Via VSO-Arbeidstrajekt vonden Kim en Bianca plaatsje op arbeidsmarkt Docent privaat- en publiekrecht De Jong: „Mercurius maakt verwachtingen waar." LEREN EN WERKEN ma?i (h Al DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Horeca-cursus nu in de buurt Daar was laatst een meisje loos... Cursus Milieu en accountant Internationale vakbekwaamheid In de woninginrichting kun je van je hobby je beroep maken Werkgever: „Het is leuk deze jongeren een arbeidskans te geven. Schakelcurus maakt allochtoon ondernemerschap bereikbaarder Als Vastgoed Adviseur stap je de wereld van onroerend goed binnen AVAL Lasinstituut helpt sneller en veiliger lassen en snijden levende branche DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 Het Instituut Vakonderwijs is gestart met horeca-opleidingen in Capelle aan den IJssel, Rid derkerk, Rotterdam, Schiedam, Spijkenisse en Vlaardingen. De hoofdvestiging van het instituut, dat al 32 jaar succesvol opleidin gen ter verkrijging van diplo ma's verzorgt, is in Eindhoven gevestigt. Het instituut is erkend door het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstelingen Op twee manieren kunnen de cursussen gevolgd worden: schriftelijk thuis en dus in eigen tempo, of mondeling en dus 'live' in de buurt. Om een opleiding te volgen hoeft niet diep in de buidel getast te worden. Zo bedraagt het cursus tarief voor de schriftelijke cursus vakbekwaamheid cafébedrijf 255 gulden en voor de schriftelij ke cursus handelskennis horeca bedrijf 295 gulden. In het studie-aanbod is tevens opgenomen Vakbekwaamheid restaurantbedrijf, Vakbekwaam heid slijtersbedrijf en het SVH Wijncertifïcaat. Iedere cursist(e) en oud-cursis- t(e) van het Instituut Vakonder wijs heeft de mogelijkheid een gratis voorlichtingsavond voor startende ondernemers bij te wo- Deelnemen aan een leerlingstel sel betekent werken en leren te gelijk. In de metaal bijvoorbeeld is dat gemakelijk te regelen. Met de Rijn- en binnenvaart zit dat iets moeilijker. Wanneer je mee vaart op een schip kan je moei lijk van boord stappen om naar school te gaan. Theorie en prak tijk moeten dus door de leerlin gen op het schip gedaan worden. Daarbij worden ze geholpen door de schipper en door de con sulent van het Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheep vaart (KOFS). Jij hoeft dus niet naar de school, maar de consu lent komt naar jou toe. Lijkt het je wat om een toekomst op het water uit te stippelen, neem dan eens contact op met een consulent van het KOFS. Je kunt ze vinden in Amsterdam. Nieuw is de cursus Milieu en accountant van de Leidse On derwijsinstellingen. De cursus is afgestemd op adviseurs op fi- nancieel-administratief terrein die in toenemende mate worden geconfronteerd met de gevolgen van milieumaatregelen voor de financiële huishouding van een organisatie. De opleiding is ontwikkeld in nauwe samenwerking met een accountantskantoor. De cursus is breed opgezet en maakt de cursist wegwijs in zaken als de milieuwetgeving, milieu-audits, milieuzorgsystemen en de conse quenties daarvan voor de jaarre kening. De LOI biedt deze cursus aan als zelfstudiepakket of met docen tenbegeleiding. De cursus be staat uit zes maanddelen die sa men een actueel en volledig na slagwerk vormen op het gebied van milieuwetgeving en milieu problematiek. Eenmaal per jaar verschijnt een periodieke uitgave met geactualiseerde gegevens op dit gebied. De cursisten ontvan gen naast het cursusmateriaal, 1 periodoek en kunnen zich ver volgens op deze periodieke uit gaven abonneren. Een officieel certificaat is het be wijs van iemands vakbekwaam heid iets om trots op te zijn. Het is belangrijk dat een certificaat houder dat kan aantonen. De Stichting EVL, Examenbureau Vervoer Logistiek, heeft een internationaal carnet laten ont wikkelen ter grootte van een bankpas dat zichtbaar gedragen kan worden. Heftruck Heftruckbestuurders en koeriers kunnen het internationaal carnet ontvangen na de jaarlijkse inle vering van de ondertekende werkgeversverklaring, waarin de werkgever verklaart dat de werknemer gedurende minimaal zes uren per week het beroep heeft uitgeoefend. Na ontvangst van de werkge versverklaring maakt EVL een nieuw internationaal carnet met een geldigheidsduur van op hieuw een jaar. Met gevoel voor stijl, kleur èn mensen kun je ver komen in de woninginrichting Ben je iemand die altijd met stoelen en tafels loopt te schui ven? Om het sfeervoller te ma ken in je huis! Waarom maak je van je hobby dan geen beroep? Zoals bijvoorbeeld Elly Huis man heeft gedaan. Ook zij was altijd aan het rommelen in haar huis. Kreeg daar van vrienden en kennissen complimentjes over. Ze zag een een advertentie van een woninginrichter waar ze zelf altijd graag kwam en reageerde daarop. „Ik werk nu drie dagen in de week. Ik adviseer de klan ten bij de keuze van vitrage en gordijnstoffen. Over kleuren en materialen èn over de leukste manier om de gordijnen op te hangen", vertelt ze. Naast gevoel voor vorm en kleur is talent voor het verkoop vak onmisbaar bij de meeste functies in de woninginrichting. Daarover weet Anita Blok mee te praten: „In het begin had ik wat moeite met het maken van contact met de klanten. Als ze zeiden dat ze alleen maar een beetje wilden rondkijken, trok ik me al terug. Naarmate ik meer leerde over meubels werd ik zelfverzekerder en nadat ik een paar keer een goede ver koop had afgesloten, kreeg ik meer vertrouwen in mijzelf. Ik kan mensen nu echt goed hel pen bij het uitzoeken van com binaties. Ook krijg ik de klant nu beter aan het praten. Dat is belangrijk. De klant moet al pratend tot een keuze komen." Er zijn in Nederland ruim 5000 woninginrichtingszaken en vele opleidingsmogelijkheden. Zo wel voor functies vóór als ach ter de schermen. Meubelstof feerders bijvoorbeeld, moeten voor hun bijzondere vak een speciale opleiding hebben. Ook woningstoffeerders hebben een vakopleiding nodig. Waar en welke opleidingen er zijn kan de Centrale bond van Woninginrichters (CbW) in Bilthoven vertellen. door LIANNE VAN ECK Met gebakjes, bloemen en een CD-bon nam Kim eind augus tus afscheid van zijn werkge ver restaurant de Triangel in Capelle. Via Stichting VSOArbeidstrajekt was hij daar in april van dit jaar ge plaatst. De stichting richt zich op jongeren in de leeftijd van 16 tot 30 jaar die door uiteen lopende omstandigheden zich niet op eigen kracht een plaats op de arbeidsmarkt kunnen verwerven. Het plaatsje dat Kim bij het res taurant achterliet werd inge nomen door Bianca. Hèt be wijs dat de werkgever in zijn sas is met VSO-pupillen. „Kim volgt nu een schakelcur sus. Hij werkt aan het Neder lands en wil volgend jaar een beroepsgerichte opleiding gaan volgen. Iets in computers, geloof ik. Bianca werkt hier nu een week of twee. Na de eerste week had ze haar plaats veroverd. Ze is al goed ingewerkt en zit stevig in het team." Aan het woord is chef-kok Ton Makkink fan res taurant De Triangel. Hij bege leidt de VSO-pupillen die deel uitmaken van de keuken. Investeren „Bianca past zich snel aan. Is gemotiveerd en enthousiast. Met Kim ging het in het begin wat moeizamer. Daar moest wat meer tijd in geïnvesteerd wor den. Als bedrijf vinden we het leuk om jongeren bij wie het Kim en Bianca hebben in Ton Makkink en Ruud Nederendfijne werkgevers gevonden allemaal niet zo mee zit een kansje te geven. Ze verdienen gewoon een salaris en worden dan ook als werknemer behan deld", aldus Makkink. Werkgevers-inzet De Stichting VSO-Arbeidstra- jekt, vertelt bedrijfscontact-con- sulent Miranda Hunslip, bena dert organisaties in de marktsec tor en bij de overheid om plaat sing van de jongeren te realise ren. Miranda: „Wij zagen in de krant een advertentie van de Tri angel. Naar aanleiding daarvan hebben we contact opgenomen en een afspraak gemaakt. Met de restaurant manager en de kok hebben we de mogelijkheden be keken. Vanzelfsprekend kwa men er van de kant van het restaurant ook eisen. Het leuke is dat dit bedrijf net was gestart en gelijk al oren had naar een plaatsing." Kim is Chinees vangeboorte. Hij werd door het Bureau Migran ten en Werk bij de stichting aan gemeld. Miranda: „Voordat hij geplaatst kon worden moest hij wel eerst wat bijschaven. Aan zijn presentatie bijvoorbeeld. Hij heeft wat stages gelopen en daar uit bleek dat hij een flinke portie motivatie in zich had. Intensief begeleiden Toen dat bekend was zijn we een werkgever gaan zoeken en die vonden we bij de Triangel. Wij waren blij dat de door Kim vrij gekomen plaats in het restaurant door Bianca mocht worden inge nomen. Het valt niet altijd mee werkge vers te vinden die zich voor deze jongeren willen inzetten." In de loop der jaren heeft de stichting zich beziggehouden met persoonlijke intensieve be geleiding van de doelgroep naar de arbeidsmarkt. De begeleiding bestaat uit motivering, contac ten met ouders, concrete trajec tinvulling, acquisitie en begelei ding bij de arbeidsinpassing. De arbeidsinpassing is langdurig en structureel van aard. Dit is ter voorkoming van alweer een be roep op een speciale voorzie ning. De organisatie hanteert op grond hiervan een preventieve aanpak om dreigend uitval te voorkomen. De werkgevers worden evenals de jongeren begeleid. Centraal hierin staat de begeleiding van de werkgever in de omgang met deze jongeren. De werkgever wordt duidelijk gemaakt welke mogelijkheden de jongeren hebben om uit te kunnen groeien tot naar tevre denheid functionerende werkne mers. Voordat de werkgever met VSO-jongeren gaat werken, weet hij wat voor vlees hij in de kuip krijgt. „Dat vlees", zegt Miran da, „is goed vlees. Het zijn trou we, leergierige, toegewijde en hardwerkende jonge mensen. Het zijn jongeren die door een combinatie van intellectuele, so ciale, emotionele en culturele factoren extra aandacht vragen. Meer niet. Verder zijn het ge woon prima werknemers, en daar gaat het tenslotte om." Ooit stonden ze bekend als de Middelbare Handelsavond scholen van Mercurius. Opge richt in 1907 werden deze scholen in de jaren zeventig omgezet in een VWO/HAVO en een MEAO/MAVO- school voor volwassenen. Anno 1993 gaat de school on der een andere naam het nieu we cursusjaar in: Mercurius College voor mavo/havo/vwo- /meao en Nt2. Gefuseerd, on der een nieuw wettelijk kader, een centrale directie, regiodi recties, lumpsum bekostiging, een nieuwe centrale admini stratie. Dit alles geeft een beeld van de veranderingen binnen het vol- wassenonderwijs. Dochterinstel ling Mercurius Educatief Cen trum verzorgt.korte, diplomage- richte opleidingen, zoals Basis kennis Boekhouden, Moderne Bedrijfsadministratie, Midden stands-opleidingen, Marketing Nima-A, cursussen op maat, maar ook Russisch en Filosofie en Kunst. Heel Rijnmond Over heel het Rijnmondgebied verspreid liggen de lesgebouwen waar de opleidingen van zowel het Mercurius College als het Mercurius Educatief Centrum worden verzorgd. De cursussen van het Mercurius Educatief Centrum zijn in tegenstelling tot die van het Mercurius College niet gesubsidieerd. Docent Privaat- en Publiek recht, de heer K.D. de Jong, staat aan het roer van het educa tief centrum. Slagingspercentage De Jong: „Mercurius Educatief Centrum drijft op twee poten: de reguliere cursussen en het con tractonderwijs. Het contracton derwijs is op maat geschreven op een bepaald bedrijf. Het programma van de cursus- De heer K.D. de Jong: „We hebben uitstekende docenten." sen wordt in overleg met de op drachtgever samengesteld." Hij zegt dat Mercurius verwachtin gen waar maakt. „Dat klinkt misschien onbescheiden, maar toch is het zo. Het slagingsper centage is hoog. We hebben dan ook uitstekende docenten", al dus De Jong. Middenstand Belangrijk vindt hij het de ont wikkelingen rond het Midden standsdiploma toe te lichten: „De Tweede Kamer heeft eind maart de nieuwe vestigingsrege ling (plan Andriessen) behan deld. Gevolg is dat Nederland uiterlijk op I januari 1996 weer één vestigingswet zal hebben. Het Middenstandsdiploma nieu we stijl bestaat uit twee delen. Deel I omvat de administratieve, communicatieve en commerciële vaardigheden. Deel II omvat de bedrijfseconomische vaardighe den en het marketing manage ment. Voor beide delen kan af zonderlijk ingeschreven wor den." Half september vangen alle op leidingen van het Mercurius Educatief Centrum en van het Mercurius College aan. Belang stellenden die zich willen laten inschrijven worden verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen. De Stichting Contactraad Han delsonderwijs biedt de mogelijk heid de cursus Vooropleiding Vestigingsdiploma's Anderstali gen (WA) te volgen. De aspi rant-ondernemer van allochtone afkomst die nog niet taal- of rekenvaardig genoeg is, wordt in staat gesteld zich gedegen voor te bereiden op het reguliere mid denstands- of ondernemerson derwijs. De opleiding bestaat uit een in tensieve cursus Nederlands en de introductie van begrippen uit het handelsonderwijs. Tevens wordt aandacht besteed aan het opzet ten van een ondernemersplan, een voorwaarde tot het verkrij gen van onder andere geldmid delen om een eigen bedrijf te beginnen. Sinds 1986 hebben 580 allochto ne aspirant-ondernemers het WAcertificaat ontvangen. Een jaar lang, drie dagdelen per week, volgden zij onderwijs. De lesstof is verdeeld in twaalf thema's. Na elke drie behandel de thema's wordt een toets afge nomen. Zijn de toetsen met goed gevolg afgelegd dan ontvangt de cursist een certificaat. Het certi ficaat is voor de cursist de toe gang tot het middenstands- of ondernemersonderwijs. Door subsidie van het centraal Bureau voor de Arbeidsvoorzie ning blijven de kosten van deel name laag. Voor de gehele cur sus, inclusief lesmateriaal hoeft slechts 60 gulden te worden be taald. Heeft onroerend goed je belangstelling? Zou je in de 'wereld van huizen' je toekomst willen uitstippelen? In twee jaar tijd kan je opgeleid worden tot Vastgoed Adviseur. Elk jaar volg je 35 weken één avond onderwijs. Daarnaast moet je ook op wat uren zelfstudie rekenen. De opleiding wordt gegeven in het Mercurius College in Rotterdam. De Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs (CCHO) is vier jaar geleden in samenwerking met de Vereniging Bemiddeling Onroerend Goed (VBO) begonnen met de opleiding. De opleiding wordt steeds praktijkgerichter. Elk jaar wordt de voorgeschreven literatuur geac tualiseerd en beter toegesneden op de dagelijkse praktijk. De opleiding is ook zeer geschikt voor mensen die te maken hebben met onroerend goed. Zoals medewerkers van notariskantoren, ban ken, beleggingsmaatschappijen, kadasters en grondbedrijven. Om de opleiding te kunnen volgen is minimaal een vooropleiding op mavo- of lbo-niveau nodig. Tijdens de opleiding maak je kennis met vakken als Bouwkunde, Rechts- en Wetskennis, Economische Administratieve en Commer ciële Vaardigheden. De lessen worden verzorgd door ervaren docen ten uit het middelbare beroepsonderwijs en uit de vastgoed praktijk. In de opleiding staat 'praktijk' centraal. Het gaat immers om kennis die in de praktijk terugkomt. In het tweede jaar ben je zover dat onder leiding van een docent taxaties kunnen worden uitgevoerd. In samenwerking met de over heid en het bedrijfsleven ver zorgt AVAL Lasinstituut in Rotterdam opleidingen, cur sussen en trainingen. Al sinds 1926 werd door het georganiseerde bedrijfsleven en de lasindustrie een vereniging voor het geven van lastech- nisch onderwijs opgericht. Het was de eerste lasonderwijsor- ganisatie in Nederland. Hieruit is in 1935 AVAL ontstaan dat werd belast met de cursuslei ding. Honderdduizenden lassers en kaderleden hebben bij AVAL middels de op de praktijk ge richte scholingsactiviteiten kennis en kunde op het vakge bied opgedaan. De AVAL-instructeurs zijn mensen met een gedegen tech nische en didactische scholing. Ze zijn vooral praktisch. Zelfs de theoriedocenten hebben ja ren praktijkervaring. Het AVAL Lasinstituut is een complete las-opleidings- en scholingscentrum onder één dak. Een kijkje in de AVAL Lasschool leert dat alle facilli- teiten aanwezig zijn om de boe- kenwijheid in de praktijk om te zetten. Een kijkje in de A VAL-lasschool in Rotterdam

De Havenloods | 1993 | | pagina 15