van milieubewuste bouw in Spaland ZEG NOU ZELF Rotterdamse commissie onder indruk SCHIEDAM Familie Kiela heeft 'lol' in uitgeven van fotoboekjes DE HAVENLOODS LEER NU GOLFEN Pakketten voor Polen Weer zit tegen bij Scouting Inspraak metro Sinterklaas komt eraan Geen Renault-dealer in de buurt? Hij zit om de hoek DORZO B.V. Gemeente toont de zonzijde in nieuwbouwwijk Computerstoringen bij PTT DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 Naar aanleiding van het artikel 'ingezonden brieven' in uw uit gave van 2 november wil ik graag reageren. Grotere onzin heb ik nog nooit gehoord, want waarom worden de allochtonen altijd in de zogenaamde volks wijken geplaatst, en als burgers klagen over gettovorming wor den ze direct uitgemaakt voor racist. Maar in de beter gesi tueerde wijken vindt men ze niet en ik denk daarbij aan wat zich in Wassenaar afspeelt. Niet één wethouder woont tussen alloch tonen, ook de Tilburgse wethou der niet in zijn eigen villawijk, maar wel mensen uitschelden voor racist. Het PvdA-program- ma eerlijk delen telt ook hier voor, dus ook in de betere wij ken. De heer de Wolf van de bewonersvereniging weet waar hij over praat en slaat de plank dus NIET mis. J.C.M.J. Zeij Taxi beroofd SCHIEDAM —Een matineuze klant beroofde zaterdagmorgen een taxichauffeur op de Smeta- nalaan. De 39-jarige chauffeur was omstreeks 06.15 uur door de taxicentrale opgeroepen om een klant in Groenoord te halen. Daar aangekomen werd hij be dreigd met een groot slagersmes. De dader ging er vandoor met een portefeuille waarin honderd gulden zat. De politie zoekt ge tuigen van deze beroving. De dader was ongeveer l .70 m lang, Nederlands sprekend, gekleed in een legergroene jas. Zijn gezicht was bedekt met iets zwarts. Tips zijn welkom via tel. 4494402. SCHIEDAM Volgens ge- meentevoorlichter Jan Lang- stra weten veel Schiedammers niet dat hun stad steeds vaker bij andere gemeenten in de be langstelling staat vanwege het milieubewuste bouwen dat hier wordt toegepast. „We hebben die aandacht niet zelf gezocht, maar we krijgen vaak aanvragen van gemeen ten en opleidingsinstituten voor een excursie." Lang straat schat dat naar de wijk Spaland al zeker veertig maal een groep op excursie is ge weest. Afgelopen donderdag was de beurt aan de Rotter damse raadscommissie Milieu met wethouder J.H.A. van den Muijsenberg, eveneens op eigen verzoek. Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaandingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag hl huis in Schiedam, Groe~ Kethel en is een uitgavi Huis-aan-huisbladen B behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel adj.-directeur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Het noordelijke stadsdeel ver toonde zich donderdagmorgen in een behaaglijk herfstzonnetje van z'n mooiste kant. Daardoor was goed waar te nemen dat met de zonzijde in de wijk Spaland uitgekiend is omgegaan. De Rotterdamse raadscommissie, met in haar kielzog een aantal ambtenaren, was daar eerder op de ochtend al van in kennis ge steld. Voordat men ter plekke ging bekijken hoe het thema van het bezoek 'milieubewust bou wen' in de wijk Spaland wordt ingevuld, werd in het Stadskan toor geluisterd naar de gedreven en zeer deskundige uiteenzetting die wethouder Zijdeveld (onder meer Stadsontwikkeling en Ver keer) gaf over het thema. Uitgebreid ging hij in op het terugdringen van het energiever bruik, mogelijkheden voor het openbaar vervoer, het verplan- Wethouder Zijdeveld met zijn Rotterdamse collega Van den Muijsenberg en gevolg op ten van bomen, het 'groenen' van onnodig verharde wegge deelten en bet gebruik van zon necollectoren. „Een Nederlands principe", maakte hij ervan toen hij het gebruik maken van zon newarmte omschreef. „Wat je gratis kan krijgen, moet je pak ken", en, even Nederlands, „Hou wat je hebt." Ofwel, si tueer de huizen zo, dat de lage winterzon er in, en de hoge zo merzon er uit kan blijven. Op het zuiden dus, zuidoost of zuid west. Dit alles compleet met bereke ningen per jaar per woning. Af gezet tegen een basisverbruik van 3000 kubieke meter per jaar zette hij voor de energiezuinige woningen een verbruik van 600 tot 700 kubieke meter neer. De vierduizend nieuwe woningen die voornamelijk in Spaland staan, zijn samen goed voor een vermindering van zesduizend ton koolstofdioxyde en een be sparing van anderhalf miljoen gulden per jaar. Twee Borssele- centrales zou het besparen als heel Nederland het Schiedamse voorbeeld zou volgen, had Zij develd ook uitgerekend. Botsing De Rotterdamse wethouder Van den Muijsenberg was tijdens het rondje Spaland zo geïnteresseerd in de omgeving, dat hij bijna in botsing kwam met het openbaar vervoer. Het scheelde maar wei nig of hij was geraakt door bus 53. Nog maar net op tijd week hij een stap terug, zo ongeveer in de armen van zijn Schiedamse collega, nog wel een groot voor stander van het openbaar ver voer. Zijdeveld als mensenredder dus, maar deze toonde zich even later ook een dierenvriend. Een hond, die in z'n eentje midden op de rijbaan bleef staan op de Slimme Watering, werd door hem naar de kant gedirigeerd. Het openbaar vervoer speelde in de excursie een voorname rol, omdat het alles te maken heeft met milieubewust bouwen. Niet zonder reden had de gemeente Schiedam een tramstel gereser veerd om de bezoekers van het Schiedamse Stadskantoor naar de nieuwbouwijk te vervoeren. Het doortrekken van lijn l werd indertijd door Schiedam na drukkelijk betrokken bij de aan leg van de wijk. Tijdens de bij eenkomst in het Stadskantoor vertelde Zijdeveld al dat diverse malen bij de oplevering van een blok huizen naar voren kwam dat voor sommige bewoners de koop van een huis mogelijk was geworden door de aanwezigheid van openbaar vervoer, die voor hen een auto overbodig maakte. Een aardig bewijs van de vast houdendheid van de gemeente, en zoals bekend, in het bijzonder van de wethouder, werd geleverd via een vraag van het Rotter damse PvdA-raadslid Peter Au- bert. „Hoe had Schiedam de tramverbinding naar Spaland er in zo'n vroeg stadium bij de RET door gekregen", wilde hij weten. „Ons is dat in de wijk Prinsenland niet gelukt", voegde hij er nog aan toe. Het antwoord van Zijdeveld zal de frustratie er niet minder om hebben ge maakt: „Wij hebben rechtstreeks met het rijk onderhandeld", kreeg Aubert te horen. „Wij zijn waarschijnlijk wat militanter." Wethouder Zijdeveld kan niet worden verweten, dat er steeds meer moet worden gebouwd, of dat hij op lange termijn het ener gieverbruik mee helpt opvoeren. Hij en zijn vrouw hebben er be wust voor gekozen, af te zien van nakomelingen, zo vertelde hij zijn gehoor. Maar vooral het laatste jaar is het hem steeds duidelijker, dat hij desondanks niet kan zeggen „Het zal mijn tijd wel uitduren." De snelheid waarmee de ozonlaag dunner wordt, zal ook voor zijn eigen generatie gevolgen hebben, daarvan is hij het laatste half jaar, na gesprekken met Ameri kaanse deskundigen, meeT en meer overtuigd geraakt. Niettemin ziet Zijdeveld nog veel heil in, zoals hij noemde, het dichtdraaien van kranen. Meer dan in het dweilen, al of niet met de kraan open. SCHIEDAM Marcherende Canadezen op de Westerka de, de opening van het Sport- fondsenbad, doorkijkjes van Schiedamse straten en een do zijn groepsfoto's van kinde ren. De auteur H. Kiela heeft 113 nog niet eerder gepubli ceerde foto's geselecteerd voor zijn meest recente uitga ve: 'Schiedam-West en Nas- saukwartier'. „Ik heb er ge woon lol in, het is reusachtig leuk. En de verkoop loopt als een gek." De presentatie van zijn zesde boekje schenkt de Schiedammer blijkbaar nog net zoveel voldoening als zijn voorgaande produkties. Het fotoboek, dat onlangs aan Kiela's oudste dochter werd overhandigd, is alweer de vierde uitgave in eigen beheer. Het se lecteren, schrijven van teksten, uitgeven, de promotie, verkoop en zelfs de bezorging regelt de familie zelf. „Ik moest bij het samenstellen van mijn tweede boekje rekening houden met zo veel mensen; daar was ik niet zo gelukkig mee. Wij hebben toen de Uitgeverij De Drie Glazen opgericht." Kiela is weliswaar een 'jeneverneus' maar een mati- met de wintercursus van Free Golf Onbeperkt golfles (in groepsverband) tot baanpermissie. 3 Maanden toegang tot de overdekte en verlichte driving-range, de oefenholes en (straks) de baan. Tijdens de lessen gratis golfmateriaal, exclusief ballen. Start elke week, overdag en 's avonds. 325.- totaal - Reserveer tijdig ge drinker. „Die glazen verwij zen naar de zandlopers in veel Schiedamse wapens. Het is een scheepsterm 'we hebben al drie glazen omgedraaid' bijvoor beeld." De rasechte Schiedam mer ('ik woon nu in Vlaardin gen, maar zal altijd wel Schie dammer blijven') staat zelf ook versteld van het succes van zijn boekjes. „Ik raak langzaamaan bekend," erkent Kiela. „Terwijl ik het eerste boekje maakte om wat te doen te hebben." In 1984 ging zijn werkgever in Breda failliet en Kiela zag de WAO al opdoemen. „Ik was 43 en ieder een vond me al te oud, je kent dat wel. Je komt gewoon niet aan de bak. Mijn vrouw stelde toen voor iets te doen met mijn enorme verzameling ansicht kaarten. Een uitgever zag er wel brood in en ik kwam triomfante lijk met de mededeling terug dat die wel 1750 fotoboekjes wilde drukken." Impressie Inmiddels ligt een exemplaar van Weerzien met Oud-Schie- dam, Schiedams Straatleven, Schiedams oude binnenstad. De Gorzen en omgeving en Om zwervingen door Schiedam al op menige leestafel. Ditmaal staat West en het Nassaukwartier cen traal. De 113 foto's bestrijken H. Kiela put voor zijn fotohoeken uit eigen collectie. het gebied, gelegen tussen de Nieuwe Haven, de Westerhaven, de Spuihaven, de Nieuwe Maas, de Vijfsluizenhaven en de Vlaar- dingerdijk. Het boek geeft een impressie van de eerste zeventig jaar van deze eeuw. Kiela meent dat de populariteit van de uitga ven te danken is aan de nostalgi sche gevoelens van menigeen stadgenoot. „Er zijn vele boekjes met historische achtergrond maar wat ik doe, is nieuw. Veel foto's komen namelijk uit parti culiere collecties zodat ik die kan voorzien van anekdotes. Mensen die zo'n boekje lezen herkennen daarin een stukje van zichzelf. Je hoort ook vaak 'Hè, in die buurt heb ik op school gezeten'." Van 'Schiedam-West en Nassauk wartier' zijn 1500 exemplaren gedrukt, waarvan de helft al door middel van voorintekening zijn verkocht. Volgens de schrij ver worden de boekjes ook grif afgenomen in Vlaardingen. „Honderden boeken gaan naar Holy-Zuid; die wijk zit stijf vol Schiedammers, joh." Het boek je, dat 35 gulden kost, is uitslui tend te bestellen bij Uitgeverij De Drie Glazen (4746510). Voor de nieuwsgierigen: van de op brengst stelt Kiela gedeeltelijk zijn oudedagvoorziening zeker. „En de rest gaat op aan alles wat plezier brengt in het leven." Bij de familie Korpershoek, Bei- erlandsestraat 57, kunnen op vrijdag 12 november weer pak ketten voor Polen worden inge leverd. Wie een pakje heeft voor familie, vrienden of kennissen kan dit op dit adres van 18.00 tot 22.00 uur inleveren. De pakket ten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevige karton nen doos, met plakband dichtge plakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van gea dresseerde zowel als afzender moeten goed leesbaar op de doos worden aangegeven. De pakketten mogen nu ook brie ven, tijdschriften enz. bevatten. Het maximaal toegestane ge wicht van een pakket is 25 kg, de kosten zijn 7,50 gulden per pak ket plus 2,50 gulden per kilo. SCHIEDAM —Een koude noordoosten wind zette zaterdag een streep door de rekening van Scouting Rijnmond. De organi satie hield in diverse winkelcen tra een wervingscampagne voor kaderleden. „Qua opzet was de actie wel geslaagd, maar de. be langstelling viel tegen," meent voorlichter J. Boerdam. De ver schillende scoutinggroepen pre senteerden zich desondanks met vereende krachten aan het pu bliek dat de wind trotseerde. De Scouting zoekt kaderleden met het oog op de komende Europe se Jamboree in '94 en de Wereld Jamboree in '95, kampen die bei de in Nederland worden gehou den. Boerdam: „De ervaring leert dat deze gebeurtenissen voor een toestroom van leden zorgen en daarvoor willen we over voldoende leiding beschik ken." Belangstellenden zijn wel kom op dinsdag 16 november tijdens een informatieavond in het Scoutcentrum aan de Broek polderweg te Vlaardingen. SCHIEDAM— De gemeente houdt binnenkort een inloopdag en een hoorzitting over de keuze van het metrotracé. De inloop dag wordt op vrijdag 12 novem ber tussen 14.00 en 19.30 uur gehouden in de recreatieruimte van het Stadskantoor. Medewer kers van Gemeentewerken en wethouder Zijdeveld zijn dan be schikbaar voor de beantwoor ding van vragen over de metro, die Schiedam op z'n vroegst in 2000 aandoet. De hoorzitting wordt op dinsdag 16 november van 20.00 tot 22.30 gehouden, eveneens in het Stads kantoor. Hier kan het publiek onder voorzitterschap van Zijde veld vragen stellen. Wie hier in het openbaar wil spreken, dient dat uiterlijk 11 november kenbaar te maken via de telefoonnummers 4275614 of 4275552. De gemeente kan dan een indeling van de spreektijden maken. SCHIEDAM Het is weer bij na zover. Zaterdag 20 november zal Sint Nicolaas met zijn gevolg de stad binnenvaren. Wie dat mee wil maken doet er goed aan een plekje te zoeken op de Lange Haven. De boten met de Goedheiligman en alle Zwarte Pieten, onder wie Harpe Davids-muziekpieten, vertrekken om 13.15 uur vanuit de Buitenhaven via de Lange Haven naar de plaats van aan komst aan de Lange Haven te genover de Korenbeurs. Daar stapt het gezelschap om ongeveer 13.45 aan wal, waar een muzikaal onthaal zal volgen van Drumband Ambrosius. Vandaar gaat het via de Dam- Korte Hoogstraat naar het Stadhuis, waar de burgemeester Sint en Pieten om 14.00 uur zal verwelkomen. Zoals het past bij een vrolijke gebeurtenis als de intocht van Sint Nicolaas zal er veel muziek zijn. Die wordt verzorgd door onder meer het Showkorps OBK. het Tamboer- en Trom petterkorps Gusto en 'Ballon- nenkeesie' met zijn draaiorgel. De Sint-optocht vertrekt om on geveer 14.30 uur vanaf de Grote Markt voor een rijtoer door de stad, via de Hoogstraat-Broers- vest-Rechterzijde Emmaplein- oversteek richting Hemaplein- Broersvest-Linkerzijde Hoog straat-Grote Markt en weer te rug naar het Stadhuis. Renault-dealer Dorzo zit veel dichter bij Schiedam dan u denkt. En met dit kaartje vindt u 'm zo. Spreidingsbeleid is geen beleid 2 SCHIEDAM Het computersysteem van het vernieuwde postkan toor aan de Lange Nieuwstraat kampte afgelopen vrijdag met kinderziekten. De apparatuur viel enkele keren uit, waardoor de computers opnieuw moest worden gestart. „We baalden er wel van, maar al met al duurde het telkens maar vier minuten," waarmee vestigingsmanager Huib van der Ploeg de kritiek van een lezer van deze krant wil weerleggen. Deze belde vrijdag verbolgen naar de redactie van het Schiedams Nieuwsblad. De man wilde een pakje wegbrengen en werd geconfronteerd met een rij van veertig mensen voor hem. En dat terwijl het postkantoor-nieuwe stijl klantvriendelijk zou moeten zijn. Van der Ploeg nogmaals: „Er zijn vijf balies; meer dan er ooit open zijn geweest. Bovendien zijn er nu specialistenbalies, waardoor de wachttijden dus minder worden. De verbouwingsoperatie was mede bedoeld om zo efficiënt mogelijk te werken." Drukte hij de heropening van het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3