Stichting Rescue richt zich niet alleen op redding ouderen SCHIEDAM Leuk maarts staartje voor hoofdprijswinnaar DE HAVENLOODS Dahlia's Nieuwe start 't Zoldertje' Beurs kleding en speelgoed 'Kinderreanimatie is ondergeschoven gebied' Unicef start verkoop van najaarscollectie Café voor alle rangen Niet goed, geld terug bij Schoen Expres Superstore Cursus voorherintreders -Gezellige boel- DINSDAG 21 SEPTEMBER 1993 BLOEMSCHIKKEN - De Stichting Lentefeest start mor gen, woensdag 15 september, een cursus bloemschikken van 10.00 tot 11.30 uur. Informatie over deze cursus en andere acti viteiten van de stichting zijn te verkrijgen op het adres Tuinlaan 64 tussen 9.30 en 12.00 uur. Te lefonisch kan men op dezelfde uren terecht via nummer 426 00 27. Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). ACCOUNTMANAGEME A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082). N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (chefredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wplters en Nathalie Lans (tel. 010 - 4.269.247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.612/4.699.613 (tijdens kantooruren) Annelies de Groot nam deel aan de cursus reanimatie, vooral om dat zij dacht aan de mogelijkheid van een hartinfarct bij ouderen, waarmee ze als volwassenen wer ker bij Klubhuis Zuid te maken zou kunnen krijgen. Geen vreemde gedachte, als men be denkt dat per jaar ongeveer 42.00 mensen een- hartinfarct krijgen, waarvan ongeveer 15.000 mensen overlijden aan een plotselinge hartstilstand. Afgezien van het feit dat bepaald niet elk mens gered zou kunnen worden, is het zeer belangrijk dat men weet hoe te handelen. Van Rijswoud doceert: „De juis te manier van reanimeren is van groot belang. Bij hartstilstand nooit alleen maar beademen, en nooit alleen maar masseren zon der kunstmatige beademing. Al- YVilfried van Rijswoud en Annelies de Groot met oefenpop 'Annie' leen met toepassing van beide is er kans van slagen." Annelies de Groot merkte tij dens de cursus al gauw dat haar aanvankelijke motivatie met- be trekking tot de doelgroep moest worden bijgesteld. „Kinderrea nimatie is een ondergeschoven gebied", meent Van Rijswoud. Juist kinderen belanden vaak in situaties waarbij reanimatie no dig is. Te water raken is daar één van. En dat niet alleen als ze niet kunnen zwemmen. Docent Van Rijswoud: „Het is een misvatting te denken dat een zwemdiploma bij kinderen ver drinking uitsluit. Kinderen kun nen niet altijd met een onver wachte situatie omgaan. Ze ra ken in paniek." Wilfried van Rijswoud is niet kapot van het geven van zwemles aan heel jon ge kinderen. „Wel goed als ze vertrouwd raken met water", haast hij zich te zeggen, „maar het is niet gezegd dat een kleintje dat te water raakt zich zal kun nen redden." Waar gebeurd Het onderwerp 'te water' raken is goed voor allerlei waar ge beurde verhalen. Zo keek me vrouw Jannie Bitter op een fe bruaridag in 1983 toevallig uit het raam van de bovenverdie- SCHIEDAM Stond in juli het slechte weer centraal in het winnende rijmpje van onze esta fette-puzzel, vorige maand was het al niet anders. Toen de be ginregels werden aangereikt aan onze puzzelmaakster kon nog niemand voorzien dat het lo gisch afmaken van die tekst niet makkelijk zou zijn. We rekenden immers allemaal op mooi weer in de laatste volle zomermaand. De heer L.A. van Treuren gaf toch een leuke draai, aan het rijm. Hij won de hoofdprijs met de tekst: 'Maart roert zijn staart, maar in de maand augustus daarentegen... stapje op de fiets langs Neerlands wegen en kom je wellicht dat 'Maartse staartje' nog ergens tegen'. Het was de eerste keer dat de 60- jarige puzzelaar uit Ridderkerk meedeed aan de estafette in onze krant. Hij was dan ook bijzon der verrast. 'Als er een slagzin aan te pas komt, doe ik meestal niet mee. Vaak moet je iets aan prijzen en' dat hoeft voor mij niet. Alleen als het voor het goe de doel is, zoals de puzzelmara thon voor het Clarabos, doe ik mee. En bij jullie, want daar gaat het puur om een originele oplos sing zonder commerciële bedoe lingen.' Met de duizend gulden die Van Treuren nu gewonnen heeft, gaat hijverschillende dingen doen. Onder meer een tweede tv- toestel kopen en de kinderen een extraatje toestoppen. Andere prijswinnaars, die ieder een VVV-waardebon van f25,- krij gen toegestuurd, zijn: mevrouw M. de Haij-de Visser uit Krim pen aan den IJssel, F.G.J. Land zaat uit Vlaardingen, Huygen uit Alphen aan de Rijn, en Anita Schroder uit Rotterdam. SCHIEDAM In de hal van het Schieland Ziekenhuis aan de B.K.laan is van vrijdag 24 tot en met- zondag 26 september een tentoonstelling te zien van de Dahlia Vereniging Schiedam. De afdeling heeft begin deze maand meegedaan met een grote internationale tentoonstelling in Lisse, ter gelegenheid van het 75- jarig jubileum van de landelijke vereniging. Bij die gelegenheid sleepte de Schiedamse afdeling met haar inzending een zilveren medaille in de wacht. Met de tentoonstelling in het Schieland Ziekenhuis wil de Schiedamse Dahlia Vereniging ook hier laten waartoe zij in staat is. Bezichtiging is de gehele dag gratis mogelijk. 'Het Zoldertje' is de naam voor een groep vrijwilligers waarin het éénouder-gezin centraal staat. Hieronder verstaat men ook ouders die hun kinderen al leen in het weekend verzorgen. Na een scheiding of overlijden is het moeilijk de draad weer op te pakken. 'Het Zoldertje' probeert deze mensen weer bij het sociale leven te betrekken via ontmoe tingsavonden en allerlei activi teiten voor ouders met hun kin deren. Het nieuwe seizoen wordt be gonnen met een informatie avond op donderdag 23 septem ber, aanvang 20.00 uur. De toe gang is vijf gulden. Men kan zich aanmelden via het secretariaat, telefoon 434 43 98. SCHIEDAM Klubhuis Zuid houdt op donderdag 23 septem ber een beurs voor najaarskle- ding en speelgoed. Belangstel lenden kunnen op deze dag van 9.00 tot 10.00 uur in het club huis, Dwarsstraat 42, kleding en speelgoed aanbieden. De aan te bieden artikelen moe ten heel zijn en schoon. Men stelt zelf de prijs vast. Hiervan komt 20 procent ten goede aan te activiteiten van het clubhuis. Kopers en andere geïnteresseer den zijn van 10.30 tot 14.00 uur welkom. Voor nadere inlichtin gen kan men bellen telefoon 426 SCHIEDAM De gondelvaart stijgt nog steeds in populariteit. Maar ook in kwaliteit, vindt de voorzitter van het watersport weekend, Mari Dingenouts. Af gelopen zaterdag keken zo'n 40.000 toeschouwers naar de voorbijvarende vloot die de Brandersfeesten opluisterde. De 34 deelnemers voeren met 42 schepen door de Lange Haven. Zondag kwam nog een aantal in beeld toen de winnaars een ere- ronde maakten. Dat schouwspel werd door maar liefst 75.00 toe schouwers gadegeslagen. Op tal van plaatsen in de stad was het een gezellige boel, zoals hier bij café De Unie. Elders in de stad werd het elastiek springen beoe fend. Bij deze rage verloor in Den Bosch een instructeur van een demonstratieteam dit week end het leven. In Schiedam ble ven ongelukken achterwege, hoewel volgens politievoorlich- ter Hoogmoed deze activiteit niet aanregels is gebonden. Op het materiaal is derhalve geen controle. De benodigde vergun ning was overigens in orde. SCHIEDAM - Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Na ties, is gestart met de verkoop van de najaarscollectie. Wethou der Wiegman kocht afgelopen donderdag in de Wereldwinkel aan de Hoogstraat de eerste wenskaarten. De kaarten, ge maakt van kringlooppapier en speciaal ontworpen voor Unicef, zijn een onderdeel van de collec tie. Daarnaast zijn ook geschen ken voor kinderen en volwasse nen, zoals educatieve spellen, te koop bij de wereldwinkel. Uni cef zet zich in voor alle kinderen in de wereld die in nood verke ren. De opbrengst van de ver koop van de najaarscollectie komt ten goede aan het kinder fonds. Behalve de Wereldwinkel wil het Unicefcomité zijn ver koop- en voorlichtingsactivitei ten uitbreiden. Hiervoor zijn nieuwe vrijwilligers nodig. Voor meer informatie kan men zich wenden tot mevrouw K. Duren- kamp, telefoon 4261768. Zakelijk bekeken SCHIEDAM - De stad is een café rijker. Café Grote Markt 17, genoemd naar het eigen adres, is open voor iedereen. „We hopen op een grote vaste kern van alle rangen en standen," zegt uitbaatster Nettie Hooghuis. De klanten moeten uiteindelijk één grote familie gaan vormen, die meedoet aan alle evenementen die Hooghuis van plan is te organise ren. „Bij de opening kan iedereen zich inschrijven voor onze biljart-, klaverjas- en dartverenigingen. Ook wil ik met de klanten een paintballwedstrijd organiseren Grote Markt 17 is geen eetcafé, maar toch serveert Hooghuis vier keer per week een dagmenu voor vijftien gulden. „Op het eten hoefik niets te verdienen," zegt ze. Het eten maakt ze klaar in een grote restaurantkeuken, waar ze ook kookt voor haar catering-service. Iedereen is welkom bij de officiële opening op 1 oktober. Wie daarna besluit vaker langs te komen, kan zeker twee keer per maand live muziek verwachten. Maar tijdens de Brandersfeesten zal het nog vaker swingen in het café, dat zeven dagen per week open is. culaire gebeurtenis: „Het met een touw vanaf de kant werken is natuurlijk het mooiste, als je dat bij de hand hebt. Spring er nooit bovenop, je weet niet waar je terecht komt. Denk altijd aan je eigen veiligheid." Reanimatie was in het geval van het jongetje niet ter plekke no dig; het kind verbleef nog wel enige tijd in een ziekenhuis van wege de onderkoeling. Van Rijs woud: „Onderkoeling heeft posi tieve kanten. Je kunt beter onder het ijs liggen dan op de bodem van zwembad Zuid." Het gesprek blijft een tijdje han gen bij 'water'. („Niet te snel afkoelen bij onderkoeling, niet weglopen bij een kind dat in bad zit") maar er zijn nog talloze oorzaken waardoor reanimatie nodig kan zijn, die in de cursus aan bod komen. „Ook de nega tieve kanten, dus wat je niet moet doen", zegt Van Rijswoud. Zijn omschrijving van het nut van deelneming aan een cursus reanimatie: „Hoe meer mensen eerste hulp kunnen verlenen in acuut levensbedreigende om standigheden, hoe groter de kans is dat mensen zoals u en ik levend het ziekenhuis kunnen bereiken." In Klubhuis Zuid start op woensdag 29 september een ba siscursus reanimatie van drie avonden. De eerste avond is theorie-avond, de tweede, op 6 oktober, wordt praktijk geoe fend, onder meer met een pop, die de naam Annie draagt. De derde avond, 13 oktober, is apart voor kinderreanimatie. De kosten zijn 37,50. Aansluitend is een cursus Le vensreddend Handelen mogelijk op twee woensdagavonden. Voor inlichtingen kan men bel-' len naar Klubhuis Zuid, Dwars straat 42, telefoon 4267297. Zakelijk bekeken SCHIEDAM Winkelcentrum Spaland heeft er een nieuwe aan winst bij. Op de onlangs vrijge komen plaats tegenover Albert Heijn heeft afgelopen donderdag Schoen-Expres Super Store de deuren geopend. Een groot as sortiment schoenen, zo'n twin tigduizend paar, veel sport- en vrijetijdskleding ligt overzichte lijk uitgestald op tafels. Dit bete kent optimale keuzevrijheid voor de consument; men ziet on middellijk of de gewenste maat of kleur voorradig is. Het devies van Schoen-Epres Super Store is: Niet goed, geld terug. Met andere woorden, mocht het een keer gebeuren, dat u de door u gekochte artikelen om de een of andere reden wilt ruilen, dan doet Schoen-Epres niet moeilijk. U krijgt uw geld terug, ook als het om aanbiedin gen gaat. SCHIEDAM Vrouwen die buitenshuis willen gaan werken nadat zij zich een poosje bin nenshuis hebben ingezet, weten daarna soms niet meer wat hun mogelijkheden zijn. De Vrouw en Werkwinkel Rijnmond heeft voor hen de cursus Banen- en Beroepenoriëntatie ontwikkeld, waarin zij hierover meer aan de weet kunnen komen. De bijeenkomsten zijn op maan dag- en woensdagmorgen bij SVO, Broersveld 142. De eerste cursusochtend is op maandag 27 september, de laatste op woens dag 8 december, met uitzonde ring van de herfstvakantie. De kosten bedragen 45 gulden. Kin deropvang is mogelijk. Voor informatie en aanmelding kan men terecht bij de vestiging Vrouw en Werkwinkel in Spijke- nisse, telefoon 01880-14252. Bingo SCHIEDAM— In Buurtcentrum trefpunt Oost aan de Celciusstraat 2 in Schiedam wordt iedere woensdagavond bingo gespeeld. De avond begint om 19.30 uur en is ongeveer 23.00 uur afgelopen. Een boekje voor 9 ronden is vanaf 12 gulden te verkrijgen. Dit geld komt volledig ten goede aan het het kinderwerk en het zomerkamp. SCHIEDAM -„Reanimatie is zinloos", las kinderverpleeg- kundige Wilfried van Rijs woud onlangs in de kop boven een krante-artikel. Overtuigd ?sli?ï»et tegendeel, wierp hij zich op de stelling van de pro movendus, over wie het arti kel ging, en ontdekte, dat er nog iets achter hoorde: Reani matie is zinloos als het niet goed gebeurt. Daar kon hij zich in vinden. Eén informa tie-avond over dit onderwerp vindt hij in elk geval ontoerei kend. Vandaar dat hij zelf, via de stichting Rescue, waar van hij voorzitter is, een cur sus geeft van drie avonden, waarvan één speciaal is ge wijd aan de reanimatie van kinderen. ping van haar woning, van waar uit ze het gezicht had op de Poldervaart, Tussen de ijsschot- sen zag ze iets blauws liggen. Bij nadere beschouwing bleek het een kind te zijn. Een dik skipakje hield het drijvende. Mevrouw Bitter waarschude haar man, die een touw uit de schuur haalde en om zijn middel bond. Gedeelte lijk lopend op het ijs, gedeeltelijk zwemmend, baande hij zich een weg naar het kind. Terug aan de kant, gaf hij het over aan zijn vrouw, die er het bijna driejarig zoontje van de buren in herken de. Het was licht onderkoeld, maar het leefde onmiskenbaar. Van Rijswoud over deze specta- Wethouder Wiegman kocht donderdag de eerste kaarten

De Havenloods | 1993 | | pagina 3