I Natuurlijk kokkerellen met kerst SCHIEDAM Akoestische kerk NU OF NOOIT DE HAVENLOODS 'Choco-dief aangehouden Kerstconcert Kinderzegels 'Ander geluid' café Podium Kerstmenu van De Havenloods Et's Brandbeveiliging levert en controleert brandblussers 'Samen op weg-viering' in de Dorpskerk HFLOORETTEH 'Hemelse belevenissen' van Chabot en Spanjer Opnieuw actie tegen autodieven Geen 'The Piano' in het Filmhuis Schitterend opgemaakte vis- en vleessalades voor de feestdagen. D€ VRIES1 DONDERDAG 16 DECEMBER SCHIEDAM - De politie heeft maandagmiddag om 14.30 uur een 22-jarige man uit Hellevoet- sluis aangehouden. Hij stal uit een winkel aan de 's-Graveland- seweg veertien pakken Merci- chocolade a 5,49. Tegen de 'choco-dief is proces-verbaal opgemaakt. SCHIEDAM - De Streek- muziekschool Nieuwe Wa terweg organiseert op dins dag 21 december een kerst concert. Tijdens deze avond zullen vocale en instrumenta le ensembles werken laten horen die betrekking hebben op Kerstmis. De groepen die optreden zijn onder meer het strijkorkest Sarabande, het musicalkoor, het Woodwind Ensemble en een harpgroep. Een speciaal gastoptreden verzorgt mandolinevereni ging ONI. Verder staat op het programma een solistisch optreden van twee trompet tisten en een organist. Het concert vindt plaats in de Dorpskerk en begint om 19.30 uur. De toegangskaar ten kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar tussen 14.00 en 17.00 uur bij vestigingen van de Streekmuziekschool en eventueel op de dag van uit voering vanaf 19.00 uur bij de Dorpskerk (Noordeinde 10). SCHIEDAM Aan de kraam van het Comité voor Kinder postzegels in het postkantoor aan het Bachplein 591 verkopen de vrijwilligsters van deze instel ling kinderpostzegels en wens kaarten. De opbrengst van de verkoop wordt besteed aan hulpprojecten voor kinderen in binnen- en bui tenland. De dames die de kraam bemannen zijn aanwezig op werkdagen van 9.30 tot 16.00 Wegener huLManhuLsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postac* 220, 3130 Ah VlaarÖing 4.352.911 ingen, tel. 010 - ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: M. v.d. Sluis (tel. privé 010 - 4.706.738) SCHIEDAM: N. v/d Marei (tel. privé 010-4.716.693) MAASSLUIS: E. den Breejen (tel. privé 01880 -15244) (tel.privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Sport: Gerard S. Verver (tel. privé: 01899-17787) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, Jan Sieben. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 12 edities er is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). Wegener huis-aan-huisbladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale opiage van ruim een miljoen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten (tijdens kantooruren): 010 - 4.699.612/4.699.613 P+S+T SCHIEDAM Klassieke muziek leeft volop. Dat werd vrijdaga vond onderstreept in Schiedam. De Grote Kerk was volgestroomd voor een VSB-concert dat werd verzorgd door violist Jaap van Zweden, contrabassist Duncan McTier en het kamerorkest Nieuw Sinfonietta uit Amsterdam. Om de kerk goed warm te krijgen had koster Pietersma een aantal dagen flink gestookt. Tot de bezoekers behoorden notabelen als de top van de VSB-bank, burgemeester Scheeres en wethouder Wieg man uit Schiedam en wethouder Van der Windt uit Vlaardingen. Aan de zijkanten van de kerkbanken was een groot aantal stoelen bijgeplaatst om al het publiek een plek te bieden. Met als decor een prachtige koperen kroonluchter vol brandende kaarsen werden voor de pauze drie stukken van Mendelssohn en Bottessini gespeeld. Duncan McTier hing bijna verliefd om zijn contrabas, waaruit hij welluidende klanken liet klinken. Jaap van Zweden, weer iets kaler en dikker leek het wel, maakte zijn reputatie andermaal waar. En door Nieuw Sinfonietta werd even voortreffelijk als 'losjes' gespeeld. Onder leiding van chef-dirigent Lev Markiz, die tijdens het optreden soms rustig zijn stalen brilletje poetste of even de handen in zijn zakken hield, kan het jonge ensemble zich bijna meten met 'grote broer' Koninklijk Concertge bouworkest. Met elkaar profiteerden de musici van de voortreffelijk akoestiek in de Grote Kerk. Na de pauze stonden twee stukken van Tsjaikowsky op het programma, wiens honderdste sterfjaar momen teel herdacht wordt. Na een staande ovatie besloot Markiz het concert met twee werkjes van Strauss. Het was voor de derde maal dat in de regio Schiedam/Vlaardingen een klassiek concert werd georganiseerd door de VSB-bank. Vrijdag avond was slechts één conclusie op z'n plaats: het smaakt naar meer... (BW) SCHIEDAM— Van dinsdag tot en met donderdag vinden in Podium aan Lange Haven 28 jamsessies plaats. Vrijdag 17 december wordt plaatsgemaakt voor een optre den van de new-metalband Ma- leficum. Aanvang 22.00 uur. Za terdag de 18e staat een optreden van Catfish (rock blues) op het programma. Catfish is af komstig uit Oldenzaal. Het is een vijfmans-formatie met een bezetting die bestaat uit bas. drums, twee gitaren en mond harmonica. Aanvang 22.30 uur. Zondag 19 december staat in het teken van Yoyö de Yaya. Dit betekent in het Braziliaans 'een ander ge luid'. Lucy Montebello neemt met Nema de zang en percussie voor haar rekening en Lodewijk Hulsman doet gitaar en zang. Het optreden dat geïnspireerd wordt door de samba, folklore en Braziliaanse ritmes begint om 21.30 uur. door NANS WOLTERS WATERWEG— De verzuch ting 'Wat zullen we dit jaar met de kerst weer eens eten' is ook deze keer in heel wat gezinnen onderwerp van gesprek. Het ant woord mét een suggestie op deze vraag komt van Joke Benjamins en Ellen Blumenstock. Beiden zijn verbonden aan de Vereni ging Tegen Milieubederf (VTM) en werkzaam in de Voorlichter- spool van Natuur en Milieu. „Begin de kerstdagen met een milieuvriendelijk voornemen en zet met de feestdagen eens iets anders op tafel", adviseren zij. Om het voor De Havenloods lezers wat gemakkelijker te ma ken stelden zij een kerstmenu samen, dat zowel smakelijk als milieuvriendelijk is. Joke Benjamins: „Wij verzorgen lezingen op het gebied van mi lieubewust leven. Dat omvat een zeer breed terrein waaronder ook het bereiden van maaltijden. Wij wijzen de mensen op de mo gelijkheden van biologische pro- dukten, de verpakkingen daar van, de afwas, de manier waarop het gewas wordt geteeld en de verwerking van het voedsel. Het is teleurstellend dat de opkomst bij dergelijke voorlichtingsmid dagen nogal tegenvalt." Het grootste deel van de bevol king is volgens Joke Benjamins bereid om huishoudelijk afval gescheiden in te leveren en wat vaker op de fiets te stappen, maar verder gaat het milieube- Joke Benjamins kookt milieu\ wustzijn met. Op aanvraag (tel. 4779669) ver zorgen de medewerksters van de voorlichterspool deze bijeen komsten door het hele Water weggebied. Bij de kookcursussen Vooraf: garnalensalade op toast of sinaasappel-mosterdsoep met oesterzwammen Hoofdgerecht:kaaskroketjes met mierikwortelsaus of pikante aardappel/kerrie koekjes Groenten: andijviesalade met blokjes rode biet of appeltjes met gekruide appel- saus Dessert naar keuze. Recepten: (vier personen) Kaaskroketjes met mierikswor telsaus Nodig: 45 gr walnoten 8 takjes peterselie 200 gr Kernhemse kaas I sjalotje, 25 gr boter, halve groentebouillontablet 40 gr bloem, I ei. half pakje paneermeel' een kwart liter zure room, 3 theelepels geraspte mieriks wortel (Kiihne) zout.peper,chilipoeder, frituurolie Walnoten fijn hakken, 6 takjes peterselie fijn knippen. Kaas in stukjes snijden. Sjalotje pellen en snipperen. In pan met dikke bodem boter smelten. Sjalotje met halve theelepel chiliepoeder twee minuten zachtjes bakken. Bouillontablet er- boven ver kruimelen. Bloem toevoegen en al roerende beetje bij beetje twee dl water toevoegen. Blij ven roeren tot dikgebonden saus ontstaan (moet echt stevig zijn). Walnoten, stukjes kaas en helft van fijngeknipte peterselie er door roeren. De dikke saus in een diep bord schenken en laten afkoelen. In koelkast ruim een uur laten opstijven. Het ei met een eetlepel water loskloppen. In diep bord gieten. Op plat bord paneermeel strooien. Koude kaasmassa in 8 punten snijden. Hiervan kroke- tjes vormen. Deze eerst door ei en vervolgens door paneermeel wentelen. Dit nog een keer her halen. Tot gebruik in koelkast. Met vier tegelijk in frituurpan (175 C) drie minuten frituren. Garneren met peterselie. Mierikswortelsaus maken door de mierikswortel met zure room, zout en peper met elkaar te vermengen. Appeltjes met gekruide appel- saus 2 dl appelsap halve theelepel, tijm. rozemarijn, salie. zes appels (bijv. Elstar eetlepel citroensap, bekertje crème fraiche 125 ml. zout, peper. ronde ovenschaal inhoud twee li ter en boter om in te vetten. Appelsap met tijm, rozemarijn en salie in pan aan de kook brengen en vervolgens op laag vuur met deksel op de pan ruim 20 minuten laten trekken. Ovenschaal invetten. Appels schillen, in vieren snijden, klok huizen verwijderen. Dakpans gewijs in schaal leggen. Be sprenkelen met citroensap. Af gedekt in koelkast zetten. Ap pelsap zonder deksel in vijf mi nuten laten inkoken tot 1 1/2 dl. Appelsap zeven. Creme frai che erdoor. Appelsaus op smaak brengen met zout en pe per. Tot gebruik afgedekt bewa ren. Elektrische oven voorverwar men tot 225 °C, gasoven stand vijf. Appelsaus doorroeren en over appelparten verdelen. In het midden van de oven in twin tig minuten warm laten worden. Gerechten begeleiden met ge kookte aardappelen of een rij strand en bijvoorbeeld kleine harde broodjes. is zelfs vaak iemand aanwezig van de Landbouw Hogeschool Wageningen, die duidelijk aan geeft wat wel en niet geoorloofd is. In het Havenloods-kerstmenu komen geen vleesgerechten voor. „Een van de belangrijkste stappen naar een milieuvriende lijker manier van eten is het ver minderen van het vleesgebruik. Hierdoor zal op den duur de veestapel verminderen waardoor het mestoverschot wordt terug gedrongen", aldus Joke. Volgens de milieu-activiste zijn de vijftien miljoen varkens en het aanzien lijke aantal koeien en kippen in Nederland door hun mest de grootste veroorzakers van de verzuring van bodem en grond water. „Als iedereen om te beginnen eenmaal per week zou kiezen voor een vegetarische maaltijd dan zou dat al heel wat schelen. Tegenwoordig bestaat er een rui me keuze aan voedzame en sma kelijke vleesvervangers, vaak ge woon in de supermarkt, die bo vendien bijdragen aan de ge zondheid." Het valt op dat voor het menu geen ingrediënten zijn gebruikt die uit blik komen. Het conser veren van levensmiddelen vraagt veel energie en de afvalberg groeit er door. Conserven in een glasverpakking worden door de VTM iets minder streng beoor deeld, omdat het glas kan wor den hergebruikt. Voorts is bij de samenstelling van de kerstmaal tijd gekozen voor produkten die in dit seizoen op de volle grond groeien en die niet van 'ver' moe ten komen. Ook de glastuinbouw vraagt energie en bovendien worden te veel bestrijdingsmiddelen ge bruikt. Ellen Blumenstock en Joke Benjamins wensen iedereen een gezellige kerst met een 'groen' randje. Ed Damen geeft een demonstratie Zakelijk bekeken SCHIEDAM Door levering en controle van brandblussers zorgt Ed Damen van Et's Brand beveiliging er voor dat deze ap paraten bij een brand altijd klaar staan. Het controle- en onderhoudsbe drijf Et's Brandbeveiliging bete kent voor veel middenstanders een welkome dienstverlening. Men is verzekerd van een gere gelde controle en indien gewenst van levering van nieuwe brand blussers. Ook de hervulling van een blus ser neem Et's Brandbeveiliging voor zijn rekening. Bovendien berekent het bedrijf voor de ver leende diensten concurrerende prijzen, doordat Ed Damen met zijn echtgenote alles in eigen be heer heeft. Bij elke jaarlijkse controle wordt het apparaat voorzien van een zegel. Aan de hand daarvan kunnen controleurs van de Hin derwet of de verzekering zien dat de blusser in goede staat ver keert. Ed Damen: „Ik heb gemerkt dat winkeliersverenigingen een jaar lijks terugkerende controle zeer op prijs stellen. "Geïnteresseerde bedrijven kunnen indien gewenst een abonnement nemen voor een geregelde controle. Et's Brand beveiliging is gevestigd in de Hellevoetsestraat 11b te Schie dam, tel. 4739338. SCHIEDAM In de Dorps kerk aan het Noordeinde vindt op zondag 26 december een bij zondere 'Samen op Weg-viering' plaats. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Gerefor meerde Kerk en de Hervormde Gemeente. Aanvang 10.30 uur. Nog voor het nieuwe jaar een mooie noodloze laminaatvloer in huis die zeker tot het jaar 2020 mooi blijft Prijzen v.a. 35.°' 'p.m2 Leggen v.a. 17'Vnv KIES UIT VERSCHILLENDE DESSINS HOUT- EN NATUURSTEEN De voordelen von laminaat De voordelen van Floorette, Nederlands enige specialist in laminaatvloeren uitsluitend vloeren die voldoen aan de E1-norm (niet schadelijk voor de gezondheid, geen formaldehyde-afgifte) vakkundig advies bij aankoop en verwerking altijd een korrekte service De goedkoopste von Nederland levering altijd uit voorraad indusief prijzen (dus geen nare verrassingen achteraf) uitsluitend vloeren met een MDF-tussenloag (dus geen spaanplaat) ongevoelig voor vlekken bestand tegen brandende sigaretten Lp lichfecht, dus absoluut geen verkleuring i_. ongevoelig voor indrukken j~ kras-bestendig bestand regen huishoud-chemicoliên W verkrijgbaar in meer dan 80 dessins en iW in maar liefst 5 kwaliteitsklasses ALKMAAR Heketetraal 28 tel. 072- 153326 I AMSTERDAM Van Woustraat 230 teL 020-662 58 21 ALMERE De Steiger 33 tel 036-531 02 00 HAARLEM Rijksstraatweg 99 tel. 023- 27 61 60 ROTTERDAM Hoogstraat 61a tel. 010-214 16 55 Floorette is aangesloten bij het Interieur Waarborg Fonds John Lanting is de weg kwijt SCHIEDAM Vijf mannen met uiteenlopende muzikale interes ses staan vrijdagavond op het podium van het Passage Theater. De leden van het Vokaal Herenkwintet Intermezzo laten in 'Tribunaal' horen wat zij muzikaal en verbaal te verkondigen hebben. Het publiek kan swingende a-capella pop, acid house, zware meningsverschillen, familievetes en flauwekul verwachten. Het optreden begint om 20.15 uur. Toegang vanaf 16 gulden (met pas drie gulden korting). In het theaterprogramma 'Hemels', bewegen Bart Chabot en Maarten Spanjer zich ergens tussen hemel en aarde. Chabot voert het publiek mee naar de jaren zestig en Maarten Spanjer vertelt over de belevenissen in een bordeel. De voorstelling vindt plaats op 17 december in De Teerstoof. Kaarten 18 gulden, aanvang 20.30 uur. Zaterdagavond 18 december is het lachen geblazen met John Lantings Theater van de Lach. De leden van het gezelschap brengen de klucht 'Kink in der kabel' voor het voetlicht. De klucht is een bewerking van het Engelse stuk 'Run for your wife'. Aanvang van de voorstelling is 20.15 uur. Prijzen vanaf 22 gulden (CJP/Pas 65 drfe gulden minder). Zaterdag 18 december treedt Maarten Peters in De Teerstoof op. Peters verleende in het verleden zijn medewerking aan cd-opna- mes van onder meer Margriet Eshuis en Frank Boeijen, tevens maakte hij vier solo-albums. Zaterdagavond zingt hij, begeleidt door twee muzikanten, eigen composities die het tijdgebied tussen schemer en ochtendgloren soms tot extreme proporties uitvergro ten. Aanvang 20.30 uur. Toegang 18 gulden. Korting is van toepassing. Voor kinderen tussen de vier en acht jaar treedt op zaterdag 18 december het gezelschap Tjoem op. De voorstelling gaat over Egeltje Prik die op zoek gaat naar een heel bijzondere watersteen. Hij komt onderweg berenkoning Bantour tegen die niet veel goeds in de zin heeft. De toeschouwertjes worden actief bij de voorstel ling betrokken. Marjet van Bergen speelt op harp en Michiel Megens op gitaar. Het avontuur van Egeltje Prik begint om 14.00 uur. Een entreekaartje kost vijf gulden. SCHIEDAM Enkele weken geleden organiseerde de politie een anti-autodiefstalactie. De belangstelling van de burgerij was zo groot dat op dit initiatief een vervolg komt en wel op vrij dag 17 en zaterdag 18 december. Op vertoon van een rijbewijs en kentekenbewijs kan men het kenteken van zijn auto in de autoruiten laten etsen. De kos ten bedragen 10 gulden. Postco de en huisnummer worden gratis in de radio-cassetterecorder ge graveerd. Bovendien verstrekt de politie informatie over pre ventie tegen autodiefstallen. Bei de actiedagen vinden plaats op het Emmaplein tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Door een fout van de distributeur wordt vrij dag 17 december in het Filmhuis (Nieuwstraat 12) niet 'The Pia no' vertoond. In plaats daarvan wordt 'Enchanted April' van re gisseur Mike Newell gedraaid. Het is een Britse komedie. Om het saaie aristocraten-milieu van de jaren twintig én hun echtge noten tijdelijk te ontvluchten, huren vier vrouwen een villa aan de Italiaanse Riviera. Het lijkt een romantische vrien- dinnenvakantie te worden, tot dat de mannen arriveren... Aan vang 21.30 uur, toegang vijf gul den. ADB In de periode 20 tot en met 31 december is het kantoor van Anti- Discriminatie Schiedam aan de Van Swindensingel gesloten. Met uitzonde ring van 27 december is het echter wel mogelijk tussen 9.00 - 11.30 uur te bellen met tel. 4264406. Gekookte kreeft op schotel. Oesters, indien gewenst, gebruiksklaar. Als u belt, sturen of fjf faxen wij onze prijslijst. v

De Havenloods | 1993 | | pagina 3