1 UIT Henri van Zanten doet op Cameretten eindelijk wat'ie al jaren geleden wilde BZN brengt Zoete Dromen in Ahoy De Rotterdamse jazzcoöperatie presents: Bob Brookmeyer! 'Ze zeggen dat ik gek ben maar ik vind mezelf een zéér sociaal vaardig mens' Klarinettist Walter Boeykens gastsolist bij Marinierskapel 1^.*; Remco Campert en Jan Mulder trekken met De teen lijn door Eigenzinnige Dissidentenavond DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Theatersport Lawine bereidt zich al weer stevig voor op de eerstvolgende wedstrijd/show van zondag 14 november in 't Kapelletje aan de van der Sluijs- straat 176 in Rotterdam. Het lijkt er voor buitenstaanders misshien op dat theatersport iedere keer dezelfde show op voert maar omdat die uit impro visaties voortkomt, is dat nooit het geval. In het kader van het film/a musementsprogramma Winter- gasten in het Rotterdamse Ven ster, is op dinsdag 16 november stralend middelpunt Wilfried de Jong. De tegenspeler van Waar- deneberg heeft als hoofdmoot de avond de film The Pu blic Eye gekozen, een prent noir over een in de 40-er jaren spe lend drama rond een freelance fotograaf. De wintergastenafle- veringen beginnen deze maand neer om half acht maar om jur. Roland Vonk neemt in het eerste deel van de avond met zijn gasten door waarom ze1 voor hun favoriete speelfilm en andere, losse fragmenten geko zen hebben. Voor de maand ja nuari is alreeds de voetballer Pe- os van Feyenoord bereid gevonden. John de Wolff heeft nog niet op een uitnodiging ge reageerd. Jan Rot staat niet alleen het Camerettenfestival als gast geprogrammeerd, hij brengt zijn nieuwe programma Rot is liefde de komende tijd ook in diverse theaters in de regio. Op 19 no vember in De Uitstek in Zwijn- drecht en op 26 november in De Willem in Papendrecht Rotter dam -Theater Zuidplein- is in december opnieuw aan de beurt. Hetzelfde geldt voor de Tuyter in Krimpen aan den IJssel. Theatergroep Bruidssluier speelt U zegt het maar in socië teit/wereldmuziekcentrum Ma trix aan de Mauritsstraat 16 Rotterdam. De dag is zondag 14, de tijd 20.30 uur. Bruissluier is fris en jong en doet veel met improvisatie, waar het publiek aan mee mag doen. Erik-Ward Geerlings brengt op woensdag 17 november zijn nieuwste stuk Siegfreud in pre mière in de Rotterdamse Schouwburg. Op de dinsdag daarvoor èn de donderdag daar na zijn eveneens voorstellingen. Siegfreud draait om Sabina Spielrein, een Joods-Russische vrouw die aan psychotische hys terie lijdt. Haar arts is de beken de psychiater Jung die op haar voor het eerst de theoriën van Freud toepast en hierdoor een verhouding met haar krijgt. Wanneer daar moeilijkheden van komen, wordt deze afge daan als een bedrijfsongeval. Hoewel een modern gegeven, is het stuk gebaseerd op een brief wisseling tussen Freud, Jung en Spielrein. muziek Vanavond nog staat In Night- town Rotterdam Lois Lane. Het concert begint als gebruikelijk om 21.00 uur, de toegang be draagt 20 gulden plus het con certlidmaatschap voor een maand van drie gulden. Voor wie dit niet bekend is: het adres is West kruiskade 28 Rotter dam. 'Lying all the time Wally Tax' komt naar Rotterdam. Ge heel clean, Wally is met drinken gestopt, zal hij op dinsdag 16 november in Theater Zuidplein in Rotterdam een soloconcert verzorgen. Voor wie vooraf wil weten wat dat anno 1993 zoal kan betekenen, doet hij het op vrijdag 12 daaraanvoorafgaand. 30 minuten live op radio Rijn mond. foto:JOS VAN DER TOL Op diverse locaties in Rotter dam zal van zondag 14 novem ber tot en met vrijdag 19 no vember een project -met een lezing, workshops, masterclas- ses en concerten - worden gerea liseerd rond de bekende trom bonist en arrangeur Bob Brook meyer. Een deel van de bijeen komsten staat mede onder lei ding van de Rotterdamse saxofonist en orkestleider Ruud Bergamin. Dit project is een ge zamenlijk initiatief van het Rot terdams Conservatorium, de Rotterdamse Kunststichting, de Stichting Kunstzinnige Vor ming Rotterdam, de Stichting Workshoporkest Rotterdam, Jazzcafé Dizzy en Jazzcentrum Thelonious. Onder de noemer Rotterdamse Jazzcoöperatie willen deze orga nisaties in de toekomst nieuwe stedelijke initiatieven onderne men. Bob Brookmeyer (ventieltrom bonist, pianist, arrangeur, do cent) werd in december 1929 geboren. Hij speelde met Stan Getz, Al Cohn, Zoot Sims, Jim my Giuffre en Clark Terry. Met name zijn samenwerking met Gerry Mulligan maakte hem wereldberoemd. De afgelopen jaren was Bob Brookmeyer ar tistiek leider van de afdeling Lichte Muziek van het Rotter dams Conservatorium. Brook meyer geniet niet alleen aanzien lijke faam als trombonist, maar ook als arrangeur. Daarnaast is hij een zeer inspirerende docent. In zijn trombonespel laat hij de hele jazztraditie horen: van New Orleans tot Cool. Hij legt niet de nadruk op snelheid, zoals de bebop-trombonisten, maar op 'sound' en het gebruik van klan keffecten. De afgelopen jaren hield Bob Brookmeyer zich ook intensief bezig met de hedendaagse ge componeerde muziek. In 1984 voerde hij ondermeer 'Double Concerto for Two Orchestras' uit, in 1988 'Pieces of Pieces' met het symfonieorkest van de Zweedse radio en in 1989 'On The Way To The Sky' voor so logitaar, twee synthesizers en bigband. programma zondag 14 t/m vrij dag 19 november: Zo. 14 zondagmiddagconcert in Jazzcafé Dizzy: Bob Brookmey er Friends. Aanvang 16.00 uur. Toegang gratis. Zo. 14 Lezing in de Unie: Bob Brookmeyer over de kunst van de improvisatie. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Ma. 15 Masterclass met stud, v.h. Rotterdams Cons, in bet Rotterdams Conservatorium. Aanvang 16.00 uur. Toehoor ders dienen te reserveren, toe gang f 5,-. Ma. 15 workshop I in Jazzcen trum Thelonious. In samenwer king met Stichting Worksho porkest Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Di. 16 Masterclass met stud.v.h. Rotterdams Cons, in het Rotter dams Conservatorium. Aanvang 16.00 uur. Toehoorders reserve ren, toegang f 5,-. Di. 16 Workshop I in Jazzcen trum Thelonious. In samenwer king met Stichting Worksho porkest Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Wo. 17 Masterclass met stud, v.h. Rotterdams Cons, in het Rotterdams Conservatorium. Aanvang 16.00 uur. Toehoor ders reserveren, toegang f 5,-. Wo. 17 Worpshop II in Jazzcen trum Thelonious. In samenwer king met Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Do. 18 Masterclass met stud. v.h. Rotterdams Cons, in het Rotter dams Conservatorium. Aanvang 16.00 uur. Toehoorders reserve ren, toegang f 5,-. Do. 18 workshop II in Jazzcen trum Thelonious. In samenwer king met Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Vr. 19 Presentatie workshop en masterclasse o.l.v. Bob Brook meyer in Jazzcentrum Thelo nious. Aanvang 22.00 uur. Toe gang gratis. Inlichtingen: Rotterdamse Kunststichting, Paulette Ver bist, tel. 010-4141666. Jazzcen trum Thelonious, Cyriel Plui- makers, tel. 010-4367817. Rot terdams Conservatorium, Rita de Jong, tel. 010-4767399. Stich ting Kunstzinnige Vorming Rotterdam, Rob Bordes, tel. 010-4253467. door ELS NEIJTS Omdat hij niet van passief pu bliek houdt, krijgt iedereen aan het begin van de voorstel ling een stuk kauwgom. Op voorwaarde dat dit na afloop wel weer wordt ingeleverd. Waarom Henri van Zanten zo zuinig met afgeleide rubber waren omspringt, blijft nog twee weken diep geheim. Op het komende Camerettenfesti val zullen zijn verborgen be doelingen in deze aan de openbaarheid worden prijsge geven. Van Zanten 'doet' al jaren in alles wat onverkoopbaar is. Van het op de markt brengen van voorgedrukt briefpapier om wie dan ook ongevraagd advies in de maag te splitsen, het op CD zet ten van bizarre muziek tot het brengen van theatersolo's waar vrijwel niemand raad mee weet. Dat laatste vindt hij niet leuk meer, terwijl het dat wel zou moeten zijn. Nadere beschou wing van zijn theaterpubliek leidde tot de overtuiging dat ca baretliefhebbers beter bij hem passen dan serieuze toneelgan- gers. Van Zanten hakte de knoop door. Vanaf heden doet Van Zanten cabaret! Vleermuispoema „Bij het toneel is het altijd net of er een examencommissie naar je komt kijken", legt hij uit. „Men komt zich een mening vormen. Cabaret is veel directer. De deal is duidelijk. De mensen die ko- Henri van Zanten: „Ik ben naïef en wil ook ondeskundig blijven. Dan kan ik me tenminste lekker laten gaan. LEUNIS VERLINDE men willen iets: vermaakt wor den, lachen!" Henri van Zanten onderbreekt zijn betoog om theewater -„krui den, brandnetel of pepermunt?"- op te zetten en een meubelstuk voor zich te plaatsen dat het midden houdt tussen een vleer muis (de kop) en een poema (lijf met staart en poten). Het 'ding' blijkt als tafeltje te fungeren waarop hij stapeltjes briefkaar ten van eigen ontwerp op een rijtje legt. Tijdens de rest van het gesprek stopt hij deze geduldig in plastic mapjes. „Mijn eigen kleine beschutte werkplaats", luidt de verklaring. „Daar kal meer ik van." Over het fenomeen cabaret wil hij nog wel iets kwijt:,, Eigenlijk weet ik er niks van", luidt ver volgens het verpletterende nieuws. „Ik heb hooguit wel eens iets gezien van Freek de Jonge of hoe hij ook heten mag. En van Toon Hermans. Er staat me ook nog vaag iets bij van een Harm met een harpje, maar daar houdt het wel mee op. Ik ben naief en wil ook vooral ondeskundig blij ven. Dan kan ik me tenminste lekker uitleven. Ik weet niet pre cies waar ik toe in staat ben, maar ik weet wel dat ik iets kan wat voor cabaret door kan gaan. In de loop van 10 jaar regie voeren en solo's doen, ben ik steeds rechtstreekser richting mijn publiek gaan werken, maar daar kwam te weinig op terug. Ik verwacht dat bij cabaret wel. Voor mij is dat een plek waar in wezen alles kan, een ongecontro leerd iets, een uiting van enorme anarchie, een plaats waar ik hardop kan denken en daarbij voel ik me als een vis in het water." Bij cabaret hoort lachen, wist van Zanten al. Daar is hij heel gelukkig mee: „Lachen is een heel mooi medium. Het is een teken van openheid en kwets baarheid. Als je lacht, kun je meer incasseren dan wanneer je alleen maar serieus bent. Tegelij kertijd kun je van lachen naar huilen schieten. Lachen compen seert hele valse cynische dingen, terwijl het ook controleverlies is. Dat is voor mij interessant!", aldus in het kort de Rotterdamse allesdoener. 'Ik ga er van surfen' Het programma waarmee hij tij dens het Camerettenfestival meedingt naar een van de prij zen, heet Te leuk voor deze we reld. Het bevat highlights uit zijn solo's naar een vrij strak scena rio met toch veel spontane tekst. Over zaken als het verborgen matriarchaat in het kader van De Vrouwenbescherming en De Wederafbouw anno nu. Op de dag van de voorronde moest het nog worden samengesteld. Van Zanten: „Ik ben ervoor aan de Maas gaan zitten, heb nog wat attributen aangeschaft en ben naar Zaandam vertrokken. Broodnuchter -ik had echt geen druppel op- ben ik op het toneel gaan staan èn Daar was het! Wat ik al jaren wilde. Al impro viserend volgde het één logi scherwijs uit het andere. Ik ging er van surfen. Ik raakte er enorm opgeladen van. Hoe ik daar weer van afkick? O, er zijn genoeg leuke vrouwen! Ze zeggen dat ik gek ben, maar ik vind mezelf een heel sociaal vaardig mens en dan doe ik tenminste wat IK wil!!" Het Camerettenfestival is van 24 tot en met 27 november in het Luxor Theater in Rotterdam. Op woensdag, donderdag en vrijdag vinden de voorronden plaats, de finale (al bijna uitver kocht) is zaterdag. Ter gelegenheid van de 328e ver jaardag van het korps Mariniers verzorgt de Marinierskapel der Koninklijke Marine onder lei ding van majoor Gert D. Buiten huis, op 17 en 18 november 1993 haar jaarlijkse concerten in De Doelen te Rotterdam. Tijdens deze concerten vertolkt de Marinierskapel de première van Philip Sparke's compositie voor harmonieorkest 'Celebra- Voor de pauze is, naast genoem de première, gekozen voor on dermeer 'Festmusik der Stadt Wien' van Richard Strauss, 'Symphonic Overture' van John Barnes en 'La Fiesta Mexicana' van H. Owen Reed. Klarinetist Walter Boeykens vertolkt 'Kon- zert I fur Klarinette' van Carl Maria von Weber. Laatstge noemd werk is een bewerking voor harmonieorkest de overi ge zijn alle originele werken. Na de pauze volgt een geheel vernieuwde muzikale show met daarin optredens van diverse eigen solisten, de steelband en de tamboers en pijpers van het korps Mariniers. Kaarten zijn op werkdagen van 09.00-16.00 uur telefonisch te re serveren via 010-4539306 en 4539309. Prijzen: f20.-, f22.50 en f25.-. Sweet Dreams is de titel het inmiddels 25e album dat BZN heeft gemaakt. Het is een zeer gevarieerde CD ge worden met muzikale uitstap jes naar vele landen van de wereld. Zo lijken Quiereme IMucho en Conquistador re gelrecht uit het zonnige Span je te komen, terwijl Griekse klanken te horen zijn in Goodby my love en onverval ste country western in The queen of country. Prachtige ballads zijn Is everything in vain en My sweet dream. Ui teraard staat de Top 10 hit My number one ook op Sweet Dreams, evenals de opzienba rende in het Maleis gezongen single Desanya. Het verhaal van BZN begint in 1966, wanneer basgitarist Jan Tuijp in gezelschap van enkele andere jeugdige Volendamse muzikanten voor het eerst op treedt. Een groepsnaam is niet voor handen, maar de Band Zonder Naam is geboren. Twee jaar later verschijnt de eerste single en in 1969 besluit BZN 'beroeps' te worden. Er breekt een periode aan van vallen en opstaan, van bescheiden hits en - vooral - van zoeken naar de juis te formule om in het muzikale nieuws te blijven. Aanvankelijk w i A r *J BZN in de huidige formatie vormt rock 'n roll de basis voor de verrichtingen van de groep en proberen verschillende produ cers BZN een bepaalde sound te bezorgen. Het Grote Sukses blijft echter uit en af en toe lijkt het er zelfs op dat BZN roem loos ten onder zal gaan. Anny Schilder In 1976 vinden de BZN-musici de gouden formule, die de groep naar de top voert. Een formule die tot op heden voor een onon derbroken reeks van successen heeft gezorgd - op plaat en podi um. Een vaste zangeres en een andere repertoirekeuze staan in BZN's nieuwe muzikale ge dragspatroon centraal. En met zangeres Anny Schilder en de eerste gouden single-hit Mon amour begint voor zanger Jan Keizer, sologitarist Cees Tol, toetsenman Thomas Tol, basgi tarist Jan Tuijp en drummer Jack Veerman de triomfantelijke reis naar de roem. Het 'eigen geluid' van BZN, verankerd in de melodieuze zang en de ge makkelijk in het gehoor liggende eigen composities, blijkt een groot publiek aan te spreken - in alle bevolkingslagen en in leef tijd variërend van zeven tot ze ventig jaar. Met songs die zich na één keer horen voorgoed in het geheugen vasthaken, scoort BZN hits aan de lopende band. Hits die stuk voor stuk de plezierige eigen schap bezitten niet te verouderen en die op single, langspeelplaat en compact disc moeiteloos goud en platina worden. Zilveren jubileum Er komt geen einde aan de suc cessen van platen, optredens en televisiespecials wanneer Carola Smit in 1984 de plaats van Anny Schilder inneemt. Ook wanneer vier jaar later de gebroeders Tol de band verlaten en worden ver vangen door gitarist Dirk van der Horst en de toetsenman Dick Plat, blijft de specifieke, niet te imiteren BZN-sound ste vig overeind. Heel even heeft de toekomst van BZN er minder plezierig uitgezien: toen Carola, voorjaar 1987, in het ziekenhuis moest worden opgenomen met verschijnselen van een hersen bloeding. Maar gelukkig kon zij zich in de loop van dat jaar weer bij haar collega's voegen. In 1991 bereikte BZN een nieu we mijlpaal: het zilveren jubile um. En dat werd uitbundig ge vierd tijdens een openluchtcon cert op het Europaplein in Vo- lendam waar zo'n 50.000 fans bij aanwezig waren. BZN heeft als geen andere groep in ons land geschiedenis geschre ven en vormt al jaren in sukses- sie het stralende middelpunt van het vaderlandse popgebeuren. Met de release van de CD Sweet Dreams lijkt aan de successtory van BZN geen einde te komen. De kracht van dit succes wordt niet alleen bepaald door de num mers en het ijzersterke repertoi re, maar ook door de live-optre dens. Deze optredens worden door grote aantallen fans en jnensen die BZN een wam hart toedragen, bezocht. Ook in het seizoen 1993-1994 zal BZN weer een 200-tal shows ver zorgen in de schouwburgen, hal len en feesttenten in Nederland In 'De Teen' trekken Remco Campert en Jan Mulder de grilli ge lijn van hun vorige program ma door. De schrijvers uit 'Droomijs' gaan op dezelfde voet voort-en verder. Dieper de zachte absurditeit van Neder land in, zich ondertussen verba zend over zichzelf. Remco Campert gaat in op de anatomie der dingen. Jan Mul der zal daarbij figureren als het proefkonijn dat ondertussen zelf vrouwen en mannen uit een hoge hoed probeert te trekken. Aan het haar. De teen. De borst. Het vogelbekdier. Dit onderzoek gaan naar de grenzen van hun literaire en fysieke kunnen, is de spil waar 'De Teen' om draait. Waarschijnlijk geen poëzie deze keer. Lach en dans in duet. De muziek op de Dissidentena vonden kan het best omschreven worden als: eigenzinnig, voorbij gaand aan trends en niet gemak kelijk te etiketteren. Op vrijdag 12 november vindt al weer de elfde editie plaats. Op deze avond spelen de volgende groe pen: II Gran Teatro Amaro (Ita lië, Frankrijk, Nederland): deze internationale groep maakt mu ziek, waarin allerlei invloeden te herkennen zijn: modern klassiek, tango, jazz, rock en Franse chansons. De Rotterdamse in breng is van de bassist Frank van Berkel, die eerder naam maakte in groepen als: Remo- tobs, Schismatics en Sumbur. B-Shops For The Poor (Enge land) uit Londen omschrijft haar muziek als 'zorgvuldig gecon strueerde chaos', waarbij ook plaats is voor de prachtige zang van Louise Petts a la Lotte Le- nya. Zaal: Tejatro Popular, West kruiskade 26, Rotterdam, aan vang 20.30 uur, toegangsprijs f 12.50.

De Havenloods | 1993 | | pagina 15