1994: op uw gezondheid! Hoflands Natuur- en Reformwinkel H. Hofland Stoppen met roken? Voor elke hoest een andere siroop Swedenkruiden Elixer heeft veelzijdige eigenschappen Gezondheidsadviezen Hard poetsen nadelig voor het gebit Een regelmatige stoelgang, ook tijdens de feestdagen Letten op je lijn.Helle's 3-in-l AL DEZE PRODUKTEN ZIJN VERKRIJGBAAR BIJ 1 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 52-366 Nicorette ondersteunt uw wilskracht Wie stopt met roken verwacht daar wonderen van. De werkelijkheid is echter wel even anders. Want uw lichaam is gewend aan nicotine en blijft er nog een tijd om vragen. Met andere woorden: u snakt naar een sigaret. Nu is er echter Nicorette. Een hulpmiddel dat de lichamelijke ontwenningsver schijnselen onderdrukt en uw wilskracht onder steunt. Onderzeeboten Nicorette werd oorspronke lijk ontwikkeld voor de be manning van onderzeeboten. Daar mag immers niet wor den gerookt. Maar de ont wenningsverschijnselen van de matrozen - prikkelbaar heid, concentratieproblemen en nervositeit - waren net zo erg als de kwaal van het roken. Dus werd gezocht naar een middel om die ver schijnselen te onderdruk ken. We kennen het nu als Nicorette nicotine-kauw- gom. Kauwgom die dankzij de nicotine die het bevat, ervoor zorgt dat de alles overheersende trek in een sigaret grotendeels ver dwijnt. De meeste rokers hebben in de beginfase per dag 10 a 12 stukjes Nicoret te nodig. Die hoeveelheid wordt geleidelijk afgebouwd totdat de lichamelijke be hoefte aan nicotine is ver dwenen. Nieuw: nicotine-pleisters Naast nicotine-kauwgom, is er nu ook een 16-uurs nico- tine-pleister als hulpmiddel. Deze pleister wordt onder de kleding op de huid gedra gen, globaal tussen 's och tends 7.00 en 's avonds 23.00 uur. Daardoor geeft deze 16-uurs pleister geen slaapstoornissen. Verder is uit onderzoek gebleken dat de pleister zeer effectief is. Een complete afbouwkuur met pleisters duurt ca. 3 maanden. Vraag uw huis arts om meer informatie hierover. De keuze tussen kauwgom en pleisters is persoonlijk. De een heeft graag wat in de mond, de ander vindt de pleister mak kelijker. De werking is in principe echter gelijk: niet roken, wel nicotine. Voorwaarde voor succes is altijd dat u écht wilt stop pen. Nicorette is geen tover middel. Wél een effectief hulpmiddel dat al velen heeft geholpen om plezier in het leven te houden terwijl ze net zijn gestopt met ro ken. Nicorette kauwgom is verkrijgbaar bij drogist en apotheker. December is een gezelli ge maand die geheel in het teken van feesten staat. Sinterklaas, Kerst en Oud en Nieuw worden van oudsher ge vierd met lekker eten. Maar naast lekker, wordt er traditioneel ook te véél gegeten (en gedronken). Onze voedingsgewoonten zijn de laatste jaren aanmer kelijk verbeterd. We kiezen bewust voor gezonde voe- dingsprodukten met veel ve zels en vitaminen zoals bruin brood, verse groenten en vruchten. En we houden er rekening mee dat vis be ter is dan vlees' en dat rood vlees (van bewegende die ren) te verkiezen is boven wit vlees. Onverzadigd vet Eén van de grootste gevaren voor onze gezondheid is vet. Het is niet alleen een dikma ker, maar doet ook het cho lesterolgehalte in ons bloed stijgen. Bakken en frituren zijn daarom slechter dan ko ken of de magnetron. Als het niet anders kan, zijn meervoudig onverzadigde vetten zoals maïsolie en zon nebloemolie of (enkelvoudig onverzadigde) olijfolie het gezondst. Onverzadigde vet ten herkent u aan hun vloei baarheid bij kamertempera tuur. Verder zitten zij in Cholesterol Verzadigde vetzuren hebben een averechtse werking op ons cholesterolgehalte. Ze doen namelijk het 'slechte' cholesterolgehalte (LDL) in het bloed stijgen en het 'goe de' (HDL) zakken. Wie zich te buiten gaat aan choleste- rolrijk en verzadigd vetrijk eten (zoals leverprodukten, vet vlees en vette zuivelpro- dukten) loopt grote risico's op hart- en vaatziekten. Een hoog cholesterol- en bloed- vetgehalte kan worden ver laagd door minder te eten, meer lichaamsbeweging en stoppen met roken. Overi gens kunnen deze kwalen erfelijk zijn. Ook dan zijn beweging en dieet de oplos sing. Wanneer echter geen van de genoemde 'leefregels' voldoende helpt, kan uw arts bepaalde geneesmidde len voorschrijven. Faseren Voor de komende feestdagen zijn misschien niet alle voe dingsadviezen haalbaar. Be denk dat een nieuwe, gezon dere levensstijl het meeste succes heeft als het gefa seerd wordt gedaan, met zichtbare veranderingen. Het is verstandig om hierbij een diëtist(e) of huisarts in te schakelen. Eén ding is zeker: als u uw voornemens ook uitvoert, wordt 1994 ab soluut een gezond jaar. Hoesten is een lastig en vervelend verschijnsel. Zowel bij het 'slachtof fer' als bij zijn of haar omgeving treedt vroeg of laat, irritatie op. Vol gens een recent onder zoek van de Rijksuni versiteit Groningen hoest bijna eenderde van de Nederlandse be volking zichzelf (en an deren) 's nachts wel eens wakker. Hoest komt in verschillende gedaanten voor, bijvoorbeeld als vastzittende of droge kriebelhoest. Een vastzitten de hoest zit diep op de borst. Hier zit taai slijm dat moet worden opgehoest, wat een knap lastige en vooral lang durige bezigheid kan zijn. Een droge hoest voelt als irritante kriebel in de keel. Het is een hoest die je over valt en die zich moeilijk laat Ongeveer tweehonderd jaar geleden leefde in Zwe den een arts, dokter Samst. Hij had voor zijn patiënten een opmerkelijk medicijn. Opmerkelijk in die zin dat hij het voor allerlei kwaaltjes en kwalen voor kon schrijven. Want met welke klachten hij ook werd geconfronteerd, dat ene kruidenelixer bood veelal soelaas. Degene die het meest ver steld stond van de kracht van dit elixer, was waar schijnlijk dokter Claus Samst zelf. Want in feite was er weinig geheimzin nigs aan zijn medicijn drank. Wat hij voorschreef was een traditioneel Zweeds volksrecept dat al generaties lang bestond. Het wordt ge maakt van elf kruiden en ingrediënten die elk een ei gen funktie en werking heb ben: engel-, rabarber-, ze- doara- en zilverdiswortel, door G. van Lieshoutarts. Verkoudheid en griep Deze worden veroorzaakt door een zogenaamd virus. Dit is een onzichtbaar klein wezentje dat overgaat van de ene mens op de andere door niezen en hoesten. Er is geen enkel geneesmiddel dat het virus dood kan maken. Een griep of verkoudheid wordt dus niet vlugger beter door geneesmiddelen. Geneesmiddelen kunnen wel klachten als pijn of neusverstopping verlichten. Kou vatten Kou vatten betekent verkouden worden. Om verkouden te kunnen worden moet iemand een verkoudheidsvirus van een ander mens krijgen. Zonder virus geen verkoud heid! Hierdoor komt het dat veel dokters niet geloven dat mensen eerder verkouden worden, als ze op de tocht zitten. Ook niet als ze zonder jas naar buiten lopen of erg bezweet zijn en afkoelen. Koude handen en voeten Vooral meisjes en vrouwen klagen vaak over koude handen en voeten. Bij mannen komt dit niet zo vaak voor. Is hier iets aan te doen? Bij mannen en oudere mensen ligt de oorzaak nog wel eens aan de bloedvaten. Dat is dokterswerk. Meestal is er niets anders aan te doen dan warm houden. Dus wanten, gevoerde laarsjes, kousen in bed enz. Doof na verkoudheid Kinderen worden vaak verkouden. Daardoor hebben veel kinderen oorontsteking en oorpijn en blijven ze maanden doof. Oorpijn is een familiekwaal te noemen. Omdat doofheid na verkoudheid haast altijd binnen 3 maanden vanzelf weggaat, hoeft u niet eerder naar de dokter te gaan. Die dokter wacht toch eerst 3 maanden af, voordat hij iets meer gaat doen. aloë, saffraan, sennablad, manna, venetiaanse theriak, kamfer en mirre. Samen be strijden deze kruiden licha melijke ongemakken varië rend van misselijkheid tot likdoorns en van menstrua- tieklachten tot kiespijn. Eerbiedwaardig De patiënten van Claus Samst hechtten een enorme waarde aan dit 'wonder drankje'. Ook Samst ge bruikte het en bereikte mis schien daardoor wel de eer biedwaardige leeftijd van 104 jaar. Hij heeft er ook voor gezorgd dat het elixer voor het nageslacht bewaard bleef, door de samenstelling aan het papier toe te ver trouwen. Inmiddels heeft de roem van het elixer de eigen lands grenzen overschreden en is het ook in ons land ver krijgbaar. Swedenkruiden Elixer is geschikt voor in wendig en uitwendig ge bruik. Als drankje kan het de eetlust opwekken, heeft het een reinigende werking en zorgt het voor een opti male spijsvertering. Daarbij heeft het een kalmerende 'rmfct 7/ m/j/t werking. Bij uitwendig ge bruik is het behulpzaam bij het herstel van letsel (bul ten, blauwe plekken en der gelijke), bij huidproblemen als uitslag en winterhanden of -voeten en het verlichten van oorpijn. Misschien ten overvloede, maar deze op somming van mogelijkhe den is uiterst summier! Swe denkruiden Elixer is ver krijgbaar in 200 en 400 ml verpakking, bij drogisterij en, reformhuizen en natuur voedingswinkels. Voor in formatie: Kernpharm tel.: 04130 - 41492. onderdrukken. De kriebel- hoest kan midden in de nacht de kop op steken en tot aan de volgende ochtend aanhouden. Siropen Om effectief met de verschil lende soorten hoest af te re kenen zijn specifieke midde len noodzakelijk. Want één hoestdrank die afrekent met beide soorten hoest bestaat niet, omdat de aard van de klachten verschilt. Dampo ontwikkelde daarom twee soorten siropen die - heel praktisch - de naam meekre gen van de hoest die ze be strijden. Zo is er een siroop 'Bij Droge Hoest' en één 'Bij Vastzittende Hoest'. Natuurlijke samenstelling Voor mensen die ter ver zachting van de keel bij het hoesten de voorkeur geven aan een siroop van zuiver natuurlijke samenstelling, is er Dampo 'Kruidensiroop'. De aanwezigheid van tijm, althéa en primula maken het ideaal voor het verzach ten van de geïrriteerde keel en luchtwegen. Voor kinderen De 'Bij Droge Hoest'-siroop kan toegediend worden aan kinderen vanaf 2 jaar. siroop 'Bij Vastzittende Hoest' is geschikt voor kin deren vanaf 3 jaar. Voorts is er een speciale 'Kindersi roop', die net als de "Krui- densiroop' op plantaardige basis is gemaakt. Met di uitgebalanceerde serie si pen kunt u uw klachten ef fectief bestrijden. Dampo hoestsiropen zijn verkrijg baar bij drogist en apothe ker. De meeste mensen denken dat, als ze maar poetsen met een harde tandenborstel, tandbederf wordt voorkomen. Maar niets is minder waar. Te hard poetsen veroorzaakt onder meer snellere slijtage van het tandglazuur. Hierdoor ontstaan er makke lijker gaatjes in ons gebit. Het gebit van een volwassen persoon bestaat uit 32 tan den en kiezen. Sommige vol wassenen hebben vier kiezen minder, omdat de verstands kiezen nooit zijn doorgeko men. Tanden en kiezen zijn opgebouwd uit verschillende lagen. De buitenste be schermlaag wordt gevormd door hard email of tandgla zuur. Daaronder ligt tand been of ivoor dat de tandhol te (dat uit zenuwen en bloed vaten bestaat) afschermt. Cariës Tandbederf of cariës ont staat doordat allerlei bacte riën het tandvlees en de tan den en kiezen aanvallen. Die bacteriën komen via voedsel in onze mond. Van suiker is bijvoorbeeld bekend dat het in staat is het harde tandglazuur aan te tasten, waardoor bacteriën hun ver nietigende werk onbelem merd in de richting van het tandbeen kunnen voortzet- Tijdens de feestdagen krijgen de darmen het weer zwaar te verduren. We eten van alles door elkaar met als gevolg een opgeblazen gevoel en vaak rommelingen in de darmen. Natuurlijke oplossing Opgeblazen gevoel Een produkt dat bij uitstek de darmen weer in het ga reel krijgt is Colon Clean. Het is een 100% natuurlijk produkt dat gasvorming in de darmen tegengaat en zorgt voor een vlotte stoel gang. Belangrijk is ook dat het niet verslavend is en het kan indien gewenst zonder onderbreken gebruikt wor den. Colon Clean bestaat on der andere uit zeer effectieve vezelstoffen, die maar liefst 25 maal hun eigen gewicht aan vocht op kunnen ne men. Deze zogenaamde psyl- liumvezels maken de dar- minhoud heel zacht en soe pel, waardoor de stoelgang veel gemakkelijker verloopt. Tegelijkertijd zorgt het er voor dat de darmen schoner worden, omdat afvalstoffen sneller meegevoerd worden. Het opgeblazen gevoel ver dwijnt door de natuurlijke en levenskrachtige melk zuurbacteriën, die Colon Clean bevat. Deze verhogen de weerstand in de darmen en zorgen ervoor dat rot- tings- en gistingsbacteriën minder kans krijgen. Colon Clean is volkomen natuur lijk en uitstekend te gebrui ken bij een trage stoelgang, opgeblazen gevoel en winde righeid. Ook is het geschikt om bij afslanken de darmen aktief te houden. Er zijn potten van 120g en 350g, maar ook handige meeneem- sachets. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en reform huis. Bel voor een gratis proefmonster 06-35033088 of voor aanvullende monde linge informatie: 06-0995522. ten. Samen met het vormen ze tandplak, een kleverige substantie die 24 uur nodig heeft om volledig tot ontwikkeling te komen. Zacht voor de tanden Om tandplak geen kans te geven is het noodzakelijk om minstens twee maal per dag het gebit grondig schoon te maken. De Deense fabrikant Tandex heeft voor mensen met terugtrekkend tandvlees en/of gebitsproble men ten gevolge van te hard poetsen, speciale tandenbor stels ontwikkeld. Ze hebben een kleine borstelkop en af geronde borstelharen om zo goed mogelijk rondom alle tanden en kiezen te kunnen poetsen. Alle borstelkoppen zijn gemaakt van zachte ha ren die tijdens het reinigen het tandvlees masseren. De anti-slip handgreep zorgt ervoor dat de tandenborstel stevig in de hand blijft lig gen en door de gebogen steel bereikt u zelfs de moei lijkste plekjes. De Tandex tandenborstel is er in junior en sénior uitvoeringen en verkrijgbaar (bij de drogist) in allerlei vrolijke kleuren. Voor meer informatie: Bay Vissing, tel. 03420 - Je wilt wat meer op je lijn gaan letten? Dan is er nu een nieuwe af- slankkuur: Helle's 3-in-l. Niet alleen val je hiermee snel een paar kilo af, maar 't is ook nog eens makkelijk en plezierig. Al een beetje nieuwsgierig? Lees dan het verhaal eens van Sonja. Want daarin vind je alle informatie om je lichaam slank te hou den. „M'n trouwdag kwam dich ter en dichter bij, en toch wilden die 5 kilo er maar niet af. Je kunt je voorstel len dat ik dat niet leuk vond," vertelt Sonja Olvers- Walters uit Maastricht. „Toen ik me er eindelijk bij neer had gelegd, zag ik een oproep in de krant. De Deense Helle Holm-Hansen, 30 jaar en moeder van 3 kinderen, introduceerde een nieuwe slankheidskuur in Nederland. Net als ik had zij al jaren geprobeerd om af te vallen. Niets lukte... totdat ze, samen met enkele ex perts, haar eigen afslankta- bletten ontwikkelde. Binnen 3 maanden was ze 17 kilo kwijt. Nou dat wilde ik ook wel eens proberen. En tot mijn verbazing, hét lukte mij ook. Zelfs op probleem- plekken als billen, heup en bovenbenen viel ik af. En wat dacht je, m'n trouwjurk moest worden ingenomen (3 cm aan beide kanten!). Na tuurlijk was ik apetrots. Bijzonder Helle's 3-in-l zijn afslankta- bletten die drie natuurlijke ingrediënten kombineren. En juist deze kombinatie maakt de kuur zo bijzonder. Zo geeft Spirulina een verza digd gevoel, geeft Guarana je extra energie en zorgen de natuurlijke vezels voor de snelle spijsvertering. Helle's 3-in-l is verkrijgbaar bij drogist en reformhuis. Wilt u eerst iets meer weten over dit nieuwe produkt, dan kunt u voor meer informatie bellen met: 073-408899. Broersveld 159, Schiedam, tel. 010-4730986 Reform Delicatesse Hof van Spaland 26, Schiedam-Noord, tel. 010-4706485

De Havenloods | 1993 | | pagina 7