Nationaal Standwerkersconcours dit jaar rond Spoortunneltraject 1 ALGEMEEN Wedstrijd voor amateurfotografen: 'Van Spoorbruggen naar Spoortunnel' SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS 'Ziekenhuisbedden verkeerd gebruikt' GGD over drugsbrief: nergens op gebaseerd DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Hoofdprijs CD-i-speler Voor het eerst ook publieksprijs bij Nederlands kamioenschap standwerken Nominaties Onderwijsprijs DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1993 Honderden fotografen, filmers en video-amateurs stonden afge lopen vrijdag op een van de bruggen tussen Rotterdam-Zuid en de rechter-Maasoever, de ca mera's gericht op de spoorbrug gen of De Hef. Duizenden keren moet de sluiter zijn ingedrukt: de laatste treinen die over de brug gingen werden vastgelegd voor het nageslacht. Vooral voor de bijzondere allerlaatste rit met de stoomtrein was veel belangstel ling. Zo'n massaal fotografisch ent housiasme voor deze laatste trei nen was voor De Havenloods en Het Zuiden aanleiding om een fotowedstrijd te organiseren met als onderwerp de opening van de Willemsspoortunnel, de open dagen van voor het publiek en de laatste dag waarop de Wil lemsspoorbruggen in bedrijf was. De hoofdprijs in deze wedstrijd is een Philips CD-i-speler met een winkelwaarde van 1000 gul den, beschikbaar gesteld door Radio Modern. Tweede en derde prijs zijn com pact camera's: de tweede prijs is een Olympus Mju-1 ter waarde van 439 gulden, de derde prijs is een Olympus AF-10 Super ter waarde van 329 gulden. De prijzen worden 28 oktober uitgereikt tijdens een feestelijke avond ter gelegenheid van het 65-jarig jubileum van Het Zui den. De volgende spelregels gelden voor deze fotowedstrijd: De wedstrijd staat uitslui tend open voor amateurfo tografen. Onderwerpen zijn: - de opening van de Wil lemsspoortunnel door Ko ningin Beatrix op woensdag 15 september 1993 - de open dagen op 18 en 19 september 1993 - de laatste treinen over de bruggen op vrijdag 24 sep- tember 1993 Zowel zwart-wit als kleuren foto's mogen worden inge zonden. Minimum-formaat 9 x 13 cm. Geen dia's. Per persoon maximaal 5 foto's. Alle foto's moeten zijn voor zien van naam en adres. De foto's dienen uiterlijk maandag 18 oktober 1993 binnen te zijn. De foto's worden beoor deeld door een deskundige jury. Het oordeel van de jury is bindend, over de uit slag wordt niet gecorrespon deerd. De winnende foto wordt ge publiceerd in De Haven loods en Het Zuiden. Wie zijn foto('s) retour wil ontvangen, voegt bij de in zending een aan zichzelf ge adresseerde en gefrankeerde envelop. De winnaars krijgen per post bericht vóór donderdag 28 oktober 1993. Inzendingen in een stevige enve lop sturen naar: Wegener Pro motie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Op de envelop ver melden: fotowedstrijd 'Van Spoorbruggen naar Spoortun nel'. De hoofdprijs in de Spoortun nel-fotowedstrijd is een Philips CD-i 210-speler, beschikbaar ge steld door Radio Modern. Op zo'n CD-i-speler kunnen zo wel CD-i discs worden afge speeld als gewone audio-CD's. De beeldweergave is super- scherp. Op de CD's is ook een compleet foto-archief te bewa ren. De Philips CD-i 210 is aan te sluiten op alle standaard-tv's en geluidsinstallaties, en wordt geleverd met een afstandsbedie ning. De fototoestellen van Olympus (tweede prijs Mju-1, derde prijs AF-10 super) zijn autofocus compactcamera's, met automa tische flitser, automatische film- inleg, automatische belichting, scherpstelling, DX-instelling en focus lock. Verschillende flitsin- stellingen, F3,5/35 mm-objectief en een geprogrammerde elektro nische sluiter zijn snuljes die de bediening uiterst comfortabel maken. De Philips CD-i 210. door MARIA NEELE en LIANNE VAN ECK „Als dat wijf van jou geen eieren kan bakken dan kan je de kip niet de schuld geven", reageert Lydia van de Riet uit Capelle aan den IJssel, alias 'IVliep Kraak', als de mannelijke helft van een jong stel haar verwijt 'troep die niet werkt' te verkopen. De Nederlands kampioene standwerker 1992/1993 krijgt met haar alerte terechtwijzing de tientallen mensen die om haar kraam staan op haar hand, waarna het echtpaar verongelijkt kijkend wegloopt. Ze toont de ene verschrikkelijke vlek na de andere onmogelijke viezigheid, en wisselt haar betoog af met op de lachspieren werkende opmerkingen. Vijftien minuten lang trekt ze de aandacht van haar publiek voor haar vlekkenzeep. De beste van de wereld, hoe kan het anders! Miep Kraak is een van de meer dan dertig standwerkers die za terdag 2 oktober vanaf 10 uur met elkaar in de slag gaan om het Nederlands Kampioenschap Standwerken, op de Rotterdam se Hoogstraat, tussen de Binnen rotte en de Vlasmarkt. De beste standwerkers van Nederland doen mee aan deze wedstrijd, die georganiseerd is door de werk groep Spoortunnel en de werk groep Centrumactiviteiten, in samenwerking met de Centrale Vereniging voor de Ambulante handel, de organisatie die de be langen van de standwerkers be hartigt. Cor Fransen van de Werkgroep Spoortunnel is er trots op dat dit jaar de keus is gemaakt voor Rotterdam om het Nederlands Kampioenschap te organiseren. „Dit gebied rond de Spoortun nel is de laatste maanden flink in het nieuws geweest. De afgelo pen vijf jaar hebben we steeds het Rotterdams kampioenschap standwerken georganiseerd, en Het beeldje van Carol Cairns. dat heeft steeds zeer positieve reacties van het publiek opge roepen. We hebben dit jaar na tuurlijk een ijzersterk veld, met de beste standwerkers van heel het land." Beeldje Opvallend is dat daarbij veel standwerkers uit de regio zijn. Het publiek kan zich vergapen aan juwelierssets van M. Buket uit Rotterdam, planten kopen van de bekende marktkoopman Peet van der Lnden uit Lekker- kerk, bloemen van H. Noordzij uit Rotterdam, men kan zich een handige ontstopper aanschaffen van P. Zappeij uit Zwijndrecht, de handige stoombout kopen van J. van Seben uit Papen- drecht en natuurlijk is er ook Capelse Miep Kraak met haar vlekkenzeep: allemaal prijswin naars op vele concoursen in bin nen- en buitenland. De winnaar van vorig jaar, 'blindverkoper' G. Stroeve, komt uit Lelystad. Hij verdedigt zijn titel door tas sen vol prachtig ingepakte pak jes te verkopen, die de kopers pas thuis uit mogen pakken. De jury zal zijn handen vol heb ben aan de beoordeling van zo veel deelnemers. „We hebben be wust gekozen voor een jury van onbevooroordeelde niet-deskun- digen, die zich anoniem tussen het publiek zullen opstellen", al dus Fransen. „We krijgen wel instructie van iemand van de Vereniging voor de Ambulante handel, waar we op moeten letten. De jury let op welsprekendheid, overtuigings kracht en originaliteit." De winnaar krijgt voor het eerst dit jaar geen beker, maar een Capelse Miep Kraak brengt haar vlekkenzeep met beeldje, speciaal voor de gele genheid gemaakt door de Goud se beeldhouwster Carol Cairns. Het stelt een bloemenkoopman voor, het prototype van de standwerker. Publieksprijs Niet alleen de jury deelt een prijs uit, maar ook het publiek mag dit jaar zijn stem laten horen. In samenwerking met De Haven loods en Het Zuiden wordt een speciale prijs uitgeloofd aan de standwerker die het er volgens het publiek het best afbrengt. Meejureren is eenvoudig. Op de bijgaande bon kan men invullen wie de beste prestatie heeft gele verd. De bonnen kunnen ter plekke worden ingeleverd bij de balie van het Spoortunnel Infor matiecentrum aan de Kolk (on der de Kubuswoningen bij het nieuwe Station Blaak) of worden opgestuurd aan Wegener Pro motie, Postbus 1980, 3000 BZ in Rotterdam. Onder de inzenders die de winnende standwerker hebben aangewezen, wordt een diner voor twee in restaurant Roezemoez in het Rijnhotel ver loot. Uitknippen dus, die bon, en op naar het Nationaal Stand werkersconcours aan de Hoog straat in Rotterdam! Miep Kraak Alle deelnemers zijn doorgewin terde marktkooplui met een ge weldig specialisme: ze weten het publiek te 'bewerken'. Miep Kraak zegt zich voor zo'n be langrijk concours niet anders te presenteren dan voor 'gewone' marktdagen. „Wedstrijd of niet, mijn portemonnee moet vol", zegt ze nuchter. „Maar het zou wel een hele eer zijn." Miep vertelt dat een echte stand werker altijd wint, wat er ook voor opmerkingen of verwijten naar het hoofd geslingerd wor den. „Er kwam een mevrouw pontificaal uitgedost in bontjas klagen dat haar slangeleren tas door mijn vlekkenzeep verknald was. Met een borsteltje was ze de vlek te lijf gegaan. 'Wie behan delt nou zulk materiaal met een borsteltje', antwoordde ik. 'Standwerkers zijn allemaal op lichters', zei de dame. Dat was ging mij te ver. 'Mevrouw', zei ik, 'Iemand die minder is dan ik kan me niet beledigen. Iemand die gelijk is aan mij, wil me niet beledigen. Iemand die meer is dan ik, zal me niet beledigen. Kiest u zelf maar tot welke cate gorie u behoort.' Ze deponeerde haar half opgemaakte stukje zeep, waarmee ze haar gardero be ook had schoongemaakt, op mijn tafel. Met de teruggegeven vijf gulden stapte ze namorrend weg." Verslavend Verslavend noemt ze haar werk. Vijf a zes keer per week staat Miep Kraak ergens in Neder land op een markt, braderie of evenement. De echte standwer ker 'zwerft'. Zoekt steeds nieuw publiek op. „Het zit in je. Een school ervoor is er niet. Je moet goed van de tongriem gesneden zijn èn niet verlegen. Je moet adrem kunnen reageren. Mijn vader was ook standwerker. Mijn broer is het ook. Tien jaar geleden ben ik pas begonnen, omdat ik zonodig eerst het 'huis je, boompje, beestje'-leven ambi eerde. Na twee keer op de markt gewerkt te hebben won ik al een beker. Veertien dagen later was ik Nederlands kampioene (1984) bij de dames. Die titel heb ik driemaal in de wacht gesleept. In 1987 werd ik ook Europees kam pioene. Mijn vader is apetrots op zijn meissie. Vroeger zei hij al tijd: 'Meid, jij moet de markt op. Al is het als viswijf.' De vlekken zeep waarmee hij werkte, heb ik nu. Het is een familieprodukt", vertelt Miep Kraak. De naam droeg ze met anderen al voordat ze de markt opging. Als één van de demonstratrices van zeep stapte ze lang voor die tijd als Miep Kraak winkels in. „Ik ben nu nog de enige prakti- zerende Miep Kraak. De ande ren zijn al jaren uitgestorven", zegt ze lachend. i l De beste standwerker volgens mij is: j j nummer produkt: ingezonden door: naam:j adres: I I postcode: woonplaats: j Inleveren op zaterdag 2 oktober bij de balie van het Spoortunnel Informatiecentrum aan de Kolk 50 in Rotterdam of opsturen j vóór 9 oktober naar Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ j j Rotterdam, onder vermelding 'Standwerkersconcours'. Onder de I j inzenders die de winnende naam hebben gekozen wordt een diner I I voor twee verloot. De winnaars krijgen schriftelijk bericht. In de ziekenhuizen in Zuid-Hol land worden zo'n 650 bedden bezet gehouden door patiënten die geen medisch-specialistische behandeling meer nodig hebben. Ze wachten op ontslag naar de thuissituatie of naar een verzor gingshuis of verpleeghuis. De mente patiënten wachten in sommige regio's langer dan één jaar; dit betekent vaak onvol doende zorg, vastbinden en kal merende middelen. Dit staat in het rapport 'Ver keerde bedden' dat onlangs door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Hol land is behandeld. Het aantal verkeerde bedden' bedraagt ongeveer 6 procent van het totaal aantal ziekenhuisbed den en komen vooral voor bij de specialismen neurologie, interne geneeskunde, chirurgie en ortho pedie. Voor de ziekenhuizen zijn de 'verkeerde bedden' een pro bleem: ze worden vooral bezet door hoogbejaarde patiënten die veel zorg en aandacht vragen en niet goed in het ziekenhuis pas sen. Er is sprake van storend gedrag of zwerfgedrag dat voor ander patiënten en personeel veel overlast veroorzaakt. Voor de patiënten in 'verkeerde bedden' zijn de nadelen groot. Ze hebben te maken met beperk te bezoekuren, weinig privacy en een andere dagindeling. Hospi- talisatie kan het gevolg zijn. Hun zelfredzaamheid loopt sterk te rug. Demente patiënten moeten vaak soms langer dan een jaar wachten voordat ze kunnen wor den opgenomen. Hun toestand kan belangrijk verergeren door dat ze onvoldoende deskundige begeleiding krijgen en er onvol doende structuur is in activitei ten en omgeving. Wachttijd Veel patiënten wachten op opna me in een somatisch verpleeg huis. De wachttijd daarvoor be draagt meestal één tot twee maanden. De belangrijkste me dische nadelen voor deze patiën ten zijn een vertraagde genezing of revalidatie door geringere zorg, het ontbreken van specifie ke deskundigheid of het ontbre ken van voorzieningen. De ziekenhuizen kunnen slechts in beperkte mate een beter op de patiënt afgestemde zorg bieden. Hun beleid is er vooral op ge richt een strak opnamebeleid te voeren en tijdig aan te geven welke zorg nodig is na ontslag uit het ziekenhuis. Steeds meer ziekenhuizen proberen de zorg daadwerkelijk te verbeteren door samenwerking met het ver pleeghuis, bijscholing van het personeel, inzet van extra perso neel of activiteitenbegeleiding. Helaas zijn de middelen daar voor beperkt. Voor psychogeriatrische patiën ten moeten andere oplossingen' worden gezocht: in samenwer king met verzorgingshuizen en verpleeghuizen moeten tijdelijke opvangmogelijkheden worden gerealiseerd, bijvoorbeeld in een verzorgingshuis, waarbij des kundigheid wordt ingebracht door een verpleeghuis. JAARGANG 6 - NUMMER 40 - 2 OKTOBER 1993 i D V A 1 2 4 Window ot hope Oleta Adams 2 1 4 Arienne Tasmin Archer 3 3 3 Now I know what made Otis blue Paul Young 4 4 5 It keeps rainln* Bitty McLean 5 7 4 Wide river Steve Miller Band 6 14 2 L'etranger c'est mon ami Raymond van het Groenewoud 7 5 7 Glastonbury song Waterboys 8 12 3 Anonyme incognito Jo Lemaire 9 10 3 Bring out the rain Margriet Eshuijs 10 13 3 Ain't going down Garth Brooks 11 11 4 Tuesday morning Pogues 12 23 2 Sunday morning Earth Wind Fire 13 8 3 I can't let Maggy go Sideburns 14 15 5 Tomorrow Paul Kazan 15 20 2 Groovin' posmic Company 16 22 2 Best ol friends Anthony 17 17 4 Ze zijn terug Jazzpolitie 18 26 2 Heaven knows Luther Vandross 19 6 6 Dream lover Mariah Carey 20 1 The hedgehop Blue Man Can 21 9 5 Sensual ite Axelle Red 22 25 2 Adam in chains Billy Idol 23 27 2 He's got 8 way with women A.J. Croce 24 1 Distant sun Crowded House; 25 1 Since I've been lovin' you Alexander O'Neal 26 21 8 Mountain song Gangway 27 28 2 Ouwe hel 1500 Volt 28 1 Wild wood Paul Welter 29 1 Jij bent de zon Oennis Franke de Golfbrekers 30 1 Love is a beautiful thing Al Green De GGD Zuidhollandse Eilan den stelt ontvangers van een brief over vermeende nieuwe drugssoorten gerust. Er is geen aanleiding voor paniek of onge rustheid. Van verschillende jongeren kreeg de GGD Zuidhollandse Eilanden berichten over een brief die circuleert in de regio. In de brief die uit Duitsland afkom stig zou zijn, wordt gewaar schuwd tegen nieuwe drugs, die voor zouden komen op opplak- bare tatoeages, stickers en ze gels. Deze artikelen zouden zijn doordrenkt met LSD of rattegif. De kinderen zouden de drugs in hun lichaam krijgen door de ar tikelen aan te raken of door er aan te likken. Drugshandelaren zouden de drugs gratis aan kin deren aanbieden om op die ma nier nieuwe klanten te krijgen. De GGD heeft het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drug om advies gevraagd over deze kwestie. Het NIAD meldt dat er in Duitsland door de politie nooit dergelijke stickers of op- plakbare tatoeages zijn gesigna leerd. In samenwerking met het Amsterdamse Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (CAD) is nagegaan of de chemi sche en medische feiten in de brief wel klopten. Dit bleek ook niet het geval te zijn. De conclu sie van het NIAD is dat de breif op geen enkel feit is gebaseerd en er geen aanleiding is voor paniek of bezorgdheid. Wie meer wil weten over deze feiten kan bellen met mevrouw Groenewegen-Boer, telefoon nummer 01880-52460, of de heer P.A. de Pagter, telefoonnummer 01880-52466. Zes scholen zijn genomineerd voor drie categorieën in de Onderwij sprijs Zuid-Holland. De scholen hebben deelgenomen met een project uit hun eigen onderwijspraktijk. De prijs wordt uitgereikt op 7 oktober in Den Haag. Voor het basis- en speciaalonderwijs zijn drie scholen genomineerd: de Oscar Romeroschool uit Rotterdam, de openbare basisschool Pooster uit Dordrecht en de r.k. basisschool St. Bernardus uit Schiedam. In de categorie voortgezet en voortgezet speciaal onderwijs zijn er ook drie scholen genomineerd, het internationaal college Edith Stein doet een gooi naar de prijs, evenals de praktijkschool VSO-MLK uit Leiden en het Citycollege St. Franciscus uit Rotterdam. In de categorie middelbaar beroepsonderwijs was één inzending, namelijk van het Mercatuscollege CSG voor Handelsonderwijs in Rotterdam. Besloten is dat er geen provinciale MBO-prijs wordt uitgereikt, maar dat deze MBO-inzending in aanmerking komt om door te gaan naar de landelijke finale, evenals de prijswinnaars in de andere categorieën. De winnaars uit de andere categorieën krijgen een speciaal ontworpen kunstwerk. Zestien basisscholen zonden een project in twaalf scholen voor voortgezet (speciaal) onderwijs deden mee. Veel scholen lieten weten mee te doen om collega's op de hoogte te brengen van hun initiatie ven. De prijswinnaars dingen in november mee naar de landelijke onder wijsprijs in Utrecht. Minister Ritzen zal de prijs uitreiken aan de school met het beste project.

De Havenloods | 1993 | | pagina 7