GGD meldt tweede geval van open tuberculose in Vlaardingen SCHLECKER SPARTA - V.V.V. Foster Parents Plan: artiesten in de piste Toys 'R' Us in Rotterdam: paradijs voor jong en oud WV is moeilijk te peilen Inmiddels 115 mensen onderzocht op besmetting Laurenspenning voor 'eenvoudige boerenzoon' Kattepis?! Lege schoenen symbool voor verdwijningen DE HAVENLOODS ELKE WEEK VOL LOKAAL EN REGIONAAL We hebben weer wat goed te maken SCHLECKER fi 57,50 DE HAVENLOODS - DINSDAG 19 OKTOBER 1993 42-168 VLAARDINGEN —Op nieuw is bij een Vlaardinger open tuberculose geconsta teerd. De Geneeskundige- en Gezondheidsdienst zal binnen kort een zogeheten contacton- derzoek doen bij familie, vrienden en collega's van deze man. „Er is geen reden tot pa niek. De open tbc is bij deze persoon in een vroeg stadium gesignaleerd, zodat de kans op besmetting gering is," al dus dr. Van Gerven, arts tbc- bestrijding bij de GGD. Na de ontdekking van het eerste open tbc-geval in Vlaardingen heeft de GGD al enige onder zoeken ter plaatse verricht. Inmiddels is in twee cafés een contactonderzoek gedaan, waarbij in totaal circa 115 mensen zijn onderzocht. Medio september werd open tu berculose in Vlaardingen gecon stateerd. De 26-jarige jongeman in kwestie heeft twee weken in het Holyziekenhuis - in quaran taine - gelegen. Als onderdeel van een contactonderzoek werd allereerst het publiek van café het Spiegelbeeld aan een Man- toux-test onderworpen. Circa tachtig personen kregen een prik en werden enkele dagen later op een reactie hierop onderzocht. Vijf personen reageerden posi tief op de test. Geen paniek Zij moeten gedurende zes maan den INH slikken, een medicijn ter voorkoming van de ziekte. Deze personen reageerden posi tief op de Mantoux-test, hetgeen betekent dat ze ooit in hun leven in contact zijn gekomen met de bacterie. „Dit houdt niet auto matisch in dat zij ziek zijn, het hoeft niet te wijzen op besmet ting met open tbc. Worden deze personen niet medisch behan deld, dan is de kans op tbc circa tien procent. Als deze mensen trouw hun pillen nemen, wordt de kans op tuberculose tot - zeg maar - nul gereduceerd," waar mee de arts wil benadrukken dat er geen reden tot paniek is. Volgens de GGD-arts is de ziek te in Nederland goed te bestrij den. Wanneer de patiënt dage lijks zijn medicijnen slikt, kan deze geheel genezen. De jonge man, waarbij nu open tbc is ge constateerd, hoeft niet in qua rantaine. Van Gerven: „We zijn er vroeg bij; wel hebben we het dringend advies gegeven één a twee weken contacten te mijden. Eigenlijk heeft die persoon huis arrest." Een onderzoek in café De Steeg, dat afgelopen week werd gehou den, heeft niets uitgewezen. De GGD heeft 35 personen gecon troleerd, die geen van allen rea geerden op de test. De dienst zal zich nu richten op de vrienden kring van de nieuwe patiënt. Eventuele informatie verstrekt de GGD, afdeling tbc-bestrij- ding, te Rotterdam via tel.4339933. Huuh Stapel doet ei et paardendressuur. Meer dan twintig bekende Nederlanders, van Willem en Marianna van Hanegem tot Danny de Munck en Nelli Cooman hebben zich de afge lopen maanden in het zweet ROTTERDAM Zo'n driehonderd mensen, onder wie veel zuiderlingen én menig noorderling, waren donderdag in de Lau- renskerk aanwezig om de overhandiging van de Laurenspenning bij te wonen. Op verzoek van Oudenaarden omlijstten Rotter damse artiesten - de meesten uit Zuid - de uitreiking muzikaal. Trio de Janeiro, Harry-Jan Bus, The Amazing Stroopwafels, Gerard Cox, De Berini's en Cock van der Palm brachten een voor de gelegenheid aangepast programma, waarin Rotterdam-(Zuid) centraal stond. Zo zongen de Stroopwafels een lied over 'de moordenaar', het vroegere RTM-trammetje, en over de Oude - „ook een beetje Zuid" - Maasweg. Cock van der Palm probeerde met het Feyenoordlied de Laurenskerk op stelten te zetten. Maar met toch een aanzienlijk aantal koele noorderlingen lukte dat niet. Die grijnsden en grinnikten wat, maar meedeinen was er niet bij. De officiële uitreiking was in handen van baron Schimmelpen- ninck van der Oije, directeur van het Gemeente-archief. Hij eerde Oudenaarden met een gloedvolle en luisterrijke ode, maar kon dat zoals hij zelf zei 'ook veel eenvoudiger': „De laureaat Jan Oude naarden is voor de stad van grote waarde. De uitreiking van de Laurenspenning is daarom een teken van goede planning." In zijn dankwoord meldde Oudenaarden bijzonder vereerd te zijn met de Laurenspenning: „In mijn stoutste dromen heb ik als eenvoudige boerenzoon van Rotterdam-Zuid niet durven ver wachten dat dit kon gebeuren." Waarna hij in een humoristisch verhaal de afkrakerij en de ophemeling van de 'boerenzij' besprak, met opmerkingen als 'liever op Zuid dan op stand is het devies van onze familie' en 'oost west zuid best'.Oudenaarden verwees nog naar het arme dorp Katendrecht dat door een ambtenaar uit 'de stad' van de kaart geveegd en verziekt was met het graven van Maas- en Rijnhaven. Naar die ambtenaar, G.J. de Jongh heette hij, was nog een straat vernoemd. Tja... het kan verkeren. „Laat dit een les zijn voor alle ambtenaren en bestuurders die het wagen om hun vingers naar Zuid uit te steken", besloot Oudenaarden. gewerkt om een echte circu sact in te studeren. Ze zijn vrijdag 22 oktoberin actie te zien op tv in een speciaal cir cusprogramma vanuit het American Circus, gepresen teerd door Ivo Niehe. De nieuwbakken dompteurs, clowns, acrobaten en trapezear tiesten treden op ten bate van het Foster Parents Plan in het programma 'Gala of the Stars'. De bedoeling van het program- ma is nieuwe Foster Parents te werven. Foster Parents zijn 'pleegouders' op afstand. Ze geven financiële hulp aan kinderen in ontwikke lingslanden. Het 'geadopteerde' kind blijft gewoon thuis wonen in zijn of haar eigen omgeving, bij de eigen ouders. De hulp van de Foster Parents wordt ge bruikt om de leefomstandighe den van het kind en de mensen in zijn of haar omgeving te helpen verbeteren. Foster Parents Plan helpt waar de nood hoog is. Er zijn al 700 duizend Foster Parents die mee doen aan deze actie. Ontwikke lingsprogramma's worden uitge voerd in onder andere Bolivia, Egypte, El Salvador, de Filippij nen, Honduras, Indonesië, Ke nia, Mali, Nepal, Thailand en Zimbabwe, op het gebied van verbeteringen in de gezondheids zorg, onderwijs, landbouw- en milieuprojecten. In het circusprogramma is Ar nold Vanderlijde als tijgerdomp teur te zien, Nelli Cooman aan de vliegende trapeze, Viola Holt als clown in een onwillig autoo tje en Willem en Marianna van Hanegem werken met olifanten en paarden. Muzikale clowns zijn er natuurlijk ook: Theo Olof, Toots Thielemans, Berdien Stenberg en Linda de Mol. Bou- dewijn Büch en Hans Kazan doen een verdwijnact met assis tentie van Gerard Joling, Leon- tine Ruiters loopt over een hoge draad, Huub Stapel, Patty Brard en Gerrie van der Klei doen een paardendressuurnummer en Jan des Bouvries, Frank Govers en Rob Kroner doen een stallen- jongensballet. Zangeres-actrice Vera Mann! is te zien in een pas de deux op paarden en Danny de Munck klimt in de trapeze. De uitzending begint vrijdag om 20.08 uur bij de TROS. VLAARDINGEN —Inspec teurs van de Milieudienst Rijn mond verrichten een onderzoek naar een 'bedrijfsfout' bij Elf Atochem in het Botlekgebied. Bij het aan- en afkoppelen van een slang voor het nemen van monsters werd vorige week bij dit bedrijf een vergissing ge maakt. Het resultaat was een kattepislucht waar voornamelijk de inwoners van Vlaardingen last van hadden. Op de meldka mer van de DCMR kwamen woensdag tussen 13.50 en 14.25 uur ongeveer vijftig klachten binnen over stankoverlast. Vooral in Vlaardingen rook het naar kattepis. De milieudienst rukte gelijk uit voor een onder zoek bij de bedrijven in de Bot lek. De oorzaak moet vermoede lijk worden gezocht bij Elf Ato chem. Overigens noteerde de DCMR in 1992 maarliefst 1355 keer stankklachten die aan dit bedrijf worden toegeschreven. Elf Atochem voerde dan ook de Top Tien aan van bedrijven die vorig jaar stankoverlast hebben geproduceerd. Het recente voor val wordt nader onderzocht. ROTTERDAM Amnesty In ternational gaat intensief actie voeren tegen politieke moorden en verdwijningen. De campagne, die negenenhalve maand zal du ren, begint woensdag 20 oktober met de aanbieding in Den Haag van een rapport aan fractievoor zitters van politieke partijen in de Tweede Kamer. Om 13.30 uur uur wordt het rapport door vertegenwoordigers van Amnes ty aangeboden aan de Rotter damse politie. Om de aandacht te trekken van het publiek plaatsen Amnesty- leden een lange rij lege schoenen van het Braziliaanse consulaat aan de Coolsingel naar het hoofdbureau van politie aan het Doelwater. Zij zullen, al dan niet verkleed, bij de schoenen plaats nemen, uitleg geven en folders uitdelen. De lege schoenen sym boliseren de verdwijningen. Voorbijgangers worden naar het eind van de rij schoenen verwe zen, waar een Braziliaanse mu ziekband speelt en het rapport wordt uitgereikt. In Rotterdam wordt actie ge voerd voor Roberto Carlos da Costa uit Brazilië, een 18-jarige jongeman uit de sloppenwijken van Sao Paulo die sinds 10 sep tember 1992 wordt vermist. Hij wordt verdacht van het stelen van een cassetterecorder en an dere gestolen spullen en zou door de politie zijn geslagen en gemarteld. Ook zou op hem zijn geschoten. Zijn vriend Natalino (16) wordt eveneens vermist. Zakelijk bekeken ROTTERDAM Je komt ogen te kort bij Toys 'R' Us. Afgelopen weekend opende het nieuwe 'speelgoedwarenhuis; in winkelcentrum Oosterhof zijn deuren en de klanten (jong en oud) stroomden massaal toe. Maar ja, wat wil je, 2500 vier kante meter volgestouwd met speelgoed, dat is toch de droom van ieder kind?! Een veel voorkomend tafereel tje: vaders en moeders die door dol-enthousiaste kinderen voort gesleept werden van de ene kant Nu geoM« Drukte hij de nieuwe zaak. van de winkel naar de andere. Maar ook volwassenen waren zeer onder de indruk; menigeen liep met een verzaligde blik ach ter z'n winkelwagentje en de uit roepen: „Niet te geloven" en „Grandioos" of „Ik weet niet waar ik moet kijken!" waren niet van de lucht. Je kunt het dan ook zo gek niet opnoemen of Toys 'R' Us heeft het: pluche varkens op ware grootte, onnoemelijk veel gezel schapsspellen, een muziek-kin- derpo, videospellen, natuurlijk alles wat met de film 'Jurassic Park' te maken heeft, maar ook kinderkleding, babyvoeding en luiers. In totaal heeft het speel goedwarenhuis 18.000 verschil lende artikelen. Bovendien staan er nog drie keer zoveel artikelen in het magazijn. De vestiging in Rotterdam/Ooster flank is de tweede in Nederland; tegen het eind van het jaar zullen dat er vijf zijn. Eind 1995 wil het van oorsprong Amerikaanse be drijf twintig zaken in ons land hebben. Zondagmiddag 24 oktober 1993, aanvang 14.30 uur. Toegangsprijzen: f 10,- f 12.50 f 17.50 f22.50 GESCHORST John Veld man verblijft tegen WV nood gedwongen op de tribunes. Floppy liep in de wedstrijd tegen Cambuur tegen zijn derde gele kaart op en is dus geschorst. Ook Dennis de Nooijer is nog niet van de partij. Hij zit tegen WV de laatste van zijn vier wedstrijden schorsing uit. SPARTA 2 Het tweede ac teert de laatste weken met wisse lend succes. Voor de competitie speelde het elftal met 1-1 gelijk tegen Feyenoord. In de beker wedstrijd tegen Nieuwenhoorn was de ploeg minder succesvol. Ondanks de shirtreclame van H.P. van der Kooi BV verloor het gehavende elftal - zeven in vallers - met 2-1 van de zondaga mateurs. BOGARDEWinston Bogar- de, die tegen WV weer bevrijd is van zijn schorsing, viert vrijdag zijn 23e verjaardag. Ook Wim Bubberman moet naar de ban ketbakker. De verdediger won niet alleen onlangs een forse hoe veelheid prijzen bij Hans 'Rad van Fortuin' van der Togt, maar wordt op 30 oktober bovendien 23 jaar. Winston Bogardebijna jarig. Aan het begin van het seizoen stond voor de voetbalkenners één ding vast: van de ploegen die dit seizoen zouden degraderen, heette er één in elk geval WV. Op zichzelf niet zo'n vreemde veronderstelling. VW acteerde immers al eens eerder op het hoogste niveau om vervolgens weer even snel van Teletekst te vallen. Ook nu was het bestuur van de Noord-Limburgse club niet bij machte om iets aan de verster king van de selectie te doen. In tegendeel. Publiekslieveling Ba- bangida vertrok en dat verlies werd niet echt gecompenseerd door een aansprekende naam. En dus twijfelde niemand aan de ondergeschikte rol die WV zou gaan spelen. De wegen van Koning Voetbal blijken evenwel ondoorgronde lijk. VW heeft zich na ongeveer een derde van de competitie ver verwijderd van de onderste re gionen en leek een probleemloos seioen tegemoet te gaan. Leek, want afgelopen zaterdag kwam MW op bezoek in de Koel. De Maastrichtenaren waren vorig jaar de revelatie van de PTT- telecompetitie, maar acteren dit jaar moeizaam. Maar ze maak ten op alleszeggende wijze korte metten met de Venlonaren. Liefst zeven maal moest John Roox de trieste gang naar het net maken en daar is geen enkele keeper trots op. Door die 1-7 nederlaag tegen MW is er aan de prestaties van VW simpelweg geen touw meer vast te knopen, want tegenover die negatieve zevenklapper, staat bijvoorbeeld een 2-1 overwin ning op Vitesse, om maar eens een dwarsstraat te noemen. Dat Han Berger met gemengde gevoelens kennis heeft genomen van dit resultaat kunt u in zijn eigen column nalezen. Feit is in elk geval dat Sparta er eveneens veel aan gelegen is om de halve misstap in Leeuwarden onge daan te maken. Zeker nu het publiek de weg naar het Kasteel, zij het nog wat schuchter, weer gevonden lijkt te hebben. Afgelopen zaterdag is weer eens gebleken dat geen enkele wed strijd hetzelfde is, ook al speel je dan tegen dezelfde tegenstander. Vorige week hadden we, zeker in de eerste helft, geen kind aan Cambuur en zaterdag kwamen we er juist in de eerste helft niet aan te pas. Hoe dat kan? Tja, daar zal ik de heren de komende dagen eens over aan de tand voelen. Wij kunnen het ons, hoe de tegen stander ook heet, simpelweg niet permitteren om een wedstrijd wat te lichtvaardig op te vatten. En ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat vooral daar een deel van de verklaring lag van de mindere beurt van afgelopen za terdag. Gelukkig bleef de schade be perkt, maar dat mag je toch vooral op het conto van Edward Metgod schrijven. Want hij stopte niet alleen die strafschop, maar hield Sparta ook eerder een aantal malen in de wedstrijd. VW is nu de volgende tegen stander en dat is toch een lastige ploeg. Tegen die 1-7 nederlaag van hen kijk ik heel genuanceerd aan. Ze kunnen daar op twee manieren reageren. Of ze zijn gebrand op revanche, óf ze zijn volledig de weg kwijt. Ik ben geneigd rekening te houden met het eerste en dus kunnen we onze borst nat maken. Dat moesten we tóch al, wat eerlijk is eerlijk, we hebben ge woon wat goed te maken. Dat moet dan maar tegen VW ge beuren, want dat zijn toch de wedstrijden die we moeten win nen. De laatste weken kruipen we immers stiekem een beetje omhoog en als we die lijn willen doortrekken, dan moet deze wedstrijd gewoon twee punten opleveren. Aan u zal het niet liggen, daar ben ik inmiddels wel achter. Ik heb al eens eerder gezegd dat ik, toen ik hier kwam, allerlei verha len had gehoord over de negatie ve instelling van de supporters. Ik heb daar nog steeds niets van gemerkt. Integendeel. Het lijkt wel alsof de band tussen de groep en de supporters steeds hechter wordt. Aan ons du« de taak om er voor te zorgen dat u ook tegen VW weer tevreden huiswaarts keert. En dat u ons daarbij helpt, is voor mij inmiddels boven elke twijfel verheven. Nog meer voordeel met WAARDEBONNEN Uw totale voordeel is Waardebonnen zijn in onze filialen verkrijgbaar. J AS kattevoeding Ychabelle div. soorten, nagellakremover 1 49 JDC I Tegen inlevering Op alle Ag Ifotorolletjes/ st diafilm of pocket 11 Tegen 26.10.93 shampoo jj AS div II inlevering |i van de ben II haarspray JJ div. soorten vochtig toiletpapierJ! II navulling of box 70/1 II normaal 2,49 soorten, 400 ml normaal Diaprints ihat i0 x 15 ian kleintieeld M A m 250 ml £99. Diaprints mat 10 x 15 II normaal 2,59 II Tegen inlevering ii van de bon II Tegen inlevering II Tegen inlevering li van de bon II kverzachterJJ 4 liter II normaal luiers boyofgirl div. soorten, II normaal 12,99 II Tegen inlevering ook glanzend I L99 Kleurenfoto van négatiei 'B mat I glanzend B f:x18 (H>9 v Rotterdam, Goudsesingel 77-79, Wilhelm Teilplaats 20-22, Schiedam, Broersvest 52-54, en meerdere filialen in geheel Nederland

De Havenloods | 1993 | | pagina 7