Veertigjarige Katholieke Bond van Ouderen blijft nog apart bestaan Regiobestuur Rijnmond moet 1 januari 1997 van start gaan SCHIEDAM DE HAVENLOODS Demodag bikeboard Koersbal in Margriethal Entree zwembad rond vijf gulden Catalogus van Novib 'Deskundige hulp niet per se via bestuursfunctie' 'Stel, het is je eigen vel' Séance bij Harmonia Collecte voor Jantje Beton 'Spreidingsbeleid is geen beleid' DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 SCHIEDAM Watersportver eniging De Vrije Liggers organi seert op zaterdag 6 november in samenwerking met Bikeboard Int. een zogeheten Demodag bi keboard. De nieuwe rage in de Benelux speelt zich tussen 12.00 en 16.00 uur af bij de Vismarkt- brug aan de Lange Haven. Die middag kunnen belangstel lenden gratis proefvaren met dit 'futuristische fenomeen'. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer G. Hendriks van de Vrije Liggers, telefoon 010-4153751 of bij de heer C. Snelders van Bike board Int., telefoon 072-645544. SCHIEDAM - De Margriethal was afgelopen zaterdag gevuld met zogenoemde jongere ouderen. Althans, ouderen die een beetje inspanning niet schu wen. Met z'n driehonderdvijfti- gen streden ze in het groot pro vinciaal koersbaltoernooi voor 55-plussers om de provinciale wisselbeker. De deelnemers kwa men uit alle delen van Zuid-Hol land; 48 teams van 25 koersbal- clubs. Het koersbal is ongeveer twaalf jaar geleden in Nederland geïn troduceerd en kent nu al vele honderden clubs. Koersbal wordt gespeeld op een mat van 8 x 2 meter en er spelen twee paren tegen elkaar, ieder met 4 ballen. Het doel van het spel is om de speelballen zo dicht mogelijk bij de witte jak (doelballetje) te rol len. De verrassing en moeilijk heid zit in het feit dat het zwaar tepunt van de speelbal niet in het midden zit, waardoor de bal een kromme koers maakt. Voorzitter J. van Nielen van de 'werkgroep koersbal binnen de sportraad' speelt zelf wekelijks koersbal in dienstencentrum de 4Molens. Hij speelt met ploegen. „Er kunnen nog nieuwe spelers bij, dan maken we gewoon nog een ploegje", zegt hij. Zaterdag kon Van Nielen vanwege zijn organisatorische werkzaamhe den niet meedoen. Overigens viel Schiedam niet in de prijzen. Die waren weggelegd voor Zoeter- meer-Segwaert (1ste prijs), Wad- dinxveen (2e prijs), WestVoorne (3e prijs) en de aanmoedingsprijs was voor Bernisse. De prijzen werden uitgereikt door de directeur van de Sport raad Zuid-Holland, mevrouw A. Sikkens. DEUTSCHE MESSE— Het wekelijkse inloopconcert op za terdagmiddag in de Grote Kerk wordt op 6 november verzorgd door het Hervormd Kerkkoor onder leiding van Jac. Horde, et koor zingt onder meer de Det- sche Messe van Schubert. Mede werking verlenen de alt Ada de Ruiter en de organist Cees Pas- schier. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is vrij. Wegener hiXsaarvhuLsbLaden Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AK Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jonj Bram Wesdorp Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4.343.850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel leur iuis-aan-hulsbladen ver- Zuid-Holland wekelijks in oplage van ruim een mil joen exemplaren. SCHIEDAMDe werkzaamheden aan het nieuwe zwembad Groenoord vorderen in straf tempo. De oplevering ervan ver wacht J. van Vugt, directeur Sport Recreatie, in januari. „Het bad gaat eerder open dan we dachten: in februari '94. Overigens zou ik niet spreken van subtropisch bad, mensen denken dan gelijk aan een soort Tropicana. Er zitten wel een hoop toeters en bellen aan dit zwembad; er komen echter geen wildwaterbanen." Volgens Van Vugt is het uitgangspunt dat 'alle doelgroepen op een plezierige manier tegelijkertijd in het bad terecht kunnen zonder elkaar voor de voeten te lopen'. Verder is de opdracht dat de tarieven sociaal aanvaardbaar moeten zijn. „We zijn bijna rond met de entreeprijzen. Het tarief ligt gemiddeld rond de 4,95. Een -~4 los bad banen zwemmen komt op 4,25 en de toegang tot het recreatiebad ligt een gulden hoger. Voor een twaalf banenkaart betalen de bezoekers maar het tienvoudige van een kaartje," ^faus Van Vugt die nog wijst op de installatie van een bijzonder warmtekrachtkoppelingsapparaat. De Nutsbedrijven plaatsen een gasmotor en dynamo in een transformatorhuisje bij het zwembad, waardoor electriciteit wordt opgewekt. De motor wordt met water gekoeld en het zwemwater wordt zo weer verwarmd. Voor de Nutsbedrijven betekent deze installatie overigens een uitbreiding van de diensten: behalve de levering van gas, water en electriciteit, levert het bedrijf nu ook warmte aan het zwembad. De extra warmte die vrijkomt bij deze energiebesparende installatie bieden de Nutsbedrijven vervolgens aan derden aan. Van Vugt: „En onze energierekening zal per saldo gunstiger uitpakken." SCHIEDAM— Voor de zes tiende maal is de Novib-catalo- gus verschenen. Op zestig pagi na's staan bijna 600 handge maakte, originele artikelen uit de Derde Wereld afgebeeld, aange vuld met informatie over de ma kers ervan. Met de aankoop van goederen uit de catalogus steunt men de Derde Wereld op een directe manier, zo stelt de No vib. De catalogus is gratis aan te vragen door een kaartje te sturen naar de Novib, Antwoordnum mer 1304, 2501 WB Den Haag. Ook is hij telefonisch te bestellen via nummer 05490-70770. Men krijgt dan de catalogus binnen zeven dagen gratis thuis be zorgd. Voorts is de catalogus verkrijgbaar bij de Wereldwinkel aan de Hoogstraat. TAALTUIN Wethouder A. Wiegman van onderwijs heeft afge lopen vrijdag de nieuwe lokalen ge opend van De Taaltuin, de openbare basisschool die is ontstaan na de fusie tussen De Kameleon en De Harlekino aan de Thorbeckesingel en de Dr. Kuyperlaan. door NELLEKE DE JONG De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) afdeling Schiedam viert zaterdag 6 no vember het veertigjarig be staan. 'Rooms Katholieke Bond van bejaarden en gepen sioneerden', was in het oprich tingsjaar 1953 de officiële omschrijving. En, minder offi cieel, 'De ouden van dagen bond'. De sociëteit was in die tijd de belangrijkste activiteit. Tegenwoordig is de bond vooral een organisatie die de belangen behartigt van ouderen. Niet alleen „Wat doet de bond voor mij", maar wat kan ik doen voor de bond", zo luidt de slogan. Hoewel de slogan van veel latere datum is, hoefde mevrouw Th.L. van Velzen, toen zeacht jaar ge leden lid werd van de KBO, niet lang na te denken over de vraag 'Wat kan ik doen voor de bond?' Na een oproep om informatie briefjes rond te brengen bij de leden gaf ze zich meteen daar voor op. Nog geen maand na haar toetreden overleed de toen malige secretaris, de heer Ooms. „De spil waar alles om draaide", staat in het jubileumboekje van 1988. Men zat dan ook enorm onthand en mevrouw Van Vel zen bood aan om te helpen met notuleren. „Maar binnen de kortste keren was ik secretaris." Voorzitter was destijds een nu bekende Schiedammer, C. Lans bergen. Mevrouw Schouten Voorzitter Van Velzen volgde de heer Lansbergen op en nu al weer vier jaar vervult me vrouw Van Velzen de functie van voorzitter. Overigens vindt ze zelf dat je niet per se een bestuursfunctie behoeft te ver vullen om iets voor de bond te doen. „Er is ontzettend veel des kundigheid nodig. Op het gebied van gezondheid en politiek zou men veel voor ons kunnen doen." De functie van voorzitter heeft een heel andere inhoud dan in de jaren vijftig. Mevrouw Van Vel zen: „Er is de laatste jaren zo ongelooflijk veel over ons heen gekomen. Dat het onderwerp 'ouderen' zeer complex is, is dui delijk. Er zijn talloze zaken te behartigen, zowel ten opzichte van de landelijke als van de lo kale overheid. Over de bezuini gingsvoorstellen van minister d'Ancona oordeelt mevrouw Van Velzen: Ze is te vroeg met haar plannen gekomen. Als je de verzorgingshuizen wilt afschaf fen moet je eerst zorgen dat de thuiszorg geregeld is. Van gemeentewege is er inmid dels de gewenste erkenning, waarom werd gevraagd bij de raadsverkiezingen in 1986. Ieder halfjaar vindt overleg plaats tus sen de wethouder ouderenbeleid (Bart de Leede) en de drie oude renbonden KBO, ANBO en PCOB. De verstandhouding tus sen de drie bonden is uitstekend, meldt mevrouw Van Velzen. Ze is ervan overtuigd dat de Alge mene en de Christelijke bonden in de toekomst tot veel verdere samenwerking zullen komen. Maar ze denkt dat de tijd nog niet rijp is voor één bond. „De KBO is nu nog geloofsge- bonden. We houden bijvoor beeld driemaal per jaar een eu charistieviering. Daar doen we de mensen echt een enorm ple zier mee. Veel ouderen hebben er moeilijk mee, dat hun kinderen niet in hun voetsporen treden als het om het religieuze leven gaat. Wij bemoedigen hen en probe ren ze uit te leggen dat hun kin deren dat heel anders beleven." Pratend over ouderenzorg, huis vesting, recreatie, geloofszaken, noemt mevrouw Van Velzen het als de taak van een voorzitter om de leden met raad en daad bij te staan. De op dat moment rin kelende telefoon haakt er op in. Iemand wil weten wat je mag meenemen naar het verzorgings huis. „Ik weet natuurlijk niet op elke vraag antwoord, maar ik kan altijd zeggen waar ze wel moeten zijn." Contact In een gesprek over ouderen komt uiteraard ook het 'Jaar van de ouderen' aan de orde. De voorzitter heeft er niet zoveel van gemerkt. „De laatste maan den van het jaar wil men er nog gauw iets aan doen, maar dat zijn dan vaak dingen die toch al zouden gebeuren." Het streven van het 'Jaar van de ouderen' om het contact tussen ouderen en jeugd te bevorderen, kan niet echt geslaagd genoemd worden. In Schiedam hebben alle 28 scholen het verzoek ge had om de (basisschoolleerlin gen in een zelfgekozen onder werp iets op te schrijven over ouderen. Slechts vijf scholen rea geerden. De sponsor die een se lectie had willen maken van de inzendingen om er een boekje van uit te geven, trok zich terug; de kwaliteit van de verhalen was onvoldoende. Inmiddels heeft zich een andere sponsor gemeld. Aangevuld met enkele nieuwe inzendingen wordt er nu toch een boekje uitgegeven, waaruit het respect van de jeugd voor ouderen moet spreken. SCHIEDAM De Nederlanse Brandwondenstichting houdt deze week een nationale collecte onder het motto 'Stel, het is je eigen vel'. Verbrandingen zijn één van de ergste verwondingen die een mens kan oplopen. De behande ling is vaak pijnlijk en langdurig. De Nederlandse Brandwonden Stichting probeert de behande ling van patiënten te verbeteren, laat wetenschappelijk onderzoek verrichten, voert voorlichtings programma's en beheert de Na tionale Huidbank. Men is daar bij afhankelijk van giften om een en ander te kunnen betalen. Vo rig jaar werd een bedrag van 2,6 miljoen gulden opgehaald. Nieu we collectanten kunnen zich aanmelden bij de heer D.A. de Koning, telefoon 4602594. SCHIEDAM Marina de Ja ger uit Nieuwegein verzorgt donderdag 4 november de bij eenkomst van de spirituele vere niging Harmonia met een bloe- menséance en trance. De bijeenkomst vindt plaats in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein 165. De aanvang is 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt 7,50 gulden. WATERWEG Het regio bestuur voor Rijnmond kan volgens de Rotterdamse bur gemeester Peper (voorzitter van Overleg Orgaan Rijn mondgemeenten) op 1 janari 1997 in werking treden. Peper verwacht dat de landelijke po litiek mee zal werken aan deze ontwikkeling. Of dat zo is moet later deze maand blij ken, als het kabinet de Lex Specialis publiceert, de wet die de vorming van de stads provincie Rotterdam mogelijk moet maken. Peper deed zijn optimistische voorspelling bij de presentatie van Het Profiel 2, de nota waar in wordt geschetst hoe de taken binnen het regiobestuur moeten worden verdeeld. Met deze nota in de hand willen de OOR-ge- meenten de Lex Specialis beoor delen. „Het land begint in toenemende mate rijp te worden voor be stuurlijke vernieuwing. Het gaat in hoog tempo. There is some thing in the air. Dat staat als een paal boven water", zegt Peper. De Rotterdamse burgemeester maakt melding van een 'zeer coöperatieve houding van het ministerie van binnenlandse za ken'. Peper kijkt met veel be langstelling uit naar de komende verkiezingen en de kabinetsfor matie. „Ik sluit niet uit dat tij dens de kabinetsformatie rijksta ken aan de regio en de gemeen ten zullen toevallen." Tussenlaag Als de Lex Specialis eind deze maand wordt gepubliceerd (vrij dag 12 november wordt daar voor als datum genoemd), kan de Tweede Kamer volgens Peper nog voor de verkiezingen de re giovorming behandelen. Als het parlement met de wet instemt, moet er in de overgangsperiode als opvolger van het OOR een Regionaal Openbaar Lichaam komen. „Een tussenlaag voor een korte tijd, die met iedereen problemen krijgt", omschrijft Peper het. Daarnaast moet er voor het splitsen van Rotterdam en voor het organiseren van de nieuwe regio een 'krachtig orgaan' (om schrijving van Capelle's burge meester Verbree) komen: de Be stuurscommissie. Hierin zitten vertegenwoordigers van het OOR, de gemeente Rotterdam, de provincie Zuid Holland en het minstede van binnenlandse zaken. De randgemeenten zijn hierin niet vertegenwoordigd. Hun belangen worden waarge nomen door de afgevaardigde van het OOR. In het najaar van 1996 kunnen dan verkiezingen worden gehouden voor het re giobestuur en voor de nieuwe gemeenteraden. Een ingrijpend onderdeel van de regiovorming is de splitsing van de gemeente Rotterdam. „Rot terdam is al gigantisch bezig om alles te inventariseren. We heb ben drie jaar om alles voor el kaar te boksen. Daar is dus be hoorlijk te tijd voor, als de wet gever maar mee wil werken. Daar heb ik alle vertrouwen in", zegt burgemeester Peper. De nota Het Profiel 2 is tot stand gekomen na raadpleging van de 19 betrokken gemeente raden. Een veel gehoorde klacht was dat er in de nota Het Profiel nog te weinig taken van het rijk naar regio en gemeenten werden overgeheveld. Daarom is in de nieuwe nota een lijst met speer punten opgenomen. Het OOR wil onder meer de decentralisatie van de financiering van de Alge mene Bijstandswet, de Banen pool, het Jeugdwerkgarantie plan, het ouderenbeleid, de poli tie- en brandweeruitkering, openbaar vervoer en onderwijs. Voor Marcel Houtkamp, frac tievoorzitter van D66 in Schie dam en fervent pleitbezorger voor het behoud van plaatselijke bevoegdheden, is „de vrees niet weggenomen", dat het rijk te veel invloed zal houden op fi nancieel gebied. Zijn vrees be treft vooral de belastingen, bij voorbeeld de onroerend zaakbe lasting, nu een heffing van de gemeente, straks ook een regio heffing. „Dat gaat onvoordelig worden voor de mensen", vreest hij. „Je krijgt steeds vage ant woorden als je aandringt op dui delijkheid." In het verlengde van de opvat ting van D66 met betrekking tot de gekozen burgemeester is Houtkamp ook voor een geko zen voorzitter van het regiobe stuur. Maar over de nieuwe taakverdeling heerst grote on duidelijkheid, vindt hij. Hoewel hij het 'fantastisch' noemt als in 1996 verkiezingen worden ge houden voor een nieuw regiobe stuur, maakt hij zich ernstig zor gen. SCHIEDAM— 'Geef ze de ruimte'. Dat is het motto van de nationale jeugdcollecte die in de week van 7 tot en met 13 november ook in Schiedam wordt gehouden. De actie is gekoppeld aan een affiche campagne waarmee het 25-ja- rig Nationaal Jeugd Fonds het publiek wil wijzen op de nood zaak van voldoende speelruim te voor de jeugd. Met het geld worden ieder jaar vele honderden projecten gere aliseerd voor de jeugd tot on geveer zestien jaar. Het fonds van Jantje Beton stelt geld be schikbaar voor de aanleg, ver betering of uitbreiding van jeugdaccommodaties, kinder boerderijen, speel-o-theken, peuterspeelzalen, speeltuinen en andere voorzieningen die de leef- en speelruimte van het kind bevorderen. Ook stelt het fonds jaarlijks duizenden kin deren, voor wie een vakantie niet is weggelegd, in de gele genheid er een weekje tussenuit te gaan. INGEZONDEN BRIEVEN Lezers kunnen in deze rubriek hun mening geven over zaken die hun (deel(gemeente aangaan. Artikelen die als ingezonden brief worden geplaatst, geven uitsluitend de opvatting van de schrijver weer. De redactie behoudt zich het recht voor brieven in te korten. bouw met lage huren. Ik ben het ook met hem eens als hij wijst op de ontwikkelingen in de woningbouw en het huurbe leid, die ertoe zullen leiden dat de mogelijkheden voor velen op een betaalbare woning zich beperken tot slechts enkele wij ken. Spreiding zal voor een deel gaan betekenen dat al lochtonen worden voorgetrok ken, dat zij woningen krijgen toegewezen waarop vele ande re mensen al jaren wachten, dat huursubsidies voor hen omhoog zullen moeten en ga zo maar door. Allemaal zaken die niet te rechtvaardigen zijn. Dit nog even los van alle maat staven die men zou willen han teren. Is een Schiedammer die in derde generatie van een Turkse gastarbeider afstamt een allochtoon of autochtoon? Wat doen we met Limburgers en Engelsen? Hoe bepalen we de 'leefstijl' van mensen? Moe ten we ook andere groepen gaan spreiden, zoals ouderen, jongeren, uitkeringsgerechtig den en alleenstaanden? Want laten we wel zijn, het gezin in Tilburg was zwart en dat was hetgeen daar telde. Deze men sen hebben de Nederlandse na tionaliteit, de kinderen zijn in Nederland geboren, allemaal speken ze goed Nederlands en over hun 'leefstijl' weten de boze buurtbewoners niks. Mensen moeten zelf kunnen kiezen, onnodige belemmerin gen moeten weggenomen wor den en aan wantoestanden in wijken moet gewerkt worden door de politiek en de buurtbe woners, waar ze ook vandaan mogen komen. Het is een lange weg, maar in tegenstelling tot spreiding kan deze weg leiden tot een verbetering voor iedere Schiedammer. Naar aanleiding van het artikel 'Voorzitter bewonersvereni ging oneens met anti-sprei- dingsbeleid' in dit blad van 26 oktober jl. wil ik een aantal opmerkingen maken. De discussie over het wel dan niet spreiden van allochtonen over de stad is de laatste tijd weer actueel geworden. Met name de berichtgeving over hetgeen in Tilburg heeft plaats gevonden heeft daaraan bijge dragen. Wat in Tilburg is ge beurd, gebeurt dagelijks in ver schillende steden in dit land. Ook in Schiedam zijn er bewo ners die zich keren tegen de komst van allochtone huur ders. Gelukkig gaat dit meestal niet gepaard met dezelfde tafe relen als in Tilburg. Wethouder Reijnhout geeft te recht aan dat Schiedam geen spreidingsbeleid voert en ook niet wenst te voeren. Schiedam heeft net als steeds meer steden doen, gekozen door het Delftse model. Een model dat de aan komende huurders meer zeg genschap geeft. Een model ook dat gericht is op de lange ter mijn. In Delft is bij een ver huurder het aantal klachten over burenoverlast teruggelo pen van ongeveer duizend naar zestig per jaar. Wie net als de heer A. de Wolf, voorzitter van Bewonersvere niging Schiedam-Oost, wil kie zen voor een spreidingsbeleid, slaat de plank mis. Dat sprei ding zal leiden tot een betere integratie is een vooronderstel ling die nergens op gestoeld is. Daarnaast is een spreidingsbe leid ook niet uitvoerbaar. De heer De Wolf merkt terecht op, 'dat de gemeente ongewild een concentratiebeleid voert van mensen met een laag inkomen'. Omdat een onevenredig groot deel van de allochtone Schie dammers een laag inkomen heeft, zijn allochtonen aange wezen op de sociale woning- Gé Grubben Staffunctionaris ADB, Anti Diskriminatie Buro

De Havenloods | 1993 | | pagina 3