THESE BOOTS... ARE MADE FOR WALKINR Saxofonist Ornette Coleman eenmalig in De Doelen Bubbling Brown Sugar laat Luxor bruisen 'Lantaren/Verhalen' opent wereld van gesproken culturen Overweldigende belangstelling voor Wervelende Derwisjen Istanbul MINDER AFVAL HEB JE ZELF IN DE HAND vanMffi I -^-----BLIJFT JE VERBAZEN!- -J DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 43-383 DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Project rond Berlioz en Boulez Het Rotterdams Conservatori um heeft dit seizoen een groot aantal projecten op stapel staan rond de componisten Berlioz en Boulez. Een eerste aanzet in dit project is een serie concerten rond de com ponist Pierre Boulez op 28,29 en 31 oktober in het Rotterdams Conservatorium. Een bijzonder concert is vrijdag 28 oktober de presentatie van IRCAM, een Frans instituut, opgericht door Boulez in 1974. Musici, wetenschappers en com ponisten onderzoeken in het IR CAM nieuwe mogelijkheden van muziek en technologie. De jongste resultaten van het onder zoek worden gepresenteerd in een concerttoernee, die vrijdag het Conservatorium aandoet. Solist is meesterklarinettist Alain Damiens. Hij geeft ook een masterclass, van 10.00 tot 13.00 uur. De presentatie van het IRCAM is van 14.00 tot 18.00 uur. Vrijdag 29 oktober is de uitvoe ring een gedeelte uit een van de grote meesterwerken van Boulez door een ensemble van het Con servatorium. Vanaf 12.45 uur spelen studenten onder leiding van Arie van Beek de werken Pli selon Pli. Zondag 31 oktober om 15.00 uur is er een concert van een ensemble onder leiding van Ma rien van Staalen van Oiseaux exotiques van Oliviet Messiaen en delen uit Le Marteau sans Maitre van Boulez. Alle optredens en andere evene menten zijn gratis te bezoeken. Het adres van het conservatori um is Pieter de Hooghweg 122. Concert Halleluja De Koninklijke Christelijke Oratoriumvereniging Halleluja geeft op zaterdag 28 oktober een concert in de grote zaal van De Doelen te Rotterdam. Uitgevoerd zullen worden Psau- me 150 van César Franck, Psal- mus 160 van Herman Strategier, Begrabnisgesang van Johannes Brahms, Psalm 121 van Zoltan Kodaly en het Te Deum van Meindert Boekei. Het Te Deum van Meindert Boekei is nog niet eerder uitgevoerd. Het koor zal worden begeleid door het hon derd man tellend symfonisch blaasorkest NLS uit Klaaswaal. Het geheel staat onder leiding van Rien Verbeek. Het symfonisch blaasorkest NLS zal onder leiding van Wim Steinmann ook enkele werken uit haar eigen repertoire ten ge hore brengen. Toegangskaarten a f22.50 zijn te verkrijgen bij De Doelen. Te lefonisch bij mevr. Den Boer 010-4126641 en mevr. Spruijt, 010-4563084, alsmede in de Voorstraat 17 te Klaaswaal. Nieuwe editie Popencyclopedie Half oktober is de negende editie (uitgave 1994) van OOR's Eerste Nederlandse Pop-encyclopedie van de persen gerold. De ency clopedie is 400 pagina's dik en bevat alle relevante popgroepen en solisten. Aan de hand van carrièrebeschrijvingen, CD-dis- cografieën, land- en genre-over zichten worden de feiten van de afgelopen vier decennia op een rijtje gezet. Meer dan 140 nieuwe namen zijn opgenomen, waaron der Rage Against The Machine, 2 Unlimited, Arrested Develop ment, Soul Asylum, Nirvana, Boys II Men, Bettie Serveert, Pearl Jam en de Spin Doctors. Zowel de landenoverzichten als de muziekstromingen van de ja ren negentig werden uitgebreid om de zich steeds meer vertak kende popwereld beter in kaart te brengen. Tevens zijn hitsin gles, muziekvideo's en popboe- ken geactualiseerd. Het voor po pliefhebbers onmisbare naslag werk wordt afgerond met een omvangrijk alfabetisch register en een inhoudsopgave van de vorige acht edities. OOR's Pop-encyclopedie ligt met ingang van 25 oktober in de winkel. De prijs is f49.50. Hedda Gabler afgelast De voorstelling 'Hedda Gabler' een produktie van Theater De Korre en de Koninklijke Vlaam se Schouwburg, had op 8 okto ber in première moeten gaan. Omdat het niet beantwoordde aan de verwachtingen werd be sloten de première te schrappen. Het gevolg is dat de voorstellin gen op dinsdag 2 en woensdag 3 november in de Rotterdamse Schouwburg komen te vervallen. Wegens grote belangstelling zullen de Wervelende Derwis jen uit Istanbul op 30 oktober niet in de kleine zaal, maar in de grote zaal van Concert- en Congresgebouw De Doelen op- De wervelende derwisjen. treden. Daardoor zijn er op dit moment weer kaarten beschik baar. De Wervelende Derwisjen van Istanbul staan onder leiding van Gürsel Kocak. Zij vieren Turkse Soefi-muziek- en dans uit. De Derwisjen in hun witte wer velende gewaden draaien in een fascinerende, alsmaar voortdu rende dans om hun eigen as en om elkaar, waarbij zij in een toestand van trance geraken. De Soefi-muziek bij de ceremo nie bestaat uit instrumentale omposities, waarin mystieke gebeden en liederen zijn ver werkt. Het evenement is een uitgelezen kans eens kennis te maken met de klassieke mystie ke muziek uit Turkije. Zaterdag 30 oktober, Grote zaal, 20.15 uur. De Wervelende Derwisjen uit Istanbul onder leiding van Gür sel Kocak. Toegang f 17.50, met reductie f 12.50. Veelzijdigheid en onbegrensde muzikaliteit. 'Jazz-crack' Ornet te Coleman speelt zaterdag 30 oktober een eenmalig concert in De Doelen. Begeleid door zijn zoon Denar- do (drums), bassist Charnett Moffett en trompettist Don Cherry (Ornette Coleman Quar tet) brengt Coleman zijn veelzij dige stijlelementen en muzikale expressie op de planken. Meer dan veertig albums nam hij in de loop der jaren op. Ook hebben vele bandleden als Char lie Haden, Don Cherry en James (Blood) Ulmer hun carrière op gebouwd door zich te spiegelen aan Coleman's visie. Zijn muziek wordt vertolkt door tal van grootheden in de jazz. In het begin van de jaren vijftig vond men de ideeën van saxofo nist Coleman zo omstreden dat hem slechts zelden de mogelijk heid werd geboden in het open baar op te treden. Dankzij muzi kanten als trompettisten Don Cherry en Bobby Bradford, de drummers Ed Blackwell en Billy Higgins en bassist Charlie Ha- den kreeg hij toch waardering. Vandaag de dag krijgt zijn enor me bijdrage aan de moderne Amerikaanse muziek over de hele wereld bijval. Zijn talent ligt in de capaciteit om muzikale grenzen te verleggen. In de jaren zestig wendde hij zijn compositionele talenten aan tot het schrijven van muziek voor strijkkwartetten, blaasinstru menten en symfonische concert- werken. In 1975 richtte hij de band 'Prime Time' op, waarvoor de 'free jazz/klassieke compo nist' goede dansbare muziek be dacht voorzien van elementen uit jazz, funk, rock en Rythm Blues. Coleman verdient een plaatsje tussen grote jazz com ponisten als Charlie Parker en John Cage. Hij heeft een belang rijke bijdrage geleverd aan het neerhalen van de grens tussen 'modern jazz' en 'serieuze' con certmuziek. Toegangskaarten zijn a 47,50 gulden te verkrijgen aan de kas sa van De Doelen (010-2171717). Het concert be gint om 20.30 uur. De beroemde zwarte musical-co- medy Bubbling Brown Sugar staat vrijwel de hele maand no vember, van dinsdag 2 tot zon dag 21, in het Luxor Theater. Tussen alle zwarte musicals die ooit op Broadway begonnen en naar Europa verhuisden neemt Bubbling Brown Sugar een bij zondere plaats in. Door deze musical nam het genre een ande re wending. De 'zwarte musical' werd een bruisend, feestelijk en aanstekelijk enthousiast evene ment. Aan Bubbling Brown Sm gar is de naam verbonden van een groot Broadway-talent: Billy Wilson. Bij de originele produk tie was de regie en choreografie van zijn hand. Ook bij deze ver sie van de musical, met een ge heel Amerikaanse cast, is Billy Wilson verantwoordelijk voor regie en choreografie. In de hoofdrol zien we leading lady Kimberly Harris. Ook Rhetta Bubbling Brown Sugar bruist ook in Luxor. Hughes, één van de sterren uit de musical Josephine, valt opnieuw te bewonderen. Bubbling Brown Sugar betekent: terug naar de tijd van Fats Wil ier, Billie Holiday, Bessie Smith, Ellington en Basie. De meeste tenten waar de zwarte muzikanten de kans kre gen hun muziek verder te ont wikkelen, waren in handen van blanke eigenaars. Zwarte bezoe kers werden niet toegelaten. Deze smet op de ontwikkeling van de jazz is niet het onderwerp van Bubbling Brown Sugar. De musical is een eerbetoon aan de glorieuze begintijd van de jazz muziek, met spektakulaire zang en shownummers van hoge kwa liteit. Bubbling Brown Sugar musical- comedy, begint steeds om 20.15 uur (maandag geen voorstel ling). Toegangsprijs f 70.-/f 60.- /f 55.-/f 35.-. Met CJP/Pas 65/Rotterdam Pas f5.- korting; niet geldig op vrijdag en zater dag. Telefonisch reserveren tus sen 12.00 en 16.00 uur op de nummers 010-4138326 of 010- 4141715. Het draait om verhalen. Verteld, gezongen, voorgedragen of ge danst, het doet er niet toe. Zon dag 31 oktober vindt de eerste Lantaren/Verhalen van het sei zoen plaats, 's Middags 'Natty en Fleurtje' voor de kinderen, 's Avonds 'Titia Tarenskeen, Samba Cool Babana, Hugo Pos' voor volwassenen. Theatervoorstellingen in Thea ter Lantaren/Venster in de Gou- vernestraat 133 in Rotterdam door en voor vertolkers uit alle culturen van het verhaal. Een mop desnoods of een geinig dansje, als het maar iets 'vertelt'. Enthousiasme en durf zijn de ingrediënten waarop producent Renée van Dijk en gastheer en presentator Paul Middellijn zit ten te wachten. Lef van mensen, grote en kleine, die op de plan ken 'hun' verhaal vertellen. „Lantaren/Verhalen is een vorm van theater die afwijkt van de gangbare. Je zou kunnen zeggen dat het een huiskamer is waarin kunst beoefend wordt. Intercul turele kunst van professionelen afgewisseld door die van 'begin ners' of amateurs. Heel laag drempelig, dat blijkt wel uit het succes van vorig jaar. Met deze vorm van theater hebben we een eigen publiek gecreëerd, mensen die veelal nog nooit een theater van binnen hadden gezien. Nu moeten we ook de 'normale' the- aterganger binnen zien te krij gen", vertelt Renée. Vijf minuten praten met Paul Middellijn maakt duidelijk waarom Lantaren /Verhalen mensen van alle culturen het theater binnenlokt. Alleen al zijn uiterlijk (hij is een grote zwarte man met veel haar) werkt aan stekelijk. Het enthousiasme en de geestdrift waarmee hij zijn mond roert, moet mensen prik kelen en aanmoedigen in welke vorm dan ook op het podium Renée van Dijk ziet de Werkplaatsproduktie van Lantaren/Verhalen in samenwerking met Equator Produkties vol verwachting tegemoet. het woord te doen. „De grootste gemeenschappelijke noemers van het kinderprogramma en de avondvoorstelling is het verhaal en het bij elkaar halen van cultu ren. Lantaren/Verhalen kan je zien als een bumper die remmin gen weghaalt. Ik geniet wanneer ik een kind, dat eerst nog vrij gereserveerd is, los zie komen. Onze aanmoedi ging en ondersteuning en dat van het vaste Story Trio brengt soms een spontaniteit teweeg waarvan je verstelt staat. Bij de volwassenen zit die vrijheid die per weg. Toch halen we ook de ouderen over de streep", aldus Middellijn, bij de kinderen be kend als Papa Paul. Elke laatste zondag van de maand, tot en met mei 1994 toe, vindt 'Lantaren /Verhalen' plaats. 'Durfals' die mee willen doen kunnen dit onder telefoon nummer 010-4362722 kenbaar maken. 'Natty en Fleurtje' vangt om 14.30 uur aan. De entreeprijs is vijf gulden. Het avondprogram ma begint om 20.30 uur en kost tien gulden. Laminaten Laminaten hebben onze wereld veroverd. Lfh Laminaten zijn overal. /jyal Misschien heeft u er nooit van gehoord, maar u krijgt ze dagelijks onder ogen en in handen. Laminaten zijn, zeg maar, de multiplexen van de verpakkingen. Combina ties van materialen die onverbre kelijk met elkaar verbonden zijn. Het melkpak bijvoorbeeld: karton met een plastic laagje aan de binnenkant. De vruchtesappak- ken: hetzelfde of met een laagje van aluminium. Het zakje om de kippesoep of de macaronimix: papier met aluminium. Het knis perende zakje van de chips: kunststof met aluminium. En het probleem zit 'm in die onverbre kelijkheid; je kunt de verschillen de grondstoffen niet of nauwelijks terugwinnen. Als dat wel kon, dan zou je van de 5 miljoen melk en vruchtesappakken die we da gelijks weggooien heel wat nut tigs kunnen maken: 100.000 kar tonnen verhuisdozen, 67.500 kunststof emmers en 165 alumi- t sportfietsen. Elke dag! In dat licht bezien is het maar goed dat je ook kunt kiezen voor melk - - vruchtesap in een (retour)fles. Bestel de gratis brochure "Minder afval heb je zelf in de hand". Schrijf naar distri- ïntrum VROM, antwoordnummer 10103, £700 VB Zoetermeer (geen post- igel nodig). Of bel 079 - 449449 JONGENSBOOT DEKEN- I JACK multicolor 1 maten MAL advies prijs iM' STOERE HERENBOOT wart, maten 40/46 Hof van Spaland 14 SCHIEDAM I WE ZITTEN OOK IN VLAARDINGEN ■SCHIEDAMSEWEG 12-14H Ornette Coleman.

De Havenloods | 1993 | | pagina 9