Fusie De Burcht en Beneden Maas is meer dan middel tot overleving Meer stankklachten dan in topjaar '80 SCHIEDAM HEMA7 ONTBIJT DE HAVENLOODS Nieuwe kansen voor leerlingen Gilde College Kindertheater in Passage Kethelpolder in beeld Informatie Bechterew Voorronden Cameretten Reeks inbraken in Schiedam Wegwijzer voor 55-pIussers Vier sterren accommodatie DINSDAG 5 OKTOBER 1993 WATERWEG Een fusie dient in de meeste gevallen om het hoofd boven water te houden. Dat dit ook bij de Christelijke Scholengemeen schap De Burcht het geval was, wil algemeen directeur G. Kant van het Gilde Colle ge niet ontkennen. Maar meer nog dan een middel om te overleven, ziet hij door de fu sie van De Burcht in Schie dam en de afdelingen van voorbereidend beroepsonder wijs Beneden Maas in Vlaar- dingen, waardoor het Gilde College tot stand kwam, nieu we mogelijkheden voor leer lingen. De invoering van de basisvorming geeft daar nog een extra dimensie aan. „We hebben er bewust naar toe ge werkt om de fusie voor elkaar te hebben als de basisvorming van start zou gaan." De invoering van de basisvor ming, dit schooljaar gestart, be tekent dat alle brugklassers in Nederland les krijgen in dezelfde vijftien vakken, zij het op ver schillende niveaus. Een les in zorg of techniek zal er voor een gymnasiast anders uitzien dan voor een leerling bij het voorbe reidend beroepsonderwijs. Bij het VBO hebben ze vaker met dat bijltje gehakt, voor hen ver andert er op dat gebied minder. Toch kreeg het Gilde College door de onlangs tot stand geko men fusie de mogelijkheid om via de basisvorming een geheel nieuw begin te maken. Kant: „Iedereen heeft ontzet tend nagedacht." In de nieuwe opzet krijgen alle eerste klassen dezelfde lesmetho de. Na de periode van de basis vorming kunnen de leerlingen kiezen uit drie technische, twee dienstverlenende en drie admini stratieve opledingen en een MAVO-opleiding. „Na twee jaar hebben we een goed over zicht om met de ouders te bepra ten wat er nu verder moet gebeu ren", meent Kant. Overstappen Omdat het Gilde College nu al deze mogelijkheden in huis heeft, is tussentijds overstappen van de ene naar de andere afde ling binnen de scholengemeen schap mogelijk geworden. Daar bij moet het 'in huis hebben' niet te letterlijk worden opgevat, want de locaties zijn verspreid over Schiedam en Vlaardingen. Kant heeft het niettemin over „alle beroepen onder één dak, en toch kleine scholen." Terwijl hij ook andere voordelen als een centraal inkoopbeleid noemt. „Grotere aankopen als compu ters zijn nu sneller te bekosti gen", geeft hij als voorbeeld. Ook van de aansluiting van het VBO naar het MBO verwacht hij veel. Voordat het Gilde College ont stond is er heel wat 'afgefuseerd'. Kant maakt zijn derde fusie mee. De eerste maal was in 1988, toen in Schiedam twee MAVO-scho- len, de Prins Alexander- en de Rehoboth-MAVO samengingen met 'Schieland'. „Dat proces heeft het langst geduurd", herin nert Kant, zelf afkomstig van een MAVO, zich. „Velen vonden het toen onver standig. Dat was ook de onbe kendheid met fusieverschijnse len." Kant denkt dat het een juiste beslissing is geweest. „An ders hadden we geen van allen meer bestaan." Zijn tweede fusie-ervaring vond plaats in 1991. 'Die Vlaerdinghe' bracht versterking met de afde lingen mode en kleding. De laat ste aanwinst kwam met de derde fusie en bestaat uit de VBO- afdelingen handel, administratie en verkoop van het Vlaardingse Beneden Maas. Op 1 augustus was deze laatste fusie een feit. Morgen, 6 oktober, vindt de of ficiële opening van het Gilde College plaats in de hoofdvesti ging op de Nieuwe Damlaan in Schiedam. Donderdag 7 oktober zijn de leerlingen aan de beurt. In Schiedam en in Vlaardingen verplaatsen ze zich met diverse vervoermiddelen van de ene naar de andere locatie. Degene die zich op de meest creatieve wijze verplaatst, wordt beloond. SCHIEDAM—Bij de meldka mer van de DCMR Milieudienst Rijnmond zijn vorig jaar 16.133 klachten over stank of lawaai binnengekomen. Dat is het hoogste aantal klachten sinds 1973: het ligt 55 procent hoger dan het gemiddelde van de jaren '82-'91. Vooral in Vlaardingen, Schiedam en Hoogvliet is het aantal stankklachten sterk toe genomen. Uit deze cijfers blijkt de hardnekkigheid van deze pro blematiek, schrijft DCMR-di- recteur ir. P.A.R. Post van der Burg in het jaarverslag over 1992, dat onlangs werd gepre senteerd. Dertien gemeenten in het Rijn mondgebied hebben een deel van de milieutaken uitbesteed aan de DCMR. Daarnaast voert de dienst activiteiten uit in op dracht van de provincie Zuid- Holland. De groeiende politieke druk, de behoefte aan resultaten en de aanscherping van regelge ving zijn de ontwikkelingen die het jaar 1992 hebben geken merkt. Eén onderdeel van de DCMR Milieudienst Rijnmond is de centrale meld- en regel kamer waar 24 uur per dag klachten worden geregistreerd van bevol king en meldingen van bedrijven binnenkomen. Een speciale af deling meet de luchtverontreini ging op verschillende manieren en locaties. In het jaarverslag worden de klachten op een rijtje gezet. In 1992 zijn maar liefst ruim 4000 klachten meer genoteerd dan in het jaar daarvoor (11.957). Circa 65 procent van de klachten be trof stankoverlast en ongeveer 25 procent betrof lawaaiover last. Het aantal klachten over vliegtuiglawaai is de afgelopen jaren opmerkelijk gestegen: 2.047 in '92 tegen 539 in '86. De DCMR verklaart de toename onder meer door de uitbreiding van het vliegverkeer op Rotter dam Airport en door de discus sie over een nieuwe locatie voor de luchthaven. Ondanks de inspanningen van de Milieudienst om de stank klachten in het Rijnmondgebied terug te dringen, is het aantal aanzienlijk gestegen tot 10.429 (ten opzichte van 7.547 in 1991). Dit aantal is zelfs nog hoger dan in het topjaar 1980 (9.688)! De DCMR wil de stankverspreiding meer aan banden leggen. De dienst maakt daarom steeds in tensiever gebruik van diverse mogelijkheden bij het verlenen van vergunningen om individue le bedrijven aan te pakken. Ook zegt de dienst extra inspannin gen te leveren bij het opsporen van de oorzaken van klachten en het voorkomen daarvan. In het jaarverslag wordt een Top Tien gepubliceerd van bedrijven die in '92 stankoverlast hebben veroorzaakt. De lijst wordt aan gevoerd door Elf Atochem waaraan 1355 klachten zijn toe geschreven, gevolgd door onder andere Shell Nederland Raffina derij (585 klachten), Esso Raffi naderij, Shell Nederland Che mie, Paktank Europoort. Vorig jaar zijn 244 incidenten met gevaarlijke stoffen geweest, waarbij chemische deskundigen van de DCMR ter plekke heb ben geadviseerd. Dit aantal ligt circa tien procent hoger dan het jaar ervoor. Voorts maakt de DCMR Milieudienst melding van een stijging van het fluorge- halte in de buitenlucht. Tot on geveer 1988 was er een duidelijke daling van de fluorgehalten in gras, maar sindsdien gaan de concentraties weer omhoog. Positieve aandachtspunten in het jaarverslag zijn er ook. De hoeveelheid zwaveldioxide in de lucht is de afgelopen tien jaar meer dan gehalveerd. Ook zijn in '92 slechts twee perioden ge weest waarin een code voor luchtverontreiniging van kracht was. Eenmaal in mei voor stank en eenmaal in juni - in navolging op de landelijke waarschuwing voor smog - voor reactieve kool waterstoffen. De DCMR Milieudienst Rijnmond signaleert gestelde normen zijn in '92 niet overschreden. SCHIEDAM- Enkele hon derden kinderen hadden afge lopen zondag de dag van hun leven. Ze mochten podiumer varing opdoen in het Passage theater en dat deden ze op al lerlei manieren. Play-back is bijna onontkoombaar en dat werd dan ook door diverse kin deren met verve beoefend. Mini-modellen showden kle ding, een goochelaar liet wat te raden over en een clown praat te de hele show aan elkaar. De theatershow voor kinderen is een bedenksel van 'Pini Pro motions', een organisatie die het als een hobby beschouwt om kinderen die sport bedrij ven, ook eens met iets anders bezig te laten zijn onder het motto 'Met en voor kinderen'. Geen zomersmog door slecht weer SCHIEDAM —De vele regen en harde wind in de maand septem ber waren blijkbaar nog ergens goed voor. Vanwege het slechte weer was slechts in beperkte mate sprake van enige zomers mog. Dit meldt de provincie Zuid-Holland. Volgens de metingen was het grootste gedeelte van de maand vrij van smog. De stoffen waar uit zomersmog wordt gevormd, komen vrij bij de verbranding van brandstoffen door de indus trie, electriciteitscentrales en het verkeer. Tevens komen ze vrij door verdamping van oplosmid delen, gebruikt in industrie en huishoudens (bijvoorbeeld uit verf en schoonmaakartikelen). Volgens de provincie Zuid-Hol land zijn deze schadelijke stoffen voor een overgroot deel afkom stig uit het buitenland; gemid deld tien procent komt uit Ne derland. De provincie houdt zich in okto ber al bezig met het meten van de wintersmog. Meer informatie over smog staat vermeld in de gratis brochure 'Smog en uw ge zondheid' die te bestellen is bij de provincie via tel. 070- 3116622. SCHIEDAM Na 'Weerzien met Kethel', het boekje dat Louw Jongste maakte over Ke thel, heeft de samensteller nu een tentoonstelling op het program ma staan. Ter gelegenheid van de dijkdoorbraak van negentig jaar geleden, waardoor de Noord-Kethelpolder onder wa ter kwam te staan, exposeert Jongste met zo'n 120 foto's en tekeningen van het gedeelte van de polder, waar nu het zuidelijke deel vap de wijk Spaland wordt gerealiseerd. De expositie is te bezichtigen op donderdag 7, vrijdag 8, zaterdag 9 en maan dag 11 oktober bij Autobedrijf Nooteboom aan de Zwaluwlaan 84 en is ook gedeeltelijk van bui ten af te zien. De opening zal worden verricht door mevrouw B.M.W. Jongeneel-Mostert. Zij is de laatste 'Kethellapster' die werd ingeschreven in de burger lijke stand van Kethel. Winst Dames HBSS stijging van de concentraties fluor in gras, t SCHIEDAM- Ditmaal moest Muiden buigen voor de daden drang van de dames van HBSS, 3-2. Slechts de gele kaarten van Na- tascha van Mullem en Petra van de Heiden waren een smet op de overwinning. HBSS kwam wel op voorsprong dankzij Milka Ruperti maar een Sabine van Eijk tekende voor 1-2 na goede voorberei dend werk van Judith Kroon en de HBSS spits stelde Miranda Broeren in staat 1-3 in te schie ten. Een paar mi nuten voor tijd was onoplettend heid debet aan het tweede doel punt van Muiden. Diverse broodjes, 10 stuks 5.- Nw Yorkham, CQ 100gram 2.95 11U te artikelen zijn niet verkrijgbaar in onze vestigingen in talttdam Gelderlandplein. Axel, hst, Blodel. Dongen, Dordrecht Slonenkorg, Driegen/ Duiven, Geldrop. Gemert, Heemskerk. Horst Kaotsheovel Klozienoveen. Tegelen, Utfl, Utrecht Hoog Cathorijne, Vriezenveen en Wossenonr. Nieuwe fase in verlichtingsactie SCHIEDAMDe politie zal vanaf heden aan iedere volwas sene met een slechte (brom^ets- verlichting een bon uitdelen. Kinderen tot twaalf jaar krijgen een waarschuwing en een brief voor hun ouders. Personen tus sen de twaalf en achttien jaar krijgen, als ze gepakt worden, een beschikking. Zij mogen later op het politiebureau hun gerepa reerde verlichting laten zien. De verlichtingsactie van de politie is hiermee in de tweede fase geko men. In de eerste fase kreeg iedereen de gelegenheid zijn ver lichting in orde te maken. SCHIEDAM— De reumapa tiëntenvereniging Nieuwe Wa terweg Noord organiseert op donderdag 14 oktober een infor matieavond voor Bechterewpa- tiënten in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Op de avond zul len een fysiotherapeut, een reu matoloog en iemand van de reu- mapatiëntenbond informatie ge ven over deze ziekte en over oe- fengroepen van patiënten. De aanvangstijd is 19.30, de zaal is open vanaf 19.00 uur. De toe gang is gratis. 'Oost' zoekt vakkrachten SCHIEDAM Buurtcentrum Trefpunt Oost zoekt vakkrach ten voor twee nieuwe activitei ten. Mensen met kennis van bloemschikken en kappen en make-up/schoonheidsverzor- ging kunnen contact opnemen met Ivanka LansDietvorst van het Trefpunt, telefoon 4621066. De vakkrachten krijgen een ver goeding van vijfentwintig gulden per avond of dagdeel. In Theater de Teerstoof worden woensdag 6 en donderdag 7 ok tober weer de jaarlijkse voorron den gehouden voor het Cameret ten Festival. Diverse deelnemers zullen proberen het publiek aan zich te binden met hun cabara- teske uitingen. Woensdagavond treedt 'De Gare Fanfare' voor het voetlicht. Twee mensen zin gen niet over het gewone, maar over het rare. Het programma dat Kees Meerman brengt draagt als titel 'Lekker kafferen in het Nederlands'. Vitaal en energiek cabaret, luidt de om schrijving. Geert Courbois breekt een lans voor doetjes, wa tjes, nullen en kneuzen en wat er nog meer is te verzinnen voor de 'softe sector'. Donderdag staan 'minimaal tien humoristen' aan gekondigd. Chaos en ontspan ning worden gegarandeerd bij Rapzap. Cafe Spoorzicht is een cabaretvoorstelling in de vorm van een soap-opera. Een kroeg waar zelfs voor de geheelont houder veel valt te lachen. 'In het Duizendjarige Rijk' lijkt al les mogelijk. „Je kunt maar beter doen of je neus bloedt" is het advies dat Gerben van Santen in deze voorstelling geeft. De voor ronden Cameretten '93 beginnen op beide avonden om 20.30 uur. De toegangsprijs is tien gulden. Inbrekers vast SCHIEDAM Een 33-jarige Rotterdammer werd vrijdag nacht op de Singel aangehouden door de politie. Even daarvoor had de man ingebroken in de Singelkerk. Zijn 32-jarige maat uit Spijkenisse werd later in Rot terdam gearresteerd. Beiden zijn opgesloten. De politie rekende zaterdagnacht ook een inbreker in. De 21-jarige Schiedammer had een poging ondernomen een snackbar aan de Mgr. Nolens- laan binnen te komen. Hij had met een trottoirtegel een ruit van de deur vernield. ROMMELMARKT- Klubhuis Zuid organiseert op zondag 10 okto ber een rommelmarkt. Wie oude spulletjes wil verkopen, kan voor 12,50 gulden een tafel huren. Bezoe kers van de rommelmarkt betalen één gulden entree. De opbrengst daarvan gaat naar speel-o-theek de Speelbal. De markt is geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Verkopers kun nen hun tafel reserveren bij het Klubhuis, telefoon 4267297. AUTO WEG —Een grijze Opel Ka- dett (RJ-50-XB) werd zaterdag avond vanaf de Nassaulaan gesto len. Deze auto werd zondag gesigna leerd in Den Haag waarop de politie drie jonge Schiedammers heeft aan gehouden. SCHIEDAM Wederom meldt de politie twee inbraken in kel derboxen. Ditmaal was het prijs aan de Alexander Numanstraat. Nadat de deur was vernield, werd uit één kelder een gereed schapskist, boormachine en een schuurmachine gestolen. Later werd de deur geforceerd van een andere kelder in deze straat waar behalve een schuur- en boorma chine een werphengel met vismo- len en regenkleding werden ge haald. Verder werd dit weekeinde inge broken in een winkel aan de Mgr. Nolenslaan, waaruit een magnetron werd gehaald en in een bedrijf aan de Fortunaweg. Hier probeerde de dief een faxapparaat mee te nemen. Door de inbraak ontstond veel schade. Zaterdagavond werd het slaapkamerraam van een wo ning aan de Slachthuislaan ge forceerd. De buit was slechts de afstandsbediening van een tv en een videorecorder. De tv en de recorder zelf stonden klaar, maar kennelijk werden de dieven gestoord. Aan het Nieuwlandplein werd zondagochtend de deur van een restaurant vernield. Geld, siga retten en drank werden gestolen. Die dag werd tevens een woning in de Jan Steenstraat doorzocht, waarna een lederen jas, diverse schilderijen en geld werden weg genomen. De Stichting Welzijn Ouderen heeft tijdens de Gemeentedag op 25 september aan wethouder Bart de Leede de nieuwe wegwij zer voor 55-plussers in Schiedam uitgereikt. Deze tweejaarlijkse gids staat vol informatie over instellingen, regelingen en activi teiten die voor 55-plussers van belang kunnen zijn. Leden van ouderenbonden krij gen het boekje thuisbezorgd. Overige geïnteresseerden kun nen de (gratis) gids ophalen bij de Stichting Welzijn Ouderen, Tuinlaan 94, bij de bibliotheek en diverse wijk- en dienstencen- Voor meer informatie kan men bellen met de Centrale Informa tielijn, 4731976. SCHIEDAM Bij Watersport Vereniging de Vrije Ligger werd Hg sa afgelopen zaterdag voor ieder- jfe een zichtbaar dat hun ligplaats voldoet aan zeer hoge eisen. Wethouder Wiegman plaatste H een nieuw classificatiebord, dat I aangeeft dat het hier om een I vier-sterren accommodatie gaat. I Nog maar twee jaar geleden Hl waardeerde de Stichting Classifi- I atie Waterrecreatiebedrijven de I jachthaven met drie sterren. Ter vergelijking: de puntenwaarde- ring van twee jaar geleden was I 570, bij de herkeuring die de vier sterren opleverde, werden 705 punten toegekend. De verbete ringen zijn vooral te vinden in de douches en toiletten. Dat wethouder Wiegman de handeling verrichtte is niet toe vallig. Vanaf zijn aantreden in 1986 heeft hij zich volgens voor zitter Goof Hendriks sterk ge maakt voor de belangen van de 'Vrije Ligger', nadat er vanaf 1983 van diverse kanten verzet was gerezen tegen het gebruik van de jachthaven. Reden waar om Wiegman door de gebruikers van het stukje Schiedamse Schie de eretitel 'beschermengel' kreeg.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3