Scholieren oriënteren zich een dagje op lokale politiek SCHIEDAM Bandjes 't Slachthuis moeten verkassen DE HAVENLOODS Twee keer genoeg' Samenwerking ONS en GEB Gemeentelijke diensten bij elkaar in pand Nieuwe Haven Feestdagen bij de 4Molens Rooms-katholieken te gast in Grote of Sint Janskerk Burgemeester zit bijzondere commissievergadering voor Alcohol oorzaak van aanrijding Prijs voor kwart minder DINSDAG 21 DECEMBER 1993 SCHIEDAM Het weer was stormachtig, afgelopen zondag, maar dat kon niet worden ge zegd van de toeloop naar de winkels in de binnenstad en daarbuiten. Toch waren veel winkeliers wel tevreden over de aantallen winkelende en koop lustige bezoekers. Bij Intertoys op de Hoogstraat was het „lek ker druk" volgens een verkoop ster, die op de vraag hoe zij het vond om op zondag te werken, antwoordde: „maakt me niks uit." De heer Van de Sman van de gelijknamige drogisterij vindt een zondagse koopdag een ver rijking, als het „tenminste in an dere steden ook gebeurt." Hij en zijn personeel staan echter „niet te trappelen op meer dan twee keer per jaar. Ook bij sigarenma gazijn Janse zitten ze daar niet op te wachten. Het personeel heeft daar sowieso vrij. Ans Jan- se vindt eigenlijk de zondag koopdag tijdens de Branders feesten gezelliger. „Er is hier bij na geen kerstsfeer." SCHIEDAM - Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) en het Gemeentelijk Energiebedrijf (GEB) van Rotterdam tekenen op maandag 20 januari een sa menwerkingsovereenkomst. Het GEB krijgt eenderde van de aan delen van het ONS in handen. De gemeente Schiedam krijgt een deel van de aandelen van het GEB. Samenwerking is nodig, omdat dat een kostenvoordeel en een positieversterking op zou leveren op de inkoopmarkt en in de branche. De samenwerking tussen beide energiebedrijven richt zich op gezamenlijke financiering, ener gie-inkoop, materiaal-inkoop, logistiek en automatisering. Het ONS en het GEB krijgen samen één cao. Er zijn geen gevolgen voor de werkgelegenheid bij bei de bedrijven. Volgens het ONS zal er voor de Schiedamse inwo ners niets veranderen. De overeenkomst wordt gete kend in het oude stadhuis van Schiedam. Wethouder Wiegman laat zich door de brandweer naar hoven hijsen om de openingshandeling te verrichten SCHIEDAM Wethouder Wiegman zocht het hogerop, afgelo pen donderdag. De organisatoren van het te openen pand Nieuwe Haven 147 hadden voor hem een openingshandeling uitgedacht, waarbij ze de hulp van de brandweer nodig hadden. De wethouder werd naar boven gehesen, zodat hij in staat was de vlag te plaatsen aan de gevel van het gebouw, waar diverse gemeentelijke instan ties hun onderkomen hebben. Vervolgens klom hij door het raam, om van binnenuit de werkelijke opening te verrichten, het meer traditionelere lint-doorknippen. De grootste ruimte van het uit begin 1900 daterende gebouw - voorheen het domein van 'Warmtemeter', gekocht door 'Slaven burg' en nu dus verhuurd aan de gemeente - wordt ingenomen door het Buro voor Werk en Scholing van de Gemeentelijke Sociale Dienst. De overige diensten zijn onder meer Steunpunt Vrijwilligerswerk, Educatief Centrum Volwassenen, Stichting Huishoudelijke Voorlichting, Stichting Maatwerk, Instituut Soci aal Raadslieden. Ze hebben in meer of mindere mate met elkaar te maken, hoewel ze allemaal zelfstandig opereren en in ieder geval een eigen werkruimte hebben. Wiegman sprak in zijn openingstoe spraak van een eerste stap naar een betere samenwerking. Behalve de twintig aparte werkruimten in het drie verdiepingen hoge gebouw, zijn er negen leslokalen voor de cursussen die de diverse diensten organiseren. Bij de renovatie behoort ook de toevoeging van stoeltjesliften, zodat het toegankelijk is voor invaliden. De bezoekers op de drukbezochte receptie konden genieten van het optreden van het gemeentelijk Trio Maatwerk en van de gelegenheidsexpositie van enkele medewerkers van Huishoudelij ke Voorlichting, de dames Smits en Van der Vlies. Hun werk is intussen alweer verwijderd, maar het hoofd van het Buro voor Werk en Scholing, Hans Verlinde, lijkt het eigenlijk wel een goed idee om de nu nog lege muren vaker voor dat doel te gebruiken. SCHIEDAM Dienstencen trum de 4Molens heeft voor de feestdagen een aantal activitei ten op het programma staan. Voorafgaande aan de eigenlijke feestdagen is er op woensdag avond 22 december in de grote zaal van 19.00 tot 22.00 uur vrij dansen. De toegang hiervoor is 1,25 gulden. Voor 50-plussers is de ontmoe tingsruimte op eerste kerstdag, zaterdag 25 december open van 13.30 tot 16.30 uur. Er is achter grondmuziek, diverse spelen en andere activiteiten. De toegang is gratis. Ook vrije toegang heeft men tot het the-dansant op twee de kerstdag, zondag 26 decem ber, van 13.30 tot 16.30 uur. Op oudejaarsavond alleen zitten hoeft niet. Het dienstencentrum schenkt op de drempel van het nieuwe jaar champagne. Voor 7.50 gulden kan men voor deze avond, die duurt van 20.00 tot 00.45 uur, kunnen 50-plus sers kaarten kopen bij de recep tie. In deze prijs zijn tevens inbe grepen een kopje koffie, oliebol en hapjes. Het dienstencentrum is te vinden in deNieuwe Dam- laan 766, telefoon 4705500. SCHIEDAM Het wapen van de Liduina-basiliek is bij ko ninklijk besluit opgenomen in het register van de Hoge Raad van Adel. Het wapen, met het devies 'Liduina Sponsa Christi', heeft een roos van zilver. De roos zou zowel verwant zijn met Liduina als met Maria. De Li duina-basiliek is de tiende in Ne derland die is opgenomen in het register. Overigens kan de kerst viering in de kerk niet doorgaan. Het gebouw is voor de helft af gesloten, omdat een deel van het plafond naar beneden dreigt te komen. Rooms-katholieke kerstvierders mogen daarom ge bruik maken van de Grote Kerk op kerstavond, nadat de Neder lands-Hervormden aan de beurt zijn gekomen. Volgens pastoor P.M. Vismans is er „een goed contact met het hervormde kerk bestuur", waardoor de kathojie- ke mis toch door kon gaan. „Maar de koster loopt zich wel het vuur uit de sloffen." ADB GESLOTEN Het Anti-Diskriminatie Buro Schiedam aan de Van Swindensingel 40 is tot en met 31 december alleen telefonisch bereikbaar, namelijk van maandag tot donderdag van 9.00 tot 11.30 uur (m.u.v. 27 december), onder nummer 4264406. Vanaf 3 januari is het ADB weer normaal geopend. Scholieren maken tijdens de 'Wegwijsdag' kennis met de echte politiek Kodak SCHIEDAM De afdeling Waterweg-Noord van de fiet sersbond ENFB heeft op 15 de cember een aanmoedigingsprijs ontvangen. Het Provinciaal Or gaan Verkeersveiligheid reikt jaarlijks deze prijs uit aan instan ties, personen en belangengroe pen die zich op bijzondere wijze inzetten voor de verkeersveilig heid. In het kader van de actie 'Actie -25%' kreeg de afdeling Waterweg-Noord deze prijs. De actie -25% is bedoeld om in het jaar 2000 een kwart minder ongevallen te bereiken ten op zichte van het peiljaar 1985. Vol gens de jury viel de afdeling die vooral actief is in Schiedam en Vlaardingen op door de manier waarop zij in beide gemeenten de verkeersveiligheid positief heeft beïnvloed. Woordvoerder Kees de Vette verklaarde in een reac tie namens de ENFB dat de prijs een erkenning is van het vele werk dat door een kleine groep mensen wordt gedaan. Nieuw programma wijkpost Zuid SCHIEDAM- De Wijkpost Zuid gaat het nieuwe jaar in met een nieuw programma. Op de 2de en de 4de vrijdag van elke maand is er bingo-dansant. Vijf bingo-rondjes kosten er vijf gul den. Muzikale begeleiding wordt verzorgd door discjockey Cor. De zaal is open om 19.30 uur. Geïnteresseerden in stamboom onderzoek kunnen onder des kundige leiding in het verleden gaan kijken. Aanmeldingen voor deze cursus bij de wijkpost op maandag en woensdag van 9.00 tot 13.00 uur. Voor de cursus bloemschikken die de wijkpost wil starten wor den nog belangstellenden ge zocht. Bij voldoende belangstel ling kan half januari worden be gonnen. Een formulieren-spreekuur wordt ingesteld op iedere 1ste maandagmiddag van de maand van 15.00 tot 16.00 uur. De heer Bruns wil op deze middag men sen helpen met het invullen van formulieren. Het adres van wijk post Zuid is Oude Maasstraat 22, telefoon 4735764. Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: Telefax advert, a 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010-4.346.711 KANTOOR-UREN: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: N. v.d. Marei (tel. privé 010-4.716.693). REDACTIE: Peter Braad (eindredac teur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters en Nathalie Lans (tel. 010 - 4269247). Sport: Erwin v.d. Lee (tel. 010 - 4343850). Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, ten zij anders vermeld. Manager redactie Zuid-Holland: Jan Sieben. Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag huis-aan- huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., behorende tot Wegener N.V. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: Tb. S. Bakker Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. SCHIEDAM In een bij zondere commissievergade ring de gemeenteraad advise ren over de besteding van een bedrag van 2500 gulden, dat staat de leerlingen van het Schiedamse Gildecollege te wachten. Zij gaan zich een dag lang in het stadskantoor bezig houden met lokale poli tiek in het kader van het pro ject 'Wegwijs op het gemeen tehuis', dat de algemene poli tieke vormingsinstelling M50 organiseert in samenwerking met de afdeling voorlichting. De activiteit past in de cam pagne 'Ik kies voor Schie dam', die de gemeente Schie dam samen met politieke par tijen voor de gemeenteraads verkiezingen organiseert. M50 is een instelling voor alge meen politiek vormingswerk, die zich richt op jongeren van 14 tot 21 jaar. De vereniging dankt haar naam aan motie nummer 50, waardoor in 1983 door de Tweede Kamer werd besloten dat er een politieke vormingsin stelling voor jongeren moest ko men. De vereniging wordt be stuurd door zes politieke jonge renorganisaties: het Christen Democratisch Jongeren Appel (CDJA), de Jonge Socialisten (JS), de Jonge Democraten (JD), de Jongeren Organisatie voor Vrijheid en Democratie (JOVD), de Groen Linkse jongeren or ganisatie (Dwars) en het Gere formeerd Politiek Jongeren Contact (GPJC). Het doel van het project 'Weg wijs op het het gemeentehuis' is jongeren meer te betrekken bij politieke besluitvorming door ze zelf met politiek aan de slag te laten gaan. Om de leerlingen er goed van te doordringen wat er allemaal komt kijken bij besluitvorming moeten ze een voorstel doen over de besteding van 2500 gul den voor een zelfgekozen be stemming. Tijdens de werkdag in het Stadskantoor moeten ze gesprekken voeren met raadsle den, ambtenaren en vertegen woordigers van verschillende in stellingen op het gebied van het jeugd- en jongerenbeleid. De ge sprekken dragen ertoe bij, dat ze hun voorstel goed kunnen on derbouwen. 's Avonds zullen de leerlingen in een bijzondere commissieverga dering de gemeenteraad advise ren over de besteding van het bedrag. Het project dat met meerderheid van stemmen wordt aangenomen zal door de ge meente uitgevoerd worden. Speelhoek Het laatste project dat M50-me dewerker René van Kampen be geleidde was in Oisterwijk, ver telt hij. Het thema daar was 'In terne contacten in de gemeente' Het voorstel dat de leerlingen deden voor de bestemming van een te besteden bedrag was een speelhoek voor de asielopvang. De vraag welke onderwerpen zoal worden gekozen door leer lingen kan Van Kampen niet uit gebreid beantwoorden. „Ik ben hier nog niet zo lang, maar ik weet wel dat ze vaak zoiets ver zinnen als een festival, het zij voor verschillende culturen, het zij voor de ontmoeting van jong en oud. Voor de jongeren wordt het een unieke kans genoemd om daad werkelijk invloed uit te oefenen op het gemeentebeleid. Van Kampen: „Het is voor de jonge ren heel spannend, maar hun voorstellen moeten natuurlijk wel uitvoerbaar zijn. Ze moeten zelf informatie inwinnen; door het zelf te doen moeten ze leren omgaan met beperkingen. Lange werkdag De leerlingen van het Gildecolle ge die meedoen met 'Wegwijs maken op het gemeentehuis' ma ken een lange werkdag op 12 januari: van 's morgens negen tot 's avonds negen. Daarnaast worden volgens René van Kam pen twee of drie lessen besteed aan de voorbereidingen op school van het thema. Niet elke school is meteen 'in' om die tijd ook werkelijk op deze manier te besteden aan po litieke vorming. Van de drie scholen die M50 benaderde „wil den er twee niet", volgens Van Kampen. Daar blijkt overigens goed over nagedacht te zijn. Op scholengemeenschap 'Buiten de Veste' is de grootste zorg dat er voldoende tijd is voor de ge wone lessen. Directeur R. de Gier: „Wij worden overspoeld met aanvragen om mee te doen met één of ander project. Men schijnt zich niet te realiseren dat wij onze kinderen aan een diplo ma moeten helpen. Men vraagt ook niet: Wat doe je al?" Volgens De Gier wordt politieke vorming al op twee fronten be licht op zijn scholengemeen schap. Enerzijds in de lessen maatschappijleer, terwijl het on derwerp ook in de geschiedenis lessen aan bod komt. Het is trouwens niet zo dat nooit aan projecten wordt meegedaan. De directeur verwijst daarvoor naar bijvoorbeeld het project over kleine criminaliteit, waarin 'Bui ten de Veste' zelfs proeftuin is. Directeur Th. Fransman van scholengemeenschap Branders- stad geeft weer een ander argu ment waarom zijn school niet meedoet. Navraag door hem bij de docent maatschappijleer van deze school levert de nogal ont hutsende mededeling op, dat de politieke betrokkenheid van de leerlingen nihil is, zodat deelna me aan het projet van M50 „niet verantwoord is." Kennelijk ligt in dit oordeel besloten dat mee doen niet zou leiden tot meer betrokkenheid. De bijzondere commissieverga dering aan het eind van de 'Weg wijsdag' op 12 januari wordt 's avonds vanaf zeven uur voorge zeten door de burgemeester. Be langstellenden zijn deze avond van harte welkom om plaats te nemen op de publieke tribune en mee te stemmen voor het beste projet. SCHIEDAM Muziekkollek- tief't Slachthuis moet verhuizen. Nu oefenen de muzikanten nog in een onderkomen in het Passa ge Theater, maar omdat dit ge sloopt wordt, is een andere loka- tie noodzakelijk. Een nieuw on derkomen is al gevonden: het gebouw van het Popoverleg aan de Eduard van Beinumlaan in Groenoord. Dit gebouw moet dan wel verbouwd worden. Om het grootste deel van de kosten van de verhuizing te dekken, heeft de gemeente 33.300 gulden aan het collectief toegezegd. Vierduizend gulden dragen de muzikanten uit eigen zak bij. ,,'t Slachthuis is een broedplaats van talent", zegt Hans van Rij (32). „We zijn ooit, in 1979, be gonnen in een kraakpand aan de Laan." Een jaar later werd het collectief een vereniging. „Het zijn mensen die samenwerken op muziekgebied. We behartigen de belangen van de leden in de ruimste zin des woords. Zo heb ben we een repetitieruimte waar de aangesloten bands kunnen oefenen. We hebben apparatuur, we organiseren workshops en we ue nana Lemon L rusn oejent nog op bekend terrein leren elkaar dingen. Alles ge beurt op vriendschappelijke ba- De zeven a acht bands die lid zijn van 't Slachthuis, moeten hun inkomen dat ze met optre dens verwerven, in de gezamen lijke pot doen. Met dit geld kun nen nieuwe bands gesteund wor den en kan bijvoorbeeld appara tuur aangekocht worden. Als groepen bekender worden en meer geld incasseren met hun optredens, stappen ze al snel uit het collectief. Van Rij: „Zo komt er plaats vrij voor nieuwe leden. Ik zie mezelf wel in het collectief blijven, als mijn band groter wordt. Maar je moet wel heel sociaal voelend zijn als je blijft. We nemen niemand iets kwa lijk." Het gebouw van het Popoverleg in Groenoord wordt in tweeën gesplitst, als 't Slachthuis erbij komt. „Als het financieel haal baar is, komt er een regieka mer." Hieruit kunnen opnames gemaakt worden. Vooralsnog komt er alleen een repetitie- en opslagruimte. In februari moet 't Slachthuis weg zijn uit het Pas sage Theater. „We hopen voor die tijd met de verbouwing klaar te zijn. Anders moeten we mis schien iets huren of de bands op non-actief stellen." Op de Nieuwe Haven vond in de nacht van zondag op maandag om ongeveer 01.00 uur een aan rijding plaats ter hoogte van de Oranjebrug. Een 29-jarige Schie dammer die te veel alcohol had genuttigd was de macht over het stuur kwijtgeraakt. Zijn auto schoof over de middenberm en kantelde. Op zijn zijkant schoof de auto weer tegen een gepar keerde auto aan. De uitkomst van de alcoholcontrole per ademanalyse-apparaat, die plaats vond na een bezoek aan het ziekenhuis, was 1,2 promille.

De Havenloods | 1993 | | pagina 3