1 Leni Saris ramt haar romans rechtstreeks uit de machine SCHIEDAM Actie-karavaan FNV doet Schiedam aan Nieuwe gezichten op kandidatenlijst PvdA DE HAVENLOODS Vrouwengids halen bij 'Het Gebouw' 'Een kladblok gebruik ik nooit' Leni Saris op schrijversavond Vogelliefliebbers in De Rank Exclusieve kapsalon Coops heeft betaalbare prijzen Sneeuwpret op Parkweg DINSDAG 23 NOVEMBER 1993 Jaarconcert van mandoline-orkest SCHIEDAM Het Mandoline Orkest (ONI) geeft op vrijdag 26 november haar jaarconcert in de Magnalia Dei Kerk, Albarda- straat 67, onder leiding van Cor Roozendaal. Medewerking wordt verleend door Harmke Korpershoek (sopraanblokfluit), Suzanne Boot (altblokfluit) en Mirjam Hersbach (basblokfluit). De aanvang is 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. De toegang is gratis. Sint op bezoek bij winkelcentra in Noord SCHIEDAM In de agen da van de zaterdag aangeko men goedheiligman staat in elk geval Schiedam Noord. Zaterdag 27 november zal hij in een vervoermiddel, dat nog geheim moet blijven, om 10.30 uur zijn intocht doen bij de winkels aan de Laan van Bol'Es. Om 11.30 uur is winkelcen trum 'De Ketel' aan de beurt. Vervolgens gaat hij naar het Geuzenplein, waar hij om 12.15 uur wordt verwacht. Van het Geuzenplein reist hij dan weer naar het Hof van Spaland. Zijn aankomst daar is gepland om 13.00 uur. De showband Harpe Davids zal voor een muzikale omlijs ting zorgen voor het hele tra ject. Bestuurslid P. Crama van wijkvereniging Groenoord maakt zich al jaren sterk om de intocht van Sinterklaas mogelijk te maken. De hier en daar gehoorde opvatting als zou Sinterklaas het veld moeten ruimen voor de kerst man, deelt Crama niet. „De afgelopen week ben ik wel op pad geweest om te lobbyen voor de kerstman, maar be slist niet als vervanger van de Sint. Als dat er uit zou ko men hou ik er meteen mee op", belooft hij plechtig. De kerstman kan er wat hem betreft bij. De winkeliers zijn volgens Crama nog steeds be reid om bij te dragen in de kosten die de intocht van de goede Sint met zich meebren gen. De winkeliers die hun bijdrage hebben geleverd zijn herkenbaar aan een raambil jet. AVONDMLZIEK— In de serie Avondmuziek zal in de Dorpskerk Kethel op zondagavond 28 novem ber werk worden uitgevoerd van onde anderen Michael Bach. Homi- lius en Liszt. door het Culemborgs Vocaal Ensemble onder leiding van Bert Lassing. De aanvang is 19.00 uur. einde 20.00 uur. De toegang is vrij. Aan de uit gang is collecte. Wegener huLMarrhulsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: (tel. privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) er Braad (eindredac- Sport: Erwin v.d. L< (tel. 010 - 4343850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, te zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegens Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. SCHIEDAM Een actiekara vaan van de FNV was gisteren in Schiedam op bezoek om onder meer te praten met wethouder Zijdeveld van Sociale Zaken en directeur Cok van de dienst So ciale Zaken. In het onderhoud uitte de vakcentrale haar kritiek op de plannen van het kabinet om de Algemene Bijstands Wet (ABW) te wijzigen. Volgens de FNV kan dit een grote achteruit gang in de inkomens van met name jongeren, alleenstaanden, woningdelers en alleenstaande ouders tot gevolg hebben. Als de Tweede Kamer binnenkort ak koord gaat met de voorstellen, worden de gemeenten verant woordelijk voor de uitvoering van de wet. Reden voor het FNV-district Zuid-Holland om deze week diverse wethouders in de regio te bezoeken. De kara vaan deelt op haar tocht ook pamfletten uit om het publiek te informeren. De kritiek van de vakbond richt zich op het principe-akkoord tussen staatssecretaris Wallage van Sociale Zaken en de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG). Onderdeel daarvan is de afspraak dat een groot deel van de bijstandsgerechtigden nog slechts een uitkering krijgt van vijftig procent van het mini mumloon. Nu is dat nog zeven tig procent. Per gemeente wordt dan bekeken of er een toeslag van twintig procent wordt toege kend. Anders dan voorheen moet de uitkeringsgerechtigde zelf bewijzen daadwerkelijk al leen te wonen. Voor de FNV is dat onaanvaardbaar. FNV-districtsbestuurder Pee- ters: „De huidige bijstand is al een absoluut minimumniveau van bestaan. Bovendien hangt het straks van gemeentelijke wil lekeur af of er een aanvulling wordt toegekend. Dit schept rechtsongelijkheid. Een alleen staande in de ene gemeente zal wel een beroep kunnen doen op die toeslag, terwijl dit voor ie mand met vergelijkbare per soonlijke omstandigheden in een andere plaats is uitgesloten." De FNV pleit voor een wettelijk ge garandeerd bijstandsrecht van zeventig procent voor een alleen staande en negentig procent voor een alleenstaande ouder. De uitkomsten van de diverse overleggen met gemeentebe stuurders worden op 15 decem ber door FNV-voorzitter Steke lenburg overhandigd aan de staatssecretaris. taandagoentend vroeg al in Schiedam SCHIEDAM De nieuwste uitgave van de Schiedamse Vrouwengids is onlangs tijdens de opening van 'Het Gebouw', centrum voor actieve vrouwen, gepresenteerd. Het is een naslagwerk over orga nisaties en verenigingen die acti viteiten ontplooien op het gebied van vrouwen en emancipatie. De gids kan worden afgehaald bij Stichting SVO in Het Ge bouw, Broersveld 142 van maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur. In Het Gebouw is elke vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur koffie- inloop voor vrouwen. Een kopje koffie kost 75 cent, een kopje thee is er te krijgen voor 50 cent. De bibliotheek met boeken van vrouwelijke schrijvers is ook op vrijdagochtend geopend. Lid maatschap kost vijf gulden voor een heel kalenderjaar, uitleen- kosten per boek bedragen 25 cent voor een periode van drie weken. Voor meer informatie kan men bellen 4734545. door NELLEKE DE JONG REGIO Wie nog nooit een boek heeft gelezen van Leni Saris, heeft op z'n minst van haar gehoord. Niemand zal kunnen zeggen geen kans te hebben gehad een boek van haar te lezen, want zelfs oude re titels zijn nog steeds te koop. Ook de prijs kan geen beletsel vormen. In pocketuit voering is de huidige verkoop prijs 4,95 gulden. Binnenkort wordt haar honderdste boek verwacht. Trouwe lezers we ten wat ze kunnen verwach ten. „Ontspanningslectuur met een diepere inhoud", is de eigen omschrijving van de schrijfster. Op vrijdag 26 no vember is de schrijfster te gast in de bibliotheek aan het Bachplein in Schiedam, waar ze het een publiek een blik achter de schermen zal gun nen en vragen zal beantwoor den. De meest verkochte Nederlandse schrijfster van dit moment, Leni Saris, heeft het druk. Journalis ten, filmers en fotografen lopen deze dagen af en aan. „Ik ben net een schorre kip. Ik ben niet gewend zoveel te kletsen." Het schrijven gaat haar kennelijk ge makkelijker af, getuige de ver schijning van haar honderdste boek. de reden voor al die be langstelling. Maar een interview ervaart ze eigenlijk als een soort examen; in het zonnetje gezet worden ziet ze niet als een onver deeld genoegen. „Je komt er niet altijd uit zoals je wilt. Ze be schrijven je interieur, of ze heb ben het over je leeftijd. Als je zó oud bent mag je dit, als je zó oud bent mag je dat. En wat m'n werk betreft: Ik heb altijd het idee dat ik me moet verdedigen." Van haar zul je niet horen dat ze literatuur schrijft. „Ik Weet niet wat literatuur is." Haar eigen omschrijving - ontspanningslec tuur met een diepere inhoud - is duidelijk genoeg. Ze krijgt het heel gemakkelijk uit haar pen, of liever gezegd uit haar schrijfma chine. (Nee, geen computer"). Een letterlijke pennevrucht was haar eerste, duizend handge schreven pagina's tellende ma nuscript: Leontine. Het werd pas uitgegeven nadat haar boek 'Lu cia zet door' (1938) een succes bleek te zijn. In feite was 'Leon tine' dus haar eerste boek, maar het manuscript werd destijds door de uitgever teruggestuurd. Het werd in 1941 alsnog uitgege ven door de erven J. van Nelle. In die originele uitvoering krijgt men het cadeau bij de aankoop Leni Saris ontvangt deze daf-en reel bezoek ran de media Op de schrijversavond, georganiseerd door de Gemeentelijke Bibliotheek en boekhandel Mercurius, zal Leni Saris vertellen over haar werk en over de ontwikkeling daarin. Bovendien zal ze haar boeken signeren. Toegangskaarten zijn voor 2,50 gulden te verkrijgen bij de organisatie. Met het oog op de beperkte ruimte is reserveren gewenst. De schrijversavond is vrijdagavond in de bibliotheek aan het Bachplein in Schiedam-Noord en begint om 20.15 uur. van de honderdste 'Leni Saris'. Uitgedost Leni Saris over haar eerste be zoek aan een uitgever: „Ik was nog maar een schoolmeisje. M'n ouders wisten van niets. Ik wilde een beetje goed voor de dag ko men en heb me uitgedost in de kleren van m'n moeder. Ze heb ben zich naar gelachen, want ze hadden het natuurlijk door." Mevrouw Saris is er trots op dat ze nooit een kruiwagen heeft ge had. Wel heeft ze heel veel aan haar ouders te danken. Toen ze eenmaal doorhadden, dat men wel iets zag in het schrijfwerk van hun dochter, heeft vooral haar vader haar op alle mogelij ke manieren geholpen. Het eer ste wat de kersverse schrijfster deed, toen het eenmaal menens werd, was typeles nemen. Nog steeds werkt ze altijd direct vanaf de schrijfmachine. „Een kladblok gebruik ik nooit." Jarenlang combineerde Saris het schrijven met haar werk op een advocatenkantoor. „Mijn baas zei: schrijven doe je maar in je eigen tijd en dat deed ik dan ook, tot diep in de nacht. Na dertig jaar ben ik gestopt met dat kan toorwerk." Verliefdheid, liefde en huwelijk zijn onveranderlijk aanwezig in de boeken van Saris. Slechts één maal 'moest' ze een stel laten samenwonen. Sex ontbreekt in haar verhalen. „Wat bij anderen sex is, is bij mij romantiek", zei ze ooit in een interview. 'Familie- en streekromans', staat op de kaft van de 'Witte Raven', de serie waaronder uitgeverij Westfriesland hel werk van Saris uitbrengt. Een haar bekende fa milie stond diverse malen model vooreen familieroman. „Ze had den tien kinderen, daar heb ik er een paar van gesnoeid", bekent Ellende Het honderdste boek van Leni Saris, 'Chiara'. volgt nogal kort op het 99ste. Ze had maar weinig tijd er tussenin, „door al die el lende." Hoezo ellende? In één adem somt ze de pech van de laatste tijd op. Het is een story op zichzelf: Een misverstand met de belasting, gepaard gaande met stress die zich uitte in gor delroos, een gebroken pols, de dood van haar hondje, („erger dan alles bij elkaar") en voordat ze op de uitnodiging van vrien den kon ingaan om op verhaal te komen, belandde ze in het zie kenhuis. „Ik ging even bood schappen doen en gleed uit over een matje." Het leverde haar een gebroken heup op. Boek nummer 99 schreef/typte ze zodoende met één hand. De titel, 'Gouden handjes' heeft daar niets mee te maken. Het gaat over een klusjesbureau. Nummer honderd werd in het ziekenhuis geboren. Moeite met schrijven heeft Leni Saris nog steeds niet. „Ik ga ach ter m'n machine zetten en het komt spontaan. De dialogen schrijf ik vers van de lever." ☆eni Saris: „Ik heb meer moeite met 'het dagboek'. (Wekelijkse rubriek met dagboekaantekenin gen van bekende Nederlanders in de NRC, red.). „Daar zult u wel geen moeite mee hebben", zeiden ze. Maar binnen een be paalde lengte schrijven schrijven, dat valt me niet mee. Daarom zou ik nooit in de journalistiek willen." SCHIEDAM - De leden van de plaatselijke Partij van de Ar beid hebben dit weekeinde het concept van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen van maart ontvangen. Lijstaanvoerder is de huidige wethouder Aad Wiegman. Drie nieuwelingen staan op ver kiesbare plaatsen. „Dit wordt een verduiveld goede fractie", zegt hij. Op 9 december mogen de PvdA-leden zich over de lijst uitspreken. De leden van de VVD hebben vorige week hun lijst vastgesteld. De huidige drie raadsleden van de liberalen staan bovenaan de lijst. Fractievoorzitter Will van Wijk is aanvoerder. De VVD verwacht een flinke winst in maart: twee zetels meer, waar door de fractie vijf leden zal tel len. Voor de PvdA geldt een minder rooskleurig beeld. Telt de fractie nu nog twaalf leden, na maart zullen er hooguit tien overblij ven. Maar dat kunnen er net zo goed acht worden. Wiegman wijt dat vooral aan het beleid van de Haagse politici. „Mensen stemmen niet vanwege het beleid in Schiedam", denkt hij. Verlies van de socialisten bij de gemeen teraadsverkiezingen zou daarom onverdiend zijn. „In Schiedam bestaan slechts weinig verschil len tussen de partijen. Er is wei nig oppositie, alleen op nuances wordt er anders gedacht." Volledig in de lijn van Felix Rot tenberg, de landelijke voorzitter van de PvdA, staan er veel nieu we namen op de lijst. „Maar de Schiedamse afdeling heeft volle dig zelfstandig de lijst opge steld", verzekert afdelingsvoor zitter Jan-Willem Mennink. De hoogst-geplaatste nieuwko mer is tevens de jongste op de lijst: de 26-jarige Menno Siljée, die op nummer vijf staat. Hij is de zoon van het huidige raadslid Yvonne Siljée, die niet terug keert in de raad. De andere nieu welingen zijn Guus Klepke (nummer negen) en Bente Zijde veld (nummer tien), de echtge note van wethouder Chris Zijde veld. Zij zullen geen raads-echt- paar vormen, want de wethou der stelt zich niet opnieuw ver kiesbaar. Als hij wél had gewild, was hij volgens Mennink op de vijfde plaats terecht gekomen. Betty Hoogeveen (nummer zes), die inmiddels al een half jaar in de gemeenteraad zit, geldt voor het bestuur als „een beetje Voorwaarden Het bestuur hanteerde bij de op stelling van de concept-lijst drie voorwaarden: eenderde moest vrouw zijn, bij de eerste tien moest iemand van een etnische minderheid zijn en er moesten vier of vijf nieuwe mensen op een verkiesbare plaats komen. Men nink over het laatste criterium: „De doorstroming was makke lijk, want vijf oude raadsleden zagen vrijwillig af van kandi daatstelling. Er zijn geen raads leden weggestuurd." Mahir Engin (nummer acht) vol doet aan de tweede voorwaarde: hij is van Turkse afkomst en zit nu al in de raad. „Dit is een signaal naar de Turkse gemeen schap", volgens Mennink, „maar hij wil er niet alleen voor die groep zijn. Engin wil alle burgers vertegenwoordigen." „Een groot aantal migranten doet een beroep op mij als ge meenteraadslid", gaf Engin als motivatie op om zich verkies baar te stellen. Speculaaspoppen op modelspoordag SCHIEDAM Modelspoor vereniging Schiespoor heeft op zaterdag 27 november tijdens de modelspoordag een verrassing voor de kinderen. De ervaring van de vereniging, dat steeds meer kinderen op de model- spoordagen met hun ouders meekomen, heeft heniop het idee gebracht om alle kinderen een gratis speculaaspop aan te bie den op vertoon van hun entree bewijs. Tijdens de modelspoorfdag kan men terecht voor adviezen bij de aankoop van een treinenset, voor voor het gratis laten uitvoe ren van kleine reparaties aan lo comotieven of de locs gewoon eens laten reinigen. Tevens is er een ruilbeurs. De modelspoordag wordt ge houden op het adres van Schies- poorWesterkade 21. De treinen rijden van 10.00 tot 16.00 uur. De entree is één gulden voor volwassenen vijftig cent voor de kinderen. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers heeft afgelopen week in Gebouw De Rank haar 45ste tentoonstelling gehouden. Drie dagen kwetterden 439 geveder de vrienden er op los. Er was een grote verscheidenheid in soorten, zoals kleurkanaries, postuurkanaries, zebravinken, tropische vogels en papegaaiachtigen. Alle vogels waren zelf gekweekt; geen enkele was gekocht, vertelde organisator mevrouw B. Bart trots. Zelf werd zij afgelopen donderdag kampioen met haar postuurkanaries. De organisatie was tevreden met de opkomst, anders dan vorig jaar, toen de hoenderpest de bezoekers weghield. I *mtmam jmw Bijzonder interieur hij kapsalon Coops Zakelijk bekeken SCHIEDAM Zowel de om geving als het interieur van de onlangs geopende kapsalon van Michel Coops zou op een ro mantisch schilderij beslist niet misstaan. Gelegen aan een hisUv risch pleintje in het verlengde van de Schiedamseweg 1 in Schiedam-Kethel is de voorpui van de zaak al een plaatje op zich. Sinds Michel Coops er met zijn kapsters Claudia en Debbie is neergestreken is Kethel er een exclusieve, maar geen onbetaal bare dames- en herenkapsalon rijker. De prijzen zijn er scherp en de producten die gebruikt worden vap een bijzonder goede kwali teit. Er zijn diverse kuurbehan- delingen voor diegene die het haar bij voorbeeld wil laten groeien, of van gespleten haar- punten afwil... Men is dagelijks welkom bij kap salon Coops aan de Schiedamse weg 1, met of zonder afspraak. De koffie staat er altijd klaar en kinderen krijgen altijd een leuk presentje, ook op zaterdag. Het duurde maar heel even, maar een kinderhand is gauw gevuld en deze kinderen wisten afgelopen zaterdag dan ook op een terreintje aan de Parkweg snel gebruik te maken van de sneeuwval. En nu maar wachten op de volgende laag.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3