"Wij zijn nog van het oude gebouw..." Helaas niet Pluis Studeren doe je zelf... november 1993 SCHRAVENLANT 125 JAAR Wethouder Wiegman en mevrouw Siddré: VWO+ betekent: Ter compensatie van hun vertrek besloten de examenkandidaten van het jaar 1983 de school een bijzonder cadeau te schenken. Burgemeesterszoon Ronald te Loo overhandigde, namens de geslaagden, de verbouwereerde rector een kloek met negen kuikens. Sindsdien scharrelt er pluimvee in de tuin van Schravenlant. Er zijn altijd wel leer lingen te vinden die de zorg voor de kippen op zich willen nemen. Marjolein Elgers en Petra Sebel doen het nu voor het tweede jaar. Marjolein: "Mijn opa woont hier in de buurt en als we bij hem op bezoek zijn, gaan we dikwijls de kippen voeren. Toen er gevraagd werd wie er voor de kippen wilde zorgen, was ik er dus als de kippen bij Petra: "Misschien heb ik het ook wel van mijn opa. Die heeft op een boerderij gewoond en was een echte vogelliefhebber. De Schravenlantse hoenders verdienen het predikaat scharrelkip ten volle. De tuin is groot genoeg om hen van voedsel te voorzien. Ze worden dagelijks bijgevoederd om er voor te zorgen dat ze op het terrein blijven. Petra: "Om graan te kunnen kopen, worden de eieren verkocht en hebben we elk jaar een paasaktie. Je kunt dan voor tien gulden een kip adopteren. Wie meedoet krijgt een officieel bewijs met naam en foto van de kip er op. "Je denkt dat alle kippen hetzelfde zijn -een kip is een kip- maar dat is niet waar", aldus Marjolein. "De liefste kippen zijn bijvoorbeeld Vlekkie en Pinky, die eten uit je hand. Dirkje en Bolle Bet zijn echt de baas over de rest en Speedy en Duffy zijn het schuwst. Het liefst was eigenlijk Pluis. Toen er nieuwe kuikens waren, had ik die uitgekozen als 'mijn' kip. Maar toen zij groeide werd zij alsmaar mooier en bleek zij een hij, een haan te zijn. En hanen mogen niet blijven want daar heeft de buurt last van. Gisteren hebben we hem weggebracht naar de kinderboerderij in Holy. Dat was voor ons erg zielig, maar nog zieliger voor Pluis, denk ik. Geen haan, toch kuikens?!... "Als een kip broeds is en alsmaar op eieren blijft zitten -dat heeft te maken met hormonen, hebben we geleerd- halen we bevruchte eieren bij de kinderboerderij. Na drie weken zijn er dan kuikens. Die halen het niet allemaal, maar ja... zo is de natuur nu eenmaal." studies die samenwerkten in een gemeenschappelijk programma. De deelname van een Nederlandse instelling was compleet ondenkbaar vanwege dat onbelangrijke taaltje van ons. Pas toen we besloten een engels- talige afdeling op te zetten viel er over samenwerking te praten. Nu draaien we volwaardig mee, volgen hetzelfde onderwijsprogramma als onze partner- scholen en wisselen intensief studen ten uit met de meeste landen. Spanje vormt voor ons een groot probleem: er zijn maar weinig Nederlandse studenten die het Spaans voldoende beheersen om in Madrid het onder wijs te kunnen volgen. Met name daarom zijn wij enthousiast over het initiatief van Schravenlant om het vak Spaans vanaf de brugklas in te voeren. Ten aanzien van Russisch geldt het zelfde. Momenteel is een school in Rusland bezig om ons complete pro gramma over te nemen. Binnenkort verwachten we de eerste Russische studenten in Rotterdam. Als groot voordeel van de ISER noemt mevrouw Siddré de combinatie van een gedegen economische studie met de ervaring die de mensen opdoen in het buitenland. "Doordat studenten lange tijd door brengen in een vreemde omgeving en leren hun zaken zelfstandig te regelen, groeien ze sneller dan anders uit tot hele persoonlijkheden.", aldus mevrouw Siddré. Wethouder Wiegman Ook wethouder Aad Wiegman is van een generatie die de Hogere Burgerschool heeft bezocht. Na een jaar Franciscus College in Rotterdam stapte hij over naar de Rijks-HBS in Schiedam. Dat betekende ook de overgang van een typische jongensschool naar een gemengde' school. Vooral met de MMS-afdeling onderhield de jonge Wiegman goede contacten. Pas in de zeventiger jaren belandde ik in de politiek. Daar kwam ik weer HBS-ers uit die tijd tegen, zoals mijn collega-wethouder Zijdeveld, fractie voorzitter Brouwer en de broers de Visser" Toen hij gevraagd werd voor het wethouderschap moest hij wel even nadenken. Achterafis hij blij de belangrijke stap genomen te hebben. Sinds enige tijd valt ook de porte feuille onderwijs onder zijn beheer. Schiedams wethouder van onder wijs, de heer Aad Wiegman, was ooit leerling van Schravenlant en maakt nu deel uit van het bestuur van zijn vroegere school. Dat is niet alledaags, maar ach..., die dingen gebeuren. Atie Siddré is oud-leerlinge van Schravenlant en nu hoofd van de HES/ISER. Op zich is ook dat niet meer dan een toevalligheid. Maar als twee oud-leerlingen hoofdrollen spelen bij de ondertekening van een akkoord betreffende hun oude school, dan spreek je van een kleine wereld. Het oude gebouw Het 'oude gebouw' stond in het cen trum van Schiedam, naast de ruïne van Mathenesse, ongeveer daar waar nu de tramlus ligt. Veel oude Schiedammers zullen zich het karakteristieke gebouw van de Hogere Burgerschool herinne ren. Voor het gesloopt werd, heeft de afdeling Burgerzaken er nog gebruik van gemaakt. Het enige dat nu nog rest van de HBS is een grote foto op de tweede verdieping van het huidige Schravenlant. Tot de Rijks Hogere Burgerschool behoorde vroeger een afdeling MMS (Middelbare Meisjesschool). Atie Siddré zat op de MMS. "Door de HBS-ers werd er eigenlijk een beetje neergekeken op ons, meisjes van de MMS. De opleiding zou minder zwaar en minder veel eisend zijn. Dat mag mischien wel zo zijn geweest, ik heb het er ontzettend leuk gevonden en heb er zeker geen spijt van deze opleiding te hebben gevolgd. Het was een aantrekkelijk schooltype, met veel aandacht voor algemene ontwikkeling, cultuur en creativiteit. Na de MMS in 1955 te hebben afgerond studeerde zij Frans en later ook Italiaans. Als lerares Frans werkte zij enkele jaren in het voortgezet onderwijs in Rotterdam. In 1982 stapte zij over naar de HES, waar zij na enige tijd afdelingshoofd werd van de economisch-linguïstische afdeling. Sinds 1988 is zij een van de motoren van het project internationalisering, waaruit de ISER -International School of Economics Rotterdam- is voort gekomen. Het opzetten van de ISER is voor mij een grote uitdaging geweest. Ik kreeg een jaar vrijaf om de hele zaak te ontwikkelen. Er waren in Europa al diverse scholen voor economische meteen in een aparte groep; Spaans vanaf de eerste klas; Russich erbij in de tweede klas; eind vierde klas een gewaar merkt certificaat Spaans en Russisch; Spaans en Russisch als examen vak te kiezen; examen doen in acht vakken; zonder meer aangenomen worden aan de HES/ISER in Rotterdam; uitgebreide studiemogelijkhe den aan universiteiten in binnen- en buitenland! In de brugklas begin ik al met vragen als: 'waarom ga je eigenlijk naar school, vind je een opleiding belangrijk?' Je zou antwoorden ver wachten als: '...moet van mijn ouders', of'...van de regering', maar in een serieus gesprek blijken leerlingen best in staat om aan te geven wat het belang van scholing is voor onze samenleving en voor hen persoonlijk. Echte motivatie van binnen uit, het gevoel dat je als leerling zelf verant woordelijk bent voor de resultaten van je leergedrag...., als we dat kunnen ontwikkelen hebben we een groot deel van ons doel bereikt. We doen er op school veel aan om actief leergedrag te bevorderen. In de opzet van onze lessen -bij alle vakken- is het uitgangspunt zelfwerkzaamheid herkenbaar. Naast instructie en evaluatie kent elk lesuur een periode waarin de leerlingen zelfstandig en in Als onderwijs-wethouder onderteken de hij op 28 september j.l. de samen werkingsovereenkomst tussen Schravenlant en de Hogeschool voor Economische Studies te Rotterdam. Over VWO+: "In de regio Waterweg Noord wonen ongeveer 200.000 mensen. Binnen zo'n groot gebied hoort een breed onderwijsaanbod. Het initiatief van Schravenlant om te komen tot een verzwaarde VWO- stroom met Spaans en Russisch is een verrijking van de keuzemogelijkheden in het voortgezet onderwijs..." Over scholengemeenschappen: "Ik ben geen voorstander van grote, brede scholengemeenschappen. Kleine, herkenbare scholen moet je, als ze voldoende draagvlak hebben, handhaven. Een kleine school is beter in staat om voldoende aandacht en begeleiding aan de individuele leerling te geven dan scholen met een groot aantal leerlingen. Wel is het mijns inziens noodzakelijk dat, wil een kind zich maximaal kunnen ontplooien, de verschillende scholen voor voortgezet onderwijs goed samenwerken. Vooral de doorstromingsmogelijkheden van de ene schoolsoort naar de andere moeten zijn gewaarborgd..." ...Het is het gemeentebestuur er alles aan gelegen om Schiedamse leerlingen optimale scholingskansen te bieden. De nieuwe stroom die Schravenlant nu biedt geeft het VWO-onderwijs in onze stad een goede impuls en zet een duidelijke lijn uit naar de toekomst. Dank aan het team van Schravenlant en dat van de HES/ISER is hier op zijn plaats..." Theo Clarijs is een van de dekanen op Schravenlant en zit in de werkgroep die het invoeren van de basisvorming begeleidt. eigen tempo de leerstof oefenen en verwerken. Een goede leerling kan zich maximaal ontplooien, iemand die meer moeite heeft met het vak kan in eigen tempo, terugbladerend, vragen stellend, zich de basisstof eigen maken. Natuurlijk wordt het zelfstan dig werken begeleid en aangeleerd. In mijn functie als dekaan merk ik hoe belangrijk het is dat wij onze leer lingen voldoende studievaardigheid meegeven en hen opvoeden tot stu denten die hun werk zelfstandig kun nen indelen, studieschema's kunnen maken en die vooral de confrontatie met zichzelf aandurven: 'dit wil ik - dit moet ik - dit doe ik, ....klopt het allemaal?' Op hogescholen en vooral op universiteiten worden die eigen schappen van je verwacht. Wij kunnen het ons niet permitteren om leerlingen aan het handje mee te nemen tot aan de eindstreep, het diploma, en dan te zeggen: 'je ziet maar!Vol verwijt zouden ze hun oude school de rug toekeren. Gezien de regelmaat waarmee oud-leerlingen nog even op Schravenlant komen buurten is dat denk ik niet het geval

De Havenloods | 1993 | | pagina 13