Radio Rijnmond deed aan de Betuwelijn BusipsB ZH-TV in de lucht! \on[jeY SyfeC ■PU Natascha Kuit achter de tralies seren "D 1 Radiozomer vol vakantiepost DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 Maandag t/m vrijdag 07.00 Hans Verbeek. Van 07.30-08.30 uur: Editie Half acht. En verder: Ik Bel Wel, de cultuuragenda, het Gedicht van de Dag. Nederlandse mu ziek. Henriëtte Gee- 09.00 10.00 19.00- 22.00 Zondag: 10.00 Hans van Vliet in de ochtend. Met Leon Boele en Menno Tamming. De Ruilbeurs, Het Waar Gebeurde Verhaal, de Grinttegel, de Vijf van Vroeger. Chris Vemer. Met van 12.00-12.30 uur: maandag: beel dende kunst met Dingenus van de Vrie; dinsdag: mu ziek met Arie Groe- neveld; woensdag: boeken met Maria Heiden; donderdag: film met Anneloek Sollart; vrijdag: thea ter met Frank van Dijl. Van 12.30-13.00 uur: Editie Half Eén. Van 13.00-13.30 uur: de Gast van de Week. Van 13.30-14.00 uur: maandag: milieu; dinsdag: sociale ru briek; woensdag: consumentenru briek; donderdag: goede zaken. RR-Expresse. Frans van Dun be stuurt de muzikale TGV. Uit Thuis. Roland Vonk. Erik Post. Van 17.30-18.00: Edi tie Half Zes. Post aan de tele foon. Telecommunicatie met luisreraars. g- Het weekoverzicht. Ineke Moerman. Vonkey business. Roland Vonk. Het Motorpaleis. Wilfried de Jong. De Akai-Rijnmond 30. Reint Jan Potze. RR-sport. Peter Ou- werkerk. Deelder draait..., en jullie luisteren! Jazz met Jules. Het programma van Wim Kerkhof. RR-sport.Peter Ouwerkerk. 11.00 12.00 Diep. Diep Rijnmonds Liesbeth i Kruit. Rijnmonds Cultuur. Frank van Dijl. Oldtimers. Hits van toen met Pieter Leen. 13.00- RR-sport. Leon Boe- 18.00 le/Victor Deconinck. Eigen nieuws elk heel uur. Actualiteiten op werkdagen: 7.30, 12.30 en 17.30 uur. Actuele programma-infor matie op Teletekst-pagina 873. RadioRijnmond-nieuws op Teletekst-pagina 874. Hoofdredacteur/direc teur: NICO HAASBROEK Radio Rijnmond Reporter verschijnt maandelijks als bijlage van De Haven loods en Het Zuiden in een oplage van een half miljoen exemplaren in het zendgebied van Radio Rijnmond (93.4 FM) In opdracht van Radio Rijnmond Mathenesserlaan 155 3015 CJ Rotterdam Tel. 010-4364436 gerealiseerd door Kuijpers&vanDljl MediaMaatschap Binnen Walevest 21 3311 AA Dordrecht Tel. 078-148847 en uitgegeven door Wegener Huis-aan-huisbladen BV Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Tel. 010-4699911 Advertentie-exploitatie: Wegener Huis-aan-huisbladen BV Inlichtingen A. van Mete ren Tel. 010-4699324 Het volgende nummer van Radio Rijnmond Re porter verschijnt op dins dag 28 september 1993. K Rotterdams Dagblad I -aterdag 7 augustus f W®edfnde reacties op i d en Theo van Gogh f vef/ tv-presentó<^o/um^tS7vmre®iSpeur'/'sc^r^" Gogh uitgenodigd voor éénder^Ptnm°nd had Van kantiepost' te presenteren SïStprofamnia 'Va- een door Column van Nico Haas broek, uitgesproken op 16 augustus 1993. k heb altijd meer van Rembrandt gehouden dan van Van Gogh. Op 6 augustus zei Theo van Gogh - een verre neef van Vincent - bij wijze van provocatie dat het maar goed was dat Rot terdam was gebombar deerd. Of woorden van ge lijke strekking. De opwinding die daarover ontstond, verbaasde mij. Eerst Van Gogh. Theo van Gogh staat er al gemeen om bekend dat hij niets leuker vindt dan men sen pesten en dat daarbij elk middel wat hem betreft is geoorloofd. Hij heeft prachtige columns ge maakt, is een prima inter viewer en maakt minder mooie films. Voldoende om hem een keer uit te nodi gen, dachten wij nog. Waarom hij - in het geval van zijn optreden in Va- kantiepost - niet deugt, is om twee redenen. Hij meet met twee maten: Door bewust mensen te kwetsen omdat het maar voor een regionaal ra- dio-omroepje is dat hem niet vorstelijk voor zijn op treden beloont. Zijn ge dachte zal zijn geweest: ik doe het zo dat ze me nooit meer vragen. Maar in zijn TV-interviews of straks wellicht bij RTL-5 zult u hem niet snel op een dergelijke benadering be trappen. Of omdat hij een goed honorarium voor zijn prestaties krijgt óf omdat er door de opdrachtgever censuur zal worden toege past. De tweede reden waarom hij niet deugt is dat hij zich laf achter de redactie van Radio Rijnmond ver schuilt. Door te zeggen: ik heb van tevoren laten weten wat ik van plan was en de redactie heeft niet gezegd dat het niet mocht. Ach God, die Theo. Ik zeg het nog maar eens voor alle duidelijkheid: Radio Rijnmond gaat er van uit dat zowel journalis- tieken als luisteraars vol wassen genoeg zijn om zelf verantwoording te dragen voor wat zij zeggen, en of (en zo ja hoe) zij reageren. Wij zijn geen schooljuffrou wen en het is aan de rech ter om uit te maken of wij over de schreef zijn gegaan. Dat is echter nog nooit ge beurd en dat zal de rechter ook niet gauw oordelen. Wij leven in een land waar gelukkig vrijheid van me ningsuiting bestaat. Maar de luisteraars die woedend, ongenuanceerd of kortzichtig op Van Gogh reageren, begrijp ik even min. Ik kan me nog goed heugen hoe de mensen zich in de jaren zestig over personen en programma's konden opwinden. Maar ik dacht dat die tijd zo langzamerhand voorbij was. Radio Rijnmond heeft deze zomer tientallen mensen voor de zomereditie van Post aan de Telefoon, Va- kantiepost, uitgenodigd. Jong en oud. Bekend en on bekend. Links en rechts. Niemand belt of schrijft om ons mee te delen hoe goed en genuanceerd hij veel van die gastpresentatoren vindt. En dan dit. Ik vind dat de luisteraars Theo van Gogh zeer goed van repliek hebben ge diend. Daarmee is de kous dan toch af? Hoor en weder hoor. Van Gogh kraamt pijnlijke onzin uit en u maakt hem dat duidelijk. Columnist Koos de Gast had ook een originele va riant. Hij zei dat de beste reactie zou zijn geweest om helemaal niet te bellen. Dan had Theo voor joker gezeten. Ik begrijp dat Van Gogh sommigen van u zeer veel pijn heeft gedaan of ge schokt. Dat is hem ook in alle toon aarden te verstaan gege- Moet ik daar nog wat aan toevoegen? Natuurlijk niet. Ik zou u niet serieus nemen. En Theo zou niets liever wil len. Te veel eer voor Van Gogh. Ik moet er niet aan den ken." Vervolg van VP motorrij der René Tournier en politie commissaris Reitsma. En we hadden grote namen uit de omroepwereld, zoals Koos Postema, Victor Deconinck en de tweeling Jan en Nico Haas broek. De man, die de meeste erger nis opwekte, was zonder enige twijfel Theo van Gogh. Tij dens zijn uitzending liepen de emoties hoog op. Ook emotio neel was soms het Vakantie- post-uur van Mona, de vrouw van de problemenrubriek in het weekblad Story. Maar in tegenstelling tot Van Gogh luisterde zij juist heel goed naar wat de mensen te zeggen hadden. Bijzondere uitzendingen wa ren zeker ook die van binnen schipper Peter Verboom, die op het laatste moment werd uitgenodigd en'zo een heel aktueel programma had, en die van fotograaf Vincent Mentzel en Ria Lubbers, die de rij prominente gastpresen tatoren dit jaar afsloot. Radiozomer Al die mensen werkten belan geloos mee en zorgden er zo voor dat de radiozomer een stuk leuker was dan de televi- siezomer. Natuurlijk, er wa ren er ook die niet wilden of die niet durfden. Maar de meesten waren zeer bereid willig om ondanks hun vaak overvolle agenda, toch een gaatje vrij te maken voor Ra dio Rijnmond. Sommigen ga ven zelfs al te kennen dat ze volgend jaar graag weer mee doen. U kunt er dan ook op rekenen dat Radio Rijnmond volgende zomer weer een serie Vakan- tiepost-programma's zal ma ken. Vergeet u ondertussen niet ook met Erik te bellen? U kent z'n nummer! Rectificatie In het commentaar in de vo rige Radio Rijnmond Repor ter, zevende jaargang nr. 7/8, zomer 1993, over de verla ging van de provinciale sub sidie aan Radio Rijnmond is ten onrechte de indruk ge wekt als zou het CDA eerst vóór verlaging van het tien tje zijn geweest en later te gen. Juist is dat het CDA nooit tegen verlaging van het tien tje is geweest. Onze excuses voor deze fout. DE HOOFDREDACTIE Rijnmond-baas Nico Haasbroek doet, óók - of misschien juist - tegen zijn eigen mensen, nog altijd heel geheimzinnig over Zuid-Holland-TVWanneer wordt er begonnen met uitzenden? Nico glimlacht als de Mona Lisa en zwijgt als een sfinx. Aan een verslaggeefster van het maandblad Circuit vertelde Haasbroek dat, als je nieuwsgierig bent naar ZH-TV, je je op een lijst kunt laten zetten en dat je dan tijdens de eerste uitzending wordt opgebeld. Nou moe! Dus veel wijzer worden we er niet van. Laatst werden we in het directie-penthouse van MediacentrumWest geroepen. Trots wees de omroepbaas op het televisietoestel dat het testbeeld van ZH-TV vertoonde. ,J<ijk,zei hij, „we zijn in de lucht. Vonkey Business is een verleidelijk programma op Radio Rijnmond over de wondere wereld van media en show- bizzz. In de Rijnmond Reporter onthult de charmante maker van Vonkey Business maandelijks wat zich zoal afspeelt ach- ter de schermen van het programma. SPANNENDE DAMES! Uw bereidwillige presentator doet nog wel eens wat anders dan Vonkey Business in elkaar fröbelen. Zo Ijl; maakte hij - ik, zei de gek - afgelopen voorjaar met een vriend een programma over, zogezegd, hotelle- ven. Vier uur lang gesprekken uit de wereld van zachte kussens, zeepjes en onvrijwillige verbouwingen. Voor de vriend was het de eerste keer dat hij iets van enige omvang deed voor de radio. We waren nog geen twee dagen bezig met interviewen of hij moest bekennen dat hij al tot twee keer toe verliefd was geworden op een dame die hij voor de microfoon had gehaald. Hij was tot twee keer toe bijna verdronken in de ogen die hij al 'interviewend' aankeek. Wat een spannende dames! Wat een prachtig vak, de journalistiek! j: Mijn, eerlijk gezegd wat naïeve, vriend liet de verliefdhe- den even snel vervliegen als ze waren opgekomen, maar vermoedelijk om toch enige grip te krijgen op zijn plotse- linge romantische aandrang, vroeg hij mij of ik zoiets Jjj nooit had meegemaakt. O ja, breek me de bek niet open. ij Voordat ik begon aan de voorbeelden, moest ik even kwijt dat mensen natuurlijk in het algemeen aan een partner jij i: komen via een sociaal netwerk, dat wil zeggen: via fami- jij ji lie, vrienden, kennissen, een sportvereniging, de dans- ijij school, of - en daar ging het mij om - het werk. In journalistiek werk kom je al gauw veel mensen tegen, ij leuke mensen, mensen met een verhaal, je komt vaak bij ij die mensen thuis, krijgt zomaar een blik in hun persoonlij- ij ke wereld, moet je beroepsmatig ook in hun wereld ver- ij plaatsen, kijkt hen bij een interview meer aan dan je jij j gewoonlijk in een gesprek doet, en voordat je het weet ijij :j mag je iemand erg graag. ijij :j: En ja, soms gaat die genegenheid vrij ver. ijji ij: Met alle mooie, maar ook desastreuze gevolgen vandien. LjP- Vervolg van VP Jacco van der Giessen, Praxedis Bouwman en Hans Andrin- derd en Ineke Moerman volbracht de tocht langs de Betuwelijn door in de Duit se stad Duisburg een mandje met Nederlandse produkten te overhandi- raakten steeds verder gen aan Oberburgermeis- van de thuisbasis verwij- ter Joseph Krings. Roland Vonk voor huize Spoorzicht: (nog) geen spoor Jacco van Giessen aan het werk. BLAUWTJE BIJ DE TV Het was in de dagen dat ik nog werkte voor Stads TV :j:j Rotterdam. We hadden opnamen gemaakt van een ijij orkest met zangeressen en tijdens het uitmonteren van de beelden was ik een van de zangeressen steeds leuker gaan vinden. Al monterende zie je jiji dezelfde beelden heel vaak langskomen, je kunt ze stilzet- j£ ten, heel langzaam vooruit laten lopen, of achteruit, en ijij zoals die zangeres daar op het scherm in de montagekamer ijij bewoog, zoals ze zong, zoals haar jurkje heen en weer deinde, het was in een woord prachtig. En de paar woor- den die ik met haar had gewisseld waren ook niet onplezie- i£ rig- £j Anders dan mijn - naïeve - vriend zou doen, schreef ik de ijij zangeres een briefje met de vraag of ze een keer mee uit eten wilde. Een heel net briefje, dacht ik. Echt geen oneerbaar voorstel. ijij Antwoord evenwel, kreeg ik niet. ijij Ja, veel later hoorde ik dat mijn schrijven bij de eerstvol- ijij gende repetitie van de band was voorgelezen en dat men jiji zich hartelijk op de dijen had geslagen om deze tv-reporter op de versiertoer. ijij Niet zo netjes natuurlijk, maar ach. jj Ik kom de zangeres en de bandleider nog wel eens tegen, ijij :j en u begrijpt: mijn neus bloedt. I EGOCENTRISCHE KWAL jjj B>o n twee jaar geleden eindigde de wat moeizame jiji relatie die ik had met een min of meer bekende M zangeres. Ik had haar mede door mijn journalistieke i£ werk leren kennen. Ze is bijzonder creatief en als ze ijij zingt gaat het dwars door mijn ziel. jij Het einde van onze affaire was nogal pijnlijk, voor beide jj: kanten, en pas onlangs nam ik weer contact met haar op. jij Via een briefje met daarin de vraag of ze wilde meewerken £j aan een cd die eind van het jaar moet verschijnen bij het ijij tienjarig jubileum van Radio Rijnmond, jij Het antwoord van mijn vroegere geliefde kwam heel snel. j:j Uit haar brief: „Het enige wat jij kunt, is gebruik maken jjj van mensen als het jou zo uitkomtik vind je nog steeds een verwaande egocentrische kwal probeer je charmes ijij maar op een ander uit, alhoewel ik niet zo veel mensen ken die werkelijk van jou gecharmeerd zijn. Géén. Weet je, ik j:j ben eigenlijk te beschaafd geweest naar jou. Eigenlijk moet ik gewoon zeggen: rot op lui, ik moet je niet, je bent jjj: me te nagemaakt!' jij Ik kan me vergissen, maar ik heb de indruk dat zij niet wil jij I MEDISCH WONDER j:j b «orig jaar stond op deze plek een gruwelijk verhaal jij over hoe mijn vriendin in het ziekenhuis en in het jji; jij nieuws belandde, nadat ze op straat was neerge- VV schoten door haar ex. Niet iedereen geloofde het verhaal, anderen moeten zich hebben afgevraagd of dit nou de geëigende plek is j:j voor dat soort mededelingen. Maar het was waar, helaas, en tja, waar het hart van vol is, daarover schrijf je in een column. Mijn geliefde heeft twee kogels in het hoofd, ze mist een jji oog en ruikt niks meer, maar verder is ze een medisch wonder en hebben we het erg gezellig samen. We praten er jij: ook nog wel eens over hoe we elkaar ooit hebben ontmoet, jjj: Moet ik dat nog vertellen? Op 15 augustus was Ra dio Rijnmond extra lang in de lucht met een programma uitge zonden het Rotterdam se Huis van Bewaring, de Schie. Tijdens de vier uur durende uit zending praatte Nata scha Kuit uitvoerig met gedetineerden en personeel, afgewisseld met verzoekplaten en live-optredens van on der andere The Ama zing Stroopwafels en Roots Syndicate. Hier onder doet zij verslag van haar ervaringen... at het mogelijk is om i| uit een gevangenis of I I huis van bewaring te II komen kunnen we ■V bijna wekelijks ho ren en zien via de media. Maar hoe makkelijk is het om in zo'n inrichting te komen? Daar kwam ik kort geleden achter tijdens de voorberei dingen voor het 'Schie-pro- gramma'. Achteraf gezien viel het alle maal wel mee maar het is toch even wennen om al dagen voordat je echt op bezoek gaat door te moeten geven hoe je precies heet, waar je vandaan komt, wanneer je geboren bent etc. En dan heb je nog geen stap binnengezet. Ver volgens moet je bij aankomst eerst al je zakken legen zodat je door een poortje naar bin nen kan, en dan had ik nog het geluk geen beugel-BH te dra gen want ook daar reageert het detectiepoortje sinds kort op. Vervolgens kun je niet alleen door het gebouw lopen want iedere vijftig meter kom je wel weer een deur tegen die met een speciale sleutel geopend moet worden. En wat dacht u van een bezoekje aan het toi let? „Eh, meneer..., ik wil nog even plassen. Kan dat?" „Ja hoor, loopt u maar mee." Deur open en dicht, nog een deur en dan is daar het toilet waar je wel alleen naar binnen mag, maar HIJ (de bewaarder) staat slechts enkele meters verder op te wachten. Dat plast toch niet echt lekker. Maar goed, zoals gezegd, dat went. Ervaring Wat waarschijnlijk nooit went is het idee om jaren achter elkaar in hetzelfde gebouw te moeten zitten zonder dat je eruit kunt. Hoe dat is, kan ik niet uit eigen ervaring vertel len, maar de gedetineerden des te meer. We hadden trouwens geluk dat het goed weer was zodat we konden uitzenden vanaf één van de twee binnenplaat sen die de Schie rijk is. Op die manier heb je nog het gevoel enigszins buiten te zijn. En be halve dat waren vooral de technici blij met het goede weer want bij regen zou er uitgeweken worden naar de sportzaal. Nou ligt die op de eerste verdieping en omdat er nauwelijks deuren naar bui ten zyn vergde dat nogal wat improvisatie-talent en vooral vele meters snoer. En dan zijn er nog van die zaken waar je op het eerste oog helemaal niet denkt. Hoe wel..., een oplettende collega merkte op dat de vuilcontai ners zo groot waren dat er wel iemand in zou passen: dé ma nier om jezelf uit de bajes te krijgen, via de vuilnisman. Maar dat hoefden we ze niet meer te vertellen. Tijdens het legen wordt de ruimte waar de bakken staan helemaal afge sloten, en onder toeziend oog van een bewaarder (of PlW'er zoals ze zelf graag aangeduid worden) worden ze één voor één geleegd. Tsjaze zijn niet helemaal op hun achter hoofd gevallen! Handje? En tijdens de uitzending ver liep het allemaal vlotjes. M'n familie had nog wel geinig op gemerkt dat ik moest oppas sen om niet gegijzeld te wor den. Kennelijk heb ik goed op gepast want zoiets heeft zich niet voorgedaan. En voor zo ver ik weet zitten er nu, na afloop van het programma, nog net zoveel gedetineerden in de Schie als voordat we kwamen. Of zie ik daar nou toch een handje uit de nog ingepakte boxen te voorschijn komen?"

De Havenloods | 1993 | | pagina 9