ONS wil per 1 januari '94 de voorschotten gaan verhogen SCHIEDAM „Ik wil niet met een mond vol tanden staan" DE HAVENLOODS Romantiek in het Filmhuis Bruggetje naar zwembad Kerstdiner voor 70-plus Cursus Duits in Trefpunt p c - t Rotterdampas goedkoper (en duurder tegelijk) Roland raast door medialand. Winterbeurt voor bomen DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 Actieliederen in café Podium SCHIEDAM - Gerald Wold, die onder andere het nummer 'Ouwe Hef schreef naar aanlei ding van het verdwijnen van de Koningshavenbrug in Rotter dam, verzorgt op tweede kerst dag een optreden in café Podi um. De zanger/tekstschrijver trad op met bands als Blue Smo ke, Amazone en Quibus. Het eerste deel van het optreden zal gaan over de oorlog in Bosnië. Bij een aantal van deze nummers ondersteunt de formatie Amazo ne Gerard Wold. Bij het laatste deel van het optre den worden de bezoekers actief betrokken. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld onder werpen aan te dragen die ter plekke muzikaal worden uitge voerd. Mensen die een cassette bandje meenemen krijgen de op name mee naar huis. Het optre den begint om 22.00 uur. Heitje voor geen karweitje SCHIEDAM - Een be woonster van het Lisztplein is maandagmiddag rond 16.00 uur opgelicht door twee jongens. De knapen, beiden ongeveer 11 jaar, kwamen bij de vrouw aan de deur met de vraag of zij een karweitje konden doen. De vrouw verzocht de jongens boodschappen voor haar te doen en gaf hun 35 gulden mee. De jongens heeft zij daarna niet meer terug ge- SCHIEDAMIs ie het nou wel of niet? Dat vraagt Jodie Foster zich als Laurel Sommers- by dagelijks af. Want wat is het geval. In de film 'Sommersby' keert soldaat Jack na afloop van de Amerikaanse burgeroorlog terug naar vrouw en kind. Laurel heeft echter in zes jaar niets van haar echtge noot vernomen en neemt aan dat hij op het slagveld is omgeko men. Nee dus. Jack komt thuis en ontdekt dat zijn vrouw inmid dels een minnaar heeft. Soldaat Jack (Richard Gere) blijkt overi gens tijdens de oorlog een meta morfose te hebben ondergaan. Van een ongeletterde barbaar is hij veranderd in een toegewijd minnaar en een kenner van de literatuur. En dat is onder meer de reden waarom Laurel twijfelt aan zijn identiteit. 'Sommersby' is vrijdagavond om 21.30 uur te zien is in het Filmhuis (Nieuwstraat 12). En tree vijf gulden. Wegener huL&aaohuLsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd. en redactie: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 -17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: M. v.d. Sluis (tel. privé 010 - 4.706.738) DISTRICTVERKOOPLEIDER: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) ACCOUNTMANAGEMENT: Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad (eindredacteur), Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Sport: Gerard S. Verver (tel. privé: DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 12 edities er is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten (tijdens kantooruren): 010 - 4.699.612/4.699.613 P+S+T SCHIEDAM- De accom modatie van het nieuwe zwembad Groenoord krijgt steeds meer vorm. Niet alleen is het bad zelf (met vooral de glijbaan) inmiddels goed zichtbaar voor voorbijgan gers, sinds kort ligt er ook een fonkelnieuwe 'toegangs weg'. Via deze brug kunnen volgend jaar alle zwemmers en zwemsters bij hun nieuwe onderkomen geraken. Het zwembad gaat waar schijnlijk in februari '94 open. Een kaartje gaat onge veer vijf gulden kosten. Voor een 12-banenkaart moet men zo'n vijftig gulden betalen. Duidelijk is dat één groep niet zo blij zal zijn met het nieuwe zwembad: de zwerm ganzen die zich aan de over kant van het bad bevindt. Tot nu toe hadden de vogels aan de Prinses Beatrixlaan vrij spel. Met de komst van het nieuwe zwembad én alle drukte vandien zal het terri torium van de ganzen weer aanzienlijk worden ver kleind. SCHIEDAM De bewoners verenigingen Oost en Centrum hebben voor ouderen vanaf 70 jaar een kerstdiner georgani seerd. Het etentje vindt plaats op tweede kerstdag en wordt opge luisterd door muziek uil de jaren vijftig. Indien nodig kan vervoer wor den geregeld. Voor meer infor matie kan men terecht bij Sjaak Lagendijk, tel. 4737773. SCHIEDAMIn het nieuwe jaar start in buurtcentrum Tref punt-Oost (Celsiusstraat 2) een cursus Duits voor beginners en gevorderden. De laatste cursus is bedoeld voor mensen die al enige kennis hebben van de Duitse taal en deze weer willen ophalen. De lessen vinden plaats op dins dag van 19.30 tot 20.45 uur. De beginners starten op dezelfde avond van 20.45 tot 22.00 uur. De kosten bedragen voor beide cursussen 25 gulden per zes les- I sen. Informatie op tel. 4621066. Afvalstoffenheffing stijgt voor een gezin met circa tachtig procent door Nans Wolters SCHIEDAM De tarieven van het ONS voor gas, elek triciteit en CAI gaan per 1 ja nuari 1994 flink omhoog. Deze verhoging valt echter nog mee als men die vergelijkt met de milieuheffing die de Schiedamse burger volgend jaar wordt voorgezet. Dit jaar werd per huishouden maande lijks een bedrag van 9,45 als heffing voor afvalstoffen in rekening gebracht. Met in gang van 1994 wordt dit opge trokken naar ruim dertien gulden voor een alleenstaan de. Een verschil van 44 gulden per jaar. Voor meerpersoons- huishoudens valt deze afval stoffenheffing nog hoger uit en gaat naar 16,71 per maand. Een stijging van zo'n tachtig procent! Huishoudens met twee (of meer) personen krijgen namelijk te ma ken met een verhoging van circa 87 gulden per jaar. Of het nu gaat om een tweepersoonshou- den of om een gezin met zeven personen, de afvalstoffenheffing gagf i Het milieu man kosten'. per jaar komt in beide gevallen dus een verhoging met circa neer op f200,52. Dit betekent tachtig procent. Gemeentelijk voorlichter Rey- man: „Komend jaar wordt bij het bepalen van de tarieven on derscheid gemaakt tussen alleen- wonenden en meerpersoonshuis- houdens. Dit verschil is bepaald door de lokale politiek. De ver hoging heeft te maken met twee factoren. Ten eerste heeft het betrekking op de kosten van de vuilverbranding. Die gaan om hoog doordat het contract met de VAM afloopt. Daarnaast gaat het om het Schiedamse Mi lieubeleidsplan. Dat brengt extra kosten met zich mee." Hele pakket De verhoging van het Openbaar Nutsbedrijf heeft betrekking op vrijwel het hele pakket van diensten en produkten dat wordt geleverd. Zo stijgt de basisver goeding voor gas en elektriciteit en het vastrechttarief, maar wordt het nachttarief verlaagd. „Uitgaande van een gemiddeld gebruik van gas komt de stijging inclusief de elektriciteit en het centraal antennesysteem neer op zo'n 44 gulden per jaar", ver klaart Edward Ernst, voorlichter van het ONS. „Natuurlijk is een strenge of zachte winter van in vloed op het gasverbruik en dus op de hoogte van de aanslag." Uit berekeningen van het ONS blijkt dat de verhoging van de elektriciteitsprijs voor huishou dens nauwelijks toeneemt. Bij een verbruik van 2000 kwh scheelt het per jaa,r f 4,75. Voorschot Uit het tarievenoverzicht van het nutsbedrijf komt verder naar vo ren dat het het gebruik van het Centraal Alarmeringssysteem, dat vorig jaar bij heel wat oudere stadgenoten is geïnstalleerd, met ingang van 1994 wordt verhoogd met dertien gulden. De tarieven voor de verhuur van en het on derhoud van badgeisers, boilers en CV-combitoestellen stijgen met ongeveer drie procent. Dit is exclusief 17.5 procent BTW. „Om te voorkomen dat onze ge bruikers aan het eind van het jaar een rekening krijgen gepre senteerd die hoger uitvalt dan zij verwachten, zijn wij van plan met ingang van 1 januari 1994 het maandelijkse voorschotbe drag te verhogen met tien gul den. Mensen die vrezen dat dit bedrag toch nog te laag is. kun nen aangeven dat zij kiezen voor een hogere bijdrage", aldus Ernst. SCHIEDAM Niet alleen het aanbod van de Rotterdampas verandert jaarlijks; ook de tarie ven fluctueren. Voor het komen dejaar is de prijs van een Rotter dampas voor Schiedammers met een laag inkomen en hun inwo nende kinderen tot en met zeven tien jaar gedaald naar tien gul den. Mensen van 65 jaar en ou der betalen afhankelijk van hun inkomen 10 of 25 gulden. De hogere inkomens moeten ten gunste van de laagste inkomens inleveren en betalen voor de pas 120 gulden. Nieuwkomers beta len 25 gulden. Het pakket aanbiedingen van de Rotterdampas omvat 230 bedrij ven en instellingen. Vooral op het terrein van sport/spel en scholing/vorming zijn de moge lijkheden uitgebreid. Waar en hoeveel korting men ontvangt is aangegeven in het couponboekje Kompas dat bij de aankoop van een pas wordt verstrekt. Zo kan men gratis met Spido een boottocht maken en/of de Euro mast bezoeken waar in maart de nieuwe Spacetower wordt ge opend. Bovendien kan men de verrassingscoupons en de 'Ketel- binkies' die in het boekje zitten gebruiken. Ook de entreeprijs voor Diergaarde Blijdorp wordt aantrekkelijk. Men betaalt na melijk niet f 17,50, maar slechts drie gulden! Verder ontvangt men tweemaal vijf gulden korting op een strippenkaart of abonnement en geeft een groot aantal restau rants 25 procent korting op een diner. In de Brandersstad geven onder meer de bibliotheek, het Stede lijk Museum, de Stichting Huis houdelijke Voorlichting en het Sportfondsenbad korting. De pas is in Schiedam verkrijg baar bij de Infoteek, 's-Grave- landseweg 567, waar vorig jaar 1083 passen over de toonbank gingen. In Vonkey Business. Mediamiek programma van Roland Vonk. Elke zaterdagochtend van 10.30 tot 11 uur. Wéreldomroep! Mevrouw Dingenouts krijgt Iwar attentie SCHIEDAM „Annie Dinge- nouts is één van de grootste vrij willige krachten bij de Schie damse schooltuinen", vindt Marcel Scheefhals. Hij is bij de Dienst Gemeentewerken verant woordelijk voor de tuinen. Om dat de 64-jarige mevrouw Dinge- nouts al vijftien jaar lang onaf gebroken groepjes kinderen be geleidt in het schooltuinencom plex Vijfsluizen, kreeg zij van Scheefhals maandag een jitten- tie: een kunstzinnige compositie van gedroogde takken en sinaas appels, met daarin een gouden schrepel (een handschoffeltje). Akela „Ik vind de schooltuinen heel erg leuk", zegt ze. „Ik ben ermee begonnen toen mijn zoon een tuintje had, waar ik altijd hielp. De leider daar vroeg me vaker te helpen. 'Jij doet het zo leuk,' zei ze." Mevrouw Dingenouts had al ervaring in het omgaan met kinderen: „Vroeger ging ik bij de padvinderij al als akela." De kin deren zijn volgens haar de laat ste jaren wel brutaler geworden, ,\maar als ze alles zouden doen wat je zegt. wordt het al gauw saai." Twee middagen per week is ze bezig in de tuinen, en ze hoopt het nog lang vol te hou den. „Als ik het op kan brengen, ,doe ik nog jaren mee." SCHIEDAM Zoals ieder jaar zijn medewerkers van de afdeling Groenvoorziening en Natuur begonnen met de winterwerkzaam- heden aan bomen. Bomen worden gesnoeid, gerooid, opnieuw aangeplant of verplant met als doel het bomenbestand te verbete ren en verder uit te breiden. In totaal worden ongeveer 60 bomen gerooid en vervangen door één of meerdere exemplaren. Tevens worden 117 bomen gerooid zonder vervanging ter plaatse. Dit betreft vaak dunningen, waarbij bomen worden verwijderd om meer groeiruimte aan de overige beplanting te geven. Verder worden 345 bomen aangeplant ter uitbreiding van het boombe stand of ter vervanging van dode bomen. Er worden 36 bomen verplant naar andere plaatsen in de stad en ruim 200 bomen krijgen een snoeibeurt. Ook vindt de komende winter een aantal bijzondere werkzaamhe den plaats. Een viertal scheefgezakte platanen langs de 's Grave- landseweg wordt rechtop gezet en langs de platanen op de Broersvest wordt een leiconstructie aangebracht. Deze platanen zijn vorige winter aangeplant langs de trambaan en zullen worden gevormd tot leibomen, zodat de trambaan vrij blijft van takken. De iepen op de Noordvest krijgen deze winter een plantgatverbe- tering. Rondom de kluit van de 20 iepen wordt het plantgat vergroot en gevuld met speciale bomengrond. Hierdoor wordt de groeikracht van de bomen verbeterd. De platanen langs de Nieuwe Haven tussen de Oranjebrug en de Burg. Knappertlaan krijgen eenzelfde behandeling. Bij sportpark Thurlede zijn inmiddels 90 populieren gerooid. De meeste zijn als dunning weggehaald, maar in een aantal vakken zal jonge aanplant worden aangebracht. Ten behoeve van de natuur zijn van de afgezaagde takken en enige stammen houtrillen gemaakt. In de takkenbossen kunnen vogels hun nesten maken en kunnen dieren zoals egels en muizen de winter doorkomen. Op het volkstuinencomplex Vijfsluizen worden 17 populieren vervangen en 7 meidoorns gerooid. In het aanplantprogramma van de gemeente valt de aanplant van 54 jonge bomen in Spaland op en wei in het gedeelte Midden- Delfland. In het kader van de reconstructie in Nieuwland worden in de Roëllstraat 65 nieuwe bomeiv geplant. En op de Buys Ballotsingel zullen volgend jaar op de plaats van de populieren 22 jonge iepen komen. Ook krijgen veel bomen een snoeibeurt. Het betreft hier vaak snoeiwerkzaamheden ten behoeve van het ver keer (opkronen) of het snoeien van bomen die te dicht op de bebouwing staan of voor schaduwoverlast zorgen. Zo worden aan de oostzijde van de 's Gravelandseweg 7 platanen gesnoeid en op het Stationsplein en de Overschiesestraat 16 platanen onder handen genomen. Veel nieuws (ook over de files). 'De vroege editie' van Hans Verbeek. Met veel n elk k< verkeersinformatie. Elke maandag - t/m vrijdag ochtend van 7 tot 9 uur. W r e I d RADIO,I IIIIsISNkIï

De Havenloods | 1993 | | pagina 3