Artoteek Schiedam ontwikkelt nog steeds nieuwe initiatieven VTM bepleit herziening wegaanleg in Schiedam-Noord SCHIEDAM 'We zijn springlevend en actief DE HAVENLOODS Bassie en Adriaan na reis door VS in de Walk of Fame ÜJ Lering over 'De Stijl' NOVA Sint in Spaland 'Natuurgenot' Extra treinen op koopavond LEER NU GOLFEN Bevroren hangbuikzwijn ontdooit in huiskamer Duizendste pas ov-tax DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 Coördinator Janice Kleiman rechtsbekijkt met Ada Valk de nieuw aangekomen Groningse kunstwerken VLAARDINGEN Kunsthis torica Sylvia Hagers houdt op vrijdag 3 december in de Vrije Academie een lezing over 'De Stijl. 'De Stijl' was de naam van een Nederlands kunsttijdschrift dat van 1917 tot 1931 verscheen. De medewerkers werden de Stijl kunstenaars genoemd. Zij zoch ten naar een nieuwe vorm van beeldende kunst die paste bij de moderne tijd en de moderne mens. Door middel van rechte lijnen, rechte hoeken en primaire kleuren werd het persoonlijk 'handschrift' van de kunstenaar uitgebannen waardoor een anti- individualistische stijl ontstond. Grote man achter deze beweging was Theo van Doesburg. Andere bekenden hamen van 'De Stijl' waren Piet Mondriaan, J.J.P. Oud en Gerrit Rietveld. Sylvia Hagers, docente kunst- en cultuurgeschiedenis bij de Vrije Academie, begint haar twee uur durende lezing om 20.00 uur. Kaarten kosten vijf gulden en zijn vóór aanvang verkrijgbaar aan de zaal. De Vrije Academie is gehuisvest in het Hollandia- gebouw aan de Oosthavenkade 42. Florieade mogelijk in Midden-Delfland WATERWEG- Het gebied Midden-Delfland is officieel kandidaat gesteld als locatie voor de Florieade in 2002. Deze prestigieuze floratentoonstelling kent een wereldwijde bekend heid. Bezoekersaantallen van honderduizenden werden in het verleden menigmaal geregis treerd. De definitieve toewijzing zal pas in mei 1994 plaatsvinden. Deze kandidaatstelling is voor de eerste ronde. De organiseren de Tuinbouwraad bekijkt in deze fase of een gebied über haupt in aanmerking komt. De Reconstructiecommissie heeft in Midden-Delfland een aantal ge bieden geselecteerd. Dat is het Poldervaartgebied en de Noord Oost Abtspolder. De Aalkeet- buitenpolder en de Aalkeetbin- nenpolder zijn gebieden die voor Vlaardingen interessant zijn. Beide locaties liggen in De Lic- kebaert en op Vlaardings grond gebied. De Commissie heeft er vertrouwen in dat minstens een van deze gebieden door de voor ronde zal komen. Voor de regio zal een toewijzing een enorme stimulans in allerlei opzichten zijn. PERSONAL STYLING I ZONNESTUDIO I Nieuwlandplein 20 - S'dam Tel. 2731099 doorNELLEKE DE JONG SCHIEDAM De aange kondigde bezuinigingen voor Artoteek Schiedam mogen even voor een mineurstem ming hebben gezorgd, bij de pakken neerzitten is er niet bij. Van opheffing is geen sprake, zo blijkt uit een strijd vaardige reactie van coördi nator Janice Kleiman: „We zijn springlevend en actief." Ten bewijze daarvan presen teert de artoteek een nieuw initiatief. Een lener mag een expositie samenstellen uit het depot, als doorbreking van het systeem om via dia's een keus te maken. Als eerste is Ada Valk aan de beurt. Haar keus is vanaf donderdag 2 de cember te bezichtigen in de artoteek op de eerste verdie ping van de bibliotheek aan het Bachplein. Een tweede be wijs werd de afgelopen week geleverd met de aankoop van twaalf werken van Groningse kunstenaars. Bij het depot van Artoteek Schiedam - een voormalige kleu terschool aan het Bachplein - arriveerde afgelopen donderdag een transport uit Groningen. Ja nice Kleiman zag het met span ning tegemoet, hoewel ze de in houd kende. Het ging om het werk van twaalf Groningse kunstenaars, uitgezocht door beeldend kunstenaar Daan van Golden. In de nog korte geschiedenis van de artoteek is het al tot traditie SCHIEDAM - De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Waterweggebied (VTM) heeft de afgelopen week een brief ge stuurd aan de gemeenteraad, waarin zij haar verwondering uitspreekt over de aanleg van een ontsluitingsweg in Schie- dam-Noord, tussen de Slimme Watering in Spaland en de 's- Gravelandseweg in de 's-Grave- fandsepolder. Zij doet een voor stel om de onderdoorgang alleen toegankelijk te maken voor tram, bus en langzaam verkeer. „Reeds enkele jaren geleden gaf het gemeentebestuur van Schie dam te kennen dat het in de toekomst zou kiezen voor méér groen en minder asfalt", schrijft de vereniging. Zij herinnert de raad eraan, dat vanuit de Schie- damse politiek stemmen kwa men om de groeiende aanwas van de automobilitieit („met name Rijksweg 19") en het vlieg verkeer („Zestienhoven") tegen te gaan. Ook het afsluiten van de Polderweg werd door de vereni ging gezien als „een teken dat duidelijk milieubelangen in over weging werden genomen." „Door aanleg van de ontslui tingsweg worden de groene ver bindingswegen die Schiedam via het Beatrixpark verbinden met het gebied Midden-Delfland voorgoed van dit landelijk ge bied gescheiden. In plaats van de verheven om jaarlijks kunstwer ken van jonge veelbelovende kunstenaars uit andere plaatsen aan te kopen. Vorig jaar werd werk uit Den Haag aangekocht, eerder was dat Eindhoven. De keus wordt gemaakt door een Schiedamse kunstenaar, elk jaar iemand anders. Ditmaal was dat dus Daan van Golden. Janice Kleiman ging mee. Overeenkomst De keus van Janice Kleiman, als kunsthistorica zeer wel in staat om een kunstwerk op méér dan een gevoel te beoordelen, spoor- bestaande natuurwaarden met elkaar te verbinden tot een eco logische groenstructuur, zoals gesteld in het Milieubeleidsplan, dreigt momenteel een verdere versnippering van de natuurlijke terreinen binnen de gemeente Schiedam", zo betoogt de VTM. De vereniging noemt als alterna tief het aanleggen van de onder- de goed met die van Daan van Golden. Janice: „Op één uitzon dering na (Van Golden wilde een bepaald werk, waar ik niet zo veel in zag, beslist hebben) had den we een wonderlijke overeen komst in onze keuze." De selectie was vooraf gemaakt in het Centrum voor Beeldende Kunst in Rotterdam. In Gronin gen zochten Van Golden en Kleiman de kunstenaars - met noordelijke namen als Wietske Lycklama en Suzanne Oude- munnik - op in hun ateliers. Na een dagje bezonken oordeel werd de keus gemaakt. Van de nieuwe Groningse aanwinsten doorgang uitsluitend voor bus en tram. „Voordelen: stimuleert het openbaar vervoer, maakt het nieuwe station NS vanuit de wij ken Nieuwland en Schiedam Noord goed bereikbaar. Levert een mogelijke snelle (en open!) verbinding bij calamiteiten in Schiedam Noord." Het creëren van een onderdoorgang voor wordt een aantal geëxposeerd op de Kunstbeurs, die in het Stede lijk Museum wordt gehouden op 11 en 12 december. Dichtbij huis Ook Ada Valk heeft een paar 'Groningers' uitgezocht voor de door haar samen te stellen expo sitie. Haar favorieten vond ze ook dichter bij huis, (Sjef Hen- derickx, Daan van Golden). In haar collectie tot dusver is enige 'structuur' te ontdekken, getuige de aanwezigheid van minstens drie structuurweken (Adrianus van Otterloo, Willy Reppel en fietsers zal deze weggebruikers letterlijk vrijbaan geven, meent zij. Met de voorbereidende werkzaamheden van de weg is overigens al eerder begonnen. Desondanks oordeelt de VTM over haar voorstellen: „Eenvou dig, milieuvriendelijk en boven dien nog vanuit de huidige situa tie te realiseren." SCHIEDAM - „Dit is niet de echte Sinterklaas", hoorde de goedheiligman afgelopen zater dag een meisje zeggen. Suzanne zag het aan de staf van de goed heiligman. „Gisteren heb ik de echte gezien. Hij had belletjes aan zijn staf', zegt ze. De moe der van Suzanne legt uit dat er meer Sinterklazen zijn. „Die van gisteren was denk ik ook niet de echte. Hij heeft een heleboel hulp. De echte is denk ik aan 't uitrusten voor de drukte op 5 december." De Sint kon zich hierin wel vinden. Het speelde zich af in het Hof van Spaland. De jeugd verdrong zich om de verre vriend uit Span je, die met zijn fluwelen jas goed- beschermd was tegen de kou. Een heel stel Harpe Davids Pie ten wapende zich al dansend en muziekmakend warm. Het was het laatste adres die dag, eerder had het gezelschap de ronde ge daan in de overige winkelcentra in noord. „We gaan nu dou chen", aldus de Pieten. Gerard van Soest). Veel leners zouden liever in het depot iets uitzoeken dan het sys teem met dia's. Dat is echter praktisch niet haalbaar. Janice Kleiman betreurt dat zelf ook. „Als men in de artoteek een werk via de dia's heeft uitge zocht en dat later komt ophalen in het depot, vinden ze het leuk om nog wat rond te neuzen." Op beperkte schaal is dat mogelijk, maar er is niet voldoende ruimte om alles zo op te stellen, dat het gemakkelijk is te bezichtigen. (Voorzichtig geuite wens van Ja nice: meer ruimte en wat repre sentatiever). Met het instellen van een 'gastconservator' hoopt Artoteek Schiedam de leners toch iets tegemoet te komen in hun wensen. Nog een manier om de leners van de artoteek te betrekken bij de objecten is een cursus 'Kijken naar kunst', die in het voorjaar in het depot van de artoteek wordt gegeven, overigens ook toegankelijk voor niet-leden. De aandacht zal uitgaan naar zoge noemde overbekende kunst en kunstenaars, maar vooral de eigen collectie van 900 werken zal worden belicht. Janice Klei man peilde de interesse voor een dergelijke cursus via een enquê te, waarin ze de abonnees allerlei vragen voorlegde met betrek king tot hun wensen. Artoteek Schiedam, in de biblio theek aan het Bachplein is op dinsdag en donderdag geopend van 17.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Voor inlichtingen over de expo sities en lidmaatschap kan men het telefoonnummer van de ar toteek bellen: 4709827. SCHIEDAM De aquarium vereniging 'Natuurgenot in huis' organiseert op maandag 6 de cember weer een contactavond. Een gastspreker houdt er een lezing over alle soorten aquari ums: van beginnersbak tot zeea quarium. Iedereen is vanaf 20.00 uur welkom op deze avond in de Vliegenstraat 70. De toegang is gratis. SCHIEDAM De Nederland se Spoorwegen zetten deze week tijdens de Sinterklaas-koopa vonden extra treinen in op het traject Rotterdam-Maassluis. Zo kunnen reizigers na 21.00 uur ieder kwartier de trein pakken. Bovendien zijn rond Rotterdam de meeste stoptreinen na slui tingstijd van de winkels extra lang. Zo profiteren de reizigers volgens de NS van meer zitplaat sen. De extra treinen rijden ook tussen Rotterdam en Gouda. In de hal van station Rotterdam Centraal staan op 30 november en 1, 2 en 3 december bekende taalkunstenaars die passanten helpen met het maken van Sin terklaas-gedichten. Dat doen zij gratis op vertoon van een geldig treinkaartje (stripenkaart en sterabonnement uitgezonderd). Onder hen bevinden zich Yvon ne Kroonenberg en Circus Cus- ters. WATERWEG - Bassie en Adriaan hebben net een reis vol avonturen achter de rug. We kenlang zwierven de kinder vrienden door het grote Ameri ka en beleefden daar spannende avonturen. Gelukkig was de te levisie erbij om hun belevenissen te registreren. Zaterdag 7 januari 1994 wordt de eerste van een zestiendelige tv-serie door de Tros uitgezonden. Bassie en Adriaan hebben in de serie een reis naar Amerika ge wonnen. In Hollywood lopen de Vlaardingse broers Van Toor onder andere over de beroemde Walk of Fame. Helaas konden ze hun tegel niet ontdekken. Maar dat probleem is inmiddels opgelost. Bassie en Adriaan maakten vorige week woensdag, tijdens de presentatie van de TV- serie 'Een reis vol verrassingen', een prominenten-tegel door hun handen in het natte beton te drukken en hun namen er bij te schrijven. Net zo'n tegel als ze in de filmstad hebben gezien. En wie volgend voorjaar op de Schiedamsedijk in Rotterdam gaat kijken, zal ontdekken dat in de tegel die ze maakten ook nog hun lijfspreuk staat vermeld: 'Altijd blijven lachen!'. Wegener huts-aarrhulsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.693.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 IX directie: 010 - 4.699.362. jx advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: v.d. Marei privé 010 - 4.716.693). DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel. privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters Nathalie Lans (tel. 010 - 4269247). Sport: Erwin v.d. Lee 'tel. 010 - 4343850). :oto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten- ij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Th. S. Bakker R.M. Brokking, commercieel adj.-3lrecteur Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. De Vereniging tegen Milieubederf denkt dat vanuit de huidige situatie een milieuvriendelijkeweg terug is met de wintercursus van Free Golf Onbeperkt golfles (in groepsverband) tot baanpermissie. 3 Maanden toegang tot de overdekte en verlichte driving-range, de oefenholes en (straks) de baan. Tijdens de lessen gratis golfmateriaal, exclusief ballen. Start elke week, overdag en 's avonds. 325.-- totaal - Reserveer tijdig Park Schinkelshoek Zuidbuurt 79, Vlaardingen West Tel. 010 - 460.21.39 SCHIEDAM Ron Rijneveldshoek heeft zijn reputatie als die renvriend gevestigd. De afgelopen week heeft hij het leven gered van een vrouwtjeshangbuikzwijn uit de kinderboerderij 'Het geiteweitje' aan de Puccinistraat. Vrijwilligers van de kinderboer derij hadden het door nachtvorst verstijfde dier vorige week aangetroffen. Een veearts had geen succes met het toedienen van een pepmiddel en men overwoog al om een eind aan haar leven en daarmee aan haar lijden te maken. Ron wilde echter het zwijntje nog een kans geven. Hij nam het mee naar huis. De hele nacht is hij bezig geweest met wrijven en water geven, een kacheltje deed de rest. In de loop van de week knapte zijn nieuwe 'huisdier' op. Toen het eenmaal weer ging staan heeft Ron de ramen geopend, om het langzaam te laten wennen aan de kou. Een bijkomend gevolg was dat de reuk ook kon wegtrekken. Vrijdag is het hangbuikzwijn weer naar de eigen stal gebracht. Ron Rijneveldshoek werd door de vrijwilligers beloond met een taart, als versiering zat er een marsepeinen varkentje op. Ron Rijneveldshoek met zijn vriendin en het hangbuikzwijn SCHIEDAM Wethouder Bart de Leede heeft woensdag in het Stadskantoor de duizendste pas voor de ov-tax uitgereikt aan ir. J.J. van Ewijk. Van Ewijk is voorzitter van Patiëntenbelan genvereniging Schiedam, die zich inzet voor de volwaardige deelname van lichamelijk gehan dicapten aan de samenleving. De ov-tax is een busje dat geschikt is voor het vervoer van mensen in een rolstoel en van moeders met kinderwagens. Houders van een pas kunnen het busje opbellen voor vervoer. Omdat de ov-tax verschillende personen tegelijk vervoert, kan de prijs per rit laag blijven. De gemeente heeft er voor gekozen, de ov-tax ook voor nietgehandicapten toegan kelijk te maken. Hierdoor krijgt het busje geen stigma. Voor de ov-tax, die in april werd geïntro duceerd, zijn nu duizend passen verkocht. Dat is beduidend meer dan de verwachte 450, waar de gemeente vanuit ging.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3