Onderzoek naam bezorgt 'Hurken' langdurige vri jetijdsbesteding SCHIEDAM LU Een beklemmend gevoel in voormalig politiebureau DE HAVENLOODS Bliksembezoek Indianen 'Waar blijven de vrouwen?' Radio Schiedam onderbreekt uitzending wegens diefstal Loten Grote Clubactie .DINSDAG 19 OKTOBER 1993 42-495 Veel leed in dameshuishouden SCHIEDAM— 'Gas, Food, Lodging', is de titel van de film, die op vrijdag 22 oktober wordt gedraaid in het Filmhuis in de Nieuwstraat, ingang Gebouw De Teerstoof. De film is gebaseerd op de ro man 'Dont't look and it won't hurt' van Richard Peck. Het ver haal is gesitueerd in Laramie, New Mexico. Nora is een vrouw zonder illusies. Haar dochters hebben al evenveel moeite met de mannen in hun leven als Nora zelfheeft. Een dameshuishouden vol leed dus, op eerlijke wijze verfilmd door Allison Anders. De aanvang is 21.30 uur, het Filmhuis is open vanaf 20.30 uur. De toegang is voor dona teurs vijf gulden. Donateur wordt men voor 7,50 per sei zoen, inclusief de eerste film. Politie houdt fietsenkijkdag SCHIEDAM Op het poli tiebureau aan het Bijdorp plein 1 wordt op zaterdag 23 oktober een fietsenkijk- en graveerdag gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Op de binnenplaats van het bureau kunnen gevonden fietsen worden bekeken. Wie zijn of haar fiets herkent en een aan gifte van diefstal en een gel dig legitimatie kan laten zien, kan het eigendom meene men. Om terugbezorging bij een eventuele herhaling te vergemakkelijken kan men gratis de postcode in de fiets laten graveren. Bezoekers die in het verleden een fiets zijn kwijtgeraakt door diefstal, krijgen de gele genheid tegen een schappelij ke prijs aan een nieuw exem plaar te komen. Ook zij moe ten hiervoor een aangifte en een legitimatiebewijs kunnen tonen. Muziek op schoot SCHIEDAM—De Streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg- Noord geeft zelfs cursussen aan baby's en hun verzorgers. De eerste les van een serie van acht vindt plaats op dinsdagochtend 26 oktober. Het belangrijkste doel van de cursus 'Muziek op schoot' is het samen muziek ma ken, samen plezier beleven aan muziek. Met behulp van aankleedliedjes, wiegeliedjes, slaapliedjes, belle tjes, rammelaars, knuffels en spiegeltjes wordt de muzikale be levingswereld van de baby ver kend. Per groep kunnen maxi maal tien baby's meedoen. De cursus is bedoeld voor kinderen van vier maanden tot één jaar vergezeld van moeder, vader, oma, opa of een andere verzor ger. De les, die een uur duurt, wordt gegeven op dinsdagochtend van 09.30 tot 10.30 uur in de muziek school aan de Lange Nieuw straat 183. Informatie en in schrijfformulieren zijn verkrijg baar op de Streekmuziekschool via tel. 4709940 (tussen 14.00- 17.00 uur). Vreemde muntjes voor NOVIB SCHIEDAM— Wie van een buitenlandse vakantie vreemde munten heeft overgehouden kan zoals men weet daarmee niet bij de banken terecht om ze in te wisselen. Bij Wijkcentrum De Erker weet men echter wel raad met deze betaalmiddelen. In de week van 17 tot en met 24 okto ber kan men ze inleveren op hun adres in de Jan van Avennes- straat 32. De ingezamelde mun ten gaan naar de Ontwikkelings organisatie NOVIB, die afspra ken heeft gemaakt met de Grenswisselkantoren in Neder land om het ingezamelde geld in te wisselen voor hun projecten. De opbrengst van deze actie is bestemd voor projecten met kin deren en vrouwen in Bangladesh die ondersteund worden door de NOVIB. De muntenactie past in de the- maweek 'Grenzeloos', die deze week in de Erker wordt gehou den en afgesloten wordt met een interculturele dag. In de week van 25 tot en met 30 oktober kan men voor hetzelfde doel vreemde munten inleveren bij de Wereld winkel in de Hoogstraat. YOGA— In dienstencentrum de 4Molens zijn nog enkele plaatsen vrij voor de cursus yoga voor 40- plussers op dinsdagmiddag van 13.00 tot 14.00 uur. In dat uurtje ontspanning en ademhalingsoefe ningen worden ook de spieren en gewrichten niet vergeten. De eerste keer is gratis, elke volgende keer betaalt men vier gulden. Vriendjes vieren kinderboekenfeest Ook in De Erker nam ondanks het heerlijke herfstweer een groot aantal kinderen in de di verse ruimten deel aan allerlei activiteiten onder het thema van meraadjes'. Anne Takes las met plaats een aldaar waar gebeurd middag eindigde met alle de week: 'vriendjes, maatjes, ka- veel plezier in haar geboorte- Sinterklaasverhaal voor. De 'vriendjes' in de gymzaal. SCHIEDAM —Het was eigenlijk een bliksembezoek aan de Wa terweggemeenten. Een delegatie van Indianenorganisaties kon donderdag j.l. slechts een indruk krijgen van de wijze waarop Schiedam, Vlaardingen en Maassluis invulling geven aan het Internationaal Klimaatverbond. Een uurtje rondkijken bij het robiniabos in de Woudhoek, zich weer een beetje thuisvoelen in het regenwoud van het Natuur- en Milieucentrum 't Hof en wegwaaien langs de recreatiestrook Nieuwe Waterweg nabij Maassluis. De vertegenwoordigers uit Ecuador, Peru en Venezuela maken deel uit van de COICA, coördinatie van Indianenorganisaties van het Amazone-bekken. De delegatie heeft de jaarvergadering van het Internationaal Klimaatverbond te Enschede bijgewoond en maakt daarna een rondgang langs gemeenten die haar bezoek aan Nederland financieel hebben mogelijk gemaakt. imrijüriiii'i'irïïMWi Ook moet het onmogelijk zijn per uur meer dan vijftig gulden te verliezen. Van der Most denkt dat dat laatste niet klopt: „Fruit automaten worden geijkt op honderd uur spelen achtereen. Het verlies kan veel groter zijn, als je bedenkt dat één spel onge veer drie seconden duurt. Het zou beter zijn als de kasten geijkt worden op een totale speeltijd van bijvoorbeeld tien uur." Het onderzoek is onder meer be doeld om aan te geven hoe er het beste voorlichting gegeven kan worden aan zowel jongeren als hulpverleners. „Het kan een sig naleringstest opleveren, waar mee je probleemgokkers kunt herkennen", verwacht Van der Most. „Gokkers vertonen een heel scala van bijzonder gedrag. Ze zijn gejaagd en vluchtig in contacten, ze hebben vaak ir reële wensen over financieel ge win en grootse plannen voor de toekomst. Dit kan een signaal zijn." Van der Most doet in zijn onderzoek enkele aanbevelin gen. Zo moeten gokkasten ver dwijnen uit locaties als sport kantines, want veel jongeren ma ken daar voor het eerst kennis met fruitautomaten. Ook moe ten volgens hem verschillende voorlichtingscampagnes geïnte greerd worden, vanwege het ver band tussen gokken en tabak-, alcohol- en soft-drugsgebruik. „De verschillende hulpverle ningsinstanties dienen zich beter op elkaar af te stemmen. Het is nu nog vaak onduidelijk waar gokkers terecht kunnen." Via de kabel zijn ze nog te bereiken, maar in de regio of in de auto moet men het sinds afgelopen woensdagmiddag vijf over vijf zonder Radio Schiedam stellen. Naar hoofdredacteur Willem Groeneweg hoopt echter niet voor lang. Sinds de zender geruisloos verdween uit de afgesloten ruimte op de hoogste verdieping van het flatgebouw bij station Nieuwland, wordt er volgens de radioman alles aan gedaan om het contact met de buitenwereld te herstellen. Hij hoopt dat de verzekering er snel uit is. „Het is voor het eerst dat we iets kwijt zijn." Toen Radio Schiedam woensdagmiddag uit de lucht verdween dach ten de vrijwilligers van de omroep aanvankelijk aan een storing, maar al gauw bleek dat er sprake was van diefstal. Hoe men binnen is gekomen in de afgesloten ruimte van de flat tegenover het politiebu reau is voor Groeneweg een raadsel. „Wellicht heeft iemand gebruik gemaakt van de drukte rondom de onderhoudswerkzaamheden die er momenteel worden verricht in de flat", oppert hij. Het is tenslotte maar een klein kastje, dat in een boodschappentas past. Totdat de - nieuwprijs 7000 gulden kostende zender - terug, danwel vervangen is, blijft ieder die niet via de kabel kan ontvangen, verstoken van Schiedamse geluiden, maar vanuit de studio gaan de uitzendingen gewoon door. De apparatuur daar is voor honderd procent beveiligd, zo waarschuwt Groeneweg maar vast. Maandag werd bekend dat al een nieuwe zender is geïnstalleerd en de zenderruimte is beveiligd. SCHIEDAM Op de beide ac tiviteiten die in het kader van de kinderboekenweek zijn georga niseerd, is het er feestelijk aan toe gegaan. In de Blauwe Brug was er op woensdag een thea tervoorstelling met de dames van Potdoosie, werd er gedanst met Barbara Fleischmann, ver maakte de jeugd zich met knip- en plakselwerk en luisterde naar het voorlezen van schrijfsters Lydia Rood en Brigida. Coördi nator jeugdbibliotheek werk Wil- ma Lems sprak van een bezoe- kertjesaantal van 275. Thuisvoelen in het Tropisch Regenwoud, een expositie die tot eind deze maand loopt in het Vlaardingse Natuur- en Milieucentrum. De uitzendingen van Radio Schiedam vanuit de studio gaan gewoon door SCHIEDAM Het streef- jaar is 1996. Dan hoopt Har ry van den Hurk zo'n driedui zend mensen bij elkaar te heb ben om er een reünie mee te houden. Om daarbij te mogen zijn moet je wel Hurk heten, of Hurck, Hurks, Hurkx, al of niet met van, van der of van den. Een aantal van drie honderd 'Hurken' is het voor lopige resultaat van de nieuwsgierigheid van Harry van den Hurk naar de her komst van zijn naam. Daar van vond hij er twee in Schie dam, de stad waar hij sinds vijf jaar woont en werkt. Zij kwamen met hem in contact nadat ze aan het begin van hun studie in de kantine van de universiteit aan elkaar werden voorgesteld en allebei Van den Hurk bleken te he ten. Door kennissen werden ze erop gewezen dat er ie mand interesse had voor de herkomst van hun naam. Een paar maal per maand komen ze bij elkaar, en intussen heb ben zich ook een aantal 55- plussers bij hen gevoegd. Meer 'Hurkenonderzoekers' zijn zeer gewenst. „Maar waar blijven de vrouwen?", zo vraagt Harry zich af. Voor Harry van den Hurk geen aansluiting bij een genealogen- club, want in verplichtingen heeft hij geen zin. Iedereen die zich heeft aangemeld en nog zal aanmelden voor de zoektocht naar nog meer 'Hurken', en vooral naar hun herkomst, wordt als vrijwilliger be schouwd. Bovendien meent hij zeker te weten dat de wereld van de genealogie een echte mannen wereld is. Hij vraagt zich af waarom hij zelf ook bijna uitsluitend reacties krijgt van mannen. Als zich in de toekomst meer Hurken aanmel den, hoopt Harry dat er nu eens wat vrouwen bij zijn. „Het gaat altijd maar over mannen. Het lijkt wel alsof vrouwen hun eigen naam niet belangrijk vinden." In de werkgroep zit overigens één vrouw. „Zij is de vrouw van een Hurk", licht Harry toe. Ook de studenten (sociologie en culturele wetenschappen) opere ren buiten een vereniging. In Harry van den Hurk met de enige vrouw van de werkgroep, Ria Hendrix, getrouwd met een Hurk Harry van den Hurk hebben ze een coördinator gevonden, waarmee ze voorkómen dat het onderzoek teveel van hun studie tijd in beslag neemt, maar waar door ze toch het hoofdstuk gene alogie aan hun studie kunnen koppelen, met een uiteindelijk resultaat (over een paar jaar) in druk. Dat wordt dan een boek werk, vervaardigd door Hurken, die er zelf de hoofdrol in spelen. Volgens hen hebben gemeenten en archieven al interesse ge toond. De werkzaamheden die het opsporen van Hurken met zich meebrengt zijn veelomvat tend. Maanden zijn er gemoeid geweest met het eenvoudigweg opzoeken van Hurken in diverse schrijfwijzen in het telefoon boek. De schrijfwijze Heurinck werd aangetroffen in een schepe noorkonde uit 1336. Ook wer den enkele familiewapens met de diverse kenmerken gevonden. Als iedere Hurk zoveel mogelijk over zijn eigen achtergrond uit zoekt moeten ze een heel eind komen, zo denken de onderzoe kers. Veel zal al te vinden zijn in trouwboekjes, geboorte- en hu welijkskaartjes, rouwbrieven, bidplaatjes of verhalen door overlevering. Harry van den Hurk: „Het leuke van dit onderzoek is dat veel Hurken brieven schrijven die blijken aan te sluiten op wat anderen ons al schreven. En zelfs kwamen familieleden, die nooit eerder contact gehad hadden, el kaar op deze manier op het spoor. In een evaluatieverslag dat me dio december zal uitkomen zul len de bevindingen van het on- derzoek-tot-nu-toe zijn opgeno men. Wie hierin is geïnteres seerd, of meer wil weten over het Hurkenonderzoek, kan bellen of schrijven naar coördinator Har ry van den Hurk, Nieuwe Buurt 32, 3111 KJ Schiedam. Telefoon 4735424. VLAARDINGEN/SCHIEDAM Ruim een kwartier van tevoren meldde het eerste bestuurslid van een sportvereniging zich al bij het kantoor van NVC/De Havenloods. Donderdagmiddag j.l. barstte de lotenverkoop van de Grote Clubactie weer los. Tientallen verenigin gen hadden bijna vijftigduizend loten besteld en kwamen die op het regiokantoor in Vlaardingen afhalen. De Grote Clubactie kan daar om wederom een succes worden genoemd. Elk najaar gaan leden van allerlei clubs op pad met de loten van vijf gulden. Tachtig procent hiervan komt meteen terecht in de clubkas. Vorig jaar leverde de Grote Clubactie ruim dertien miljoen gulden op bij de deelnemende verenigingen. Wie een lot koopt, steunt daarmee dus op directe wijze de activiteiten van sport-, muziek en allerlei andere organisaties. De koper van een lot dingt mee naar de hoofdprijs van een ton, belastingvrij. Verder kunnen geldprijzen van 25 duizend en TA duizend gulden belastingvrij worden gewonnen, alsmede een week einde Euro Disney of weekverblijf in Gran Dorado, maar ook vele tientallen, kleinere prijzen. Over een maand is de trekking. Bodemonderzoek bedrijfsterrein SCHIEDAM —Ondernemers met een verontreinigd bedrijfsterrein kunnen zich op woensdag 20 oktober laten voorlichten over bodem onderzoek en -sanering. Deze bijeenkomst is een initiatief van de stichting Bodemsanering Bedrijfsterreinen Zuid-Holland (BSB) in samenwerking met de Kamer van Koophandel Rotterdam. De BSB benadert ondernemers die tegen beperkte kosten een inven tariserend bodemonderzoek willen laten uitvoeren. Tevens begeleidt de stichting bedrijven met een verontreinigd terrein bij het bepalen van een strategie en tijdsfasering. Aan deze diensten van de BSB zijn geen kosten verbonden. Bovendien wordt aan honderd bedrijven een subsidie van maximaal 3500, verstrekt voor een inventariserend bodemonderzoek. Bedrijven moeten dan wel in Schiedam of Vlaar dingen gevestigd zijn, niet meer dan vijftig full-time werknemers in dienst hebben en behoren tot één van de branches die aan de BSB- operatie kunnen deelnemen. Meer informatie over dit initiatief is verkrijgbaar op de voorlichtingsbijeenkomst in het gebouw van de Kamer van Koophandel aan het Beursplein 37 te Rotterdam. Een ondernemer zal vanuit eigen praktijkervaring beschrijven met welke zaken hij te maken heeft gekregen na constatering van een verontrei nigd terrein(deel). De bijeenkomst duurt van 15.00 tot 17.30 uur. SCHIEDAM De verwar ming werkt niet, maar de be zoekers kunnen toch hevig transpireren. Angstzweet is het, veroorzaakt door de soms lugubere taferelen achter dik ke celdeuren, in de executie ruimte of in de lichtbundel van de ondervrager. Een helse machine beneemt je iedere il lusie ooit nog vrij en onge schonden naar buiten te kun nen lopen. Naar binnen gaan is gratis. In het voormalige politiebureau aan de Lange Nieuwstraat heeft het Stedelijk Museum een ten toonstelling over criminaliteit in gericht, met werken van vijftien kunstenaars. 'Seven crimes - one case' heet het project. „Iedere kunstenaar heeft zo zijn eigen interpretatie gegeven aan het thema," zei museumdirecteur Pieter Tjabbes zaterdag bij de succesvolle opening. „Sommigen suggereren een directe aanwezig heid van misdaad, anderen zoe ken het misdadige in ons allen en houden ons een spiegel voor, weer anderen kijken naar misda den die het leven voor ons in petto heeft: onrechtvaardighe den als ziekte en dood." Wie de draaideur van de mu seumdependance door is, krijgt direct medelijden met de man die in de hal op een bankje zit. Waar wacht hij op? Op zijn dochter wellicht, die in haar cel aria's zingt. Of hij doet aangifte van de dood van zijn vriend, die van een flatgebouw sprong. Misschien wordt hij zelf wel opgesloten, samen met de blinde zanger met de rollende ogen. Deze personen kan de bezoeker verderop ont moeten. Eerst nog afscheid ne men van het lieftallige gezin. In een alkoof hangt een foto van vader, moeder en dochter, pose rend in de tuin. Pianoklanken Op het regiokantoor van het Schiedams Nieuwsblad werden donderdag duizenden loten voor de Grote Clubactie verkocht. van Erik Satie. Wat was de doodsoorzaak? Simpelweg moord, of de misdaad van het noodlot: een verkeersongeluk. De echoput onder de foto bevat het antwoord, maar geeft niets prijs. Het is beklemmend, maar het kan erger. Twee lege ziekenhuis- ledikantjes bijvoorbeeld, for maat pas-geboren baby, ge plaatst in een blauwverlichte gang. Wie heeft het op zijn gewe ten dat deze bedjes niet beslapen worden? Kindermoord. „De erg ste misdaad begaat de mens toch wel tegen zichzelf," staat op de muur geschreven. Zelf oplossen De tentoonstelling roept vragen op, die de bezoeker zelf dient op te lossen. Nergens hangt een ver klaring of een uitleg, maar dat is ook niet de bedoeling. Het uit gangspunt van 'Seven crimes - one case' is, dat de bezoeker direct met de kunstwerken wordt geconfronteerd, zonder een gelikte omgeving als een ge woon museum met zijn educatie ve medewerkers. Hier is de span ning van het eigen onderzoek voelbaar. De tentoonstelling Se ven crimes - one case is tot en met 14 november te bezichtigen in het voormalige hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw straat 55. Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Deelnemers De deelnemende kunstenaars zijn Woody van Amen, Bart Jan Bakker, Don van Basten, Daniël Dewaele, Peter Hellemons, Mei- dam de Kroon, Jean Claude Saudoyer, Michel Snoep, Marjo J.C. van Soest, William Sweetlo- ve, Teuny Tukker, Bram Uil, Liliane Vertessen, Jan Vromman en Willy Vynck. Een bezoeker neemt plaats in de carrousel waarvan het dak bestaat uit bankbiljetten.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3