UIT Op avontuur met de Groene Vogel en eigenwijze koningskinderen 1 in 't kort NOVA DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Dromen van het paradijs: Islamitische kunst Familievoorstelling RO Theater: spectaculair sprookje als stripverhaal X-mas special met verhalen en muziek in Lantaren/Venster Jeugddans over mooi èn lelijk op Tweede Kerstdag In de vakantie kun je duizend en één brieven gaan lezen Poppenspel en volksdansen als kerstvakantie-attractie DE HAVENLOODS - DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 Tegen liet decor van een prachtige 'illusiekerstboom' en onder begeleiding van piano spel. is er vrijdag 24 december een Happy Christmas Hour bij 'de Illusie' aan de Westerkade I9a. Het duurt van 17.30 tot 18.30 uur. Op oudejaarsdag is er bij 'de illusie' een Sylvester Par ty vanaf 21.00 uur. waarbij vanaf 22.00 een feestelijk drie- gangenmenu wordt geserveerd. Deelname is mogelijk door tele fonische inschrijving, telefoon nummer 44 700 21 of 436 72 84 én door 55.- te betalen. De ope ning van 'de illusie' Boot-Salon een Nieuwjaarsconcert door Le onard Breuner vindt plaats op zondag 2 januari om 16.00 uur. Het Rotterdams Opera Koor geeft op zaterdag I en zondag 2 januari zijn jaarlijkse Nieuw jaarswensconcert in de Grote Zaal van de Doelen. Het concert staat voor de vierde maal onder leiding van Aad van der Hoe ven. De aanvang is 20.15 uur. De dansvoorstelling Happy Endings gaat over 'gewone' men sen die zich vergapen aan onbe reikbare idealen die in de bios getoond worden. In de voorstel ling komt een groep van tien mensen bijeen in een voormalige bioscoop om nog één keer her inneringen aan hun idolen op te De dansers van Onafhankelijk Toneel worden ondersteund door muziek van Henny Vrien- ten. De voorstelling is tot en met 30 december te zien (óók tijdens de kerstdagen) en is bestemd voor iedereen vanaf 12 jaar. De voorstellingen worden gedanst bij het Onafhankelijk Toneel aan de St.Jobsweg 3. reserveren kan van maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur onder telefoonnummer 476 90 29. De winnaars van de Grote Prijs van Nederland. 20 Brother House, staan zondag 26 decem ber in Rotown aan de Nieuwe Binnenweg 19. De aanvang is 22.00 uur en de entree is 16.-. Club Yellow Yloon. met Julia P. Hersheimer is maandag 27 de cember om 22.00 -gratis- te zien in Rotown. Wie in Rotown oud daar vanaf 24.30 uur terecht bij de New Years Party /Special Houseshow. De entree is 17.50. dekaa n wel vi opgehaald worden. Ter viering van het nieuwe jaar, is er bij Dizzy op zondag 2 januari om 16.00 uur een nieuw jaarsreceptie. De Fabulous Band geeft hierbij een optreden weg. Het F.d Baatsen Trio treedt dinsdag 4 januari om 22.00 uur op in Dizzy en zondag 9 januari stee ft de Hugh Hopper Band om 16.00 uur een concert. Pianist Sergio Tiempo trak teert op tweede kerstdag op mu ziek van Chopin in de Grote Zaal van de Doelen. Stefan As- kenase gaf vroeger al Chopin- recitals tijdens de Kerstmatinee en tot de kerst van 1991 deed Hanae Nakajima hetzelfde. Zondag 26 december zet Sergio Tiempo de traditie voort, de aanvangstijd is 14.30 uur. Ser gio voert onder anderen prélu des. mazurka's. Nocture num mer 4 en Sonate nummer 2 van Frèdèric Chopin uit. Deze com ponist. die in het algemeen wordt beschouwd als de meester op het gebied van korte lyrische klavierstukken, wordt al jaren op tweede kerstdag vereerd met een recital. De toegang is f15.-. f19.- en fl 2.50. Met reductie 117.50. 114.- en l'IO.-. De stem. mimiek, uitstra ling. gebaren en expressieve uit straling van verhalenverteller Peter van der Linden doen me nigeen ademloos naar zijn ver tellingen luisteren. Hij treedt zondag 26 december op in Café Floor (naast de Rotterdamse Schouwburg) met een eigen se lectie van nieuwe Joodse verha len onder de titel 'Een hoed uit de hemel'. Floor op Zondag be gint om 12.00 uur. het café is geopend vanaf 10.30 uur. De kaarten a 7.50 gulden zijn ver krijgbaar aan de kassa van de Rotterdamse Schouwburg en. op de dag van de voorstelling, vanaf 10.30 uur. Reserveren via telefoonnummer 41181 10. In Het Bibliotheek Theater aan de Hoogstraat 110 is in het nieuwe jaar ook veel te beleven. Zo komen Rotterdamse dichters op zondag 2 januari op het Open podium van poëzie aan het woord. Het begint om 14.00 uur en de kosten zijn 7.50 gul- De expositie 'Dromen van het paradijs' is al vanaf de 18e te zien in het Museum voor Vol kenkunde in Rotterdam. De ex positie toont de rijkdoom van het islamitische erfgoed in een groot aantal kunstobjecten, va riërend van archotectonische elementen tot oude handschrif ten. kostuums en sieraden. 'Dromen van het paradijs' geeft een breed cultuur-historisch overzicht van de collectie islami tische kunst van het Museum voor Volkenkunde Rotterdam. De voorwerpen stralen warmte. i soms goedgelovig- het paradijs'. Optimisme Wat het meest opvalt is de opti mistische levensbeschouwing en de levensvreugde van maker en gebruiker. Dit optimisme, gebaseerd op een belofte in de Koran, doet het leven hier op aarde zien als een voorportaal tot het paradijs. Ieder voorwerp is hiervan een voorproef, een droom van een goed leven dat uitmondt in een nog beter. Vandaar de titel "Dromen van Het museum besloot onlangs het islamitisch cultuurgbied tot een van zijn beleidsmatige zwaartepunten te verheffen. Deze keuze is onder meer inge geven door de opkomst van de islam in Nederland en de groei ende behoefte aan een genuan ceerd beeld van de cultuur van de islamitische landen. De on langs in Rotterdam opgerichte Stichting Islamitische Kunst en Cultuur ondersteunt het mu seum in zijn ambitieuze doel stellingen op dit gebied. Een leeuwkalligrafie door MARIA NEELE Paleizen die uit het niets op doemen, twee eigenwijze we zen die koningskinderen blij ken te zijn, een betoverde Groene Vogel, een boosaardi ge koningin-moeder, pratende beelden, een slechte fee en zingende appelen: het kan niet op in de familievoorstelling De Groene Vogel van het RO Theater, een Italiaans sprookje van de achttiende- eeuwse toneelschrijver Carlo Gozzi. Ted Keijser regisseer de de familievoorstelling: „Het wordt een heerlijk feest", belooft hij. Ted Keijser houdt van feestelijk toneel. ..Drama ligt me niet zo. Ik hou meer van komedie. Daar kan ik van genieten", vertelt hij. Na zijn toneelopleiding is hij dan ook in de leer geweest als clown in Amerika en als mime-speler in Frankrijk. Hij speelt èn regis seert in vele landen, voorname lijk in Italië. Commedia dell' arte. het typisch Italiaanse ko mediegenre dal ook Gozzi beoe fende. ligt Keijser dan ook na aan het hart. Koningskinderen In de Groene Vogel beleeft de tweeling Renzo en Barbarina de meest waanzinnige avonturen. Ze zijn er op hun achttiende uit gegooid door hun arme pleegou ders. die de wezen als baby'tjes uit de rivier gevist hebben en 'in hun ge2in hebben opgenomen. Voortaan moeten ze voor zich zelf zorgen. Wat Renzo en Bar barina niet weten (maar het pu bliek wel), is dat ze eigenlijk ko ningskinderen zijn. Ze zouden eigenlijk moeten zijn vermoord door Pantalone. de eerste minis ter. in opdracht van de gemene De Groene Vogel als betoverde beeldengroep Koningin-Moeder. Maar Panta lone kreeg medelijden en gooide de kindertjes in een waterdichte doek in de rivier. De Koningin- Moeder heeft ook de lieftallige koningin Ninette, de moeder van de kinderen, om zeep willen brengen. Zij verstopt zich acht tien jaar lang in een gootsteen kastje. Als Renzo en Barbarina op straat komen te slaan, 'ont moeten ze de Groene Vogel, een betoverd wezen dat de liefde van Barbarina wil winnen. Het avon tuur kan beginnen: de meest fan tastische belevenissen staan de tweeling te wachten. Grapjes in decor Het toneelbeeld voor deze fami lievoorstelling is weer verrassend en uitbundig: ontwerper André Joosten maakte al eerder decors voor een familievoorstelling van het RO Theater, enkele jaren geleden voor 'Mathilda'. Net als bij Mathilda zitten er ook in De Groene Vogel veel grapjes in het decor. Maar het gaat uiteindelijk om het contact tussen de spelers en het publiek, èn om het plezier dal de spelers uitstralen, vindt Keijser. „De Groene Vogel is vooral een leuk stuk. Als je het leest, is het al om te lachen. En als het dan goed gespeeld wordt, blijft het leuk. zelfs als ik het al twintig keer heb gezien. De spelers moe ten mij amuseren, en dan is het goed. Onder elkaar hebben we veel plezier. Als het publiek er dan bij komt, is er een extra dimensie. Commedia dell' arte is heel erg op het publiek gericht. Vooral de kinderen voelen zich direct aangesproken." Een beet je kind blijven moet. vindt Keij ser. Speels, spontaan en direct: daar gaal het om in een komedie als de Groene Vogel. ..Je kunt mensen met komedie niet bedon deren. Komedie is bloedeerlijk. Gewild leuk is nooit leuk." Duo's De Groene Vogel heeft ook veel van een Italiaanse komische opera, vindt Keijser. „Er zitten ontzettend veel duo-scènes in: de vogel met de koningin, de ko ning en zijn moeder, de worsten maker en zijn vrouw. Heel veel dialoog. Maar ook grote bal konscènes met veel mensen. Het is een flitsende voorstelling. Per vijf minuten verandert het beeld, als een stripverhaal. Er wordt een wereld gecreëerd op het to neel waarin je je kan laten mee nemen. Een waanzinnige, fan tastische wereld, die je écht mee kan maken. Dat vind ik het unieke van theater: dat je erbij bent. De Groene Vogel is een echt sprookje waarin dingen ge beuren die helemaal niet kun nen." Hoewel de voorstelling be doeld is voor iedereen vanaf 8 jaar, denkt Keijser dat ook jon gere kinderen zich kunnen laten meeslepen door de sprookjeswe reld. „Ze zullen het misschien niet helemaal kunnen begrijpen, maar het is wel fascinerend en Feest Voor het RO Theater is de fami lievoorstelling een jaarlijks feest. „Iedereen vindt het heerlijk om mee te spelen. We hebben een fantastische groep, met onder anderen Lou Landré en met Es ther Scheldwacht. die vorige ja ren ook meedeed in de familie voorstelling." Veel waardering heeft de regisseur voor de 'ama- tori'. de 'liefhebbers'. Zes spelers zijn afkomstig van het Rotter damse amateur-toneel. Zij heb ben geauditeerd via een theater cursus. Daarna begon de repeti tieperiode van twee maanden. „Ze maken de tableaux: ze spe len beelden, wachters. Zingende Appelen, lakeien en nog veel meer. Ze spelen echt fantastisch, met grote inzet." De Groene Vogel is te zien in de Rotterdamse Schouwburg op donderdag 23 (20.15 uur) en vrij dag 24 december (14.30 en 20.15 uur. try outs), zondag 26 decem ber (14.30 en 20.15 uur. premiè res). maandag 27 tot en met vrij dag 31 december (dinsdag, woensdag en donderdag twee voorstellingen, maandag alleen 's avonds, vrijdag alleen 's mid dags). zondag 2 januari 14.30 en 20.15 uur), dinsdag 4 januari (20.15 uur), woensdag 5 tot en met zaterdag 8 januari (14.30 en 20.15 uur) en zondag 9 januari om 14.30 uur. Reserveren via 010-4118110. KNALVUURWERK-AANBIEDINGEN ALLEEN TEGEN INLEVERING VAN DEZE BON ENJNDE VOORVERKOOP I TOTAAL I 854 super meterpakket van 75.00 NU 45.00 I 402 grondbloemen 50 stuks van 9.00 NU 3.50 I 409 jumping jacks 12 stuks van 6.00 NU 2.95 tij 520 happines doos a 4 stuks van 2.75 NU 2.00 tit X 377 baby fluitpijl maxi 144 st. van 7.80 NU 5.95 Y I 002 super kanonslag 200 stuks van 5.95 NU 4.50 I 035 ratelband 360 schoten van 12.50 NU 10.00 I 036 ratelband groot 720 schoten van 25.00 NU 20.00 TOTAAL^ DIT IS SLECHTS EEN "KLEINE GREEP" UIT ONS ASSORTIMENT ONZE UITGEBREIDE BESTELLIJSTEN LIGGEN VOOR U KLAAR MET SUPERAANBIEDINGEN. BIJ BESTELLING VAN 25.- EEN PAKKET VAN 6.50 KADOM! UITGESLOTEN SUPERAANBIEDINGEN Sffjïfnöi^Jg (naast Ton v/d Berg) Schie 76, Schiedam, tel. (010) 4263596 Lantaren/Verhalen, elke laatste zondag van de maand inspelend op de actualiteit en verhalenaan- biedingen tijdens de maand. Gastheer en presentator: Paul Middellijn. Lantaren/Verhalen wordt deze maand muzikaal on dersteund door Andro Biswane op gitaar, Lesley Joseph op bass en Maurits Gravenberg op drums. In de derde editie van Lantaren/Verhalen gaat met Kerstmis het doek op voor on dermeer: Benjamin Leonard Jo seph, een rasmuzikant, zanger en bespeler van de steeldrums. Tanar Catalpinar: 'een rauw- warme stem' uit Turkije, Einar Been. zanger van het Rotter damse levenslied. Te verwachten tijdens Lantaren- /Verhalen van 30 januari: Mid dagprogramma, aanvang 14.30 uur: Papa Paul en het Story En semble met veel muziek, verha- lenb, dans en toneel. Avondpro gramma, aanvang 20.30 uur: Rabin Baldewsing met verhalen uit India: Jana Beranova over heden en verleden, werkelijkheid en fantasie. Jeroen Heuvel, met een verhaal van de schrijver Tip Marug. Aanmelden om mee te doen via tel. 010-4362722. Gouverne- straat 133. 3014 PM Rotterdam. 14.30 uur: Kinderprogramma, entreee f 5.-. 20.30 uur: volwas senprogramma. entree fl0,-/f 7,50 gereduceerd tarief. Lantaren/'Verhalen een Werk- plaatsproduktie van Lantaren Venster i.s.m. Equator. Zondag 26 december 1993. De Zilveren Zwaan is een jeugddansvoorstelling van Pieter de Ruiter, waarin film en dans gecombineerd worden. In de film is actrice Annet Malherbe de eerst keer te zien als een soort ma Flodder die etend, rokend, slurpend en kirrend door haar met kitsch volgestouwde huisje waggelt. Het eendje op het podium ontmoet intussen op het podium een hele reeks vogels van allerlei pluimage. In een serie duetten blijkt telkens dat de paren niet bij elkaar passen. De muziek van Yens Yens versterkt de sfeer door bijvoorbeeld de machtige vleugelslag van een roofvogel of een ijdel vogeltje te suggeren. Op de film toont Ma Flodder haar ware aard: als een toverheks wil ze voorkomen dat het eendje waar of bij wie dan ook rust vindt. Tijdens een hevig onweer beschermt het eendje een angstig vogeltje en wint hierdoor zijn vriendschap. De Zilveren Zwaan is geschikt voor iedereen vanaf zes jaar. De voorstelling is zondag 26 december om 15.00 uur te zien in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg, reserveren onder telefoonnummer 411 81 10. Heldenbrief. liefdesbrief, brief in het zand. brief aan de koning, nog-niet-af brief, brief zonder adres, verloren brief, brief gehei men. brief aan een waterlelie. Brieven gemaakt met verf. pot lood. inkt of naald en draad. Sommige bestaan uit woorden. Andere zijn getekend, geschil derd, gestempeld of genaaid. Op de kunst- en literatuurten toonstelling Duizend-en-éen- brieven in het Boekieboekie-mu- seum zijn ze allemaal te lezen en te zien. Er zijn brieven uit kin derboeken en brieven die spe ciaal voor de tentoonstelling zijn gemaakt. Zo is er werk te zien uit Zo langzaam als ze konden door Toon Tellegen met prenten van Mance Post en uit Anansi de spin weeft zich een web om de wereld heen' door Noni Licht veld. De brief aan Liefste met duizend kruisjes op een kussen is speciaal door Geerten Ten Bosch voor de tentoonstelling gemaakt. Zo ook de brieven van De verliefde postbode door Har- riët van Reek en de liefdesbrie ven van keramiek door het kuns tenaars-duo Jackson Rood- bol. De tentoonstelling is tot 23 janua ri te zien in het Onderwijs Cen trum aan de Nieuwe Markt IA in Rotterdam. De openingstijden zijn dinsdag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Er zijn dagelijkse rondleidingen en de en tree is f 1,-. Het Onderwijs Cen trum is op 24, 25 en 31 december en op I januari gesloten. Een unieke film over de accordeonist Johnny Meijer gaat zondag 26 december in première in Lantaren'Venster. De film "komt in jjlaats van de aangekondigde Laurel en Hardy films en wordt dagelijks vertoond t/m 31 december om 14.00 en 15.00 uur. De première wordt opgeluisterd door een optreden van The Old Stars. Piano-driedaagse: amateurs in de slag De Rotterdamse piano-drie daagse wordt dinsdag 28 decem ber om 9.30 uur in de Doelen ingeluid door het Vijfminuten- festival. Gedurende deze activiteit zullen amateurs de kans krijgen en ne men om in wedstrijdverband ook ooit eens op een echt con certpodium te zitten. Deze eerste ronde wordt de dag daarop, tevens om 9.30 uur. voortgezet. Poppenspeler Frank Koopman geeft om 17.30 uur een voorstelling. De toeghng is overdag -op beide dagen- gratis, 's Avonds wordt entree geheven. De halve finale vindt donderdag 30 december om 16.45-uur uur plaats, mét Rian de Waal in de jury. De finale is om 20.00 uur. De uitslag van de jury en de Pu blieksprijs worden enkele uren daarna bekend gemaakt. De toegangsprijs is 12.50 gulden, met reductie 10.- gulden. Alle rondes hebben plaats in de Kleine Zaal van de Doelen aan de Kruisstraat 2. Deze kerstvakantie kunnen kinderen in het Museum van Volkenkun de in workshops onder leiding van kunstenaars kennis maken met kalligrafie, volksdans en poppenspel. De activiteiten spelen zich af rond de tenstoonstelling Dromen van het paradijs: islamitische kunst van het Museum van Volkenkunde Rotterdam. De activiteiten zijn georganiseerd door de Educatieve dienst van het museum aan de Willemskade 25 en zijn bestemd voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De aanvang is 11.00 en 13.00 uur. voor entree is een museum toegansbewijs nodig. Reserveren is verplicht, telefoonnummer 411 10 55.

De Havenloods | 1993 | | pagina 15