Stapje verder op weg naar nieuwe provincie Rotterdam Interkerkelijk ontmoetingshuis geopend SCHIEDAM DE HAVENLOODS Blues en sou) Actie tegen verpakkingen Behalve lof ook kritiek op voorontwerp speciale wet Argus gooit hoge ogen met nieuwe inrichting Geen Renault-dealer in de buurt? Hij zit om de hoek DORZOB.V. DINSDAG 16 NOVEMBER 1993 De wethouder wil graag een baan in de milieuwereld, waar hij veel contacten zegt te hebben. Daarnaast wil hij zich wijden aan de interne communicatie binnen de partij, want „het gaat me aan het hart als ik zie hoe de laatste tijd rond de PvdA ware modderballetten aan de gang zijn." Alhoewel Zijdeveld en Brouwer goede verwachtingen hebben dat de wethouder een nieuwe baan vindt, kan die hoop ijdel blijken. Zijdeveld heeft vanaf volgend jaar recht op zes jaar wachtgeld totdat hij een nieuw inkomen heeft. Mocht hij dan nog werk loos zijn, vindt Brouwer dat de gemeente Zijdeveld tot zijn 65ste van een inkomen moet voorzien. Zo'n voorstel moet dan wel van de burgemeester komen, of van een andere partij dan de PvdA, vindt Brouwer. Als Zijdeveld al' vijftig was geweest bij zijn af scheid, had hij wèl recht op wachtgeld tot zijn pensionering. Hij is net een half jaar te laat geboren. SCHIEDAM— De vereniging Back to Music organiseert op zaterdag 20 november een blues en soul-concert met de groepen Solid Soul en Sj*>t the Nose op de wielerbaan in het sportpark Harga, Olympiaweg 45. Het concert begint om 20.30 uur. De toegang voor niet-leden be draagt tien gulden. Kaartver koop bij de wielerbaan, bij café Royal aan de Vlaardingerstraat 5 en bij W. Giesselbach, Emma- straat 2. Orpheus zingt SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orp heus geeft op zaterdag 20 no vember om 15.00 uur een in loopconcert in de Grote Kerk. Het koor staat onder leiding van Richard Ram en brengt een ge varieerd programma. De toe gang is gratis. Shovvballet voor tieners in Oost Buurtcentrun Trefpunt Oost wil bij voldoende deelname een jazz/showballetgroep voor tieners in de leeftijd van II tot 16 jaar beginnen om samen een show op te zetten. De groep komt bij elkaar op donderdagavond van 19.00 tot 20.00 uur. De kosten zijn tien gulden. Bij het buurtcen trum is meer informatie te verkrijgen. Het adres is Celciusstraat 2. telefoon 4621066, vragen naar Ivanka. Wegener huLs-aaohuLsbladen Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters Nathalie Lans (tel. 010 - 4269247). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel Vegener chijnen ii iuis-aan-huisbladen ver- Zuid-Holland wekelijks in oplage van ruim een mil- iplaren. Interianden/Spreigroep. SCHIEDAM Een aantal 'verpakte' leden van Milieude fensie Schiedam stond afgelopen zaterdag bij de vestiging van Al- bert Heijn in Zuid om bij het winkelend publiek aandacht te vragen voor verpakkingsmidde len van levensmiddelen. Het convenant verpakkingen dat in 1991 werd getekend tussen het bedrijfsleven en het ministerie van Verkeer en Ruimtelijke Or dening en Milieu, wordt naar de mening van Milieudefensie nau welijks nageleefd. De Neder landse huishoudens gooien ieder jaar 1 miljard kilo verpakkings materialen weg, omgerekend in vuilniswagens komt defensie op een getal van honderdduizend. Aluminium is één van de boos doeners in verpakkingen van bij voorbeeld chipszakken, drank pakken, blikjes en kant- en klare maaltijden. Albert Heijn is uitgekozen, om dat deze supermarktketen vol gens Milieudefensie één van de weinigen naar milieu-aspecten van verpakkingsmaterialen kijkt. Jeugdwerk zoekt vrijwilligers SCHIEDAM - Het jeugdwerk van buurthuis Nieuwland is op zoek naar vrijwilligers voor twee activiteiten: computerles en na schoolse opvang. De computer cursussen worden vanaf januari op donderdagavonden gegeven aan kinderen van 9 tot 15 jaar. De na-schoolse opvang voor kinderen van 4 tot 8 begint ook in januari, elke dinsdag en don derdag van 15.00 tot 18.00 uur. Wie interesse heeft, kan bellen' met jeugdwerker Guy Demol, tel. 4738671. Voor kinderzegels naar Bachplein SCHIEDAM De kinderpost zegels worden voortaan alleen nog verkocht in het kantoor aan het Bachplein, omdat daar in het hoofdkantoor sinds de verbou wing verbouwing geen ruimte meer voor beschikbaar is. Vanaf 17 november tot eind december zullen vrijwilligers de zégels aan de man brengen. Elke dag van 9.30 tot 16.00 uur zitten zij in de hal van het post kantoor. REGIO - Het zal even wen nen zijn maar de kans dat vanaf 1 januari 1997 iedere Schiedammer, Vlaardinger, Hoogvlieter of Spijkenisser ook 'Rotterdammer' zal zijn, is weer groter geworden. Af gelopen zaterdag is aan de ge meenteraadsleden en leden van de provinciale staten van Zuid-Holland het vooront werp van de speciale wet ('lex specialis'), die de vorming van de provincie Rotterdam mo gelijk moet maken, gepresen teerd. En hoewel nog niet overal het enthousiasme even groot is, lijkt de trein niet meer te stoppen. Zo'n tien jaar na de opheffing van het openbaar lichaam Rijn mond zal de provincie Rotter dam van start gaan. De gemeen te Rotterdam houdt op te be staan en de deelgemeenten wor den opgewaardeerd tot 'echte' gemeenten. Het idee achter de afsplitsing van de Rijnmond van de provincie Zuid-Holland en de opdeling van Rotterdam in klei ne gemeenten is dat er zo een slagvaardiger bestuur ontstaat. Het provinciebestuur van Rot terdam zal meer bevoegdheden krijgen dan het huidige provin cie bestuur. Het principe dat ge hanteerd wordt, is: 'lokaal wat lokaal kan maar regionaal wat regionaal moet'. Dat betekent dat de gemeenten over een aan tal zaken binnen hun eigen gren zen minder te vertellen krijgen. Zo zal de provincie verantwoor delijk worden voor onder ander de ruimtelijke ordening (waar moet gebouwd worden), groot schalige aanleg van wegen, grootstedelijke recreatieve en culturele voorzieningen en het openbaar vervoer. Wel blijven de gemeenten verantwoordelijk voor de dienstverlening aan de burger, de handhaving van de lokale openbare orde, de uitvoe ring van de bijstand en de verde ling van de woonruimte. De ha ven zal direct onder verantwoor delijkheid van het provinciebe stuur komen te vallen, dat bete kent dat het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam een onderdeel van de nieuwe provin cie zal worden. Ook de politie zal direct onder de provincie val len. De commissaris van de Ko ningin wordt dan ook de beheer der van het regionale politie korps. De politie zal onder zijn of haar gezag staan als er sprake is van incidenten of evenemen ten die meer dan één gemeente beslaan. De burgemeesters be houden wel hun bevoegdheden als het gaat om zaken van plaat selijke betekenis. Op financieel gebied zal er met ingang van 1 januari 1997 ook het een en an der veranderen. Krijgen de ge meenten nu nog rechtstreeks een bijdrage van het rijk uit het Ge meentefonds; straks worden deze uitkeringen samen met de bijdragen uit het Provinciefonds direct aan de provincie overge maakt. De provincie verdeelt deze regio nale uitkering over de provincie en de gemeenten. Ook zal de provincie-nieuwe-stijl de onroe rende zqak belasting (ozb) voor bedrijven gaan innen. De ge meenten mogen alleen nog de ozb voor woningen heffen. Slagvaardig Het provinciebestuur wordt be perkt van omvang. Volgens de- huidige Provinciewet mag de provinciale staten (de 'gemeente raad' van de provincie) voor een provincie met het inwonertal van de Rijnmond'63 leden tellen. Er is echter voor gekozen om een het aantal leden van de provinci ale staten op 39 vast te stellen. Ook het aantal gedeputeerden (de 'wethouders' van de provin cie) zal maximaal op 6 komen. Het voordeel hiervan zou zijn dat het provinciebestuur door de beperkte omvang slagvaardiger is en zich kan concentreren op het besturen op hoofdlijnen. Het wetsontwerp dat zaterdag in het World Trade Centre in Rot terdam door minister I. Dales van binnenlandse zaken en staatssecretaris D. de Graaff- -Nauta is gepresenteerd, is een voorontwerp. Dat betekent dat er nog inspraakrondes volgen. In februari van het komend jaar zal het commentaar worden ver werkt en zal de ministerraad een besluit nemen. Daarna wordt de wet voorgelegd aan de Raad van State. Op 1 januari 1997 moet de wet, en daarmee de provincie Rotterdam, in werking treden. De komende maanden zal er in de regio nog genoeg gediscus sieerd worden over de wet. Want er is veel duidelijk geworden, maar er zijn ook nog veel vra gen, zo bleek zaterdag. Onder meer de naam 'provincie Rotter dam' werd niet door iedereen met gejuich ontvangen. Dat bleek ondermeer uit het com mentaar een wethouder van Ber- kel en Rodenrijs. Hij voelde dui delijk meer voor de naam 'pro vincie Rijnmond'. Staatssecreta ris De GraaffNauta is duidelijk voorstander van provincie Rot terdam. 'Het OOR (Overlegor gaan Rijnmondgemeenten, red.) is een onmogelijke naam en Rijnmond doet te veel aan het verleden denken. Maar het is uiteindelijk aan de nieuwe pro vincie om de eigen naam defini tief vast te stellen.' Ze kreeg bij val van de Rotterdamse burge meester B. Peper ('We moeten een naam hebben die werkt en Rotterdam heeft bekendheid, ook over de grens') en de 'simpe le burger' R. Lubbers uit Kralin gen ('Rotterdam is een kroonju weel in de nieuwe provincie. Ge zien het prestige moeten we niet discussiëren maar zeggen: 'Rot terdam. jazeker!'). Uit de reac ties in de zaal bleek echter dat de angst voor overheersing in het provinciebestuur door de huidi ge gemeente Rotterdam nog lang niet is weggenomen. Scepti sche politici uit de rond Rotter dam gelegen gemeenten zien in de naamskeuze voor de provin cie een bevestiging van hun ver moeden dat de provincie vanuit de Coolsingel bestuurd zal gaan worden. 'Eigenlijk is het een ver kapte overname. Het is alleen keurig verpakt', aldus een raads lid. Kritiek Nog meer gemeentebestuurders bleken zaterdag nog met vragen te zitten maar de meeste kritiek op het voorontwerp van de spe ciale wet kwam van het college van Gedeputeerde Staten van ZuidHolland. GS lieten in een reactie weten zich te kunnen vin den in een aantal vernieuwingen op bestuurlijk niveau waardoor de internationale concurrentie positie van het gebied versterkt wordt. Maar de grootstedelijke sociale problematiek blijft vol gens GS in het voorontwerp on derbelicht. 'De problemen van verpaupering, onevenwichtige bevolkingssamenstelling en druggebruik nemen iedere dag toe. Het zijn de grote problemen van de toekomst. Onze zorg is dat dat element niet goed gere- geld'is. De vraag is of 28 ge meenten dat samen kunnen op lossen zonder dat daar één gul den meer beschikbaar voor komt', aldus Patijn, commissaris van de Koningin. SCHIEDAM Een studiedag in september 1990 was de aller eerste aanleiding tot de aanzet van het ontmoetingshuis De Weerklank, dat afgelopen don derdag in Groenoord op het adres Cornelia Van Zantenplein 51 werd geopend door de wet houder van onder meer wijk- en buurtbeheer, Adri Reijnhoudt. De hervormde dominee Sosef bezocht indertijd een studiedag naar aanleiding van een onder zoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam, waarin werd aange toond dat in flatwijken meer eenzaamheid is dan in andere wijken en dat vooral oudere al leenstaande vrouwen met veel eenzaamheid te kampen hebben. Zij leven gemiddeld acht jaar langer dan mannen en zijn dus op oudere leeftijd al gauw zo'n tien tot vijftien jaar alleen, ter wijl ook andere contacten weg vallen. Na de studiedag speelde de predikant de bal door naar de wijkkerkeraad, waar de vraag aan de orde werd gesteld hoe in de eigen gemeente met die een zaamheid kan worden omge gaan in een vergrijzende stads wijk met veel flats, waar veel mensen na korte tijd verhuizen. Te kort om sociale contacten te versterken met degenen die er hen klap op de gong en hel weghalen laken (door wethouder Reijnhoudt) luidde de ntmoetingscentrum blijven wonen. Toenemende kerkverlating zorgt ook nog eens voor het afnemen van contacten. Deze conclusie wierp de vraag op of de kerk dan maar naar de mensen moet komen. Uit die ge dachte ontstond uiteindelijk, in samenwerking met de gerefor meerde kerk. het idee voor een interkerkelijke ontmoetings ruimte. Het ontmoetingshuis de Weer klank, dat deze week is gereali seerd, zal in een stichting worden ondergebracht, waarin tot nu toe de Hervormde Gemeente Kethel Spaland en de Gerefor meerde Kerk van Schiedam deel nemen. Contacten met de rooms katholieken hebben tot dusver niet geleid tot deelname, maar volgens voorzitter Hans van der Linden staan zij er wel positief tegenover. 'De Weerklank' is een flat op de begane grond aan het Cornelia Van Zantenplein en kreeg een huiselijke aankleding. Bezoekers behoeven niet bij voorkeur oud te zijn. „Iedereen in de wijk die behoefte heeft om een praatje te maken of koffie te drinken, is welkom", zegt Van der Linden. Dat betekent volgens Van der Linden beslist dat niet-kerkgan- gers welkom zijn. „Het is heus niet zo dat je er als heiden ingaat en als christen weer uitkomt." Hij verwacht dat de bezoekers vaak mensen zijn die wel willen praten over levensvragen, maar daarvoor geen professionele hulpverleners zoeken. „Er zijn altijd gastvrouwen of gastheren aanwezig die aandacht en tijd hebben. Het is heel informeel, het kan je buurman zijn." De voorlopige openingsuren van 'De Weerklank' zijn op dinsdag, donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Het streven is om meer dagen open te zijn. De vernieuwde zaak aan de Oranjestrai ZakelijkMeken SCHIEDAM Argus Optiek aan de Oranjestraat zit een kleine twee weken na de heropening nog steeds dik in de bloemstukken. Velen vonden terecht de hernieuwde zaak een felicitatie waard. De oppervlakte van de nieuwe Argus is dezelfde als voor de verbouwing, maar oogt groter, doordat met de inrichting uitge kiend is omgegaan. De balie in het midden, rondom zitjes met pastafels, en achterin twee ruimten met moderne apparatuur voor oogmeting. Een aparte audio-ruimte garandeert de rust voor de klant die aan een hoortoestel moet worden geholpen. HBO-opleiding Het is allang niet meer vanzelfsprekend om een oogarts te bezoeken als men toe is aan een bril of contactlenzen, is de ervaring van eigenaar Jacques Ladage. De afwijzende houding van de Gezondheidsraad, om de fase oogarts over te slaan, is veranderd, sinds de opleiding tot optome trist van MBO- een HBO-opleiding werd. vertelt gediplomeerd ioptometrist Ladage, die in zijn zaak drie contactlensspecialisten heeft 'rondlopen'. Uiteraard komt de oogarts wel in beeld bij geconstateerde afwijkingen. Verbetering De contactlens is de laatste jaren sterk verbeterd, terwijl de prijs daalde. Zelfs dubbel focus lenzen zijn mogelijk. Ladage testte die met eigen ogen. Toch heeft de contactlens de bril nog geenszins verbannen, getuige de collectie van ruim 1500 modellen. Met dank aan Nana Mouskouri vond indertijd het grote brilmon tuur gretig aftrek, maar volgens Ladage worden de laatste jaren de trendy modellen vaak aangeschaft naast de contactlens. Renault-dealer Dorzo zit veel dichter bij Schiedam dan u denkt. En met dit kaartje vindt u 'm zo. Wattweg 12-14,3133 KK Vlaardingen. Tel. 010-4353533.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3