Elektriciteit kan invloed hebben op negatieve gezondheid r ÜJ WATERWEG Vlaanderen en Vlaardingen op 'nooit meer te vergeten' cd DE HAVENLOODS Illegaal feestje Zeeplucht in bibliotheek mww Ouderwetse voorwerpen vaak beter dan electrische apparaten 9 Griezelen met dino's in zwembad SCHIEDAM- De politie heeft zaterdagavond een ein de gemaakt aan een illegaal feestje van een aantal jonge ren in de sporthal aan de Piersonstraat. Een getuige had de jongeren rond 20.00 uur naar binnen zien gaan en alarmeerde de politie. Toen agenten een kijkje gingen ne men vlogen plotseling de deuren open en probeerden de jongeren te vluchten. Al len konden echter worden aangehouden. In de sporthal stond muziek aan en hing een hasjlucht. Onderzoek wees uit dat één van de jongeren, een zeven tienjarige Schiedammer, een baantje had bij een schoon maakbedrijf en daardoor in het bezit was van de sleutels van de hal. Hij bekende wel vaker vrienden mee te nemen naar het sportcomplex. Uw adres voor: tapijt - gordijnen - vinyl - zonwering en behang - tafelmode VLAARDINGEN In de vitrines van de centrale bibliotheek aan de Waalstraat in Vlaardingen is van 4 januari tot 1 februari een expositie te zien met de titel 'Back to the early days'. De expositie bestaat uit een verzameling gebruiksvoorwerpen uit de periode 1930-1950. Te zien zijn kruidenierswaren als zeep, wasmiddelen en shampoo van de merken Sunlight. Castella en Persil. Tevens zijn er diverse tabaksartikelen, sigaretten en asbakken. De verzameling is eigen dom van de heer J. van Vliet. In dezelfde periode is aan de Waalstraat ook een tentoonstelling ingericht met abstracte schilderijen van Cees van den Bos en foto's van Arie Gog. De beide tentoonstellingen zijn te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. DINSDAG 4 JANUARI 1994 Hoogstraat 197 VLAARDINGEN Tel. 4603329 Kruidenierswaren uit vroeger tijden Directeur J. Klop overhandigt de cheque voor een weekendje Garderen aan de familie Klop WATERWEG - De familie Knuist uit Vlaardingen is on langs in het zonnetje gezet omdat zij de 40.000e particu liere klant van Zilveren Kruis Zorgverzekeraar Rijnmond was. Als beloning kreeg het gezin een geheel verzorgd weekend in Garderen aange boden. De laatste tijd is de particu liere tak van het Zilveren Kruis sterk gegroeid. Na het samengaan met het regiokan toor Schiedam in januari 1993 verdubbelde het klan tenbestand. Nu Zilveren Kruis Zorgverzekeraar Rijn mond per l januari 1994 is gefuseerd met het regiokan toor Zwijndrecht groeit het aantal klanten naar 57.000. Binnenkort hoopt men dan ook opnieuw een feestje te kunnen vieren wanneer de 60.000e klant kan worden verwelkomd. Wegener huLs-aarvhuLsbLaden 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4 699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30- 17.00 u vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Vlaardingen: M. v.d. Sluis (tel. privé 010 - 4.706.738) Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) MAASSLUIS: E. den Breejen (tel. privé 01880 - 15244) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Schiedam: Nans Wolters Sport: Gerard S. Verver (tel. privé 01899- 17787) en Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.343.850) Foto's:Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Hoofd redactie: DE HAVENLOODS verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeenten Schie dam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV, be horende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 P/S/T door NANS WOLTERS WATERWEG Als er een top vijf zou worden samenge steld over belangrijke verwor venheden in de twintigste eeuw, dan gooide het wijdver breide fenomeen elektriciteit ongetwijfeld hoge ogen om als eerste te eindigen. Toch wij zen onderzoeken van de laat ste jaren erop dat deze zege voor de mensheid een negatie ve invloed kan hebben op het welzijn. In zijn publicatie 'Elektriciteit Gezondheid' gaat ir Michiel Haas, directeur van het NIBE (Nederlands Instituut voor Bio logie en Ecologie) in op de gevol gen die elektriciteit kan hebben op de gezondheid van de mens. Hij stelt dat in vergelijking met het 'sick building syndroom' iri kantoorgebouwen, in woonhui zen iets dergelijks aan de hand is. Voor een belangrijk deel wordt dit samengevat onder het begrip 'elektrostress'. Niet alleen valt daar de invloed van de elektri sche stroom onder, maar ook de beïnvloeding door statische vel den. Bijvoorbeeld de schok die men krijgt als een deurknop, koelkast of iets dergelijks wordt beetgepakt). Ir Maas is niet de eerste die zich verdiept in de samenhang tussen elektriciteit en gezondheid. We tenschappers en ook onderzoe kers uit het alternatieve circuit (pendelaars en wichelroeders) kwamen al eerder tot de conclu sie dat elektromagnetische stra lingsvelden de menselijke ge zondheid kunnen bedreigen. Miskraam Dit bleek onder meer uit een in 1986 in Duitsland gedaan onder zoek waaruit naar voren kwam dat het gebruik van elektrische ..w* dekens en waterbedden het aan tal miskramen doet toenemen. Voorts ontdekten de onderzoe kers dat stress kan worden ver oorzaakt door een overbelasting van het zenuwstelsel met elek tromagnetische velden. En dat niet alleen. Een hele lijst van gezondheidsklachten waaronder vermoeidheid, slaapstoornissen, allergieën, depressies, hoofdpijn, exceem en leukemie komen voor rekening van elektrische stra ling. Om te ontkomen aan deze be dreiging geeft directeur Maas in zijn brochure een groot aantal adviezen. Hij doet dit aan de hand van voorbeelden. Zo be schrijft hij het relaas van een grote industriële onderneming die verhuisde naar een nieuw pand. Binnen een jaar steeg het aantal ziektegevallen aanzien lijk. Tijdens een onderzoek in het gebouw werden sterke elek tronische velden gemeten. Deze waren afkomstig van TL-lam- pen, beeldschermen en kantoor machines. Bovendien vormden het nieuwe kantoormeubilair met een staalconstructie, de syn thetische vloerbedekking, vinyl- behang en alle elektrische appa raten met de nodige snoeren voor een enorm elektrisch en magnetisch wisselveld. Na de sa nering door het NIBE liep het aantal ziekmeldingen met veer tig procent terug. Als het aan Michiel Haas ligt dan worden alle slaapkamers 'gezond' ingericht. Dat betekent geen waterbed, elektrische de kens, elektrisch verstelbaar bed, televisie, lichtdimmers, video, zonnehemel, halogeenlamp of een centrale van het huisalarm. Al deze apparaten zijn voorzien van transformatoren die een sterk magnetisch veld (mV) ver oorzaken. Ook al staat het appa raat zelf niet aan dan toch wordt de grenswaarde overschreden. Zo is het zeker van belang beeld schermen uit de slaapkamer te verwijderen omdat het scherm de opgebouwde spanningsvel den dagenlang vasthoudt. Dat een waterbed nogal wat on gemak kan veroorzaken blijkt uit een verslag in de brochure van een werknemer uit Purmer- end, die al maanden thuis was met hartklachten. De man sliep in een waterbed. Een meting toonde aan'dat op de in het bed liggende man 70.000 mV ston den. De spanningzoeker van de onderzoeker kon branden op het hoofd van de zieke. Nadat de stekker van het waterbed uit het stopcontact was verwijderd en de nachtlampjes op grotere af stand waren geplaatst werd nog maar twintig mV gemeten. De man ging na een paar weken zonder klachten weer aan de slag. Ondingen Iets dergelijks overkwam een dertienjarige jongen die sinds zijn vijfde jaar een bedplasser was. Door een slechte huisinstal latie kwam er 4500 mV in het lichaam van de jongen. Nadat een netvrijeschakelaar in de juis te stroomgroep was geplaatst was het euvel verholpen. Ook zijn pollen- en grassenallergie verdween daarna.Onderzoeker- /publicist Maas heeft trouwens geen goed woord over voor de elektrische (radio)wekker. On dingen, een grote verschrikking. Ze staan meestal dicht bij het hoofd en kunnen op die afstand een magnetisch veld hebben dat dat van de nabijheid van een hoogspanningsleiding ver over treft. Eruit dus die stekker. Dan maar liever op batterijen (wel op vijftig centimeter van het hoofd) of zo n ouderwetse opwindwek- ker. Verder is het verstandig syn thetische vloerbedekking in te ruilen voor een natuurprodukt met een jute onderlaag. Voor de kinderkamer geldt hetzelfde. Daarbij moet men tevens voor komen dat het kind met synthe tische knuffels naar bed gaat. Uit onderzoek is gebleken dat deze lievelingen een enorm elek trostatisch veld opbouwen dal verantwoordelijk is voor astma- aanvallen. Ook is het raadzaam baby's zo weinig mogelijk te om geven met kunststofmaterialen. Er valt dus nogal wat te verbete ren in de doorsnee woning, waar buiten al de elektrische appara ten zich gemiddeld dertig licht punten bevinden. In het boekje van ir. Maas, ko men voorts magnetrons aan de orde, (men kan beter de keuken uitgaan als dat ding aanstaat), babyfoons, spaarlampen, faxen, autotelefoons en de door hem verfoeide TL-lamp. Aan deze" soort verlichting worden - niet alleen door Haas - ernstige hoofdpijn- en oogklachten toe geschreven en bovendien ver moedt men dat het botontkal- king bij vrouwen boven de 35 jaar veroorzaakt. In Amerika bestaat de hypothese dat de Ziekte van Alzheimer verband kan houden met TL-verlichting. 'Elektriciteit Gezondheid' kan worden besteld bij het NIBE, Postbus 229, 1400 AE Bussum. telefoon 02159-48233. Het boek je kost 19,50 gulden. WATERWEG Paul van Vliet noemt hem zijn muzikale gewe ten, theaterdirecteuren roemen zijn muzikale genialiteit: de Vlaardinger Ben van der Linden, allround musicus en componist, steun en toeverlaat als muzikaal begeleider van Henk van Ulsen, Thijs van Leer, Fons Jansen en wijlen Audrey Hepburn, om maar een paar namen te noe men. Al achttien jaar deelt hij lief en leed met de lieftallige Vlaamse Delia Bosiers, chanson- nière van het Nederlandse lied en bekend van zowel Nederland se als Belgische radio- en tv- programma's. Met haar nam hij onlangs een verrassende cd op: 'Tien Plekken om nooit meer te vergeten'. De teksten zijn van Delia Bosiers, de muziek is ge componeerd door Ben van der Linden. Sindsdien ondergaan Bosiers en Van der Linden een ware lawine van radio- en televi sie-interviews en lopen de reac ties uiteen van bewondering tot diepe ontroering. „We hadden het stilletjes gehoopt," geeft Del- la Bosiers eerlijk toe. „Het is al weer vijftien jaar geleden dat we voor het laatst samen een plaat hebben opgenomen. Van de reacties krijg je gewoon rillingen. Het komt door de din gen samen, de complimenten dat alles zo naadloos in elkaar valt. Ik denk dat de ontroering ont slaat door de manier van instru menteren, de productie is door Ben met zoveel aanleg gedaan- ...Je voelt gewoon dat dit niet op een conformistische manier is gedaan van 'even een plaat op nemen'." Waarop Ben van der Linden reageert met: „Maar die ontroering zit veel meer in jouw teksten, jouw manier van zin gen." is geen lied. Een lied zonder tekst kan, een lied is muziek. Maar wanneer iemand een lied zingt, wordt de tekstschrijver door gaans eerder genoemd dan de componist. „Curieus! Alsof de muziek niet voorbijgekomen is! Dan denk ik: hebben die oren dat dan niet waargenomen? Bi zar vind ik dat, want muziek is toch de meest indringende ma nier van communiceren!" Delia hanteert van nature, zelfs naar Vlaamse normen, een heel specifiek, eigen woordgebruik. „Nederlanders schijnen de Vlaamse manier van praten wel amusant te vinden." aldus Bo siers. „Ik ben het mij niet be wust; het is een ander idioom in dezelfde taal. Iemand in de Ach terhoek anders spreekt ook an ders dan in Rotterdam." De cd 'Tien plekken...' is min of meer autobiografisch. Delia: „Het is een compilatie van bele venissen van anderen op bepaal de plekken, die ik heb verwoven met die van mijzelf en verzonnen situaties.". „Maar dat van die fietstocht?", valt Van der Linden bij. „Dat is echt gebeurd. Een familiefietstocht, die zo fantas tisch was, om nooit meer te ver geten!" Volgens Delia heeft iedereen wel dergelijke herinneringen aan een bepaalde plaats, positieve of ne gatieve. Toch neigt zij meer naar de mooie herinneringen dan naar slechte. Die laatste stopt ze liever ver weg in een hoekje van haar geheugen. „Zie het als een soort van escapisme,"lacht ze bescheiden. Ze wil niet belerend op de luisteraars overkomen en omzeilt zwaarmoedige onder werpen in haar liedjes. „Er is juist in deze tijd, waarin de we reld overspoeld wordt door slechte berichten, behoefte aan schoonheid. Lelijkheid is er al in voldoende maté om ons heen", aldus Delia Bosiers. „Natuurlijk wordt er wel eens verbaasd gereageerd dat een product als dit uit Vlaardingen komt," meent Ben van der Lin den in zijn Vlaardingse muziek- studio, gelegen onder zijn prach tige woning in de binnenstad. „Hoewel ik uit een oud Vlaar- dings geslacht kom, ben ik nooit zo gericht geweest op Vlaardin gen. Ik was vaak op tournee, en Delia woont nog altijd om prak tische redenen in Antwerpen. Het Vlaardingse sociale leven is WATERWEG— De Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) organiseert op 25 januari een speciale filmmiddag in 'Het Cen trum' (Hoofdstraat 100) in De Lier. Oud-militairen kunnen vanaf 13.30 uur gratis naar binnen. Inlichtingen op tel. 01745-15460 of 01899-27786. Schooltoernooi VLAARDINGEN Negen schoolploegen hebben zich ge plaatst voor de finale van het zaal voetbaltoernooi, dat op donderdag 6 januari in de sport hal Westwijk wordt afgewerkt. Vorige week werden de voorron den gehouden en onder grote publieke belangstelling wisten de ploegen van Zuidbuurt, Am bacht, Anker, Klinker, Reho- both. Regenboog, Pax Christi, Van Houte en Erasmus de fina le-ronde te bereiken. Dit zaalvoetbaltoernooi wordt georganiseerd door de sectie schoolsport van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recratie in samenwerking met de voetbal clubs HVO en VFC. De finale-wedstrijden beginnen donderdag in de sporthal West- wijk om 14.30 uur en de strijd om de eerste en tweede plaats staat gepland voor 16.00 uur. De Erker start mannequin-cursus SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker. Jan van Avennesstraat 32. gaat op vrijdag 7 januari een mannequin-cursus van start. Er zijn acht lessen die suren van 16.30 tot 17.30 uur. De kosten bedragen 42.50 gulden. Voor meer info kunt u bellen met tel 4267767. eigenlijk, jammer genoeg, aan mij voorbijgegaan..." Het musciceren zat er al vroeg in bij deze Benjamin van de familie van der Linden, die als elfde telg uit het gezin al snel het Trio Van der Linden vormde en in de ja ren zestig reeds veel succes in Vlaardingen en omstreken boek te. Hij is er van overtuigd dat veel meer mensen hem nog ken nen uit de tijd dat hij met zijn trio tijdens schoolavonden op trad en het grote nieuwjaarsbal in de Stadsgehoorzaal dan uit zijn latere carrière.Die tijden vergeet je nooit meer!" Kledingactie voor reuma-patiënten SCHIEDAM— De Vereniging SSTR (Samen Strijden Tegen Reuma) houdt een huis-aan-huis kledinginzameling in Schiedam op woensdag 12, donderdag 13 en vrijdag 14 januari. De zak ken, voorzien van de naam van de vereniging, worden ongeveer een week van tevoren verspreid. De SSTR is een vereiniging van en voor reumapatiënten, waar van er in Nederland 500.000 zijn. Het bestuur bestaat uit vrij- wiligers. De vereniging is voor inkomsten afhankelijk van con tributies, donaties en de op brengsten van kledinginzame- lingsacties. Met het geld kunnen voor een deel de kosten worden gesubsidieerd voor reizen naar kuuroorden. Als gevolg van een kuur zijn vele reuma-lijders vaak geruime tijd weer in staat, om meer dan voorheen, deel te ne men aan het maatschappelijk verkeer, zo stelt de vereniging. Familie wint weekend uit SCHIEDAM— In Zwembad Zuid in Schiedam was het oude jaarsdag griezelen geblazen. Kinderen tot twaalf jaar konden deelnemen aan een groot dino- saurusfeest. Het 'feestje' draaide om een uit Jurassic Park ont snapte Tyrannosaurus Rex die het zwembad een tijdelijk onder komen had gevonden. Ook het angstaanjagende monster van Loch Ness vertoefde onder de waterspiegel. Behalve deze dieren waren vrij dag verscheide holbewoners compleet met knotsen aanwezig in het bad. Zij had daar een eigen grot en bereidden eten zo als ze dat duizenden jaren gele den al deden. De zwemmertjes deden zich dan ook aan deze gerechten te goed. Tot slot was er voor alle kinde ren en hün begeleiders een leuke verrassing. En zo kon men na een paar spannende uurtjes met een voldaan gevoel terug naar huis. Delia Bosiers en Ben van der Linden

De Havenloods | 1994 | | pagina 3