UIT Zoveel gevoel durft geen criticus aan I Z0NNECENTRUM in 't kort INDOOR SUN 2000 INDOOR SUN 2000 INDOOB SUN 2000 DE HAVENLOODS Camerettenjury beloont een gevorderd vrouwenleven Jan Rot: 'Het lijkt me wel lekker als dat putje met verdriet leeg is' De Gigantjes gaan in het nieuw TEL.NR.: 2.65.09.66/2.65.06.97 48-373 Veronica (de omroep wel te verstaan) heeft onlangs voor ver warring gezorgd, door het ge rucht de wereld in te helpen dat het optreden van Onyx, Run D.M.C. en Boss niet door zou gaan. Dat is absoluut onwaar Het concert op donderdag 2 de cember begint zeer beslist wel op de voor dit podium afwijkende tijd van 20.00 uur. Nighttown Rotterdam. In hetzelfde gebouw maa het podium van Popular presen teren een dag later De Ramona'; hun nieuwste CD. De floorshow -het politiek, kunst en cultuurevenement var het Rotterdamse schouwburg café Floor- biedt op zaterdag 4 december vanaf 16.00 uur ach tereenvolgens: Pim de la Parra, Hans den Oudendammer(D66), Herman Moscoviter, Paul Hel- mann(NRC) en filmmaakster Sonia Herman Dolz. De inter views worden muzikaal omlijst door Trio Unter der Linde met zang van Linde Masdorp. Jeugdtheater Hofplein komt op de tv en wel in het Klokhuis van 9 december, van 18.40 tot 18.55 uur. In dit jeugdprogram ma wordt ondermeer het maken van de productie de koning en de toneelspeler van vorig jaar belicht. Eigenlijk theater maa zeer muzikaal is de musical Sa- rafina, een onontkoombaar thea- school in Soweto. Na ov hele wereld te hebben opgetre den, komt Sarafina nog één keer naar Nederland. Op 12 en 13 december naar de Rotterdamse Schouwburg. De voorstelling wordt gespeeld door 22 jonge acteurs, die met hun hele hart en ziel vertellen en zingen over Sa rafina. de actuers worden bege leid door een band die onder meer muziek speelt van Hugh Masekela, vooral bekend door zijn samenwerking met Paul Si mon. Sarafina is zwart en leerling de zwarte Morrison Isaacson High School. Op deze school werd in 1976 het georganiseerde scholenverzet tegen het Zuidfari- kaanse regime geboren. Sarafina wordt voor haar activiteiten ge arresteerd. Als ze na twee maan den terug komt op school, ver telt ze haar medeleerlingen over haar ervaringen. Sarafina geeft een glashelder en confronterend beeld van de situatie van z' jongeren in Zuid-Afrika. Eveneens een twijfelgeval als het gaat om de keuze muziek of theater is het Groot Niet te mijden Dans- en Showorkest. Op zondag 12 december gaat in het Luxortheater in Rotterdam het 'e programma Glorious Surrender landelijk in première. Het groot niet te vermijden... door ELS NEIJTS Hoewel het de laatste jaren een (goede?) gewoonte aan het worden was, dat de laatst optredende deelnemer win naar werd, bleef de spanning op Camerettenfinale '93 tot het bitterzoete einde bewaard. Uit de door jury-voorzitter Boudewijn Spitzen voorgele zen rapporten bleken nauwe lijks kritiek en veel lof voor 'de schoolmeesters' Meneer de Bruin en van de Ven en wel degelijk opmerkingen over en aanmerkingen op het duo- van-de-straat Ernesto Mar cellino. Toch gingen de laat- sten met de eer en twee dui zend gulden strijken. Een keus waar het publiek het al bij voorbaat mee eens was ge bleken. Waarom de jury de voorkeur gaf aan het winnende duo uit Arn hem/Nijmegen bleef duister doordat uit het juryrapport in feite uitsluitend kritiek naar vo ren kwam. Waarschijnlijk zal het Beuving en Bogers een zorg zijn. Bij René de Bruin en Chris van de Ven moet van enige telerstel ling sprake zijn geweest. Een tweede plaats zal -tussen een persoonlijkheidsprijswinnaar en een eerste-prijs-winnaar- aange voeld hebben als vlees noch vis. De enige finaledame, de 47-jari- ge 'herintredende actrice' Els Austmann kon op het moment suprème nog alleen goeds ten deel vallen. Haar was inmiddels reeds de persoonlijkheidsprijs toegekend, een onderscheiding die voor menig voorganger groot succes inluidde. Wat nou eigenlijk cabaret is en of dat per defintie om te lachen moet zijn, waren vragen die zich dit jaar nog nadrukkelijker dan voorgaande afleveringen voor deden. Vier dagen van deze kleinkunstvorm in wedstrijdver band lieten zeer uiteenlopende opvattingen zien. Henri van Zanten, een van de twee Rotterdamse deelnemers, die vanwege de afwijkende vorm' van zijn presentatie nogal open lijk op de persoonlijkheidsprijs had gerekend, was na afloop boos. Hij vond zowel de keuze voor de finalisten als het eind oordeel van de jury uitermate conservatief. Zoals menig criticus al schreef, is er nog nauwelijks actueel poli tiek entertainment te bespeuren. Of dat aan de behoefte van het publiek óf aan de theatermakers ligt, blijft vooralsnog een open vraag. Duidelijk werd tijdens Cameretten '93 wel dat klein kunst met een duidelijke ver haallijn en bijpassende emoties goed in de markt ligt. Voorbeel den hiervan werden bij Cameret ten vooral door dames afgele verd. Marion Groenewoud haal de weliswaar de finale niet, maar de jury roemde haar presentatie rond het thema moeder/dochter ('Iedereen heeft het altijd maar over het moederschap. Nou, ik kan je verzekeren dat ik aan dochter-zijn ook een dagtaak heb') vooral vanwege de kwets baarheid van haar opstelling. Zeker is, dat Groenewoud het lef had naar een hoog niveau te streven door in feite één lange monoloog te houden die qua woordkeus zeker niet eenvoudig was. Dé persoonlijkheid van het festi val, Els Austman, hield het in de goede zin van het woord iets lager bij de grond. Misschien speelde zowel haar ervaring van rijpere vrouw als haar toneelach tergrond -soms riep ze beelden van Conny Stuart op- een stevi ge rol in het sterke vermogen de zaal te boeien en te ontroeren. Zeker is dat ze de kwellingen, pijnen en pijntjes van een gevor derd vrouwenleven zo trefzeker wist over te brengen dat ze er ook de op grote schaal aanwezi ge jongeren mee wist te impone- Zelf twijfelden ze ook tot op het laatste moment: Ernest Beuving(32) en Marcellino Bogers(36). door ELS NEIJTS Toen hij klein was, speelde hij in zijn eentje de twee partijen van een voetbalspel. Compleet met eigen regels, een transfer- lijst, internationale toernooien en volksliederen. Zijn moeder zei altijd: „Je moet niet zoveel alleen spelen, Jan. Daar krijg je rare jongens van". Ze heeft gelijk gekregen. Jan Rot is in zijn gevoeligheid misschien wel de raarste cabaretier van het westelijk halfrond en hij speelt -lees: leeft- nog steeds het liefst alleen. In zijn nieuwste program ma Rot is liefde belicht hij schaamteloos zijn kwetsbaar heid, zijn onvermogen en zijn twijfel. Ook, of misschien wel juist, aan het nut van het be staan. Hoewel zijn liedjes en teksten soms bij het genante af 'soft' zijn, heeft nog geen criticus hem durven neersabelen. Inte gendeel! „Soft?" Rot haalt zijn schouders op. „Wat ik doe is niet zo soft. Grappen over Lubbers zijn soft. Shockeren is het laatste waar ik mee bezig wil zijn. Het jongetje laten zien dat alleen met zijn voetbalspel speelt is juist heavy. Soft, dus heavy! Het is een van de dingen die IK belangrijk vind. Na de première las ik in een kritiek Het is een soort buurjon gen waar je eigenlijk een hekel aan zou moeten hebben, maar toch vind je hem aardig. Hij is zo persoonlijk en breekbaar dat je hem af zou willen maken, maar toch doe je het niet." Zijn moeders neus Jan Rot lijkt zich in die beschrij ving goed te kunnen vinden. Te gen een nogal volle achtergrond van persoonlijke bezittingen -Perzische tapijtjes, een mono pick-upje met veel oude favorie ten, boeken, een gitaar, een klein •model accordeon en zijn eigen Engelse koffiemok MUG- legt hij zijn gevoelens bloot. Koning Jan tussen zijn eigen schuifdeu ren, benoemt hij zelf de sfeer) Zijn gevoelens zijn vaak niet om vrolijk van te worden. Maar Jan Rot is ook niet vrolijk en hij heeft het in die context boven dien regelmatig over zijn moe der. Over haar grote neus, met knobbeltje, waarvan ze altijd van dacht dat hij haar levensge luk in de weg stond. Haar gemis te kansen en haar betrokkenheid bij Jan. Hoewel hij vroeger een bloedhekel had aan cabaret -Ik vind moppen over Lubbers nog steeds erg ongrappig- zei zij toen al: „Jij wordt nog eens cabare- Als hem naar het hoge 'moeder gehalte' van zijn programma ge vraagd wordt, is Jan Rot even nadrukkelijk stil. Zijn antwoord begint ook heel beachtzaam: „Ja, dat is natuurlijk inherent aan het feit dat het verhaal veel over een klein jongetje gaat. Ja- ...Mij maakt het niet uit hoe diep je dat wil zien. Het staat inder daad wel symbool voor een paar dingen..." Het blijft weer even stil voor hij het onderwerp een meer practische wending geeft. „Die neus, die heb ik van haar. Maar in tegenstelling tot haar ben ik er trots op. Ik heb hem uiteindelijk van mijn moeder! Op het podium heb je daar in eens iets aan. Je kunt er een soort handelsmerk van maken." Of hij het er om doet, wordt in het gesprek niet duidelijk, maar meteen na de pauze zorgt Jan Rot voor een verrassende wen ding in zijn onderwerpkeuze. De gemiddelde tegenstander van al te veel emotie gaat er weer recht op van zitten. Rechtstreeks en duidelijk doet hij zijn sexuele ge aardheid uit de doeken. Doo middel van een in de lucht ge schetste meetlat, worden de vra gen hoe en waarom beantwoorc En wordt een deel van zijn c vermogen verklaard. Al met ook weer niet om van in een hoerastemming te raken. Dingen blijkt hij gemakkelijker te vinden om mee om te gaan dan mensen. Luxe verdriet Rot. „Als ik aan het werk ben, heb ik het prima. Daarbuiten weet ik het niet zo goed. Ik zou niet weten hoe leven zonder werk zou moeten. Ik zou er ab soluut niet vrolijk van worden. Natuurlijk is dat luxe verdriet. Ik heb geen last van iets als zonder huis zitten of van gejunk. Ik kan mijn verdriet omzetten in iets. Mijn vorige programma was minder droevig, meer caba ret, maar ik heb gemerkt dat hoe meer van jezelf je in een pro gramma stopt, hoe rijker en die per het wordt. Dit is mijn eigen verhaal, al is het aangekleurd. Bedachte dingen halen het pro gramma niet. Die zijn er al voor de première uit. Dat is ook zon de van mijn tijd. Alleen wat heel diep uit mezelf komt, is de moei te waard. Dat eerlijke ontwapent mensen. Maar natuurlijk heb ik mijn truccendoos ook paraat. Ik weet heus wel wat ik doe als ik mijn ogen op een bepaalde ma nier opsla." Geen dijenkletsers Podia beklimmen doet Jan Rot(35) al veel langer. „Ik ben als rocker begonnen, om dat domme woord maar te gebrui ken, en ik blijf in de eerste plaats zanger. Ik gebruik mijn liedjes nu als een rode draad. In mijn bandjes vertelde ik ook al steeds meer verhalen omdat ik wel meer te zeggen heb dan twee keer drie kwartier liedjes. Er mag wel gelachen worden, maar dan wel om mij. En mijn grapjes zijn geen dijenkletsers. De men sen die naar het theater komen, doen dat nu echt voor mij alleen. Het probleem van moeite moe ten doen om de lol erin te hou den, speelt niet. Ik hoop nog steeds iedere avond dat het weer lukt maar ik ben niet bang dat ik niets meer kan als ik mijn oud zeer verwerkt heb. Dan ga ik gewoon iets anders doen. Word ik quizmaster of zo. Het lijkt me wel lekker als dat putje met ver driet leeg is. Dan is het gewoon klaar!" De komende tijd staat Jan Rot op vrijdag 10 en zaterdag II decem ber in het Zuidpleintheater in Rotterdam, op zaterdag 18 de cember in De Tuijter in Krimpen a/d IJssel en eind januari in Gou da. Rotterdamse Dansgroep presenteert premières van Simons en O'Connor De Rotterdamse Dansgroep brengt haar tweede programma van dit seizoen uit in de Rotter damse Schouwburg op woens dag 8 december. In dit program ma wordt nieuw werk gedanst van Ton Simons en Dennis O'Connor en een reprise van Psycho-sweet civilization van Tere O'Connor. Behalve op 8 december is de voorstelling in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg te zien op dinsdag 7 (try-out), donderdag 9 tot en met zaterdag 11 december. De première is een benefietvoor- stelling waarvan de opbrengst naar het Aids Fonds gaat in het kader van de Wereld Aids Dag op 1 december 1993. De benefiet voorstelling is een gezamenlijk initiatief van de Rotterdamse Schouwburg en De Rotterdamse Dansgroep. Rotterdamse Schouwburg, Klei ne Zaal, dinsdag 7 (try-out), woensdag 8 (première), donder dag 9 t/m zaterdag 11 december, aanvang 20.30 uur. Reserveren: tel. 010-4118110. Psycho Sweet Civilization Hoofddealer van o.a. ALISUN en ALPHASUN heeft t/m 5 december '93 een leuke SINTERKLAASSURPRISE voor u! Bij aankoop van ±f 1.500.- krijgt u een PANNENSET t.w.v. 800.- KADO! Bij aankoop boven de 3.000.- een PANNENSET t.w.v. 2.300.- Tevens geldt bij ons de aktie: mogelijk NU HALEN, VOLGEND JAAR BEGINNEN TE BETALEN Met de feestdagen een lekker kleurtje? HUUR NU: een 10-lamps ALISUN ZONNEHEMEL met 10 snelbruinlampen en luxe gasdrukveerstatief t.w.v. 1.495.- voor 4 of 8 weken! Huurpijs: voor 4 weken 175.- one voor 8 weken 35ö^ nu oZü.' INDOOR SUN 2000:010-4071511 Zomerhofstraat 52 - R'dam - fax 010-465 00 78 Geopend: ma. t/m do. van 09.00 - 18.00 uur vrijdag van 09.00 - 21.00 uur zaterdag van 09.00 - 17.00 uur de SINTERKLAAS SURPRISE geldt niet voor onze aanbiedingen in zonnehemels. gespreide betaling Gezond en veilig bruinen in het V van Rotterdam INDOOR SUN 2QQQ biedt meèr dan 2Q mogelijkheden om te zonnen. Keuze uit o.a.: Ergoline 58 58-lampen 5 gezichtsbruin Colani superbruiner 52 lampen Ergoline 43 Snelbruiner Snelbruiner Snelbruiner Gezichtsbruiner Gebruik van: SAUNA, ROMEINS STOOMBAD, DOUCHES, WHIRLPOOLS 45-lampen 3 gezichtsbru 43-lampen 3 gezichtsbrui gezichtsbruiners Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 09.00 - 22.00 uur zaterdag van 09.00 - 17.00 uur zondag van 12.00 - 16.00 uur ZOMERHOFSTRAAT 52, R'DAM FAX: 010-4.65.00.78 zonaag van 12.00- De aandacht die de Gigantjes in het begin van hun succesvolle bestaan, nu zo'n acht jaar gele den kregen, loog er niet om. Sinds de hit Jaki Taki Oo-Wah hebben ze met hun unieke reper toire een ware zegetocht door Nederland en andere delen van Europa gehouden. Het idee de show van de Gigan tjes (die tot nu toe op de meest uiteenlopende podia werd neer gezet) geschikt te maken voor het theater, is niet nieuw. Lang zamerhand groeide de band toe naar een vorm voor deze nieuwe uitdaging die vooral van het oude verschilt door de aandacht die aan het detail is gegeven. Muziekvoert de boventoon: een hommage aan de scheppers van een van de levendigste vormen van rhythm 'n blues met als titel: Jive Alive. De band wordt gevormd door: Mieke Stemerdink zang, Rob Kruisman saxofoons, Rob Brondsema bas, Jan Pijnenburg drums, Robbie Ruyter gitaar, Peter Paul Everts piano key boards, Fred van Straaten trom pet. Op 3 december staat de show in het Zuidplein Theater in Rotter dam, op zaterdag 4 in het Passa getheater in SChiedam en op woensadg 22 december in de stadsschouwburg van Vlaardin- gen. Op 18 december 1892 werd in Sint Petersburg voor het eerst het sprookjesballet De Notekraker uitgevoerd. Scapino Rotterdam geeft in de Rotterdamse Schouwburg vijf voorstellingen van dit honderdja rige ballet in de choreografie van Armando Navarro: avondvoorstel lingen vrijdag 3, zaterdag 4, maandag 6 en dinsdag 7 december en een matinee op zondag 5 december. Het is de laatste keer dat Scapino dit sprookjesballet zal dansen. Reserveren: 010-4118110. Jan Rot:„Grappen over Luhhers zijn soft. Die vind ik heet ongrappig De Gigantjes

De Havenloods | 1993 | | pagina 13