ZEG NOU ZELF Geheugentraining nu ook mogelijk via gesproken boek 'Lieve kind, dat zing ik al veertig jaar' OUDERENJAAR VOORRIJ Ouderenjaar voorbij, en dan? DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Mitsey Smeekens en Herman Houtman blijven nog even in de schijnwerpers Achter de geraniums? Ech niet! Grandioos feest voor jong en oud DONDERDAG 30 DECEMBER Wat heeft het Europees Jaar van de Ouderen en Solidariteit tussen Generaties 1993 teweeg ge bracht? Is het een jaar óver of mèt ouderen geweest? Is de genera tiekloof tussen jong en oud ver kleind? Waar blijven de schijn werpers in 1994? Was 1993 een jaar óver ouderen, en niet vóór ouderen? De meningen verschil len, en lopen soms zelfs heel ver uiteen. Op deze pagina komen ouderen aan het woord over de zin en de onzin het Jaar van de Ouderen, over ouder worden en vitaal en actief blijven. Tekst: Lianne van Eek Foto's: Leunis Verlinde Peter de Kievith. ..De ouderen moeten zich laten en blijven laten horen. In je een tje bereik je niets. Door je aan te sluiten bij een ouderenbond kan je met elkaar een grote vuist ma ken. Er kan worden opgekomen voor aantasting van de AOW bijvoorbeeld. Om veel verenigde, mondige ouderen kan de rege ring tenslotte niet heen. Nog ac tieve ouderen kunnen als lid van een bond tevens opkomen voor de belangen van de ouderen die om welke redenen dan ook af hankelijk zijn van anderen. Daarvan ben ik me de laatste tijd bewust geworden", is de me ning van mevrouw M.A. de We ger-van Eijck uit Rotterdam- Ommoord. Zes senioren geven hun mening over hun positie in de maatschappij. Hoe is hun le ven? Hebben ze iets van het Europees Jaar van de Ouderen gemerkt? Hoe bren gen ze hun dagen door en hoe staat het met de gezondheid? Het echtpaar B.J.W. van Boven heeft kortgeleden intrek geno men in een serviceflat in de Prins Alexanderpolder. „We hebben altijd prettig op Rotterdam-Zuid gewoond. De laatste tijd sprak ik de taal van mijn buren niet meer, waardoor ik er helemaal vervreemdde. Ik vereenzaamde, deste meer omdat mijn vrouw verzorging nodig had. Hier in deze flat heb ik al aardig wat mensen leren kennen. Dat vind ik fijn. Ook de interesse onder ling ervaar ik als aangenaam", aldus de heer Van Boven. La chend vertelt hij dat hij nu 'huis man' is en zijn hand niet om draait voor de strijk en poets beurten. Van het Jaar van de Ouderen zegt hij weinig te heb ben gemerkt. „De gezondheidszorg in Neder land steekt nog steeds ver boven die in andere landen in Europa uit. Ook nu er flink bezuinigd wordt. Dat wil ik even kwijt", zegt mevrouw D. Vellekoop-Kui- venhoven uit Crooswijk. On danks haar hoge leeftijd staat ze met twee benen in de maat schappij. Jarenlang was zij voor de PvdA gemeenteraadslid in Rotterdam. Nog steeds is zij be stuurslid van de landelijke com missie ouderenbeleid van haar politieke partij. Ze zegt het jam mer te vinden dat zoveel ouderen passief zijn. Er wordt teveel ge klaagd: „Kom uit die stoel en doe er wat aan! Er is nog zoveel te doen", adviseert ze. Zonder blikken of blozen komt de heer H. Meerburg er ronduit voor uit dat hij niet weet dat 1993 het Jaar van de Ouderen is geweest. „Oh, is dat zo? Ik lees eerlijk gezegd amper meer een krant. Ik heb er het land aan", vertelt de gepensioneerde huis arts uit Capelie. Hij vindt het een goede zaak dat er aandacht aan de ouderen wordt besteed. „Ze moeten worden geactiveerd. Tot dingen worden aangezet. Dat heb ik in mijn huisartsenpraktijk ondervonden. Actieve ouderen kunnen tegen een stootje", aldus de Heer Meerburg. Mevrouw B. Hunefeld uit Schoonhoven kijkt verbaasd op als ze hoort dat 1993 het Jaar van de Ouderen was. „Ik woon zo rustig en heb het goed. Ik ben wat je noemt een actieve oude re", zegt ze. Mevrouw Hunefeld is van mening dat veel jongeren de ouderen niet begrijpen. Ze zegt zich te ergeren aan de non chalance waarmee de jeugd door het leven stapt. „Veel moois gaat daarmee verloren. Als ze een bloembak zien geven ze er een trap tegen. Wij, ouderen, genie ten zo van dingen als die bloem bak. Het lijkt wel of de jonge mensen daar geen oog meer voor hebben", zucht ze. „Mijn schoondochter zat al een tijdje achter mijn vodden aan om me als lid te laten inschrijven bij een ouderenbond. Om van het gezeur af te zijn, heb ik drie maanden geleden de stap geno men. Ik besef nu hoe belangrijk de bonden voor de ouderen zijn," vertelt mevrouw K. Schaap uit Ommoord lachend, Ze ziet de bond niet alleen als een belangenbehartiger. Ook de sociale kant, de gezelligheid die je er kan vinden, vindt ze een pluspunt. Trots is ze op haar kleinkinderen. „Ze doen het goed in hun studies en laten me delen in wat ze allemaal meema» ken. We lachen wat af met eb kaar", aldus Mevrouw Schaap. „Ach, ze heeft het ook zo druk", reageert de omgeving wanneer een moeder van een groot gezin de deur dichttrekt en de sleutels op tafel laat lig gen. „Ze wordt wel vergeet achtig de laatste tijd. Ze zal toch niet dement worden", vraagt men zich af als datzelf de een oudere overkomt. Ouderen zelf maken zich ook zorgen als ze 'vergeetachtig' worden. Het maakt hen onze ker, ook als het om 'normale' vergeetachtigheid gaat. De cursus Geheugentraining voor 55-plussers leert bewust ge bruik te maken van het geheu gen. De cursus is in opdracht van ouderenorganisaties in Den Haag ontwikkeld. In 1989 werd dit model door de Rotterdamse werkgroep geheugentraining overgenomen. Pluspunt in Rot terdam leidde de docenten op en kan de cursus als een compleet pakket leveren aan organisaties in Rotterdam en wijde regio. Vanaf januari kan de cursus Ge heugentraining niet alleen vanuit een boek, maar ook vanaf de gesproken band worden ge volgd. Een primeur voor de re gio, want voor het eerst kunnen ook slechtzienden en blinden meedoen met de cursus. De docenten zijn eveneens 55plussers. Omdat de subsidie op de cursus Geheugentraining per januari 1994 is stopgezet, heeft Pluspunt besloten 'com mercieel' door te gaan. Anja Moll, projectcoördinator en staflid van Pluspunt, vertelt dat organisaties tegen de prijs van 400 gulden materiaal en docent ter beschikking krijgen. Acht groepen gaan in januari en fe bruari met de cursus van start. Docenten „Het moeten er natuurlijk veel meer worden. Ik denk dal men moet wennen aan het feit dat de cursus niet meer gratis is. En wij, Pluspunt, moeten de markt zien te veroveren. Dat mag je best uniek noemen. We hebben zes honderd adressen aangeschreven en we zijn geconfronteerd met concurrentie. Toch denk ik dat wij ons onderscheiden. Aller eerst doordat de docenten zelf ouderen zijn en ten tweede om dat wij het gesproken boek kun nen bieden", zegt ze zakelijk. Marjorie Mulder-van der Hoe- Marjorie Mulder-van der Ho geheugensteuntjes nodig. (links): ledereen heeft ven en Henk Ubas zijn van die docenten en wie beter als zij kun nen vertellen over de cursus Ge heugentraining. „We leven in een blitse tijd. Alles gaat snel, sneller, snelst. Je moet zien bij te blijven. Een slecht geheugen past niet in deze maat schappij. Voor de ouderen bete kent het dat ze zwaarder belast worden. Wij leren ze te selecte ren. We overtuigen hen van het feit dat je niet per definitie alles hoeft te weten. We leren ze te concentreren op dingen die hun interesse hebben. Daarvoor heb ben we technieken ontwikkeld", zegt Marjorie. „Iedereen heeft 'normale' ver geetachtigheid. Ook jongeren. Als je ouder wordt gaat het spookbeeld dementie de kop op steken. Dat is fout", voegt Henk toe. De cursus leert de deelne mers anders met hun geheugen om te gaan. Er wordt orde op zaken gesteld, praktisch denken aangeleerd met behulp van tech nieken. Marjorie: „Je ziet de deelnemers na een les of drie naar elkaar toegroeien. Er ont staat een saamhorigheid. De trainingen roepen soms een her innering op, waardoor intieme zaken boven tafel komen. Er ontstaat herkenning en vertrou wen. Weet je wat zo leuk is? Je ziet dat ineens contacten ont staan. Kaartclubjes gevormd worden. De cursus heeft dus ook een sociaal aspect, waardoor eenzaamheid verdwijnt." Ze vertellen dat allerlei oorzaken de boosdoeners kunnen zijn die het geheugen aantasten. Vaak, vertellen zij, is het een opeensta peling van psychische en licha melijke factoren. Een slecht ge heugen ondermijnt volgens hen het zelfvertrouwen en de energie. Belangrijk is. vertellen de docen ten, dat de deelnemer zichzelf aanmeldt en dat niet doet omdat de omgeving dat zo graag wil. „Familie kan natuurlijk wel op de mogelijkheid wijzen, maar de motivatie van deelnemen moet van de ouder zelf komen", aldus Henk. Organisaties die belangstelling hebben voor de cursus en ouderen die willen deelnemen aan de cursus kunnen informatie verkrijgen bij Pluspunt. Het tele foonnummer is: 467 17 11. „Theater Arena in Rotter dam. Het orkest van Eddv Green. Croonwedstrijden ge organiseerd door Theo Moens in Pschorr. Het orkest van Martin Rooman. Huwelijk met trompettist Gerard Smee kens drie maanden voor het uitbreken van de oorlog. Mo- kum. Amsterdam. Kid Dyna mite. Huwelijk in 1953 met Herman Houtmans. AVRO en KRO. Scotch Inn en El Amra in Rotterdam. En, De Doofpot op de Binnenweg." Als een waterval klet tert de carrière in de vorm van kort ge formuleerde zinnen uit de gesoigneerd opgemaakte mond van Mitsey Smeekens. Het lijkt alsof de tijd bij haar heeft stilgestaan. De le venslust straalt uit haar ogen, haar uiterlijk en haar figuur ver raden zorg èn, belangrijker nog, moeiteloos zingt ze zonder een blad papier ruim 3000 songs uit haar hoofd met een stem, mooier dan ooit! Wie kent haar niet? Die Rotter damse jazz-zangeres, die ooit door een muziekblad werd beti teld als 'The Dutch Empress of Jazz'! Wie heeft ze nu niet in haar ban weten te krijgen? Niet alleen de ouderen, de jongeren van weleer, wel te verstaan. De jongeren van nu beginnen haar muziekgenre tevens te waarde ren. Want, vertelt Mitsey na af loop van een optreden voor me deleden van de zwemsoos voor ouderen in Capelie aan den IJs- sel: „Soms moet ik ergens optre den en als ik dan al die jonge mensen zie dan denk ik: 'Wat moet ik daarmee aan?' Gelukkig is jazz trendy. Als ik songs van Natalie Cole en Whitney Hous- ijn sinds I94S onafscheidelijk 'Easy-going' Mitsey Smeekens ton zing, dan pak ik ze helemaal Lekker fris Even dwaalt ze af van het ge sprek, als ze met haar vriendin moet overleggen of ze voor de Kerstmis nog een keertje naar de zewemsoos zullen gaan. „Ja joh. laten we dat nu maar doen. Je knapt ervan op en je wordt er lekker fris van", hakt ze de knoop voor beiden door. „Op onze leeftijd heb je weieens een pijntje hier en een pijntje daar en tussendoor onderga je soms een operatie. Daar moet je niet over zeuren, want dan word je echt oud. De dingen positief bekijken en aanpakken, dat voorkomt ouderdom. Een duik in het zwembad is daar een voórbeeld van", zegt ze beslist. Naar haar leeftijd durf je niet te vragen, ook al ben je daar nog zo nieuwsgierig naar. Je weet dat ze tot de oudere generatie be hoort, die van vóór de oorlog. Omdat ze zo'n frisse wind uit straalt, perfect is opgemaakt en gekleed en dus een tijdloze in druk geeft, fascineert haar leef tijd juist. „Waarom ik nog ben zoals ik ben?" Ze hoeft niet lang na te denken over de bron van haar vitaliteit en energie: „Niet drinken, niet roken en niet door zakken. En, hard werken. Daar is overigens nog nooit iemand aan doodgegaan. Mijn moeder is 99 jaar. Heeft nog net zo'n huid als ik. Daar is geen face-lift aan te pas gekomen. Ze is een beetje doof. maar lichamelijk en geeste lijk gaat het prima met haar. We stammen, denk ik, van een sterk geslacht af." Microfoon Knabbelend aan nootjes, res tanten van het feest van de zwemsoos, maakt ze een ont spannen indruk. Dezelfde hou ding die ze even tevoren met de microfoon in de hand uitstraal de, maar die dan 'easy' wordt noemt. „Zingen", vertelt ze, „is mijn energiebron. Ik heb geen kinderen en nu mijn hondje dood is, is mijn microfoon mijn alles. Op Herman na dan, want zonder hem ben ik nergens." Herman Houtman begeleidt haar al sinds 1948. In 1953 stre ken ze samen neer in Rotterdam. In 1962 kocht ze met hem een uitgeleefd pandje aan de Binnen weg, dat ze omtoverden tot De Doofpot. Herman en ik doken in' een horecacursus en we konden beginnen. Het was een heerlijke tijd. We waren het een beetje zat alsmaar voor anderen te moeten werken. Nu hadden we zelf het heft in handen. De zaak liep fantastisch. We hadden een leuk. eigen publiek, en weet je wie onze barkeeper was? Jan Nij- man, de latere voetbaltrainer." Leuke dingen In 1978 vonden ze het welletjes. „De buurt veranderde. Sommige collega's hadden zelfs een revol ver onder de bar liggen. Daar hadden Herman en ik geen zin in", zegt ze kort. Het afstoten van De Doofpot hield niet in dat Mitsey en Herman de muziek vaarwel zwaaiden. Daarvoor kregen ze ook de kans niet, want relaties bleven vragen om optre dens. Op feestjes en reünies bij voorbeeld. Mitsey: „Allemaal leuke dingen. We selecteren de aanvragen, want we doen alleen nog maar waar we zin in hebben. Je moet niet vergeten dat optre den voor ons geen straf is, maar een stuk van ons leven. Waar goede muziek gewaardeerd wordt, daar komen we. Het is ook nog steeds geen opgave om uren achtereen op het podium te staan." Ruim vijftig jaar staan de schijn werpers op Mitsey gericht. Als het aan haar ligt, blijven ze voor lopig schijnen. „Jonge mensen beginnen van jazz te houden. Soms zeggen ze verbaasd: 'Zingt u dat ook!' Ik antwoord dan: 'Lieve kind, dat zing ik al veertig jaar. Die muziek is niet van nu. Die muziek is van ons, ouderen.' Heerlijk als je grote liefde jong en oud bij elkaar kan brengen." Je bent oud en je kunt wat! Oud? Wat heet oud? Veertien 'studenten' in leeftijd variërend van 55 tot 72 jaar volgden bij de Hogeschool Rot terdam en Omstreken een op leiding tot seniorvoorlichter. Met het diploma op zak kon den ze in het Europees Jaar van de Ouderen 1993 van start gaan. Het idee speciale voorlichters voor ouderen op te leiden werd geboren bij de Rotterdamse GGD. Vanuit de ouderenorga nisaties was er grote vraag naar mensen die voorlichting kon den geven over zaken die met de gezondheid te maken heb ben. Niet alleen informatie over gezonde voeding of over kwa len die bij ouderen voorkomen. De nadruk ligt vooral op zaken die het welbevinden beïnvloe den. zoals huisvesting, sociale contacten en vrijetijdsbeste ding. Voorlichting voor en vooral dóór ouderen, want wie beter dan leeftijdgenoten spreken el kaar het meest aan? Het project heeft ook een ideële achter grond. want het stelt ouderen niet alleen in staat betaald werk op hoog niveau te doen, maar ook om zich te profileren dat het beeld van de passieve, uitge bluste oudere niet klopt. Bij de selectie van de kandida ten werd er, hoe kan het anders, een 'leeftijds-ondergrens' ge steld. Jonger dan 55 kwam niet in aanmerking! Gelet werd er op uitstraling, want de voorlichters moesten als voorbeeld dienen voor an dere ouderen. Die moesten kunnen zien dat je ook op late re leeftijd actief bezig kunt zijn. De kandidaten moesten bereid zijn dingen te doen die ze nog nooit hadden gedaan, zoals in het kader van voorlichting over sex bij ouderen een condoom demonstreren. Het viel om de drommel niet mee, die studie! Veel 'studen ten' hadden immers jaren gele den voor het laatst in de school banken gezeten en bovendien is het onderwijs van nu anders dan die in hun jonge jaren. Toen was het voornamelijk 'luisteren' naar de leerkracht, terwijl er nu van hen werd ver wacht actief deel te nemen door bijvoorbeeld het uitvoeren van opdrachten. De 'studenten' leerden niet alleen veel over hun toekomstig beroep, ze wer den ook gedwongen over zich zelf na te denken. Ze moesten hun mening geven over wat oud zijn nu eigenlijk is. De 'studenten' streefden ernaar de generatie senioren van de jaren '90, evenals de jongere generatie uit de jaren '60, her kenbaar te laten zijn. Ze willen dat niet alleen op de ouderen overbrengen, maar ook op de jongeren. Hun aanwezigheid tussen de jongere medestuden ten moest bijdragen tot een po sitief beeld van hun generatie. De seniorvoorlichters kunnen in huis worden gehaald over onderwerper, als eenzaamheid, succesvol ouder worden, bo- tontkalking, woonvormen voor ouderen en dementie en vergee tachtigheid. Andere onderwer pen. zoals kritisch consumeren en ouder worden in andere cul turen zijn in voorbereiding. De voorlichting wordt mondeling gegeven en meestal onder steund met schriftelijk of au- dio-visueel materiaal. Inlichtin gen kunnen worden verkregen bij Margareth Wolff. GGD Rotterdam. elkaar tijdens een feestelijke maaltijd „In mijn straat raakte ik alle contacten kwijt, want de ouderen gingen weg en de jonge ren kwamen ervoor in de plaats. De jonge mens heeft het zo druk. Die ziet zijn oudere straatgeno ten niet. Ik raakte geïsoleerd en ben toen evenals al die andere ouderen weggegaan." Geen ver wijt! Meer een conclusie, ge maakt door de heer H. Vriens, voorzitter van de bewonersvere niging van serviceflat Oostmo- lensteyn aan de rand van Kralin gen en Rotterdam-Centrum. „En nu komt de jeugd naar ons toe", zegt hij lachend. „Ze ver zorgen onze kerstviering en ver kleinen zo de kloof tussen gene raties. Dagen zijn de jongeren al in de weer om het feest tot in de puntjes te verzorgen. Kijk eens naar deze hapjes voor bij het aperitief. Wat is daar een zorg ingestoken." In de recreatieruimte van de ser viceflat zijn alle bewoners, fees telijk gekleed, bijeen gekomen om zich eens te laten verwennen door de mensen van de toe komst. Met een stralend gezicht zegt mevrouw G. van Wijk, die jaren zitting had in het bestuur van de bewonersvereniging: „Leuk om eens zoveel jong volk over de vloer te hebben en jeug dige stemmen en uitbundig la chen te horen. Fantastisch zoals ze het vandaag voor elkaar heb ben. De jeugd is nog zo slecht niet. Als er eentje buiten de gren zen gaat, worden ze allemaal over één kam geschoren. Dat is niet eerlijk, want onder volwas senen zitten ook rotte appelen." „De belevingswereld van jonge ren is zo anders. Zo hard vaak. Ik heb een vriend wiens moeder nog leeft. Zijn zoon trekt zich niets van zijn oma aan. Zegt doodleuk: 'Ik houd niet van oude mensen.' Dat is toch ver schrikkelijk". zegt de heer Vriens. De jongeren zijn de eindexamen klas van de opleiding MDGO richting consumptieve technie ken van het Zadkine College. Docenten Els Postmus en Peter van Wingerden vinden dat ouders en pedagogen de taak hebben jonge mensen bewust te maken van het feit dat ouderen net zo goed als zij een plek in de maatschappij moeten hebben: „Ouderen hebben jongeren no dig. maar nog meer is dat an dersom. De levenservaring en wijsheid die ouderen hebben, daarvan zouden jongeren veel meer moeten profiteren. Het is toch té gek dat ouderen moeten knokken voor een plaats in de samenleving. Zij zijn de maat schappij. Onze studenten zien dat in. Met plezier brengen ze met de ouderen deze dag door": aldus de docenten. Even later deden de bewoners van Oostmolensteijn zich tegoed aan het uitstekend verzorgde koude buffet. De complimenten waren niet van de lucht. Staande brachten de ouderen na afloop; van het feest een ovatie aan de jeugd. Die glunderden. Want. zei er één: „Ouderen zijn kritisch/ Dat mogen ze. want ze hebberf ervaring. Ook als ze het niet met ons eens zijn. hebben ze het recht om dat te zeggen. Je kunt ervan, leren. Je wordt er volwassen van.' Hun applaus is hun waardering voor ons. En welgemeend! Daar mogen we trots op zijn."

De Havenloods | 1993 | | pagina 5