het Jaar FORD MONDEO C L X 1 8 TD WAGON Vink Evag Automobielbedrijven B.V. Telefoon 010-426 46 90 Jan Evertsenweg 6, Industrieterrein Vijfsluizen Telefax showroom 010 - 473 99 50 3115 JA Schiedam, Postbus 96, 3100 AB Schhiedam Telefax garage 010 - 473 67 60 Official Ford dealer voor Schiedam en Vlaardingen AUTOGIDS NR. 24 WEEK 51 PAGINA 5 Redelijk overtuigd heeft Ford met haar Mondeo voor 1994 de "Auto van het Jaar titel binnengehaald. Het gaat hier immers oi een volledig nieuw model, een nieuw onder stel, nieuwe benzinemotoren en een uitgi breid leveringsprogramma. Alleen wat betreft innovatie scoort de Mondeo niet erg hoog Het aanbod is zeer recent uitgebreid met een turbodieselmotor en de stationwagon. Wi beproefden beide noviteiten in één auto. Met de komst van de Mondeo king, ook het meubilair en de deur- Wagon is het volledige Sierra-pro- panelen zijn met een fraaie velours gramma vervangen. Om een maxi- stof bekleed. De bestuurdersstoel is male bagageruimte te bieden is de in voldoende mate instelbaar en koets van de Wagon langer dan de bestaande vijfdeurs en sedan. De auto meet 4,63 meter en dat bete kent dat de Wagon 15 centimeter verlengd is. Uiteraard komt dit sterk in het profiel tot uitdrukking. De auto oogt van buiten al zeer ruim. Rol hoes De Mondeo Wagon is een ruimte- wonder van het moderne soort. De auto is al vanaf de tekentafel gelijk met de overige varianten ontstaan. De basis CLX-uitgave is bijzonder compleet. Zo zien we aan de buiten zijde meegespoten bumpers, keuri ge wielcovers, een wisser achterop, dakrailings, stootstrips op de flan ken en getint glas. Het geheel maakt een uiterst verzorgde indruk. De portieren worden centraal ver grendeld. De achterklep kan alleen met behulp van een hendel naast de bestuurdersstoel of met de sleutel worden geopend. De bagageruimte is meer dan netjes bekleed met een dikke tapijtsoort. Standaard is een rolhoes die de inhoud van de baga geruimte aan nieuwsgierige ogen onttrekt. De achterbank is in onge lijke delen neerklapbaar, waardoor de bagageruimte kan toenemen van 650 liter tot maximaal 1650 liter. De Mondeo CLX beschikt niet al leen over een prachtige vloerbedek- biedt een goede zit. Het instrumentarium van het dash board vormt als het ware één geheel met drie uitstroomopeningen van de verwarming en enkele bedienings elementen. Al deze zaken zijn onder één overkapping aange bracht. De console bevat drie draai- knoppen voor het inwerking stellen van de verwarming en ventilatie, plaats voor de audio-installatie en een asbak met aansteker. Een be langrijk standaard-item in de Mon deo is een airbag in het stuurwiel die samenwerkt met de gordelspan ners in geval van een zware aanrij ding. Geluids niveau De afwerking van het interieur verdient bij de Mondeo een hoog cijfer. Ford maakt gebruik van nette mate rialen die keurig op elkaar aan sluiten en ook wat betreft kleur goed zijn afge stemd. De gebo den binnenruim te is zeker in de Wagon royaal voor vier tot vijf vol wassenen. De Mondeo is binnenin mooi stil, al maakt de Wagon ten opzichte van de sedan en hatchback een frac tie meer windgeruis, wat voornamelijk aan de dakrailings ligt. Naast de drie zestien- kleps Zetec-benzine- motoren die Ford in de Mondeo aanbied, is sinds kort ook een 1.8 liter turbodiesel lever baar. In principe ken nen we deze motor al uit de Sierra, maar door verschillende wijzigin gen is de huidige va riant merkbaar krachti ger. Standaard wordt namelijk een intercool- er gemon teerd, waar door het maximale vermogen toeneemt van 75 bij de Sierra tot 88 pk bij de Mondeo. Dit maxi male vermogen wordt be reikt bij 4500 tr/min, ter wijl het koppel al bij 2200 tr/min 178 Nm bedraagt. Verder is er hard gewerkt om de geluidsproduktie zoveel mogelijk terug te dringen. Dit is vooral ver kregen door een gewijzig de ophanging en maatre gelen in het blok. Inder daad gedraagt de turbodie selmotor in de Mondeo zich voor beeldig. Het blijft natuurlijk vooral bij lage toerentallen hoorbaar dat het een diesel is, maar het geluidsni veau blijft zeer binnen te perken. Ook worden er nauwelijks motor- trillingen aan het interieur doorge geven dat verhoogd in belangrijke mate het comfort. Het voorgloeien van de motor duurt zeer kort, terwijl bij een warme motor direct gestart kan worden. Om het milieu te die nen heeft de 1.8 turbodiesel een re- circulatiesysteem. Constant wordt een deel van de uitlaatgassen op nieuw voor verbranding gebruikt, waardoor een lagere uitstoot wordt verkregen. Ford biedt de oxydatie- katalysator uitsluitend tegen meer prijs aan. Voorwielaandrijving Ford past op de gewijzigde diesel motor ook een zogenaamde zachte toerenbegrenzer toe. Wie in de buurt van het maximale toe rental komt, zal merken dat de auto steeds min der op het gas pedaal reageert, terwijl de mees te toerenbegren- zers juist zeer bruusk ingrij pen. De Mondeo turbodiesel haalt een topsnelheid van 183 km/u en heeft nog geen 14 seconden nodig om de 100 km/u vanuit stil stand op de teller aan te geven. De voorwielen van de Mondeo wor den door de motor aangedreven via een handgeschakelde vijfbak. Deze MTX75 versnellingsbak past Ford in bijna al haar modellen toe. De bak schakelt zeer nauwkeurig en di rect. Bij de vervanging van de alou de Sierra door de Mondeo is Ford in dit segment afgestapt van achter wielaandrijving. Daarom moest voor de Mondeo een totaal nieuwe bodemgroep worden ontworpen. Voor worden de vertrouwde Mc Pherson veerpoten toegepast en een torsiestabilisator. Achter vinden we eveneens deze stabilisator en schoefveren. Al bij al is de Mondeo een prettig afgeveerde auto die op de meest voorkomende wegdekken een hoogstaand comfort biedt. Door de prettige bediening, de standaard stuurbekrachtiging en al rijkelijke basis CLX-uitvoering is de Mondeo zeer de moeite waard. Het enige wat een beetje tegenvalt is het gemiddelde brandstofver bruik van de turbodiesel. De motor in ons testexemplaar was nog niet volledig ingereden, maar 1 op 13 vinden we voor een dergelijke die sel aan de magere kant. De Mondeo haalt 183 km/u en neemt genoegen met 1 liter olie op 22,2 kilometer bij 90 km/u constant. In beide gevallen is de dieselmotor via de bekende MTX75 vijfbak ge koppeld aan de voorwielen. Ford levert de turbodieselmotor na tuurlijk in alle modelvarianten, te beginnen bij de 4-deurs. Deze kost als CLX f.44.490,- en daarmee loopt de auto netjes met de concur rentie in de pas. Dezelfde auto als vijfdeurs moet f.46.240,- opleveren, terwijl de door ons gereden Wagon voor f.48.740,- op de prijslijst staat. De Wagon is er uiteraard ook met benzinemotoren. De 1.6 CLX Wagon kost f.42.240,- en dat is ronduit scherp. Hoe langer we kennismaken met de Ford Mondeo, hoe duidelijker het wordt dat Ford met deze uitsteken de auto de titel "Auto van het Jaar" heeft verdient. Vooral de stationwa gon is zeer aantrekkelijk, terwijl de turbodieselmotor ten opzichte van de Sierra aanzienlijk is verbeterd.#

De Havenloods | 1993 | | pagina 25