'Het NAi zal vele gezichten hebben en altijd zoekend zijn' 7 Jonge slangen, antilopen en pauwen in diergaarde Blijdorp SPARTA - FEYENOORD Steekt Sparta een spaak in Feyenoord's zegekar? w* km We willen gaan stunten Fancy-fair zelden? jammer eigenlijk Goede bijverdienste! Nieuw Nederlands Architectuur instituut unieke bundeling van voorzieningen Schiedamse korpsen oogsten lof „Bezuiniging geen bedreiging metro" DE HAVENLOODS - DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 SCHIEDAM De H.J. van Wijlenschool houdt zaterdag 6 november een fancy-fair in het gebouw aan de Buitenhofstraat 145. Tussen 13.00 en 17.00 uur is er een hele dag vermaak met een rommelmarkt, kindervrijmarkt, spelletjes, een restaurant' en een video- en poppenkast. De toe gang is gratis. ROTTERDAM De Cubaan se boa was nog maar net ander halve week oud of hij hapte al nijdig naar het flitslicht van de fotograaf. Gelukkig werd het dier stevig vastgehouden door zijn verzorger. Er waren in dier gaarde Blijdorp vier boa's gebo ren, waarvan er inmiddels één dood is. Boa's zijn eier-levendbarend. Dat betekent dat de eieren nog in het moederlichaam uitkomen zodat het net lijkt alsof de moe derslang levende jongen baart. In Cuba leven de boa's bij voor keur in grotten of in dicht bebos te gebieden waar zij jagen op vleermuizen. In de diergaarde le ven de wurgslangen in de Riviè- rahal en krijgen zij (dode) ratten als voer. De tien jonge Kongopauwen in de Victoria-serre zijn een stuk minder agressief, schuw zelfs, de fotocamera maar als zij wat voer krijgen toegeschoven is alle aandacht gericht op het voedsel. De vrouwtjes zijn duidelijk te onder scheiden van de mannetjes door de groen doorschijnende kleur in het verenkleed. Sinds 1960 was het niet meer voorgekomen dat er een Kongopauwtje was gebo ren in de diergaarde. Het stam boek van deze vogel wordt bijge houden in Antwerpen en daar kwamen de ouders van tien jon ge pauwen dan ook vandaan na dat eerdere pogingen van het Rotterdamse stelletje jarenlang zonder succes was gebleven. Ook bij de Nijlgau antilope is de familie uitgebreid. Een tweeling in dit geval. De jonge dieren drukken zich plat tegen het hooi als een kudde fotografen de stal binnenrukt. Tegenstribbelend gaan zij toch op de foto. De Nijlgau leeft oorspronkelijk in India en niet langs de Nijl zoals de Nederlandse naam doet ver moeden. Binnenkort is de twee ling te zien op de weide in de buurt van de bavianenrots. Nerveus Bij de bavianen, tenslotte, is ook een jong geboren. Niet zo bij zonder, omdat er doorlopend jongen geboren worden op de apenrots. Het jonge aapje liet zich niet zomaar fotograferen, want het hing voortdurend on der de buik van de moeder. De bavianen werden kennelijk ner veus door de onverwachte be langstelling en liepen als een stel letje marathonschaatsers rondjes Vv~;- Mijlgau-tweeling Bida Kanhra bang om de rots. Om de troep tot stoppen te dwingen, kregen ze voer. In plaats van fruit werd vogelvoer gestrooid. De mantel bavianen wisten het kleine te waarderen en al likkend aten zij van de vloer, waarbij zij symbo lisch hun felgekleurde achter werk toonden. doorEMILE HILGERS ROTTERDAM Met nieuwbouw in het Museum park, die al de bijnaam 'de banaan' heeft gekregen, is ons land volgens directeur Adri Duivesteijn verrijkt met 'een volwaardig landelijk centrum voor architectuur, uniek door dat alles bijeengebracht is in één instituut'. Het pand biedt niet alleen onderdak aan on geveer achttien tentoonstellin gen per jaar, maar herbergt ook het nationaal architec tuur archief, een bibliotheek, een studiezaal, een studiecen trum en een uitgeverij. Verder is de redactie van het blad Ar- chis gehuisvest in het langge rekte pand. Met de oprichting van het insti tuut wordt eindelijk navolging gegeven aan een voorstel van architect J.H.W. Leliman in 1912. In het NAi worden activi teiten en collecties van de Stich ting Architectuur Museum, van het Nederlands Documentatie centrum voor Bouwkunst, en van de Stichting Wonen gebun deld. Duivesteijn onderstreepte woensdag 27 oktober tijdens een persconferentie dat wat hem be treft het 'stimuleren van de cul turele discussie over architec tuur' centraal staat in beleid en opzet van het NAi. Het tentoon- stellingsbeleid dat het NAi voor n het Museumpark, afgelopen vrijdag officieel geopend door Koningin Beatrix. ogen heeft typeert hij als 'niet- -dogmatisch' en 'primair gericht op de culturele dimensie van ar chitectuur en stedebouw'. De nadruk zal daarbij liggen op de geschiedenis van de Nederlandse architectuur en internationale architectuur in de negentiende en twintigste eeuw. 'Het NAi presenteert een niet- -dogmatische kijk op die ge schiedenis. Gekeken wordt naar wat een architect inspireerde om in een bepaalde vorm en taal te werken. We nemen afscheid van klassie ke indelingen en dogma's', aldus Duivesteijn. 'Indelen in goed en slecht of dit of dat verketteren is in mijn ogen niet interessan- t'.Omdat het NAi geen enkele visie op architectuur wil uitslui ten, heeft het volgens Duives teijn 'de plicht pluriform te zijn in de programmering. Dat mag niet leiden tot anonimiteit. Iedere afzonderlijke activiteit zou moeten leiden tot een state ment van de maker. Het NAi zal vele gezichten hebben en altijd zoekend zijn. We zullen trachten het debat over architectuur op gang te krijgen.' De openingsexpositie onder de titel Stijl, in de grote zaal van het NAi, illustreert de niet-dogmati- sche opstelling van het instituut. In Stijl wordt de periode van 1774 tot 1993 overbrugd. De ge bruikelijk voorstelling van het Nieuwe Bouwen als de histo risch noodzakelijke uitkomst van de stijlverwarring in de ne gentiende eeuw wordt achterwe- SCHIEDAM Uitslapen was er voor de deelnemers aan het Mars-, Show- en Majoretten- concours zondag niet bij. Vanaf 10.00 uur traden 33 bands uit het land aan in de Margriethal. On der auspiciën van de landelijke muziekbond organiseerde het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS) wederom een vlekkeloos verlopen wed strijd. „De jury van de bond toonde zich na afloop uitermate tevreden. Dit Schiedamse con cours onderscheidt zich duidelijk van de andere in den lande," aldus Corine Sey namens het AMOS. De Margriethal biedt voldoende ruimte, de organisatie zit goed in elkaar en aan het concours ne men gerenommeerde korpsen deel. Sey: „De parkeerfaciliteiten moet je ook niet vergeten." Het concours trekt elk jaar dan ook vele bezoekers. Ditmaal waren ruim duizend belangstellénden naar de sporthal gekomen om hun favoriete korps toe te jui chen. Harpe Davids, OBK, de Jeug- drijnmondband, Gusto en de Rijnmondband speelden daarbij Wilhelmin Sleeuw ijk m de 33 deelneme Het jeugdkorp: het concours. een thuiswedstrijd. De Rijn mondband behaalde zowel in de eredivisie als in de categorie jeugd - met de jeugdband - de meeste punten. Harpe Davids promoveerde met lof naar de eerste divisie en ook Gusto werd zondag een klasse hoger inge schaald. Wedstrijdsecretaresse Corine Sey benadrukt dat deze Schie damse successen toeval waren. „De jury komt uit het hele land en is onpartijdig. Deze korpsen waren gewoon echt goed." De Rijnmondband kreeg bovendien de dagprijs, een wisselbeker, evenals de Metronettes uit Am sterdam die uitkwamen in de ca tegorie majoretten. Overigens gingen alle 33 deelnemende korpsen met een beker en een diploma van de Unie voor Mu ziekverenigingen naar huis. SCHIEDAM Wethouder C. Zijdeveld (PvdA) van verkeer vertrouwt erop, dat een bezuini gingsvoorstel van minister Maij niet zal gelden voor de plannen voor de metro-aanleg in Schie dam. Het plan van de minister, dat overigens nog door de Twee de Kamer moet worden goedge keurd, houdt in, dat gemeenten zelf twintig procent van de kos ten van grote openbaarvervoer- projecten dienen te betalen. Voor de metrokosten in Schie dam zou dit neerkomen op tach tig miljoen gulden. „Ik ben niet onder de indruk", zegt Zijdeveld. „De minister wil graag een tweede Beneluxtunnel. Dat kan alleen als integraal pro ject, in combinatie met de me tro." De gemeente Schiedam is niet in staat tachtig miljoen op tafel te leggen, „maar als er geen metro komt, komt er ook geen tunnel." In de plannen van Maij staat verder, dat gemeenten kleine openbaarvervoersprojecten voor 45 procent moeten betalen. Dit kan nadelig zijn voor plannen die Schiedam heeft om tramlijn 1 in Woudhoek door te trekken. Zijdeveld zegt van het rijk een subsidietoezegging te hebben voor een breed viaduct onder de spoorverbinding van de trein naar Delft. Door dit viaduct zou dan niet alleen de verlengde 's Gravelandseweg richting de Slimme Watering lopen, maar ook de tram. De tram rijdt dan van Woudhoek naar industrie gebied de 's-Gravelandse polder. Ook deze toezegging moet Maij ondanks haar bezuinigingsplan nen nakomen, meent Zijdeveld. Over de metroplannen hebben Zijdeveld en wethouder A. Reijnhout (D66) van wijk- en buurtbeheer vorige week een brief naar de gemeenteraad ge stuurd. Dit was nodig om te benadrukken, dat het niet klopt dat „binnen ons college maar langs elkaar heen wordt ge werkt", zo schrijven de wethou ders. ge gelaten. De negentiende eeuw is een eeuw van grote pluriformi teit, menen de samenstellers van de expositie, en het Nieuwe Bou wen is daar een vervolg op. Daarnaast presenteert het NAi in de eerste twee maanden in balkonzaal, galerij en zolderzaal tentoonstellingen van het werk van John Hejduk en van de ar chitect van het NAi Jo Coenen. Archief In het archief van het architec tuurinstituut zijn ongeveer drie honderd archieven en honderd collecties van de meest vooraan staande Nederlandse architecten opgeslagen. De bibliotheek om vat zo'n 35.000 boeken en tijd schriften op het gebied van Ne derlandse en buitenlandse archi tectuur. Archief en bibliotheek worden geflankeerd door een studiezaal waarin dagelijks boe ken en materialen kunnen wor den geraadpleegd. Het NAi-stu- diecentrum biedt faciliteiten aan gastonderzoekers uit binnen- en buitenland. Depothouder(ster) voor het uitzetten en coördineren van onze verspreidingen van huis-aan-huisbladen en reclamedrukwerk in Groenoord-Kethel In bezit van ruime schuur of garage. Tel.: 010 - 4699692 4699696 Interlanden spreigroep Zondagmiddag 7 november 1993, aanvang 14.30 uur. Toegangsprijzen: f 15.- f20.- f30.- f40.- Er zijn heel wat Sparta-suppor- ters, die stilletjes hopen dat deze vraag zondagmiddag rond kwart over vier met een volmon dig 'ja' kan worden beantwoord. Heel vreemd is dat natuurlijk niet. Sparta was de laatste twin tigjaar continue op voorhand al, de onderdog in de enige echte derby die ons land nog rijk is, en ook in de praktijk werd die stel ling regelmatig onderschreven. Zelfs in de jaren dat het ook aan de andere kant van de Maas in sportief opicht niet naar wens verliep, slaagde Sparta er zelden in om de 'grote broer beentje te lichten. Menig jonge supporter is er zelfs nog nooit getuige van geweest dat Sparta in die onder linge confrontatie aan het lang ste eind trok. Bovendien is Feyenoord in deze competitie nog altijd ongeslagen en dat is voor een doorsnee Sparta-supporter een reden te meer om te hopen (of misschien wel te dromen) van een stuntje. Of die droom werkelijkheid wordt, is op voorhand altijd moeilijk te beantwoorden. Wim van Hanegem is realist genoeg om toe te geven dat Feyenoord dit jaar, de hoge klassering ten spijt, lang niet altijd goed voet bal speelt. Aan de andere kant trekt hij juist met die ranglijst in zijn hand, regelmatig een lange neus naar al zijn kritikasters, die lyrisch worden over het spel van Ajax, maar vervolgens moeten toegeven dat dat alleen niet vol doende is voor twee punten. De vraag is dan ook waar schuilt dan wel de kracht van dit Feye noord? In de eerste plaats in het hechte collectief. Zowel binnen het veld als daarbuiten gaan de spelers van Feyenoord goed met elkaar om. Daarnaast slaagt het duo Meijer en Van Hanegem er in om van de diverse spelers de inviduele kwaliteiten optimaal te benutten. Zelfs de mindere vorm van dragende spelers als Gaston Taument en Rob Witschge wordt daarmee gecompenseerd. Maar toch zal ook dit Feye noord een keer tegen een neder laag oplopen. En als het aan Han Berger c.s. ligt, gebeurt dat aanstaande zondag. RUGSPONSOR Het aanne mersbedrijf Nooijens uit Rhoon wordt de nieuwe shirtsponsor voor de achterzijde van het Sparta-shirt. Het bedrijf heeft een contract afgesloten voor de periode tot en met 31 december van dit jaar. SPARTA-VOETBALLIJN - Ook in het seizoen 1993-1994 heeft Sparta de beschikking over een eigen voetballijn. Via dit 06- koopnummer kunt u iedere dag op de hoogte blijven van alle ontwikkelingen van de Kasteel club. De Spartalijn is 24 uur per dag bereikbaar via 06-35035007. SPONSOR VAN DE DAG De wedstrijd Sparta-Feyenoord is geadopteerd door Forbo Krommenie. Op allerlei manie ren zal dit bedrijf zich bij de derby aan het publiek presente- MICHEL VALKE Michel Valke verbleef de afgelopen we ken noodgedwongen op de tri bune. De routenier ondervond te veel hinder van zijn lies. Van daag hoopt Sparta's dirigent weer de lijnen op het middenveld uit te kunnen zetten. 0-0 tegen Twente. Daar kan je genuanceerde over denken. Be kijk je het vanuit de resultaten van de afgelopen jaren, dan ben je dik tevreden. Kijk je naar de wedstrijd, dan is het terecht, maar kijk je naar de kansen dan doe je jezelf een punt tekort. Ik heb er echter geen zin in om nog lang stil te staan bij de kans van Dennis. Geloof mij nou maar, dat hij dat heus niet expres heeft gedaan. En daar wil ik het bij laten. Ieder kritisch woord dat ik hier aan wijt, is er een te veel. Daar neemt het zelfvertrouwen absoluut niet mee toe. En dat is wat we tegen Feye noord hard nodig hebben. Na tuurlijk, Feyenoord is lands kampioen. Natuurlijk hebben ze meer kwaliteit, maar is dat een waarborg voor een simpele zege? Nee, nee en nog eens nee. Zo simpel zit dat spelletje niet in elkaar. Waarom zou Sparta nou eens niet voor een stunt kunnen zorgen? Als er iemand is die mij de onmogelijkheid daarvan op voorhand kan uitleggen, dan mag hij me bellen. Sparta moet gewoon nog meer geloof in eigen kunnen krijgen. Na afloop van de wedstrijd te gen Twente hoorde ik zeggen dat we weer een punt verder weg van de onderste plaatsen waren ge komen. Toen dacht ik nee, de kloof naar sommige subtoppers is een punt groter geworden. Het is een nuance verschil, maar wel heel belangrijk. Sparta moet weer wat meer flair krijgen, wat meer bluffen. Dat kan echt geen kwaad. Ik wil best wel. Afgelo pen zondag waren we met een aantal mensen in het Kasteel van Rhoon. Ik heb daar een wedden schap afgesloten met een van onze sponsors. In zijn hart is hij voor Feyenoord, maar hij heeft het bij Sparta uitstekend naar zijn zin. De inzet is een fles whis key en hij heeft gegokt op Feye noord. Charles van der Steene heeft in de afgelopen jaren al 12 flessen aan hem verloren. Maar geloof het nou maar. Deze fles is voor mij. Proost Gerard! Han Berger t

De Havenloods | 1993 | | pagina 2