Prachtig drukwerk uit eigen computer Consumenten Goed overzicht voorkomt teleurstelling MIDI maakt studio van uw computer Verschillende lettertypen geven tekst een eigen karakter met leerzaam karakter Informeer vóór aanschaf naar voorwaarden en prijs Spreadsheet kan meer W IJ Z E Ft Het moderne tekstverwerken heeft het uiter lijk van een stuk tekst aanzienlijk veranderd. Het gebruik van een schrijfmachine levert in de meeste gevallen één lettertype op, waarbij ook de grootte van het letter (het 'corps') vaststaat. Inmiddels is de schrijfmachine op veel plaatsen vervangen door een computer met een tekstver werkingprogramma, waardoor niet alleen snel ler en overzichtelijker gewerkt kan worden, maar het ook mogelijk is om de correspondentie er veel mooier uit te laten zien. Door op gepaste wijze een stuk tekst in een ander lettertype te zetten, kunt u zelfs de aandacht de lezer beïnvloeden en sturen. Een kernachtige brief, een overtuigende scriptie of een gevoelig stuk proza wint aan karakter door een fraaie letter, een aan sprekende bekoppeling en overzichtelijke voettek sten. Het is een groot misver stand dat er voor het afdruk ken van schitterende teksten uitsluitend een laserprinter gebruikt dient te worden. Ook een eenvoudige matrix- of inkjet-printer kan prachtig drukwerk afleveren. Een la- serpinter is veel sneller, maar kwaliteitsverschil is er nau welijks. Er zyn echter wel enige hulpmiddelen nodig om tot een mooi eindresul taat te kunnen komen. Veel computergebruikers kie zen voor een matrixprinter, om dat deze redelijk goed werk le vert voor vrij weinig geld. Bij dit lawaaiige systeem wordt de inkt door kleine, onder elkaar ge plaatste, naaldjes op het papier geprikt. Zo ontstaan letters die zijn opgebouwd uit een groot aantal puntjes. INKJETPRINTER Als u hogere eisen stelt aan de printkwaliteit kunt u de aan schaf van een inkjetprinter over wegen. De inkjetprinter is een perfecte bureauprinter: hij is snel, geruisloos en geeft een goe de letterkwaliteit. Steeds meer inkjetprinters vinden dan ook hun weg naar huis- en werkka mers. Ook deze printer bouwt de letters op uit puntjes, maar spuit hierbij inkt op het papier. Het aantal spuitkanaaltjes is daarbij bepalend voor de kwaliteit van de print. Bij een inkjetprinter is echter het gebruik van kettingpapier niet mogelijk. De matrixprinter biedt deze mogelijkheid wel. In principe is de laserprinter het snelste type printer, die bo vendien heel stil is en de beste afdrukkwaliteit levert. Deze printer is echter te duur om inte ressant te zijn voor privé-ge- bruik. Een printer kan op twee ma nieren worden aangestuurd. Er kan gebruik worden gemaakt van de standaard lettertypen in de printer, maar u kunt ook kie zen voor software-matige fonts. Bij deze grafische methode re kent de computer het ontwerp om in een groot aantal puntjes. MINDER MOOI Als u kiest voor de standaard lettertypen van uw computer is het DOS-programma zeer ge schikt. In combinatie met een inkjet-printer wordt het ene tekstverwerkingsprogramma onder DOS minder mooi afge drukt dan een ander program ma. Ook de mogelijkheden blij ken beperkt. WordPerfect onder DOS geeft ook niet alle opties, zoals extra grote letters, daad werkelijk op het papier weer. Bij matrix printers zijn functies als 'grote letters' daarentegen vaak wel mogelijk, maar het resultaat is nogal rafelig. WordPerfect on der DOS maakt gebruik van de standaard aanwezige lettertypen in uw printer. Werkt u onder Windows of met een tekstverwerker die grafisch afdrukt, dan zijn de printresulta ten van grote, dikke, cursieve of 'vreemde' letter over het alge meen een stuk beter. MOGELIJKHEDEN De onervaren computerge bruiker doet er verstandig aan om eens'te kijken welke fonts er Een schrijfmachine levert in de meeste gevallen slechts één lettertype. De computer biedt echter een scala van mogelijkheden. standaard bij WordPerfect wor den geleverd. Vaak blijkt de ker- verse bezitter van een computer en printer niet op de hoogte te zijn van de talloze mogelijkhe den van beide apparaten. Door in WordPerfect op -Ctr F8- 4 te drukken, krijgt u een overzicht van de beschikbare let tertypen. Met deze fonts kunt u naar hartelust experimenteren. Door verschillende fonts te com bineren kimt u tot verrassende resultaten komen. De inhoud van een brief is natuurlijk van groot belang, maar ook vorm en uiterlijk bepalen vaak of uw boodschap (helemaal) wordt ge lezen. OVERDAAD Het gebruik van extra letterty pen brengt echter wel het risico van overdaad met zich mee. Als u alle mogelijkheden van uw pc, printer en tekstprogramma ge bruikt in één brief, schiet u aan uw doel voorbij. Terughoudend heid is dus geboden. Een lettertype is vaak ontwor pen voor een bepaald doel. Som mige fonts zijn nu eenmaal niet geschikt voor 'lopende tekst' en een affiche-letter in een zaken briefkan heel misplaatst overko- EXTRA FONTS Het instellen van fonts onder WordPerfect is een peuleschille tje. Bij de Window-versie van het programma hoeft u in feite al leen maar onder menukeuze 'Letter' op 'Lettertypen' te klik ken en stelt u het gewenste let tertype en grootte in. Bfj de DOS-versie gaat de in stelling iets lastiger. Daar wordt het lettertype geselecteerd met - Ctrl F8-. Onder in het beeld ver schijnen vervolgens de opties 1: Grootte, 2: Weergave, 3: Nor maal, 4: Basislettertype en 5: Printkleur. Door het kiezen uit deze mogelijkheden past u in uw tekst vanaf dat moment de ver anderingen aan. De basisletter- type (optie 4) toont, afhankelijk van de mogelijkheden van uw printer, een lijst met de mogelij ke fonts die uw printer aankan. Er bestaan talloze hulpprogram ma's waarbij u meer of minder extra fonts tot uw beschikking krijgt die uw tekst in de elk ge wenste grootte op papier weer geven. Deze programma's zijn leverbaar onder verschillende namen en hebben ieder een ge richte ftinctie en eigen prijs. Nederland kent inmiddels di verse 'Font Shops' waar op dit moment al keuze is uit meer dan 6000 verschillende fonts. Als de komende jaren het gebruik van kleur op printers een nog grotere vlucht gaat nemen, zul len er zonder twijfel nog duizen den volgen. Voor de aanschaf van zo'n pro gramma is het dan ook aan bevelen dat u zelf eerst op e rijtje zet wat u nu precies met het hulpprogramma wilt berei ken en welke toepassingen op uw computer en printer moge lijk zjjn. Het spelen van computerspelletjes wordt vaak be schouwd als een nutteloze bezigheid. Aan een belang rijk deel van het aanbod aan computerspellen valt door de speler inderdaad weinig eer te behalen, maar er is ook voldoende spelprogramma-apparatuur waar de speler veel van opsteekt en die een beroep doen op zijn of haar probleemoplossende vermogens. een duidelijk spanningsele ment aanwezig is. Minder spannend, maar ze ker educatief is het program ma Topografie, waarbij een keuze gemaakt kan worden uit de topografie van Nederland, Europa of de wereld. Deze pro gramma's zijn in verschillende versies verkrijgbaar, maar de basis blijft hetzelfde: de com puter geeft een plaatsnaam en de speler moet zo snel moge lijk de lokatie van deze stad op een kaart aangegeven. Indien een plaatsnaam niet wordt ge vonden kan de hulp van de computer worden ingeroepen. Niet de snelheid van handelen, maar kennis wordt dus be loond. Wie geïnteresseerd is in me chanica kan ook in het spellet jescircuit het hart ophalen. Di verse spelprogramma's rich ten zich op het bedenken van de meest waanzinnige appara ten waarmee de hoofdpersoon van het spel gered kan worden van de ondergang. De pc wordt steeds meer hét medium voor vele uren span ning, competitie, humor en creativiteit, waarbij ook het educatieve karakter een steeds grotere rol gaat spelen. De beelden en animaties in de zap- en schietspelletjes ver velen snel en ook de taalbar rière -de spellen zijn vaak En gelstalig- plaatst deze catego rie buiten het bereik van veel spelers. Er zijn echter spelprogram ma's waarin de taal onderge schikt is, vaardigheid met is of joystick hoog aangesla gen wordt, iedere speler het idee in enkele minuten kan be vatten en die een beroep doen op het vermogen van de speler om problemen op te lossen. Tevens zijn er diverse spel letjes in de handel die gericht zijn op de Nederlandse markt. Het programma Sneltypen is bijvoorbeeld een opvallende combinatie van spel en educa tie. Hierbij wordt het blindty- pen gestimuleerd terwijl er Als u besluit tot aan koop van een (andere) computer is het maken van een keuze van het type computer slechts het begin. Zodra u deze knoop heeft doorgehakt is het verstandig om prijs en voorwaarden bij ver schillende leveranciers goed te checken. U voor komt hiermee teleurstel ling achteraf. inclusief of exclusief btw is!- is het belangrijk om na te gaan welke extra's standaard worden bijgeleverd. Naast het stan daardpakket zyn er misschien nog andere produkten die u no dig heeft om te starten. De kos ten van deze produkten en het standaardpakket geven uitein delijk een goed overzicht van wat een compleet werkend sys teem gaat kosten. Dit aankoopbedrag is natuur lijk heel belangrijk om te weten, maar ook de service van de be treffende leverancier verdient een nader onderzoek. Diverse le veranciers beschikken over een telefonische helpdesk, waar u met vragen en problemen te recht kunt. Het is in zo'n geval zinvol om na te vragen wanneer de helpdesk bereikbaar is en of het telefoonnummer (en dus de service) gratis is. Op alle nieuwe computers zult u garantie krijgen, maar het ga rantietermijn kan wel verschil len. Soms is ook een verlenging van het garantietermijn moge lijk, maar hier is een prijskaartje aan verbonden. Verder kan het vooraf op te hoogte zijn van ruil- voorwaarden en reparatietyd onaangename verrassingen voorkomen. Met de aanschaf van de beno digde apparatuur (hardware) is uw aankoop echter nog niet kompleet. Ook de diverse pro gramma's (software) verschillen in prijs. Ook hierbij is het aan te raden om vooraf te informeren of niet goed werkende software te ruggebracht kan worden met te ruggave van de aankoopprijs. Met deze onderwerpen op een rijtje is duidelijk dat niet alleen de keuze van het type computer, maar zeker ook een goede keuze van leverancier van doorslagge vend belang kan zijn voor een lang en zorgeloos plezier van uw computer. Grafieken in diverse vormen: Het omgaan met getallen en het leggen van rekenkundige relaties is de pc op het lijf geschre ven. De spreadsheet -of rekenblad- is uitermate geschikt voor rekenen en het maken van grafie ken en presentaties. De functie 'rekenen' omvat naast het vanzelfsprekende optellen, aftrekken, vermenig vuldigen en delen ook trigo- niometrie, statistiek, kansbe rekening, financiële bereke ningen en datum- en tydbere- keningen. Sommige program ma bieden tevens de mogelijkheid om optimalisatie van processen te bepalen en breakeven-punten te bereke- Een spreadsheet toont op het beeldscherm een matrix van horizontale regels en ver ticale kolommen, die u zelf kunt voorzien van omschrij vingen en verwijzingen. Elk punt waar een regel of een ko lom elkaar kruisen wordt een cel genoemd en kan een waar de, een stuk tekst of een for mule bevatten. Bij een formule staat zo'n cel in een bepaalde verbinding met of in verhou ding tot andere cellen, kolom men of regels. Zo'n formule kan bijvoorbeeld luiden: som meer alle bovenstaande getal len. Of sommeer alle links- staande getallen en bepaal het gemiddelde. Een perfecte op lossing voor bijvoorbeeld grote tabellen met kruistellingen. JAARVERSLAG Een dergelijk geautomati seerd systeem verschaft al snel inzicht in bepaalde economi sche en rekenkundige proces sen. Maar ook voor eenvoudi gere toepassingen, zoals een catalogus, een jaarverslag of een materialenlijst is een spre adsheet heel geschikt. Grafieken maken op de spreadsheet is in vele vormen mogelijk: lijn, staaf, cirkel, vlakken en combinaties hier van. Ook voor het verfraaien van tekenfuncties en het toe voegen van legenda is de spre adsheet een handig hulpmid del. Voor het maken van presen taties kunnen gegevens uit re- kenvellen gecombineerd wor den met grafieken. Afdrukken is mogelijk op matrix- of laser printer. Spreadsheet-programma's zyn in verschillende versies te koop, zodat u uw keuze kunt afstemmen op uw doelstelling, computer en budget. Ook voor eenvoudige re toepassin gen, zoals bijvoorbeeld het maken van een ca talogus, een jaarverslag of een mate rialenlijst is een spreads heet een zeer geschikt hulpmiddel. Muziek componeren op pc Musical instruments digital interface, in de volksmond beter bekend als MIDI, is het sleutel woord voor iedereen die de computer voor muzi kale doeleinden gebruikt. Er is de laatste jaren dan ook een grote hoeveelheid MIDI-toepassingen op de markt verschenen. Deze muziekprogramma's zyn uitermate geschikt voor het componeren en arrange ren. Sommige programma's bieden zelfs de mogelijkheid om het gecomponeerde mu ziekstuk op bladmuziek uit te printen. Muzikanten die een beetje op weg geholpen willen worden kunnen terugvallen op de -vaak bijgeleverde- de mo's, waarbij verschillende muziekstijlen de revue passe ren. Instrumenten met MIDI- aansluiting kunnen op de com puter worden aangesloten, waardoor het muziek-pro- gramma de functie van een meersporen-opname krijgt. Door middel van een geluids module kunt u sterkte, stereo- positie en 'breedte' van het ge luid, nagalm en nog een aantal kenmerken per kanaal in te stellen. Ook het oorspronkelijke ge luid van een instrument kan met behulp van een muziek programma veranderd wor den. Aan het fundament van alle muziek staat de pure toon, die u krijgt door bijvoorbeeld een tik tegen een stemvork te geven. De vork gaat trillen en de vibratie wordt doorgegeven aan de luchtmoleculen er om heen. Uiteindelijk bereikt de trilling onze trommelvlies, waar het signaal door neutro nen wordt verwerkt tot het fe nomeen dat wij als geluid er varen. Het is al geruime tijd algemeen bekend dat lucht on misbaar is voor de voortplan ting van geluid. Plaatst u een stemvork onder een vacuum kolk dat hoort u niets. Ook is duidelijk dat geluid als een simpele harmonische golf door de lucht beweegt. Deze golf wordt door een muziekpro gramma zichtbaar gemaakt en kan vervolgens naar eigen smaak en inzicht veranderd worden. Hierdoor kunt u het karakter van het geluid aan passen aan de sfeer van het nummer, zonder gebruik te moeten maken van andere in strumenten. Natuurlyk is het ook moge lijk om het muziekprogramma uitsluitend via uw pc te ge bruiken. De simpele geluids machine heeft echter twee gro te beperkingen: u kunt er maar één toon tegelijk mee la ten horen en de sterkte van het geluid kan niet worden ge varieerd. In echte muziekstuk ken zyn zelden losse tonen te horen. Een pianist slaat meest al verschillende toetsen tege lijk aan, vaak accoorden met vier noten of meer, en de tonen klinken ook nooit even luid. Voor een boeiende speurtocht naar melodieën is dit echter een goedkope oplossing om kennis te maken met de boei ende wereld van muziek.

De Havenloods | 1993 | | pagina 4