i ;.i RoyalClow Gallery Kampioenengala bij Kerstcircus Ahoy' Schiedam als voorbeeld van goede arrestantenzorg ALGEMEEN Spanning rond de kaarttafel Imwft_J jf f 'VYf DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN 1 Russische clowns Schelkovnikov verheffen humor tot kunst Zesde Volksdansfestival ontmoeting van culturen DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 50-584 door ELS NEIJTS T TnlTVT Veel inzendingen kleurplaat Sinterklaas ROTTERDAM Kleur potloden, viltstiften, water verf, glittertjes, lapjes stof, watjes en noem maar op. Niets was de kinderen te gek om de kleurplaat die een paar weken geleden in de krant verscheen zo mooi en origi neel mogelijk te maken. Uit de stapels kleurplaten (wel duizend!) heeft de jury na lang wikken en wegen uit eindelijk een aantal als win naar aangewezen. De makers worden beloond met twee kaartjes voor het kerstcircus in Ahoy. De winnaars in de leeftijdsca tegorie 10 tot en met 12 jaar zijn: Chicho Wong uit Rot terdam, Inge Jansen uit Nieuw Lekkerland, Stacy Kortopawiro uit Rotterdam, Aldert Oord uit Hellevoet- sluis, Rob Schenkelveld uit Schiedam eryRichard Ver- heezen uit Puttershoek. De winnaars uit de leeftijds categorie 7 tot en met 9 jaar zijn: Mariska van Megen uit Krimpen a/d IJssel, Victor van de Loo uit Hellevoet- sluis, Hester Ros uit Maas sluis, Zohrabibi Malik uit Rotterdam, Linda Levai uit Hoogvliet en Richard Heij- mans uit Strijen. De winnaars in de leeftijdsca tegorie 4 tot en met 6 jaar zijn: Gilbert Hartmann uit Rotterdam, Joost den Adel uit Nieuwerkerk a/d IJssel, Martijn Peskens uit H.I. Am bacht, Vincent Hogendoorn uit Spijkenisse en Shouraila Bouma uit Rotterdam. Alle winnaars krijgen thuis bericht. Als extra prijs krij gen twee scholen die spon taan de tekeningen van de hele klas hebben opgestuurd een VVV-bon van 75 gulden om iets leuks voor te doen.De winnaars zijn O.B.S. Delfs- haven en Basisschool Dub belspoor in Rotterdam. D V A 2 5 4 I'm alive Jackson Brownl 3 3 9 La solitudine Laura Paustnï 4 23 2 Don't look any further M People 5 9 4 The perfect moment Christians 6 8 5 Another day Fragmerf 7 15 4 Mary Jane's last dance Tom Petty the Heartbreakers 8 10 3 Stop loving me stop loving you Daryl Hatl 9 2 7 I'll never get over you John Hiafi 10 13 3 Pizza lied Andre van Duin 11 11 5 Girls with guitars Wynonna Judd 12 16 2 Ik wil niet.../Waarheen waarvoor Paul de Leeuw 13 12 4 All about soul Billy Joel 14 7 6 Leave me alone Back to Basi<( 15 17 3 Which way Steinway AJ Croce 16 6 5 Hero Mariah Care* 17 1 II I were a carpenter Robert Plant 18 1 Evening gown Mick Jagger 19 22 2 Desperado Clint Black 20 21 4 Anniversary Tony Toni Toné 21 26 5 Shape ol my heart Sting 22 27 2 Gone too soon Michael Jackson 23 4 5 Again Janet Jackson 24 24 5 For whom the bell tolls Bee Gee| 25 30 2 I miss you Haddawal 26 29 2 Zeeman Peer de Geul 27 14 5 Escucha me Gipsy King# 28 28 2 Bring me your cup UB40 29 Little bit of heaven Lisa Stanstield 30 1 Why are you so beautiful René Froger iiSi A aiwrtJrt weken „Toen ik twintig jaar werd, keek ik in de spiegel en zei tot mezelf 'Alexandr, ben je echt tevreden met dit leven? Wil je zo verder gaan?' Ik dacht diep na. Ik had op de universiteit wiskunde en economie gestu deerd en met een diploma op zak had ik een job op een kantoor in het vooruitschiet. Voor die spiegel hakte ik de knoop definitief door en be sloot een heel andere weg in te gaan. Het werd de wereld showbusiness". Alexandr vormt nu al 11 jaar met Anatol en Ivan het clown strio Schelkovnikov. Geschoold in Moskou en daarna in het Russische Staatscircus trekken ze door Europa, een spoor van plezier achterlatend. Tijdens de kerstdagen zijn ze in Rotterdam en treden ze op in Kerstcircus Ahoy', één van de grootste cir- cusprodukties van West-Euro pa. In gebrekkig Engels, doorspekt met Duitse woorden en natuur lijk met een flinke dosis mimiek, vertelt de Russische clown zijn loopbaan. Hij werd uit maar liefst 2000 mensen geselecteerd voor toelating aan de speciale clownsschool in Moskou. Hij kreeg les van onder andere Oleg Popov en de in Rusland nog bekendere komiek Yuri Niculin. De eerste, is nu directeur van een reizend circus, de ander direc teur van een van de twee perma nente circussen in Moskou. Affiche „Vroeger leefde het circus in de voormalige Sowjet-Unie", ver telt Alexandr. „De vele staatsge- zelschappen trokken door het gehele land. Tot in de verste uit hoeken. Nu zijn er nog maar twee over. De twee in Moskou. En die worden alleen nog maar door toeristen bezocht. De Rus sen hebben er geen geld meer voor", zegt hij treurig. „Toen ik 12 jaar was, kwam erin ons stadje Barcusin iri Siberië een circus. Het was een feest. Iedereen liep uit om de artiesten en de dieren te kunnen zien. Op de affiches, die werden opgehan gen, stond een bekende clown met een brede glimlach. En dat beeld van die goedlachse pias is me altijd bijgebleven. Het circus werd uiteindelijk ook mijn broodheer. Een jongensdroom ging in vervulling. Wat we in de toenmalige Sovjet- Unie waard waren, Wist je nooit. Je salaris werd door ambtenaren bepaald. Je moest optreden en meer niet. Nu de grote omme keer is gekomen, regel je jesalaris zelf en maak je afspraken met verschillende circusdirecteuren. Je bent een kleine zelfstandige geworden die leeft van de hu mor. De lach rond de piste be paalt je honorarium". Het wordt niet de eerste keer dat het clowneske trio in ons land is. Ze traden al op in Apeldoorn en in de 'Efteling'. Fernand Banning, die als geen ander de weg weet in de interna tionale zeildoekenwereld, con tracteerde de artiesten voor het kerstcircus Ahoy'. Al vijftien jaar moet hij binnen een bepaald budget een programma neerzet ten dat klinkt als een klok. En wanneer men de bezoekcijfers raadpleegt, dan ziet men nog steeds een opgaande lijn met vo rig jaar als record 67.000 'geno de' gasten. „In het immens grote Ahoy' moet je een uitgebalanceerd pro gramma brengen. Je moet even wicht zien te vinden in de top- nummers. Natuurlijk moet je ook aan de verwachtingen van het publiek voldoen. Paarden mogen niet ontbreken en clowns helemaal niet. Naast de drie Russen hebben we ook de Hol landse clowns 'Trio Shepperd' gecontracteerd. De eersten ver heffen humor tot een kunst de anderen zoeken het meer in het gooi- en smijtwerk. Ook ver wachten de mensen die naar het circus komen spanning en sensa tie. Nou, dat krijgen ze volop met 'Troupe Juravel' de luchta crobaten aan de rekstokken en het dressuurnummer met vijftien tijgers". Superlatieven Fernand Banning praat in super latieven als hij het gevarieerde programma van de volgende week doorneemt. De meeste ar tiesten hebben prijzen gewonnen tijdens de belangrijke festivals van Monaco, Parijs en Havanna en staan borg voor perfect optre den. Een van de hoogtepunten is ongetwijfeld de Russische jong leur Sergej Ignatow. Het aantal ringen en ballen dat hij in de lucht gooit (en natuurlijk weer weet te vangen) is niet te tellen. Hij won de Zilveren Clown van Monaco en de eerste prijs op het internationale Circusfestival in Havanna. De andere Zilveren Clown-winnaar in het Ahoy'-ge- zelschap is de éénwieler virtuoos Alexandr Zukanow. En als gast heeft producent Ban ning de Duitse grootmeester van de paardendressuur en circusdi recteur Frans Althoff weten te strikken. Banning overdrijft niet als hij beweert dat Kercircus Ahoy' 1993 zoiets wordt als een gala van Olympische kampioe nen, maar dan op circusgebied. „Ahoy' is een circus waarnaar het gehele gezin komt kijken. Uit een onderzoek is gebleken dat de helft van onze bezoekers ieder jaar terug komt! Het circus leeft enorm in ons land. Dit jaar heb ben ruim twee miljoen mensen de kassa's van circussen gepas seerd. Nederland is toch een gek land. In heel Europa liggen rond de kerst de zeildoeken opgesla gen in loodsen en containers. Daarentegen vind je hier over het gehele land verspreid in de zelfde periode 30 tot 40 grote en kleine circussen! Kerstcircus Ahoy' is verreweg de grootste", aldus Banning. De voorstellingen in Ahoy' be ginnen donderdag 23 december om 20.00 uur met de première. Het is tevens de enige avond voorstelling. Inmiddels zijn al twee middagen uitverkocht. Zondag 2 januari zijn de twee laatste voorstellingen. Op vrij dag 31 december blijven de deu ren van Europa's grootste kerst circus gesloten. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de bekende voor verkoopadressen en aan de kas sa van Ahoy'. Muziek en dans van 22 groepen uit dertien landen: het interna tionale Volksdansfestival in de Rotterdamse Schouwburg biedt ook dit jaar weer een hele zon dagmiddag (op 19 december) vol folkloristische podiumkunst. Het is alweer de zesde keer dat de Stichting Kunstzinnige Vor ming Rotterdam dit festival or ganiseert. Het begon ooit als po dium voor allochtone dansgroe pen en is uitgegroeid tot een lan delijk bekend muziek- en dans feest. Liefhebbers vinden er presentaties van groepen uit al- ierlei culturen, workshops, een concours, kramen met exotische lekkernijen en stands met infor matie in de hal van de Schouw burg. Het Volksdansfestival is een ontmoetingsplaats voor mensen die dan wel verschillende culturele achtergronden hebben, maar hun belangstelling voor muziek en dans met elkaar de len. Vele nationaliteiten zijn ver tegenwoordigd: uit landen rond de Middellandse Zee, Zuid- Amerika en Azië. Semi-professionele groepen ver zorgen een speciaal gastoptre den: de Braziliaanse groep Sen- zala de Capoeira, het Polinesi- sche ensemble Faka Polinisia en de Turkse groep Ozan. Van 10.30 tot 19.00 uur zijn er op zondag 19 december doorlo pend presentaties in de grote en de kleine zaal en op een derde podium elders in de Schouw burg. Toegangskaarten kosten 5 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor kinderen. Reserve ren kan via telefoonnummer 010-4118 110. Schiedam had het vorige week gepubliceerde onderzoek van de universiteit van Leiden niet nodig. Op politiebureau Bij- dorplein weten ze al zo'n vijf jaar waar zowel arrestant als organisatie mee gebaat is: particulier ingehuurde bewa king. Dat ontlast het 'gewone' korps, voorkomt gevaarlijke situaties voor de in bewaring gestelden en drukt -tegen alle verwachting in- personeels kosten. Wat het ei van Co lumbus lijkt te zijn, werd tot voor kort nog overal over het hoofd gezien. Inmiddels wordt voor zover bekend naar Schie dams voorbeeld gewerkt in Rotterdam, Dordrecht, Nieu- wegein en Hoofddorp en ko men korpschefs vanuit het hele land naar Schiedam om te het voorbeeld af te kijken. In politiekringen is het een gege ven: een echte diender wil de straat op. Hij zit tijdens zijn dienst liever niet een uurtje of twee op arrestanten te passen. Ook de 'burgerij' stelt prijs op veel 'blauwen buiten'. Dat ver groot het gevoel van veilgheid. Door versnippering van uren kan bovendien geen continuïteit een wapenstok werkt alleen maar provocerend." Geld besparen Adjudant Dick Gelderblom is staffunctionaris op het Bijdor- plein. Hij heeft over de Randon- regeling geen klacht te melden. Of het zou moeten zijn dat er geen geld is om standaard twee mensen te hebben lopen. „Verder ben ik dik tevreden. Als Randon hier is, hoeven wij ons geen zorgen te maken en hebben we onze handen vrij. Als er een bewaker ziek is, is dat het pro bleem van Randon en als we echt een extra man nodig heb ben, hoeven we maar te bellen. Natuurlijk kost het inhuren van mensen geld, maar dat verdient zichzelf terug. Doordat wij con stante bewaking en zorg kunnen garanderen, worden bij cellente kort in het huis van bewaring boventallige klanten tijdelijk bij ons geplaatst. Daar sturen we dan wel een rekening voor. Zo sleept het bureau geld binnen in plaats van bij leegstand verlies te draaien. Bovendien helpen we voorko men dat foute klanten door cel lentekort de straat weer op mo gen. We worden er niet rijk van maar we spelen wel quite en de constante factor is de meerwaar de." Hoe het komt is niet duidelijk maar Schiedam was al voor een deel gereorganiseerd voordat deze term met bijbehorende ope ratie landelijk aan de orde kwam. Gelderblom:,, We blijken toonaangevend te zijn. Een aan tal jaren geleden hebben we de- fïntief een aantal tradities aan de kant gegooid en zijn we ons gaan afvragen wat het publiek van ons wil. Eisen van deze tijd De eerste stap was om ingehuur de dames aangiften te laten op nemen. Een burger die aangiftes ging behandelen: dat was een ware cultuuromslag maar daar na zijn we ook met wijkteams begonnen. Klantvriendelijk klinkt zeikerig maar we vinden wel degelijk dat we in de regio Rijnmond een missie hebben. Schiedam heeft al jaren geleden een slag gemaakt waar andere gemeenten, nu met de reorgan- satie, nog helemaal aan moeten beginnen. Onze missie is om te laten zien hoe je het heersende bedrijfscultuurtje aan de eisen van deze tijd kunt aanpassen. Ook regionaal en zelfs landelijk zie je inmiddels een verschuiving naar particuliere bewaking. Dat gaat langzaam omdat je eigen korpsmensen die dit werk al doen, niet zomaar kunt ont slaan." meer liefhebbers dan plaatsen. Beide evenementen waren gezel lig en sfeervol. De deelnemers, ook degenen die niet wonnen, konden terugzien op een ge slaagde avond of middag. Zaterdag werden de kaarten ge schud voor de 900 bridgers. De organisatie van het bridge-eve- nement was in handen van de Ehrbecker Groep, de Kantoor bridgebond Rotterdam en Re creatie Rotterdam in samenwer king met De Havenloods en Het Zuiden. Er werd fel gestreden om de punten. Elders in deze krant is een volledige lijst van winnaars in (je verschillende ca tegorieën afgedrukt. Uiteindelijk ging het koppel J. Wessels en mevrouw L. de Bruin met de eer strijken. Zij haalden de meeste punten bij elkaar: 1698. Zondag overdag werd een heel ander spel gespeeld: klaverjas. De Nederlandse Klaverjas Unie, weer samen met Recreatie Rot terdam en De Havenloods en Het Zuiden, organiseerde dit grote kaartfestijn. Er werden vijf ronden gespeeld. Directeur Th.S. Bakker van We gener Huis-aan-huisbladen, uit gever van De Havenloods en Het Zuiden, reikte na een span nende strijd de beker uit aan twee doorgewinterde klaverjas sers: mevrouw K. van Meerten en H. B. van Doorn, die samen 9506 punten bij elkaar wisten te halen. De tweede plaats was voor hel koppel W.J. van Vliet en J. van Vliet, met 9157 punten; nummer drie werden A. Goncalves en C. v.d. Velden met 9113 punten. Anatol, Iran en Alexandr vormen samen het clownstrio Schelkovnikov. in de zorg voor arrestanten gega randeerd worden. Dat dit gege ven in geval van ziekte, versla ving of een eerste keer vastzitten problemen op kan leveren, haalt regelmatig de media. Door het inhuren van speciaal geselecteer de en opgeleide bewakingsmen sen van Randon kent Schiedam die ellende al lang niet meer. Albert Bal en Henk van Leeu wen zijn Randonmensen 'van het eerste uur' en kennen het klappen van de zweep inmiddels. Henk:,, Voor dit werk moet je een olifantenhuid hebben maar toch te allen tijde menselijk blij ven. Uiteindelijk heeft iemand die hier zit óns niks misdaan, is nog niet veroordeeld, dus in principe niet schuldig. Wij ver zorgen het totale arrestantenge- beuren, van binnenkomst tot vertrek. Ook eventueel medicijn gebruik, (in samenwerking met de GGD), het telefoontje naar moeder of advocaat én het be zoek. Alles binnen de regels van de wet. Daarom word je bij Ran don zorgvuldig gescreend en krijg je een zware opleiding die door (ex-) politie-inspecteurs ge geven wordt. We werken onge wapend. Ons beste wapen is ons mondje, de eerste knokpartij moet nog komen. Zelfs iets als Het Zuiden en De Havenloods hielden afgelopen weekeind twee kaartevenementen waarbij onge veer 1400 spelers rond de kaart tafels aanschoven voor een flink robbertje klaverjas of bridge. Het restaurant van de Erasmus Universiteit kon maar een be perkt aantal kaarters herbergen. De verwachting is dat er volgend jaar meer spelers mee kunnen doen aan dit uiterst populaire evenement, omdat in de loop van volgend jaar de kantine wordt uitgebreid. De inschrij ving moest al in een heel vroeg stadium worden gesloten, puur omdat het aantal aanmeldingen het aantal plaatsen veruit over steeg. Er waren uiteindelijk veel Directeur Th.S. Bakker van De Havenloods en Het Zuiden houdt nog even de beker vast voor de prijswinnaar van het klaverjastoernooi, mevrouw Van Meerten en de heer Van Doorn. Geheel links organisator Sandor Benes. Henk van Leeuwen:,, Mensen die vastzitten worden heel afhankelijk. Het zijn net kleine kinderen die veel aandacht nodig hebben. foto: ROEL DIJKSTRA De nieuwe grensverleggende show waar u een oogstrelend decor aan lampen vindt. Waaronder: DIJKSTRA Noral, Wever Ducré, Licrea, L MPEN Sothis, Limburg en Missoni. Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting. 6 dagen per week staan wij voor u klaar en bieden wij service en kwaliteit als vanzelfsprekende begrippen. Kom langs en geniet van méér dan 3000 m2 aan ruime variatie! Openingstijden: 09.00 tot 17.00 uur ROTTERDAM: Graafstroomstraat 93 Spaanse polder (010-4623070) SOESTERBERG: Amesfoortsestraat 3 (03463-53689) EINDHOVEN: Stratumsedijk 79 (040-123146)

De Havenloods | 1993 | | pagina 13