1994 X 1994 Goede Voornemens Jaap van der Scheur hoopt dat iedereen voortaan netjes zijn belasting betaalt Francisca Ravestein kiest toch voor Rotterdam DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Janine Wegman wil hoe dan ook revanche op Gert Berg Mini gaat minder egocentrisch en weer meer sociaal doen Fons Burger gaat weer aan de andere kant van de bar zitten John de Wolf heeft alles wat zijn hartje begeert Q°fiv»è£? Gerard blijft op zondag! Angela hoopt ook in 1994 geen dag zonder werk te zitten Hans Visser blijft strijden voor tolerante samenleving DINSDAG 4 JANUARI 1994 Goede voornemens, wie heeft ze niet gemaakt? En, hoe lang zijn goede voornemens houdbaar? Gezond worden of blijven, aardiger zijn tegen je kinderen en je partner, nog harder werken, of juist iets rustiger aan doen, gezonder leven en de loterij winnen: wensen en voornemens van velen, dus ook van 'Bekende Nederlanders'. De Havenloods en Het Zuiden hebben verschillende inwoners van Rotterdam en omstreken, die net iets beroemder zijn dan hun buren, wat zij in 1994 van plan zijn... Janine Wegman, organiste. ac- cordeoniste èn vertolkster van het enige lied op haar repertoire Doe het nog een keer, is van plan in 1994 overal dwars tegenin te gaan. „Overal waar ze me den ken te kunnen tegenwerken, zal ik opduiken", meldt ze ferm. In 1993 mocht ze -al springend op Rotterdams eigen Walk of Fume- meedoen in het voorpro gramma van de tv-serie De Para dijsvogels en zong ze door heel Nederland haar one only Doe het nog een keer, doe hel nog een keer. het is toch zo lekker. „En dat heeft niets met sex te ma ken", luidt steevast de toevoe ging- Haar grootste teleurstelling van het afgelopen jaar was dat Gert Berg haar dit nummer aan het eind van zijn serie programma's niet liet zingen. Terwijl ze wel altijd zijn presentatrice had mo gen zijn. „Hij had het beloofd! Hij is zeker vergeten dat hij door mijn toedoen wel op Stadsradio Rotterdam is gekomen. Janine is er nog boos om en dreigt revanche op hem te zullen nemen door in '94 eindelijk dé grote doorbraak te gaan maken. Want: „Ik ben niet zo jong meer al zie je dat niet aan mijn neus". Karei de Rooij in 1994 „Ik ben het afgelopen jaar knap egocentrisch bezig geweest. Het programma Scherzo heeft mij helemaal in beslag genomen. Mijn sociale contacten heb ik verwaarloosd, dus daar ga ik in 1994 wat aan doen", vertelt Ka- rel de Rooij ernstig. Kerst en oud en nieuw, daar doet hij verder niet zo aan. „Ik neem mij elk jaar weer voor kerstkaarten te versturen, maar op een of andere rare manier gebeurt dat telkens niet", zegt hij lachend. De kerstgedachte vrede op aarde is zijn grootste ideaal. "Maar ik begrijp niet waarom ik daarjuist met de kerst aan dien te denken. Ik hoop over twee maanden ook op vrede", legt hij uit. „Het is een heerlijk jaar geweest en ik hoop dat 1994 dat ook wordt. Misschien gaan we zelfs optreden in het buitenland met ons nieuwe programma." Fons Burger gaat zich Tk stop met gebouwen maken. Daar krijg ik hoofdpijn van." Luttele maanden nadat de Town-imperium-grondlegger Fons Burger aankondigde zijn tijd voortaan als makelaar in on roerend goed zoet te gaan bren gen, houdt hij het al weer voor gezien. „Er zijn inmiddels zoveel gebouwen dat er geen geld meer is om er ook nog leuke dingen in te doen", verklaart hij nader. „Daar ga ik me maar eens op richten. Wat? Nog geen flauw idee! Misschien ga ik wel weer schrijven. Of muziek maken. Ik heb het gebouw eromheen al verzonnen, nu ga ik er wat in doen." Maar. voor hij echt aan iets nieuws kan beginnen, moet hij eerst zijn nog lopende zaakjes netjes afronden. „In de eerste helft van '94 heb ik nog twee belangrijke openingen. In maart het foto-instituut en in de zomer gaat het Scapino verhuizen. Daar ben ik nog wel een half jaartje mee bezig maar dan is het allemaal echt af. Daar verheug ik me nu al op. Uit Rotown en Nighttown heb ik me deftntief teruggetrokken. Daar zie je me alleen nog vóór de bar maar dat is toch de beste plek om te zitten qua café." door ELS NEIJTS Met praten over frauderende uitkeringstrekkers schop je Jaap van der Scheur ernstig tegen het verkeerde been. Mensen over één kam scheren vindt hij verwerpelijke (vrije) tijdsbesteding. Hij is er zondermeer van overtuigd dat niemand zonder zonden is, dus dat er niet met stenen mag worden gegooid. Met de hand in eigen boezem steken, logisch denken èn so ciaal betrokken zijn denkt hij een aantal problemen in dit land beter op te kunnen lossen dan de huidige politieke par tijen. Vandaar dat hij zich - mét zijn onlangs opgerichte partij Solidair '93- het ko mende jaar in de verkiezings strijd gaat werpen. In ieder geval op gemeenteraadsni veau. En, „als de geldschieter het betaalt, ook landelijk. „Aardige mensen die geld schieters", grijnst hij. „Maar ze moeten het wel terug heb ben." Een van zijn meest bereden stok paardjes is het kwaadspreken over uitkeringsgerechtigden. „Ik ben nuchter genoeg om alle el- lendeverhalen die ik te horen krijg, door twee te delen", stelt hij voor alle duidelijkheid. „Maar, als je mij vraagt wat ik zou doen als ik van 1500 gulden moest zien rond te komen, heb ik daar maar twee antwoorden op. Of ik zou -in goed Rotter dams- over de schatting gaan- (stelen-red) Of ik zou zwart gaan werken. n der Scheur: „lk hen nuchter genoeg om alle ellendererhalen foto: ROEL DIJKSTRA Mensen met een uitkering die er twee, driehonderd gulden bijver dienen, zijn het probleem niet. Bovendien: wie heeft nog nooit iets in zijn huis op laten knappen of laten poetsen voor een tientje per uur? En in welke bedrijfs kantine wordt er niet gelachen om slim gefoezel met de jaarlijk se belastingaangifte? Ze zouden die sociale rechercheurs eens op belastingfraude moeten zetten. Mevrouw, met de 20 a 30 mil joen die dat zou opleveren zou den we een aardig gat kunnen dichten. En de aanpak van frau dering met E.E.G-subsidies zou ook enkele tientallen miljoenen op kunnen leveren." Van der Scheur wil vooral wat gaan doen voor de mensen die al jaren in stille armoede moeten leven. Maar niet alleen aan hun finaciële positie. Hij wil ook het 'morele verval' tegengaan en mensen motiveren om niet lan ger thuis te kankeren maar daar waar de beslissingen worden ge nomen: op het stadhuis en op het Binnenhof. 'Veel sterkte' „Armoede leidt tot enorme ver bittering en apathie. De manier waarop veel mensen behandeld worden draagt daar ook een aar dig steentje aan bij. Als de maat schappij niks te maken wil heb ben met haar burgers, willen burgers op het laatst ook niks meer te maken hebben met die maatschappij. Als we het hebben over een samenleving waarin naar beschaving gestreefd wordt, moeten ook de zwakkere groepen aan hun trekken kun nen komen." De oplossing die Solidair '93 („Dat is niet van der Scheur, hoor. In het bestuur zitten ook ex-VVD'ers en -CDA'ers die het niet langer aan kunnen zien dat de tweedeling arm/rijk in dit land steeds duidelijker wordt") voor ogen heeft kent naast de aanpak van belastingfraude nog twee andere 'hete' items. Van der Scheur: „In de verzorgende sec tor liggen 80.000 banen te wach ten. Werk als bejaarden wassen of de vervuiling en verloedering in de stad tegengaan. Daar is geen geld voor, zegt men. Door een apart, laag belastingtarief in te voeren voor mensen die er al jaren uit liggen en bereid zijn zulk werk te doen, kunnen werk gevers meer mensen in dienst nemen. Van de vakbeweging zouden we moeten eisen dat van iedere binnengehaalde loonstij ging één procent in een solidari teitsfonds gestort wordt dat ook aan werkgelegenheid besteed wordt. Dat alles geeft als resul taat meer werk voor meer men sen met meer inkomen en meer waardigheid tegenover minder uitkeringen. Simpel? Ieder idee in dit land stuit altijd eerst op 10.000 bezwaren en het duurt tien jaar voor het licht eens gaat schijnen. Ik vind dat we het ge woon moeten proberen!" Als van der Scheur zijn zin krijgt, zou het er binnen niet al te lange tijd voor veel mensen beter uit moeten zien. Tot die tijd wenst hij ze „veel sterkte" en hoopt hij „dat ze politiek in op stand komen." Als alles in 1994 gaat zoals het afgelopen jaar verlopen is, heeft voetballer John de Wolf eigenlijk niets te wensen. „Het is een beetje cliché-ach- tig". klink het bijna veront schuldigend, maar ik heb een heel gelukkig jaar achter de rug. Ik ben zelf blessurevrij gebleven, in mijn gezin en fa milie is niets mis gegaan, we zijn kampioen geworden en ik ben voor het Nederlands elftal gekozen. Het enige dat ik voor '94 kan bedenken is het kampioenschap herhalen en naar Amerika gaan." Ook een 'terugblik in de herha ling' levert uitsluitend gelukkige herinneringen op. „Misschien vind je het raar", klinkt het op nieuw bedeesd, „maar ik heb echt alles wat mijn hartje be geert. Het is zowel sportief als privé een perfect jaar geweest. Met mijn carrière gaat het uitste kend en ik heb een heel goede vrouw en drie gezonde kinderen. Ik had al twee zoons en afgelo pen jaar is daar een gezonde John de Wolj: ook tussen de feestdagen door nog in training dochter bij gekomen. Wat kun je mijn gezin nog meer. Als ik zou dan nog meer willen? moeten kiezen? Mijn gezin na- Voetballen is belangrijk maar tuurlijk. Voor mij is dat een logi sche keus."" John de Wolf blijkt een dankba re echtgenoot. Hij benoemt zijn vrouw als 'de belangrijkste' om dat ze altijd het gezin draaiend weet te houden en daarbij steeds weer in staat blijkt een soms toch ook nukkige man op te vangen. Het enige nadeel dat hij van zijn huidige leven ondervindt, is dat hij te weinig aandacht aan zijn kinderen kan besteden. „Dat hoort natuurlijk bij het leven van een topvoetbalier maar als ik tijdens trainingskampen van zes weken vier dagen per week van huis ben. vind ik dat toch wel veel. Nou ja, daar moet je ook weer niet al te moeilijk over doen. Andere mensen werken vaak ook meer dan acht uur per dag en over een jaar of vier heb ik meer tijd voor ze. Dan stop ik waarschijnlijk met topvoetbal en ga ik een wat geregelder leven leiden. Ik heb echt een perfect jaar gehad" besluit hij. Zelfs met met de beste wil van de wereld kan hij daar niets anders van maken. „Een jaar zoals ik ieder een van harte zou gunnen. Maar zo gaat het niet altijd..." 'Mensen jammeren en klagen wel over de politiek, maar op het moment dat ze mee kunnen den ken en beslissen hoor je niets van ze", zegt Francisca Ravestein fel. Haar goede voornemen is dan ook om in haar campagne duidelijk te maken hoe belang rijk het is om naar het stemhokje te gaan. „En als ze dan gaan stemmen, dan bij voorkeur op D66", voegt ze er lachend aan toe. Francisca Ravestein, nu nog voorzitter van D66 staat op scherp voor de gemeenteraads verkiezingen. „Ik ga ontzéttend mijn best doen en hoop op een hoge uitslag voor onze partij. Ik zou graag in het College van B&W willen zitten", zegt ze vol overtuiging. De politicus stelt de veiligheid in de stad hoog in het vaandel. fantastische stad! „Ik vind Rotterdam gew< „Door -kort samengevat- méér mensen in te zetten, willen wij bereiken dat de iedereen weer met een gerust hart de straat op durft 'Uegt ze uit. Ravestein staat ook kandidaat voor de Tweede Kamer, maar ze heeft besloten zich helemaal aan Rotterdam te geven. „Ik vind Rotterdam gewoon een fantastische stad. Bovendien zijn deze gemeenteraadsverkiezingen heel bijzonder. Als Rotterdam in 1995 uiteenvalt in zogenaamde OOR gemeenten, zal de 'gewo ne' gemeenteraad niet meer be staan. Ik wil deze bijzondere pe riode van dichtbij meemaken, die Tweede Kamer loopt niet weg." Persoonlijk heeft Fransisca Ra vestein als goede voornemen het roken op te geven. „Maar ik weet niet of ik dat waarmaak, ik heb het al zó vaak geprobeerd", zegt ze onzeker en aarzelend. Iets later komt ze hierop terug en zegt dat er vermeld kan worden dat ze absoluut stopt met roken in 1994.Als het zwart op wit in de krant staat dan moét ik wel", lacht ze luid. Eén ding staat vast voor Gerard Cox: hij gaat in 1994 voor het eerst naar een house-party, sa men met Saartje, de telefoniste van Radió Rijnmond. Aan goe de voornemens doet hij verder niet zo zeer, hoewel hij 1 januari wel een goed tijdstip vindt om met iets nieuws te beginnen. „Ik rook niet, dus kan ik er ook niet mee stoppen", zegt Gerard. „Maar het is een merkwaardig bijgeloof dat je denkt op 1 janu ari dingen te kunnen verande ren, die je, en dan neem ik het heel ruim, op 10 januari alweer helemaal vergeten bent. Ik neem me elke dag voor om het zonne tje in huis te zijn. Dat is toch eigenlijk het minste wat je kunt doen voor de mensen om je heen! Het lukt niet altijd, maar dat geldt voor iedereen." Voor dit jaar heeft Gerard Cox een hele berg plannen. Op 2 ja nuari is een nieuwe serie in pre mière gegaan bij de KRO: Toen was geluk heel gewoon', over mensen in Rotterdam-Zuid. „De serie speelt in de jaren vijftig. Dat was een tijd dat ik zelf zo'n jaar of 16, 17 was, dus ik heb die periode heel bewust meege maakt." Cox schreef de serie sa men met Sjoerd Pleysier, die ook deel uitmaakt van de cast. „Heel spannend", is zo'n eerste afleve ring volgens Cox. „Je weet nooit hoe het publiek reageert. Los van de kijkcijfers en de waarde ring zijn we nu al bezig met het schrijven van een tweede serie van 12 afleveringen. Die gaan we in april opnemen." Ook de samenwerking met Ro bert Long wordt voortgezet: Ju les de Corte belde Cox op met de vraag of hij zijn liedjes wilde opnemen op een cd, die ter gele genheid van 50-jarig artiestenju bileum van de componist wordt uitgebracht. „Robert Long gaat die cd produceren. Ik vind het een hele eer om uitgenodigd te worden!" Natuurlijk blijft Gerard Cox ook de bekende Zondagoch tendconcerten in de Doelen pre senteren. „Dat doe ik al jaren met veel plezier. In het najaar krijgen we zelfs een veel langere serie, en ik ga dit voorjaar ook met Robert Long samen ons eigen liedjesprogramma brengen in de Zondagochtendconcerten. Dat is echt leuk." Tel nog eens tussen de tien en twintig optredens per maand bij deze opsomming op, en iedereen zal moeten zien dat Gerard een druk bezet en veelzijdig artiest is. „En ik ga natuurlijk ook door met de tweewekelijkse column in de Feyenoordkrant. Dat zou ik ook niet willen missen." 'l Gerard Cox: House-party „Ik wens alle mensen uit Nieu- werkerk en omstreken een fijn 1994 vanuit het warme Holly wood. Wat mezelf betreft, hoop ik dat de stijgende belangstelling voor mij in het nieuwe jaar wordt gecontinueerd. Het was een fantastisch jaar. Ik heb nog geen dag zonder werk gezeten. Leuk waren de rollen die ik heb gespeeld in Beverly Hills 90210. En het ziet er naar uit dat ik in 1994 daar weer voor wordt ge vraagd. Maar er staan ook weer veel reclamespots op het pro gramma", bericht de Nieuwer- kerkse ex-Miss Universe Angela Visser van over de oceaan. „Het is nu stil in de studio's van Hollywood. Altijd aan het einde van het jaar. Normaal ga ik dan naar Nieuwerkerk om met mijn ouders en familie het Kerstfeest te vieren. Nu blijf ik hier in Californië. Mijn ouders zijn net uit het koude en regenachtige Holland gearriveerd om in mijn nieuwe huis de kerst en ouder- jaarsavond door te brengen. Een fijn huis overigens met een tuin en daarin palmen. Ik wens ook alle andere mensen op de wereld een beter jaar dan 1993. De oor*- log in het voormalige Joegosla vië heeft me diep geschokt. Dat zoiets gebeurt en er geen einde aan lijkt te komen, beangstigt mij. Ik probeer op mijn manier voor de slachtoffers van die oor log een steentje bij te dragen. Liefdadigheidswerk doe ik trou wens wel vaker. Iets voor andere mensen overhebben is me dóór mijn moeder met de paplepel in gegeven. Nog steeds is ze in Nieuwerkerk actief in de hulp verlening." Angela heeft ook zorg om haftr nieuwe woonplaats, Amerika. „Het verschil tussen arm en rijk is hier enorm. Je voelt de drei ging. Het was dan ook ver schrikkelijk toen de rellen hier uitbraken en niet te vergeten de enorme branden. Half Malibu is afgebrand. Maar desondanks wil ik hier blijven wonen. Het klimaat is fantastisch en het werk in de studio of op de set is toch een stukje van mijn leven geworden." Ze besluit haar brief: „Nogmaals alle lieve men sen, 'Een Gelukkig Nieuwjaar" en tot ziens in Nieuwerkerk". Angela Visser: Meer t\ filmwerk m 1994: Janine Wegman blijft ydoe het nog een keer 9 zingen Om de goede voornemens van Hans Visser te kunnen realise ren zal de hele samenleving een steentje moeten bijdragen „In 1994 zet ik mijn strijd voort voor behoud en uitbreiding van tolerantie. Voor mij is dat een een basisprinicipe in de samen leving. Maar daar heb ik heel wat hulp bij nodig." Visser benoemt 1994 -met de verkiezingen voor de deur- als het jaar van de waarheid. „Er heerst een mythe rond het eigen volk. Steeds meer mensen zoe ken het in de privésfeer. Maar ik denk dat ze zich grandioos laten beetnemen als ze denken de veiligheid buitenshuiste kun nen behouden door andere groepen buiten te sluiten", meent Visser. „Asielzoekers kunnen niet in hun eigen land blijven zolang er in de wereld oorlog en honger heersen en er een diepe kloof bestaat tussen rijk en arm. Je kunt hiervoor noch je ogen, noch je grenzen sluiten. Drugsgebruikers kun je netzomin allemaal in de gevan genis stoppen, het zijn psy chisch en fysiek gehandicapte mensen. Ze opjagen betekent alleen het prpbleem verplaat sen." Visser hoopt dat mensen niet op partijen zullen stemmen die uit schreeuwen het drugsprobleem op te lossen door er -bij wijze van spreken- de doodstraf voor in te willen stellen of de stroom asielzoekers stop denken te kunnen zetten door de grenzen te sluiten. Hij maakt zich ook zorgen over het OOR: het nieu we Groot-Rotterdam. Visser heeft de indruk dat de beleids makers uitsluitend bezig zijn za ken op macro-niveau uit te stip pelen terwijl sociale aspecten 'vergeten' worden. „Uitkerings- gerechtigen, daklozen en rand groepen zijn grote problemen in het Rijnmondgebied. Die vra gen óók om aandacht. Willen we er in 1994 iets van maken, dient iedereen zich te realiseren dat sociale problemen op het bord van de hele samenleving Hans liggen". 'isser blijft strijden roor tolerantie

De Havenloods | 1994 | | pagina 5