Digitale elektronica niet meer te stuiten J -tf n Al Pacino in bekroonde glansrol Audio/Video I- CeeDee Visie Internationale Funkausstellung 1993 WIJZER Groen licht voor Videodisc Recorder van Samsung IRS 93-230 ■■■■■■■■■■■■■■■■■Ij door Rolff Stettiner Van 27 augustus tot 5 september vond in Ber lijn de Internationale Funkausstellung (IFA) plaats. Ondanks de recessie, ook in de elektroni ca industrie, toonden ruim 600 fabrikanten uit dertig landen, verdeeld over 27 zalen met een vloeroppervlak van ruim 100.000 m2, een ontel baar aantal nieuwe produkten alsook de belang rijkste trends op het gebied van beeld en geluid voor de nabije toekomst. Wij namen een kijkje en zetten de belangrijkste trends voor u op een rijtje. Hoewel de Europese Commissie inmiddels een niet onaanzienlijke subsi die beschikbaar heeft ge steld voor de vervaardi ging van HD-TV program ma's, moet de consument het voorlopig doen met 'gewone' breedbeeldtele visie. Breedbeeldtelevisie kenmerkt zich door het 16:9 beeldformaat, een blikveld dat volgens ken ners optimaal aansluit op wat we dagelijks via onze ogen waarnemen en bo vendien overeenkomt met de beeldverhoudingen zo als we die van de bioscoop kennen. Ondanks de aandacht voor breedbeeldtelevisie toonden veel fabrikanten toch nog grote aantallen nieuwe mo dellen in het traditionele 4:3 formaat. Veel aandacht daar bij voor de kwaliteit van beeld en geluid. Kennelijk willen de fabrikanten de con sument bij de vervangings- aanschaf er toch duidelijk van overtuigen een beter produkt te kopen, zelfs wan neer het niet om een, overi gens relatief kostbare, breed beeldtelevisie gaat. aanbod kunnen profiteren valt toch nog heel veel van de satel liet te plukken, zeker nu de Astra Cl succesvol is gelanceerd. Steeds meer televisies worden daarom geleverd met een inge bouwde satellietontvanger. Ook op het gebied van radio's staat in Berlijn de satellietont vangst centraal. Veel luisteraars prefereren het directe geluid van de satelliet boven dat van het kabelnet. Naast een hoge ont vangstkwaliteit bieden de mees te satelliet-radio's een ongekend bedieningsgemak. MINIDISC Vorig jaar op de Firato en nu voor het eerst in Berlijn: Mini- Disc en DCC. Hoewel beidé sys temen een aanzienlijk betere ge luidskwaliteit bieden dan de oude analoge compactcassette is de strijd om de gunst van de consument tussen beide syste men nog lang niet uitgevochten. Dat veel fabrikanten kennelijk ook niet weten of één van beide systemen zich ooit als dé stan daard zal weten te onderschei den, blijkt wel uit het feit dat een aantal fabrikanten nu beide sys temen in het programma op neemt. Daardoor nemen het aan bod en de keuzemogelijkheden voor de consument natuurlijk wel toe. Bovendien zijn beide systemen nu zowel in portable- als stationaire uitvoeringen te koop. Tenslotte speelt ook DAT nog een rol, waarbij het gebruik van dit systeem zich steeds meer verschuift richting de (semi-)pro- fessionele gebruiker. Voor de echte audio-fanaat was (en is) het gospe. Voor de automobilist een noodzaak: het manipuleren van het geluid met speciale apparatuur opdat het "geluid wordt aangepast aan smaak of akoestiek van de luis terruimte. Beperkte deze mani pulatie zich tot voor kort tot het gebruik van een equaliser (uitge breide toonregeling), de DSP - Digital Sound Processor- brengt nu ook de ruimtelijke beïnvloe- E j Als het aan Samsung ligt, heeft de Videocassette zijn langste tijd gehad en zal deze binnen een paar jaar worden vervangen door een Magneto-optische schijf. Onlangs presenteerde Samsung in Korea een prototype van haar digita le Video-Disc-Recorder. Drie jaren van research door een team van 60 tech nici en een investering van ruim 45 miljoen gul den waren nodig om het apparaat te ontwikkelen. De D-VDR, die de Video Cassette Recorder op ter mijn moet vervangen, di gitaliseert bewegende beelden bij opname en legt ze vast op een magne to-optische schijf, die na derhand door het zelfde apparaat weer afgelezen kan worden. Het basisprincipe komt overeen met dat van een CD- speler. Het grote verschil is dat Samsung in de D-VDR niet ge bruik maakt van de van de CD-speler bekende infra-rood laser maar van een groene la ser. De lichtbundel van de groene laser heeft een veel kleinere doorsnede dan die van de infra-rood laser. Hier door kan aanzienlijk meer in formatie op de schijf worden vastgelegd. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van datare ductie technieken. Daarmee wordt de basis gelegd voor een Videorecorder waarbij een uur video van S-VHS-kwaliteit en geluid van CD-kwaliteit wordt ondergebracht op een kant van een Magneto-optische Disc van 13 cm. Tijdens de demonstraties werd door Samsung gebruik gemaakt van schijfjes in kunststof behuizing die twee zijdig kunnen worden beschre ven. De totale speelduur komt daarmee op twee uur. Ruim voldoende voor de gemiddelde speelfilm. Samsung verwacht de D- VDR in 1995 op de markt te kunnen brengen. Ondertussen neemt Samsung deel aan stan daardisatiebesprekingen, op dat er ten tijde van de intro ductie sprake zal zijn van een standaard voor haar D-VDR. Het ontwikkelen van een in novatief produkt volgens een eigen standaard past binnen de strategie van Samsung die erop is gericht in de toekomst de grootste elektronicafabri kant ter wereld te worden. (RS) Een greep uit de vele noviteiten van de IFA: Boven: THX-surround luidsprekers van B&W brengen het bioscoopge luid bij u thuis. Rechtsonder: Een MD recorder van Samsung Linksonder: Multime dia met CD-i ding van het klankbeeld in de huiskamer. U wilt thuis de akoestiek van een voetbalsta dion of concertzaal: de DSP re gelt het voor u met één druk op een knop. De DSP's vindt u te rug in speciale apparaten, maar ook ingebouwd in versterkers. Helemaal nieuw is deze techniek natuurlijk niet. In opnamestu dio's zijn de DSP's al jaren ge meengoed. Op verreweg de meeste CD's wordt de 'ruimte' die u waarneemt slechts gesug gereerd door de uiterst geraffi neerde inzet van hoogwaardige digitale effectapparatuur. MULTIMEDIA Audio en video zyn al lang geen gescheiden werelden meer. Een goed voorbeeld hiervan is het thuis-theater: de combinatie van breedbeeldtelevisie en ge luidsweergave met dolby-sur- round. Daarmee brengt u het ge luid van de bioscoop in de huis kamer. Alles wat u er voor nodig heeft, is een speciale versterker die is voorzien van een Dolby- ProLogic-Decoder en een flinke verzameling luidsprekers. De Dolby-ProLogic-Decoder 'splitst' het stereogeluid in een aantal kanalen die elk een deel van het geluid naar afzonderlijke weergevers leiden. Waardoor een (meer dan) levensecht ge luidsbeeld onstaat. Wanneer we nog een stap ver der gaan in de integratie van beeld en geluid komen we op het terrein van de Multimedia. Het gaat dan om integratie met be hulp van de computer. En daar aan werd op de IFA veel aan dacht besteed. Tal van compu tersystemen zijn inmiddels in staat (bewegend) beeld en geluid te genereren of te reproduceren. Hart van deze multimedia confi guraties is een CD-rom loop werk. Daarmee kunnen zowel audio CD's als Photo-CD's, maar ook speciale data-CD's worden afgetast waarmee (bewegend) beeld en geluid op het scherm kan worden getoverd. Niet al leen om naar te kyken, maar ook om er iets mee te doen: interac tief dus. Van het spelen van een spelletje tot het volgen van een cursus, of het bladeren in een naslagwerk. Wie niet over een computer beschikt kan de multi- mediawereld binnenstappen door de aanschaf van een CD-i speler: een CD-speler die CD-i schijfjes afleest en daarmee de gewenste informatie op het beeldscherm tovert. Een spin-off van deze ontwikkeling is de Pho to CD-speler. Hoewel niet al het beurs nieuws de Nederlandse winkel zal halen, zult u het meeste toch binnenkort in de schappen van uw elektronica-warenhuis kun nen bewonderen. Huurvideo van de maand: Scent Of A Woman Huurvideo: Scent of a woman; scenario: Bo Goldman; produktie en regie: Martin Brest; hoofdrollen: Al Pacino, Chris O'Donnell: speel duur: 155 min; distribu tie: CIC Video. Charlie Simms (Chris O'Donnell) studeert met een beurs aan een uitstekend beter staande kostschool, die voornamelijk toeganke lijk is voor knapen uit goed gesitueerde kringen. Om zijn kerstvakantie naar huis te verdienen neemt hij een baantje aan voor het vrije lange weekend van Thanksgiving Day. Voor driehonderd dollar moet hij de zorg op zich nemen voor de blinde luitenant kolonel Frank Slade b.d. (Al Pacino). In princi pe een niet al te moeilijke taak, ware het niet dat Slade het ver domt om zich in de hoek van de hulpeloze invalide te laten druk ken. En er bovendien een le vensstijl en een manier van uit drukken op na houdt, die niet geheel passen in het gangbare patroon van omgangsvormen. De kolonel heeft stiekem een plan ontwikkeld, om gedurende dat specifieke weekend voor de laatste week in zyn leven de bloemetjes eens helemaal bui ten te gaan zetten. Daartoe heeft hy een peperdure suite in het New Yorkse Plazahotel als uit valsbasis gekozen. En of Charlie wil of niet, er zit niet veel anders op dan de ogenschijnlijk niet van zijn stuk te brengen ijzervreter te volgen. Charlie, een naieve een beetje wereldvreemde jongen van een jaar of 18 zit zelf ook met een behoorlijk ingrijpend probleem. Hij is buiten zyn schuld betrok ken geraakt bij een door een stel klasgenoten uitgehaald rotgein- tje, waarvan de kostschooldirec- Al Pacino als Frank Slade in Scent of a Woman. teur het slachtoffer was. Aan hem de keuze, of de hele zaak verlinken, of van school worden getrapt, met de onvermijdelijke consequentie het verlies van zijn beurs en de noodzakelijke aan beveling plus de daarbij weer ho rende studiefinanciering voor de universiteit. Een gewetens vraagstuk, bovendien een in vloed op zijn uiteindelijke toe komstverwachtingen, dat de jon gen eigenlijk veel meer bezig houdt, dan de nogal opvallende strapatsen van de aan zijn zor gen toevertrouwde man. Scent of a Woman is gebaseerd op Dino Risi's Profumo di donna (zelfs de titel Scent of a woman is een letterlijke vertaling). Een Italiaanse film uit 1974 waarin de fenomenale Vittorio Gassman als de zich onder andere met vuil bekkerij staande proberende te houden eigenzinnige militair, die weigert zich door zijn handicap in de zielige hoek te laten druk ken. Of het nu komt, omdat er tus sen het maken van 'Proftimo di donna' en 'Scent of a woman' een kleine 20 jaar is verstreken, kan ik niet met zekerheid zeggen, maar feit is wel dat de laatste een uitstekende film is, die terecht een aantal Golden Globes en een Oscar in de wacht wist te slepen. Marga van Wissenkerke Door DICK DONDERSZ Ceremony - Hang out your poetry. Als je vader Sonny Bono heet zal dat helaas vele jongeren niets zeggen maar als je stem veel overeenkomsten vertoont met die van je moe der, dan heb je de eerste winst punten vast op zak. Vandaar dat ze al op een prettige ma nier geïntroduceerd worden, de groep van de dochter van Cher. Maar teren op moeders roem is niet nodig bij dit col lectief. Met een debuutalbum wat barst van de prettige songs die af en toe knipogen naar de jaren waarin Pa en Ma Bono als Sonny en Cher successen vierden. De plaat laat zich niet omschrijven als flower power maar middle of the road is weer te algemeen. In de track "Day by day" en sterker nog in "Ready for love refrain" klin ken de oude tijden door. Met name de laatstgenoemde track lflkt zo weggeplukt van één der vroege ELO albums. Dit vergelijk moet echter eerder als een pre dan als een verwijt gezien worden. Een leuke for matie met een prettig geluid waar ik in de toekomst graag meer van wil horen. De Kermisklanten hebben een dubbele verzamelaar uitge bracht met alle successen en die doen 't lekker in deze disco. In het totaal staan er 32 tracks op deze CD waarbij het op valt dat het heel veel duits materiaal is. Niet onbegrijpe lijk als je weet dat dit duo met name by onze oosterburen erg geliefd is. Mariah Carey - Music box. Met haar debuut album heeft deze dame mij prettig verrast. Haar tweede en vooral de MTV unplugged CD versterk ten mijn vertrouwen in deze jeugdige schoonheid. Vandaar dat ik benieuwd was of ze mij wederom kon boeien. Daar kan ik kort over zijn. Dat kan ze inderdaad. Deze vierde Ma riah Carey CD is wederom een prachtig album waar ik verder niets over wil zeggen. Gewoon luisteren! Meat Loaf - Bat out of heil II. Na te lang te hebben ge teerd op 't succes van "Paradi se by the Dashboard Light" leek het erop dat de grote dik ke man was leeggebloed. Hij had niets meer te bieden wat ook maar enigszins de moeite waard was en stilaan ver dween hij uit de spotlights. Dit album plaats hem weer mid den in de belangstelling. Elf overtuigende tracks waarvan met name "It just won't Quit" heel toepasselijke is. The Fatzo is weer terug en we zullen het weten ook. De speakers mo gen weer schetteren. Sheena Easton - No Strings. Wat kan men zich toch vergissen. Dacht ik altijd dat Sheena maar een gemid deld zangeres was. Na het ho ren van het album "No Strings" ben ik er van over tuigd haar onderschat te heb ben. In navolging van bijvoor beeld Nathalie Cole en dichter bij huis Laura Fygi zingt pop zangeres Easton de sterren van de hemel in een repertoire dat voornamelijk bestaat uit jazzklassiekkers. Songs als "Body and Soul" en met name Jacques Brel's, tweetalig ge zongen, "Ne me quitte pas/If you go away" overtuigen door haar vocale beheersing. Kort om: een uitmuntende CD. De Kermisklanten - De al lermooiste van... Dat was effe schrikken. Kom ik na jaren weer eens in een gerespecteer de disco hoor ik plotsklaps de 10 CC - The very best of...A- live. Met een speelduur van ruim een uur en een kwartier spelen de heren Gouldman en Stewart nog een keer al hun successen. Vorig jaar ver scheen er een verzamelaar met oud materiaal van lOcc en dat album had goede verkoop resultaten. Dat moet haast wel de reden geweest zijn om het toch nog eens te proberen. Je kunt je marktwaarde dan ook het best testen door naar het verre oosten te reizen en daar een paar live concerten te ver zorgen. Als die aanslaan moet je zorgen dat je dat direct op tape zet en uitbrengt kort voor de bom van de najaarsreleases losbarst. Met enig geluk scoort dat nog tot het niveau van edelmetaal. Opvallend is dat het materiaal niet gedateerd klinkt en m.i. het nog steeds kan redden. Spotlight: Magna Carta - State of the Art' Eerder dit jaar zag en hoor de ik de groep Magna Carta in een klein theater in Brielle. Het was een sprankelend acoustisch optreden dat goed past in de 'unplugged' trend van de laatste jaren. Chris en Linda Simpson, de kern van de groep: 'Magna Carta was altijd al een akoustische band en dat bevalt ons nog steeds. Als je songs brengt die uit het hart komen dan mag, nee dan moet je die muzikaal begeleiden met een eerlijk geluid. Akoustische muziek is daar dan ook de meest verantwoorde onder steuning voor". De songs van Magna Carta zijn door de jaren heen afgeronde miniatuurtjes gebleven. Sommigen songs werden zelfs evergreens. De Airport Song mag je wel haast de herkenningstune van Mag na Carta noemen. Ook het epos Lord of the Ages springt er altijd weer tussenuit. De re- alease van het album Heart lands vorig jaar, was aanlei ding voor de 'State of the art' tournee, en deze bracht Chris en Linda tezamen met Will Jackson, Jonathan Barrett en Paul Burgess o.a. in het Neder landse clubcircuit. Het enthou- STAT! Oef "THÉ ART, siasme van het Nederlandse publiek en de niet aflatende steun van promotor Frank van der Meijden resulteerde in het verschijnen van de live CD State of the Art, die werd op genomen in Utrecht en Deven ter. De CD geeft nog eens te meer aan dat het akoustische geluid van de Simpson clan nog altyd staat als een huis. In het komend theaterseizoen zal Magna Carta wederom vele kleine theaters aandoen. Na tuurlijk zal daarbij weer veel bekend materiaal ten gehore worden gebracht, maar ook veel nieuw werk. Want Chris Simpson blijft een produktief componist.

De Havenloods | 1993 | | pagina 7