Ik zoek de ruimte om te bewijzen wat ik waard ben. VWO- en MEAO-leerlingen kunnen qua studie alle kanten op Opleiding tot CB Belastinggadviseur realiseert een hoog scholingsniveau Accountancy: een vakgebied vol afwisseling en veelzijdigheid 'Gewone accountantsopleiding heeft te weinig fiscale diepgang' Accountancy: de handen uit de mouwen steken Deloitte Touche Ervan uitgaand dat je over een half jaartje een VWO- of MEAO-diploma op zak hebt, is het misschien de overwe ging waard je eens te verdie pen in een toekomst in ac countancy. Heb je interesse in het financieel/economisch werkterrein en het liefst wis kunde en economie in je pak ket, dan zijn er volop moge lijkheden in zowel opleidingen als vooruitzichten. Heb je be sloten de accountancy binnen te stappen dan kun je er zeker van zijn dat je voor een loop baan gekozen hebt die een aaneenschakeling van verant woording, afwisseling en veel zijdigheid is. Niets saais dus, zoals nog maar al te vaak wordt gedacht. Dat er ook in accountancy vele wegen naar Rome leiden, blijkt uit de verschillende studiemoge lijkheden. Belangrijk is dat je bepaalt of je eerst gaat studeren of dat je voorkeur uitgaat naar meteen werken en studeren. Houd je van vrijheid en het stu dentenleventje of past de theorie in praktijk brengen beter bij jou. Onderschat de laatste mogelijk heid niet, want werken en stude ren vergt heel wat zelfdiscipline. Welk traject voor jou het meest geschikt is, weet je zelf het beste. Wordt de keuze de combinatie werken/studeren dan is het raadzaam nu al achter een baan aan te gaan. Je begint als assis tent accountant. Je doorloopt tijdens het werken/studeren tra ject een aantal functies op ver schillend niveau. Beroepsorganisatie In Nederland zijn twee soorten accountants. De registeraccoun- ZH'are keus die je goed moet overwegen Leren of werken en leren: tant (RA) en de accountant-ad ministratieconsulent (AA).Beide hebben een eigen titel en beroep sorganisatie. De RA-s en AA-s die nu worden opgeleid mogen naast de vrijwillige controles ook alle wettelijk voorgeschre ven controles verrichten en daar bij een accountantsverklaring af geven. De RA is zowel werkzaam voor grote ondernemingen als voor het midden- en kleinbedrijf en overheidsinstellingen. De RA is aangesloten bij het Nederlands Instituut van Registeraccoun tants (NIVRA). Het werkterrein van de AA is in het midden- en kleinbedrijf, in de land- en tuinbouw, bij beoefe naren van het vrije beroep en bij verenigingen en stichtingen. De AA is aangesloten bij de Neder landse Orde van Accountan t-Administratieconsulenten (NOvAA). Registeraccountant wordt je met je VWO-diploma als je of de universitaire studie (bedrijfs)e- conomie of een HEAO-oplei- ding studierichting accountancy aanvangt. Beide studies sluiten aan op de postdoctorale oplei ding Accountancy aan de uni versiteit en de beroepsopleidin gen van het NIVRA, de NO vAA, en de particuliere onder wijsinstellingen. Wil je echter lie ver meteen werken en studeren dan kan je naast vier dagen wer ken een dag de opleiding tot registeraccountant bij het NI VRA volgen. Voor de studie moet je minstens acht jaar uit trekken. Consulent? Met een VWO- of een MEAO- -diploma in de bagage kan de opleiding tot AA in volledige dagstudie aan de HEAO met een accountancy-opleiding of als part-time dag- of avondoplei ding bij de NOvAA of een parti culiere onderwijsinstelling wor den gevolgd. Als je al werkend en studerend na een jaar of vijf het SPD-diploma (Staats Prak tijk Diploma) hebt behaald, kan je na de tweeeneenhalf jaar du rende studie via de NOvAA of particuliere instelling de titel AA achter je naam zetten. VWO'ers kunnen het traject tot accoun tant-administratieconsulent ook via de NIVRA bewandelen. Accountancy leer je in de prak tijk. Vang je bij een accountants kantoor aan dan ga je werken in een team. Hierin zitten assisten t-accountants en accountants die allemaal net als jij onderaan de loopbaanladder zijn begonnen. In het begin bestaat je werk voornamelijk uit het opstellen en/of controleren van de jaarre kening. Je werkt nauw samen met de accountant die eindver antwoordelijke is en de resulta ten rapporteert aan de opdracht gever. Hoe verder je komt in je loopbaan des te uitgebreider worden je verantwoordelijkhe den. Steeds meer leer je achter de cijfertjes kijken en begin je ad vies aan de bedrijven te geven. De mentor die jou is toegewezen, trekt zich steeds meer terug. Op een gegeven moment geef je zelf leiding aan beginnende assisten taccountants. Volg je de oplei ding tot accountant-administra tieconsulent dan doorloop je een gelijksoortig traject. Weet je nu hoe je het maakt als RA-er of AA-er? Voldoe je aan de toelatingseisen en heb je daar naast ambitie, een flinke portie doorzettingsvermogen en trekt het je om met veel met mensen om te gaan, informeer dan eens bij je schooldekaan of trek de stoute schoenen aan en laat je voorlichten door een accoun tantskantoor. Je kunt ook infor matie inwinnen bij de NIVRA in Amsterdam of bij de NOvAA in Den Haag. De Stichting Onderwijs Onderneming HES-Rotter- dam biedt registeraccountants en accountant-administratie- consulenten de mogelijkheid tot het volgen van de Oplei ding tot CB Belastingadvi seur. Het College Belastingadviseurs, de grootste beroepsvereniging voor belastingsadviseurs in Ne derland, speelt met deze nieuwe opleiding in op de sterk toene mende vraag vanuit het midden- en kleinbedrijf (MKB) naar fis cale advisering op hoog niveau. „Het MKB verlangt van zijn ac countants steeds meer fiscale ex pertise. De MKB-ondernemer prefereert één 'gezicht' die zowel op financieel als fiscaal gebied met hem meedenkt en hem advi seert. De RA en de AA opleidin gen bieden hiervoor te weinig fiscale diepgang", vertelt drs. i to: LEUNIS VERLINDE J.A. Herrewijn, account mana ger opleidingen van de HES. Hij zegt dat de tweeëneenhalf jarige opleiding veel belangste- ling geniet bij accountantskanto ren: „Het is de aangewezen op leiding voor hen die (in een even tuele toekomstige adviesprak tijk) zelfstandig fiscale proble men willen kunnen afhandelen. Hetzij als belastingconsulent, hetzij als accountant of als advi seur. Daarnaast is de opleiding ook zeer geschikt voor interne fiscale adviseurs in het bedrijfsle- Aantoonbare kennis Om een hoog opleidingsniveau te kunnen realiseren zijn HBO- WO gecombineerd met aan toonbare fiscale kennis, RA, AA of afgeronde SPD als vooroplei ding vereist. Ook degenen die bij het College van Belastingadvi seurs de Opleiding tot Belasting consulent met succes hebben af gerond worden toegelaten. De opleiding wordt 's avonds verzorgd en bestaat uit vijf se mesters van 6 tot 8 studie-bijeen komsten. Inbegrepen zijn een tweetal workshops in het laatste semester, waarin het verwerken van belastingaangiften met be hulp van een computerprogram ma getraind wordt. Inlichtingen kunnen worden in gewonnen bij HES/Onderwijs Onderneming in Rotterdam. De ene dag stap je gekleed in spijkerbroek het erf van een boerderij op om de voorraden te inspecteren, de andere dag be treed je keurig gekleed de hal van een midden- en kleinbedrijf (MKB) waar je aan de hand van facturen bedragen die "terugko men in de jaarrekening contro leert. Deze beschrijving geeft weer wat je te wachten staat als je kiest voor de opleiding tot accountan t-administratieconsulent (AA). „Een beroep waarin je de han den uit de mouwen steekt", ver telt A.H. Lievaart, algemeen di recteur Westelijke Accountants kantoren (WEA) in Rijswijk. Het werkterrein van WEA ligt voornamelijk in het MKB en in de agrarische sector. „De AA's", vervolgt hij, „vertalen de resulta ten van onze cliënten in jaarreke ningen, fiscale aangiften en tus sentijdse overzichten. Zij maken daarbij gebruik van moderne computerprogramma's die in formatie op tijd en op maat mo gelijk maken. Kwaliteit staat op hoog peil. Daarom investeert WEA in mensen en in hun vak kennis. Opleiding, intensieve be geleiding en een gedegen interne informatieuitwisseling vormen de basis voor het optreden naar buiten. Diploma's en certificaten zijn belangrijk. Toch telt bij ons professioneel gedrag het zwaarst." Veel keuzes tk Hij noemt zijn accountantskan toor middelgroot. „Wil je een toekomst uitstippelen in accoun tancy dan is niet alleen de weg die je wilt bewandelen een keus die je moet maken. Je moet te vens afwegen of je dat pad bij een groot of een wat kleinschali ger kantoor wilt doen. Een kan toor als de onze is minder 'star'. Er is grote vrijheid en volop de gelegenheid initiatieven te ont wikkelen" deelt Lievaart mee. Deskundigheid, betrouwbaar heid, onafhankelijkheid zijn de pijlers waarop het beroep van accountants rust. Hij of zij moet immers in staat zijn een zelfstan dig oordeel over de hem of haar voorgelegde problemen geven. Bovendien moet de accountant voor zijn adviezen de volledige verantwoordelijkheid kunnen dragen. „De AA is een duizendpoot. Hij is een administratief- en controle deskundige, een bedrijfsecono misch adviseur, kent de fiscale voordelen, en treedt op als ver trouwenspersoon en adviseur. Hij of zij is de steun en toever laat van de leiding van een on derneming bij alle zakelijke pro blemen. De opleiding is op die taken afgestemd. Heel praktijk gericht dus. Iedereen zal begrij pen dat de studie geen misselijke is. Er wordt nogal wat van de aanstaande accountant-admini stratieconsulent verwacht. Met name de combinatie werken en studeren vergt doorzettingsver mogen en veel inzet. Veel vrije tijd blijft er niet over en dat valt voor jonge mensen niet altijd mee. Wij zien het dan ook als taak de aanstaande AA'er opti maal te begeleiden. Een hart on der de riem is weieens nodig", aldus Lievaart. Je bent bezig met je laatste jaar VWO of MEAO. Of je hebt je diploma al behaald en beschikt inmiddels over 1 a 2 jaar werk ervaring. Misschien ben je zelfs al bezig met PD, MBA, SPD of NIvRA en werkzaam als assistent accountant. Maar of je nu aan je eerste baan begint of niet, je weet een ding zeker: je zoekt een functie waarin je de kans krijgt te bewijzen wat je waard bent. Zo'n kans vind je bij Deloitte Touche. Wij zijn één van de grotere organisaties voor financieel-zakelijke dienstverlening in Nederlahd. Vanuit vestigingen verspreid door het gehele land werken accountants, belastingadviseurs en management consul tants samen voor een zeer breed en gevarieerd cliëntenpakket. Zowel op nationaal als op internationaal niveau. Onze groei en omvang zijn mede een gevolg van onze andere manier van werken. Markt- en cliëntgericht, met korte communicatielijnen en een informele en collegiale werksfeer. Voor ons kantoor in de regio Rotterdam zoeken wij VWO-ers met wiskunde en economie, MEAO-ers en (gevorderd) assistent accountants. Je werkt in de accountancy, waar je direct geconfronteerd wordt met zaken uit de praktijk. Je draait onder goede begeleiding direct mee en krijgt algauw eigen verantwoor delijkheden. Naast je werk studeer je en volg je in- en externe opleidingen. Zo doe je niet alleen de benodigde vakkennis op maar train je ook je commerciële en sociale vaardigheden. VWO- en MEAO-ers kunnen studeren voor respectievelijk de PD-, MBA-SPD-diploma's, of de opleiding tot accountant administratie consultant, die tegenwoordig ook certifi cerende bevoegdheid heeft. VWO-ers kunnen VWO-ers met wiskunde en economie, MEAO-ers, (gevorderd) assistent accountants ook kiezen voor de NIvRA-studie, die verge lijkbaar is met een universitaire studie en opleidt tot registeraccountant. Uitgebreide informatie over alle mo gelijkheden, de werkzaamheden en het opleidingstraject vind je in onze brochure. Die kun je aanvragen door onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar Deloitte Touche, t.a.v. mevrouw I. Bavelaa'r-de Haas, Postbus 4433, 3006 AK Rotterdam. Telefoon 010 - 4525365. De andere manier van werken Ik wil graag meer weten over de andere manier van werken bij Deloitte Touche en mijn carrière perspectieven. Vooropleiding Stuur de bon in een envelop naar: Deloitte Touche, t.a.v. mevrouw I. Bavelaar-de Haas, Postbus 4433, 3006 AK Rotterdam.

De Havenloods | 1993 | | pagina 19