Zorg minder voor Schieland door opvang in Frankeland DOE MEE!!!! Milieu-special verdient navolging EHBO-bijscholing leerkrachten 'Dagje uit' doorbreekt sleur tijdens ziekenhuisverblijf DE HAVENLOODS Geschiedenis Jeugtaptoe Kinderdromen in vervulling Pakketten voor Polen Inbraken SCHIEDAM —De GGD Nieuwe Waterweg noord start dit na jaar met de cursus 'Opvang en preventie van ongevallen op scholen'. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor leerkrachten van alle scholen in Maassluis, Schiedam en Vlaardingen. Het is de bedoeling van de cursus dat leerkrachten beter kunnen handelen bij ongevallen op school. Uit recent onderzoek van de GGD is onder andere gebleken dat er op de scholen in deze regio veel noodzakelijke verbeteringen zijn aan te brengen op het gebied van EHBO en handelen bij calami teiten. Bovendien werd duidelijk dat een derde van de benaderde scholen behoefte heeft aan bijscholing op dit terrein. Circa de helft van de scholen heeft de GGD gevraagd om adviezen op het gebied van opvang van ongevallen op school, het omgaan op school met kinderen met bepaalde ziekten en de veiligheid in en rond de school. Met deze cursus wil de GGD inspelen op deze behoefte. De cursus is overigens één van de onderdelen van een kinderveiligheidscam pagne, die de GGD samen met vele andere organisaties, dit schooljaar voert. Aanmelding of informatie bij cursusleider mevr. I.van der Meer via tel. 434 55 55. Inzage plannen voor binnenstad SCHIEDAM De gemeen te stelt zondag 19 september het publiek in staat kennis te nemen van de plannen voor de vernieuwing van de bin nenstad. Alle informatie hier over is op die dag te bezichti gen in enkele tenten op het parkeerterrein voor het stadskantoor. Tekeningen, foto's en ma quettes moeten een beeld ge ven van het toekomstige cen trum, met onder meer de Imeldapassage, de plannen voor het Stadserf en het Em- maplein en de nieuwe projec ten op het Hollandiaterrein. Ook het tracé van de nog aan te leggen metro is te zien. Een poster met een luchtfoto van Schiedam is op de expo sitie te koop. Kinderen tot negen jaar kunnen zondag een kleurplaat inleveren die op scholen is verspreid. De tenten zijn van 11.00 tot 17.00 uur toegankelijk. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 Gewapende overval SCHIEDAM —Een man met een witte integraalhelm op heeft zaterdag even na 17.00 *uur een gewapende overval gepleegd op een winkel aan de Noordvest. Op dat moment waren een ver koopster en de bedrijfsleider aanwezig. De verkoopster werd bedreigd met een groot model revolver. De man vroeg om geld waarop de verkoopster antwoordde dat het geld al in de kluis van de bank lag. Toen de vrouw wilde laten zien dat er echt geen geld aanwezig was, liep de overvaller de winkel uit en ging er vandoor op een brommer. Het gaat om een blanke man met dik zwart haar tot in de nek, een klein zwart snorretje en een littekentje op zijn bovenlip. Hij heeft een normaal postuur en droeg op het moment van de overval een zwart jack en blauwe spijkerbroek. 37-457 SCHIEDAM De NCVB (Ne derlandse Christen Vrouwen Bond) houdt op donderdag 16 september in gebouw 'De Ark', Hargplein 101, haar maandelijk se bijeenkomst. 'De geschiedenis van het boek' is het onderwerp dat op het pro gramma staat, met speciale aan dacht voor getijdeboeken en cal- ligrafie. De heer en mevrouw Van Driel uit Capelle aan den IJssel geven een nadere toelich ting en een kleine tentoonstelling zal dit onderwerp extra kleur geven. De aanvangstijd van de bijeen komst is 19.45 uur. Belangstel lenden zijn van harte welkom. Voor meer informatie kan men bellen 47045 16. Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters er Nathalie Lans (tel. 010 - 4.269.247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 (tijdens kantooruren) MAAK KANS OP 1000 GULDEN Dit is de tweede puzzel in de serie van vier die in sep tember verschijnt. De oplos sing van deze puzzel be staat weer uit een of meer woorden die samen met de oplossing van de eerste puzzel en de puzzels die nog volgen het begin van een zin vormen. Die zin moet u zo origineel moge lijk afmaken met maximaal ongeveer 25 woorden. SCHIEDAM Het parkeerter rein achter de Hema zal zaterdag 18 september een geheel andere 'aanblik' geven dan normaal. In plaats van de stalen rossen wordt het terrein in bezit geno men door ruim tweehonderd jonge muzikanten, die het 55- jarig bestaan van de Jeugd Rijn mondband Schiedam zullen vie ren met een grote Jeugdtaptoe. De start is om 13.45 uur. Aan de taptoe wordt meege werkt door verschillende jeugd- korpsen uit het hele land, onder meer de junioren van DVS-Kat- wijk, Adest Musica uit Sassen- heim en Excelsior Rotterdam. Ook de jubilerende Jeugd Rijn mond Band zal zich presenteren. De Jeugdtaptoe wordt voorafge gaan door een streetparade. Vanaf 13.15 uur zullen de jeugd- korpsen zich al musicerend door het centrum bewegen. De route die ze afleggen is Broersvest- Koemarkt-Hoogstraat-Grote Markt-Lange Kerkstraat-Kreu- pelstraat. Voordat de jeugd aan bod komt blaast het senioren korps zijn partij mee; als eerste start het korps met een show op het taptoeterrein. De woorden van de tweede kolom worden gevormd door de letters van het woord in de eerste kolom plus een door uzelf toe te voegen letter. Na juiste oplossing leest u in de aangegeven vertikale kolom één woord. Omschrijving: 1.rivier in ons land - menigte 2.vrucht - serie 3.sprookjesfiguur - heel bijzonder 4.zuivelprodukt - machine 5.koeiemaag - zuig- dop 6.uitvoeren - boze geest 7.opdracht - genotmiddel 8.lied - angst 9.oprecht - handelszaak In een gesprek met iemand, die zo nauw is betrokken bij het werk van ouderen, komen on vermijdelijk de plannen van mi nister D'Ancona aan de orde. Direkteur Van den Bergen heeft daar een duidelijke mening over. Uiteraard is zij fel tegen (nog meer) bezuinigingen, maar zij staat achter de filosofie van de bewindsvrouw, die de verdwij ning - over een jaar of tien - inhoudt van verzorgingshuizen. „U en ik zullen daar niet meer belanden", is haaf overtuiging. Toekomstige ouderen moeten volgens haar terecht kunnen in een soort Frankeland. Het on derscheid dat daar wordt ge maakt in drie soorten zorg (ba siszorg, meerzorg somatiek en meerzorg psycho-geriatrie) geeft globaal aan dat elk mens er de zorg kan krijgen die hij of zij nodig heeft. Frankeland heeft als enig meerzorgcentrum een voorbeeldfunctie in de regio. Vlaardingen volgt dat voorbeeld met de bouw van 'Soenda'. De mogelijkheid van zorg op maat thuis moet er voor zorgen, dat men zo lang mogelijk thuis kan blijven. Wat Frankeland be treft wordt ook daar aan ge werkt. Zestig mensen ontvangen momenteel thuis via het centrum zorg op maat om dit mogelijk te maken. Als die mogelijkheid in voldoende mate wordt gescha pen, kan men later volstaan met meerzorgcentra. Op die manier vindt Van den Bergen het af schaffen van de huidige verzor gingstehuizen geen bezwaar. „Het merendeel van de mensen wil immers zo lang mogelijk thuisblijven." SCHIEDAM Wie pakketten wil verzenden voor familie of vrienden in Polen, kan vrijdag 17 september tussen 18 en 22 uur terecht bij de familie Korpers- hoek aan de Beijerlandselaan 57 in Schiedam. De pakketten wor den in Polen aan huis bezorgd. De verzendkosten bedragen 7,50 gulden. Voor meer informatie kunt u bellen: telefoon 426 59 41. SCHIEDAM -Wederom is in gebroken in een kelderbox, dit maal een aan de Van Hogen- dorpstraat. De deur werd ge opend met een breekijzer. De buit bestond uit gereedschap, een fiets, hengel en frisdrank. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in een winkel aan het Broersveld. De dief kwam waarschijnlijk het pand binnen door een raam op de eerste verdieping dat kapot was. Verder werd in de vroege maan dagochtend ingebroken in een winkel aan de Broersvest. Een getuige zag een man een straatte gel door de ruit gooien en daar na het pand binnengaan. De dief ging er vandoor met drie heren jassen en een overhemd. De uitslag van de Estafette-puzzel van augustus wordt volgende week gepubliceerd. SCHIEDAM Commandant J. van Leeuwen is een tevreden man. Zijn voldoening betreft de bezoekersaantallen op de open dag van de Schiedamse Brand weer, die afgelopen zaterdag werd gehouden. Tevens werd deze dag door burgemeester Scheeres de uitbreiding van de brandweerkazerne officieel ge opend. Door de nieuwe personeelsacco- modatie is de verbindingslijn tussen personeelsverblijven van de dienstdoende ploeg en de eer- ste-lijns uitrukstalling korter en veiliger, waardoor men nog snel ler bij de brandbestrijdings- en reddingsvoertuigen kan zijn. De tijdwinst is dertig seconden. „Elke seconde telt", zegt de com mandant. De nieuwe accommodatie be staat uit tien éénpersoons slaap kamers. Gerekend in toerbeur ten kunnen daar dertig mensen overnachten. Bij de sanitaire ruimten - de natte afdeling in brandweertermen - staat op één deur de aanduiding 'dames'. In dit geval voor beroepsbrand- weervrouw Anita en de vijf vrij willige brandweervrouwen. In de nieuwe keuken maakt de dienst doende ploeg zelf eten klaar. Ook nieuw is een multifunctio nele kantine voor het hele perso neel. Vele honderden bezoekers maakten van de gelegenheid ge bruik om de brandweerkazerne en de nieuwbouw te bezichtigen en naar de demonstraties op de binnenplaats te kijken of zelf mee te doen. Veel kinderen mochten proberen hoe het voelt om hun droom, brandweerman te worden. Met zichtbaar plezier hanteerden ze de spuit en reden rond in brandweerauto's. Commandant Van Leeuwen was ook zeer te spreken over het feit dat veel raadsleden acte de pre sence gaven. „Een teken dat ze de veiligheid van de burgers hoog in het vaandel hebben staan." SCHIEDAM In een zie kenhuis lig je nooit voor je plezier. Al word je nog zo goed verpleegd, je kijkt uit naar het moment waarop je naar huis mag. Voor veel ouderen zit dat er niet meer in, of voorlopig niet, omdat ze niet meer voor zichzelf kun nen zorgen. Is de ziekenhuis behandeling afgelopen, en is er ook geen plaats in een ver pleeghuis, dan rest niets an ders dan te blijven waar je bent, in het ziekenhuis dus. Niet alleen de patiënten lijden daar onder, ook voor het ver plegend personeel is het een extra belasting. Het Schie land Ziekenhuis heeft al jaren met dit probleem te maken, maar sinds kort is daarin ver andering gekomen. Woon-, zorg- en dienstencentrum Frankeland neemt vier dagen per week de verzorging van deze ouderen over. Een vera deming voor alle partijen. „De wachtlijsten voor opname in een verpleeghuis zijn in de regio schrikbarend hoog", zegt de direkteur van 'Frankeland', mevrouw A.M. van den Bergen- Van der Linden. „De problemen in het Schieland Ziekenhuis du ren daardoor al vanaf 1970. Mensen die daar zijn 'uitbehan- deld', brengen er vaak nog maanden door. Het leven wordt voor deze mensen verschrikke lijk eentonig. Een ziekenhuis is Direkteur Van den Bergen van Frankeland biedt een 'wachtende' uit Schieland een welkomsthloemetje aan er nu eenmaal niet op ingesteld mensen bezig te houden. Op z'n best is er t.v." Mevrouw Van den Bergen heeft het dan over somatische patiën ten, die letterlijk niet uit de voe ten kunnen. Voor patiënten die wachten op een plaats op een psycho-geriatrische afdeling ligt de zaak nog gecompliceerder. „Ze gaan lopen dwalen of gedra gen zich agressief." Van beide categorieën gaan acht mensen vanaf 1 september vier maal per week van het Schieland Ziekenhuis naar Frankeland voor dagopvang. Tweemaal acht mensen, bij wie nu al is te mer ken, dat de verandering hun goed doet. Jolanda Raats, hoofd bewoners- zorg en coördinator van het door zorgverzekeraar DWS ge steunde project, komt juist terug van een overleg met het Schie land Ziekenhuis. „De verpleging is enthousiast. Ze merken duide lijk het verschil", bij de mensen, meldt ze." Behalve het plezier dat de men sen hebben in het deelnemen van de activiteiten in Frankeland, doet het contact met anderen ook z'n werk. Jolanda Raats: „Ze horen nu van anderen hoe je kunt opknappen na een heupo peratie of na een hersenbloe ding. Ze beseffen dan: Het kan nog wat met me worden." Filosofie Het mes snijdt aan twee kanten. Van den Bergen: „Overdag blij ven ze wakker, want ze komen nu uit hun pyjama, terwijl ze nu 's nachts beter slapen. Dat komt gewoon door de afwisseling, ze beschouwen het als een dagje uit", stelt ze tevreden vast. SCHIEDAM —Drie uur lang stond het milieu centraal tijdens een uitzending zondagmiddag van Radio Schiedam. De lokale omroep zond uit vanaf een toe passelijke locatie - het natuur- centrum De Boshoek - en gaf maar liefst elf vertegenwoordi gers van evenzovele organisaties de gelegenheid hun zegje over het milieu te doen. „Een buiten gewoon goed initiatief," roemt W. van Meggelen van de Vereni ging voor Veldbiologie (ook wel de KNNV) deze milieu-special. De gehele middag zat Van Meg gelen op de publieke tribune om de discussie te volgen. Volgens hem is het belangrijk dat er ge discussieerd wordt over het mi lieu en over de wijze waarop het beleid plaatselijk moet worden ingevuld. Ook Mari Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven, die de uitzending als toehoorder bijwoonde, onderschrijft het be lang van hiervan. „Het is heel zinvol dat groeperingen die een vinger in de pap hebben ten aan zien van het milieu, bij elkaar kwamen om te praten." Aan de discussie namen onder anderen deel S. Reinstra van de gemeentelijke afdeling groen voorziening, R. Poppe van het MilieuAlarmcentrale van de SP, milieuwethouder B. de Leede, A. Stekelenburg van de Zuidhol landse Milieufederatie en W. van der Schalie van de KNNV. De gasten verdedigden ieder een eigen stelling zoals 'Natuuront wikkeling in de stad betekent niet de natuur maar de mens ontwikkelen' (Reinstra), 'Afval bestaat niet' (Poppe) en 'Milieu begint met een M van minder. We moeten zorgen dat het de B van Beter wordt' (Stekelenburg). Het kwam tijdens de uitzending niet echt tot een pittige discussie, wel kreeg elke gast de ruimte zijn stelling toe te lichten en te verde digen. Dat de gemoederen niet zo hoog opliepen, heeft presen tator Barendregt niet echt ver baasd. „De tegenstrijdigheden tussen de aanwezigen zijn niet zo groot als die in de politiek. Iedereen is het er over eens dat milieu speciale aandacht ver dient, alleen de manier waarop verschillende groeperingen daar tegen aankijken, verschilt. Het werkt wel heel verhelderend als je iedereen eens bij elkaar zet." Jammer vindt Barendregt het daarom dat de vertegenwoordi ger vanuit de industrie (Euro poort Botlekbelangen) voor de discussie had afgezegd. Deson danks waren de aanwezigen het er na afloop over eens dat deze special navolging verdient. Presentator Ban Barendregt van Radio Schiedam (links) leidde de discussie over het milieu.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3