Sportieve Jaguar XJ6 3.2S ROTAM COLUMN DE AUTOGIDS fSSrs^tSS** met het laatste autonieuws Ford, 16-kleppen-gigaiit ^gg| Meer auto's uit Hyundai-fabrieken Europese Mitsubishi Dealers Associatie COLOFON Sinds kort is de nieuwe Jaguar XJ6 3.2S leverbaar via de dertien regionale Jaguar Centra in ons land. Het betreft een extra sportieve uitvoering van de bekende vier- deurs sedan met een aantal aanpassingen aan het onderstel en de uitrusting. uil AUTOSTRADA AUTOGIDS NR. 23 WEEK 50 PAGINA 3 MINDERWAARDIG? De Nederlandse autoliefhebber heeft wellicht een beetje een min derwaardig gevoel. Alhoewel ons land in het verleden een aardig par tijtje heeft meegeblazen in de auto historie, lijken we op dit moment weinig betekenend. Natuurlijk heb ben we nog de Volvo 400-serie, die niet alleen in ons land gemaakt wordt, maar ook hier is ontwikkeld en ontworpen. Bij de opvolger zal dat wel anders zijn. Of Mitsubishi of Renault zullen daar wel de hand in krijgen. In ieder geval zal dan alles via Volvo Zweden gaan. Toch mogen we trots zijn op ons kleine landje, maar dan op een ander niveau. Er zijn verschillende bedrijven die toe leverancier zijn van de auto-indus trie. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de Hoogovens en DSM. Maar ook op kleinere schaal komen we opmerkelijke zaken tegen. Zo was ik onlangs bij Vermeulen Hollandia in Oudenbosch, een bedrijf wat zich al sinds jaar en dag heeft gespecia liseerd in schuifdaken. In de ver schillende vestigingen worden diverse types daken gemaakt, die zo in een auto kunnen worden inge bouwd via een eigen dealernet. Het gebeurt steeds vaker dat een schuif- dak niet meer in de autofabriek, maar naderhand wordt ingebouwd. Vooral in Nederland heeft dat een groot voordeel in verband met de BPM. Maar om het belang van zo'n relatief klein bedrijf aan te geven: Op dit moment is iedere Ameri kaanse auto die wordt voorzien van een schuifdak uitgerust met een Hollandia-dak. Waarom? Dit Neder landse bedrijf maakt namelijk een dak wat door een tiptoets of met de sleutel van buitenaf automatisch sluit. Mocht dit dak echter weer stand ondervinden van een lichaamsdeel wat er doorheen wordt gestoken, dan stopt het meteen en gaat weer open. Deze technologie wordt in de V.S. vanaf 1 januari bij de wet verplicht. Kortom, een goed voorbeeld van hoe een klein landje groot kan zijn... Tony Vos Oplage Schiedam 35.183 ex. Oplage Vlaardingen 34.056 ex. AUTOGIDS ROTTERDAM BV Postbus 8648 - 3009 AP Rotterdam Tel.: 010-455 65 60 Fax: 010-455 61 85 DIREKTIE P. Klomp M. Storm REDAKTIE Tony Vos ADVERTENTIEVERKOOP TELEFOON/FAX 010-4556560/010-45561 85 ZETWERK OPMAAK DTP Reklameshop bv, Rotterdam DRUK Drukkerij Em. de Jong b.v., Baarle-Nassau VERSCHIJNING Elke veertien dagen DE AUTOGIDS Verschijnt in een totaal-oplage van méér danl.000.000 EXEMPLAREN in: Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Schiedam, Vlaardingen. In het begin van 1992 introduceerde Ford de eerste exemplaren van de 16-kleps Zetec-motoren in de Es cort. Sindsdien zijn er reeds 660.000 exemplaren uit deze motorfamilie gemaakt en daarmee is Ford in één klap de grootste fa brikant van zestienkleppers in Euro- pa. De Zetec-motoren worden ge maakt in het Engelse Bridgend en Dagenham en in het Duitse Keulen. De jaarcapaciteit bedraagt meer dan een half miljoen eenheden. Dé 16- kleppers zijn te vinden in uitvoerin gen van de Fiesta en Escort en in alle benzinemodellen van de nieuwe Mondeo. De Zetec-familie is op dit moment verkrijgbaar met 1.6, 1.8 en 2.0 liter inhoud en beschikt over elektronisch geregel de sequentiële brandstofinspuiting, een verdelerloze ontsteking en gere gelde driewegkatalysator. De cilin- derkop is uit aluminium gegoten, terwijl het blok uit gietijzer is vervaardigd. Verder kenmerkt de Zetec-motor zich door een dragend aluminium carter, die de stijfheid van het ge heel vergroot. De bestaande versies leveren een vermo gen uiteenlopend van 90 tot 136 pk en hebben alleen een zeer hoog koppel over een groot toerenbereik. Bij de 2 liter wordt minimaal 90 procent van het maximale koppel verkregen tussen de 2.000 en 6.200 toeren per minuut. Naast de Zetec-familie produceert Ford in Dagenham ook een 2 liter 16-klepper DOHC voor de Escort RS 2000. Deze krachtbron levert 150 pk bij 6000 tr/min, heeft een gietijzeren blok en aluminium cilin- derkop. De twee bovenliggende nokkenassen worden door kettingen aangedreven. Alle Ford zestien- Hyundai wil de produktiecapaciteit tegen de eeuwwisseling hebben verdubbeld tof2 miljoen personen- en bedrijfsauto's. Op dit moment vervaardigt Korea's grootste auto fabrikant in Ulsan jaarlijks zo'n 1,15 miljoen voertuigen. Doel van het project, dat van staatswege wordt gestimuleerd, is Korea in het jaar 2000 tot de vijf grootste auto fabrikanten in de wereld te maken. Het project, waarmee een bedrag van 4 miljard dollar is gemoeid, omvat de bouw van drie fabrieken en twee ontwikkelingscentra in Ko rea. De eerste fabriek in de provin cie North Cholla moet in 1995 ge reed zijn en jaarlijks 70.000 vracht auto's en bussen gaan vervaardigen. In 1996 moet in de provincie South Chungchong een fabriek voor de produktie van jaarlijks 300.000 middelgrote personenauto's be stemd voor export in gebruik wor den genomen. Het project wordt af gesloten met de ingebruikneming van een fabriek in de provincie South Cholla. Hier moeten in het jaar 2000 per jaar 500.000 auto's van de band lopen. Het expansie programma gaat samen met de in spanningen van Hyundai om de af zet in Europa en Azië te vergroten en de afhankelijkheid van de Noordamerikaanse afzetmarkt te verminderen. Hyundai verwacht dat de verkoop overzee volgend jaar 16 procent tot 330.000 voertui gen toeneemt. Tenslotte overweegt de Koreaanse autofabrikant de bouw van een fabriek in Europa en een in Azië. kleppers worden elektronisch Ford Contour en Mercury Mystique bestuurd door Fords EEC IV motor- ook in de Verenigde Staten op de managementsysteem, dat per secon- markt komen. De voor deze auto ge- de 1,25 miljoen instructies kan bruikteZefec-motorenzullenuit.de verwerken. Ford-fabriek in Mexico komen. In 1994 zal de Ford Mondeo als Op de Scottish Motor Show werd recent de kleine Swallow uit 1928 getoond, de stamvader van alle Ja guars. Deze auto werd gebouwd door Sir William Lyons, de op richter van Jaguar. Lyons was zijn carrière begonnen met het ontwer pen en produceren van zijspannen voor motorfietsen. De Swallow was zijn eerste vierwieler gemaakt op het onderstel van de in die jaren zeer succesvolle Austin Seven. De oudste Swallow werd enkele jaren geleden in vrijwel ontbonden staat teruggevonden en door het Jaguar Daimler Heritage Trust volledig ROTAM is dealer voor Rotterdam van Nissan personenauto's, sportwagens, 4x4 drive cars en bedrijfswagens. Toepad 19, Rotterdam Tel. 010 - 453 19 19 gerestaureerd. Bij aankoop was de Swallow niet compleet, maar via advertenties kwamen uit alle uit hoeken van het Britse eiland on derdelen tevoorschijn, inclusief de radiateur-mascotte. Op de ge noemde Motor Show werd de Swallow op een ereplaats gezet naast de nieuwste telg, de XJ6 3.2S. Total Care Deze nieuwe versie moet vooral een wat jonger publiek aanspre ken, aan wie Jaguar een aange klede auto levert. Zo zijn grille, koplampranden, voorspoiler en buitenspiegels in de carrosserie- kleur gespoten, waarbij geen meerprijs geldt voor metaallak. Mistlampen in de voorspoiler zijn standaard evenals de vjjfs- paaks lichtmetalen velgen met 225/55ZR16-banden. Het on derstel is straffer afgeveerd door montage van andere veren en een zwaardere stabilisatorstang. In het interieur treffen we lederen bekleding voorzien van robijnrode Mulberry-stiksels. In plaats van wortelnotehout is in de 3.2S ge bruik gemaakt van esdoornfineer op dashboard en portierpanelen. De 200 pk leverende 3.2 liter 6 cilinder is standaard gekoppeld aan een automatische versnellingsbak met J-gate bedieningshendel. Verder omvat de standaarduitrusting ABS, twee airbags, een hoogwaardige audio-installatie, elektronisch ge regeld verwarmingssysteem, een boordcomputer en leeslampen achterin. De nieuwe Jaguar XJ6 3.2S kost f. 145.000,- en wordt afgeleverd met 3 jaar/100.000 km Jaguar Total Care Garantie. Een aantal nationale Mitsubishi dealerverenigingen heeft zich ver enigd in de Europese Mitsubishi Dealers Associatie (EMDA). Deze organisatie is opgezet om in Euro pees verband de belangen van de aangesloten dealers en het merk Mitsubishi te behartigen. De Nederlander Nico van Galen, Mitsubishi-dealer in Alkmaar, is gekozen tot voorzitter. Van Galen is ook voorzitter van de Neder- landse dealervereniging. "Er is be hoefte om ervaringen uit te wisse len tussen Europese dealers om de uitdagingen van de Europese markt het hoofd te kunnen bieden", aldus Van Galen. De EMDA is bij mon de van president Hiroshi Ninomiya al erkend door Mitsubishi Europe. De associatie zoekt aansluiting bij de Cecra, de Europese Vereniging voor de Autohandel. Deze be hartigt de gezamenlijke belangen bij de Europese Commissie. Samen met de Cecra wil de EDMA zich ondermeer sterk maken voor het behoud van de selectieve distri butie. Dat systeem stelt importeurs in staat om dealers aan te stellen. Omdat de spelregels van de Euro pese Gemeenschap selectieve dis tributie uitsluiten, is voor dit systeem een ontheffing nodig. De huidige vergunning loopt echter in 1995 af. De EG onderzoekt op dit moment of het zinvol is deze te ver lengen. Van Galen is daarvan een voorstander, omdat anders het eco nomisch bestaansrecht van de dealers wordt ondergraven. De EMDA toont zich eveneens bezorgd over de importbeperkin gen voor Japanse auto's in Europa. "Wij verkeren daardoor in een moeilijke situatie. Ook al komen de Eclipse uit Amerika, de L200 uit Thailand en de Sigma Wagon uit Australië, voor dit moment is dat niet genoeg. We zullen moeten wachten tot eind 1995 wanneer het eerste nieuwe Europese Mitsubi shi-model uit de NedCar fabriek in Born komt. Vanaf 1996 zullen er daarom betere tijden voor ons ko men. Voor de toekomst is het van groot belang een sterke organisatie te hebben. Daarin kan de EMDA een belangrijke rol spelen", sluit Van Galen af.

De Havenloods | 1993 | | pagina 23