schiedam- Oost Gezond is het verbeteren en /of in stand houden van de gezondheidssituatie van de be woners. Hierbij geldt de gezond heidsdefinitie van de World He alth Organisation als uitgangs punt. Bij het project zijn een groot aantal instellingen betrok ken, enkele daarvan zijn afkom stig uit de zorg- en welzijnssec tor, het onderwijs, kinderop- vang( peuterspeelzalen) en ge meentelijke diensten. De coördinator voor het hele project is Mireille Lijnen. resseren voor onze aanpak. Niet alleen is het initiatief gericht op het verbeteren van de gezond heid in Oost, maar ook op het bevorderen van de onderlinge verstandhouding en de eigen verantwoordelijkheid. En dat lukt aardig." Mireille Lijnen geeft aan dat er een groot aantal activiteiten voor de buurt op stapel staan. Maar eerst moet wel duidelijk zijn wat de bewoners daarvan middagen. De eerste les is op 15 september, aanvang 13.30 uur. Tijdens de cursus maken de jeug dige deelnemers kennis met de vele kanten van het dierverzor- gersvak. Niet alleen het voeren van de dieren komt aan bod maar ook het schoonmaken van de hokken. Verder leren zij hoe geiten moeten worden gemolken en ook hoe de nagels van een konijn en een cavia geknipt die nen te worden. Kinderen die de cursus met goed Coördinator Lijnen starttte in het najaar van 1992 met een ge spreksronde met wijkbewoners en instellingen. Daaruit kwam onder meer naar voren dat er grote behoefte bestaat aan acti viteiten voor kinderen in de leef tijd van nul tot twaalf jaar. „Een speeltuin staat nu als nummer een op het wensenlijstje van de wijk. Wij gaan binnenkort een aantal speeltuinen in Rotterdam bezoeken om te kijken hoe wij dat moeten aanpakken. Nee, he laas is nog niet duidelijk op wel ke lokaties dat in Oost gereali seerd kan worden." Volgens Lijnen is er in de afgelo pen acht maanden duidelijk iets veranderd in de wijk. „De be trokken instellingen zijn naar el kaar toegegroeid en werken va ker samen dan tot nu toe het geval was, ook gaan de wijkbe woners zich meer interesseren voor onze aanpak. Niet alleen is het initiatief gericht op het ver beteren van de gezondheid in Oost, maar ook op het bevorde ren van de onderlinge verstand houding en de eigen verantwoor delijkheid. En dat lukt aardig." Activiteiten Mireille Lijnen geeft aan dat er vinden en of het haalbaar is. „Bovendien willen wij dit mond jesmaat doseren." Om het woon- en leefklimaat te activeren werd in juni gedurende drie weken een gedeelte van de wijk aangewezen aan als 'Buurt- Centraal'. Door de verschillende gemeentelijke diensten werden onderhouds- en herstelwerk zaamheden uitgevoerd aan be strating en plantsoenen. Van de wijk(buurt)bewoners werd hier voor medewerking gevraagd. Als deze structurele samenwer king kan worden uitgebouwd, betekent dit een belangrijke eer ste stap naar een gezonde woon omgeving, aldus de coördinatri ce. Zij vindt het een positieve ont wikkeling dat binnen de werk groep Jeugd een buurtnetwerk- team 'Jeugdhulpverlening' is op gezet. Deze week vindt daarvan de eerste bijeenkomst plaats. Ruim tien organisaties zijn daar bij aanwezig. Lijnen:„De aan pak bij de hulpverlening is heel laagdrempelig en bedoeld om di rect op problemen in te springen. Daarbij kan je denken aan een kind dat veel problemen in de buurt veroorzaakt." Over het uiteindelijke resultaat van een gezond Oost wil Lijnen reëel zijn. „Ik ga geen kippen met gouden eieren beloven, maar wel ben ik ervan overtuigd dat er veel kan worden bereikt als iedereen er de schouders on derzet en blijft meedenken over het verdere verloop." resultaat volgen ontvangen na afloop het getuigschrift assis- ten t-dierverzorger ster. De opleiding wordt verzorgd door de Hoofdafdeling Groen voorziening en Natuur van de gemeente. Deelname is gratis. Maximaal kunnen tien kinderen kunnen zich inschrijven. Dat kan door zich aan te melden bij de kinderboerderij. Bellen (tele foon 470 78 44) kan ook, maar dat moet dan wel gebeuren tus sen 12.30 en 13.00 uur. een groot aantal activiteiten voor de buurt op stapel staan. „Maar eerst moet wel duidelijk zijn wat de bewoners daarvan vinden en of het haalbaar is. Bovendien willen wij een en an der mondjesmaat doceren". Om het woon- en leefklimaat te activeren werd in juni gedurende drie weken een gedeelte van de wijk aangewezen als 'BuurtCen- traal'. Door de verschillende ge meentelijke diensten werd on derhoud- en herstelwerkzaamhe den uitgevoerd aan bestrating en plantsoenen. Aan de wijkbewo ners werd hiervoor medewerking gevraagd. Zij vertelt het een positieve ont wikkeling te vinden dat binnen de werkgroep Jeugd een buurt- netwerkteam 'jeugdhulpverle ning' is opgezet. Deze week vindt daarvan de eerste bijeen komst plaats, Ruim tien organi saties zijn daarbij aanwezig. "Mireille Lijnen: „Óver het uit eindelijke resultaat van een ge zond Óóst wil ik heel reëel zijn. Ik ga geen kippen met gouden eieren beloven, maar wel ben ik er van overtuigd dat er veel kan worden bereikt als iedereen de schouders er onderzet en blijft meedenken over het verdere ver loop." SCHIEDAM - De program makrant van Buurthuis Nieuw- land voor het komende seizoen is uit. De daarin genoemde acti viteiten zijn bestemd voor diver se leeftijdsgroepen: Op 7 september start men het project Samenspelen dat is ge richt op kinderen van anderhalf tot twee en half jaar. Ouders- verzorgers kunnen in de cursus ideeën opdoen om op spelende wijze, gericht met het kind bezig te zijn. Eenzelfde project is be stemd voor personen van Ma rokkaanse afkomst die wonen en leven in Nieuwland. Dit project start 9 september. Deze activiteit is slechts een van de vele mogelijkheden die staan vermeld in de programmakrant. Niet alleen is er aandacht voor de allerkleinsten ook is er veel aandacht voor de jeugd en tie- WATERWEG - Als er een baby wordt verwacht hebben veel aanstaande ouders vragen over de baby-uitzet en de kraamzorg. De Stichting Kraamcentrum Maassteden organiseert daarom informatiebijeenkomsten. Tij dens de voorlichtingsavonden wordt aandacht besteed aan de baby-uitzet en de veiligheid en duurzaamheid daarvan. Tevens komen thuisbevallen, de kraam zorg en de functie van het kraamcentrum ter sprake. De bijeenkomsten worden verzorgd door een kraamzorgverpleeg- SCHIEDAM - Maximaal acht personen kunnen in het Dien stencentrum De4Molens deelne men aan een stamboomonder zoek. Het zoekwerk vindt plaats op dinsdagmorgen van 10.00 - 11.30 uur in kamer zeven van het centrum. De kosten voor het maken van kopieën zijn voor eigen rekening. Aanvang 24 sep tember. Aanmelden via telefoon 470 55 00 van het dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan 766. Voorlichting reumapatiënten SCHIEDAM - De reumapatiën tenvereniging Nieuwe Waterweg Noord organiseert op donder dag 9 september een voorlich tingsbijeenkomst. Dr. S.V. Sleeswijk Visser, ortho pedisch chirurg in het Schieland- ziekenhuis zal een lezing geven over het schoonmaken van ge wrichten, revalidatie en kunstge wrichten van heup en knie. De lezing wordt gegeven in dien stencentrum De Vier Molens en begint om half acht 's avonds. De zaal is open vanaf zeven uur. De toegang is gratis. ners. Zij kunnen deelnemen aan allerlei sporten, zoals karate en zwemmen. Verder staan er op het programma doe-middagen, videovoorstellingen en cursus sen. Zo kunnen kinderen vanaf negen jaar zich de eerste beginse len van het werken met een com puter eigen maken. De kosten hiervan bedragen f37,50 voor vijftien lessen, inclusief limona de. Volwassenen kunnen zich aan melden voor bijvoorbeeld yoga, volksdansen, eigen kleding ma ken of een potje kaarten. Op woensdag 22 september houdt Buurthuis Nieuwland voor belangstellende aspirant cursisten een open dag. Wie niet zo lang kan wachten om zich aan te melden kan contact opne men met het buurthuis, Albar- dastraat 65, telefoon 473 86 71. kundige en een kraamverzorgen- de. De voorlichting vindt in Schie dam plaats in de Magnolia De- ïkerk, Albardastraat 67 op 13 september. In Vlaardingen op 14 september in de Emmauskerk, Van Linden van de Heuvelsingel 2. Voor inwoners van Maassluis en Maasland wordt de voorlich ting gegeven in zaal De Sluis, G.A. Brederolaan 49 op 8 sep tember. De avonden beginnen om 20.00 uur. De toegang is gratis. Mireille Lijnen, coördinatrice van het project Schiedam-Oost Gezond. Verschillende marineschepen varen langs de Maasboulevard. Cursus omgaan met dieren op de kinderboerderij mÊÈÊmm Toneelvoorstellingen bij o.a. de Korenbeurs. SCHIEDAM - Het Comité Open Monumentendag Schiedam heeft voor zaterdag 11 september een uitgebreid activiteitenpro gramma opgesteld. Nadat wethouder Reijnhout de monumenten dag om 10.00 uur in de Korenbeurs officieel heeft geopend kan het publiek tal van attracties bezoeken. Plaatselijke toneelvoorstellingen verzorgen toneelstukjes waarin de 'gewone mens' uit 1893 centraal staat. Deze schetsjes zijn onder meer te zien bij de Korenbeurs (12.30 uur) stadhuis (13.00 uur) en molen De Palmboom (15.15 uur). Voor wat betreft de monumen tale bezienswaardigheden kan men terecht in de Sint Janskerk, eventueel met torenbeklimming, het Provinciehuis en het recent gerestaureerde gebouw van de streekmuziekschool aan de Lange Nieuwstraat 183. In een aantal van deze gebouwen wordt muziek ten gehore gebracht. Zo is in de Sint Jorisdoelen tussen 12.00 en 16.00 uur middeleeuwse muziek te beluisteren. Mensen die Schiedam vanaf het water willen bekijken kunnen (gratis) aan boord stappen van een boot die vertrekt vanaf het Doelenplein. Aanvangstijden en andere informatie is te verkrijgen bij de VVV, Buitenhavenweg 9 en de openbare bibliotheken.

De Havenloods | 1993 | | pagina 5